Τα πάχη μου, τα κάλλη μου! Κατά πόσο "αληθεύει" σε μια ερωτική σχέση;

tolis san

Νεοφερμένος

Ο tolis san αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Καλώς ή κακώς , ζούμε σε μια επιφανειακή κοινωνία ( και εποχή). Σας έλκει το αντίθετο φύλο με παραπάνω κιλά ?
Εσείς οι ίδιοι πώς αντιμετωπίζετε τον εαυτό σας αν βάλετε κάποια έξτρα κιλά ???
Κατά πόσο τα ΜΜΕ έχουνε διαμορφώσει τα πρότυπα της σημερινής μας εποχής ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
δυστηχώς όπως είπες ζούμε σε μια επιφανειακή κοινωνία!εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με τα κιλά του αντίθετου φίλου!προσπαθώ να μην εστιάζω στη εξωτερική εμφάνιση γιατί αυτή είναι μόνο επιφανειακη.είναι μεγάλο λάθος να κρίνουμε και να επιλέγουμε τους ανθρώπους με βάση την εμφάνιση τους.αυτό που γίνεται με τους ανθρώπους με τα παραπανίσια κιλά είναι ρατσισμός και εγώ δεν τον δέχομαι,δεν αφήνω να με επηρεάσει ποτέ η εμφάνιση κάποιου.το αλλο που δεν καταλαβαίνω και ίσως δεν καταλάβω ποτε, είναι το γιατί μας αποθούν οι ανθρωποι με παραπανίσια κιλά και δεν μας αποθούν οι άνθρωποι που είναι πολύ αδύνατοι??????αφού και οι δύο περιπτώσεις παρεκλίνουν από το φυσιολογικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
εμενα δεν με ενδιαφερουν τα παραπανω κιλα το μονο που με νοιαζει οσων αφορα την εμφανιση ειναι το προσωπο να βγαζει μια γλυκα.για τα μμε νομιζω υπαρρχει σε αλλο θεμα.με τον εαυτο μου ειμαι υπερβολικα αυστηρη αν και δεν θα πρεπε αφου εχω υποθυροειδισμο..........................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Θεωρώ πως όσοι ασχολούνται ή για την ακρίβεια όσοι παρακολουθούν έντονα με τα ΜΜΕ έχουν πειστεί και πιο εύκολα ότι τα περιττά κιλά είναι ένα "ταμπού".
Στην πραγματικότητα αυτό έχει να κάνει με τις προτιμήσεις του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά!
Ενώ η πρώτη εικόνα είναι αυτή που μας τραβάει το ενδιαφέρον δεν "υποκύπτει" στην πραγματικότητα σε στερεότυπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αυτο που δεν μου αρεσει στα παραπανω κιλα αισθητικα δεν ειναι τοσο το σχημα του σωματος,οσο η οψη του δερματος που χειροτερευει.(ραγαδες, κυτταριτιδα). Προσωπικα πηρα 20 κιλα, ενω επρεπε να χασω 5. Δεν μου αρεσει και λογω του δερματος και λογω του οτι τα ρουχα που βρισκω ειναι μικρα και τονιζουν εξτρα το προβλημα. Αυτες ειναι οι αυθορμητες σκεψεις μου. Απο εκει και περα οταν ερθει η ωρα να αποφασισω ,ας πουμε ,για το πως θα φερθω σε εναν ανθρωπο, προσπαθω να μην επηρεαζομαι ιδιαιτερα απο την εικονα του. Τωρα τα μμε νομιζω λειτουργουν με πολυ λαθος κατευθυνση και το κακο ειναι οτι ασυνειδητα επηρεαζομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εμένα δεν είναι το πρόβλημά μου τα κιλά του άλλου.
Καθόλου όμως, και ούτε και αφορά κανεναν το βάρος του άλλου.
Ίσως αυτό που με απασχολεί, είναι το θέμα της αυτοσυγκράτησης που έχει ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orignokos

Νεοφερμένος

Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εξαρτάται απο την περίπτωση άν έχει ξεφύγει λίγο όχι άν έχει ξεφύγει πολύ δημιουργεί άσχημη εικόνα.
Δέν μετράει καθόλου τί λένε οι άλλοι για τους χοντρούς, τί λένε τα ΜΜΕ είναι θέμα μόνο εικόνας πώς το βλέπεις εσύ.
Η αυτοσυγκράτιση είναι άλλο θέμα μερικές φορές βλέπεις πολύ λαίμαργους να μήν παχαίνουν με τίποτα και άλλους να παχαίνουν για την πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εξαρτάται απο την περίπτωση άν έχει ξεφύγει λίγο όχι άν έχει ξεφύγει πολύ δημιουργεί άσχημη εικόνα.
Δέν μετράει καθόλου τί λένε οι άλλοι για τους χοντρούς, τί λένε τα ΜΜΕ είναι θέμα μόνο εικόνας πώς το βλέπεις εσύ.
Η αυτοσυγκράτιση είναι άλλο θέμα μερικές φορές βλέπεις πολύ λαίμαργους να μήν παχαίνουν με τίποτα και άλλους να παχαίνουν για την πλάκα.

Προφανώς αναφέρεσαι στον μεταβολισμό.
Κοίτα, τίθεται θέμα αυτοσγυκράτησης.
Δεν μιλάμε για άτομο με πιασίματα.
Αν κάποιος είναι υπέρβαρος, πάει να πει ότι καταναλώνει περισσότερη ενέργεια απ όση καίει.
Αν έχει κακό μεταβολισμό, άντε να είναι 5 κιλά πάνω απ το φυσιολογικό, δεν θα είναι 50 κιλα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ann ann

Νεοφερμένος

Η ann ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Καλώς ή κακώς , ζούμε σε μια επιφανειακή κοινωνία ( και εποχή). Σας έλκει το αντίθετο φύλο με παραπάνω κιλά ?
Γενικότερα πιστεύω ότι τα παραπάνω κιλά σε έναν άντρα ενίοτε αποτελούν και τη φυσική του γοητεία.Εμένα ως γυναίκα,αν μου αρέσουν στον άλλο τόσο ο χαρακτήρας του όσο και το παρουσιαστικό του,δε θα με ενοχλήσουν 5-10 κιλάκια παραπάνω ή λίγη κοιλίτσα (όταν δεν είναι μπυροκοιλιά είναι γλυκούλι).Απ'την άλλη πιστεύω ότι ένας άντρας,ειδικά αν το παρουσιαστικό του συμφωνεί με τα πρότυπα ομορφιάς που επικρατούν,θα προσέξει δυσκολότερα μία κοπέλα με παραπάνω κιλά.Παρολαυτά όταν παχαίνουμε (πάντα μιλάω για 5-7 κιλά)συνήθως οι άντρες το βρίσκουν όμορφο και τους άρεσει...Άβυσσος!

Εσείς οι ίδιοι πώς αντιμετωπίζετε τον εαυτό σας αν βάλετε κάποια έξτρα κιλά ???
Όσο είχα σχέση δε με ενοχλούσαν τα κιλά που είχα πάρει.Τώρα που χώρισα με ενοχλούν απίστευτα πολύ.Καμία σχέση με το ότι ''ξέλυσα το γάιδαρό μου''.Απλώς όταν είσαι σε μία σχετικά καλή σχέση ή κατάσταση ζωής γενικότερα,όταν είσαι πλήρης,δεν ασχολείσαι με τα ...εγκώσμια ρηχά ,μέσα σ'αυτά και τα κιλά :D Όταν βγεις απ'τη νιρβάνα σου φταίνε όλα ;)


Κατά πόσο τα ΜΜΕ έχουνε διαμορφώσει τα πρότυπα της σημερινής μας εποχής ?
Κατά 100%.Πιστεύω ότι για πολλά θέματα που μας ταλαιπωρούν ως κοινωνία φταίνε τα ΜΜΕ αλλά για το θέμα των κιλών και των ανορεξικών προτύπων φταίνε 100% τα ΜΜΕ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικά, δε μ'ενοχλούν τα παραπάνω κιλά σε έναν άνθρωπο, θα μ'ενοχλούσε αν τα κιλά αυτά του δημιουργούσαν κόμπλεξ που θα έβγαζε προς τα έξω ενοχλητικά. Δηλαδή, είναι αρνητικό για μένα κάποιος να μην προσπαθεί ουσιαστικά με τον εαυτό του να τον βελτιώσει και να δρα δημιουργικά. Υπάρχουν άτομα που τα έχουν βρει με τον εαυτό τους είτε έχοντας περιττά κιλά, είτε στραβή μύτη που λεει ο λόγος. Και κακά τα ψέμματα δεν μπορούν όλοι να είναι μοντελάκια. Απο την άλλη, ενοχλητικοί το ίδιο για μένα είναι και οι ψωνισμένοι. Εν ολίγοις, η ταπεινότητα είναι αυτή που με έλκει με τάσεις βελτίωσης κι αυτάρκειας κι όχι το περιτύλιγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fagia ツ

Νεοφερμένος

Η Fagia ツ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Graphic designer και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
δεν εχω κανενα απολυτος θεμα =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top