Καμμένος δίσκος - ανάκτηση δεδομένων

tebelis

Νεοφερμένος

Ο tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας!!!Θελω την βοήθεια σας.Δυστυχώς έγινε κάτι και καήκε ο σκληρός μου δίσκος,ένας Seagate 40 GB.Θα ήθελα να μου πείτε,αν γνωρίζετε,κάποιο τρόπο για να σωθούν τα δεδομένα που έχω αποθηκευμένα.Είναι πολυ σημάντικα για μένα και θα ήθελα αν γίνετα να σωθούν ολα.Αυτες οι εταιρείες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων είναι αξιόπιστες?Έχω ακούσει οτι κοστίζει αρκετά ακριβα,γνωρίζετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία που να έχει καλές τιμές?
Έχει πάντα αποτελέσματα ή υπάρχει περίπτωση να έχουν χαθεί τελείως τα αρχεία μου?Αυτό ούτε καν θέλω να το σκέφτομαι.Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Γεια σας!!!Θελω την βοήθεια σας.Δυστυχώς έγινε κάτι και καήκε ο σκληρός μου δίσκος,ένας Seagate 40 GB.Θα ήθελα να μου πείτε,αν γνωρίζετε,κάποιο τρόπο για να σωθούν τα δεδομένα που έχω αποθηκευμένα.Είναι πολυ σημάντικα για μένα και θα ήθελα αν γίνετα να σωθούν ολα.Αυτες οι εταιρείες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων είναι αξιόπιστες?Έχω ακούσει οτι κοστίζει αρκετά ακριβα,γνωρίζετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία που να έχει καλές τιμές?
Έχει πάντα αποτελέσματα ή υπάρχει περίπτωση να έχουν χαθεί τελείως τα αρχεία μου?Αυτό ούτε καν θέλω να το σκέφτομαι.Ευχαριστώ!!!

Γειά σου φίλε. Επειδή εμένα μου χτύπησε κάποτε δίσκος, το είχα ψάξει και άκουγα τιμές τύπου 10.000 ευρώ και δε συμμαζεύεται. Τώρα, αν εσένα σου κάηκε, το θέμα είναι τι κάηκε, γιατί απ' όσο ξέρω και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, ο δίσκος έχει πλακέτα και μαγνητικές πλάκες. Αν έχει καεί η πλακέτα, δε μπορείς με πολλή προσοχή να πάρεις μια από ένα ίδιο μοντέλο (άντε να βρείς τώρα τέτοιο και μάλιστα ολόιδιο) και να την βάλεις στο δικό σου δίσκο;

Και τώρα θα σου σπάσει τα νεύρα αυτό που θα πω αλλά... O κάθε σοβαρός χρήστης υπολογιστή πρέπει να κάνει 3 πράγματα: Backup Backup Backup!!! (έρχεται μετά την εξεταστική η ώρα και του δικού μου. 10 άδεια DVD λεφτά και κόπος είναι, σιγά...;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tebelis

Νεοφερμένος

Ο tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και τώρα θα σου σπάσει τα νεύρα αυτό που θα πω αλλά... O κάθε σοβαρός χρήστης υπολογιστή πρέπει να κάνει 3 πράγματα: Backup Backup Backup!!! (έρχεται μετά την εξεταστική η ώρα και του δικού μου. 10 άδεια DVD λεφτά και κόπος είναι, σιγά...;)
Αυτο με την πλακετα το εχω ακουσει και το εχω σκεφτει κι εγω.
Οσο για το backup εχεις δικιο και ημουν ετοιμος να το κανω αλλα ετυχε αυτο.Το θεμα ειναι πως οτι εγινε εγινε δυστυχως,τωρα τι κανω? :(


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αυτο με την πλακετα το εχω ακουσει και το εχω σκεφτει κι εγω.
Οσο για το backup εχεις δικιο και ημουν ετοιμος να το κανω αλλα ετυχε αυτο.Το θεμα ειναι πως οτι εγινε εγινε δυστυχως,τωρα τι κανω? :(
- Κατέγραψε ποιο είναι ακριβός το μοντέλο του σκληρού δίσκου σου.
- Κάνε μια αγγελία "Ζήτηση" στα διάφορα Fora που έχουν κατηγορίες αγγελιών και περίμενε να βρεθεί κάποιος πωλητής. ;) (ζήτησε κατά προτίμηση και φωτογραφία του σκληρού για να σιγουρευτείς ότι δεν διαφέρουν οι πλακέτες στο σχήμα).
- Αγόρασε τα κατάλληλα κατσαβίδια για να αφαιρέσεις τη πλακέτα.
- Μόλις αγοράσεις το ίδιο μοντέλο σκληρού (δε θα τον πουλάνε πάνω από 15-20 ευρώ), άλλαξε προσεκτικά τις πλακέτες και ξανα δοκίμασε. :)

[το είχα κάνει κι εγώ αυτό με έναν παλιό μου 80ρη δίσκο και δούλεψε αλλά πριν αλλάξω την πλακέτα είχα κάνει και κάτι άλλο απαράδεκτο (είχα ανοίξει το καπάκι του :redface: ) και μάλλον η σκόνη κατέστρεψε τις κεφαλές :( :'( ].

-petros

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν μπορεί να δει κανείς το χτυπημένο δίσκο αν bootαρει με Knoppix :hmm:

(βλακεία? :redface:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καθολου βλακεια, μπορει να δουλεψει αυτο. Και μαλλον αναλογα με την ζημια του δισκου. Αξιζει η προσπαθεια, καθως ειναι φθηνη λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis

Νεοφερμένος

Ο tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καθολου βλακεια, μπορει να δουλεψει αυτο. Και μαλλον αναλογα με την ζημια του δισκου. Αξιζει η προσπαθεια, καθως ειναι φθηνη λυση.
Ναι αυτο προυποθετει να γυρναει ο δισκος.Ο δικος μου δεν δουλευει καθολου.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitro89

Νεοφερμένος

Ο mitro89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κοίτα γιατί το είχα πάθει και εγώ αυτό από εναλλαγή ρεύματος από την ΔΕΙ... Μου είχε κάψει τις πλακέτες και δη ήξερα τι να κάνω tlk αγόρασα ένα μεταχειρισμένο δίσκο ίδιο μοντέλο πάντα και άλλαξα τις πλακέτες δούλεψε κανονικά ο δίσκος αλλά όχι και για πολύ.αξίζει να ψάξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis

Νεοφερμένος

Ο tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
To έκανα κι αυτό.Βρήκα στο e-bay ένα σκληρό δίσκο ίδιο μοντέλο με τον δικό μου ο οποίος δούλευε και άλλαξα την πλακέτα αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.Πάντως ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstosp

Νεοφερμένος

Ο xrhstosp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ πήγα στο allelectronics.gr και μου έκαναν επαναφορά τον σκληρό δίσκο με 100E μια χαρα..Να ξέρεις ότι όσο πιο πολλά προγράμματα βάζεις για να βρεις τα αρχεία σου τόσο πιο πολύ χάνονται για πάντα. Την πάτησα πολλές φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ πήγα στο allelectronics.gr και μου έκαναν επαναφορά τον σκληρό δίσκο με 100E μια χαρα

100 euros? :worry:
...για τις αναμνήσεις στον δικό μ σκληρό δεν θα έδινα ούτε τσακισμένο σεντ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstosp

Νεοφερμένος

Ο xrhstosp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για τις αναμνήσεις Rempeskes θα έδινα τα πάντα !!! ίδιος άμα έχεις χάσει και εργασίες μαζί που δεν είναι αναμνήσεις αλλά ιδρώτας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι λες μωρέ, αυτές πρώτες θα τις έσβηνα
restart στις ζωές τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ο υπολογιστης μου τα φτυσε και πηρε μαζι του ο,τι δουλεια, φωτογραφιες, μουσικες, ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ, ειχα μεσα (μην αρχισετε να μου λετε για backup, καποια ηταν σωσμενα, δεν ειναι αυτο το θεμα και δε θα με κανει να νιωσω καλυτερα!).
Η ετυμηγορια ηταν "καμενη πλακετα του σκληρου ΜΑΛΛΟΝ" και ο,τι αυτο σημαινει.
Ο τεχνικος προτεινε να βρω τον ιδιο σκληρο για να κανει τη μεταμοσχευση πλακετας αφηνοντας ποσοστο αποτυχιας. Εγω τον σκληρο τον βρηκα, αλλα μονο στο ε-βαυ, κι αυτο το ποσοστο αποτυχιας με τρομαζει.
Ξερετε καποια εταιρια που κανει ανακτηση δεδομενων; Μπορουν να το κανουν κι ας εχει τσουρουφλιστει ο σκληρος η θα φαω πορτα κι απο κει; Να παρω τον σκληρο απ'το ε-βαυ μπας και δουμε ασπρη μερα; Καμια αλλη λυση εχετε να προτεινετε (εκτος απ'το να τα σωζω στο μελλον μπλα μπλα μπλα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ο υπολογιστης μου τα φτυσε και πηρε μαζι του ο,τι δουλεια, φωτογραφιες, μουσικες, ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ, ειχα μεσα (μην αρχισετε να μου λετε για backup, καποια ηταν σωσμενα, δεν ειναι αυτο το θεμα και δε θα με κανει να νιωσω καλυτερα!).
Η ετυμηγορια ηταν "καμενη πλακετα του σκληρου ΜΑΛΛΟΝ" και ο,τι αυτο σημαινει.
Ο τεχνικος προτεινε να βρω τον ιδιο σκληρο για να κανει τη μεταμοσχευση πλακετας αφηνοντας ποσοστο αποτυχιας. Εγω τον σκληρο τον βρηκα, αλλα μονο στο ε-βαυ, κι αυτο το ποσοστο αποτυχιας με τρομαζει.
Ξερετε καποια εταιρια που κανει ανακτηση δεδομενων; Μπορουν να το κανουν κι ας εχει τσουρουφλιστει ο σκληρος η θα φαω πορτα κι απο κει; Να παρω τον σκληρο απ'το ε-βαυ μπας και δουμε ασπρη μερα; Καμια αλλη λυση εχετε να προτεινετε (εκτος απ'το να τα σωζω στο μελλον μπλα μπλα μπλα);

Το χα ψάξει παλιότερα για εταιρίες αλλά αν θυμάμαι καλά είναι κάτι εξωφρενικές τιμές τύπου δεκαχίλιαρο. Πήγαινε για ίδιο σκληρό και στην τελική το πολύ πολύ να χάσεις κάποια ευρώ αμα δεν κάτσει το ταίριασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχάς τα συλλυπητήρια μου.

Κατα δεύτερον, μπορείς να ρωτήσεις για τιμές στις παρακάτω εταιρείες:
https://www.datalabs.gr/
https://www.hddrecovery.gr/
https://www.tictac.gr/
https://www.allelectronics.gr/
https://www.anaktisis.gr/

Κατά τρίτον, η αλλαγή πλακέτας, έχει ποσοστό αποτυχίας το οποίο έχει να κάνει μόνο με το ότι μπορεί να μην φέρει αποτελέσματα. Όχι ότι αν δεν πετύχει θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Καλή τύχη και να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmingos

Νεοφερμένος

Ο mmingos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι τεχνικός υπολογιστών στην Κοζάνη και παρ' όλο που προσπάθησα αλλαγή πλακέτας μόνος μου, δεν κατάφερα να κάνω τον Western Digital σκληρό δίσκο, ενός πελάτη μου, να παίξει. Έκανα μια έρευνα αγοράς και έστειλα το σκληρό μου δίσκο σε κάποιες απο τις παραπάνω εταιρίες ΧΩΡΙΣ να προχωρήσω σε ανάκτηση. Μερικές εταιρίες δεν δέχονται καν να δουν το σκληρό δίσκο χωρίς να καταβάλω κάποιο ποσό. Άλλες μου είπαν οτι είναι ανεπισκεύαστος.

Σημειωτέον οτι έχω ήδη βάλει "χέρι" στο δίσκο η εταιρία www.texnikoi.com με ενημέρωσε οτι πρέπει να γίνει αλλαγή στα Platters του δίσκου και οτι θα πρέπει να αναλάβω το κόστος παραγγελίας εγώ. Η τιμή ήταν 300 ευρώ για την παραγγελία των platters και 850ευρώ σε περίπτωση επιτυχημένης ανάκτησης.

Η αλήθεια είναι οτι αργήσανε περίπου 25 ημέρες για την όλη διαδικασία, αλλά οι τιμές που μου έδωσαν άλλες εταιρίες για επισκευή ήταν απλησίαστες ! Συγκεκριμένα άκουσα και το εξής απο άλλη εταιρία, οτι δεν υπάρχουν εργαστήρια στην Ελλάδα και πρέπει να πάει εξωτερικό ο σκληρός.

Τέλος καλό όλα καλά. Ο σκληρός ανακτήθηκε σε πολύ καλό ποσοστό (περίπου 92%) και ο πελάτης πήρε τα λογιστικά του αρχεία και εγώ έβγαλα ένα καλό κέρδος για το τρέξιμο ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καταρχάς τα συλλυπητήρια μου.

Κατα δεύτερον, μπορείς να ρωτήσεις για τιμές στις παρακάτω εταιρείες:
https://www.hddrecovery.gr/
https://www.tictac.gr/
https://www.allelectronics.gr/
https://www.anaktisis.gr/

Κατά τρίτον, η αλλαγή πλακέτας, έχει ποσοστό αποτυχίας το οποίο έχει να κάνει μόνο με το ότι μπορεί να μην φέρει αποτελέσματα. Όχι ότι αν δεν πετύχει θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Καλή τύχη και να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις :)
To https://www.datalabs.gr/ είναι η καλύτερη.Πήγαινε σε αυτήν.
Ήταν μια εταιρία και κάηκαν οι 12 Η/Υ της.Πήγαν 12 ΣΔ εκεί και στους 11 ο διευθυντής είπε να σταματήσουν γιατί τους ήταν αρκετά αυτά τα ανεκτημένα στοιχία:)Και νομίζω πως δεν ήξεραν τα μοντέλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deb0rahh

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει σε σχεση με αυτο το θεμα πολύ θα το εκτιμούσα...Πριν λίγη ώρα διαπίστωσα ότι ο εξωτερικός σκληρός μου δίσκος είναι νεκρός.:(:(:(.Τον βάζω σε διάφορες πρίζες,τίποτα. Έχει καποιος πρόσφατη εμπειρία σχετικά με την ανάκτηση δεδομένων?Αυτό με την αλλαγή πλακέτας που διάβασα πιο πάνω τι είναι??Οποιαδήποτε βοήθεια μου είναι χρήσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει σε σχεση με αυτο το θεμα πολύ θα το εκτιμούσα...Πριν λίγη ώρα διαπίστωσα ότι ο εξωτερικός σκληρός μου δίσκος είναι νεκρός.:(:(:(.Τον βάζω σε διάφορες πρίζες,τίποτα. Έχει καποιος πρόσφατη εμπειρία σχετικά με την ανάκτηση δεδομένων?Αυτό με την αλλαγή πλακέτας που διάβασα πιο πάνω τι είναι??Οποιαδήποτε βοήθεια μου είναι χρήσιμη.

Ο δίσκος δουλεύει με εξωτερικό ρεύμα; Δηλαδή, τον βάζεις στην πρίζα και δεν ανάβει κανένα λαμπάκι πχ;

Αν ναι τότε μπορεί να φταίει το τροφοδοτικό, και ο δίσκος να είναι οκ.

Μήπως ανάβει κάποιο λαμπάκι, αλλά δεν τον αναγνωρίζει ο υπολογιστής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top