Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
προπαγάνδα: συστηματική προσπάθεια για τη διάδοση ιδεών, αρχών, δογμάτων (ο ορισμός στο λεξικό Τεγόπουλος-Φυτράκης)

Δλδ πιστευεις οτι υπαρχει καποιο κομμα που δεν εφαρμοζει το παραπανω?
Αμα προπαγανδα ειναι μονο αυτο, τοτε μαλλον τα κομμουνιστικα καθεστωτα πρεπει να μπουν πρωτα στη λιστα.
Και δεν βλεπω κατι κακο στο παραπανω. Αν ελεγε "και με αθεμιτα μεσα" τοτε θα ηταν κατι αρνητικο.
Και γιατι θεωρησες τοτε "προπαγανδα" το αρχικο ποστ? (εννοωντας κατι αρνητικο).

Και κατι τελευταιο: Ο Ρωσσοι πηγαν πρωτοι στο φεγγαρι για να αποδειξουν (πρωτα στο εσωτερικο της χωρας) οτι το Σοβιετικο συστημα ειναι καλυτερο απο το Αμερικανικο. Κοινως, για προπαγανδα.
(κατι αντιστοιχο εκαναν κι οι Αμερικανοι βεβαια)

Και δυστυχως, Σταλιν και Χιτλερ δεν εχουν καμμια διαφορα.
Και για να λεμε και του στραβου το δικιο, ο Σταλιν εφαγε περισσοτερους. Απλα, νικησε και στον πολεμο και καποιοι δεν τον δικασαν για εγκληματια πολεμου (οπως και τους Αμερικανους-Συμμαχους γενικοτερα)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Δλδ πιστευεις οτι υπαρχει καποιο κομμα που δεν εφαρμοζει το παραπανω?
Αμα προπαγανδα ειναι μονο αυτο, τοτε μαλλον τα κομμουνιστικα καθεστωτα πρεπει να μπουν πρωτα στη λιστα.
Και δεν βλεπω κατι κακο στο παραπανω. Αν ελεγε "και με αθεμιτα μεσα" τοτε θα ηταν κατι αρνητικο.
Και γιατι θεωρησες τοτε "προπαγανδα" το αρχικο ποστ? (εννοωντας κατι αρνητικο).

Και κατι τελευταιο: Ο Ρωσσοι πηγαν πρωτοι στο φεγγαρι για να αποδειξουν (πρωτα στο εσωτερικο της χωρας) οτι το Σοβιετικο συστημα ειναι καλυτερο απο το Αμερικανικο. Κοινως, για προπαγανδα.
(κατι αντιστοιχο εκαναν κι οι Αμερικανοι βεβαια)

Δεν είπα πως η προπαγάνδα είναι κάτι κακό, αλλά μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα!!
Αυτό που είπα ήταν πως πολλές από τις απόψεις πολλών ανθρώπων, αν όχι όλων, είναι αποτελέσματα της προπαγάνδας της αστικής μας κοινωνίας!!!

Θεώρησα αντικομμουνιστική προπαγάνδα το αρχικό ποστ... και ο αντικομμουνισμός για 'μένα είναι κάτι κακό!!!

Δεν πήγαν για προπαγάνδα οι Ρώσοι στο φεγγάρι, μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Ούτε και οι Αμερικάνοι νομίζω πως πήγαν γι αυτό!!

Και δυστυχως, Σταλιν και Χιτλερ δεν εχουν καμμια διαφορα.
Και για να λεμε και του στραβου το δικιο, ο Σταλιν εφαγε περισσοτερους. Απλα, νικησε και στον πολεμο και καποιοι δεν τον δικασαν για εγκληματια πολεμου (οπως και τους Αμερικανους-Συμμαχους γενικοτερα)


Κουράστηκα με τον Στάλιν... :/:

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω.
Οπως οι κομμουνιστες κανουν αντικαπιταλιστικη προπαγανδα, γιατι να μην κανουν καποιοι αντικομμουνιστικη? (απο τη στιγμη που
η προπαγανδα - οπως λες - δεν περιεχει αρνητικη ενννοια).
Εκτος κι αν λες οτι οι κομμουνιστες ειναι οι πλεον ανεκτικοι στα αλλα συστηματα.
(Επισημανση: αν ψαξεις τι εγραφα εδω στις εκλογες, θα δεις οτι μαλλον ΚΚΕ ψηφισα)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω.
Οπως οι κομμουνιστες κανουν αντικαπιταλιστικη προπαγανδα, γιατι να μην κανουν καποιοι αντικομμουνιστικη? (απο τη στιγμη που
η προπαγανδα - οπως λες - δεν περιεχει αρνητικη ενννοια).
Εκτος κι αν λες οτι οι κομμουνιστες ειναι οι πλεον ανεκτικοι στα αλλα συστηματα.
(Επισημανση: αν ψαξεις τι εγραφα εδω στις εκλογες, θα δεις οτι μαλλον ΚΚΕ ψηφισα)

Συγχαρητήρια για την ψήφο!!! :clapup:

Η προπαγάνδα είναι θεμιτή ως μέσο όταν χρησιμοποιείται για να διαδώσει την ιδεολογία κάποιου, όχι για να αμαυρώσει κάποια άλλη ιδεολογία....
Η θεμιτή, κατά τη γνώμη μου πάντα, προπαγάνδα από τους καπιταλιστές είναι αυτή που δείχνει πόσο όμορφος είναι ο καπιταλισμός αν/και βασίζεται στην αλήθεια...
Η αθέμιτη είναι αυτή που δείχνει πόσο άσχημο είναι ένα άλλο σύστημα, στην προκειμένη ο κομμουνισμός...
Και η μόνη προπαγάνδα που κάνει το ΚΚΕ (μιλάω συγκεκριμένα τώρα) και μπορεί να θεωρηθεί αντικαπιταλιστική είναι αυτή που εστιάζει στις διαφορές των δυο συστημάτων και στις επιδιώξεις του καθενός! Ενώ από την αντίθετη πλευρά τα πράγματα δεν είναι έτσι...

Υ.Γ. Ο ορισμός της προπαγάνδας είναι πολύ συγκεκριμένος, όμως πολλές φορές εμπλέκονται και τα ψέματα... όχι πάντα!! Γι αυτό μπορεί να ακούγεται ως μια αρνητική έννοια, όμως εγώ δεν τη χρησιμοποίησα έτσι σε κανένα ποστ μου εδώ.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Sorry αλλά εγώ πολύ πιο συχνά βλέπω κομμουνιστές να κράζουν τον καπιταλισμό παρά καπιταλιστές να ασχολούνται καν με τον κομμουνισμό και τους πιστούς του.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Sorry αλλά εγώ πολύ πιο συχνά βλέπω κομμουνιστές να κράζουν τον καπιταλισμό παρά καπιταλιστές να ασχολούνται καν με τον κομμουνισμό και τους πιστούς του.


Στην ΕΤ1 σειρά εκπομπών "Κομμουνισμός: Η ουτοπία του 20ού αιώνα"
Εκπομπή στην ΕΤ3 πριν από περίπου 2 εβδομάδες
Λίγο πριν τις εκλογές αφιερώματα για την αποτυχία της Οκτωβριανής Επανάστασης νομίζω στην ΕΤ1 πάλι, αλλά δεν είμαι σίγουρη

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς με απογοήτευσε που μπλέξαμε στην συζήτηση αυτή το ΚΚΕ, αυτομάτως οδηγούμασε σε μια κομματική συζήτηση που δεν θα έχει καμία σχέση με τον κομμουνισμό.
Τώρα, ο κομμουνισμός είναι ένα πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικό σύστημα στο οποίο όντως δε θα υπάρχει δημοκρατία (όπως αυτή ορίζεται στην αστική κοινωνία), γιατί δεν θα υπάρχει η ανάγκη του "κράτους"(κράτος= επιβολή της ισχυρότερης κοινωνικής ομάδας στις ασθενέστερες)! όλοι οι πολίτες θα έχουν τα ίδια δικαιώματα και δε θα ανήκουν σε τάξεις, άρα δε θα μιλάμε πια για "δημο- κρατία", γιατί δε θα υπάρχει ο "δήμος"!!!
Και ποίος θα είναι είναι αυτός που μπορεί να κρίνει και θέτει την κοινωνία σε κατάσταση αλλαγής κάποιων πολιτικών/νομών κτλ; Δεν μπορούμε να κρίνουμε ,αντικειμενικά, κάτι στο όποιο ανήκουμε και εμείς. Αλλά με τα πλήρη δικαιώματα σε όλους υπάρχουν και πιο καθημερινά προβλήματα. Π.χ. εγώ δεν έχω το δικαίωμα να μπω στο σπίτι κάποιου για έρευνα, η αστυνομία , μετά από κάποια διαδικασία φυσικά, το έχει. Επίσης π.χ. η Michelle δεν έχει το δικαίωμα να μου χορηγήσει ψυχιατρικά φάρμακα όμως ένας ψυχίατρος το έχει. Αν δεν υπήρχε αυτή η ανισότητα τότε δεν υπήρχε η ελευθερία. Φαντάζομαι προτιμάς την ελευθερία παρά την "κατοχή" ενός σπιτιού χωρίς κόπο.

Όπως βλέπεις αυτή η ανισότητα δημιουργεί μια οργάνωση και αρμονία στην κοινωνία που διασφαλίζει την ατομική ελευθερία των πολιτών. Ο καπιταλισμός ναι μεν περιέχει κάποιου είδους ανισότητα ωστόσο δίνει σε όλους το δικαίωμα να αποκτήσουν κάποια δικαιώματα, απλά χρειάζεται να προσπαθήσουν. Τίποτα δεν είναι default. Μην ακούσω βλακείες περί ανισότητας μεταξύ των πλουσίων και φτωχών. Π.χ. Ναι μεν το παιδί ενός πλουσίου μπορεί να σπουδάσει σε κάποιο πανάκριβο πανεπιστήμιο αλλά και το παιδί ενός φτωχού μπορεί να ζητήσει υποτροφία. Δεν γνωρίζω κανένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο που να μην δίνει υποτροφίες. Απλώς το παιδί του φτωχού πρέπει να το αξίζει ωστόσο και το παιδί του πλουσίου πρέπει να αξίζει για να πάρει πτυχίο. Ή μήπως έχεις την εντυπώση ότι π.χ. το Havard έχει την ανάγκη να μοιράζει πτυχία για μερικά ?.

Ωστόσο ο καπιταλισμός έχει δείξει ότι μπορεί να διαπρέψει και ένας χωρίς πτυχίο. (Ψάξε για Steve Jobs, Bill Gates κτλ).

Πολλοί πολέμιοι του καπιταλισμού έχουν σαν επιχείρημα ότι ο καπιταλισμός συγκεντρώνει δύναμη (δλδ δικαιώματα) στους λίγους. Αυτό είναι λάθος, ο καπιταλισμός είναι ένα σύστημα που μοιράζει διαφορετικά δικαιώματα σε διαφορετικούς ανθρώπους έτσι ώστε ναι μεν να μην υπάρχει ισότητα (επειδή τότε μπαίνει σε δεύτερη μοίρα η ελευθερία) αλλά να μην είναι κανένας να μην κατέχει τόσο ισχύ έτσι ώστε να μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο για την εξέλιξη.
Ωστόσο εδώ γεννιέται το ερώτημα «τότε γιατί υπάρχουν κράτη που έχουν τέτοια δύναμη που μοιάζουν να ελέγχουν τον κόσμο;». Ένα απόλυτα λογικό ερώτημα αλλά με μια απάντηση δύσκολη επειδή εμπεριέχει θέματα σχετικά με κατά πόσο έχει εφαρμοστεί σωστά ο καπιταλισμός αλλά και την παγκοσμιοποίηση. Τα όποια δεν ανήκουν στην συζήτηση αυτή.
Ακόμα, δεν ξέρω αν ο "πατέρας Λένιν" ή ο "πατερούλης Στάλιν" σκότωσαν δέκα εκατομμύρια κόσμο, αυτό που ξέρω όμως είναι πως πριν ανέβει ο κομμουνισμός στη Ρωσία από τα 90.000.000 τα 60.000.000 ήταν αγράμματοι αγρότες, που κοιμούνταν στους στάβλους με τα ζώα τους και πως σε δέκα χρόνια διακυβέρνησης του Στάλιν ο αναλφαβητισμός είχε πέσει στο 1% και είχαν όλοι ένα σπίτι για να μείνουν!!!
Αν είναι έτσι όπως λες τότε το γιατί 99% δεν παλεύει για την κοινωνική θέσης
της Ρωσίας; Μορφωμένοι άνθρωποί είναι. :)
Το θέμα είναι αντικομμουνιστικό!!!
Γιατί αυτό ακούστηκε σαν «Το θέμα είναι ακατάλληλο για παιδία κάτω των 18 ετών»; :bleh:
Ο άνθρωπος θέλει και πρέπει να είναι ελεύθερος να ζει και στον καπιταλισμό δεν την έχουν όλοι αυτήν την ελευθερία!!!
Τι ορίζεις σαν ελευθερία; Να μπορείς να κοιμάσαι 48 ώρες συνεχόμενα; Φυσικά και γίνεται ? αν αποκτήσεις προβλήματα με το αφεντικό σου ας φρόντιζες να ήταν εξαρτημένος από εσένα ή να ήσουν το αφεντικό εσύ. Ωστόσο τέτοιου είδους δεσμεύσεις υπάρχουν και σε σχέσεις όπου δεν είναι καπιταλιστικές. Για παράδειγμα σε μια ερωτική σχέση το πιο πιθανό είναι να μην επιτρέπεται η πολυγαμία. Αυτό σημαίνει ότι το ζευγάρι δεν είναι ελεύθερο
? Ωστόσο αν σαν ελευθερία ορίζεις κάτι άλλο διευκρίνισε το.

Υπάρχουν ακόμα κάποιοι άνθρωποι, και ευτυχώς είμαι μια από αυτούς, που κατανοούν την αναγκαιότητα του σοσιαλισμού (του πρώτου σταδίου του κομμουνισμού) και μάχονται γι αυτόν! και δε βρίσκω καθόλου ανόητο ή κατακριτέο το να παλεύεις για την κοινωνική δικαιοσύνη!
Και δηλαδή η δικαιοσύνη σχετίζεται με τον κουμμουνισμό; Και αυτό επειδή ο καθένας έχει ένα σπίτι;
Καταρχήν άλλο κατανάλωση και άλλο υπέρ-κατανάλωση.
Εσύ όμως μίλησες για κατανάλωση. Αλλά και πάλι , ποίος ορίζει το υπερ; Μέχρι στιγμής το υπερ χρησιμοποιείτε για κάτι αρνητικό και επιβλαβές. Που ακριβώς είναι το επιβλαβές αν κάποιος επιθυμεί κάθε μέρα να πηγαίνει για shopping; Φυσικά αυτό απαιτεί κάποια θυσία αλλά αυτό είναι δικό του θέμα.
Όλα τα ζώα καταναλώνουν αλλά με σκοπό να ζήσουν. Πλέον ο άνθρωπος καταναλώνει απλώς για να καταναλώνει. Έχουμε φτάσει στο σημείο να νιώθουμε άσχημα αν περάσει λίγος καιρός και δεν έχουμε αγοράσει κάτι ακόμα και αν δεν χρειαζόμαστε τίποτε. Δεν θεωρώ αυτή την αντίδραση ίδια με κανενός άλλου ζωντανού πλάσματος αλλά και ούτε και μέρος της φύσης του ανθρώπου.
Η γάτα προσπαθεί να βρει την καλύτερη τροφή για τα παιδία της αλλά και για την ίδια. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την επιβίωση απλά προτιμά να φάει κάτι που να τις αρέσει περισσότερο. Έτσι και ο άνθρωπος δεν καταναλώνει απλώς για την επιβίωση.
Ακόμη, η κατανάλωση είναι η ανθρώπινη συμπεριφορά που έχει μελετηθεί περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη (ακόμα και το sex) και η διαφήμιση πλέον έχει αναχθεί σε επιστήμη με σκοπό τον επηρεασμό ακόμη και υποσυνείδητα της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Όλα αυτά φυσικά σκοπό έχουν να μετατρέψουν τον άνθρωπο σε ένα καταναλωτικό ον που κάθε φορά που θα βγαίνει ένα νέο προϊόν θα του τρέχουν τα σάλια σαν τα σκυλιά στο πείραμα του Pavlov. Για μένα αυτό είναι έλεγχος.
Έχω διαβάσει μια θεωρία ότι στα Supermarket υπάρχουν κάποια μεγάφωνα που εκπέμπουν συχνότητες που ναι μεν δεν τις ακούει ο άνθρωπος αλλά τον επηρεάζουν υποσυνείδητα. Αυτά τα μεγάφωνα, λένε ότι εκπέμπουν διαφημιστικά μηνύματα. Λες να ισχύει; :P

Σοβαρά τώρα, αν κάποιος είναι ευτυχισμένος που αγόρασε το νέο Χ προϊόν, ποίοι ήμαστε εμείς που θα του στερήσουμε αυτή την ευχαρίστηση; Αλλά ακόμη και ήμαστε οι θεοί και μπορούμε να κρίνουμε και κάνουμε κάτι τέτοιο, δεν θεωρείς ότι και αυτό είναι είδος ελέγχου; Μην το πάμε τόσο θέμα τόσο σε συνωμοσίες. Δεν θα τελειώσουμε πότε.

Σημασία έχει ότι η κατανάλωση πλέον είναι μια δυνατότητα για όλους.

Καταρχήν πως ακριβώς ο καπιταλισμός ισορροπεί το πρόβλημα της μη-αφθονίας από τη στιγμή που οι άνθρωποι μέσω της διαφήμισης οδηγούνται στην υπερ-κατανάλωση και αγοράζουν πράγματα που δεν χρειάζονται;
Φοβερή ερώτηση.Αλλά επειδή δεν έχει νόημα ωστόσο να αναλύσουμε τους μηχανισμούς αυτούς αλλά και επειδή δεν είμαι ο κατάλληλος αυτή την στιγμή, θα σου πρότεινα, αν όντως σε ενδιαφέρει, να ξεκινήσεις την μελέτη από τον μηχανισμό της τιμής ισορροπίας

Επίσης πως ο καπιταλισμός εξηγεί και διαχωρίζει τις ανάγκες κατανάλωσης;
Αν σε ενδιαφέρει και αυτός ο τομέας ξεκίνα την μελέτη από τον Μaslow και διαφορά της ζητούμενης ποσότητας και ζήτησης.

Και τα τρία παραπάνω καλύπτονται σε μικρό σχολικό βαθμό από το βιβλίο του ΑΟΘ της Γ λυκειου

Όταν λέω αξιοκρατία την ορίζω ως το να πετυχαίνει κάποιος ανάλογα με την αξία τοξυ μέχρι τον φτωχό που δεν έχει χρήματα να σπουδάσει όσο έξυπνος και εργατικός και αν είναι.
Και δλδ ένας εργατικός δεν θα μπορεί να αδικηθεί σε περίοδο κουμμουνισμού; Αν ναι γιατί; Όσο για τις σπουδές δες την αρχή αυτού του Post
Θα δώσω ένα πολύ απλό παράδειγμα, κάτι που παρατήρησα όσο ήμουν στο σχολείο. Το σχολείο μου εκεί που ήταν είχε δίπλα αρκετές εργατικές κατοικίες σε ημι-άθλια κατάσταση και από την άλλη πλευρά πανάκριβα διαμερίσματα. Ούτε ένα παιδί, ούτε ένα όμως από αυτά των εργατικών κατοικιών με γονείς που ασκούσαν κατά κύριο λόγω χειρωνακτικά επαγγέλματα δεν πέρασε σε υψηλόβαθμη σχολή και μάλιστα σε μεγάλη πλειοψηφία δεν πέρασαν πουθενά. Από την άλλη, σχεδόν όλα τα άλλα παιδιά πέρασαν κάπου. Μπορώ να θυμηθώ τους 5 καλύτερους μαθητές και όλοι είχαν γονείς διευθυντές, δικηγόρους, οδοντιάτρους, καθηγητές... Βέβαια οι λόγοι είναι πολλοί: αδιαφορία των γονιών, έλλειψη χρημάτων για φροντιστήρια, χαμηλό επίπεδο γονιών και άλλα. Δεν νομίζω όμως ότι όλα αυτά τα παιδιά ήταν τεμπέληδες και ότι κανένα δεν ήταν ευφυές, απλώς ήταν και αυτά θύματα ένος ατελούς συστήματος.
Χμ και αν είχαμε κουμμουνισμό όλοι θα ζούσαμε στις εργατικές κατοικίες. :bleh:

Αυτές οι απόψεις είναι αποτέλεσμα προπαγάνδας.....

"Αλλά θα γυρίσει ο τρόχος και όλα αλλιώς θα τα κοιτάμε..."

Προπαγάνδα; Χμ σορρυ αλλά πότε δεν έχω δει φυλλάδιο σε σχολείο που να σχετίζεται με τον καπιταλισμό. Μην μου πεις ότι η προπαγάνδα του καπιταλισμού είναι τα υποσυνείδητα μηνύματα τα όποια υπάρχουν σε διαφημιστικές καμπάνιες επειδή και εγώ μπορώ να σε πω ότι αν έναν λόγο ενός κομμουνιστή διαβαστεί ανάποδα τότε παρατηρούμε διάφορα σατανικά μηνύματα :hehe: :bleh:

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
προς Angie_Ann Για να γινουν αυτα που λες(αξιοκρατια, ισοτητα κλπ) πρεπει να εφαρμοστει μια εναλλακτικη πολιτικη. Για να εφαρμοστει αυτη η πολιτικη πρεπει να ανατρεψουμε αυτο το αντιλαϊκο καθεστως που εχουμε στην ελλαδα και μετα να χτισουμε μια νεα κοινωνια δηλ. την σοσιαλιστικη κοινωνια και στο τελος την κομμουνιστικη κοινωνια δηλ. την αταξικη κοινωνια.

Πρεπει να συγκροτησουμε ολοι μαζι ενα μετωπο λαϊκο που θα συσπειρωνει ολη την κοινωνια για να ανατρεψει αυτο το καθεστως. H εναλλακτικη πολιτικη του μετωπου θα ειναι μια φιλολαϊκη, αντιμονοπολιακη και αντιιμπεριαλιστικη κατευθυνση.

Στα πλαισια ενος καπιταλιστικου συστηματος δεν γινεται να εχουμε κοινωνικες κατακτησεις. Και αυτες αν υπαρξουν οι κοινωνικες κατακτησεις θα ειναι προσωρινες δηλ. θα μας τα παρουν oλα πισω. δηλ. θα αυξησουν τα ορια ηλικιας συνταξιοδοτησης, ενωποιηση των ταμειων αρα μειωσει των συνταξεων, ιδιωτικη παιδεια(καταργηση του αρθρου 16, αναγνωριση των ψευτοκολεγιων-κοινοτηκη οδηγια 36-05,εφαρμογη του νεου νομου πλαισιου) . Συνεπως η δημοσια παιδεια θα λειτουργει με ιδιωτικοοινομικα κριτηρια. ,αυξηση της ανεργιας, μερικη απασχοληση,μαυρη εργασια,αυξηση του ΦΠΑ .
κλπ κλπ

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
"Αλλά θα γυρίσει ο τρόχος και όλα αλλιώς θα τα κοιτάμε..."


Με συγχωρείς, αλλά με έπιασαν τα γέλια όταν το διάβασα αυτό...
Θες να μου το εξηγήσεις?

Στο θέμα, δεν μπορώ τους κολλημένους με τα κόμματα ή κάποιον πολιτικό προσανατολισμό, και ειδικά αυτούς που ασκούν προπαγάνδα με κάθε τρόπο. Γενικά, συμφωνώ με το ποστ της Iduna. Με εξαίρεση αυτό που είπε για τους ΚΚΕδες, τους έριξε σε ένα τσουβάλι και τους πέταξε στον αποχυμωτή :confused:

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το κείμενο είναι αντικομμουνιστικό, γιατί αυτός που το έγραψε χρησιμοποιεί εκφράσεις όπως "ο πατέρας Λένιν", "μπαρούφες του τύπου: όλοι είναι ισότιμοι σε ένα κομμουνιστικό καθεστώς", χαρακτηρίζει τους κομμουνιστές τυφλούς και αρνούμενους να δουνε τα πράγματα...
Θες κι άλλα, γιατί υπάρχουν πολλά ακόμα!

Το κείμενο μιλάει ενάντια στον κομμουνισμό, οπότε ναι, είναι αντικομμουνιστικό. Αλλά από αυτό το σημείο μέχρι την προπαγάνδα που υπαινίσσεσαι, υπάρχει τεράστια διαφορά. Εσύ έμεινες στους χαρακτηρισμούς των δικτατόρων(!) (του προλεταριάτου εννοείται!) τύπου "πατέρας Λένιν" και όχι σε άλλα πράγματα στα οποία αναφέρομαι στο κείμενο. Με συγχωρείς, αλλά δεν βρήκα ούτε έναν επιθετικό χαρακτηρισμό. Θα είχες την καλοσύνη να μου πεις που ακριβώς χαρακτηρίζω τους κομμουνιστές (ΚΚΕδες πχ) "τυφλούς και αρνούμενους να δουν κάποια πράγματα"; Και ακόμη κ αν είναι έτσι, μπορείς να μου πεις που είναι το πρόβλημα;

Νομίζω πως είναι ολοφάνερο πως αναφέρομαι στο κοινωνικό σύστημα της ΕΣΣΔ, κ μάλιστα τα περισσότερα που λέω τα έχω μάθει από πρώτο χέρι από άτομα που υπέφεραν από το καθεστώς κ μου εξιστόρησαν ποια δικαιώματα είχαν, ποιοι είχαν το δικαίωμα να ταξιδέψουν, ποιοι να πλουτίσουν, ποιοι φυλακίζονταν κ γιατί, πόσες εφημερίδες επιτρέπονταν, πόση ελευθερία του λόγου υπήρχε, μου μίλησαν για το φακέλωμα, τις προσλήψεις, την μη αξιοκρατική είσοδο στα πανεπιστήμια (αν είσαι παιδί αγρότη μπαίνεις, αν ο πατέρας σου ή οι παππούδες σου ήταν πλούσιοι -βλ. είχαν 2 χωράφια παραπάνω- πριν το καθεστώς απλά δεν έχεις δικαίωμα στην μόρφωση), την πλύση εγκεφάλου επί κομμουνισμού, την ουσιαστική απαγόρευση της ελευθερίας του καθενός να πιστεύει ή όχι σε κάποιον θεό, τις φυλακίσεις, τις μαφιόζικες δολοφονίες, τις εξορίες, τα κάτεργα, την προπαγάνδα, τον εξευτελισμό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και πάρα πάρα πολλά άλλα από τις προσωπικές τους ιστορίες.

Ακόμα, είναι αντικομμουνιστικό, γιατί αναφέρεται μόνο στα αρνητικά του σοσιαλισμού της ΕΣΣΔ, ενώ υπήχαν και πολλά, πάρα πολλά θετικά...
Αυτό σημαίνει κριτική. Ή μήπως σημαίνει προπαγάνδα κατά την γνώμη σου; Τότε το ΚΚΕ ας πούμε πότε αναφέρθηκε στα καλά των κυβερνήσεων των τελευταίων 20 χρόνων κ τι σημαίνει αυτό;

"Γενικά τα ολοκληρωτικά καθεστώτα (πχ φασισμός και κομμουνισμός) εμένα δεν μου κάνουν καμία διαφορά."

και αν δεν είναι αυτή αντικομμουνιστική έκφραση τότε δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι!!!

Εσύ ποια σημαντική διαφορά βρίσκεις ανάμεσα στον φασισμό κ τον κομμουνισμό έτσι όπως εφαρμόστηκαν;

Μένεις καθαρά στο συναισθηματικό σου δέσιμο με την ιδεολογία που υποστηρίζεις, το οποίο νομίζω δεν σου επιτρέπει να κάνεις μια κριτική απέναντι στις ΕΣΣΔ από μια διαφορετική οπτική γωνία.

Παραθέτω μερικές γραμμές του κειμένου που δικαιολογούν την πρότασή μου, την οποία παραθέτεις, κ εσύ αρχικά ξέχνα ότι αναφέρομαι στον κομμουνισμό, κ πες μου πως θα χαρακτήριζες ένα καθεστώς που το συνοδεύουν τα ακόλουθα, κ μετά πες μου αν όντως αυτά δεν συνέβησαν :)
  • πως μπορεί να ξεπλένει το αίμα από τα χέρια του, τη στιγμή που ο ίδιος σκότωσε πάνω από 10.000.000 [...] πολίτες για να πετύχει τον στόχο του;
  • Έστω και ένας πολίτης να σκοτωθεί από το κράτος μόνο κ μόνο γιατί τα πιστεύω του είναι διαφορετικά κατά 180 μοίρες από τα πιστεύω του κράτους και τη στιγμή που ο ίδιος δεν πειράζει κανέναν συνάνθρωπό του, τότε αυτό είναι περίτρανη απόδειξη πως το κράτος έχει αποτύχει. Δεν είναι ένα κράτος σεβασμού προς τους πολίτες του.
  • [...] Που υπήρχε αξιοκρατία; Όλοι οι [...κομματικοί...] είχαν τις υψηλότερες θέσεις, με περισσότερα χρήματα από τον απλό κοσμάκη, με βίλες, με αυτοκίνητα και με όπλα για να σκοτώνουν όποιον τους πήγαινε κόντρα.
  • Υπάρχει ελευθερία όταν γίνονται εκλογές για τα μάτια του κόσμου και βγαίνει με 99% το [...] Κόμμα και με 1% κάποιο άλλο κόμμα, ίσα - ίσα για να υπάρχει "πολυφωνία" στη "Βουλή";
  • Που υπάρχει ατομική ελευθερία όταν δεν έχεις το δικαίωμα να αφήσεις τη χώρα σου γιατί στο κάτω - κάτω της γραφής δεν γουστάρεις το καθεστώς;
  • Που είναι η ατομική ελευθερία όταν προσπαθούν να ελέγξουν ακόμα και τη σκέψη σου με συνεχή πλύση εγκεφάλου από το δημοτικό σχολείο;
  • Υπάρχει ατομική ελευθερία όταν δεν σου επιτρέπεται να εκφράσεις ελεύθερα την άποψή σου, ή όταν δεν σου δίνεται το δικαίωμα κοινωνικής ανέλιξης, βάσει πάντα της αξίας σου;
  • (Δεν) μπορείς να μαζευτείς με πάνω από 4 άτομα γιατί αλλιώς θεωρείται συνομωσία.
Μάλιστα, αν διαβάσεις μια γραμμή παρακάτω από την πρόταση που παρέθεσες, θα δεις ότι την δικαιολογώ με μια πρόταση που νομίζω τα λέει όλα:

"Όταν ο άνθρωπος παύει να έχει την ανθρώπινη υπόστασή του και όταν γίνεται ένα γρανάζι στη μηχανή, τότε το καθεστώς έχει αποτύχει, όπως έχω ξαναπεί. Δεν πρέπει να ζούμε για το κράτος. "

Και σε αυτή την πρόταση κρύβεται το ζουμί των κριτηρίων μου για όλα τα πολιτικά συστήματα :)

Καλώς όρισες κ από εμένα :hello:

Υ.Γ. Να πω ότι δεν συμφωνώ με τις απόψεις του Exposed_Bone κ της Michelle περί καπιταλισμού. Αυτό το λέω όχι για να μειώσω τα παιδιά κ τις ιδέες που αντιπροσωπεύουν, αλλά για να μην θεωρήσει κάποιος ότι καλύπτομαι από τις απαντήσεις αυτές κ μας βάλουν όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επίσης γιατί συγκρίνεις τον ιδανικό κομμουνισμό με τον εφαρμοσμένο καπιταλισμό; Αυτό είναι άδικο για το δεύτερο. Ή θα συγκρίνεις και τις δύο ιδεολογίες στις ιδανικές μορφές τους ή στις εφαρμοσμένες. Και το δεύτερο δεν συμφέρει καθόλου τον κομμουνισμό ;)
δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι ισχύει αυτό....
θεωρώ ότι μιλάμε για εγκλήματα του κομμουνισμού χωρίς να λαμβάνουμε καθόλου υπόψη μας τα εγκλήματα του καπιταλισμού γιατί τα ζούμε στην καθημερινότητα μας και νομίζουμε ότι είναι όλα οκ....

Δλδ... για μένα πάντα
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού το τι συμβαίνει στην Αφρική, που παιδιά πεθαίνουν απ την πείνα και διάφορες ασθένειες τη στιγμή που υπάρχουν πολύ πλούσια κράτη που θα μπορούσαν να τους σιτίσουν χωρίς καν να τους κοστίσει, που θα μπορούσαν να παρέχουν υγεία χωρίς καν να τίθεται θέμα στον ετήσιο προϋπλογισμό τους
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα των επεκτατικών πολέμων
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα των όπλων, που έπεσαν στην άνιση μάχη των εμπόρων για περισσότερο κέρδος
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα που πεθαίνουν στους δρόμους από πείνα, κρύο και αρρώστιες

όλα αυτά που ονομάζουμε σημεία των καιρών και κουνάμε συγκαταβατικά το κεφάλι... δεν είναι επειδή είναι έτσι οι καιροί μας, αλλά επειδή κάποιος θέλει να βγάλει περισσότερο κέρδος...
αυτό, είναι ένα προνόμιο του καπιταλισμού

Μη λέμε λοιπόν ότι δεν υπάρχουν θύματα ... γιατί δεν υπάρχει τελειότερο σύστημα εκτός αυτού που ενδιαφέρεται πραγματικά για τον άνθρωπο και μόνο για τον άνθρωπο

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι ισχύει αυτό....
θεωρώ ότι μιλάμε για εγκλήματα του κομμουνισμού χωρίς να λαμβάνουμε καθόλου υπόψη μας τα εγκλήματα του καπιταλισμού γιατί τα ζούμε στην καθημερινότητα μας και νομίζουμε ότι είναι όλα οκ....

Πολύ σωστή σκέψη...

Δλδ... για μένα πάντα
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού το τι συμβαίνει στην Αφρική, που παιδιά πεθαίνουν απ την πείνα και διάφορες ασθένειες τη στιγμή που υπάρχουν πολύ πλούσια κράτη που θα μπορούσαν να τους σιτίσουν χωρίς καν να τους κοστίσει, που θα μπορούσαν να παρέχουν υγεία χωρίς καν να τίθεται θέμα στον ετήσιο προϋπλογισμό τους
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα των επεκτατικών πολέμων
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα των όπλων, που έπεσαν στην άνιση μάχη των εμπόρων για περισσότερο κέρδος
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα που πεθαίνουν στους δρόμους από πείνα, κρύο και αρρώστιες

όλα αυτά που ονομάζουμε σημεία των καιρών και κουνάμε συγκαταβατικά το κεφάλι... δεν είναι επειδή είναι έτσι οι καιροί μας, αλλά επειδή κάποιος θέλει να βγάλει περισσότερο κέρδος...
αυτό, είναι ένα προνόμιο του καπιταλισμού

Μη λέμε λοιπόν ότι δεν υπάρχουν θύματα ... γιατί δεν υπάρχει τελειότερο σύστημα εκτός αυτού που ενδιαφέρεται πραγματικά για τον άνθρωπο και μόνο για τον άνθρωπο

Σε αυτό το σημείο να θυμίσω ότι οι σύγχρονες εκβιομηχανισμένες κοινωνίες, αν κ φαινομενικά είναι μπροστά σε σχέση π.χ. με τα θεοκρατικά συστήματα, εν τούτοις έχουν αρχίσει να θυσιάζουν τα ατομικά δικαιώματα στο όνομα της κοινωνίας (τάχα), πράγμα που δεν διαφέρει κ πολύ από την πρακτική των καθεστώτων για τα οποία μιλάμε. Η μόνη διαφορά είναι ότι πλέον το σφάξιμο γίνεται με το βαμβάκι κ με τις ευλογίες μας (ή την αδιαφορία μας). Το πρόβλημα είναι ότι όλες οι ιδεολογίες στην ιδανική τους μορφή ενδιαφέρονται για την ευημερία των πολιτών κ της πολιτείας (είτε Πολιτεία λέγεται αυτό, είτε κράτος, είτε διεθνείς οργανισμοί (ΕΕ, ΟΗΕ) κτλ), αλλά όλες κολλάνε στην πράξη, λόγω της ανθρώπινης φύσης που δεν μπορεί να αφήσει πίσω τις έμφυτες τάσεις της για απληστία κ επιβολή του "ισχυρότερου"...

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Άλλο το να πιστεύεις στον υλισμό, εξ ορισμού, επειδή είσαι στο ΚΚΕ ή στην ΚΝΕ και άλλο το να είσαι αυταρχικός πχ...
Αυτό που θέλω να πω είναι πως άλλο πράγμα οι πεποιθήσεις, οι ιδεολογίες και τα πιστεύω και άλλο ο χαρακτήρας!!

Το παιδί του οποίου οι γονείς δε συνεργάστηκαν (αν και δε θεωρώ πως έχεις δίκιο ούτε και σε αυτό) γιατί να καταδικάζεται από τη γένησή του σε μια συγκεκριμένη πορεία, ή καλύτερα σε μια πορεία μέσα σε συγκεκριμένα όρια;;

Είπες ότι οι απόψεις σου δεν είναι πολιτικοποιημένες, αλλά κοινωνικοποιημένες.... και χρησιμοποίησες (αρκετές φορές) τις λέξεις "ακροαριστερός" και "ακροδεξιός", αυτές οι λέξεις τι σημαίνουν (ως κοινωνικές έννοιες);;;

Μα γυρω απο την ολη φαση του κομματος (και του κομμουνισμου ισως) χρησημοποιω το αυταρχικος. [Αλλα οκ ας μιλησουμε για πραγματικους κομμουνιστες και οχι για υποκριτες.]
Η σχεση αυτη που λες μαλιστα απανταει στο τελευταιο που ρωτησες ;)
Δεν προχοραω σε πολιτικοποιηση (οσον αφορα τα μυαλα μου) γιατι πλεον δεν συσχετιζεται με ολη την κοινωνια αλλα με την ωμη εξουσια και εκφραση "αξιων" και τπτ αλλο. Προτιμω ν' ασχολουμαι με την κοινωνια καθ'αυτη παρα με την πολιτικη της γιατι μιλαμε για μεγαλη διαφθορα και για αλλοιωση των πραγματικων αναγκων και ιδεων σε συμφεροντα κτλ. Ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω.
Και για το παιδι τωρα παμε αλλου. Οντως δε μπορει να καλυτερεψει την δικη του τη ζωη ευκολα. Ξαναλεω πως δεν διαφωνω με την μορφη που τον βλεπουμε σημερα (γτ προφανως ετσι τον λαμβανουν οι αλλοι). Αλλα σου λεω για την απλουστερη μορφη του καπιταλισμου οπου δε νομιζω να υπηρχε αδικαιολογητα ετσι ενα παιδι.

Και κατι ακομα: το κειμενο δε το θεωρω αντικομμουνιστικο επειδη λεει μονο για τον κομμουνισμο. Ειναι η δεν ειναι πολιτικη ακροτητα; Ειναι, αρα πιανεται. Οποιος θελει δε μπορει να μιλησει για τις ακροτητες των αλλων; Δε ξερω ποσοι ειπαμε, εστω και λιγα, απλα καποιοι επιμειναν στον κομμουνισμο :worry:

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Sorry αλλά εγώ πολύ πιο συχνά βλέπω κομμουνιστές να κράζουν τον καπιταλισμό παρά καπιταλιστές να ασχολούνται καν με τον κομμουνισμό και τους πιστούς του.

Γενικα συμφωνω πολυ με Μοναχο και αρκετα με ΚουΕ και Iduna. Σε αυτο το κομματι της Μισελ να πω οτι στην Αγγλια τουλαχιστον, οι κομμουνιστες ειναι αρκετα περιθωριοποιημενοι, το κομμουνιστικο κομμα σχεδον ανυπαρκτο, και για αυτους η υπαρξη δυνατου κομμουνιστικου κομματος ισοδυναμει με την υπαρξη δυνατου ακροδεξιου κομματος. Ο μονος λογος που στην Ελλαδα βγαζει τετοια ποσοστα το ΚΚΕ ειναι λογω της δικτατοριας και αλλων προσφατων ιστορικων γεγονοτων που οι πληγες τους δεν εχουν κλεισει ακομα.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι ισχύει αυτό....
θεωρώ ότι μιλάμε για εγκλήματα του κομμουνισμού χωρίς να λαμβάνουμε καθόλου υπόψη μας τα εγκλήματα του καπιταλισμού γιατί τα ζούμε στην καθημερινότητα μας και νομίζουμε ότι είναι όλα οκ....

Δλδ... για μένα πάντα
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού το τι συμβαίνει στην Αφρική, που παιδιά πεθαίνουν απ την πείνα και διάφορες ασθένειες τη στιγμή που υπάρχουν πολύ πλούσια κράτη που θα μπορούσαν να τους σιτίσουν χωρίς καν να τους κοστίσει, που θα μπορούσαν να παρέχουν υγεία χωρίς καν να τίθεται θέμα στον ετήσιο προϋπλογισμό τους
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα των επεκτατικών πολέμων
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα των όπλων, που έπεσαν στην άνιση μάχη των εμπόρων για περισσότερο κέρδος
καταλογίζω σαν έγκλημα του καπιταλισμού όλα τα θύματα που πεθαίνουν στους δρόμους από πείνα, κρύο και αρρώστιες

όλα αυτά που ονομάζουμε σημεία των καιρών και κουνάμε συγκαταβατικά το κεφάλι... δεν είναι επειδή είναι έτσι οι καιροί μας, αλλά επειδή κάποιος θέλει να βγάλει περισσότερο κέρδος...
αυτό, είναι ένα προνόμιο του καπιταλισμού

Μη λέμε λοιπόν ότι δεν υπάρχουν θύματα ... γιατί δεν υπάρχει τελειότερο σύστημα εκτός αυτού που ενδιαφέρεται πραγματικά για τον άνθρωπο και μόνο για τον άνθρωπο

Η Αφρική πότε δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο (με εξαίρεση κάποιες περιοχές). Αρά και πριν εφαρμοστεί σε αυτόν τον βαθμό ο καπιταλισμός. Τουλάχιστον τώρα υπάρχουν κάποια άτομα που προσπαθούν να σώσουν την κατάσταση.

Ωστόσο πιστεύεται ότι υπάρχουν η κατάλληλη ποσότητα χρημάτων που αν εφαρμοστεί παγκόσμιος κομμουνισμός θα υπάρχουν για όλους σπίτια, παιδεία, σύνταξη, υγεία και διάφορα τέτοια; Το dream του μέσου ανθρώπου δεν μπορεί να υλοποιηθεί σε περίοδο κομμουνισμού. Αρά θα έχουμε μια λυπημένη κοινωνία.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν υπαρχουν λεφτα λεεει ; Plenty.
Και δε χρειαζεται να εχεουν ολοι που πεθαινουν της πεινας , πισινες. Αυτοι ζουνε τωρα με 1 δολαριο την ημερα και κανουν και αποταμιευση!

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Γη δεν έχει απεριόριστους πόρους. :)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η Γη δεν έχει απεριόριστους πόρους. :)

σορρυ αλλά στα σοβαρά δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με το γεγονός ότι ο πλούτος είναι μαζεμένος σε συγκεκριμένα σημεία και δεν δίνεται καμία σημασία σε φτωχές και υποανάπτυκτες χώρες?

Είναι δυστυχώς στα πλαίσια ενός καπιταλιστικού συστήματος το ενδιαφέρον για περισσότερη συσώρευση πλούτου στα χέρια των λίγων.

Αν δούμε ΣΤΕΝΑ τους ορισμούς του τι είναι καπιταλισμός και του τι είναι κομμουνισμός, τότε μπορούμε να δούμε ποιο απ τα δύο συστήματα είναι πιο κοντά στον ίδιο τον άνθρωπο και την ανθρωπιά.
Δε μπορούμε σε καμία περίπτωση να τα δούμε κάτω απ τον φακό του εφαρμοσμένου συστήματος γιατί άλλο πράγμα η ιδεολογία κι άλλο η πράξη μιας που κάθε εφαρμοσμένο σύστημα περιλαμβάνει πάντα και τον παράγοντα άνθρωπος.
Λάθος άνθρωποι σε θέσεις κλειδιά μπορούν να φέρουν την καταστροφή ενός ολόκληρου πλανήτη, πόσο μάλλον ενός συστήματος.

Πρσωπικά πιστεύω ότι δυστυχώς, "προπαγάνδες" θα υπάρχουν πάντα για όλα τα συστήματα.
Χωρίς να έχω ζήσει στην πρώην Σοβιετική Ενωση, χωρίς να ξέρω τα πιθανά εκεί προβλήματα που είχαν, γνωρίζω ότι είχαν και πολλά καλά τα οποία δε μπορούμε να εκμηδενίζουμε.
Το ότι είχαν παιδεία, υγεία, αθλητισμό, κουλτούρα.... δεν μπορούμε να το ξεχάσουμε.
Κάποτε είχαν τους σπουδαιότερους αθλητές και ιατρούς... τους σπουδαιότερους ιατρούς...
Αυτό το ξεχάσαμε επειδή δεν είχαν levi's παντελόνια και mc Donald's

Να σας πω κάτι? εγώ που έχω και levi's και mc Donald's και ζω σε ένα καπιταλιστικό σύστημα, προχτές έπρεπε να πάει η αδερφή μου μέσα στην τσάντα της τα δείγματα απ το νωτιαίο μυελό του πατέρα μου στο ειδικό ινστιτούτο για εξέταση
Να τα βράσω λοιπόν τα καλούδια του καπιταλισμού όταν δεν έχω τα βασικά που χρειάζομαι... ΥΓΕΙΑ

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
το ερώτημα δεν είναι αν έχει απεριόριστους πόρους, αλλά αν έχει αρκετούς πόρους... Κ προσωπικά νομίζω πως έχει κ παραέχει. Δεν χρειάζεται δλδ να υπάρχουν οπωσδήποτε οι φτωχοί ώστε οι υπόλοιποι να έχουν να φάνε...

Κ εδώ μπαίνει ο καταναλωτισμός κ η ανθρώπινη φύση στη μέση. Ο άνθρωπος θέλει απλά να επιζήσει; όχι. Θέλει να αποκτά όλο κ περισσότερα, θέλει να είναι πρώτος σε σχέση με τους άλλους, θέλει να ξεχωρίζει κ να είναι καλύτερος. Κ γι' αυτό το λόγο τα ιδανικά οικονομικο-κοινωνικά συστήματα είναι καταδικασμένα να παραμένουν "ιδανικά", όπως είπα κ πιο πάνω.

Ναι, είμαι απαισιόδοξος γενικά για την Πολιτική γιατί είναι αποσυνδεδεμένη από τον ανθρωπισμό... :(

@ΚΕ Δεν νομίζω ότι το σύστημα υγείας ήταν καλύτερο στην Σοβιετική Ένωση. Τα νοσοκομεία κ τότε ήταν τρισάθλια κ πολύ συγκεκριμένα άτομα είχαν πρόσβαση στις "καλές" υπηρεσίες. Κ πάλι αυτό μου το μετέφερε άτομο που έζησε στην ΕΣΣΔ. Κ αυτό το λέω για να τονίσω ότι ο άνθρωπος σπάνια ήταν στο επίκεντρο οποιασδήποτε πολιτικής γιατί η πολιτική ανέκαθεν ήταν παιχνίδι των λίγων...

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δε μπορούμε σε καμία περίπτωση να τα δούμε κάτω απ τον φακό του εφαρμοσμένου συστήματος γιατί άλλο πράγμα η ιδεολογία κι άλλο η πράξη μιας που κάθε εφαρμοσμένο σύστημα περιλαμβάνει πάντα και τον παράγοντα άνθρωπος.
Λάθος άνθρωποι σε θέσεις κλειδιά μπορούν να φέρουν την καταστροφή ενός ολόκληρου πλανήτη, πόσο μάλλον ενός συστήματος.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μ' αυτό το σημείο του μηνύματος (+1, δηλαδή, στην κυριολεξία πια :P, για το σημείο αυτό). Δεν μπορώ να κρίνω τα εν λόγω οικονομικά συστήματα, καθώς δεν τα γνωρίζω αναλυτικά, μόνο επιφανειακά κάποια χαρακτηριστικά τους.


Είναι αυτό που 'χα αναφέρει, κάθε οικονομικό σύστημα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Το πρόβλημα όμως έρχεται στην πράξη - για παράδειγμα αυτό που υποψιάζομαι (και αν βρω χρόνο ίσως κάτσω να το ψάξω και να το επιβεβαιώσω) είναι ότι το σύστημα όπως εφαρμόστηκε απέχει αρκετά από τα κείμενα του Marx.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πολιτικές ακρότητες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top