• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πολύποδες παχέως εντέρου

irina heart

Νεοφερμένος

Η irina heart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οι πολύποδες παχέος εντέρου πολλές φορές είναι ασυμπτωματικοί. Συνιστάται κολονοσκποπηση σε άτομα άνω των 50 ετών. Σίγουρα η "ενοχλητική" αυτή εξέταση δημιουργεί αρνητικές αντιδράσεις από εν δυνάμει ασθενείς. Τι γνώμη έχετε (η ερώτηση απευθύνεται σε γνώστες του αντικειμένου) για το αν υπάρχει άλλη εξέταση, εναλλακτική και αξιόπιστη, όπως μαγνητική τομογραφί ή αξονική πόσο αξιόπιστες είναι και τι κανούριο υπάρχει στο θέμα αυτό.
Ευχαριστώ
Ιρινα Χαρτ:book::book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Την κολονοσκόπηση δεν τη γλυτώνεις. Πρέπει να κάνουν και αυτοψία...
Πέρα από αυτό, δεν υπάρχει άλλη οδός για μη χημικούς ή επεμβατικούς τρόπους αντιμετώπισης.

Και τηρούμε τα απλά. Προσοχή στη διατροφή, μπόλικα πράσσινα λαχανικά, ελάχιστο κρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυτό με τα πράσινα λαχανικά είναι τσεκαρισμένο?
γιατί απ όσο ξέρω εγώ, όταν υπάρχει πρόβλημα με το έντερο, τα λαχανικά ψιλοαποφεύγονται γιατί είναι δίσπεπτα...
πχ εμένα λόγω της επέμβασης μου έδωσαν μετά την 3η μέρα λαχανικά κι αφού το έντερο μου είχε πλέον λειτουργήσει.... όταν ρώτησα γιατί δε μου δίνουν λίγο πρασινάδα να βοηθηθεί το έντερο μου, μου είπαν ότι η πρασινάδα αυτή τη στιγμή περισσότερο κακό κάνει παρά καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στο συγκεκριμενο θεμα, τα πρασινα λαχανικα ειναι προληπτικο μεσο. Και γενικα η καλη διατροφη μειωνει πιθανοτητες μεταλλαξεων στο αντερακι. Τι να κανει το κακομοιρο, τοσα σκουπιδια του πεταμε μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Την κολονοσκόπηση δεν τη γλυτώνεις. Πρέπει να κάνουν και αυτοψία...

βιοψία εννοείς φαντάζομαι.

τα χορτάρια όντως όταν είσαι σε κρίση, δεν ενδείκνυνται.

τρώτε μπανάνες άφοβα :D.

ψ. δεν είναι και τόσο φοβερή εξέταση η κολονοσκόπηση ρε παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
γουικ: Ουπς! 'Εχεις δίκιο... :redface:


κε: Δεν είναι θέμα χώνευσης, απλώς οι ζωικές ίνες επιταχύνουν την ανάπτυξη του πολύποδα. Επίσης θυμάμαι έχει σημασία στο ότι τα λαχανικά αφήνουν μεγαλύτερο υπόλειμμα... (γιακ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top