Αποτρίχωση

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όσες σκέφτεστε να κάνετε λέιζερ, διαλέξατε μάλλον ακατάλληλη εποχή. Μόλις αρχίσετε τα μπάνια και μαυρίσετε, ξεχάστε το. Δεν θα σας το κάνουν και οι δερματολόγοι. Η καλύτερη εποχή είναι φθινόπωρο και χειμώνας, όχι μόνο για να μην πάθετε κανένα έγκαυμα, αλλά και για να μπορούν να βάλουν μεγαλύτερη ισχύ στο μηχάνημα, χωρίς να φοβούνται μήπως γίνετε φλαμπέ.

Ισχύει αυτό. Χώρια ότι τώρα λόγω καλοκαιριού, θα την κάνεις την κουτσουκέλα και δεν θα μπορείς να περιμένεις να μακραίνει η τρίχα για να πας να την βγάλεις με το laser και άρα θα ξυριστείς. Γενικά, καλό είναι να ξεκινάς laser Οκτώβριο και με λίγη υπομονή, θα φτάσεις το επόμενο καλοκαίρι με αποτελέσματα και μεγάλη διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αυτό είναι μύθος, ότι δεν κάνει να ξυρίζεις τις τρίχες όταν κάνεις αποτρίχωση με laser. Άλλωστε πριν την αποτρίχωση, αν δεν έχεις ξυριστεί μόνη σου, σε ξυρίζουν αυτοί, για να χτυπήσουν τη ρίζα με το laser κι όχι επιφανειακά την τρίχα. Αλλιώς το μόνο που θα καταφέρουν είναι να κάψουν την τρίχα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναβγεί. Η τρίχα που έχει χτυπηθεί με laser μια φορά δεν ξαναβγαίνει (εξαιρούνται περιπτώσεις ορμονικών αλλαγών/διαταραχών). Οι τρίχες που βγαίνουν μετά είναι άλλες. Μόνο το 10 % των τριχών είναι 'ενεργές' την ίδια στιγμή. Αν δεν ξυρίσεις/βγάλεις μια συγκεκριμένη τρίχα, δε θα είναι εκεί εφ' όρου ζωής. Κάποια στιγμή θα πέσει από μόνη της, επειδή θα έχει κάνει τον κύκλο της, και θα φυτρώσει άλλη στη θέση της (όχι κυριολεκτικά, λίγο παραδίπλα θα βγει, καθώς είναι άλλη τρίχα, άλλη ρίζα :P), όπως γίνεται και με τα μαλλιά.

Αλλά ναι, το καλοκαίρι δεν είναι η ιδανικότερη εποχή για αποτρίχωση με laser, γιατί όταν είσαι μαυρισμένη, το laser θα χτυπήσει την επιφάνεια του δέρματός σου κι όχι τη ρίζα της τρίχας, όπως θα έπρεπε. Δε γίνεται δουλειά έτσι. :P Άσε που πολύ πιθανόν να κάψει και το δέρμα σου με αποτέλεσμα να σου δημιουργηθούν καφέ κηλίδες, οι οποίες φεύγουν μεν, αλλά τσάμπα ο κόπος και τα λεφτά, εφόσον δε θα εξυπηρετηθεί ο σκοπός της συνεδρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
λεηζερ σε ολο το σωμα ποσο κανει περιπου; :|

αν και εχω ακουσει για καρκινους,και τετοια :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Οντως, πόσο περίπου κοστίζει όλη η διαδικασία;; Και πόσο χρόνο χρειάζεται;; πχ πας 5-10 φορές και τελειώνεις μετά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
λεηζερ σε ολο το σωμα ποσο κανει περιπου; :|

αν και εχω ακουσει για καρκινους,και τετοια :/

500αρικο κι ανω- μπορεί να λέω λιγα. Οσο για το δεύτερο, δε σχολιάζω γιατί βαριέμαι τα ίδια. Πάντως καλό θα ήταν αν δε νιώθετε ασφαλείς ορισμένες, μην το κάνετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
500αρικο κι ανω- μπορεί να λέω λιγα. Οσο για το δεύτερο, δε σχολιάζω γιατί βαριέμαι τα ίδια. Πάντως καλό θα ήταν αν δε νιώθετε ασφαλείς ορισμένες, μην το κάνετε

και αν γινει μετα θα πρεπει ν πηγαινεις συστηματικα να σου βαζουν κρεμες και τετοια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
500αρικο κι ανω- μπορεί να λέω λιγα. Οσο για το δεύτερο, δε σχολιάζω γιατί βαριέμαι τα ίδια. Πάντως καλό θα ήταν αν δε νιώθετε ασφαλείς ορισμένες, μην το κάνετε

Δεν παίζει μόνο.
50 κάνει το μπικίνι (αν θες και τη γραμμή της κοιλιάς +10), 20 μουστάκι, 20/30 μασχάλες, και δεν μιλάω καν για πόδια. Υπολόγισε 8 συνεδρίες για να είσαι στη μέση. Στην καλύτερη των περιπτώσεων 680. Υπολόγισε και για τα πόδια +500ευρώ πάνω κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Εγω βρηκα :
30 μπικινι
15 κοιλια
15+15 μασχαλες
15 μουστακι
ΝΟΜΙΖΩ 180 ποδια (δεν ειμαι σιγουρη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ μόνο για χέρια ενδιαφέρομαι, αλλά από χειμώνα όπως το κόβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
και γω μετα τον οκτωβρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ε ναι μωρε, καλοκαιριάτικα δεν κάνει:P Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις με κερί στα χέρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ε ναι μωρε, καλοκαιριάτικα δεν κάνει:P Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις με κερί στα χέρια;

Κερί κάνω και στα ενδιάμεσα βάζω ξανθυντικό για να μη φαίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
εχω κανει με κερι στα χερια..νταξ,πονος μιλαμε! αλλα μετα το συνηθισα..ειναι η πρωτη φορα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εχω κανει με κερι στα χερια..νταξ,πονος μιλαμε! αλλα μετα το συνηθισα..ειναι η πρωτη φορα :P
Εγώ με κερί στα χέρια δεν είχα πονέσει καθόλου.

Στα πόδια με κερί πονάω και ας έχω κάνει πολλές φορές:worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ με κερί στα χέρια δεν είχα πονέσει καθόλου.
Στα πόδια με κερί πονάω και ας έχω κάνει πολλές φορές:worry::P
Εγώ απορώ με το πώς αντέχετε.
Μία φορά πήγα να κάνω στη γάμπα,και το έργο έμεινε ημιτελές.
Υπάρχει κερί που πονάει παραπάνω και άλλο λιγότερο;
Εννοώ,το κρύο πονάει παραπάνω ή λιγότερο από το ζεστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ απορώ με το πώς αντέχετε.
Μία φορά πήγα να κάνω στη γάμπα,και το έργο έμεινε ημιτελές.
Υπάρχει κερί που πονάει παραπάνω και άλλο λιγότερο;
Εννοώ,το κρύο πονάει παραπάνω ή λιγότερο από το ζεστό;

E λογικά θα 'σαι ευαισθητούλι:P Εγώ νομίζω το κρύο πονάει πολύ περισσότερο απ'το ζεστό κερί πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Εγώ απορώ με το πώς αντέχετε.
Μία φορά πήγα να κάνω στη γάμπα,και το έργο έμεινε ημιτελές.
Υπάρχει κερί που πονάει παραπάνω και άλλο λιγότερο;
Εννοώ,το κρύο πονάει παραπάνω ή λιγότερο από το ζεστό;

Νομίζω πως είναι καθαρά θέμα ατόμου. Έχω ακούσει ξανά κοπέλες να μην αντέχουν στη γάμπα ή πάνω από το γόνατο.... Και να κάνουν μισό πόδι με κερί και μισό με ξυράφι πχ. Πάντως για εμένα καλύτερο από το laser δεν υπάρχει. Κι αν πονούσα με το κερί με το laser... βόγκηξα! Αλλά μόνο τις πρώτες φορές. Αυτό που ακούω από κάποιες κοπέλες πως τους φάνηκε ανώδυνο εντελώς το laser εγώ δεν το έζησα... Μάλιστα σε ευσαίσθητες περιοχές, πχ μασχάλες, έβαζα emla για να μουδιάσει. Τώρα πια δε νιώθω τίποτα όμως! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
E λογικά θα 'σαι ευαισθητούλι:P Εγώ νομίζω το κρύο πονάει πολύ περισσότερο απ'το ζεστό κερί πάντως
Η αλήθεια είναι ότι είμαι μυγιάγγιχτό.:P
:redface:
Εγώ νόμιζα πως το κρύο πονάει λιγότερο. :|

Νομίζω πως είναι καθαρά θέμα ατόμου. Έχω ακούσει ξανά κοπέλες να μην αντέχουν στη γάμπα ή πάνω από το γόνατο.... Και να κάνουν μισό πόδι με κερί και μισό με ξυράφι πχ. Πάντως για εμένα καλύτερο από το laser δεν υπάρχει. Κι αν πονούσα με το κερί με το laser... βόγκηξα! Αλλά μόνο τις πρώτες φορές. Αυτό που ακούω από κάποιες κοπέλες πως τους φάνηκε ανώδυνο εντελώς το laser εγώ δεν το έζησα... Μάλιστα σε ευσαίσθητες περιοχές, πχ μασχάλες, έβαζα emla για να μουδιάσει. Τώρα πια δε νιώθω τίποτα όμως! :D
Ααα,τόσο καλά.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Καντε με κερι το μπικινι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top