Sorting by "Date Created"

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Επειδή βαριέμαι να γράφω τα ίδια, αντιγράφω από το πόστ μου στο adslgr:

Έχω χιλιάδες τραγούδια σε mp3, άλλα σε φακέλους, άλλα χύμα. Τα έχω ταξινομήσει με βάση την ημερομηνία που τα ρίχνω στο δίσκο. Αν τα κάνω backup σε dvd και μετά από φορμάτ τα ξαναπεράσω, ταξινομούνται ονομαστικά μιας και έχουν δημιουργηθεί την ίδια ώρα.

Δηλαδή:


Τώρα είναι το 1. Μετά από backup και νέο στήσιμο, είναι το 2. Εγω δεν θέλω να συμβαίνει το 2 αλλά να βρούμε έναν τρόπο και μετά από φορμάτ να τα έχω ταξινομημένα έτσι όπως στο 1. Με βολεύει καλύτερα.

Πως γίνεται αυτό; Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταρχην δε τα βλεπεις σε λιστα, οποτε ειναι δωρον αδωρον :P

Μια λυση ειναι να μην αγοραζεις dvd αλλα σκληρους δισκους :P
Αλλη λυση....πρεπει να ναι χυμα ; Γιατι θα μπορουσες κατι με folders να κανεις (με ημερομηνιες,νουμερα κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Καταρχην δε τα βλεπεις σε λιστα, οποτε ειναι δωρον αδωρον :P

Δεν σε εννοάω, αλλά ας προχωρήσω τη σκέψη σου με τη λίστα. Δεν είναι δυνατόν να δημιουργήσουμε (non-manually) μια λίστα σε ενα αρχείο (πχ Excel) που να τα έχει καταγεγραμμένα από το πρώτο ως το τελευταίο με σειρά "νεότητας"; Και μετά με βάση αυτή τη λίστα ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος, κάνοντάς την import σε κάποιο πρόγραμμα να μου τα πετάει όπως τα θέλω στο δίσκο.

Μια λυση ειναι να μην αγοραζεις dvd αλλα σκληρους δισκους :P

Καταλαβαίνω πως με δουλεύεις αλλά δε βρίσκω το νόημα. Ακόμα και σοβαρά να μιλάς, δοκίμασα να τα περάσω στον εξωτερικό μου δίσκο και πάλι τα βλέπει ως όλα της ίδιας στιγμής και όχι όπως τα θέλω να τα βλέπει κάθε δίσκος.

Αλλη λυση....πρεπει να ναι χυμα ; Γιατι θα μπορουσες κατι με folders να κανεις (με ημερομηνιες,νουμερα κλπ).

Και τώρα τι να κάνω; Να τα κάνω ανα βδομάδες (περίπου80-90 folders έτσι) με 4-5 τραγούδια ή όσα κατέβαζα ανα βδομάδα... Ναι το σκέφτηκα. Η άλλη λύση είναι να κάτσω μια μέρα και να τα μετονομάσω σωστά πχ Erasure - Always.mp3, και να τα κάνω sorting ονομαστικά, να το συνηθίσω κι όλας έτσι και να πάει στα κομμάτια...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και τώρα τι να κάνω; Να τα κάνω ανα βδομάδες (περίπου80-90 folders έτσι) με 4-5 τραγούδια ή όσα κατέβαζα ανα βδομάδα... Ναι το σκέφτηκα. Η άλλη λύση είναι να κάτσω μια μέρα και να τα μετονομάσω σωστά πχ Erasure - Always.mp3, και να τα κάνω sorting ονομαστικά, να το συνηθίσω κι όλας έτσι και να πάει στα κομμάτια...:(

Μαλλον αυτη ειναι η πιο σωστη λυση... Και εγω αρχικα οπως λε2 τα ειχα, αλλα μετα απο format αναγκαστικα και τα μετονομασα σωστα και τωρα που εχουν μαζευτει και παρα πολλα ειναι πιο βολικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσωπικα, ειτε λογω ψυχαναγκασμου, ειτε για πρακτικους λογους, φτιαχνω τα filenames σωστα. Εκτος απο οταν ειναι δισκοι και ειναι σχεδον ετοιμα. Αυτο με το Excel που ρωτησες, δυστυχως δε ξερω αν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιείς library; Εγώ 40GB μουσική την έχω οργανωμένη όπως θέλω κάθε φορά σε χρόνο dt με το itunes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
μια ειναι η λυση - ID3TagIT - ειναι και δωρεαν και κανεις τα παντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Είναι αργά για library. Και στο κάτω κάτω τα αρχεία θα πρέπει να δουλεύουν σε δύο OS το ίδιο καλά, οπότε και η λύση πρέπει να είναι universal. Θα ρίξω μια ματιά σε αυτό που προτείνει ο Χάντερ, άσχετα αν κάνει ή όχι το "Date Created" sorting, τουλάχιστον θα βάλει τα αρχεία μου σε μια σειρά αντί γι αυτό το τέρας που λέγεται "Φάκελος με τα τραγουδάκια του Βάλντερ".

Θενξ Χάντ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Valder το χρησιμοποίησες τελικά;
Έχω αρχίσει να έχω προβλημα με το χάος που επικρατεί στη μουσική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Valder το χρησιμοποίησες τελικά;
Έχω αρχίσει να έχω προβλημα με το χάος που επικρατεί στη μουσική μου.

Όχι ακόμα γιατί δεν πήρα νέο πισί. Το κοίταξα πάντως και δε μου βρίσκει όλα τα τραγούδια. Καμια 100αριά δε τα βάζει στη λίστα για αλλαγή ID3Tag. Θα το ψάξω ενδελεχώς μετά τις 25/2 που τελειώνω την εξεταστική. (και θα πάρω πισί) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top