Friends & Lovers: Γιατί είσαι μόνος;

Γιατι μένουμε/είμαστε μόνοι;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Γιατί είσαι τσιγκούνης

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Γιατί δεν μπορείς να ξεπεράσεις τον πρώην σου

    Ψήφοι: 3 13.0%
  • Γιατί δεν μπορείς να αφήσεις τα γατάκια σου & τα σκυλάκια σου

    Ψήφοι: 1 4.3%
  • Γιατί δεν έχεις στυλ

    Ψήφοι: 3 13.0%
  • Γιατί δουλεύεις όλη μέρα

    Ψήφοι: 4 17.4%
  • Γιατί μισείς τον εαυτό σου

    Ψήφοι: 4 17.4%
  • Γιατί έχεις γίνει ένα με τον καναπέ σου

    Ψήφοι: 4 17.4%
  • Γιατί φοβάσαι

    Ψήφοι: 6 26.1%
  • Γιατί ζεις ακόμα με τους γονείς σου

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Γιατί παραείσαι καλός άνθρωπος &σε περνάνε για μαλάκα

    Ψήφοι: 5 21.7%
  • Γιατί όλη μέρα σερφάρεις

    Ψήφοι: 6 26.1%
  • Γιατί είσαι συνέχεια στην τσίτα

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Γιατί μόλις ήρθες στην Αθήνα από την επαρχία

    Ψήφοι: 1 4.3%
  • Γιατί είσαι emo και θέλεις μόνο να πεθάνεις

    Ψήφοι: 1 4.3%
  • Γιατί στην όλη υπόθεση εσύ είσαι το Τέρας και όχι η Πεντάμορφη

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Γιατί σου αρέσουν όλοι αυτοί που δεν τους αρέσεις

    Ψήφοι: 7 30.4%
  • Γιατί είσαι ναρκισσιστής

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Γιατί είσαι ομοφυλόφιλος & δεν το ξέρει κανείς

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Γιατί τα έχεις τα κιλάκια σου αλλά όχι την αυτοπεποίθηση σου

    Ψήφοι: 3 13.0%
  • Γιατί δεν είσαι καθόλου ομιλητικός

    Ψήφοι: 4 17.4%
  • Γιατί είσαι ευαίσθητος

    Ψήφοι: 7 30.4%
  • Γιατί είσαι ντροπαλός

    Ψήφοι: 10 43.5%
  • Γιατί είσαι τελοιομανής & control freak

    Ψήφοι: 4 17.4%
  • Γιατί απλά βαρέθηκες να προσπαθείς

    Ψήφοι: 7 30.4%
  • Γιατί απλά δεν έχεις ιδέα!!!

    Ψήφοι: 6 26.1%

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Πρόλογος:

Σας έχει τύχει ποτέ να ζήσετε περίοδο στη ζωή σας όπου όλοι οι φίλοι και οι γνωστοί να είναι μέσα σε σχέση και εσείς να είστε ελεύθερος/η? ...
Οπού αυτό σημαίνει ότι οι επιλογές που έχετε για να βγείτε , να τους δείτε κλπ να είναι πολύ περιορισμένες?
... Άντε βάλτε και το αίσθημα μιας δόσης μοναξιάς σε όλο αυτό..:redface:

Και επειδή οι σκεψεις τον τελευταίο καιρό έχουν γίνει μόνιμος κάτοικος είπα να γράψω και να μοιραστούμε ιδέες!!:P

Διάβασα και κάποια άρθρα προηγουμένως και μου'ρθε η έμπνεση!!

Βρίσκομαι σε αυτήν τη φάση καιρό τώρα και η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται αρκετά περίεργο γιατί την τελευταία φορά που ήμουν εκτός σχέσης οι παρέες κατά κύρια βάση δεν είχαν σχέση όποτε είχα και επιλογές και έτσι ένιωθα και πιο άνετα στο να κανονίσω, να προγραμματίσω πράγματα..
Ωρες ωρες νιώθω πως βρίσκομαι σε αγώνα δρόμου για να κανονίσω έξοδο έστω και για καφέ ...:ermm:

Αφήστε που πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω πως είναι δύσκολο να γνωρίσουμε νέους ανθρώπους και να τους βάλουμε στη ζωή μας!!
Όλοι φαίνονται να έχουν κλειστεί στο καβούκι τους,και όταν βγαίνουν έξω δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν νεες γνωριμίες...

Καλά δεν πιάνω και το άλλο... το πόσο δύσκολο έχει γίνει επίσης να γνωρίσεις κάποιον και να κάνεις σχέση!!!:mad:
Ειδικά άμα είσαι και λίγο "στραβόξυλο" (με την καλή έννοια)!!:whistle:

Ας πάμε όμως και στο κυρίως θέμα...

Ερώτηση:
Πως αντιμετωπίζουμε μια τέτοια κατάσταση???:P

και

Ερώτηση 2:

Στον ερωτικό τομέα, αφού όλοι δεν μπορούμε χωρίς αυτόν, γιατί φοβόμαστε να προχωρήσουμε μπροστά??
(Εξού και η δημοσκόπηση!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Παλιότερα είχα πρόβλημα με αυτό, έχει τύχη οι φίλες μου να είναι όλες σε σχέση και εγώ ακόμη να περιμένω το πρίγκιπα με το άσπρο άλογο και τη κόκκινη μπέρτα και να σκάω κιόλας για αυτό το πράγμα, "μα που είναι ο τέλειος για εμένα;" :P
Όταν όμως έκανα σχέση και είδα τι εστί βερίκοκο, έκανα μόκο και κατάλαβα.
Πλέον δεν έχω καθόλου πρόβλημα, ίσα - ίσα χαίρομαι και καμαρώνω, ακόμη και τώρα που εγώ σε αυτό το τομέα είμαι στα μαύρα μου τα χάλια, χαίρομαι αληθινά για τις φίλες μου.
Από την άλλη παρατήρησα πως ζηλεύω έντονα όχι φίλες μου, αλλά ζευγάρια φίλους μου.
Δηλαδή άτομα που τα γνώρισα σαν ζευγάρι εξ αρχής.
Δεν ξέρω με πιάνει κάτι ρε παιδί μου "αυτοί γιατί τα καταφέρουν και εγώ όχι;, τι παραπάνω έχουν" κτλ, ίσως φταίει πως ήταν η "παρέα" μας με τον πρώην και έτσι με επηρεάζει αυτό και το βλέπω κάπως με κακία, δε ξέρω... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Παλιότερα
είχα πρόβλημα με αυτό, έχει τύχη οι φίλες μου να είναι όλες σε σχέση και εγώ ακόμη να περιμένω το πρίγκιπα με το άσπρο άλογο και τη κόκκινη μπέρτα και να σκάω κιόλας για αυτό το πράγμα, "μα που είναι ο τέλειος για εμένα;" :P
Όταν όμως έκανα σχέση και είδα τι εστί βερίκοκο, έκανα μόκο και κατάλαβα.
Πλέον δεν έχω καθόλου πρόβλημα, ίσα - ίσα χαίρομαι και καμαρώνω, ακόμη και τώρα που εγώ σε αυτό το τομέα είμαι στα μαύρα μου τα χάλια, χαίρομαι αληθινά για τις φίλες μου.
Από την άλλη παρατήρησα πως ζηλεύω έντονα όχι φίλες μου, αλλά ζευγάρια φίλους μου.
Δηλαδή άτομα που τα γνώρισα σαν ζευγάρι εξ αρχής.
Δεν ξέρω με πιάνει κάτι ρε παιδί μου "αυτοί γιατί τα καταφέρουν και εγώ όχι;, τι παραπάνω έχουν" κτλ, ίσως φταίει πως ήταν η "παρέα" μας με τον πρώην και έτσι με επηρεάζει αυτό και το βλέπω κάπως με κακία, [δε ξέρω... :hmm:

:hmm::hmm:
Ν α σου πω την αλήθεια δεν μου έχει τύχει να ζηλέψω με αυτήν την έννοια ζευγάρια, γιατί πιστεύω πως ούτως ή άλλως θέλει δεν θέλει ο "πρίγκιπας" θα μου κάτσει κάποια στιγμή... δεν θα κουραστεί το άλογο;, δεν θα κουτσαθεί;... ε.. κάπου εκεί θα βρίσκομαι και εγω!!!:loltooth:
...Ίσως να θαυμάσω μερικά άτομα που όντως έχουν μια καλή σχέση , αλλά είναι κάτι που το έκανα και πριν, γιατί χαίρομαι να τα βλέπω ευτυχισμένα!!
Βέβαια για να είμαι ειλικρινής υπάρχουν μερικά ζευγάρια στον κοινωνικό μου περίγυρο που σου θυμίζουν το "καλύτερα μόνη σου, παρά σε σχέση"!:whistle::D

Έμπνευση για το θέμα ήταν να σου πω την αλήθεια οι αναθεωρήσεις που έχω κάνει τον τελευταίο χρόνο για πολλά άτομα, βλέπω άτομα να φεύγουν από τη ζωή μου τα οποία υπήρχαν για χρόνια, καινούρια να έρχονται, να πέφτουν στο τραπέζι κουβέντες και κάποιες φορές άσχημες κουβέντες... Δεν θα ξεχάσω μια συζήτηση (ο θεός να την κάνει συζήτηση με αυτά που ειπώθηκαν) που έκανα πριν λίγο καιρό με παλιά φίλη που για να πω την αλήθεια δεν πίστευα ποτέ ότι θα την κάνω , αλλά τεσπα έγινε γιατί έπρεπε να "κλείσει" αυτή η εκκρεμότητα!

Γενικότερα έχω παρατηρήσει ότι είμαι κοινωνικός άνθρωπος κατα ανάγκη, καθώς μου αρέσει το σπίτι και όλο αυτό το σκηνικό, αλλά πρέπει να σπρώξω τον εαυτό μου, γιατί καλώς ή κακώς πρέπει να μάθουμε να χτίζουμε ένα περιβάλλον γύρω μας!
Εμενα εάν με αφήσεις , είμαι ικανή να σαπίσω στο σπίτι για μέρεεεςςςς!!!

Απλά παρατηρώ ότι ο κόσμος πλέον δεν έχει καθόλου μα καθόλου όρεξη!! Θα πάει εκεί που θέλει να πάει και δεν θα κοιτάξει παραπέρα, είτε αυτό είναι ένα μπαρ, είτε ένα μάθημα ισπανικών, είτε ένα μάθημα χορού...

Και μετά σου λέει ότι η κρίση ενδυναμώνει τις σχέσεις!!!
...Φήμες....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Backdrop, είναι αναλόγως αν ο φίλος/φίλη ή παρέα τέλος πάντων ξέρει να προγραμματίζει σωστά.
Δεν πιστεύω πως ο λόγος που φεύγουν είναι επειδή κάνουν σχέση, νομίζω πως και εμείς φταίμε λιγάκι σε αυτό, γιατί ουσιαστικά πρέπει να αφήσουμε τη φίλη μας να χαρεί και να γνωρίσει τη σχέση της.
Από την άλλη μπορεί και να τους βομβαρδίζουμε λιγάκι, εγώ προσωπικά είχα έρθει πολλές φορές σε δύσκολη θέση καθώς έπρεπε να βρίσκομαι στο ίδιο μέρος την ίδια στιγμή, γιατί πάντα τύχαινε τη μέρα που θα θέλω να βρεθώ με τον κάλο μου να έχει κανονίσει η παρέα μου κάτι στο οποίο θα είναι ήταν γαιδουριά να λείψω, ή και το αντίστροφο.
Από την άλλη είχα επίσης μια κοπέλα που ουσιαστικά μου έκανε χαλάστρα. Και τι εννοώ με αυτό, δεν προλάβαινα να πω που είμαι για καφέ/φαί/βόλτα με τον καλό μου τσουπ πεταγόταν να πει ένα γεια, υπήρχαν μέρες που έπαιρνε τηλ σε ακατάλληλες ώρες, και μάλιστα επέμενε μέχρι να το σηκώσω, το οποίο με εκνεύριζε αφάνταστα, και από πάνω μου κλαιγόταν πως δεν "βρίσκω" χρόνο για αυτήν, που να βρω ρε μανίτσα μου; Με άφησες καθόλου να προσπαθήσω να σε δω εγώ από μόνη μου; Αφού όλη μέρα από κάπου πετάγεσαι...

Βέβαια δεν αντιλέγω,υπάρχουν και μερικά ζευγάρια που αν κολλήσουν μια φορά σε αρρωστημένο βαθμό έτσι μένουν και γράφουν τους πάντες.
Τώρα θα μου πεις, αν χωρίσουν τι θα κάνουν, θα μείνουν μόνοι τους; Πιστεύω πως το 90% αυτών των ζευγαριών δεν χωρίσει ποτέ, οπότε δεν έχουν και πρόβλημα τι γίνεται με τον έξω κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Βασικά δεν αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο, οι φίλοι μου είναι άτομα που τα έχω στη ζωή μου πάρα πολλά χρόνια με μια δυο εξαιρέσεις... Τώρα το ότι μπορεί να υπήρξαν απώλειες στην πορεία είναι κάτι που συνέβαινε και πάντα θα συμβαίνει. Ούτως ή άλλως και εγώ είμαι άνθρωπος που πιστέυω πως εάν θέλεις να κρατήσεις μια φιλία την κρατάς ανεξαρτήτου το εάν έχεις σχέση, εάν δουλεύεις πολλές ώρες κλπ...
Όχι καλέ δεν τους φορτώνω & δεν με φορτώνουν , έχουμε τις ισορροπίες μας!!
Ωστόσο υπάρχουν φορές που θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να τους δω περισσότερο και ίσως ώρες που να με βόλευουν και εμένα πιο πολύ!

Αυτό που περιγράφεις το έχει πάθει μια φίλη... ένα παλικάρι την βομβαρδίζει μονίμως με μνμ και τηλέφωνα για το πότε θα βγούνε , είναι πολύ κουραστικό, άσε που την φέρνει και σε δύσκολη θέση! Δεν μπορείς να λες πάντα του άλλου όχι, και εκείνος να κάνει σαν να μην το ακούει.

Να σου πω αυτά τα ζευγάρια ή μένουν μαζί λόγω συνήθειας και εξάρτησης, ή όταν χωρίσουν μένουν απλά μόνοι τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι είμαι από αυτούς που όταν μπουν σε μια σχέση χάνονται, όχι επειδή δεν μου λείπουν οι φίλοι μου (ειδικά οι στενοί), αλλά επειδή επί της ουσίας έχω πάντα μα πάντα μια επιπλέον "γυναίκα". Την δουλεία. Ακόμη και η εκάστοτε σχέση μου πρέπει να συνηθίσει αυτή την ιδέα.

Έτσι λοιπόν σε συνδυασμό με το χαρακτηριστικό μου του σπιτόγατου (πολλές φορές απλά προτιμώ να κάθομαι σπίτι, ίσως και με κάποια καλή παρέα), το κλειστό χαρακτήρα μου (κάποιος για να με πλησιάσει πρέπει να πάρει απόφαση να υπερνικήσει αυτόν το τεράστιο τοίχο γύρω μου) και το λιγοστό χρόνο που έχω για φιλικές συναναστροφές και στην περίπτωση που είμαι σε σχέση, καταλήγω αποξενώνομαι άθελα από διάφορες παρέες και φιλίες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατι μένουμε/είμαστε μόνοι;
Ένα καλύτερο definition του "μόνοι"; Φαίνεται σαν να κάνεις αυτοσκοπό της ζωής του ανθρώπου να εξαρτάται μονίμως από κάποιον. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δε χρειάζεται να είμαστε παντα σε σχέση. δηλαδή και το "ψάξιμο" καλό είναι, έχει ενίοτε την πλάκα του. πάντως το να είναι όλη η παρέα σου με κάποιον και εσυ μπουκαλα οντως μπορέι να είναι καπως διότι διατρέχεις κινδύνους όπως: το να σε γράφουν για να βγουν με τον "καλό" τους ή αν βγείτε τελικά να τους κουβαλήσουν και να τους κρατάς το φανάρι.:P
κορίτσια πρέπει τις φιλενάδες μας να τις έχουμε τοπ priority! σε ποιον θα κλαιγόμαστε μετα;:P

όσο για τη δεύτερη ερώτηση, δεν μπορείς να αντικαθιστάς σημαντικές σχέσεις σε χρόνο dt, είναι αφύσικο και παραλογο (αλλιώς πόσο σημαντικές ήταν; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως από την δημοσκόπηση λείπει η βασικότερη επιλογή "Γιατί δεν έχει βρεθεί ακόμα ο κατάλληλος/η".
Οι σχέσεις, παρότι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι νιώθουν καλύτερα ζευγαρωμένοι, δεν είναι αυτοσκοπός, ή δεν πρέπει να είναι τουλάχιστον, όπως είπε και ο αγαπητός Ζωρζ. Και πρέπει το διάστημα που είμαστε μόνοι να το χρησιμοποιούμε για να βελτιωθούμε, να μάθουμε από τα λάθη του παρελθόντος και να κάνουμε ό,τι μας αρέσει.
Για νέες γνωριμίες, βοηθά να ασχοληθείς με κάτι πέρα από τον κύκλο σου: ξεκίνα ένα χόμπι, κάνε κάτι που δεν έχεις ξανακάνει, κάνε προφίλ σε ένα dating site, ναι dating site είπα. Μπορεί να μοιάζει απελπιστικό, αλλά δεν είναι. Στην ουσία σε βοηθά να ανοίξεις ένα παράθυρο στον κόσμο και να γνωρίσεις κόσμο που αλλιώς δεν θα γνώριζες - τον κύκλο σου ήδη τον ξέρεις και οι φίλοι του κύκλου σου είναι γενικά ήδη γνωστοί, οπότε οι πιθανότητες μέσα σε αυτούς να είναι και ο άντρας ή η γυναίκα της ζωής σου είναι μάλλον μικρές. Αν όμως δεχτείς να βγεις από το comfort zone σου, φιλτράρεις καλά τα όποια μηνύματα λάβεις, λάβεις τα βασικά μέτρα ασφαλείας που απαιτούνται για κάθε νέα γνωριμία (συνάντηση σε δημόσιο μέρος που γνωρίζεις καλά, αποστολή τηλεφωνικού αριθμού σε έμπιστο άτομο πριν το ραντεβού), τότε η διαδικασία εκτός από διασκεδαστική (τις περισσότερες φορές), μπορεί να αποβεί και ..προσοδοφόρα (για μένα πάντως απέδωσε μια χαρά ;) ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δατινγκ σάητ: Μπορεί να μοιάζει απελπιστικό, αλλά δεν είναι.
όντως, δεν είναι απελπιστικό,
είναι εντελώς απεγνωσμένο
:P



τεσπα. μετά τα 60 που θα κόψουν τα ντέητινγκ,
θα σου στέλνω ευχετήρια κάρτα κάθε χμας, να μη νοιώθεις ολομόναχη στον κόσμο :P




υγ. τι κορυφαίες οι επιλογές.
πληζ βαλτε και μια
"δεν ειμαι μονος!! εχω 1000000 φριεντς στο φεησμπουκ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ένα καλύτερο definition του "μόνοι"; Φαίνεται σαν να κάνεις αυτοσκοπό της ζωής του ανθρώπου να εξαρτάται μονίμως από κάποιον. :hmm:

Έχεις απόλυτο δίκιο. Πρέπει να είμαστε με κάποιον/α επειδή το θέλουμε κι όχι για να δείξουμε στους/στις άλλους/ες ότι έχουμε σύντροφο/ισσα.

Εγώ προσωπικά χώρισα πρόσφατα (επιτρέψτε μου να μην μπω σε λεπτομέρειες) και θεωρώ ότι χρειάζομαι αρκετό χρόνο να μείνω μόνη μου. Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ στις φίλες μου γι' αυτή την απόφασή μου. Δεν ενοχλώ κανέναν/μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Πρέπει να είμαστε με κάποιον/α επειδή το θέλουμε κι όχι για να δείξουμε στους/στις άλλους/ες ότι έχουμε σύντροφο/ισσα.

Εγώ προσωπικά χώρισα πρόσφατα (επιτρέψτε μου να μην μπω σε λεπτομέρειες) και θεωρώ ότι χρειάζομαι αρκετό χρόνο να μείνω μόνη μου. Δεν αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ στις φίλες μου γι' αυτή την απόφασή μου. Δεν ενοχλώ κανέναν/μία.

Επιπλέον, έχω βαρεθεί να με ζαλίζουν οι συγγενείς ρωτώντας με γιατί δεν παντρεύομαι. Οι γονείς μου ποτέ δεν με πίεσαν γι' αυτό το θέμα, γιατί γνωρίζουν τις ευαισθησίες μου. Είμαι κατά του γάμου για προσωπικούς μου λόγους. Ήμουν κατά του γάμου από παιδί. Θεωρώ -επίσης- ότι, από τα 35 και μετά δεν πρέπει να ρωτάνε ένα άτομο γιατί δεν παντρεύεται. Είναι θέμα στοιχειώδους ευγένειας. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top