• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σκολίωση: συμπτώματα, εμπειρίες και επέμβαση

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπέρα!προσφατα εμεθα οτι εχω σκολιωση..γυρω στις 12 μοιρες..δηλ ηπια μορφη...θα ηθελα να ρωτησω αν αυτης τηςταξεως η σκολιωση δημιουργει πονους στα πλευρα ή στην πλατη...το εμαθα εντελως τυχαια καθως με πονουσε το πλευρο που ειναι κατω απο το στηθος δεξια κ πηγα στο γιατρο κ μου λεει μαλλον το χτυπησες καπου κ δεν θυμασαι ή εκανες καμια αποτομη κινηση...μετα απο 2 μερες μου περασε κ δεν με ξαναπονεσε..αλλα μετα απο 2 μηνες με πονουσαν τα πλευρα μου κ τα κοκκαλα που ειναι γυρω απο το στομαχι οταν κοιμομουν προυμυτα...δηλ μονο στον υπνο...κ ξαναπηγα κ μου ειπε να σκυψω και εκει ειδε οτι εχω σκολιωση(εκανα κ ακτινογραφια)κ μου ειπε οτι πρεπει να κανω γυμναστικη για να μην χειροτερεψει κ θα σταματησει οταν σταματησει η αναπτυξη μου(ελπιζω να εχει σταματησει γιατι ειμαι ηδη 19)...απλα πολλες φορες σκεφτομαι οτι ο πονος στα πλευρα ειναι απο τπτ αλλο γιατι μου φαινεται παραξενο μια μικρη σκολιωση να με ποναει...θα ηθελα να ξερω την αποψη σας και παρομοιες εμπειριες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
μπορει να προερχεται και απο αυτο....εχεις παρει καθολου κιλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
οχι καθολου...ισα ισα εχω χασει...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annitaki

Νεοφερμένος

Η annitaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας!! Εχω κι εγώ σκολίωση είναι ορατό μόνο και μόνο αν κάποιος αν δεί τη πλάτη μου, υποφερώ κι εγώ ακριβώς απο τα ίδια που αναφέρει η κοπέλα πιο πάνω, δηλαδή πόνο στη πλάτη, στο πλευρό, στα κόκκαλα κάτω απο το στήθος και κάποιες φορές ακόμα και στο χέρι μου. Τον γιατρό τον μπερδεύει το χέρι αλλά τα υπόλοιπα μου είπε οτι είναι απο την σκολίωση. Επίσης τους πόνους αυτούς δεν τους έχω σε καθημερινή βάση, άλλοτε για 2 μέρες συνέχεια και άλλοτε μπορεί και να τους ξανανιώσω έπειτα απο 15 μέρες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
και εγω ετσι ημουν...βεβαια τωρα μετα απο 1.5 μηνα γυμναστηριο μπορω να πω οτι ειμαι καλυτερα...ποναω πολυ λιγες φορες οταν ξαπλωνω στο κρεβατι να κοιμηθω...απλα αυτο που με απασχολει ειναι οτι ειναι περιεργο να πονανε να πλευρα στην μπροστινη μερια απο μια μικρης ταξης σκωλιωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γειά σας, πριν από έναν χρόνο περίπου μου διαγνώστηκε ιδιοπαθής σκολίωση 30 μοιρών. Έχουμε πάει σε όλους τους φυσιοθεραπευτές/ορθοπεδικούς που ειδικεύονται στην σκολίωση στην Θεσσαλονίκη και στον spondylos στην Αθηνα, και ολοι μας είπαν τα ίδια ακριβως πραγματα: Ο μόνος τρόπος για να διορθωθει η σκολιωση είναι να βάλω τον κηδεμόνα και να κάνω ασκήσεις. Η χειρουργική επέμβαση ήταν ένα είδος ''απειλής'' από όλους, οι συνέπειες δηλαδή αν δεν τον φορουσα. Μου το παρουσιάζουν ως κάτι τραγικό, με 50% πιθανοτητες να μεινω παραλυτη, 6 μηνες στο κρεβατι και δεν θα μπορω να ξαναπερπαττησω, δεν θα μπορω να συνεχίσω το βόλλευ κλπ. Τον κηδεμόνα όμως τους τελευταίους μήνες δεν τον φοράω καθόλου, ασκήσεις δεν έκανα από την αρχή και πριν από έναν μήνα που ξαναπήγα στον spondylos είδαν πως η σκολίωση μου έχει μείνει σταθερή στις 30 μοιρες.
Mπηκα χτες στην ιστοσελίδα του backcare και ειδα τελειως διαφορετικα πραγματα... Το παρουσιαζαν ολοι σαν κατι τελειως φυσιολογικο, ασθενεις που μιλουσαν το περιεγραφαν σαν την καλυτερη εμπειρια της ζωης του ξερω γω, αρθρα ελεγαν οτι σηκωνεσαι απο την δευτερη μερα και δεν εχεις καμια διαφορα... Και εχω ΚΑΤΑμπερδευτει...
Εχει κανει κανένας εγχείρηση σκολίωσης? Ξέρει κανεις τους κινδυνους η/και τις επιπτωσεις μιας τετοιας εγχειρησης? Υπαρχει πιαθνοτητα να μεινω παραλυτη??
Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εχω και γω σχολιωση αλλα δεν μου ειπαν για εγχειρηση.
Μου ειπαν να παρω βαρακια και να κανω πισω απ'την πλατη, δηλαδη με αυτον τον τροπο

Αυτο μου το ειπε μια φυσικοθεραπευτης που ειχε ερθει στο σχολειο μας για να μας εξετασει και μπορω να σου πω οτι δουλευει.
Πηγα και αγορασα δυο 5κιλα και το ειχα αρχισει..μετα ομως σταματησα.
Δοκιμασε το:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Γειά σας, πριν από έναν χρόνο περίπου μου διαγνώστηκε ιδιοπαθής σκολίωση 30 μοιρών. Έχουμε πάει σε όλους τους φυσιοθεραπευτές/ορθοπεδικούς που ειδικεύονται στην σκολίωση στην Θεσσαλονίκη και στον spondylos στην Αθηνα, και ολοι μας είπαν τα ίδια ακριβως πραγματα: Ο μόνος τρόπος για να διορθωθει η σκολιωση είναι να βάλω τον κηδεμόνα και να κάνω ασκήσεις. Η χειρουργική επέμβαση ήταν ένα είδος ''απειλής'' από όλους, οι συνέπειες δηλαδή αν δεν τον φορουσα. Μου το παρουσιάζουν ως κάτι τραγικό, με 50% πιθανοτητες να μεινω παραλυτη, 6 μηνες στο κρεβατι και δεν θα μπορω να ξαναπερπαττησω, δεν θα μπορω να συνεχίσω το βόλλευ κλπ. Τον κηδεμόνα όμως τους τελευταίους μήνες δεν τον φοράω καθόλου, ασκήσεις δεν έκανα από την αρχή και πριν από έναν μήνα που ξαναπήγα στον spondylos είδαν πως η σκολίωση μου έχει μείνει σταθερή στις 30 μοιρες.
Mπηκα χτες στην ιστοσελίδα του backcare και ειδα τελειως διαφορετικα πραγματα... Το παρουσιαζαν ολοι σαν κατι τελειως φυσιολογικο, ασθενεις που μιλουσαν το περιεγραφαν σαν την καλυτερη εμπειρια της ζωης του ξερω γω, αρθρα ελεγαν οτι σηκωνεσαι απο την δευτερη μερα και δεν εχεις καμια διαφορα... Και εχω ΚΑΤΑμπερδευτει...
Εχει κανει κανένας εγχείρηση σκολίωσης? Ξέρει κανεις τους κινδυνους η/και τις επιπτωσεις μιας τετοιας εγχειρησης? Υπαρχει πιαθνοτητα να μεινω παραλυτη??
Ευχαριστω!!

χελλοουυυυυυυυυυυυυ

Λοιπον τριτη γυμνασιου διαγνωστηκε οτι ειχα κυφωση στη πλάτη μου (50 μοιρες ) και ο ορθοπεδικος μου ειπε αμεσως κηδεμονα γιατι αλλιως τα πραγματα θα χειροτερευαν γιατι στην ουσια ο κηδεμονας βοηθαει στην ισια πλατη οταν εισαι κατω των 18 καθως μετα σταματαει η αναπτυξη..
ΑΡΧΙΚΑ.
τριτη γυμνασιου μου ειχε πει 20 ώρες το 24ωρο. Έτσι και έκανα.Φοβομουνα σα μικρη τις συνεπειες και δεν πηγαινα πουθενα χωρις αυτο,και στο σχολειο κανονικοτατα.. Και μαλιστα θυμαμαι οτι ερχοντουσαν και μ ριχνανε μπουνιες στη κοιλια και εγω δεν ενιωθα και τους το επαιζα κορμαρα :loltooth:
META
Περνάει ενας χρονος απο τοτε που το φοραγα 20 ώρες,και παω στο γιατρο και μου λεει απο 50 μοιρες πηγε 27 μοιρες η κυφωση (και προφανως καταευχαριστημενη εγω:D)και ειπε 17 ώρες.δλδ αμα ηθελα να μη το φορουσα στο σχολειο (Α λυκείου τότε) . Δε το φοραγα λοιπον στο σχολείο αλλα δε το φοραγα και τις υπολοιπες ωρες:P Κουράστηκα.Ειδικα τα καλοκαιρια έσκαγα.ιδρωνα και δεν άντεχα :(:(
και οπως καταλαβαινεις εχω να παω 1,5 χρονο και μεγαλη μου μαλακια που δε το φοραγα..καταλαβαινω οτι καμπουριαζω και ειναι ενοχλητικο..μου ειχε πει κολυμβητηριο οποσδηποτε και κηδεμονα.. δεν τον ακουσα ωστοσο και μαλακιστηκα..απο σεπτεμβρη ομως θα παω για να δω τι εχει γινει..

Για την εγχειρηση που λες ,οι γιατροι το λενε για να σε φοβισουν.Και οι 30 μοιρες για σκολιωση δεν ειναι πολλες..εδω οι 50 που ειχα εγω (κυφωση ομως!! ) δεν ηταν πολλες.. Απλα μην το παρατας.φορα τν κηδεμονα.ακου τον γιατρο σου..εγω τωρα στη γ λυκειου επδ ειχα σκυμενο το κεφαλι λογω διαβασματος ποναγε παραπολυ η σπονδυλικη μ στηλη Απλα αν δε φορας κηδεμονα ,θα εμφανισεις προβληματα στη μεση σου οταν μεγαλωσεις και θα ειναι πολυ χαλια και αργα τα πραγματα.αυτα:P



yg.το σπονδυλος δεν ειναι καλό.μπορω να σου προτεινω εγω και γιατρο στο νοσοκομειο και ορθοπεδικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εχω και γω σχολιωση αλλα δεν μου ειπαν για εγχειρηση.
Μου ειπαν να παρω βαρακια και να κανω πισω απ'την πλατη, δηλαδη με αυτον τον τροπο

Αυτο μου το ειπε μια φυσικοθεραπευτης που ειχε ερθει στο σχολειο μας για να μας εξετασει και μπορω να σου πω οτι δουλευει.
Πηγα και αγορασα δυο 5κιλα και το ειχα αρχισει..μετα ομως σταματησα.
Δοκιμασε το:thumbup:

μμμ, λεω να δοκιμασω... :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
υγ2. η εγχειρηση οντως δεν ειναι τιποτα,ωστοσο δε γινεται σε τοσο λιγες μοιρες που εχεις. Και δεν εχω ιδεα αν γινονται εδω στην ελλαδα τετοιες εγχειρησεις.ενας γνωστος πηγε αγγλια ( τον εστειλα ο γιατρος που ειχε ,δηλαδη αυτος που ειχα και γω) και την εκανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
χελλοουυυυυυυυυυυυυ

Λοιπον τριτη γυμνασιου διαγνωστηκε οτι ειχα κυφωση στη πλάτη μου (50 μοιρες ) και ο ορθοπεδικος μου ειπε αμεσως κηδεμονα γιατι αλλιως τα πραγματα θα χειροτερευαν γιατι στην ουσια ο κηδεμονας βοηθαει στην ισια πλατη οταν εισαι κατω των 18 καθως μετα σταματαει η αναπτυξη..
ΑΡΧΙΚΑ.
τριτη γυμνασιου μου ειχε πει 20 ώρες το 24ωρο. Έτσι και έκανα.Φοβομουνα σα μικρη τις συνεπειες και δεν πηγαινα πουθενα χωρις αυτο,και στο σχολειο κανονικοτατα.. Και μαλιστα θυμαμαι οτι ερχοντουσαν και μ ριχνανε μπουνιες στη κοιλια και εγω δεν ενιωθα και τους το επαιζα κορμαρα :loltooth:
META
Περνάει ενας χρονος απο τοτε που το φοραγα 20 ώρες,και παω στο γιατρο και μου λεει απο 50 μοιρες πηγε 27 μοιρες η κυφωση (και προφανως καταευχαριστημενη εγω:D)και ειπε 17 ώρες.δλδ αμα ηθελα να μη το φορουσα στο σχολειο (Α λυκείου τότε) . Δε το φοραγα λοιπον στο σχολείο αλλα δε το φοραγα και τις υπολοιπες ωρες:P Κουράστηκα.Ειδικα τα καλοκαιρια έσκαγα.ιδρωνα και δεν άντεχα :(:(
και οπως καταλαβαινεις εχω να παω 1,5 χρονο και μεγαλη μου μαλακια που δε το φοραγα..καταλαβαινω οτι καμπουριαζω και ειναι ενοχλητικο..μου ειχε πει κολυμβητηριο οποσδηποτε και κηδεμονα.. δεν τον ακουσα ωστοσο και μαλακιστηκα..απο σεπτεμβρη ομως θα παω για να δω τι εχει γινει..

Για την εγχειρηση που λες ,οι γιατροι το λενε για να σε φοβισουν.Και οι 30 μοιρες για σκολιωση δεν ειναι πολλες..εδω οι 50 που ειχα εγω (κυφωση ομως!! ) δεν ηταν πολλες.. Απλα μην το παρατας.φορα τν κηδεμονα.ακου τον γιατρο σου..εγω τωρα στη γ λυκειου επδ ειχα σκυμενο το κεφαλι λογω διαβασματος ποναγε παραπολυ η σπονδυλικη μ στηλη Απλα αν δε φορας κηδεμονα ,θα εμφανισεις προβληματα στη μεση σου οταν μεγαλωσεις και θα ειναι πολυ χαλια και αργα τα πραγματα.αυτα:P



yg.το σπονδυλος δεν ειναι καλό.μπορω να σου προτεινω εγω και γιατρο στο νοσοκομειο και ορθοπεδικο!

Αλλα δεν μπορω να τον φοραω, ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ λεμε... Αλλα εχω κι αλλη επιλογη μαλλον?
Ο Σπονδυλος γιατι δεν ειναι καλος??? :eek::eek::eek: Δεν το αναλύεις λίγο αυτο... Ενδιαφερον ακουεγται :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
υγ2. η εγχειρηση οντως δεν ειναι τιποτα,ωστοσο δε γινεται σε τοσο λιγες μοιρες που εχεις. Και δεν εχω ιδεα αν γινονται εδω στην ελλαδα τετοιες εγχειρησεις.ενας γνωστος πηγε αγγλια ( τον εστειλα ο γιατρος που ειχε ,δηλαδη αυτος που ειχα και γω) και την εκανε

Εγω ειδα στην ιστοσελιδα του backcare, απο οτι ειδα ειναι καλοι, τωρα δεν ξερω παραπανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Αλλα δεν μπορω να τον φοραω, ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ λεμε... Αλλα εχω κι αλλη επιλογη μαλλον?
Ο Σπονδυλος γιατι δεν ειναι καλος??? :eek::eek::eek: Δεν το αναλύεις λίγο αυτο... Ενδιαφερον ακουεγται :P:P:P

2-3 φίλες μου πάνε και δεν ειναι τοσο καλοί οι κηδεμόνες όσο αυτοι απο το ideal (αθηνα-καλλιθέα) που και εγω απο κει τον πηρα.
αλλα πολυ ακριβοι ρε γαμώτο..:mad:



αυτον εδω φοραγα εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
μμμ, λεω να δοκιμασω... :hmm::hmm::hmm:
Δουλευει.
:thumbup:Μην παρεις ομως 5κιλα γιατι πιθανον να μην μπορεις να κανεις (χωρις να θελω να σε πω αδυναμη).Παρε 2κιλα η 3κιλα για να κανεις καλα την δουλεια σου:thumbup:.

Η αν εχεις μπολικα φραγκα παρε με δισκους

και καθορισε εσυ τι βαρος θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
2-3 φίλες μου πάνε και δεν ειναι τοσο καλοί οι κηδεμόνες όσο αυτοι απο το ideal (αθηνα-καλλιθέα) που και εγω απο κει τον πηρα.
αλλα πολυ ακριβοι ρε γαμώτο..:mad:



αυτον εδω φοραγα εγω!

2.200... :mad::mad::mad:
+200 για μονοωρα μαθηματα ασκησεων... :knife:

Εγ ειχα ακουσει καλα λογια για τον σπονδυλο, μου ειχαν δειξει και παραδειγματα παιδιων με μεγαλες διαφορες, αλλα και ενας αλλος φυσιοθεραπευτης μας είχε πει οτι στον σπονδυλο ''παιζουν'' λιγο στις μοιρες... Δεν ξερω...
Παντως αν γινεται να κανω εγχειρηση την κανω με τα χιλια, αλλα θελω να μαθω πρωτα τι και πως.. Δεν θελω ν αφαω αλλα 2 χρονια κηδεμονα στην μαπα!!

Ο δικός μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
2.200... :mad::mad::mad:
+200 για μονοωρα μαθηματα ασκησεων... :knife:

Εγ ειχα ακουσει καλα λογια για τον σπονδυλο, μου ειχαν δειξει και παραδειγματα παιδιων με μεγαλες διαφορες, αλλα και ενας αλλος φυσιοθεραπευτης μας είχε πει οτι στον σπονδυλο ''παιζουν'' λιγο στις μοιρες... Δεν ξερω...
Παντως αν γινεται να κανω εγχειρηση την κανω με τα χιλια, αλλα θελω να μαθω πρωτα τι και πως.. Δεν θελω ν αφαω αλλα 2 χρονια κηδεμονα στην μαπα!!

παρουσιαζεις ομως την εγχειριση σαν να ειναι κατι απλό..δε ξερεις τι συνεπειες θα εχεις ρε! ελεος.. εγω αμα ειχα μυαλο στην ηλικια σου θα τον φοραγα..με τιποτα εγχειρηση!!!!!!!! μη λεμε βλακειες τωρα....μαθηματα εγω δεν έκανα ποτέ..μονο κηδεμονας ..ασε που σταματησα κ τ μπασκετ :mad:

+ σκεψου ποσα λεφτα θα παει η εγχειριση,εκτος κι αν δε σε νοιαζει.τι να πω..:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
παρουσιαζεις ομως την εγχειριση σαν να ειναι κατι απλό..δε ξερεις τι συνεπειες θα εχεις ρε! ελεος.. εγω αμα ειχα μυαλο στην ηλικια σου θα τον φοραγα..με τιποτα εγχειρηση!!!!!!!! μη λεμε βλακειες τωρα....μαθηματα εγω δεν έκανα ποτέ..μονο κηδεμονας ..ασε που σταματησα κ τ μπασκετ :mad:

+ σκεψου ποσα λεφτα θα παει η εγχειριση,εκτος κι αν δε σε νοιαζει.τι να πω..:/::/:

Δεν παρουσιαζω την εγχειρηση σαν κατι απλο, εδω μεχρι χτες νομιζα πως ετσι και την κανω θα μεινω παραλητη!
Κι εγω σταματησα το βολλευ και την γυμναστικη στο σχολειο...
Ναι αλλα εγω του χρονου θα χρειαστω αλλον κηδεμονα, αρα +2200 ευρω, +εξοδα πηγαινε-ελα Αθηνα, +άλλες μλκιες που θα κανουμε εκει περα στον σπονδυλο για ασκησεις και τετοια.. +Αλλοι τοσοι φυσιοθεραπευτες εδω στην Θεσαλονικη για να με παρακολουθουν... Και ολα αυτα χωρις να ξερουμε αν θα εχουν αποτελεσμα!
Μια εγχειρηση θα κοστισει περισσοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Δεν παρουσιαζω την εγχειρηση σαν κατι απλο, εδω μεχρι χτες νομιζα πως ετσι και την κανω θα μεινω παραλητη!
Κι εγω σταματησα το βολλευ και την γυμναστικη στο σχολειο...
Ναι αλλα εγω του χρονου θα χρειαστω αλλον κηδεμονα, αρα +2200 ευρω, +εξοδα πηγαινε-ελα Αθηνα, +άλλες μλκιες που θα κανουμε εκει περα στον σπονδυλο για ασκησεις και τετοια.. +Αλλοι τοσοι φυσιοθεραπευτες εδω στην Θεσαλονικη για να με παρακολουθουν... Και ολα αυτα χωρις να ξερουμε αν θα εχουν αποτελεσμα!
Μια εγχειρηση θα κοστισει περισσοτερο?

ειναι ρισκο το νακανεις εγχειρηση..οι γονεις σου τι σου λενε;
εγω ουτε σε φυσιοθεραπευτες πηγα,ουτε για μαθηματα ουτε τπτ. πηγα σε νοσοκομειο(KAT) με εξετασε ενας ορθοπεδικος ακτινογραφιες κτλ και με εστειλε στο ideal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ειναι ρισκο το νακανεις εγχειρηση..οι γονεις σου τι σου λενε;
εγω ουτε σε φυσιοθεραπευτες πηγα,ουτε για μαθηματα ουτε τπτ. πηγα σε νοσοκομειο(KAT) με εξετασε ενας ορθοπεδικος ακτινογραφιες κτλ και με εστειλε στο ideal

Το ξερω οτι ειανι ρισκο... Απλα θελω να μαθω περισσοτερα!
Εγω ξεκινησα με εναν ορθοπεδικο που με εστειλε στον σπονδυλο, πηραμε τον ναρθηκα και απο τοτε εχω παει σε χιλιους δυο αλλους για να μου πουν ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.. Να φοραω τον ναρθηκα.. Να κανω ασκησεις... Να με απειλησουν με την εγχειρηση... Γιαυτο δεν ξερω... Απλα θελω να μαζεψω λιγο πληροφοριες, να εχω μια σφαιρικη οψη, οχι μονο την καλη πλευρα που παρουσιαζουν στις ιστοσελιδες αλλα και απο ατομα που το εζησαν και δεν εχουνε σκοπο να κανουνε διαφημηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger8755

Νεοφερμένος

Η tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
καλήμερα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις ειμαι απο αθηνα πηγα σε ορθοπεδικο πριν δυο μηνες δεν ειναι σοβαρο ειπε και μου εδωσε μια κρεμα να βαζω και μου ειπε να πηγαινω κανονικα γυμναστήριο περασαν 2 μηνες αλλα δεν εχει περάσει τελείως το νιώθω με κάποιες κινήσεις σαν ψιξει και ποναει οταν καθομε σε καρεκλα γραφειου (δεν εχει ισια πλάτη κάθετα αλλα πλαγια λιγο ξαπλα ) και οταν κανω καγιακ για πανω απο μιση ωρα (δεν ποναει τοσο ωστε να παρω παυσιπονα) .Δεν θα παω μεσω εοπυ δεν εχει καλη εξιπιρετηση προτιμώ να πληρώσω εχω βρει αυτο idealorthopedika μεσω google αλλα δεν γνωρίζω ποσο αξιόπιστη ειναι για αυτο θα ηθελα να μου προτείνετε κάποιους ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top