Κύπρος: Συμφωνείτε με την εφάπαξ φορολόγηση των καταθέσεων;

Συμφωνείτε με την εφαπάξ φορολόγηση των καταθέσεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Ναι

    Ψήφοι: 5 25.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 15 75.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Κάτσε ρε συ αν εγώ έχω πουλήσει ένα σπιτάκι που μου έχουν γράψει οι γονείς μου και έχω στο λογαριασμό μου κοντά στα 100 χιλιάρικα είμαι πλούσια;
Οχι δεν εισαι πλουσια ,αλλα εχεις καποια περιουσια ( ειτε εχεις το σπιτι ειτε τα μετρητα απο την πωληση του), και συνεπως πρεπει να συνδραμεις με το μεριδιο που σου αναλογει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

24000batsoi

Νεοφερμένος

Ο 24000batsoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κάτσε ρε συ αν εγώ έχω πουλήσει ένα σπιτάκι που μου έχουν γράψει οι γονείς μου και έχω στο λογαριασμό μου κοντά στα 100 χιλιάρικα είμαι πλούσια;


εμένα πάντως μου κάνεις


πολιτικός , θρησκευτικός , ότι θες εσύ δεν έχω πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τι σχέση έχει η παρανομία και η πίστη; :hmm:
Οταν την παρανομία διαπράττει κάποιος ασήμαντος, "να μπει στην φυλακή".
Οταν την παρανομία διαπράττουν οι θεματοφύλακες, τότε τα πραγματα σοβαρεύουν.

Με ποιον τρόπο νομιμοποιούνται να δημιουργούν χρήμα εκ του μηδενός, να το δανείζουν με τόκους, να το κατασπαταλούν και μετά να κουρεύουν τον μόχθο των μικροκαταθετών;

Οπως δημιούργησαν το χρήμα, έτσι και να το διαγράψουν απο τα κομπιούτερ τους.

Οχι δεν εισαι πλουσια ,αλλα εχεις καποια περιουσια ( ειτε εχεις το σπιτι ειτε τα μετρητα απο την πωληση του), και συνεπως πρεπει να συνδραμεις με το μεριδιο που σου αναλογει .
Η βρίσκεσαι μακράν νυχτωμένος ή δεν γνωρίζεις τις έννοιες μόχλευση και απομόχλευση του χρήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ἐν τῷ μεταξὺ οἱ Γερμανοὶ λένε γιὰ τὴν Κύπρο ὅτι εἶναι «μοναδικὴ περίπτωση». Πόσες «μοναδικὲς περιπτώσεις» θὰ ἔχουμε δηλαδὴ στὴν Ε.Ε.;:worry:

(Ὅσες βολεύουν τοὺς Γερμανοὺς μᾶλλον...)
Μες το μυαλό μου είσαι βρε Πατρέα! Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ...
==========
Όσον αφορά αν είναι δίκαιο ή άδικο δεν ξέρω..
Νιώθω όμως ότι η "μικρή" Κύπρος έγινε το εξιλαστήριο θύμα για τις ..μεγάλες να μην...τολμήσουν να κουνιούνται πολύ.
ΦΥΣΙΚΑ νομίζω ότι το όλο τους θέμα ήταν οι Ρώσσοι, νομίζω είναι προφανές...

Από την άλλη όμως το μυαλό μου πάει σε κάθε έναν σαν κι εμένα που δεν έκανε τα λεφτά του...λουλούδια στα μπουζούκια αλλά τα μάζευε για μια δύσκολη στιγμή, σε εκείνον που δεν πήγε εκείνη την εκδρομή για να μαζέψει λίγο νωρίτερα τα χρήματα για να αγοράσει πχ. σπίτι, σε εκείνον που είπε "θα κάνω άλλα 5 χρόνια υπομονή σε αυτό το πιο παλιό σπίτι που έχει χαμηλό ενοίκιο για να μπορέσω να αγοράσω ένα καλύτερο" κοκ... Και ξαφνικά αναρωτιέται γιατί τα έκανε όλα αυτά αντι να τα κάνει...σοκοφρέτες καλύτερα και γενικώς σε όλους αυτούς, που όπως και στην Ελλάδα, θα την πληρώσουν χωρίς να φταίνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το ΑΚΕΛ καταψηφίζει το νομοσχέδιο για το κούρεμα των καταθέσεων
https://www.902.gr/eidisi/politiki/12138/akel-katapsifizei-nomoshedio-gia-koyrema-ton-katatheseon

Για να έχουμε και λίγο υπόψη τις εξελίξεις στην Κύπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ΑΚΕΛ καταψηφίζει το νομοσχέδιο για το κούρεμα των καταθέσεων
https://www.902.gr/eidisi/politiki/12138/akel-katapsifizei-nomoshedio-gia-koyrema-ton-katatheseon

Για να έχουμε και λίγο υπόψη τις εξελίξεις στην Κύπρο.
To AKEλ έβαλε την Κύπρο στο ΔΝΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Το ΑΚΕΛ καταψηφίζει το νομοσχέδιο για το κούρεμα των καταθέσεων
https://www.902.gr/eidisi/politiki/12138/akel-katapsifizei-nomoshedio-gia-koyrema-ton-katatheseon

Για να έχουμε και λίγο υπόψη τις εξελίξεις στην Κύπρο.
Εμ Αναστασιάδη θέλανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Σας παρακαλω δεν ακουσατε την δηλωση Σαμαρα η αναπτυξη ειναι κοντα!!!!Μας εσωσε η αρχηγαρα θα σωσει τωρα και την Κυπρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...
Νιώθω όμως ότι η "μικρή" Κύπρος έγινε το εξιλαστήριο θύμα για τις ..μεγάλες να μην...τολμήσουν να κουνιούνται πολύ.
ΦΥΣΙΚΑ νομίζω ότι το όλο τους θέμα ήταν οι Ρώσσοι, νομίζω είναι προφανές...

Από την άλλη όμως το μυαλό μου πάει σε κάθε έναν σαν κι εμένα που δεν έκανε τα λεφτά του...λουλούδια στα μπουζούκια .............
Αποδέκτες είμαστε πρωτίστως εμείς και όταν κάποτε φτάσει στην ολοκλήρωση το σχέδιο του "redesigning", δεν θα ήμαστε σε θέση να αναγνωρίσουμε το χάλι μας μέσα στο "λατιφούντια the greece". :(

Το ίδιο λατιφούντια και η Κύπρος.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Ομολογώ πως δεν το προέβλεψα αυτό. Με όλα τα προβλήματα στην Ελλάδα, την Ιταλία, την Ισπανία και την Πορτογαλία, δεν παρακολουθούσα την Κύπρο. Εκεί είναι όμως που παίχτηκαν οι μεγάλες ειδήσεις αυτό το Σαββατοκύριακο. Ως αντάλλαγμα για τη διάσωση, η Κύπρος πρέπει να επιβάλει μεγάλο «κούρεμα» - δηλαδή απώλειες- σε όλους τους καταθέτες των τραπεζών της.

Μπορούμε κάπως να καταλάβουμε γιατί το κάνουν: η Κύπρος είναι ένας φορολογικός παράδεισος, ιδιαίτερα για τα assets των ρώσων επιχειρηματιών. Αυτό σημαίνει ότι έχει έναν τεράστιο, υπερμεγέθη τραπεζικό τομέα και μια διάσωση χωρίς «κούρεμα» θα θεωρούνταν ως διάσωση όχι μόνον της Κύπρο, αλλά και Ρώσων αμφίβολης τιμιότητας και χαρακτήρα (νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον πως ο El Erian κατάφερε να γράψει για αυτό, αρκετά δίκαια, χωρίς όμως να αναφερθεί στο «ρωσικό θέμα»).

Το μεγάλο πρόβλημα, όμως, είναι πως δεν επιβάλλεται μόνο στις μεγάλες ξένες καταθέσεις το κούρεμα. Η απομείωση για τις μικρές εγχώριες καταθέσεις είναι ποιο περιορισμένη αλλά παρά ταύτα σημαντική. Είναι ως οι ευρωπαίοι να κρατούν μια πινακίδα “neon” η οποία γράφει στα ελληνικά και τα ιταλικά: καιρός να τρέξετε προς τις τράπεζες σας.

Το αύριο και οι επόμενες ημέρες θα είναι πολύ ενδιαφέρουσες...

Euro2day
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...Έπεσε στη γερμανική παγίδα: Ενδιαφέρον άρθρο της Guardian, που περιγράφει τη συμφωνία, ή μάλλον το πώς ο Αναστασιάδης βρέθηκε προ τετελεσμένου γεγονότος.
Cyprus bailout: how Nicos walked straight into a German sucker punch
Εν ολίγοις, η Κύπρος λειτουργεί ως ινδικό χοιρίδιο για την υπόλοιπη νότιο Ευρώπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Τι λαϊκιστές όλοι αυτοί στην Κυπριακή Βουλή. Προτιμούν αξιοπρέπεια αντί να γονατίσουν στους εκβιάζοντες δανειστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κύπρος: Καταψηφίσθηκε στη Βουλή το νομοσχέδιο - Μεγάλο συλλαλητήριο έξω από το κοινοβούλιο
https://www.902.gr/eidisi/politiki/1...oylis-syllalitirio-exo-apo-koinovoylio-sti#/0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εγώ ένα ξέρω... η Κυπρος για τα χ και ψ συμφέροντα πρέπει να χαντακωθεί
ωστόσο οι πολίτες αντιδρούν φωνάζουν και ακούγονται
όσο για τους πολιτικούς κοιτάζουν και λίγο το συμφέρον της χώρας τους και ας μην μου πείτε ότι φοβούνται για τις δικές τους καταθέσεις διότι τα μεγάλα κεφάλια ξέρουν να προστατεύουν τα λεφτάκια τους...
εγώ είμαι μαζί με τους κύπριους στον αγώνα και πιστεύω πως η Ελλάδα δεν πρέπει να μείνει άπραγη σε κάτι τέτοιο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κύπρος: Καταψηφίσθηκε στη Βουλή το νομοσχέδιο - Μεγάλο συλλαλητήριο έξω από το κοινοβούλιο
https://www.902.gr/eidisi/politiki/1...oylis-syllalitirio-exo-apo-koinovoylio-sti#/0

:P:P:P:P
είναι ελαχιστοι αυτοί που κάνουν διαδηλώσεις στην κυπρο............
το μεγάλο είναι σχετικό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είναι πολυ πιο λίγοι από ότι φαινονται στα πλάνα. Δεν είναι τυχαίο που ενώ είναι πρώτο θέμα στην Ευρωπη αλλα και απο τα πρώτα στην Αμερική δεν έχουν πλάνα από ελικόπτερα και φυσικά πουθενά δεν φανερώνουν τον αριθμό των διαδηλώτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Είναι πολυ πιο λίγοι από ότι φαινονται στα πλάνα. Δεν είναι τυχαίο που ενώ είναι πρώτο θέμα στην Ευρωπη αλλα και απο τα πρώτα στην Αμερική δεν έχουν πλάνα από ελικόπτερα και φυσικά πουθενά δεν φανερώνουν τον αριθμό των διαδηλώτων.
Ειδαμε και τις δικες μας μαζικες διαδηλωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top