Ποια θεωρείτε τη χειρότερη πόλη στην Ελλάδα;

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δὲ θυμᾶμαι νὰ εἴχαμε πάει ἐκεῖ ποὺ λές. Γιὰ τὴν ἀκρίβεια μᾶς ἄφησαν στὴν παραλία καὶ γυρνούσαμε πέρα-δῶθε καὶ γι' αὐτὸ ἴσως ἀποκόμισα αὐτην τὴν εἰκόνα. Ἡ συγκεκριμένη ἐκδρομὴ εἶχε καὶ κάποιες ἰδιαιτερότητες καθὼς γυρίσαμε πολὺ νωρὶς λόγῳ τοῦ ὅτι ἐκείνη τὴ χρονιὰ εἶχε συμβεῖ τὸ ἀτύχημα μὲ τὰ παιδιὰ ποὺ σκοτώθηκαν στὰ Τέμπη καὶ ἔτσι δὲ χορτάσαμε τὴ Χαλκίδα.

Μπορεί για αυτό ή μπορεί απλά να μην σου άρεσε, γούστα είναι αυτά. :)
Απλά ψιλοαπόρησα, γιατί όσοι έρχονται λένε ότι τους αρέσει η παραλία και όλα τα γύρω γύρω μέρη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τριπολη, Θηβα, Καρδιτσα, Πτολεμαιδα, Αγρινιο και Κορινθος.Με αυτη τη σειρα.

Η Πατρα μια χαρα μου φαινεται.Ισως να μην ειναι ομορφη σαν πολη αλλα εχει πολλα πραματα να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γενικά η Πάτρα δεν είναι τετραγωνισμένη πόλη ένας μη Πατρινός θα δυσκολευτεί αρκετά.

Είναι από τις λίγες πόλεις στην Ελλάδα, που μετά από μια πρώτη ανάγνωσή της ήξερα τουλάχιστον προς ποια κατεύθυνση είναι τι και πως να πάω.

Δεν έχετε άδικο που την κατατάσσεται στις πιο άσχημες πόλεις. Λίγα χρόνια πριν θα έλεγα το ίδιο. Όμως τα τελευταία χρόνια γίνονται φιλότιμες προσπάθειες η πόλη να αλλάξει εικόνα και σε έναν βαθμό το έχει πετύχει. Δυσκολεύτηκε και δυσκολεύεται να πετάξει τις αρνητικές επιπτώσεις του λιμανιού στον ιστό της, αλλά βρίσκεται σε τροχιά ανάπτυξης σε αντίθεση με άλλες πόλεις που βρίσκονται σε ένα μόνιμο τέλμα και γιατρειά δε φαίνεται να υπάρχει.

Κυρίως αναφέρομαι σε αυτές τις πολεις που τοπολογικά δεν έχουν να παρουσιάσουν κανένα ενδιαφέρον, όπως η Λάρισα, η Θήβα, η Λαμία, η Κοζάνη και το κέντρο των Γρεβενών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ψηφίζω Λάρισα από όσες έχω επισκεφθεί στην Ελλάδα. Αν εξαιρέσουμε το Αλκαζάρ που την ομορφαίνει κάπως προς τα έξω, το κέντρο της είναι βαρετό έως και άσχημο. Πολύ πολύ τσιμέντο.

Επίσης βαρετή μου φαίνεται και η Άρτα. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι όποτε πηγαίνω, έχει κακό καιρό. Τη σώζει λίγο το γεφυράκι της μόνο. Γενικά μου φαίνεται απαίσια. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προσωπικά έχω πρόβλημα προσανατολισμού σε πόλεις που δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη γεωγραφία ή τοπογραφία. Έχω μάθει να ζω σε μέρη με υψόμετρο, κλίσεις ή και κάποιο στοιχείο νερού (θάλασσα, λίμνη, ποτάμι), γι'αυτό μου ήταν α-δυ-να-το να προσανατολιστώ στην Καρδίτσα.
...όπως επίσης γράφουν τις ξένες πινακίδες και τους ντόπιους τους αφήνουν να παρκάρουν όπου θέλουν (και στην Κρήτη το κάνουν αυτό).
Σχετικά με αυτό και την Καρδίτσα, μου συνέβη. Όχι ότι δε γίνεται και στην Κρήτη ή άλλα μέρη, αλλά η μοναδική κλήση που έχω φάει στη ζωή μου ήταν στο κέντρο της πόλης. Όλοι είχαν παρκάρει στο συγκεκριμένο δρόμο, και όλοι εκτός από μένα είχαν ντόπιες πινακίδες... Ε, ήμουν η μόνη με κλήση... :P

Η Πάτρα για μένα είναι πολύ όμορφη πόλη, αλλά την έχω δει μέσα από τα μάτια των φοιτητών, σε σποραδικές επισκέψεις. Ωστόσο οποιαδήποτε πόλη αυτού του μεγέθους έχει αμέσως πολλούς πόντους εμπιστοσύνης από μένα.

Τα Γρεβενά, πάλι, είναι όντως... "κάπως".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αὐτὸ πάντως μὲ τὴν Πάτρα καὶ τὶς ἀθηναϊκὲς πινακίδες τῶν αὐτοκινήτων δὲ συμβαίνει μὲ τίποτα. Οἱ μισοὶ πατρινοὶ ἔχουν ἀθηναϊκὲς πινακίδες γιὰ προφανεῖς λόγους. Ἄν ἔγραφαν ὅποιον ἔχει ἀθηναϊκὲς πινακίδες, θὰ ἔγραφαν τὴ μισὴ Πάτρα. Αὐτὸ συμβαίνει κυρίως στὴν Κρήτη καὶ συγκεκριμένα στὰ Χανιὰ ὅπου ὄντως ὅποιος πάει ἐκεῖ μὲ πινακίδες Ἡρακλείου θὰ ἔχῃ πρόβλημα...:P

Τὸ θέμα μὲ τὶς ἐγκαταστάσεις τοῦ λιμανιοῦ οἱ ὁποῖες βρίσκονται μέσα στὴν πόλη εἶναι ὄντως ὑπαρκτὸ ἂν καὶ πλέον ἔχουμε τὴν καινούρια μαρῖνα μὲ τὰ διάφορα μαγαζιὰ καὶ τὸ θεατράκι ὅπου μποροῦμε νὰ ἀπολαύσουμε τὴν παραλία ἔστω καὶ σὲ αὐτὸ τὸ μικρὸ μῆκος χωρὶς νὰ βγοῦμε ἔξω ἀπὸ τὴν Πάτρα. Ὄντως, προτοῦ γίνῃ αὐτὴ ἡ ἀνάπλαση, δὲν εἴχαμε καθόλου ἐλεύθερο θαλάσσιο χῶρο. Ὑπῆρχε ὅμως καὶ τότε ἡ βόλτα στὸν παλιὸ μῶλο ὅπου ἰδίως τὶς καλοκαιρινὲς ἡμέρες μετὰ τὶς 7 τὸ ἀπόγευμα ἡ μισὴ Πάτρα βρισκόταν ἐκεῖ καὶ ἦταν γνωστὸ νυφοπάζαρο... :P



Τὸ θεατράκι στὴ μαρῖνα... Ὑπέροχο ἡλιοβασίλεμα



Παλιὰ φωτογραφία ἀπὸ τὸν μῶλο...

Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι δὲν εἶμαι ὁ πλέον ἀντικειμενικὸς κριτὴς γιὰ τὴν Πάτρα, ἀλλὰ ἐξακολουθῶ νὰ πιστεύω ὅτι εἶναι ἀπὸ τὶς ὄμορφες πόλεις τῆς Ἑλλάδος. :redface:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...και vice cersa. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Αὐτὸ ποὺ λὲς ἰσχύει περισσότερο γιὰ τὶς μεγάλες πόλεις. Οἱ μικρὲς πόλεις ἢ εἶναι ὄμορφες ἢ ὄχι γιὰ προφανεῖς λόγους. Στὸ λεκανοπέδιο τῆς Ἀθήνας σίγουρα ὑπάρχουν μέρη τὰ ὁποῖα τὰ ζηλεύω καὶ θὰ ἤθελα νὰ μένω καὶ μέρη στὰ ὁποῖα δὲν θὰ πατήσω κἄν. Στὴν Ἄμφισσα ὅμως ποὺ εἶναι μικρὴ, παντοῦ εἶναι χάλια. Ὅπως ἀντίστοιχα στὸ Ῥέθυμνο παντοῦ εἶναι ὡραῖα.

Να διαφωνήσω ε;:P
Απλώς το Ρέθυμνο δεν είναι για να μένεις μόνιμα. Επειδή ακριβώς είναι μικρή πόλη τη βαριέσαι εύκολα.
Ειδικά αν θες να βγεις και να μην πέσεις μούρη με μούρη με όσους βαριέσαι να βλέπεις τότε δεν προτείνεται.Γενικά,είναι πόλη που βαριέσαι εύκολα...:redface:
Δεν έχω βρει κάποια που δε μ'αρέσει.Από αυτές που έχω επισκεφτεί δε μ'αρεσε καθόλου η περιοχή γύρω από την Ολυμπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δὲ θέλω πάντως νὰ μοῦ πῇ κανεὶς κουβέντα γιὰ τὴν Πάτρα.:P

η Πάτρα θα έλεγα. αδιάφορη. :)
όπως και το Ηράκλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να διαφωνήσω ε;:P
Απλώς το Ρέθυμνο δεν είναι για να μένεις μόνιμα. Επειδή ακριβώς είναι μικρή πόλη τη βαριέσαι εύκολα.
Ειδικά αν θες να βγεις και να μην πέσεις μούρη με μούρη με όσους βαριέσαι να βλέπεις τότε δεν προτείνεται.Γενικά,είναι πόλη που βαριέσαι εύκολα...:redface:
Δεν έχω βρει κάποια που δε μ'αρέσει.Από αυτές που έχω επισκεφτεί δε μ'αρεσε καθόλου η περιοχή γύρω από την Ολυμπία.

:eek::eek::eek: Απαιτώ διευκρινήσεις μέσω πμ/σκάιπ! :pfff: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
:eek::eek::eek: Απαιτώ διευκρινήσεις μέσω πμ/σκάιπ! :pfff: :P

Σου λέω.Όπως εσένα όταν γυρνάς από το φροντηστήριο μπορεί να σε πιάνει ένα πράγμα να θες να βρεις εισιτήριο και να σηκωθείς να φύγεις έτσι πιάνει και'μένα όταν βαριέμαι:P
Για όποιον πάει φοιτητή νομίζω ότι έχει μέρη και να μείνεις και για να βγεις.
Επίσης,έχει άπειρα λεωφορεία για το Πανεπιστήμιο και κατά έναν περίεργο λόγο αν πας να περάσεις 11,12 η ώρα το πρωί από τη στάση στη Λεωφόρο δε βρίσκεις πεζοδρόμιο να περάσεις επειδή είναι ΤΙΓΚΑ από φοιτητές.:loltooth:
Κατά τα άλλα επειδή το σχολείο μου είναι κοντά σε στάση πάντοτε γελάμε με το στριμωγμα που πέφτει εκείνες τις ώρες στα λεωφορεία.:redface:
:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ἀπὸ ὅσες ἔχω ἐπισκεφθεῖ, τὴ χειρότερη ἐντύπωση μοῦ ἄφησε ἡ Ἄμφισσα.Ἐπίσης δὲ μοῦ ἄρεσε σχεδὸν καθόλου ἡ Χαλκίδα ἐνῷ καὶ τὸ Ἡράκλειο ἂν ἐξαιρέσῃ κανεὶς κάποια μέρη στὸ κέντρο, γενικὰ δὲν εἶναι ὄμορφη πόλη.

Ψηφίζω λοιπὸν Ἄμφισσα (ἂν μπορεῖ κἂν νὰ θεωρηθῇ πόλη) ἂν καὶ ἔχω ἀκούσει τὰ χειρότερα γιὰ πόλεις ὅπως ἡ Λαμία καὶ ἡ Κοζάνη ἀλλὰ καὶ ὁ Πύργος ἂν καὶ δὲν ἔχω πάει.

Δὲ θέλω πάντως νὰ μοῦ πῇ κανεὶς κουβέντα γιὰ τὴν Πάτρα.:P

Για το Πύργο θα στο επιβεβαιώσω εγώ!!!!Είναι από τις χειρότερες πόλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η Πάτρα θα έλεγα. αδιάφορη. :)
όπως και το Ηράκλειο.

Αδιαφορη η Πατρα?:confused:


Ρωμαικο Ωδειο



Γεφυρα Ριου-Αντιρριου



Αγιος Ανδρεας (Η μεγαλυτερη εκκλησια των Βαλκανιων)



Φαρος


Αρχαιολογικο Μουσειο Πατρων (Δευτερο μεγαλυτερο μουσειο της Ελλαδας)


Πλατεια Γεωργιου




Θεατρο Απολλων. Κατασκευασμενο το 1872 και αποτελει μικρογραφια της Σκαλας του Μιλανου https://el.wikipedia.org/wiki/Θέατρο_Απόλλων_Πάτρας


Θεατρακι


Πατρινο Καρναβαλι






Οχι αδιαφορη δεν την λες...

ΥΓ1 Φυσικα εχει και αλλα πολυ ωραια μερη η Πατρα (πχ Δασυλλιο, ψηλα αλωνια,..).
ΥΓ2 Εκτος απο μερη εχει και αλλα πολλα πλεονεκτηματα η πολη https://www.thebest.gr/news/index/viewStory/139787
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Απορώ που κανείς δεν έχει αναφέρει την Ηγουμενίτσα. Είναι μακράν η πιο άσχημη πόλη που έχω επισκεφθεί, και αποτελεί και διεθνή λιμένα, τρομάρα της. Ένα βράδυ χρειάστηκε να περάσω και τα μόνα ανοιχτά μαγαζιά ήταν κάτι καγκουρομπαρ. Χάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Απορώ που κανείς δεν έχει αναφέρει την Ηγουμενίτσα. Είναι μακράν η πιο άσχημη πόλη που έχω επισκεφθεί, και αποτελεί και διεθνή λιμένα, τρομάρα της. Ένα βράδυ χρειάστηκε να περάσω και τα μόνα ανοιχτά μαγαζιά ήταν κάτι καγκουρομπαρ. Χάλια.

Το μόνο που θυμάμαι από την Ηγουμενίτσα είναι το λιμάνι της ερχόμενη από την Κέρκυρα.
(Αυτό το νησί με αυτή την καταπληκτική σχολή το λατρεύω):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Λαμία, Θήβα, Λειβαδιά είναι οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό.
Α και το Κιλκίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
ΚΟΖΑΝΗ μια πολλη χωρις κατι το ενδιαφερων και με αρκετη ρυπανση και κακοδομιμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heartie

Νεοφερμένος

Η Heartie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έλα βρε όχι και άσχημη..Η Άρτα&το Αγρίνιο είναι πολύ χειρότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Νομίζω ότι η χειρότερη είναι η Λαμία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γιατί τόσο απέχθεια για την Λαμία? Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά μου κάνει εντύπωση που το λέτε πολλοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top