Θα δεχόσασταν να γίνετε νονοί;

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Θα σας πω την δική μου ιστορία. Ποτέ δεν είχα λαχτάρα να βαφτίσω παιδί. Παρ όλα αυτά, όταν μου έγινε η πρόταση, ήταν τόση μεγάλη η έκπληξη και η αμηχανία :confused:, που δέχτηκα χωρίς καλά-καλά να το καταλάβω. Έτσι λοιπόν έγινα νονά..


Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας στα εξής..
Αρχικά όταν γίνεσαι νονός, ξέρεις ότι έχεις μια υποχρέωση απέναντι στο παιδί να το «καθοδηγήσεις πνευματικά». Ότι κι αν σημαίνει αυτό για τον οποιονδήποτε. Και αν μια μέρα δεις ότι δεν ταιριάζεις τελικά με τους γονείς του παιδιού? Μπορεί να ταίριαζες όταν δέχτηκες την πρόταση, αλλά αργότερα να βαρεθείς την παρέα με τους γονείς. Παρ όλα αυτά θα πρέπει να τους βλέπεις κάθε τόσο γιατί έχεις την υποχρέωση στο παιδί.
Δεύτερον, είναι αρκετά τα έξοδα της βάφτισης. Τώρα πια με την οικονομική κρίση, υπάρχουν μεν πιο οικονομικά πακέτα, αλλά και πάλι η τιμή είναι αρκετά ψηλή. Σαν αντεπιχείρημα, υπάρχει το δώρο της κουμπαριάς, αλλά εδώ θα προσθέσω την μελλοντική παντοτινή οικονομική προσφορά του νονού προς το παιδί. Σε κάθε γενέθλια, γιορτή, Χριστούγεννα και Πάσχα, θα πρέπει να επισκέπτεστε το παιδί και φυσικά να κουβαλάτε δώρα για το παιδί, για το σπίτι και φυσικά και κάτι για το αδελφάκι του το οποίο θα ζηλεύει!
Παλιότερα αυτό δεν ήταν κάτι δύσκολο, μη ξεχνάμε και τις αλυσίδες με καταστήματα παιδικών παιχνιδιών που έχουν φτηνά δώρα. Όμως τώρα οι γονείς ζητάνε από τους νονούς ρούχα για δώρα, τα οποία είναι πανάκριβα.
Και αν κανείς είναι άνεργος ή τα φέρνει δύσκολα, πως θα μπορέσει να ανταπεξέλθει 4 φορές το χρόνο?
Από την άλλη, το να είσαι νονός είναι ωραία εμπειρία. Έχεις ένα παιδάκι που σε λατρεύει, θέλει να φοράει μόνο τα παπούτσια που του χεις πάρει εσύ, και κάνει απίστευτες χαρές όταν σε βλέπει.

Αν ζυγίζατε τα θετικά και τα αρνητικά, θα δεχόσασταν να γίνετε νονοί? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έχεις ένα παιδάκι που σε λατρεύει, θέλει να φοράει μόνο τα παπούτσια που του χεις πάρει εσύ, και κάνει απίστευτες χαρές όταν σε βλέπει.


λολ
να γιατι χαιρομαι που δε γνωρισα νονο,
θα είχα γινει ενα κακομαθημένο που εχει μαθει στο να ψαχνει για αη-βασιληδες στη ζωη του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εγώ έχω βαφτιστεί από δύο νονές... που λέει ο λόγος γιατί η μια αγνοεί πλέον την ύπαρξή μου :P

Η μια λοιπόν που έχει απομείνει, έχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και γενικά δεν μπορεί να μου δίνει χρήματα ή να μου αγοράζει δώρα και τέτοια. Παλιά, όταν ήμουν μικρή και εκείνη ήταν καλύτερα στα οικονομικά της, με επισκεπτόταν πάντοτε, και δε ξεχνούσε ποτέ να φέρνει δώρα στις γιορτές για μένα και τον αδερφό μου. Επίσης έκανε καλή παρέα με τους γονείς μου.

Τώρα δυσκολεύται πολύ να μου δώσει και είναι κάτι που το γνωρίζω πολύ καλά και το κατανοώ απόλυτα. Προσωπικά μου αρκεί που με επισκέπτεται και κρατάει επαφή μαζί μου και είναι ένα υπεραρκετό δείγμα αγάπης από μέρους της. Και δε δέχομαι πλέον ούτε καν μικροχαρτζιλίκια από εκείνη γιατί ξέρω πως τα έχει ανάγκη. Όμως εξακολουθούμε να είμαστε πολύ κοντά όπως και παλιότερα και βλεπόμαστε αρκετά συχνά χωρίς να μας επηρεάζει το οικονομικό θέμα. Ξέρω πως εκείνη δε νιώθει άνετα με αυτό και το καταλαβαίνω πως θέλει να μου προσφέρει κάτι, αλλά ειλικρινά δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο να τα δεχτώ από τη στιγμή που δεν έχει την άνεση να τα προσφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ έχω βαφτιστεί από δύο νονές... που λέει ο λόγος γιατί η μια αγνοεί πλέον την ύπαρξή μου

μου οσμίζεται διαζύγιο γονέων
dattrue?



υγ. αισχος για τη νονά 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειναι και τοσο σημαντικο ρε παιδια το να εισαι νονος:hmm:
Ισα-ισα προσωπικα θα χαιρομουν να το κανω.
Πηρα αγαπη απ τους δικους μου νονους,φυσικα με εβαζαν στη θεση μου οποτε επρεπε(πχ ο νονος μου ηταν οδοντιατρος:P), και ενταξει ουτε εγω ουτε οι γονεις μου νιωθαμε την υποχρεωση να αγοραζει ειτε ακριβα δωρα,η οτιδηποτε σαν αυτα που ακουστηκαν παραπανω-το μονο που ηθελα ηταν ενα κιντερ εκπληξη καθε πασχα:redface: -
Γενικα,νομιζω οτι τωρα εν μεσω οικονομικης κρισης δε θα εχει και κανενας παραλογες απαιτησεις μην τρελαθουμε:P
Κατι αλλο,ισχυει αυτο,εχω ακουσει πολλα παιδια να μην εχουν σχεσεις με νονους/νονες λογω κακων πλεον σχεσεων με γονεις.Μου θυμιζει οταν χωριζει ενα ζευγαρι και ο ενας γονιος κοβει καθε επαφη.Ενταξει τι να πω,αν ειναι νοημονας ο αλλος,δε θα κατσει για εγωισμους να πληγωνει το παιδι ,που φανταζομαι δε φταιει και σε τιποτα τουλαχιστον.
Προφανως να ειναι τιμη σου να γινεις νονα!Αληθεια, το χαμογελο και η αγκαλια ενος παιδιου(μικρου γιατι ψιλοπεριοριζονται οι σχεσεις οσο μεγαλωνει κανεις σε φαση ''ευχαριστω νονα'').εμενα θα με εκανε πολυ χαρουμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
λολ
να γιατι χαιρομαι που δε γνωρισα νονο,
θα είχα γινει ενα κακομαθημένο που εχει μαθει στο να ψαχνει για αη-βασιληδες στη ζωη του :P

Ούτε εγώ γνώρισα νονά. Με βάφτισε και μετά με ξέχασε. :(

Εγώ έχω βαφτιστεί από δύο νονές... που λέει ο λόγος γιατί η μια αγνοεί πλέον την ύπαρξή μου :P

Η μια λοιπόν που έχει απομείνει, έχει μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και γενικά δεν μπορεί να μου δίνει χρήματα ή να μου αγοράζει δώρα και τέτοια. Παλιά, όταν ήμουν μικρή και εκείνη ήταν καλύτερα στα οικονομικά της, με επισκεπτόταν πάντοτε, και δε ξεχνούσε ποτέ να φέρνει δώρα στις γιορτές για μένα και τον αδερφό μου. Επίσης έκανε καλή παρέα με τους γονείς μου.

Τώρα δυσκολεύται πολύ να μου δώσει και είναι κάτι που το γνωρίζω πολύ καλά και το κατανοώ απόλυτα. Προσωπικά μου αρκεί που με επισκέπτεται και κρατάει επαφή μαζί μου και είναι ένα υπεραρκετό δείγμα αγάπης από μέρους της. Και δε δέχομαι πλέον ούτε καν μικροχαρτζιλίκια από εκείνη γιατί ξέρω πως τα έχει ανάγκη. Όμως εξακολουθούμε να είμαστε πολύ κοντά όπως και παλιότερα και βλεπόμαστε αρκετά συχνά χωρίς να μας επηρεάζει το οικονομικό θέμα. Ξέρω πως εκείνη δε νιώθει άνετα με αυτό και το καταλαβαίνω πως θέλει να μου προσφέρει κάτι, αλλά ειλικρινά δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο να τα δεχτώ από τη στιγμή που δεν έχει την άνεση να τα προσφέρει.

Κοίτα, ας πούμε ότι εσύ είσαι η ευχάριστη πλευρά των γεγονότων. Σου έπαιρνε δώρα όσο μπορούσε (που και πάλι δεν ξέρεις αν σφιγγόταν η γυναίκα να τα βολέψει τότε, κι ας είχε άνεση παλιά, οι οικονομικές υποχρεώσεις πάντα υπάρχουν), και τώρα που μεγάλωσες έχεις ένα σωστό χαρακτήρα και δεν είσαι κακομαθημένη.
Δες το όμως απ την πλευρά τη δική της, να στενοχωριέται που δεν μπορεί να προσφέρει, να έχει προσφέρει απ το υστέρημά της (φαντάζομαι) τόσα χρόνια. Θα μπορούσε να χε την ωραία αυτή σχέση που χει μαζί σου και ως μια οικογενειακή φίλη, χωρίς να χει την υποχρέωση κάθε φορά να κρατάει ένα δώρο (λόγω του ότι είθισται οι νονοί να φέρνουν δώρα).
Άξιζε κατά τη γνώμη σου να γίνει νονά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειναι και τοσο σημαντικο ρε παιδια το να εισαι νονος:hmm:
Ισα-ισα προσωπικα θα χαιρομουν να το κανω.
Πηρα αγαπη απ τους δικους μου νονους,φυσικα με εβαζαν στη θεση μου οποτε επρεπε(πχ ο νονος μου ηταν οδοντιατρος:P), και ενταξει ουτε εγω ουτε οι γονεις μου νιωθαμε την υποχρεωση να αγοραζει ειτε ακριβα δωρα,η οτιδηποτε σαν αυτα που ακουστηκαν παραπανω-το μονο που ηθελα ηταν ενα κιντερ εκπληξη καθε πασχα:redface: -
Γενικα,νομιζω οτι τωρα εν μεσω οικονομικης κρισης δε θα εχει και κανενας παραλογες απαιτησεις μην τρελαθουμε:P
Κατι αλλο,ισχυει αυτο,εχω ακουσει πολλα παιδια να μην εχουν σχεσεις με νονους/νονες λογω κακων πλεον σχεσεων με γονεις.Μου θυμιζει οταν χωριζει ενα ζευγαρι και ο ενας γονιος κοβει καθε επαφη.Ενταξει τι να πω,αν ειναι νοημονας ο αλλος,δε θα κατσει για εγωισμους να πληγωνει το παιδι ,που φανταζομαι δε φταιει και σε τιποτα τουλαχιστον.
Προφανως να ειναι τιμη σου να γινεις νονα!Αληθεια, το χαμογελο και η αγκαλια ενος παιδιου(μικρου γιατι ψιλοπεριοριζονται οι σχεσεις οσο μεγαλωνει κανεις σε φαση ''ευχαριστω νονα'').εμενα θα με εκανε πολυ χαρουμενη.

Παιδιά, κι εμένα η γυναίκα του εργοδότη μου, ζήτησε απ το νονό του παιδιού να μην του φέρει ποτέ μα ποτέ δώρα για να μην τον κακομάθει. Κι έτσι έγινε. Αλλά αυτή η περίπτωση, όπως και η δική σου, είνα εξαιρέσεις. Καλές εξαιρέσεις, αλλα εξαιρέσεις. Μακάρι να ταν όλοι έτσι. Συνήθως το παιδί δεν θέλει ένα kinder έκπληξη για το Πάσχα, συνήθως περιμένει τον ουρανό με τ' άστρα. Βλεπει και τι παίρνουν τα άλλα παιδάκια, και θέλει την τάδε λαμπάδα, τα τάδε παπούτσια και ένα σωρό πράγματα. Και φυσικά οι νονοί τα αγοράζουν για να μην φανούν τσιφούτηδες στους γονείς του παιδιού.

μα ποσο μπροστά οι γονεις σου :P
άλλοι δίνουν περιουσίες σε σφραγίσματα και απονευρώσεις

Σωστός.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
μου οσμίζεται διαζύγιο γονέων
dattrue?
Όχι. Δηλώνω περήφανα πως είμαστε από αυτές τις οικογένειες που τρώνε όλοι μαζί το μεσημέρι, βλέπουν all together ταινίες το βράδυ και πάει λέγοντας. :P

Απλά ήθελαν κι οι δυο να με βαφτίσουν και οι γονείς μου δε χάλασαν το χατίρι σε καμμιά τους. Btw, ένας από τους λόγους που πολλά παιδιά έχουν διπλά ονόματα.
Κατι αλλο,ισχυει αυτο,εχω ακουσει πολλα παιδια να μην εχουν σχεσεις με νονους/νονες λογω κακων πλεον σχεσεων με γονεις.Μου θυμιζει οταν χωριζει ενα ζευγαρι και ο ενας γονιος κοβει καθε επαφη.Ενταξει τι να πω,αν ειναι νοημονας ο αλλος,δε θα κατσει για εγωισμους να πληγωνει το παιδι ,που φανταζομαι δε φταιει και σε τιποτα τουλαχιστον.

Αυτό είναι γεγονός ρε συ και δείχνει ωριμότητα... ή το αντίθετο. Εμένα η άλλη από όταν μετακομίσαμε στο δικό μας σπίτι και απομακρυνθήκαμε(ήμασταν γείτονες πιο πριν), όταν πήγαινα ακόμα δημοτικό, δεν ξαναεμφανίστηκε. Δε μάλωσε ποτέ με τους δικούς μου. Τες συμβαίνουν κι αυτά.

Γενικά, αν είναι να γίνει κάποιος νονός, ας φροντίσει να είναι υπεύθυνος. Και υπευθυνότητα δε σημαίνει να αγοράζεις δωράκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Γενικά, αν είναι να γίνει κάποιος νονός, ας φροντίσει να είναι υπεύθυνος. Και υπευθυνότητα δε σημαίνει να αγοράζεις δωράκια.

Η υπευθυνότητα δεν σημαίνει να αγοράζεις ΜΟΝΟ δωράκια.
Γιατί γενικά ο ρόλος του νονού εμπεριέχει τα δώρα σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Και αν κάποιος γίνει νονός, πρέπει να ξέρει ότι θα έχει αυτή την υποχρέωση για πάρα πολλά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Άξιζε κατά τη γνώμη σου να γίνει νονά?
Η μία άξιζε και με το παραπάνω, για κάποια άλλη έχω αμφιβολίες. Guess who. :P

Αυτό με τα δωράκια δε ξέρω γιατί ακριβώς πρέπει να συμβαίνει. Από όσο ξέρω ο νονός είναι πνευματικός γονιός και όχι χορηγός.

Τες, εδώ ταιριάζει το "ό,τι μπορεί ο καθένας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ρε συ με τα δωρακια!Σε βλεπω πολυ επηρεασμενη απο τη λεξη και μονο,απο μαλακιες τυπου λεφτα,καταναλωση,αγαπη προς τη νονα=καλο δωρο και το αντιστροφο.
Ε οχι,δεν παει ετσι
Και συμφωωωωωνωωωωωω τοσο πολυ με το ''δεν ειναι χορηγος αλλα πνευματικος πατερας/μητερα''.Ημαρτον δλδ,λες και ολοι σκεφτομαστε ετσι. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ρε συ με τα δωρακια!Σε βλεπω πολυ επηρεασμενη απο τη λεξη και μονο,απο μαλακιες τυπου λεφτα,καταναλωση,αγαπη προς τη νονα=καλο δωρο και το αντιστροφο.
Ε οχι,δεν παει ετσι
Και συμφωωωωωνωωωωωω τοσο πολυ με το ''δεν ειναι χορηγος αλλα πνευματικος πατερας/μητερα''.Ημαρτον δλδ,λες και ολοι σκεφτομαστε ετσι. :p

Αρχικά σε βρίσκω υπερβολική με τα "ήμαρτον".
Ποτέ δεν έγραψα ότι συμφωνώ με τα δώρα ή ότι η αγάπη του νονού μεταφράζεται σε δώρα.
Αυτά είναι τελείως δικά σου συμπεράσματα.
Εγώ έγραψα ότι δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς κάπως έτσι το βλέπουν, και μπορεί εμείς να πηγαίνουμε με την καλή μας την καρδιά να καθοδηγήσουμε πνευματικά ένα παιδάκι και να του προσφέρουμε αγάπη και προστασία, όμως τις περισσότερες φορές οι γονείς περιμένουν υλικά αγαθά. Στο 99,9% των περιπτώσεων κάνουν και τις παραγγελιές τους. Του στυλ "Το παιδί χρειάζεται μπουφανάκι για τα γεννέθλιά του".
Η ερώτηση λοιπόν είναι αν αξίζει κανείς να μπει σ αυτό το τρυπάκι και αν όλοι μπαίνουμε στο "παιχνίδι" παίζοντας με τους ίδιους όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ έχω γίνει δύο φορές νονά.

Ο μεγάλος μου είναι τώρα 15 και είναι ολόκληρος μαντράχαλος και δεν έχω καθόλου καλή σχέση με την μάνα του γιατί ήταν από τις κουμπαριές/συγγένειες. Έχω όμως με τον πατέρα του. Αυτό δεν με εμποδίζει ποτέ μα ποτέ να βλέπω το παιδί, άλλωστε με εκείνον μιλάω πλέον, δεν παίρνω την μάνα του. Ο μικρός μου είναι 2 και έχω πολύ καλή σχέση με την μάνα του αλλά όχι με τον πατέρα του.

Η δική μου η νονά έρχεται και με βλέπει ακόμα Πάσχα και Χριστούγεννα και τα δώρα της πλέον είναι χρηστικά! :) Γενικά, έχω πολύ καλό παράδειγμα προς μίμηση!

Συμβουλές: Τα λεφτά δεν παίζουν ποτέ ρόλο, η σχέση είναι αυτή που μετράει. Αν θες και δεν μπορείς, βρίσκεται λύση και τα δώρα δεν είναι ανάγκη να είναι πάντα ακριβά. Επίσης, ποτέ μα ποτέ δεν ανακατευόμαστε στα οικογενειακά!!! ΠΟΤΕ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Επίσης, ποτέ μα ποτέ δεν ανακατευόμαστε στα οικογενειακά!!! ΠΟΤΕ! :)

Γιατί το γράφεις αυτό? Κάποια ωραία ιστοριούλα θα χεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συνήθως με κάποιον από τους δύο γονείς έχουμε καλύτερη σχέση. Αν γίνει κάποια στραβή στο ζευγάρι δεν παίρνουμε ποτέ θέση, ας βγάλουν τα μάτια τους μόνοι τους. Εμείς απλά πρέπει να έχουμε ως στόχο να εξακολουθούμε να μιλάμε με το παιδί.

(Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά η κολλητή μου έχει και την έζησα μαζί της...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Συνήθως με κάποιον από τους δύο γονείς έχουμε καλύτερη σχέση. Αν γίνει κάποια στραβή στο ζευγάρι δεν παίρνουμε ποτέ θέση, ας βγάλουν τα μάτια τους μόνοι τους. Εμείς απλά πρέπει να έχουμε ως στόχο να εξακολουθούμε να μιλάμε με το παιδί.

(Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά η κολλητή μου έχει και την έζησα μαζί της...)

Και δεν θα μας την πεις????? :(
Εγώ για καλη μου τύχη έχω πολύ καλη σχέση και με τους δύο γονείς.
Και μαλιστα πάντα μου λένε να μην φέρνω δώρα, ακόμα και στη βάφτιση μου έλεγαν να βρω τα πιο φτηνά.
Είμαι τυχερή.
Αλλα το τι έχουν δει τα μάτια μου...
Θα γράψω σε λίγο μια ιστορία που έγινε σε φίλη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Αρχικά σε βρίσκω υπερβολική με τα "ήμαρτον".
Ποτέ δεν έγραψα ότι συμφωνώ με τα δώρα ή ότι η αγάπη του νονού μεταφράζεται σε δώρα.
Αυτά είναι τελείως δικά σου συμπεράσματα.
Εγώ έγραψα ότι δυστυχώς οι περισσότεροι γονείς κάπως έτσι το βλέπουν, και μπορεί εμείς να πηγαίνουμε με την καλή μας την καρδιά να καθοδηγήσουμε πνευματικά ένα παιδάκι και να του προσφέρουμε αγάπη και προστασία, όμως τις περισσότερες φορές οι γονείς περιμένουν υλικά αγαθά. Στο 99,9% των περιπτώσεων κάνουν και τις παραγγελιές τους. Του στυλ "Το παιδί χρειάζεται μπουφανάκι για τα γεννέθλιά του".
Η ερώτηση λοιπόν είναι αν αξίζει κανείς να μπει σ αυτό το τρυπάκι και αν όλοι μπαίνουμε στο "παιχνίδι" παίζοντας με τους ίδιους όρους.

Ωπ παρεξηγηση!Τοση ωρα απλα προσπαθω να σε κανω να χαλαρωσεις λιγο με αυτα τα δωρακια που αναφερεις συνεχεια.
Δεν εβγαλα πουθενα και δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα οτι συμφωνεις με τα δωρα και οτι η αγαπη του νονου μεταφραζεται σε αυτα(και μην το αρχισουμε ετσι θα το κανουμε λαμψη:P)
Να σε βοηθησω θελω,να σου πω οτι θα επρεπε να ειναι μεγαλη τιμη για σενα το να σου κανουν αυτη την προταση ανθρωποι που σε εμπιστευονται,που θελουν να εισαι κοντα στο παιδι τους.Απλα,σε καθε ποστ σου εως τωρα,κυριαρχει η λεξη ''δωρα δωρα δωρα υλικα πραγματα και πως θα τα καταφερω εν μεσω οικονομικης κρισης''
Κατανοητο και θεμιτο να ανησυχεις,αλλα οπως ειπα 2-3 φορες ακομα ,δε χρειαζομαστε ολοι την επιβεβαιωση ενος καλου δωρου για να μαστε ευχαριστημενοι απο τον πνευματικο μας γονιο.Το ημαρτον ειναι στην υπερβολη του για να δηλωσει οτι μπορεις να βρεις ανθρωπους που τους εξηγεις οτι ''αυτη την περιοδο ειμαι στενα οικονομικα'' και να καταλαβουν τι παει να πει με μεγαλη ευκολια καθως μαντευω οτι και οι ιδιοι θα ειναι.
Και στην τελικη,ξερεις ποιοι ειναι αυτοι οι ανθρωποι,οποτε μονη σου κρινεις αν θα σου εκανε εντυπωση να σου ζηταν παραλογα πραγματα η οχι.Εμεις υποθεσεις κανουμε :p
Μην αρπαζεσαι τοσο ευκολα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μιλάμε για ξυλοδαρμούς, δικηγόρους, εκφοβισμούς και τέτοια...
Ας μην τα γράψω καλύτερα! :)

Δεν είναι όλοι τυχεροί...Αλλά τα παιδάκια δεν φταίνε ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ωπ παρεξηγηση!Τοση ωρα απλα προσπαθω να σε κανω να χαλαρωσεις λιγο με αυτα τα δωρακια που αναφερεις συνεχεια.
Δεν εβγαλα πουθενα και δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα οτι συμφωνεις με τα δωρα και οτι η αγαπη του νονου μεταφραζεται σε αυτα(και μην το αρχισουμε ετσι θα το κανουμε λαμψη:P)
Να σε βοηθησω θελω,να σου πω οτι θα επρεπε να ειναι μεγαλη τιμη για σενα το να σου κανουν αυτη την προταση ανθρωποι που σε εμπιστευονται,που θελουν να εισαι κοντα στο παιδι τους.Απλα,σε καθε ποστ σου εως τωρα,κυριαρχει η λεξη ''δωρα δωρα δωρα υλικα πραγματα και πως θα τα καταφερω εν μεσω οικονομικης κρισης''
Κατανοητο και θεμιτο να ανησυχεις,αλλα οπως ειπα 2-3 φορες ακομα ,δε χρειαζομαστε ολοι την επιβεβαιωση ενος καλου δωρου για να μαστε ευχαριστημενοι απο τον πνευματικο μας γονιο.Το ημαρτον ειναι στην υπερβολη του για να δηλωσει οτι μπορεις να βρεις ανθρωπους που τους εξηγεις οτι ''αυτη την περιοδο ειμαι στενα οικονομικα'' και να καταλαβουν τι παει να πει με μεγαλη ευκολια καθως μαντευω οτι και οι ιδιοι θα ειναι.
Και στην τελικη,ξερεις ποιοι ειναι αυτοι οι ανθρωποι,οποτε μονη σου κρινεις αν θα σου εκανε εντυπωση να σου ζηταν παραλογα πραγματα η οχι.Εμεις υποθεσεις κανουμε :p
Μην αρπαζεσαι τοσο ευκολα:P

Λοιπόν, θα σου γράψω την ιστορία (πρόσφατη) και θα καταλάβεις.
Να σου πω ότι εγώ είμαι έξω απ το χορό. Οι δικοί μου κουμπάροι είναι καλοί, όντως το θεωρώ τιμή που με επέλεξαν, αγαπιόμαστε με το παιδί και όλα καλά. Ούτε θεωρώ ότι πρέπει κάθε φορά κάτι να κουβαλάω, το κάνω όμως γιατί το νινί χαίρεται. :clapup:

Άκου τι έπαθε μια φίλη μου.
Παίρνει τηλέφωνο η μητέρα του παιδιού τη νονά και της λέει ότι το παιδί φέτος χρειάζεται μπουφανάκι. Κανένα πρόβλημα, σκέφτεται η νονά, και της λέει ότι θα πάει στο Factory Outlet για να πάρει κάτι ποιοτικό αλλά σε καλή τιμή. (Το Factory είναι ένα τεράστιο στοκατζίδικο που έχουμε, που συνήθως κάνει πολύ καλές τιμές και έχει πολλές μάρκες).
Ε αυτή η συζήτηση έγινε Παρασκευή. Το Σάββατο το μεσημέρι, η νονά παίρνει τηλέφωνο πάλι τη μητέρα και όλο αγωνία την ρωτάει αν πρόλαβε να πάει στο Factory. Η νονά δεν είχε πάει και η μητέρα της λέει «Μωρέ βρήκα ένα καταπληκτικό μπουφανάκι στο Notos Galleries, και το χω κρατήσει γιατί δεν είχα χρήματα πάνω μου. Θες να πας να πάρεις αυτό, μιας που θα του παιρνες μπουφανάκι?». Ε η κοπέλα δέχτηκε.
Πάει λοιπόν στο Notos Galleries και τι να δει? Η άλλη της είχε κρατήσει ένα μπουφάν Columbia που κόστιζε 350 Ευρώ και κάτι άλλα ρούχα για το νινί, στο σύνολο ένα χιλιάρικο. Ε κουφάθηκε η κοπέλα. Παίρνει τηλέφωνο τη μάνα του παιδιού και της λέει «Ξέρεις θα χει γίνει κάποιο λάθος, εδώ είναι κρατημένα πολλά ρούχα». Και η μάνα της απαντάει «Α ναι, τα είδα και μου άρεσαν, δεν σε πειράζει ε?». Ε η κοπέλα ντράπηκε (μεγάλο λάθος της) και τα πήρε. Από το Πάσχα, ακόμα πληρώνει άτοκες δόσεις.
Και το σπαστικό ποιο είναι? Ότι στις περισσότερες περιπτώσεις που ακούω κάτι τέτοια κουλά συμβαίνουν. Ίσως όχι τόσο ακραία, αλλά τέτοια. Οι γονείς δηλαδή να «υπολογίζουν» διαφορετικά το νονό. Και στενοχωριέμαι γιατί τώρα με την κρίση, πολλοί δεν έχουν καλά καλά να φάνε.. :(
Δεν θα ήταν καλύτερα αυτή η κοπέλα αν δεν είχε γίνει νονά? Προφανώς δεν επέλεξαν για να την τιμήσουν, αλλά με απώτερους σκοπούς.


Σημείωση: Δεν αρπάζομαι καλέ, είμαι καλό παιδάκι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό είναι πρόβλημα της νονάς,, σόρρυ.
Αν ο άλλος σου πει να πάει να πνιγείς, θα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top