• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σας ενημερώσω επίσης ότι το ''πήγε ο φακός πίσω από το μάτι μου'' είναι μύθος και δεν μπορεί να συμβεί.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ανατριχιαστικη σκεψη παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Να σας ενημερώσω επίσης ότι το ''πήγε ο φακός πίσω από το μάτι μου'' είναι μύθος και δεν μπορεί να συμβεί.
Ευχαριστώ.
Sorry, αλλα κανεις λαθος. Ειναι σπανιο να συμβει γιατι ο φακος ειναι ετσι σχεδιασμενος κ μενει παντα στην κορη του ματιου αλλα μου εχει συμβει. Ετριψα καταλαθος το ματι μου ενω φορουσα φακους και αυτος πηγε πισω απο το βλεφαρο. Εψαχνα κ εγω στους καναπεδες .. στο πατωμα που επεσε ο φακος και μετα απο 15 λεπτα ξαναηρθε μπροστα στο ματι μονος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πάντως εγώ αρκούμαι στα γυαλιά ύστερα από μόλυνση που έπαθα με τους φακούς...σοβαρή!Δεν τους ξαναφοράω...Πήρα και τώρα κάτι ωραία γυαλιά! Επιτέλους, άλλαξα λίγο προφίλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

εγώ πάλι κοιμάμαι κάθε μέρα μ'αυτούς και δεν έχω πάθει ποτε τίποτα :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Από πολλούς το χω ακούσει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ φοράω φακούς εδώ και ένα μήνα και μπορώ να πω ότι με έχουν βολέψει πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Να σας ενημερώσω επίσης ότι το ''πήγε ο φακός πίσω από το μάτι μου'' είναι μύθος και δεν μπορεί να συμβεί.
Ευχαριστώ.

Μια φορά που ο φακός ήταν στα τελευταία του, εκεί στις 28 μέρες, είχε χάσει τη φόρμα του, κατέληξε τόσο μέσα, πλάι στο μάτι που αναγκάστηκα και πήγα στο γιατρό για να μου το αφαιρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

εγώ πάλι κοιμάμαι κάθε μέρα μ'αυτούς και δεν έχω πάθει ποτε τίποτα :redface:

κλασικο και εγω το κανω..η μονη μαλακια ειναι οτι οταν ξυπνας ειναι ξεροι
και αν πας να τους βγαλεις εχουν κολλησει σαν βεντουζα:crazy:
παντως ο τυπος στα οπτικα μου χε δωσει σε καποια φαση
φακους που δε χρειαζεται να τους βγαζεις και οντως κοιμομουν κανονικα χωρις να ξεραινονται ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
παντως ο τυπος στα οπτικα μου χε δωσει σε καποια φαση
φακους που δε χρειαζεται να τους βγαζεις και οντως κοιμομουν κανονικα χωρις να ξεραινονται ..


ρίλι ρόζα? :confused:
αγνοούσα την ύπαρξή τους.
προφανώς θα είναι και πιο ακριβοί ε?








υγ.εμένα αυτό με την ξηρότητα σπάνια μου συμβαίνει :)
τα τελευταία πέντε χρόνια που μονίμως κοιμάμαι με τους φακούς,μόνο μια φορά έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και αυτό ήταν απλός τραυματισμός,ούτε καν μόλυνση.
φοβήθηκα όμως και πήγα στο γιατρό,στον οποίο δεν ομολόγησα όλη την αλήθεια(του είπα δλδ ότι το κάνω δύο χρόνια),αλλά παρόλα αυτά εκείνος άρχισε να ωρύεται και να φωνάζει ότι είμαι ανεύθυνη,ότι δεν προσέχω καθόλου τον εαυτό μου και ότι θα καταστρέψω τα μάτια μου.:(


επειδή λοιπόν τα λόγια αυτού του οφθαλμίατρου ανταποκρίνονται σε μεγάλο βαθμό στην πραγματικότητα,χρησιμοποιήστε την περίπτωσή μου ως παράδειγμα προς αποφυγή και παρακαλώ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ(ή τελοσπάντων σε όποια φάση της μέρας κοιμάστε) :)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

ρίλι ρόζα? :confused:
αγνοούσα την ύπαρξή τους.
προφανώς θα είναι και πιο ακριβοί ε?






αντε να ηταν ενα δυο ευρω πιο ακριβοι..
αξιζαν φουλ παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
αντε να ηταν ενα δυο ευρω πιο ακριβοι..
αξιζαν φουλ παντως..
Δηλαδή μπορείς να κοιμάσαι με αυτούς; Ρωτάω διότι σε λίγο καιρό θα βάλω φακούς και όποιος γνωστός μου φοράει το να μην κοιμούνται με τους φακούς μέσα στο μάτι αποτελεί απαράβατος κανόνας.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό. Έχω και εγώ φακούς αλλά σπάνια τους φοράω μιας και έχω 0,75 μυωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Δηλαδή μπορείς να κοιμάσαι με αυτούς; Ρωτάω διότι σε λίγο καιρό θα βάλω φακούς και όποιος γνωστός μου φοράει το να μην κοιμούνται με τους φακούς μέσα στο μάτι αποτελεί απαράβατος κανόνας.:hmm:
ναι εννοειται οτι κοιμασαι με αυτους , ειναι ειδικοι φακοι ..
προφανως ολοι οι υπολοιποι πρεπει να βγαινουν πριν τον υπνο.
αυτους τους βρηκα πριν 3 χρονια περιπου , μετα εκλεισε το μαγαζι :P
πηγαινε παντως να ρωτησεις λογικα θα υπαρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ναι εννοειται οτι κοιμασαι με αυτους , ειναι ειδικοι φακοι ..
προφανως ολοι οι υπολοιποι πρεπει να βγαινουν πριν τον υπνο.
αυτους τους βρηκα πριν 3 χρονια περιπου , μετα εκλεισε το μαγαζι :P
πηγαινε παντως να ρωτησεις λογικα θα υπαρχουν!

Θα τους έχω υπόψη. Να ρωτήσω. Πώς τους ζητάς;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω το πολύ απλό : γιατί να πάρεις ειδικούς φακούς για τον ύπνο; δηλαδή πόση βαρεμάρα και τεμπελιά να βγάλεις τους φακούς το βράδυ; :P

Αν καμιά φορά τύχει και ξεχαστείς και κοιμηθείς με τους φακούς, τότε δεν έγινε και τίποτα. Αρκεί να μην γίνεται συχνά. Στα 5 χρόνια που φοράω φακούς, μία φορά έτυχε και με πήρε ο ύπνος με αυτούς (στο λεωφορείο σε μια εκδρομή του σχολείου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παρακαλούνται όσοι ξέρουν από φακούς να με βοηθήσουν λίγο.:P
Εγώ πριν από λίγο καιρό το'πα στους γονείς μου (οι οποίοι ήταν αντίθετοι) για την ιδέα των φακών. Όταν ρώτησα στο κατάστημα με τα οπτικά ποια είναι η διαδικασία για να βάλω φακούς μου είπαν να κανονίσω κάποια μέρα να περάσω από εκεί να με δει ο οπτικός να δει αν σηκώνει το μάτι μου φακούς από τώρα και να βάλω (τελικά).
Όταν το'πα στη μαμά δεν ήθελε να ακούσει ότι θα πάω στον οπτικό για φακούς και είπε ότι προτιμάει να το ακούσει από κάποιον οφθαλμίατρο.
Η μαλακία του όλου ζητήματος είναι ότι δεν υπάρχει οφθαλμίατρος εδώ που να'ναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ και θα πρέπει να τρέχω στο νοσοκομείο. Συν τοις άλλοις,έχω την υποψία ότι και στο νοσοκομείο να πάω θα με στείλει στον οπτικό. Γενικά,και΄γω έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον οφθαλμίατρο όμως πάω σε αυτόν μόνο και μόνο για να μου δώσει ο ίδιος τους φακούς και όχι ο οπτικός.:P
Αν τελικά πάω σε οφθαλμίατρο θα μου πάρει κάτι για τους φακούς; Αν ναι,πόσο περίπου;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παρακαλούνται όσοι ξέρουν από φακούς να με βοηθήσουν λίγο.:P
Εγώ πριν από λίγο καιρό το'πα στους γονείς μου (οι οποίοι ήταν αντίθετοι) για την ιδέα των φακών. Όταν ρώτησα στο κατάστημα με τα οπτικά ποια είναι η διαδικασία για να βάλω φακούς μου είπαν να κανονίσω κάποια μέρα να περάσω από εκεί να με δει ο οπτικός να δει αν σηκώνει το μάτι μου φακούς από τώρα και να βάλω (τελικά).
Όταν το'πα στη μαμά δεν ήθελε να ακούσει ότι θα πάω στον οπτικό για φακούς και είπε ότι προτιμάει να το ακούσει από κάποιον οφθαλμίατρο.
Η μαλακία του όλου ζητήματος είναι ότι δεν υπάρχει οφθαλμίατρος εδώ που να'ναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ και θα πρέπει να τρέχω στο νοσοκομείο. Συν τοις άλλοις,έχω την υποψία ότι και στο νοσοκομείο να πάω θα με στείλει στον οπτικό. Γενικά,και΄γω έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον οφθαλμίατρο όμως πάω σε αυτόν μόνο και μόνο για να μου δώσει ο ίδιος τους φακούς και όχι ο οπτικός.:P
Αν τελικά πάω σε οφθαλμίατρο θα μου πάρει κάτι για τους φακούς; Αν ναι,πόσο περίπου;:redface:

Λοιπόν, αρχικά μην πελαγοδρομείς.

Η διαδικασία είναι η εξής:

1) Πας στον οφθαλμίατρο και σου μετράει τη μυωπία/αστιγματισμό/υπερμετρωπία... ό,τι έχεις τέλος πάντων. Και στο νοσοκομείο ΦΥΣΙΚΑ γίνεται αυτό. Του λες ότι θες να βάλεις φακούς επαφής, σου κάνει μια κερατομέτρηση (δηλαδή πόσο καμπυλωτός είναι ο κερατοειδής σου, εκεί που θα εφαρμόζει ο φακός). Θα σου γράψει σε ένα χαρτάκι (αυτό με το δεξί και το αριστερό μάτι) τη συνταγή.

2) Έπειτα, θα πας σε κατάστημα οπτικών και θα παραγγείλεις τους φακούς σου.

Τους φακούς τους αγοράζουμε από καταστήματα οπτικών και όχι συνήθως από το γιατρό. Ο γιατρός δεν είναι έμπορας. Και αν σου πει να σου φέρει εκείνος, θα τους πάρεις πολύ πιο ακριβά.

Τώρα, ένας τυπικός γιατρός θα πρέπει να σου φορέσει ένα φακό εκείνη τη στιγμή που σε εξετάζει ώστε να δει πως αντιδράει στο μάτι, αν σε τσούζει, αν σε ενοχλεί κλπ. Πολλοί δεν το κάνουν. Επίσης ή ο οπτικός ή ο οφθαλμίατρος θα σε ενημερώσει για τη σωστή χρήση των φακών επαφής, τον τρόπο με τον οποίο θα τους πλένεις.

Είσαι σχετικά μικρή, εγώ φακούς έβαλα στην τρίτη γυμνασίου και μέχρι να τους συνηθίσω πρόσεχα πάρα πολύ. Στην ηλικία σου γενικά όλοι είναι διστακτικοί όχι γιατί και καλά το μάτι σου "δεν σηκώνει φακούς" (αυτά είναι σαχλά), αλλά γιατί λόγο ηλικίας υπάρχει συντριπτικά μεγαλύτερος κίνδυνος να πάθεις μόλυνση στα μάτια, επειδή δε θα φροντίζεις καλά τους φακούς και δε θα τους πλένεις σωστά.

Και να επαναλάβω, τους φακούς τους αγοράζουμε από οπτικό όχι τον οφθαλμίατρο. Μαζί θα πάρεις και υγρά φακών. Οι φακοί είναι σφραγισμένοι από το εργοστάσιο, οπότε δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους (αν σου δώσει ο γιατρός δε σημαίνει ότι θα είναι καλύτεροι). Και εννοείται στην ηλικία σου μιλάμε μόνο για μηνιαίους άντε και ημερίσιους για το καλοκαίρι.

Οι φακοί δεν είναι παίξε γέλασε, είναι σοβαρή υπόθεση, αν δεν φερθείς με ωριμότητα μπορεί να πάθεις πολύ σοβαρή βλάβη στα μάτια. Να ξέρεις επίσης ότι όταν το μάτι είναι άρρωστο, πχ έχεις αλλεργίες ή παίρνεις κολλύριο ΔΕΝ ΦΟΡΑΣ ΦΑΚΟΥΣ για εκείνη την περίοδο. Κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
1) Πας στον οφθαλμίατρο και σου μετράει τη μυωπία/αστιγματισμό/υπερμετρωπία... ό,τι έχεις τέλος πάντων. Και στο νοσοκομείο ΦΥΣΙΚΑ γίνεται αυτό. Του λες ότι θες να βάλεις φακούς επαφής, σου κάνει μια κερατομέτρηση (δηλαδή πόσο καμπυλωτός είναι ο κερατοειδής σου, εκεί που θα εφαρμόζει ο φακός). Θα σου γράψει σε ένα χαρτάκι (αυτό με το δεξί και το αριστερό μάτι) τη συνταγή.
2) Έπειτα, θα πας σε κατάστημα οπτικών και θα παραγγείλεις τους φακούς σου.
Τους φακούς τους αγοράζουμε από καταστήματα οπτικών και όχι συνήθως από το γιατρό. Ο γιατρός δεν είναι έμπορας. Και αν σου πει να σου φέρει εκείνος, θα τους πάρεις πολύ πιο ακριβά.
Τώρα, ένας τυπικός γιατρός θα πρέπει να σου φορέσει ένα φακό εκείνη τη στιγμή που σε εξετάζει ώστε να δει πως αντιδράει στο μάτι, αν σε τσούζει, αν σε ενοχλεί κλπ. Πολλοί δεν το κάνουν. Επίσης ή ο οπτικός ή ο οφθαλμίατρος θα σε ενημερώσει για τη σωστή χρήση των φακών επαφής, τον τρόπο με τον οποίο θα τους πλένεις.
Είσαι σχετικά μικρή, εγώ φακούς έβαλα στην τρίτη γυμνασίου και μέχρι να τους συνηθίσω πρόσεχα πάρα πολύ. Στην ηλικία σου γενικά όλοι είναι διστακτικοί όχι γιατί και καλά το μάτι σου "δεν σηκώνει φακούς" (αυτά είναι σαχλά), αλλά γιατί λόγο ηλικίας υπάρχει συντριπτικά μεγαλύτερος κίνδυνος να πάθεις μόλυνση στα μάτια, επειδή δε θα φροντίζεις καλά τους φακούς και δε θα τους πλένεις σωστά.
Και να επαναλάβω, τους φακούς τους αγοράζουμε από οπτικό όχι τον οφθαλμίατρο. Μαζί θα πάρεις και υγρά φακών. Οι φακοί είναι σφραγισμένοι από το εργοστάσιο, οπότε δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους (αν σου δώσει ο γιατρός δε σημαίνει ότι θα είναι καλύτεροι). Και εννοείται στην ηλικία σου μιλάμε μόνο για μηνιαίους άντε και ημερίσιους για το καλοκαίρι.
Οι φακοί δεν είναι παίξε γέλασε, είναι σοβαρή υπόθεση, αν δεν φερθείς με ωριμότητα μπορεί να πάθεις πολύ σοβαρή βλάβη στα μάτια. Να ξέρεις επίσης ότι όταν το μάτι είναι άρρωστο, πχ έχεις αλλεργίες ή παίρνεις κολλύριο ΔΕΝ ΦΟΡΑΣ ΦΑΚΟΥΣ για εκείνη την περίοδο. Κανόνας.
Καταρχάς ευχαριστώ πάααααρα μα πάρα πολύ!:D Μετά από έναν ωραιότατο καβγά με τη μαμά μου αποφασίσε ο μπαμπάς μου να πάρει τηλ. να κλείσει ραντεβού.Μου είπαν να περάσω από εκεί να μου μετρήσει μυωπία,να μου δείξει πώς τους φοράω κλπ κλπ και μετά ή τους παραγγέλνω από κατάστημα οπτικών ή από εκεί.Αφού είπες αυτό που είπες με έπεισες για οπτικό.Η αλήθεια είναι ότι όλοι μου λένε ότι είμαι λίγο μικρή για φακούς απλώς εδώ φοράνε τα 13χρονα και λέω ε τι στο διάολο; Το Σεπτέμβρη 15 γίνομαι.
Συν τοις άλλοις,δε τους θέλω ούτε για φιγούρα ούτε για τίποτα τέτοιο,απλώς πέρυσι το καλοκαίρι που έκανα μαθήματα και έφευγα από το σπίτι 20 λεπτά δρόμος μέσα στο λιοπύρι οπότε αναγκαστικά φορούσα ηλίου μια μέρα και συχνά διαδραματίζονταν το σκηνικό να με χαιρετάει κάποιος από απέναντι και να μην μπορώ να διακρίνω ποιος είναι λόγω στραβομάρας.Έβγαινα το βράδυ μέχρι αργά και μέχρι να βρω τις φίλες μου μαρτυρούσα.
Μέχρι που έφτασα στο αμήν και είπα ότι καλοκαίρι με γυαλιά δεν ξαναπερνάω και δεν πάει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα.
Τους θέλω για πρακτική χρήση βασικά. Αυτό που με προβλήματισε και΄μενα είναι αν πάρω μηνιαίους ή ημερήσιους ή χρονιαίους. Αν μπορούσες να μου έλεγες και τι διαφορά έχουν εκτός από διάρκεια ζωής/χρήσης θα το εκτιμούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ πάααααρα μα πάρα πολύ!:D Μετά από έναν ωραιότατο καβγά με τη μαμά μου αποφασίσε ο μπαμπάς μου να πάρει τηλ. να κλείσει ραντεβού.Μου είπαν να περάσω από εκεί να μου μετρήσει μυωπία,να μου δείξει πώς τους φοράω κλπ κλπ και μετά ή τους παραγγέλνω από κατάστημα οπτικών ή από εκεί.Αφού είπες αυτό που είπες με έπεισες για οπτικό.Η αλήθεια είναι ότι όλοι μου λένε ότι είμαι λίγο μικρή για φακούς απλώς εδώ φοράνε τα 13χρονα και λέω ε τι στο διάολο; Το Σεπτέμβρη 15 γίνομαι.
Συν τοις άλλοις,δε τους θέλω ούτε για φιγούρα ούτε για τίποτα τέτοιο,απλώς πέρυσι το καλοκαίρι που έκανα μαθήματα και έφευγα από το σπίτι 20 λεπτά δρόμος μέσα στο λιοπύρι οπότε αναγκαστικά φορούσα ηλίου μια μέρα και συχνά διαδραματίζονταν το σκηνικό να με χαιρετάει κάποιος από απέναντι και να μην μπορώ να διακρίνω ποιος είναι λόγω στραβομάρας.Έβγαινα το βράδυ μέχρι αργά και μέχρι να βρω τις φίλες μου μαρτυρούσα.
Μέχρι που έφτασα στο αμήν και είπα ότι καλοκαίρι με γυαλιά δεν ξαναπερνάω και δεν πάει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα.
Τους θέλω για πρακτική χρήση βασικά. Αυτό που με προβλήματισε και΄μενα είναι αν πάρω μηνιαίους ή ημερήσιους ή χρονιαίους. Αν μπορούσες να μου έλεγες και τι διαφορά έχουν εκτός από διάρκεια ζωής/χρήσης θα το εκτιμούσα.

Λοιπόν, οι φακοί μιας μέρα είναι για μια μέρα :P τους φοράς το πρωί (ανοίγεις φρέσκο κουτάκι) και τους πετάς το βράδυ. Είναι καλοί γιατί και να τον χάσεις δεν έγινε τίποτα και επίσης έχεις τις λιγότερες πιθανότητες να μολυνθείς αφού δεν χρειάζονται πλύσιμο με υγρό.

Οι μηνιαίοι είναι οι πιο διαδεδομένοι, αντέχουν 30-40 μέρες (ανάλογα με το πόσες πρωτεΪνες παράγει το μάτι σου, διαφέρει από άτομο σε άτομο) από τη στιγμή που τους ανοίξεις. Συνήθως ένα πακέτο έχει μέσα είτε 3 είτε 6 φακούς οπότε ανοίγεις 1 πακέτο κάθε μήνα. Αυτούς πρέπει κάθε φορά που τους βγάζεις να τους πλένεις (θα σου δείξει ο οπτικός) με υγρό φακών.

Οι ετήσιοι είναι για πιο έμπειρους. Αλλοιώνονται μετά το πέρας ενός χρόνου ενώ στους 6 μήνες χρειάζεται να τους πας στον οπτικό για βιολογικό καθαρισμό. Άμα τους χάσεις κάηκες, αφού είναι ακριβοί.

Προσωπικά φοράω τους Purevision της Bauch and Lomb και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Από εκεί που τους παίρνω κοστίζουν 30 ευρώ το πακέτο των 6, οπότε για τα δύο μάτια μου βγαίνει στα 60 ευρώ για 6 μήνες καθημερινής χρήσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top