Κοκτέιλς και σφηνάκια

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τα πάντα γύρω από τα coctails και τα σφηνάκια...
Ποιο είναι το αγαπημένο μας κοκτέιλ ή σφηνάκι;
Πως φτιάχνεται ένα κοκτέιλ ή ένα σφηνάκι;
Την ιστορία των coctails...Πως ξεκίνησαν και για ποιο λόγο άρχισαν να φτιαχνουν κοκτέιλς και σφηνάκια;
Συνταγές....;)
Ποτήρια για coctails και σφηνάκια...
και πολλά άλλα...

Όταν έχει Μπλέ Πανσέληνο μπορείτε να πιείτε

Blue Moon Coctail


Θα χρειαστείτε:

Θρυμματισμένο πάγο
¼ κουπα vodka
¼ κουπα blue curacao
¼ κούπα κρέμα γάλακτος
2 κουταλιές του γλυκού σιρόπι βανίλιας
2 κουταλιές του γλυκού χυμό πορτοκάλι
1 κουτάλι του γλυκού Cointreau

Σε μπλέντερ ανακατεύετε όλα τα υλικά.

Σερβίρετε σε 4 ποτήρια martini και προσθέτετε μία φέτα πορτοκάλι. Βάζετε μουσική και απολαμβάνετε την πανσέληνο!
Καλή διασκέδαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε σφηνάκια/κοκτέιλς/ποτά με λιγη περιεκτικότητα αλκοόλης γιατι δν μου πολυ αρέσει το αλοκοόλ και γενικα επειδη δν πινω πολυ...αμα πιω κανα δυνατο κοκτειλ θα γίνω κάπως έτσι...:drunk: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
malibou + ό,τι χυμό πίνεις

north επίσης

υγ: σφηνάκι που δεν είναι δυνατό δεν είναι σφηνάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Το malibu για μένα φτιάχνει απίστευτα κοτέιλς, ίσως γιατί μου αρέσουν τα γλυκά ποτά!
dimitris001, δοκίμασε ένα Fruit Punch αποτελείται κατά βάση από χυμούς φρούτων και περιέχει λίγο αλκοόλ, μπορείς βέβαια και να μην βάλεις καθόλου και απλά να προσθέσεις γρεναδίνη για να δώσεις άλλη αίσθηση.
Το Βlue Moon που αναφέρεται παραπάνω είναι απίστευτο! Επίσης μου αρέσει το Blue Lagoon και το Strawberry Mohito.

Για τις κυρίες της παρέας προτείνω Pinca Colada, προσωπικά δεν είμαι φαν αλλά όσες γνωρίζω το προτιμούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helion

Νεοφερμένος

Η tulip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
swimming pool coktail! Περιλαμβάνει γάλα καρύδας που του δίνει φανταστικό άρωμα και γεύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Sex On The Snow cocktail

Ανακατέψτε 5 μέρη Absolut Vanilia,
1 μέρος Frozen Milk Ice Cubes
Γαρνίρετε με: Maraschino Berry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia mo

Νεοφερμένος

Η georgia mo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ποια είναι τα καλύτερα coctails για σας?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christidim

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
white sambuca σε σφηνάκι.....

Α..και μήπως ξέρει κανείς πως φτιάχνετε το δάκρυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Περυσι στις διακοπες ειχα πιει για πρωτη φορα ενα κοκτειλ που λεγοταν paradise....Το ονομα ηταν παραπλανητικο γιατι μονο αυτο δεν ηταν....
Προκαλω οποιον θελει να το δοκιμασει...Ειναι τοσο αηδια που επλυνα τα δοντια μου 5 φορες μετα για να φυγει η γευση....
Το εχει δοκιμασει κανας αλλος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
και η pina colada ειναι ενα πεντανοστιμο cocktail. ρουμι, ανανας, καρυδα, τελειο. απλα ειναι απτα cocktails που σε λιγωνουν γι αυτο πινεται αργα, θελει την ωρα του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
από όσα έχω δοκιμάσει mojito γαμεί γενικά

γενικά αν ξέρετε κάνα cocktail που να είναι δροσιστικό και να μην είναι τέρμα γλυκό σε σημείο να νομίζεις ότι πίνεις χυμό προτείνετέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
από όσα έχω δοκιμάσει mojito γαμεί γενικά

γενικά αν ξέρετε κάνα cocktail που να είναι δροσιστικό και να μην είναι τέρμα γλυκό σε σημείο να νομίζεις ότι πίνεις χυμό προτείνετέ το.

γενικα δε θα ελεγα. μαλλον συγκεκριμενα και απο καλο μπαρμαν γαμει το mojito. θυμαμαι ειχα πιει mojito φραουλα σε ενα pool bar και παιζει να ταν το πιο χαλια mojito που εχει φτιαχτει ποτε. βασικα στα cocktails αν δε κατσουν σωστα οι αναλογιες προκυπτουν τρελεες φολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
από όσα έχω δοκιμάσει mojito γαμεί γενικά

γενικά αν ξέρετε κάνα cocktail που να είναι δροσιστικό και να μην είναι τέρμα γλυκό σε σημείο να νομίζεις ότι πίνεις χυμό προτείνετέ το.

Martini Royale Bianco

Caipirinha
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Το μοχίτο είναι,όντως,ανάλογα τον μπάρμαν. Πολλές φορές δεν σκάνε και πολύ και νιώθεις όλη την ζάχαρη στα δόντια. :mpliaks:
Συνήθως αυτό παίρνω,όταν θέλω κοκτέιλ,ή και καμιά πίνια κολάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
μερη στην αθηνα με αξιολογα cocktails; προσωπικα εχω υποψην τα κλασικα a for athens, baba au rum. καμια αλλη προταση; εχω βαρεθει να πληρωνω και να μου φτιαχνουν κατι απαισιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ εδώ και λίγο καιρό πίνω συχνά Jäger-bomb , δηλαδή Jägermeister με υποβρύχιο red bull. Βαράει αρκετά γιατί έχει το ρεντμπουλ με την καφεϊνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Aπο κοκτειλ πολυ ωραιο ειναι το cuba libre... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vodka<3

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Γρηγοριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Με λενε Δημητρη και παω 1η Λυκειου.Λογικα φετος θα παμε 3ημερη και αρχισα να σκεφτομαι τι ποτα θα παρω μαζι μου :P αρχικα σκεφτηκα να παρω την smirnoff north η οποια ειναι βοτκα περιεκτικοτητας σε αλκοολ 20% με γευση απο μπλε μουρα...Δεν εχω δοκιμασει ομως ΑΚΟΜΗ.εσεις εχετε δοκιμασει?κανατε καποιο κοκτειλ και μηπως ξερετε πως ακριβως σερβιρετε?!:worry: ευχαριστω προκαταβολικα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Με λενε Δημητρη και παω 1η Λυκειου.Λογικα φετος θα παμε 3ημερη και αρχισα να σκεφτομαι τι ποτα θα παρω μαζι μου :P αρχικα σκεφτηκα να παρω την smirnoff north η οποια ειναι βοτκα περιεκτικοτητας σε αλκοολ 20% με γευση απο μπλε μουρα...Δεν εχω δοκιμασει ομως ΑΚΟΜΗ.εσεις εχετε δοκιμασει?κανατε καποιο κοκτειλ και μηπως ξερετε πως ακριβως σερβιρετε?!:worry: ευχαριστω προκαταβολικα:clapup:

καλησπερα. προσεχε παρα πολυ γιατι αν καταλαβουν οι καθηγητες σου οτι εχεις ποτα στην εκδρομη αλιμονο σου. θα φας αποβολη. δευτερον, μην λες δεξια κι αριστερα οτι θα παρεις ποτα μαζι σου γιατι μπορει να σε καρφωσει καποιος και δευτερον θα ερθουν να πιουν ολοι! :P στο κυριως θεμα τωρα, παρε ενα μπουκαλι north που θες ή κατι αλλο και αν θελετε κυριως εγω θα ελεγα να παρετε πολλες μπυρες! :clapup: αν και για μενα δεν υπαρχει λογος να παρεις ποτα, αφου το βραδυ θα πινετε (βεβαια μπορει να σας αφηνουν να πινετε καμια μπυρα το πολυ) :P. παρε και ποτηρακια για σφηνακια και προσεξτε παρα πολυ μην μεθυσετε εκει!

YΓ. μιας και ρωτας, να πω οτι σερβιρονται με παγο αλλα αν εχετε ενα ψυγειο βαλτε τα εκει... γιατι παγος δυσκολα θα βρεθει. και καλυτερα να βαλετε το ποτο σε κανενα μπουκαλι που βαζεις νερο τυπου ζαγορι, για παν ενδεχομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vodka<3

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Γρηγοριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση σου στεφανε!δεν το διαδιδω...ετσι επαθα περυσι και ηρθε ενας βρωμιαρης και μου πηρε ενα μπουκαλι smirnoff ice απο τα 3 που ειχα!αν το βαλω σε μπουκαλι θα φαινεται οτι δεν ειναι νερο αφου εχει μπλε χρωμα!Μπορει να σου φανει καπως η ερωτηση αλλα καιει?εννοω καιει οπως οι αλλες ή ειναι πιο ευκολοπιοτη?επισης μπορεις να την αραιωσεις; με νερο η βαλεις μεσα χυμο πορτοκαλι η κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top