Χριστιανική διδασκαλία: Τάδε έφη Ιησούς, ή μήπως όχι;

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Στο θέμα Η γνώμη σας για το εδάφιο 26 του κεφ.ιδ'26 εξελίσσεται ένας ενδιαφέρων διάλογος αναφορικά με ένα εδάφιο από το Ευαγγέλιο του Λουκά με εκατέρωθεν επιχειρήματα και αναφορές, στον οποίο όμως κάθε φορά που θέλω να συμμετάσχω σοβαρά, υπάρχει κάτι που με κρατάει και με αποτρέπει.
Τί είναι αυτό? Μα το ερώτημα που κάποιοι αντιμετωπίζουν ως ταμπού, αλλά που βαθειά μέσα μου νομίζω ότι έχω ήδη την απάντηση από τη λογική και μόνο:
Είναι δυνατόν ό,τι διαβάζουμε σήμερα στα Ευαγγέλια, ό,τι δεχόμαστε πως αποτελεί τη διδασκαλία του Ιησού να είναι αυτό που πραγματικά είπε, όπως το είπε?
Προσωπικά, αδυνατώ να το δεχθώ για μερικούς απλούς λόγους:

  • Η διδασκαλία του Ιησού καταγράφηκε από τους μαθητές του. Οι μαθητές του ήταν σαφώς επηρεασμένοι από τα ιουδαϊκά τους βιώματα και αποκλείεται να μην απέδωσαν τα λεγόμενα το δασκάλου τους υπό αυτό το πρίσμα, προσθαφαιρώντας κατά το δοκούν ή κατά την ικανότητα τους να συγγράψουν.

  • Οι όποιες μαρτυρίες και καταγραφές αργά ή γρήγορα τέθηκαν υπό το άγρυπνο βλέμμα Οικουμενικών Συνόδων, αλλά και άλλων γνωστών ή αγνώστων προσώπων ή φορέων που επιθυμώντας να παγιώσουν τη νέα θρησκεία, να την απαλλάξουν από ό,τι θεωρούσαν αυτοί ότι δεν την εξέφραζε, να την συμπλέξουν με καθεστωτικές δομές και εν τέλει να την χρησιμοποιήσουν για το καλό των πιστών στην άλλη ζωή και το δικό τους σε αυτήν, έκαναν τροποποιήσεις καθιστώντας αδύνατη την επαφή με το τί πραγματικά είπε ο Ιησούς ή τί εννοούσε.

  • Ενδεχομένως, (επιεικής έκφραση) υπάρχουν κείμενα ή άλλα τεκμήρια τα οποία να αποδεικνύουν την ύπαρξη των παρεμβάσεων ή άλλες εκδοχές των διδασκαλιών του Ιησού, οπωσδήποτε όμως μη προσβασιμα στο κοινό και σαφή τον κίνδυνο να μην ανακοινωθούν ποτέ...
Τί διδασκόμαστε λοιπόν? Τί πιστεύουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Τί διδασκόμαστε λοιπόν? Τί πιστεύουμε?

Προσωπικά πιστεύω, 'οτι ο Ιησούς Χριστός ζει και ενεργεί (δια Πνεύματος Αγίου) έμπλεος αγωνίας, αφενός για τις σχεδόν ειδωλολατρικές παραχαράξεις του ευαγγελισμού του κι αφετέρου, για τη σταδιακή εξανέμιση της πίστης στην ανάσταση Του:redface::redface::redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Για την Καινή Διαθήκη, υπήρξαν στο παρελθόν πολλές κριτικές σχολές που εξέτασαν την αξιοπιστία των Ευαγγελίων και απ' ό,τι έχω διαβάσει δεν μπόρεσαν να απορρίψουν την γνησιότητά τους.
Υπάρχουν και τα χειρόγραφα του Κουμράν, όπου κάποιοι βοσκοί βρήκαν τυχαία θαμμένα στο Κουμράν, και βρήκαν γνήσια χειρόγραφα που η αξιοπιστία τους δεν αμφισβητείται.

Παραπέμπω εδώ:
https://el.wikipedia.org/wiki/Χειρόγραφα_της_Νεκράς_Θάλασσας
και για το ιστορικό της εύρεσης εδώ:
https://el.wikipedia.org/wiki/Χειρόγ...82_.CE.B5.CF.8D.CF.81.CE.B5.CF.83.CE.B7.CF.82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εγώ έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις (κάποια αποτελούν απόψεις που έχουν ειπωθεί ήδη στο e-steki) για τη χριστιανική κοσμοθεώρησης, που κατά την άποψή μου αποδεικνύουν ότι αποτελεί περισσότερο ανθρώπινη επινόηση παρά Θείο λόγο.

α) το να κρίνει ο δημιουργός τα δημιουργήματά του, είναι καθαρά μια ανθρώπινη επινόηση και "λογική".
β) ο μετα-θάνατον κόσμος/ζωή, είναι κάτι που απασχολεί τον άνθρωπο από τις απαρχές του πολιτισμού του και της πνευματικής του ανάπτυξης, αποτελεί άλλωστε την πηγή της υπαρξιακής του αγωνίας. Δεκτών και αναμενόμενων μια θρησκεία να παίρνει θέση για τη μετά θάνατο ζωή, όμως το να σου λέει ότι "θα περνάς καλά μετά το θάνατο, θα μεταφερθείς σε έναν όμορφο πνευματικό χώρο αν κάνεις αυτό, αυτό, εκείνο, το άλλο κατά την παραμονή σου στον υλικό κόσμο, θα δεις ξανά όλα σου τα αγαπημένα πρόσωπα κτλ", εμένα μου φαίνεται καθαρά ανθρώπινη επινόηση βασισμένη στο απλό φαινόμενο του μωρού που του δίνεις γλειφιτζούρι για να το καλοπιάσεις ή αλλιώς της λογικής της ανταμοιβής. Προσπαθεί να ικανοποιήσει ξεκάθαρα, ανθρώπινες ανάγκες και επιπλέον να αποκτήσει και να διατηρεί πιστούς με το παραμυθάκι της Δευτέρας Παρουσίας ή αλλιώς της ημέρας που θα κριθούμε όλοι! :whistle:
γ) το καλό και το κακό δεν έχουν καμία απολύτως αξία σε συμπαντικό επίπεδο, είναι επινοήσεις του ανθρώπου λόγω της αδυναμίας του να κατανοήσει τα αποτελέσματα των πράξεών του
δ) η φωτιά είναι "κακή" επειδή το ανθρώπινo σώμα δεν την αντέχει (βλ. περιβάλλον της κολάσεως), το σκοτάδι είναι "κακό" επειδήτα ανθρώπινα μάτιαδεν μπορούν να διακρίνουν μέσα σε αυτό το περιβάλλον, τα κέρατα και η ασχήμια (έντονες γωνίες, μη οβάλ σχήματα, σκούρα χρώματα) αφορούν την ανθρώπινη αισθητική (βλ. πως παρουσιάζονται οι δαίμονες και ο Σατανάς), οι τσιριχτοί και οι απότομοι και δυνατοί ήχοι είναι "κακοί", επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν τους αντέχει και σε συνθήκες που έχει προηγηθεί ησυχία, προκαλούν τρόμο. Άλλη μια ξεκάθαρα ανθρώπινη οπτική για τις δυνάμεις της φύσης.
ε) ο χριστιανισμός θεωρεί τον άνθρωπο ως το ανώτερο ον στον φυσικό κόσμο και ο λόγος που φτιάχτηκε ο ουρανός και η γη. Αν λάβουμε υπόψιν πως ο σκοπός των όντων είναι η προσαρμογή, η επιβίωση και η αναπαραγωγή (όπως λέει η Βιολογία), ο άνθρωπος υστερεί σε σχέση για παράδειγμα με τα βακτήρια (τα οποία άλλωστε τον κατατρώνε τόσο όσο ζει αλλά και όταν πεθαίνει ), τα οποία μάλιστα είναι ίσως οι κυρίαρχοι του Σύμπαντος. Μην κοιτάτε βέβαια που δεν μιλάνε, πράττουν :P
στ) Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα. Μάλιστα. Που είναι η Μεγάλη Μητέρα και γιατί το θηλυκό να εμφανίζεται μόνο στο πρόσωπο της Παναγίας; Γιατί ο Χριστός ήταν άντρας και όχι γυναίκα ή κάποιος άνθρωπος με μια ισορροπία μεταξύ θηλυκού και αρσενικού; Γιατί η υποδεέστερη θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό; Γιατί επίσης ακόμα και σήμερα δεν υπάρχουν ιέρειες;
Γιατί; Μα φυσικά πως θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα αφού ο Χριστιανισμός αναπτύχθηκε σε μία πατριαρχική ανθρώπινη κοινωνία.

Με άλλα λόγια μιλάμε για μια τελείως υποκειμενική θεώρηση του κόσμου, γεμάτη ανθρώπινη πλάνη. Διδασκαλίες επινοημένες από ανθρώπους για ανθρώπους.

Τέλος είμαι της άποψης ότι ο λόγος που πήρε τέτοιες διαστάσεις ο χριστιανισμός, έχει να κάνει με το γεγονός ότι έπιασε έννοιες όπως Αγάπη και Σεβασμός προς τον συνάνθρωπο αλλά και έννοιες όπως Καλό και Κακό, Θεός, Σατανάς κτλ. Οπότε το όλο παραμυθάκι είναι ευκολοχώνευτο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Εγώ έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις (κάποια αποτελούν απόψεις που έχουν ειπωθεί ήδη στο e-steki) για τη χριστιανική κοσμοθεώρησης, που κατά την άποψή μου αποδεικνύουν ότι αποτελεί περισσότερο ανθρώπινη επινόηση παρά Θείο λόγο.

α) το να κρίνει ο δημιουργός τα δημιουργήματά του, είναι καθαρά μια ανθρώπινη επινόηση και "λογική".
β) ο μετα-θάνατον κόσμος/ζωή, είναι κάτι που απασχολεί τον άνθρωπο από τις απαρχές του πολιτισμού του και της πνευματικής του ανάπτυξης, αποτελεί άλλωστε την πηγή της υπαρξιακής του αγωνίας. Δεκτών και αναμενόμενων μια θρησκεία να παίρνει θέση για τη μετά θάνατο ζωή, όμως το να σου λέει ότι "θα περνάς καλά μετά το θάνατο, θα μεταφερθείς σε έναν όμορφο πνευματικό χώρο αν κάνεις αυτό, αυτό, εκείνο, το άλλο κατά την παραμονή σου στον υλικό κόσμο, θα δεις ξανά όλα σου τα αγαπημένα πρόσωπα κτλ", εμένα μου φαίνεται καθαρά ανθρώπινη επινόηση βασισμένη στο απλό φαινόμενο του μωρού που του δίνεις γλειφιτζούρι για να το καλοπιάσεις ή αλλιώς της λογικής της ανταμοιβής. Προσπαθεί να ικανοποιήσει ξεκάθαρα, ανθρώπινες ανάγκες και επιπλέον να αποκτήσει και να διατηρεί πιστούς με το παραμυθάκι της Δευτέρας Παρουσίας ή αλλιώς της ημέρας που θα κριθούμε όλοι! :whistle:
γ) το καλό και το κακό δεν έχουν καμία απολύτως αξία σε συμπαντικό επίπεδο, είναι επινοήσεις του ανθρώπου λόγω της αδυναμίας του να κατανοήσει τα αποτελέσματα των πράξεών του
δ) η φωτιά είναι "κακή" επειδή το ανθρώπινo σώμα δεν την αντέχει (βλ. περιβάλλον της κολάσεως), το σκοτάδι είναι "κακό" επειδήτα ανθρώπινα μάτιαδεν μπορούν να διακρίνουν μέσα σε αυτό το περιβάλλον, τα κέρατα και η ασχήμια (έντονες γωνίες, μη οβάλ σχήματα, σκούρα χρώματα) αφορούν την ανθρώπινη αισθητική (βλ. πως παρουσιάζονται οι δαίμονες και ο Σατανάς), οι τσιριχτοί και οι απότομοι και δυνατοί ήχοι είναι "κακοί", επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν τους αντέχει και σε συνθήκες που έχει προηγηθεί ησυχία, προκαλούν τρόμο. Άλλη μια ξεκάθαρα ανθρώπινη οπτική για τις δυνάμεις της φύσης.
ε) ο χριστιανισμός θεωρεί τον άνθρωπο ως το ανώτερο ον στον φυσικό κόσμο και ο λόγος που φτιάχτηκε ο ουρανός και η γη. Αν λάβουμε υπόψιν πως ο σκοπός των όντων είναι η προσαρμογή, η επιβίωση και η αναπαραγωγή (όπως λέει η Βιολογία), ο άνθρωπος υστερεί σε σχέση για παράδειγμα με τα βακτήρια (τα οποία άλλωστε τον κατατρώνε τόσο όσο ζει αλλά και όταν πεθαίνει ), τα οποία μάλιστα είναι ίσως οι κυρίαρχοι του Σύμπαντος. Μην κοιτάτε βέβαια που δεν μιλάνε, πράττουν :P
στ) Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα. Μάλιστα. Που είναι η Μεγάλη Μητέρα και γιατί το θηλυκό να εμφανίζεται μόνο στο πρόσωπο της Παναγίας; Γιατί ο Χριστός ήταν άντρας και όχι γυναίκα ή κάποιος άνθρωπος με μια ισορροπία μεταξύ θηλυκού και αρσενικού; Γιατί η υποδεέστερη θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό; Γιατί επίσης ακόμα και σήμερα δεν υπάρχουν ιέρειες;
Γιατί; Μα φυσικά πως θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα αφού ο Χριστιανισμός αναπτύχθηκε σε μία πατριαρχική ανθρώπινη κοινωνία.

Με άλλα λόγια μιλάμε για μια τελείως υποκειμενική θεώρηση του κόσμου, γεμάτη ανθρώπινη πλάνη. Διδασκαλίες επινοημένες από ανθρώπους για ανθρώπους.

Τέλος είμαι της άποψης ότι ο λόγος που πήρε τέτοιες διαστάσεις ο χριστιανισμός, έχει να κάνει με το γεγονός ότι έπιασε έννοιες όπως Αγάπη και Σεβασμός προς τον συνάνθρωπο αλλά και έννοιες όπως Καλό και Κακό, Θεός, Σατανάς κτλ. Οπότε το όλο παραμυθάκι είναι ευκολοχώνευτο. :hmm:


:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις (κάποια αποτελούν απόψεις που έχουν ειπωθεί ήδη στο e-steki) για τη χριστιανική κοσμοθεώρησης, που κατά την άποψή μου αποδεικνύουν ότι αποτελεί περισσότερο ανθρώπινη επινόηση παρά Θείο λόγο.

α) το να κρίνει ο δημιουργός τα δημιουργήματά του, είναι καθαρά μια ανθρώπινη επινόηση και "λογική".
β) ο μετα-θάνατον κόσμος/ζωή, είναι κάτι που απασχολεί τον άνθρωπο από τις απαρχές του πολιτισμού του και της πνευματικής του ανάπτυξης, αποτελεί άλλωστε την πηγή της υπαρξιακής του αγωνίας. Δεκτών και αναμενόμενων μια θρησκεία να παίρνει θέση για τη μετά θάνατο ζωή, όμως το να σου λέει ότι "θα περνάς καλά μετά το θάνατο, θα μεταφερθείς σε έναν όμορφο πνευματικό χώρο αν κάνεις αυτό, αυτό, εκείνο, το άλλο κατά την παραμονή σου στον υλικό κόσμο, θα δεις ξανά όλα σου τα αγαπημένα πρόσωπα κτλ", εμένα μου φαίνεται καθαρά ανθρώπινη επινόηση βασισμένη στο απλό φαινόμενο του μωρού που του δίνεις γλειφιτζούρι για να το καλοπιάσεις ή αλλιώς της λογικής της ανταμοιβής. Προσπαθεί να ικανοποιήσει ξεκάθαρα, ανθρώπινες ανάγκες και επιπλέον να αποκτήσει και να διατηρεί πιστούς με το παραμυθάκι της Δευτέρας Παρουσίας ή αλλιώς της ημέρας που θα κριθούμε όλοι! :whistle:
γ) το καλό και το κακό δεν έχουν καμία απολύτως αξία σε συμπαντικό επίπεδο, είναι επινοήσεις του ανθρώπου λόγω της αδυναμίας του να κατανοήσει τα αποτελέσματα των πράξεών του
δ) η φωτιά είναι "κακή" επειδή το ανθρώπινo σώμα δεν την αντέχει (βλ. περιβάλλον της κολάσεως), το σκοτάδι είναι "κακό" επειδήτα ανθρώπινα μάτιαδεν μπορούν να διακρίνουν μέσα σε αυτό το περιβάλλον, τα κέρατα και η ασχήμια (έντονες γωνίες, μη οβάλ σχήματα, σκούρα χρώματα) αφορούν την ανθρώπινη αισθητική (βλ. πως παρουσιάζονται οι δαίμονες και ο Σατανάς), οι τσιριχτοί και οι απότομοι και δυνατοί ήχοι είναι "κακοί", επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν τους αντέχει και σε συνθήκες που έχει προηγηθεί ησυχία, προκαλούν τρόμο. Άλλη μια ξεκάθαρα ανθρώπινη οπτική για τις δυνάμεις της φύσης.
ε) ο χριστιανισμός θεωρεί τον άνθρωπο ως το ανώτερο ον στον φυσικό κόσμο και ο λόγος που φτιάχτηκε ο ουρανός και η γη. Αν λάβουμε υπόψιν πως ο σκοπός των όντων είναι η προσαρμογή, η επιβίωση και η αναπαραγωγή (όπως λέει η Βιολογία), ο άνθρωπος υστερεί σε σχέση για παράδειγμα με τα βακτήρια (τα οποία άλλωστε τον κατατρώνε τόσο όσο ζει αλλά και όταν πεθαίνει ), τα οποία μάλιστα είναι ίσως οι κυρίαρχοι του Σύμπαντος. Μην κοιτάτε βέβαια που δεν μιλάνε, πράττουν :P
στ) Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα. Μάλιστα. Που είναι η Μεγάλη Μητέρα και γιατί το θηλυκό να εμφανίζεται μόνο στο πρόσωπο της Παναγίας; Γιατί ο Χριστός ήταν άντρας και όχι γυναίκα ή κάποιος άνθρωπος με μια ισορροπία μεταξύ θηλυκού και αρσενικού; Γιατί η υποδεέστερη θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό; Γιατί επίσης ακόμα και σήμερα δεν υπάρχουν ιέρειες;
Γιατί; Μα φυσικά πως θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα αφού ο Χριστιανισμός αναπτύχθηκε σε μία πατριαρχική ανθρώπινη κοινωνία.

Με άλλα λόγια μιλάμε για μια τελείως υποκειμενική θεώρηση του κόσμου, γεμάτη ανθρώπινη πλάνη. Διδασκαλίες επινοημένες από ανθρώπους για ανθρώπους.

Τέλος είμαι της άποψης ότι ο λόγος που πήρε τέτοιες διαστάσεις ο χριστιανισμός, έχει να κάνει με το γεγονός ότι έπιασε έννοιες όπως Αγάπη και Σεβασμός προς τον συνάνθρωπο αλλά και έννοιες όπως Καλό και Κακό, Θεός, Σατανάς κτλ. Οπότε το όλο παραμυθάκι είναι ευκολοχώνευτο. :hmm:



Ο Χριστός αναφερεται στην Αγία Γραφη ως ο ενας και Αληθινός Θεός.Δημιουργησε τον κόσμο ο Χριστός με σκοπο να συμμεριστούν τα κτιστα όντα την Μακαριοτητα Του.Η Ακτιστη ενεργεια του Χριστού προϋποθέτει καθαρότητα και Αγνότητα στα συναισθήματα.Το γεγονός οτι ενα πλασμα που δημιουργείται και εχει αρχη ύπαρξης δεν υποκειται σε ορια και είναι Αθανατο δεν σημαίνει πως μπορεί να φτασει στα όρια της Θείας Φυσης του Χριστού.Οταν λέω ότι ενα πλασμα δεν υποκειται σε όρια και είναι παραλληλα Αθανατο κατα χάριν εννοω ότι δεν εχει αδυναμιες όπως είναι οι Αρωστιες,τα αρνητικά συναισθήματα και ο Θανατος.

Ενα παραδειγμα Αθανατου κατα χαριν πλασματος είναι και οι Αγγελοι.Γνωρίζεις ήδη απο την Αγία Γραφη για την ύπαρξη των Αγγέλων.Οι Αγγελοι δημιουργηθηκαν απο τον Θεό με σκοπο να απολαμβάνουν την Μακαριοτητα του Χριστού.Παρόλα αυτα το γεγόνος ότι οι Αγγελοι βλέπουν την θέα της Ακτιστης Ενέργειας δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει και η παρα φύση πραγματικότητα που είναι ο δρόμος μακρία απο την Κοινωνία Αγαθότητας.

Ο Χριστός δημιουργησε τους Αγγελους όπως είναι Εκεινος στην Φυση Του.Τους επλασε Αγαθούς και Αγνούς αλλα τους δημιούργησε και με ελευθερία επιλογής ωστε περα απο την Κοινωνία της Αγαθότητας να είναι και δεκτικοί της Κακίας.
Η ιστορία του Εωσφόρου όσο και αν σου φαίνεται γελοια ειναι πλεόν οσο πιο αληθινη μοορεί να καταλαβεις,επειδη μιλάει για την Αξια της Εξουσίας και αναφερεται ποσο σημαντικό είναι το γεγονός ένα κτιστό ον όταν βρίσκεται σε υψηλο βαθμό εξουσίας να είναι ταπεινο και αγνό και να ελεγχει τα συναισθηματα της Αλαζονείας και όχι να χρησιμοποιεί την Εξουσία με εγκληματικο τρόπο.

Αν δεις τους πολέμους που εγιναν στον κόσμο και στο Ονομα της Θρησκείας αλλα και στο όνομα του Αθεϊσμου θα καταλαβεις κατα ποσο ο Ανθρωπος δουλεύει με το συναισθημα.Συμπεριφέρεται με άλλα λογια με τετοιο μίσος υπερασπίζοντας μια παράλογη Θρησκεία που είναι σε θεση να σκοτώσει ενα τεράστιο μέρος του κόσμου.Οπως παραλληλα κάποιοι πολεμοι επρεπε να συμβουν στον κόσμο γιατι αν επικρατούσε σε παγκόσμιο επιπεδο μια Θρησκεία που να καθιερωνε ως τρόπο Ζωής τις τελετες Θυσιων τότε θα καταλαβεις ότι ο κόσμος θα αφανιζόταν απο μόνος του.Εξάλλου εχουμε και στην ελληνικη μυθολογία και πολλους Θεούς που καθιερωνουν ως τροπο ζωής τον Θανατο.Εχουμε στην Αρχαία Ελλαδα και περιστατικα απο Αρχαίους Ελληνες που στο όνομα ενός Θεού σκοτωναν μωρα.Μια πραξη απαραδεκτη καθως ο Χριστός στις Δεκα εντολες που έδωσε στον Μωυσή είπε να μην σκοτωνουμε το λεγόμενο ΟΥ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ.

Παρόλα αυτα υπάρχουν πολεμοι σε όλο τον κόσμο οπου στο όνομα του οικονομικου συμφέροντος σκοτωναν εκατομμύριες Ανθρωπινες ζωες χωρις να υπολογίζουν οτι ο Θανατός ενος Ανθρωπου θα πληγωσει θανάσιμα τα άλλα αγαπημένα του προσωπα.


Εγώ έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις (κάποια αποτελούν απόψεις που έχουν ειπωθεί ήδη στο e-steki) για τη χριστιανική κοσμοθεώρησης, που κατά την άποψή μου αποδεικνύουν ότι αποτελεί περισσότερο ανθρώπινη επινόηση παρά Θείο λόγο.

Σε πληροφορω ότι ο Ανθρωπος ως κτιστό πλασμα ακομα και οι Προφητες και οι Αγιοι που διεδωσαν το Λογο του Χριστού σε όλο τον κόσμο ποτε δεν θα ήταν σε θεση να ερμηνευσει εστω και στον ελαχιστο βαθμό αυτο που είναι ο Χριστός στην Θεια Φυση Του.Ο Χριστιανισμός ως προς το σκοπο της Ζωης του Ανθρωπου αλλα και του Σύμπαντος είναι Θεοκεντρικος και Ανθρωποκεντρικος καθως επικεντρώνεται στο προσωπου του Παναγαθου και Θεανθρώπου Ιησού Χριστού

Θεοκεντρικός γιατι ο Ανθρωπος προορίζεται οπως και οι Αγγελοι για την Δοξα του Χριστου

Ανθρωποκεντρικος γιατι πρωτον ο Χριστός πηρε Ανθρωπινη Φυση και πεθανε στο Σταυρό ωστε να απαλλάξει τον Ανθρωπο απο τα έργα του Σατανά,την Αμαρτία και τον Θανατο και επειτα αναστήθκε και ανεβηκε στο Θρονο της Μεγαλοσύνης και γιατι δημιουργησε τον Ανθρωπο ωστε να κυβερνάει το Σύμπαν και να είναι σε Κοινωνία με την Αγία Τριάδα


α) το να κρίνει ο δημιουργός τα δημιουργήματά του, είναι καθαρά μια ανθρώπινη επινόηση και "λογική".

Είσαι λάθος γιατι όσο Αξια εχει η Ζωη αλλη τόση Αξία εχει και η Δικαιοσυνη.Ο Χριστός φυσικά και θα κρίνει.Μην ξεχνάς το γεγόνος ότι ενα κτιστο ον εχει Αρχη υπαρξης και επομένως οσο αληθινη είναι η Ζωή αλλα τοσο αληθινος είναι και ο Θανατος.Ο Χριστός αν δεν κρίνει τον κόσμο για τα λάθη που εκανε τοτε δεν θα μιλάμε για Δικαιοσύνη αλλα θα μιλαμε για καταργηση του Σωστού και του Λάθους.Εχε υποψη ας πουμε ότι ο Χρτιστός δεχεται τους Εγκληματιες στην Βασιλεία των Ουρανων.Πιστευω οπως και εσυ φυσικά οτι δεν θα προτιμουσες μια Αιωνιοτητα οπου θα βριζανε και θα μιλουσαν με προσβλητικό τρόπο και στους πιστούς και ακολουθους του Χριστού και στον Χριστο.Δεν είναι δυνατόν σε μια Αιωνια Βασιλεια και σε ενα κοσμο Ειρήνης οπου ο Δικαιος Βασιλιας του Σύμπαντος είναι ο Χριστός να υπαρχει Αναστατωση και οι Αμετανόητοι με τις Υβριστικές τους επιθέσεις να ενοχλούν τους Χριστιανούς πιστούς αλλα και όλους τους Δίκαιους Ανθρώπους της Ιστορίας.Δεν μπορεί σε ένα κόσμο Ειρηνης κάποιος που του αρεσει η σωματική επιθετικότητα και ο ξυλοδαρμός να κανει τετοιες εγκληματικές και βίαιες επιλογες και οποαδήποτε μορφής επιθετικότητας στην Βασιλεία των Ουρανων.

Αν δεχτεί τετοιους Ανθρωπους στην Βασιλεία των Ουρανών τότε καταλαβαίνεις οτι ο Χριστός δεν είναι Θεός Αγαπης.Ο Χριστός παρόλο που αγαπει όλα τα πλασματα Του και τα θελει σε Κοινωνία με Εκείνον θα συνεχισει στην Βασιλεία των Ουρανών με τους Ανθρωπους εκεινους που αγαπουν την Δικαιοσυνη,σέβονται τον Συνάνθρωπο και δεν εγκληματούν και βρίζουν και πιστεύουν στον Χριστό.

Ο Χριστός στην Αποκάλυψη αναφέρει οτι οι Υβριστες και οι Αμετανόητοι Εγκληματίες δεν θα έχουν θέση στην Βασιλεία των Ουρανων.Εφοσον προτιμουν εναν κόσμο βίας και Αδικιας και τους αρέσει να βασανίζουν και να εγκληματουν σε βάρος του Συνανθρώπου τους δεν θα γίνουν δεκτοί απο τον Χριστό στον Μέλλοντα Αιωνα.Ο Μελλοντας ειναι ο Χριστος και στο υπολοιπο στης Αιωνιοτητα θα αυξανουμε τα πνευματικα δώρα και θα επικρατεί η Ειρηνη και η Δικαιοσυνη σε όλο το Σύμπαν.

Επομενως μη λες ότι δεν υπάρχει σωστό και Λάθος και οτι ο Χριστός δεν θα κρίνει γιατι αν ο Χριστός δεν κρίνει και δεν διευκρίνιζει τις οποιες εγκληματικες πράξεις εκαναν αρκετοι Αμετανόητοι Ανθρωποι τοτε θα μιλάμε για τον Χριστό ως ενα Θεό οπου επαινει την Αδικία και δεν είναι δίκαιος.

Ο Χριστός σιγουρα θέλει να τους σωσει όλους αλλα όλοι δεν θα σωθουν.Και φυσικά οσο και αν προσπαθήσει να τους συνετίσει και να τους δωσει να καταλαβουν την Αξια του Καλου και οτι δεν μπορουν να Ζησουν χωρίς τον Χριστό αν επιμονα και πεισματικά δεν θέλουν να δεχτουν τον Χριστό στην Ζωή Τους και έχουν προκαλέσει τόσες εγκληματικές πράξεις και εχουν φερθεί απανθρωπα χωρίς μετανοια τοτε θα αποκλειστούν απο την Βασιλεία των Ουρανών και τον Μέλλοντα Αιωνα και θα βλέπουν τον Χριστό ως Φωτιά.

Η Φωτια που αναφέρεται στην Αγία Γραφή δεν ειναι η φυσική φωτιά οπου καιγεσαι και βασανίζεσαι στους σωματικούς και βιολογικούς πόνους αλλα η είναι η Ακτιστη Ενεργεια του Χριστού.Ο Χριστός ανεξαρτητως αν αποκλείσει με βαση τις επιλογες του Ανθρωπου τους Αμετανόητους απο την Βασιλεία των Ουρανων και τον βλέπουν οι Απιστοι ως Φωτιά δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει τα πλασματα Του.Ο Χριστός ακομα και αν βλέπει ότι αρκετοι Αμετανόητοι και Απιστοι τον βλέπουν ως Φωτια δεν αλλαζουν τα Συναισθηματα Αγάπης που τρεφει και στους Αμετανόητους και Αθεους.Δεν σημαίνει οτι απο εκει που εχει συναισθήματα Αγαπης ξαφνικα μισει τα πλασματα που Εκεινος δημιουργεί.Παρόλα αυτα δεν μπορεί να αλλαζει τα Συναισθηματια και τις Αποψεις που έχουν οι Αμετανοητοι και να τους μετατρέψει ο Χριστός χωρίς την θέληση τους σε Αγαθους και Αγνούς γιατί εδω μιλάμε φυσικά για το θέμα της Ελευθερης Βούλησης και επιπλέον αν μετατρεψει τους Αμετανόητους χωρις να το επιλεγουν σε Αγαθούς και Αγνούς δεν σέβεται σε πρωτο επίπεδο την Ελευθερη Βουληση και επαινει την Αδικια που σημαίνει οτι καταργείται η λέξη Δίκαιος και Παναγαθος στην Θεία Φυση Του.

Υπαρχουν Χιλιαδες και εκατομμύριοι Χριστιανοι σε ολη την Ιστορία που εδωσαν το Αίμα τους και υπερασπιστηκαν και σκοτώθηκαν στο ονομα του Χριστου ωστε να επικρατήσει η Αγαπη Του στον κόσμο και να καταλάβουν ποιος είναι ο σκοπος Του Χριστού και πόσο μας Αγαπαει ο Εκεινος ζητώντας καθοροτητα στα συναισθήματα και Αγαπη στον Συνάνθρωπο.

Ο Χριστός δεν μπορει να επαινέσει τους Αμετανόητους που σκοτωσαν και αρκετοι συνειδητά και δεν μετανόησαν όσον αφορά τα λάθη τους με ομοιο τρόπο όπως τους Χριστιανούς που μετανοησαν και αγωνίστηκαν στο όνομα του Χριστού και μεταδωσαν οσο μπορουσαν με βαση την καθαρότητα στα συναισθήματα τους την Θεολογική Γνωση του Ακτίστου Φωτός.

β) ο μετα-θάνατον κόσμος/ζωή, είναι κάτι που απασχολεί τον άνθρωπο από τις απαρχές του πολιτισμού του και της πνευματικής του ανάπτυξης, αποτελεί άλλωστε την πηγή της υπαρξιακής του αγωνίας. Δεκτών και αναμενόμενων μια θρησκεία να παίρνει θέση για τη μετά θάνατο ζωή, όμως το να σου λέει ότι "θα περνάς καλά μετά το θάνατο, θα μεταφερθείς σε έναν όμορφο πνευματικό χώρο αν κάνεις αυτό, αυτό, εκείνο, το άλλο κατά την παραμονή σου στον υλικό κόσμο, θα δεις ξανά όλα σου τα αγαπημένα πρόσωπα κτλ", εμένα μου φαίνεται καθαρά ανθρώπινη επινόηση βασισμένη στο απλό φαινόμενο του μωρού που του δίνεις γλειφιτζούρι για να το καλοπιάσεις ή αλλιώς της λογικής της ανταμοιβής. Προσπαθεί να ικανοποιήσει ξεκάθαρα, ανθρώπινες ανάγκες και επιπλέον να αποκτήσει και να διατηρεί πιστούς με το παραμυθάκι της Δευτέρας Παρουσίας ή αλλιώς της ημέρας που θα κριθούμε όλοι!

Η Ζωη μετα τον Θανατο είναι ενα σοβαρό υπαρξιακό ζήτημα που αποσχολεί τον κόσμο σε όλους τους Αιωνες.Ο Χριστιανισμός μιλαει για την Αρχη της Δημιουργίας του κόσμου και των Πρωτόπλαστων πριν απο την πτωση τους.Ο Χριστός Λεει πως οταν δημιούργησε τον Ανθρωπο τον έφτιαξε λίαν καλώς και αν δεν πιστευαν οι Πρωτόπλαστοι στις πλάνες του Σατανά θα πήγαιναν απο το λίαν καλως στο Αριστο.Οι Πρωτόπλατοι δεν είχαν ίχνος μίσους και ειχαν Αγνα Συναισθηματα.Δεν υπήρχε πονος και Θανατος αλλα δεν υπήρχε επιπλεον και η Αρρωστια.Ολα ήταν αρμονικά και επικρατουσαε η Ειρηνη και η Αρμονία σε όλο το Σύμπαν.Ο Χριστός δημιουργησε τον Ανθρωπο όχι απλά να είναι σε Κοινωνία και με Εκείνον αλλα είχει και τωρα εχει ως σκοπο να τον κάννει ιερέα,προφήτη αλλα και Βασιλιά του Σύμπαντος.Εδω σε αυτο το σημείο βλέπουμε οτι ο Χριστός δεν είναι Θεός που κραταει την Δοξα και την Εξουσία για τον Εαυτο του αλλα μοιράζει την Εξουσία και στα Δημιουργήματα Του και τους κάνει και Αρχοντες της Κτίστης.Παρολα αυτα επεσαν απο την Αρχικη τους κατασταση όταν δεν εμπιστέυτηκαν τη προστατευτικη προειδοποίηση του Χριστού που τους είπε να μην φάνε απο τον απαγορευμένο καρπο της Γνώσης του Καλου και του Κακού και πιστεψαν στις πλάνες του Σατανά ο οποίος τους είπε ότι όταν θα φάνε απο τον απαγορευμένο καρπο θα γίνουν Ισοι και Θεοι όπως είναι και ο Χριστός και οι Πρωτοπλαστοι πίστεψαν στις πλανες και στις Ανοησίες του Σατανά και επεσαν απο την Αρχικη τους Κατασταση και συναντησαν τον Θανατο και απομακρύνθηκαν απο τον Χριστό.
Απο ποτε που οι Πρωτόλαστοι πίστεψαν στον Σατανά και απομακρύνθηκαν απο τον Χριστό τοτε ξεκινησε ο Θανατος.Ο Θανατος φυσικά δεν είναι μόνος ο βιολογικος και υπαρξιακός Θανατος αλλα και ο Θανατος της Αγνότητας του Πνεύματος.Απο ποτε που ο Ανθρωπος απομακρύνθηκε απο τον Χριστό αρχισε να βλέπει τις καταστασεις προς το συμφερον του και να κατηγορεί τον Χριστο την στιγμη που το μισος στον κόσμο οφείλεται στις επιλογές των Ανθρώπων.Δεν φταίε σε καμια περιπτωση ο Χριστός εφοσον ο Ανθρωπος εχει άνετα την επιλογή να είναι και Δικαιος και Εναρετος.
Ωστοσο παρατηρείται στην Κοινωνία που ζουμε ποσο ευκολα επαινείται η Υβρις και ποσο ευκολα κατηγορούμε τον Χριστό στις πραξεις και στις Αναστατώσεις που μας προκαλουν οι Ανοητοι και Ασεβείς Ανθρωποι.

Ο Χριστός λέει πως ο κοσμος θα σταματήσει να ζει στους πολέμους και στα μιση οπου είναι και ο νικητης στο Θεμα της Ελευθερης βουλησης καθως νικαει και το Μισος και τον Θανατο και τον Σατανα αποδεικνυοντας ο Ανθρωπος και οι Δαμονες ότι χρησιμοποιουν το δώρο της Ελευθερίας με εγκληματικό τρόπο και θα αποδειχθει οτι η Αυτοθέωση του Σατανα είναι λάθος.

Ο Χριστός όταν θα εμφανιστει στον Πλανήτη θα δούμε ότι η Αυτοθέωση αποδεικνυεται μια Αλαζονική και Εγκληματική πράξη καθως ο Ανθρωπος θα εχει στο μέλλον Φυσικες Δυνάμεις και ειναι σίγουρο το γεγονος οτι αρκετοι Ανθρωποι θα χρησιμοποιούν τις Φυσικές Δυνάμεις ωστε να ταλαιπωρουν και να βασανίζουν στον πονο αλλους Ανθρωπους.Θα αποδειχθει πως η αρρωστη χρήση του δωρου της Ελευθεριας και οι Φυσικές Δυναμεις και η πραξη της Αυτοθεωσης είναι στην πραγματικότητα Εγκλημα και αποδεικνυεται πως ο Χριστός ως Θεός δεν θελει τετοια χρηση της Ελευθερίας και δεν προτιμαει τετοιες εγκληματικες συμπεριφορές.

Οταν θα γίνει σαφες οτι ο Σατανας φταίει για το Μίσος,τους πολέμους και τον Θάνατο στον κόσμο και ότι ο Ανθρωπος δεχεται την πλανη του Σατανα και προτιμαει να κάνει εγκληματικες πράξεις τοτε θα αποδειχθεί ότι ο Χριστός ειναι και ο Αληθινος και Δικαιος Θεός που εφοσον ζητησε Αγαπη ο Ανθρωπος προτιμησε το Εγκλημα και την Αδικία και να γίνει κοινωνός της αποστασίας του Σατανά.

Ο Χριστός κανει σαφής αναφορα στο θέμα του Θανατου καθως λεει ότι θα καταργησει στο υπολοιπο της Αιωνιότητας τον Θανατο και θα επικρατει σε όλο το Συμπαν η Βασιλεία των Ουρανων.


γ) το καλό και το κακό δεν έχουν καμία απολύτως αξία σε συμπαντικό επίπεδο,είναι επινοήσεις του ανθρώπου λόγω της αδυναμίας του να κατανοήσει τα αποτελέσματα των πράξεών του

Ο Χριστός είναι η Αγαθότητα και η Ζωη.Το κακο είναι μια παρα φύση κατάσταση οπου ανευ λόγου και αίτια ωθεί το πλασμα στο να αποστατήσει απο τον Χριστό.

Εδω κανεις το λάθος να πεις ότι το κακο είναι ανθρωπινη επινοηση.Ανθρωπινη επινοηση σημαίνει δημιουργία.Μονο που ο Ανθρωπος δεν δημιουργεί το κακο.Το Κακό δεν είναι οντολογικο καθως δεν εχει υποσταση και δεν είναι πρόσωπο.Το κακο είναι η ελλειψη της Αγαθοτητας οπου πραγματοποιείται με την επιλογή του αυτεξουσιου απο ενα πλάσμα και απο την απομάκρυνση του κτιστού όντος απο τον Χριστό.

δ) η φωτιά είναι "κακή" επειδή το ανθρώπινo σώμα δεν την αντέχει (βλ. περιβάλλον της κολάσεως), το σκοτάδι είναι "κακό" επειδή τα ανθρώπινα μάτιαδεν μπορούν να διακρίνουν μέσα σε αυτό το περιβάλλον, τα κέρατα και η ασχήμια (έντονες γωνίες, μη οβάλ σχήματα, σκούρα χρώματα) αφορούν την ανθρώπινη αισθητική (βλ. πως παρουσιάζονται οι δαίμονες και ο Σατανάς), οι τσιριχτοί και οι απότομοι και δυνατοί ήχοι είναι "κακοί", επειδή το ανθρώπινο αυτί δεν τους αντέχει και σε συνθήκες που έχει προηγηθεί ησυχία, προκαλούν τρόμο. Άλλη μια ξεκάθαρα ανθρώπινη οπτική για τις δυνάμεις της φύσης
.

Το Ανθρωπινο σωμα καθως όπως αναφέρει η Αγία Γραφη και ολα τα σωματα θα αναστηθουν.Τα Σωματα των Δικαιων και των Αδικων θα αφταρτοποιηοθουν.Λες οτι το σωμα του Ανθρωπου δεν θα αντέχει την Ακτιστη Ενεργεια ως Φωτια.Σωστα μονο που να ξεκαθαρίσουμε ότι ο Ανθρωπος αποτελείται απο το σωμα και ψυχη.Το σωμα θα βασανίζεται απο την Ακτιστη Ενεργεια και θα βλεπει τον Χριστό ως Φωτιά γιατι η ψυχη δεν θα είναι καθαρη και εφοσον η Φωτια θα καίει την ψυχη θα καιει και το σώμα.Οχι οι Δαιμονες εχουν δημιουργησει αρνητικα συναισθηματα μισους και Χαρας που αντι να αγαπουν την Ζωη αγαπουν τον Θανατο.Ο Σατανας και οι Δαίμονες είναι πλασματα που δεν έχουν συναισθηση της Αγαθότητας και θέλουν να εμποδισουν με όλους τους εγκληματικούς τον καθε Ανθρωπο που προορίζεται οσον αφορα την δοξα του Χριστού.



ε) ο χριστιανισμός θεωρεί τον άνθρωπο ως το ανώτερο ον στον φυσικό κόσμο και ο λόγος που φτιάχτηκε ο ουρανός και η γη. Αν λάβουμε υπόψιν πως ο σκοπός των όντων είναι η προσαρμογή, η επιβίωση και η αναπαραγωγή (όπως λέει η Βιολογία), ο άνθρωπος υστερεί σε σχέση για παράδειγμα με τα βακτήρια (τα οποία άλλωστε τον κατατρώνε τόσο όσο ζει αλλά και όταν πεθαίνει ), τα οποία μάλιστα είναι ίσως οι κυρίαρχοι του Σύμπαντος. Μην κοιτάτε βέβαια που δεν μιλάνε, πράττουν

Η βιολογια με την εξοιμοιωση που κάνεις οσον αφορά στο λογο του Χριστού δεν έχει καμία σχεση.Ναι όντως υπαχουν χιλιαδες και εκατομμυριοι μικροοργανισμοι που καταστρεφουν το σωμα μας σε καθε δευτερόλεπτο αλλα η επιστημη της Βιολογιας σε καμια πειρπτωση δεν μπορει να συγκριθει με τον Χριστιανισμο καθως οτι εχει σχεση με το Συμπαν δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Χριστό οσον αφορα την Θεία Φυση.Και φυσικα δεν ειναι κυριαρχα στο Σύμπαν καθώς βλέπουμε πως οτι υπαρχει στο Σύμπαν και καταστρεφεται αποτελεί ελλειψη.Ο Ανθρωπος όταν απομακρυνθηκε απο τον Χριστό ολο το Σύμπαν ξεσηκώθηκε εναντιον του.Τα ζωα της Φυσης αρχισαν να γίνονται επιθετικά όντα προς τον Ανθρωπο και η θαλλασα ξεκινησε να εχει ταραχες.Πριν απο την πτώση του ο Ανθρωπος ζουσε σε μια Ηρεμη και Γαλήνια Φυση σε κοινωνια με Τον Χριστό.Επειδη οι Πρωτοπλαστοι κυβερνούσαν στην Γη και είχαν εξουσία όταν απομακρυνθηκαν απο τον Χριστό το Συμπαν κατέρρευσε και αρχισε το περιβαλλον του Σύμπαντος να γίνεται εχθρικο προς τον Ανθρωπο.

στ) Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα. Μάλιστα. Που είναι η Μεγάλη Μητέρα και γιατί το θηλυκό να εμφανίζεται μόνο στο πρόσωπο της Παναγίας; Γιατί ο Χριστός ήταν άντρας και όχι γυναίκα ή κάποιος άνθρωπος με μια ισορροπία μεταξύ θηλυκού και αρσενικού; Γιατί η υποδεέστερη θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό; Γιατί επίσης ακόμα και σήμερα δεν υπάρχουν ιέρειες;

Ερωτησεις χωρις Ουσία.Ο Χριστός ηθελε να γίνει Αντρας και έγινε Αντρας.Αν ήθελε θα ήταν γυναίκα.
Ο Χριστός οταν δημιουργησε τον Ανθρωπο εκανε τον Αδαμ που ήταν Αντρας.Επρεπε λοιπον να παρει την Ανθρωπινη Φυση και να γίνει ο Δεύτερος Αδαμ ωστε να αναπληρωσει την πεσμενη Φυση του Ανθρωπου και ωστε να αποτρέψει τον Ανθρωπο μια καλη να μην πεσει ποτε στην Αμαρτία,στην Αλαζονεία,στον Διαβολο και στον Θανατο.

Και δες το και απο μια λογικη.Εφοσον αξιωθηκε η Παναγία ως γυναίκα να γεννήσει στα σπλαχνα Της ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΕΟ και είναι Αγνότατη γυναικα λογικα πρεπει να προκύψει ο Χριστος ως Αγνότατος Αντρας και να αντιπροσωπεύει και πραξεις που αναδεικνυουν αυτο που είναι στην Θεια Φυση Του

Η θέση της γυναικας δεν είναι υποδεεστερη αλλα είναι κατωτερη μονο οσο αφορα στο κτιστό και στο Ακτιστο.Η Παναγία ως Γυναίκα παρολο που αξιωθηκε και γεννησε τον Ενα και Αληθινό Θεό παρεμενει ενα κτιστό πλασμα.Ο Χριστός απο την αλλη μεριά περα απο την Ανθρωπινη Φυση Του είναι και ο ένας Αληθινος Θεός.Ο Χριστός δεν εχει καμια σχέση με την Μητερα Του ως προς την Θείκη Φυση.Ο Χριστός μην ξεχνας ότι περα απο Ανθρωπος είναι και Θεός και ολα τα κτισματα ακομα και η Παναγια που τον γεννησε δεν μπορουν να συκγριθουν με Εκεινον.Για αυτο το λογο ο Χριστός ως Θεος ειναι η κεφαλη της Εκκλησίας επειδη εγινε Αντρας και επειδη κανενα κτισμα δεν επιδεχεται συγκριση και με την Θεία Φυση Του καθως ειναι Ασυγκριτη η διαφορα αναμεσα στο Κτιστό και στο Ακτιστο.

Επιπλεον οσον αφορα την Ανθρωπινη Φυση και την Αξια του Αντρα και της Γυναίκας στην Χριστιανικη Εκκλησία εισαι λάθος.Η εκκλησία είναι ο χωρος της Αγνότητας οπου οι πιστοι Χριστιανοι ακουν τον ύμνο της Εκκλησίας και τις Δοξολογίες προς τον Χριστό και με Αυτον τον τροπο το Αγιο Πνευμα ως το τριτο Πρόσωπο της Μιας Θεότητας κατοικεί στο μυαλο και στις καρδιες των Ανθρωπων

Επιπλεον η γυναίκα εχει εξισου μεγιστη Αξια οσο και ο Αντρας καθως η Παναγια η Αγνοτατη γυναίκα αξιωθηκε να γεννησει στα σπλαχνα της Τον Ενα και Αληθινο Θεό.

Ο Χριστός για να την κρινει ως Αξια γυναικα και Μητέρα Του εχε υποψη ποσο Αγνότατη ηταν.Για αυτο το λογο ολη η Εκκλησία και όλο ο κόσμος την προσκυναει και την ονομάζει κιολας η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΠΑΝΑΓΝΟΣ

Η Παναγία αξιωθηκε να γίνει η Μητερα του Χριστου και να ανεβει στο Θρονο της Μεγαλοσυνης και να ειναι ακομα πολυ πιο Ανωτερη και απο τους Αρχαγγέλους.Η Παναγία ειναι τόσο Αγνότατη που βρισκεται στο σύνορο μεταξυ κτιστού και Ακτίστου και κατεχει οπως λεει και ο Χριστός τα Δευτερεία της Αγίας Τριαδας.Η Παναγία ειναι Η Παναγνος Μητέρα του Χριστού και η Γυναικα οπου προστατεύει όλο τον κόσμο και για αυτο το λόγο η Γυναικα αποτελει το συμβολο Αγνότητας.
Η Γυναικα είναι εξισου παραδειγμα Αγνοτητας και ίση με τον Αντρα.

Γιατί; Μα φυσικά πως θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα αφού ο Χριστιανισμός αναπτύχθηκε σε μία πατριαρχική ανθρώπινη κοινωνία.

Η πατριαρχικη κοινωνία αντιπροσωπεύει το εργο του Χριστου και επαινει με Εκκλησιαστικους υμνους την Παναγία.οι Πατριάρχες επειδή ακριβώς υμνουν και την Παναγια ως Μητέρα αγνότατη και αξια να γεννησει τον Ενα και Αληθινο Θεό και Χριστό για αυτο το λογο ο Χριστιανισμος πηρε εξάπλωση σε όλο τον κοσμο εφοσον ο Χριστός ειναι ο Θεός και είναι Πανάγαθος και είναι η Πηγη της Αγνότητας.


Με άλλα λόγια μιλάμε για μια τελείως υποκειμενική θεώρηση του κόσμου, γεμάτη ανθρώπινη πλάνη. Διδασκαλίες επινοημένες από ανθρώπους για ανθρώπους.

Λαθος είσαι και πάλι.Υπηρχαν Ανθρωποι απο την εποχη της Παλαιας Διαθηκης μετα απο τους Πρωτόπλαστους που ήταν ταπεινοι,αγνοί και καθαροι στην καρδιά και στο Πνεύμα και αξιωθηκαν να δουν την Δοξα του Θεου οπως εγινε και με τους Αποστολους στο όρος Θαβωρ οπου ο Χριστός αποκαλυψε την Θεότητα Του στον Πετρο,στον Ιωάννη και στον Ιάκωβο λιγο πριν τον Γολγοθά και την Σταύρωση ωστε να μην απελπιστουν όταν σταυρωθεί και τους Μεταμόρφωσε το Αγιο Πνεύμα ωστε να δουν οσο μπορουσε η Φυση τους την Δόξα Του Χριστού.

Ολοι οσοι αξιωθηκαν με ταπεινη καρδια και με Αγαπη προς τον Θεό είδαν την Δοξα του Χριστού και την περιεγραψαν την δόξα του Χριστού και το Ακτιστο Φως καθιερώνοντας το Τριαδολογικο δόγμα.Ενας απο τους πιο σημαντικους Θεολογους του Ακτιστου Φωτος ήταν και ο Αγιος Γρηγόριος Παλαμας οπου περιγραφοντας με Φωτιση απο το Αγιο Πνεύμα την Δοξα του Χριστού λεει ότι το Ακτιστο Φως είναι ο Χριστός στην Δόξα του οπου είναι Αγαπη.

Η Αγαπη του Χριστου είναι η αίτια και ο λόγος που εξαπλώθηκε και θα εξαπλωθεί ακόμα περισσότερο ο Χριστιανισμός σε όλο τον κόσμο και γιατι επιπλεον διδασκει την ταπεινωση,την Αγαπη,την Συγχώρεση,την Αγνότητα και την Θέωση


Τέλος είμαι της άποψης ότι ο λόγος που πήρε τέτοιες διαστάσεις ο χριστιανισμός, έχει να κάνει με το γεγονός ότι έπιασε έννοιες όπως Αγάπη και Σεβασμός προς τον συνάνθρωπο αλλά και έννοιες όπως Καλό και Κακό, Θεός, Σατανάς κτλ. Οπότε το όλο παραμυθάκι είναι ευκολοχώνευτο.

Η Αγία Γραφή γράφτηκε απο Ανθρωπους που είχαν φωτιση απο τον Χριστό και αξιωθηκαν να δουν και την Δοξα και την Αγαθότητα του Χριστού.Επειδη ακριβως δεν είχαν υπερηφανεια οπως ο Σατανας και επειδη δεν θεωρησαν πως είναι ίσοι και ακομα Ανώτεροι απο τον Χριστό διεδωσαν το Λογο του Χριστού σε όλο τον κόσμο.

Η Αληθεια που δεν αποκάλυψαν μονο οι Προφητες Του αλλα πηρε Ανθρωπινη Φυση και ο Χριστός απέδειξε με την Σταυρωση Του πως ο δρόμος προς τον Θεο και στην Βασιλεία των ουρανών δεν είναι η επαρση και η Αλαζονεία αλλα η Ταπείνωση και η Προσφορα και η Θυσία και η Αγαπη προς τα αλλα προσωπα.

Δυστυχως που θα διευψευσω την τελευταία πρόταση που γράφεις ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμυθακι αλλα είναι η φανερωση και η Αποκαλυψη του Χριστού στον κόσμο ως Αγαπη

Ο Σταυρός του Χριστού υπάρχει,η πινακιδα του Χριστου πάνω στο Σταυρό υπάρχει που λέει ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ καθως υπάρχει και ο τάφος του Χριστού και δεν υπάρχει και το σωμα του Χριστού στον Ταφο που σημαίνει οπως λεει και η Αγία Γραφη οτι ο Χριστός όντως αναστήθηκε και πηγε στο Θρονο της Μεγαλοσύνης.
Ο Χριστός θα εμφανιστει στην Δευτερα Παρουσια οπου θα κρινει ολη την οικομενη και θα χωρισει τον κόσμο σε Δικαιους και Αδικους και θα σταματήσει τον πονο,την Δυστυχία,τους πολέμους,την Αμαρτια,τον Σατανά και τον Θάνατο και θα βασιλευσει σε όλο το Συμπαν με όλους τους Αγιους και Δικαιους Ανθρωπους και Αγγέλους στην Βασιλεία των Ουρανών και στον Μέλλοντα Αιώνα.Αμην.

Ελπίζω να διωξεις την Αλαζονεια που κυριαρχει σε εσένα και που ξεσηκώνεσαι Αδικα εναντίον στον Δημιουργό μας και Χριστό και να καταλαβεις ότι η Ειρηνη και η Βασιλεία των Ουρανων είναι ο Χριστός.

Καληνύχτα Φίλτατε :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο Χριστός αναφερεται στην Αγία Γραφη ως ο ενας και Αληθινός Θεός.
Ο θεός υπάρχει, γιατί το γράφει η αγία γραφή που την έγραψε δια μέσου...μπλα...μπλα ο θεός.
Μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Σταυρός του Χριστού υπάρχει


εχμ, βασικά μαν, ακόμα και τώρα πωλούν κομμάτια από το τίμιο ξύλο

:confused:


και αυτή η δουλειά συμβαίνει εδω και μιάμιση χιλιετία... :hmm:

σε πόσες χώρες... :hmm:

και έχουν όλοι κομμάτια από το τίμιο ξύλο... :hmm:


για να μην πούμε για τα λείψανα.

...που λετε, μικρά μου φασιστάκια, μια από τις πιο επικερδείς μπίζνες του Μεσαίωνα
ήταν το ...εμπόριο λειψάνων :P

Πράγματι, δεν μπορούσε να υπάρξει ισχυρός ηγεμόνας, που δεν θα είχε την στήριξη μιας ισχυρούς Εκκλησίας.
(Πχ, για να μη λέτε πως είμαστε και πολύ μακριά από το Μεσαίωνα, σας προκαλώ να σκεφτείτε την σχέση του ρομνεϋ με τους μορμόνους)

Όπως γίνεται συνήθως, εκείνοι οι ηγεμόνες χρειάζονταν και σύμβολα εξουσίας. Εγκόσμιας, όσο και... υπερκόσμιας.

Είχε περάσει βέβαια ο καιρός που ιερά λάβαρα εμφανίζονταν στον Ουρανό ως σημάδια Νίκης...
(... όπως έγινε πχ με τον Μέγα Άγιο της Χριστιανοσύνης, Άγιο Κωνσταντίνο, ο οποίος πριν το 310, κάπου στη Γαλατία, ενοραματίσθηκε το δάφνινο στεφάνι της Νίκης, όπως αυτό του παραδόθηκε από τον Θεό Απόλλωνα. )


...τι ελεγα? α ναι, οι εγκόσμιοι ηγεμόνες χρειάζονταν κάποια υπερκόσμια νομιμοποίηση της Αρχής τους, έτσι για να θαμπωθούν οι φτωχοί και αμόρφωτοι χωρικοί, που παρείχαν το 100% του κόπου και του στρατού, και ζούσαν με το 10% της παραγωγής τους. Έτσι λοιπόν συχνά, οι ηγεμόνες με την συνεργασία των εκκλησιαστικών αρχών, παρουσίαζαν ιερά λείψανα που όλως τυχαίως :P βρέθηκαν στα πιο απίθανα μέρη :P άρα σίγουρα ο Θεός είναι μαζί μας, Αμήν.

Και έτσι που λέτε χρυσαυγιτάκια μου,
υπήρχε η Κεφαλή του Αγίου Ιωάννη στην Κωνσταντινούπολη - και, μετά την άλωση, προέκυψαν άλλες τέσσερεις κεφαλές του Ιωάννη, από τη Γαλλία μέχρι τη Συρία :P. Βέβαια, για να είμαστε σωστοί, η Γαλλική Κεφαλή δεν βρέθηκε θαυματουργά, αλλά μεταφέρθηκε τάχαμου από τους σταυροφόρους. :confused:
Μπλιαχ. Ελπίζω να έπλυναν τα χέρια τους μετά. :(

Επίσης, η μάχαιρα που έκοψε το αυτί του Ρωμαίου σε εκείνο το περιστατικό στον Κήπο των Ελαιών,
βρισκεται στο Πόζναν της Πολωνίας :worry: την έστειλε λέει ο Πάπας κάποτε...

Η ζώνη της Παναγίας πάλι, ξέρετε που βρίσκεται και ποιοί την περιφέρουν σε όλο τον κόσμο...



Μα το πέρσοναλ φαβ είναι το κομμάτι από τα ...εσώρουχα της Παναγίας, που βρίσκεται στη Χομς της Συρίας. :P


Τεσπα βαρέθηκα.
Καλά χριστούγεννα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
................
Τεσπα βαρέθηκα.
:/:
Καλά χριστούγεννα
Καλά Χριστούγεννα!
Ας φωτιστούν οι καρδιές μας και ας φωλιάσει η αγάπη σε όλους μας.
Ισως τότε μάθουμε, να συζητάμε, ήσυχα, ήσυχα, ήσυχα και απλά...
Ισως τότε μπορέσουμε να λέμε:
καταλαβαινόμαστε τώρα...
Μια χούφτα άνθρωποι είμαστε και αδυνατούμε να συνεννοηθούμε. Εστω και διαφωνώντας...να μπορούμε να πάμε ποιο κάτω.

Υ.Γ. το κέρδος του καιροσκόπου, είναι πρόσκαιρο.
Ας προσπαθήσουμε να δούμε ποιο μπορεί να είναι το κέρδος το πνευματικό που ίσως έχουμε την δυνατότητα να αποκομίσουμε ερευνώντας και μόνο τον Χριστιανισμό.

Όταν επιθυμείς να ερευνήσεις κάτι, είναι φανερό ότι χρειάζεσαι διάκριση της φανερής απάτης, από την δυνητική αλήθεια.
Καθόλου εύκολη υπόθεση, αλλά είναι υπόθεση ουσίας.
Ποιος θέλει συνειδητά να κοροϊδεύει τον εαυτό του;
Ουδείς!

Καλά Χριστούγεννα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Με εξαίρεση μερικούς, οι περισσότεροι για να αιτιολογήσουν την άρνησή τους στη χριστιανική διδασκαλία - και γενικώς στην ένθεη αντίληψη - αναφέρονται σε γελοιότητες των ανθρώπων και σε περιστατικά εκμετάλλευσης της πίστης, τα οποία φυσικά είναι κατακριτέα και δεν θα έπρεπε να έχουν θέση στην κοινωνία. Ωστόσο, επειδή η συζήτηση είναι περί θεού και όχι περί κατεργάρηδων ανθρώπων, δεν αποτελεί απόδειξη ότι η θρησκεία είναι μία πλάνη.
Τοιουτοτρόπως, θα πρέπει να θεωρήσουμε πλάνη τη Δημοκρατία, αφού εν ονόματι αυτής γίνονται πλέον οι μεγαλύτερες αιματοχυσίες...
Ακόμη μία επιχειρηματολογία που λατρεύουν να χρησιμοποιούν μερικοί, είναι κάποια επιλεγμένα εδάφια της Παλαιάς Διαθήκης, τα οποία βρίθουν από βία, μίσος και ματαιοδοξία. Κατ' αυτό τον τρόπο καταδεικνύουν ότι δεν είναι δυνατόν ένα τόσο υπέρτατο ον, όπως ο Θεός, να ασχολείται με τέτοιες μικροπρέπειες. Σύμφωνοι.
Βέβαια, κανένας απ' όλους αυτούς δεν χρησιμοποίησε ένα ανάλογο εδάφιο από την Καινή Διαθήκη που είναι και η ουσία του Χριστιανισμού. Όποιος αναλώσει λίγο χρόνο και διαβάσει την Καινή Διαθήκη θα καταλάβει ότι μέσω της διδασκαλίας του Ιησού ανατρέπονται πολλά δεδομένα που είχαν εδραιωθεί από την Παλαιά Διαθήκη. Αυτός είναι βεβαίως και ο κυριότερος λόγος που οι Ιουδαίοι στήριξαν τόσο έντονα την θανάτωσή του: Στην Παλαιά Διαθήκη ο Μεσσίας περιγράφεται ως χρυσοστολισμένος Θεάνθρωπος, ο οποίος θα επιβεβαιώσει τον Μωσαϊκό Νόμο και θα ανακηρύξει Βασιλέα του κόσμου τον περιούσιο λαό του Ισραήλ. Αντ' αυτού, ο Ιησούς εμφανίστηκε ρακένδυτος, προέτρεψε τους πάντες να προσφέρουν και το μισό τους υστέρημα στον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη και όχι μόνο δεν ανακήρυξε Βασιλέα τον λαό του Ισραήλ, αλλά αντιθέτως στάθηκε κοντά σε όλους τους ανθρώπους, χωρίς να δίνει ξεχωριστά προνόμια σε κανέναν.
Όσον αφορά τα θέματα που αναφέρει ο Πέτρος, ακόμη κι αυτά αποτελούν ανθρώπινες επινοήσεις. Για ποιον λόγο δεν υπάρχουν ιέρειες; Η εύκολη απάντηση: Μα γιατί ήταν πατριαρχικές οι κοινωνίες!
Δηλαδή στην αρχαία Ελλάδα, όπου υπήρχαν ιέρειες, ΔΕΝ ήταν πατριαρχικές οι κοινωνίες; Θες μήπως να κάνεις μια ιστορική αναδρομή στην κοινωνική κατάσταση των γυναικών στην κλασσική Αθήνα;
Με αυτά τα πυροτεχνήματα λοιπόν, καταργείται το νόημα της θρησκείας - της κάθε θρησκείας -, που είναι η πνευματικότητα. Διότι η θρησκεία, εκτός από προσήλωση στο Θείο, είναι και φορέας πολλών εθίμων και παραδόσεων του λαού, είναι σημαντικό μέρος ενός πολιτισμού. Ας μην ξεχνάμε ότι στην αρχαία Ελλάδα τα πάντα ήταν ταυτισμένα με τη θρησκεία. Ακόμη και οι Ολυμπιακοί Αγώνες, διοργανώνονταν προς τιμή του Δία και γενικώς όλες οι αθλητικές διοργανώσεις ήταν αφιερωμένες σε θεότητες.
Σ' αυτό το σημείο θα χρησιμοποιήσω τα λόγια του Πλούταρχου: "Σε όλο τον κόσμο είδα πολλούς λαούς, οι οποίοι διέφεραν σε πολλά πράγματα μεταξύ τους. Ένα πράγμα όμως παρατήρησα ότι είναι κοινό σε όλο τον κόσμο: Παντού υπήρχε Θεός".
Εν τέλει, οι σφαγές και η εκμετάλλευση είναι ίδιον των ανθρώπων, οι οποίοι εκμεταλλεύονται περιστάσεις για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους ή φανατίζονται σε τέτοιο βαθμό που καταφεύγουν σε ακρότητες. Κάποτε σκότωναν εν ονόματι του Χριστού, σήμερα σκοτώνουν εν ονόματι της Δημοκρατίας. Οι ευθύνες που καταλογίζονται; Τροφή για σκέψη.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τοιουτοτρόπως, θα πρέπει να θεωρήσουμε πλάνη τη Δημοκρατία, αφού εν ονόματι αυτής γίνονται πλέον οι μεγαλύτερες αιματοχυσίες...





Καλά Χριστούγεννα Φασιστάκο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Τοιουτοτρόπως, θα πρέπει να θεωρήσουμε πλάνη τη Δημοκρατία, αφού εν ονόματι αυτής γίνονται πλέον οι μεγαλύτερες αιματοχυσίες...
Αυτό που κολλάει;

Ακόμη μία επιχειρηματολογία που λατρεύουν να χρησιμοποιούν μερικοί, είναι κάποια επιλεγμένα εδάφια της Παλαιάς Διαθήκης, τα οποία βρίθουν από βία, μίσος και ματαιοδοξία. Κατ' αυτό τον τρόπο καταδεικνύουν ότι δεν είναι δυνατόν ένα τόσο υπέρτατο ον, όπως ο Θεός, να ασχολείται με τέτοιες μικροπρέπειες. Σύμφωνοι.
Σύμφωνοι, αλλά;
Βέβαια, κανένας απ' όλους αυτούς δεν χρησιμοποίησε ένα ανάλογο εδάφιο από την Καινή Διαθήκη που είναι και η ουσία του Χριστιανισμού. Όποιος αναλώσει λίγο χρόνο και διαβάσει την Καινή Διαθήκη θα καταλάβει ότι μέσω της διδασκαλίας του Ιησού ανατρέπονται πολλά δεδομένα που είχαν εδραιωθεί από την Παλαιά Διαθήκη. Αυτός είναι βεβαίως και ο κυριότερος λόγος που οι Ιουδαίοι στήριξαν τόσο έντονα την θανάτωσή του: Στην Παλαιά Διαθήκη ο Μεσσίας περιγράφεται ως χρυσοστολισμένος Θεάνθρωπος, ο οποίος θα επιβεβαιώσει τον Μωσαϊκό Νόμο και θα ανακηρύξει Βασιλέα του κόσμου τον περιούσιο λαό του Ισραήλ. Αντ' αυτού, ο Ιησούς εμφανίστηκε ρακένδυτος, προέτρεψε τους πάντες να προσφέρουν και το μισό τους υστέρημα στον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη και όχι μόνο δεν ανακήρυξε Βασιλέα τον λαό του Ισραήλ, αλλά αντιθέτως στάθηκε κοντά σε όλους τους ανθρώπους, χωρίς να δίνει ξεχωριστά προνόμια σε κανέναν.
Οπότε γιατί η ΠΔ εντάσσεται στα ιερά κείμενα του χριστιανισμού; Έχω ακούσει τη θέση ότι εντάσσεται για να γίνει πιο κατανοητή/να υπάρχουν βάσεις για τη ΚΔ. Αλλά τι είδους βάσεις εφόσον ο θεός εμφανίζεται όπως εμφανίζεται και η ΠΔ είναι τμήμα της βίβλου;

Όσον αφορά τα θέματα που αναφέρει ο Πέτρος, ακόμη κι αυτά αποτελούν ανθρώπινες επινοήσεις. Για ποιον λόγο δεν υπάρχουν ιέρειες; Η εύκολη απάντηση: Μα γιατί ήταν πατριαρχικές οι κοινωνίες!
Δηλαδή στην αρχαία Ελλάδα, όπου υπήρχαν ιέρειες, ΔΕΝ ήταν πατριαρχικές οι κοινωνίες; Θες μήπως να κάνεις μια ιστορική αναδρομή στην κοινωνική κατάσταση των γυναικών στην κλασσική Αθήνα;
Άσε την αρχαία Αθήνα, εδώ μιλάμε για το χριστιανισμό ο οποίος αναπτύχθηκε σε μια έντονα πατριαρχική κοινωνία ΕΝΩ από τη στιγμή που υποτίθεται ότι η διδασκαλίες του αποτελούν ΘΕΙΟ ΛΟΓΟ, δεν θα έπρεπε να είχαν καμία δουλειά τα κοινωνικά δεδομένα. Θέλεις να μας πεις δηλαδή ότι η θέση της γυναίκας στον χριστιανισμό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την κοινωνική της θέση την εποχή σύνταξης των ιερών κειμένων;
Μόνο για το στ) απ' όσα ανέφερε πήρες θέση (το λέω γιατί έγραψες "τα θέματα που αναφέρει ο Πέτρος").

Με αυτά τα πυροτεχνήματα λοιπόν, καταργείται το νόημα της θρησκείας - της κάθε θρησκείας -, που είναι η πνευματικότητα. Διότι η θρησκεία, εκτός από προσήλωση στο Θείο, είναι και φορέας πολλών εθίμων και παραδόσεων του λαού, είναι σημαντικό μέρος ενός πολιτισμού. Ας μην ξεχνάμε ότι στην αρχαία Ελλάδα τα πάντα ήταν ταυτισμένα με τη θρησκεία. Ακόμη και οι Ολυμπιακοί Αγώνες, διοργανώνονταν προς τιμή του Δία και γενικώς όλες οι αθλητικές διοργανώσεις ήταν αφιερωμένες σε θεότητες.
Σ' αυτό το σημείο θα χρησιμοποιήσω τα λόγια του Πλούταρχου: "Σε όλο τον κόσμο είδα πολλούς λαούς, οι οποίοι διέφεραν σε πολλά πράγματα μεταξύ τους. Ένα πράγμα όμως παρατήρησα ότι είναι κοινό σε όλο τον κόσμο: Παντού υπήρχε Θεός".
Εν τέλει, οι σφαγές και η εκμετάλλευση είναι ίδιον των ανθρώπων, οι οποίοι εκμεταλλεύονται περιστάσεις για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους ή φανατίζονται σε τέτοιο βαθμό που καταφεύγουν σε ακρότητες. Κάποτε σκότωναν εν ονόματι του Χριστού, σήμερα σκοτώνουν εν ονόματι της Δημοκρατίας. Οι ευθύνες που καταλογίζονται; Τροφή για σκέψη.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους...
Ναι είναι η πνευματικότητα και προσωπικά δεν είμαι ενάντια στην πνευματικότητα, αλλά θεωρώ ότι τουλάχιστον ο χριστιανισμός έχει μπαγιατέψει και δεν θα πρέπει να έχει καμία θέση στον σύγχρονο κόσμο.
Μιλάμε για διδασκαλίες και στάσεις ζωής άλλων εποχών. Πολύ χαρακτηριστικά παραδείγματα η δαιμονοποίηση ανθρώπινων συμπεριφορών που είναι φυσιολογικές (ομοφυλοφιλία, αυνανισμός, σεξ πριν το τελετουργικό του γάμου), η προώθηση ανόητων ιδεών για την εποχή μας (άγγελοι, δαίμονες και Σατανάς ως αυτόνομες οντότητες) και ανόητων τελετουργικών (φίλιμα εικόνων, θεία κοινωνία, βάπτισμα, γάμος, πέρασμα κάτω από επιτάφιο, περιφορά επιταφίου, ανάσταση). Μου φαίνονται πολύ ξεπερασμένα όλα αυτά, χαζο-μαγικές τελετές ένα πράγμα.
Άσε το άλλο, ότι όλες οι άλλες διδασκαλίες και οι αιρέσεις αποτελούν πίστη στον... Σατανά!!

Ναι είναι φορέας παραδόσεων η θρησκεία, αλλά δεν νομίζεις ότι το Θείον είναι προσωπική υπόθεση που δεν θα έπρεπε να υπόκειται σε μαζοποίηση και σύνδεση με έθιμα και παραδόσεις;

Η όλη φάση προσηλυτισμού (υποχρεωτικό βάπτισμα, προσηλυτισμός από την οικογένεια, θρησκευτικά στα σχολεία αφιερωμένα κατά 95% στο χριστιανισμό, μισαλλοδοξία προς αυτούς που δεν δηλώνουν πιστοί), αλλά και το "τόσο φυσιολογικό" να συνδέεται η θρησκεία με έθιμα και παραδόσεις, νομίζω ότι είναι αρκετά για να διαπιστώσουμε ότι τελικά α) η θρησκεία δεν είναι και τόσο προσωπική υπόθεση' τουλάχιστον για την πλειοψηφία και β) ότι η μαζοποίηση αλλοιώνει την κριτική σκέψη. Πολύ σπάνια θα βρεις χριστιανό να έχει μελετήσει άλλα θρησκευτικά ή φιλοσοφικά συστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
…………….Ναι είναι η πνευματικότητα και προσωπικά δεν είμαι ενάντια στην πνευματικότητα, αλλά θεωρώ ότι τουλάχιστον ο χριστιανισμός έχει μπαγιατέψει και δεν θα πρέπει να έχει καμία θέση στον σύγχρονο κόσμο.
Και πώς εκλαμβάνεις την πνευματικότητα; Πιστεύεις για τον εαυτό σου, ότι είσαι πνευματικό άτομο;
Μιλάμε για διδασκαλίες και στάσεις ζωής άλλων εποχών. Πολύ χαρακτηριστικά παραδείγματα η δαιμονοποίηση ανθρώπινων συμπεριφορών που είναι φυσιολογικές (ομοφυλοφιλία, ……..),
Καλώς τονε κι ας άργησε! Φανερός ο πόνος σου.
η προώθηση ανόητων ιδεών για την εποχή μας ……………..Μου φαίνονται πολύ ξεπερασμένα όλα αυτά,
χαζο-μαγικές τελετές ένα πράγμα.
Πιστεύεις ότι είναι συγκροτημένες οι δικές σου ιδέες; Ότι ενεργείς δίχως εμπάθειες;
………... Πολύ σπάνια θα βρεις χριστιανό να έχει μελετήσει άλλα θρησκευτικά ή φιλοσοφικά συστήματα.
Αν συμφωνήσω, θα είναι κουβέντα που αναφέρεται σε απροσδιόριστο κοινό.
Εσύ που δείχνεις με το δάχτυλο σου στο πλήθος, μπορείς να μας αποδείξεις την πνευματικότητα σου;
Εχεις διαβάσει και μιλάς για τον Χριστιανισμό;
Μήπως ενοχλείσαι από την στάση του Χριστιανισμού απέναντι στην ομοφυλοφιλία;

Για εμένα πνευματικά ώριμος άνθρωπος, είναι αυτός που είναι επαρκώς ενήμερος για το θέμα που παίρνει θέση.

Υ.Γ. λυπάμαι Πέτρο, αλλά δεν είσαι επαρκώς ενήμερος.

Μιλάς δίχως να γνωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Όχι Μάξιμε, δεν είμαι κατά του χριστιανισμού επειδή ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ είμαι ομοφυλόφιλος κι αυτό δεν το εγκρίνει η εν λόγω θρησκεία. Νομίζω εξήγησα επαρκώς τους λόγους που είμαι ενάντια στο χριστιανισμό (βλ τα χωρία που δεν σχολίασες).
Όπως σου είπα και σε άλλο topic ο καθένας επενδύει το χρόνο της μελέτης του σε πράγματα που τον ενδιαφέρουν περισσότερο.
Όπως εσένα δεν εντάσσεται στα ενδιαφέροντά σου ο Καστανέντα (στον οποίο αναφερθήκαμε και μιλήσαμε σε ΠΜ και απέρριψες κάποια θεωρία του δασκάλου του), έτσι κι εγώ δεν έχω την όρεξη και το χρόνο να διαβάσω τα δεκάδες βιβλία της αγίας γραφής.
Επαναλαμβάνω είμαι επαρκώς ενημερωμένος για να απορρίψω το χριστιανισμό, τα επιχειρήματά μου τα παρέθεσα, μπορείς να με πείσεις ότι έχω άδικο;

Τέλος, συνηθίζω να παίρνω θέση σε θέματα ομοφυλοφιλίας, γάμου, φύλων, θρησκείας, μεταφυσικού και τεχνολογίας' άλλωστε τα εξωσχολικά βιβλία που διαβάζω κινούνται σε αυτές τις θεματολογίες. Κακώς γυρνάς το θέμα σε επί προσωπικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όχι Μάξιμε, δεν είμαι κατά του χριστιανισμού επειδή ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ είμαι ομοφυλόφιλος κι αυτό δεν το εγκρίνει η εν λόγω θρησκεία. Νομίζω εξήγησα επαρκώς τους λόγους που είμαι ενάντια στο χριστιανισμό (βλ τα χωρία που δεν σχολίασες).
Όπως σου είπα και σε άλλο topic ο καθένας επενδύει το χρόνο της μελέτης του σε πράγματα που τον ενδιαφέρουν περισσότερο.
Όπως εσένα δεν εντάσσεται στα ενδιαφέροντά σου ο Καστανέντα (στον οποίο αναφερθήκαμε και μιλήσαμε σε ΠΜ και απέρριψες κάποια θεωρία του δασκάλου του), έτσι κι εγώ δεν έχω την όρεξη και το χρόνο να διαβάσω τα δεκάδες βιβλία της αγίας γραφής.
Επαναλαμβάνω είμαι επαρκώς ενημερωμένος για να απορρίψω το χριστιανισμό, τα επιχειρήματά μου τα παρέθεσα, μπορείς να με πείσεις ότι έχω άδικο;

Τέλος, συνηθίζω να παίρνω θέση σε θέματα ομοφυλοφιλίας, γάμου, φύλων, θρησκείας, μεταφυσικού και τεχνολογίας' άλλωστε τα εξωσχολικά βιβλία που διαβάζω κινούνται σε αυτές τις θεματολογίες. Κακώς γυρνάς το θέμα σε επί προσωπικού.
Πέτρο, δεν έχω κάτι απέναντι σου.
Θα ήθελα μόνο ένα. Να μιλάς αφού γνωρίζεις.
Εσύ εξακολουθείς, ενώ αυτό αναιρείσαι, να μιλάς.
Ενώ παραδέχεσαι ότι δεν επιθυμείς να ενημερωθείς διαβάζοντας χριστιανικά βιβλία, παίρνεις θέση.

Αρα, φίλε μου Πέτρο, ενώ τεκμηριώνεις άγνοια του θέματος, εγώ τι θα μπορούσα να σου πω προκειμένου να μην χαρακτηρίσεις την άποψη μου, ως αναφορά επι προσωπικού; Παντελώς ΤΙΠΟΤΑ!
Και δυστυχώς τα θέματα που σε απασχολούν είναι φανερά. Περισσότερο από όσο θες να βλέπουμε σε αυτά που γράφεις.


Υ.Γ. 1. είμαι ενήμερος σχετικά με πληθώρα αντίθετων προς τον χριστιανισμό συγγραμμάτων. Στα 15 μου χρόνια, ενημερώθηκα για τους τότε 33 βαθμούς. Ως σήμερα, έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι Πέτρο.
Και μη θαρρείς ότι από το χωριό μου είχε την δυνατότητα η οικογένεια μου να με ενημερώσει, γιατι από το 1973 ως το 1978, ζούσα μόνος μου στην Αθήνα. Με ότι μπορείς να φανταστείς.

  • Θα περίμενα περισσότερη σοβαρότητα στις τοποθετήσεις σου.
Και αυτό γιατι ενώ άφησες να εννοηθεί ότι θα ενημερωθείς για τον Γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή και μόνο. Όχι σε πληθώρα χριστιανικών βιβλίων, αποδεικνύεις ότι το μόνο που επιθυμείς είναι η δική σου μονομερής τοποθέτηση στα θέματα που ανταλλάσουμε απόψεις.

Αυτά φίλε μου Πέτρο για σήμερα, ελπίζοντας ότι ίσως θέλεις να με διαψεύσεις, πράγμα που είναι η μία πλευρά. Γιατι σε περίπτωση που δεν με διαψεύσεις, θα το εκλάβω ότι συμφωνείς στην αυτό αναίρεση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Πέτρο, δεν έχω κάτι απέναντι σου.
Θα ήθελα μόνο ένα. Να μιλάς αφού γνωρίζεις.
Εσύ εξακολουθείς, ενώ αυτό αναιρείσαι, να μιλάς.
Ενώ παραδέχεσαι ότι δεν επιθυμείς να ενημερωθείς διαβάζοντας χριστιανικά βιβλία, παίρνεις θέση.

Αρα, φίλε μου Πέτρο, ενώ τεκμηριώνεις άγνοια του θέματος, εγώ τι θα μπορούσα να σου πω προκειμένου να μην χαρακτηρίσεις την άποψη μου, ως αναφορά επι προσωπικού; Παντελώς ΤΙΠΟΤΑ!
Και δυστυχώς τα θέματα που σε απασχολούν είναι φανερά. Περισσότερο από όσο θες να βλέπουμε σε αυτά που γράφεις.


Υ.Γ. 1. είμαι ενήμερος σχετικά με πληθώρα αντίθετων προς τον χριστιανισμό συγγραμμάτων. Στα 15 μου χρόνια, ενημερώθηκα για τους τότε 33 βαθμούς. Ως σήμερα, έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι Πέτρο.
Και μη θαρρείς ότι από το χωριό μου είχε την δυνατότητα η οικογένεια μου να με ενημερώσει, γιατι από το 1973 ως το 1978, ζούσα μόνος μου στην Αθήνα. Με ότι μπορείς να φανταστείς.

  • Θα περίμενα περισσότερη σοβαρότητα στις τοποθετήσεις σου.
Και αυτό γιατι ενώ άφησες να εννοηθεί ότι θα ενημερωθείς για τον Γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή και μόνο. Όχι σε πληθώρα χριστιανικών βιβλίων, αποδεικνύεις ότι το μόνο που επιθυμείς είναι η δική σου μονομερής τοποθέτηση στα θέματα που ανταλλάσουμε απόψεις.

Αυτά φίλε μου Πέτρο για σήμερα, ελπίζοντας ότι ίσως θέλεις να με διαψεύσεις, πράγμα που είναι η μία πλευρά. Γιατι σε περίπτωση που δεν με διαψεύσεις, θα το εκλάβω ότι συμφωνείς στην αυτό αναίρεση σου.
Είναι αδύνατον να γνωρίζει ένας άνθρωπος αρκετά (σε σχέση με άλλους) για οτιδήποτε μιλάει. Και λέω "αρκετά" γιατί πάντα υπάρχει και κάτι που δεν γνωρίζει πάνω στο θέμα σε σχέση με κάποιον άλλον. Μην ξεχνάς ότι ζούμε στην εποχή της πληροφορίας. Έτσι, μπορώ να παίρνω θέση κι ας μην έχω διαβάσει όσα μπορεί να έχεις διαβάσει εσύ για ένα θέμα. Πάντα όμως μιλάω με επιχειρήματα και επιθυμώ να μου απαντάνε με αντεπιχειρήματα αντί να προσπαθούν να θίξουν το επίπεδο που μπορεί να είμαι ενημερωμένος γενικά και αόριστα ή τους εν τω βάθη υποτιθέμενους προβληματισμούς μου που με κάνουν να παίρνω θέση, παραβλέποντας τελικά την απάντηση σε αυτά που γράφω.

Έχω σαν στόχο να ασχοληθώ κάποια στιγμή περισσότερο με χριστιανικά συγγράμματα, απλώς δεν έχω το χρόνο αφού με περιμένουν πολλά βιβλία τα οποία έχω σε μεγαλύτερη προτεραιότητα. Μέχρι τότε θα περιμένω αντεπιχειρήματα στα τρέχοντα επιχειρήματά μου. :)

Όσον αφορά το ότι αυτοαναιρούμαι, απλώς χρησιμοποιώ υπερβολικά τις λέξεις "πιστεύω, ίσως, μάλλον, μπορεί, νομίζω" και τις συνδυάζω, σε σημείο να παρεξηγούμαι. Μου αρέσουν σαν λέξεις και θεωρώ ότι δίνουν μια ηπιότητα στα γραφόμενά μου.

Καλές γιορτές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Είναι αδύνατον να γνωρίζει ένας άνθρωπος αρκετά (σε σχέση με άλλους) για οτιδήποτε μιλάει. Και λέω "αρκετά" γιατί πάντα υπάρχει και κάτι που δεν γνωρίζει πάνω στο θέμα σε σχέση με κάποιον άλλον.
Ακριβώς εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου Πέτρο.
Ανάλογα με αυτά που γνωρίζεις, οφείλεις να ψάχνεις το επίπεδο που έχεις επιλέξει να μιλήσεις.
Μην ξεχνάς ότι ζούμε στην εποχή της πληροφορίας.
Πέτρο, καμία πληροφορία δεν είναι αξιοποιήσιμη, αν πρότερα δεν την έχεις διασταυρώσει.
Εσύ, εξακολουθείς να μιλάς και να αφορίζεις τον Χριστιανισμό, δίχως να μπεις στον κόπο ένα μόνο βιβλίο να διαβάσεις. Το οποίο είναι και συγκεκριμένο.
Έτσι, μπορώ να παίρνω θέση κι ας μην έχω διαβάσει όσα μπορεί να έχεις διαβάσει εσύ για ένα θέμα.
Όπως σου έχω πει επανειλημμένως, διατηρείς στο ακέραιο το δικαίωμα σου να τοποθετείσαι σε οποιοδήποτε θέμα.
Η δυσκολία είναι σε εμένα, γιατι δεν μπορώ να σε ακολουθήσω, όντας ανημέρωτο.
Πάντα όμως μιλάω με επιχειρήματα και επιθυμώ να μου απαντάνε με αντεπιχειρήματα αντί να προσπαθούν να θίξουν το επίπεδο που μπορεί να είμαι ενημερωμένος γενικά και αόριστα ή τους εν τω βάθη υποτιθέμενους προβληματισμούς μου που με κάνουν να παίρνω θέση, παραβλέποντας τελικά την απάντηση σε αυτά που γράφω.
Και η εγγονή μου, όταν θέλει να παίξει μαζί μου, σηκώνει το δαχτυλάκι της και μου λέει: κλύφτηκα παππού. :)
Έχω σαν στόχο να ασχοληθώ κάποια στιγμή περισσότερο με χριστιανικά συγγράμματα,
Πριν ασχοληθείς με χριστιανικά συγγράμματα, ασχολήσου με το πόσο ευθύς θέλεις να είσαι. Γιατι ως τώρα, κάθε άλλο παρά ευθύς σε αυτά που λες είσαι.
Όσον αφορά το ότι αυτοαναιρούμαι, απλώς χρησιμοποιώ υπερβολικά τις λέξεις "πιστεύω, ίσως, μάλλον, μπορεί, νομίζω" και τις συνδυάζω, σε σημείο να παρεξηγούμαι.
Τις συνδυάζεις απελπιστικά υπεκφεύγοντας…οπότε…
Μου αρέσουν σαν λέξεις και θεωρώ ότι δίνουν μια ηπιότητα στα γραφόμενά μου.

Καλές γιορτές!!
Μου αρέσουν σαν λέξεις…

Πέτρο μου θυμίζεις ένα τραγουδάκι… πόσο μ’αρέσουν οι καραμελίτσες…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Όπως σου έχω πει επανειλημμένως, διατηρείς στο ακέραιο το δικαίωμα σου να τοποθετείσαι σε οποιοδήποτε θέμα.
Η δυσκολία είναι σε εμένα, γιατι δεν μπορώ να σε ακολουθήσω, όντας ανημέρωτο.
Τα περισσότερα μηνύματά μου που τοποθετούμαι όπως τοποθετούμαι για τον χριστιανισμό, δέχονται θετικές ψήφους, πράγμα που σημαίνει ότι όσο ανενημέρωτο με θεωρείς εσύ, αγγίζω τις απόψεις κι άλλων ατόμων.

Δεν μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν απαντάς στα επιχειρήματά μου (είναι κάτι που κάνεις και σε άλλα θέματα με άλλους), τα μηνύματά μου εξακολουθούν να υπάρχουν και να προωθούν αυτό που πιστεύω. Οπότε μάλλον δεν θα πρέπει να με ακολουθείς. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα περισσότερα μηνύματά μου που τοποθετούμαι όπως τοποθετούμαι για τον χριστιανισμό, δέχονται θετικές ψήφους, πράγμα που σημαίνει ότι όσο ανενημέρωτο με θεωρείς εσύ, αγγίζω τις απόψεις κι άλλων ατόμων.

Δεν μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν απαντάς στα επιχειρήματά μου (είναι κάτι που κάνεις και σε άλλα θέματα με άλλους), τα μηνύματά μου εξακολουθούν να υπάρχουν και να προωθούν αυτό που πιστεύω. Οπότε μάλλον δεν θα πρέπει να με ακολουθείς. :redface:

Πέτρο, είναι τόσο εύκολο να κάνεις κακό, όση είναι και η ευκολία που αποφεύγεις οποιαδήποτε επαφή με τον Χριστιανισμό.
Εχεις προσπαθήσει να δεις τον πραγματικό λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Playboy

Νεοφερμένος

Ο James Playboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
δεν υπαρχουν θεοι και ματζουνια... EVOLUTION. καρολος δαρβινος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top