• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τεστ Παπανικολάου

olia

Νεοφερμένος

Η olia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας. Καλή Χρονιά εύχομαι σε όλους:)
Ήθελα να ρωτήσω το εξής, ΤΕΣΤ ΠΑΠ ...πονάει?
θέλω να πάω να κάνω μά όλο σκέφτομαι πως ίσως να είναι κάτι επώδυνο και έχω αγχωθεί πάρα πολύ:/:
δεν είναι λές και σου παίρνουν αίμα για εξετάσεις απο το χέρι αλλά είναι σε αρκετά ευαίσθητο σημείο...
θέλω να το κάνω,πραγματικά..απλά φοβάμαι τον πόνο.
και όταν χρησιμοποιούν κι εκείνο το όργανο προκειμένου να δούν τον τράχηλο...
θα ήθελα πραγματικά να μου πείτε τις εμπειρίες σας σας παρακαλώ, και αν τελικά πονάει τόοοοοσο πολύ???
ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γειά σας. Καλή Χρονιά εύχομαι σε όλους:)
Ήθελα να ρωτήσω το εξής, ΤΕΣΤ ΠΑΠ ...πονάει?
θέλω να πάω να κάνω μά όλο σκέφτομαι πως ίσως να είναι κάτι επώδυνο και έχω αγχωθεί πάρα πολύ:/:
δεν είναι λές και σου παίρνουν αίμα για εξετάσεις απο το χέρι αλλά είναι σε αρκετά ευαίσθητο σημείο...
θέλω να το κάνω,πραγματικά..απλά φοβάμαι τον πόνο.
και όταν χρησιμοποιούν κι εκείνο το όργανο προκειμένου να δούν τον τράχηλο...
θα ήθελα πραγματικά να μου πείτε τις εμπειρίες σας σας παρακαλώ, και αν τελικά πονάει τόοοοοσο πολύ???
ευχαριστώ!

καταρχάς καλώς ήρθες και καλή χρονιά :)
το τεστ ΠΑΠ όχι δεν πονάει... και δεν ξέρω και γιατί έχεις αυτή την εντύπωση
ο διαστολέας που σου τοποθετείται απ τον γυναικολόγο σου (και το πιθανότερο είναι ότι θα πρέπει να τον κρατήσεις για να τον βοηθήσεις) δεν πονάει... απλά κρατάει ανοιχτή τη δίοδο για να μπορέσει ο γυναικολόγος να βάλει το ξυλαράκι με το βαμβακάκι στην άκρη του, απερίσπαστος και να πάρει το απαραίτητο δείγμα

έχω κάνει παμπολα τεστ στην ηλικία που είμαι και ουδέποτε πόνεσα...
πως σου ήρθε αυτό αλήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πώς γίνεται το τεστ Παπ; Ο/Η γυναικολόγος σας θα λάβει κύτταρα από την επιφάνεια του τραχήλου και από το τμήμα εκείνο το οποίο συνδέει τον τράχηλο με το σώμα της μήτρας. Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιείται μια μικρή σπάτουλα και ένα μαλακό "βουρτσάκι". Αυτό το κολπικό επίχρισμα θα διατηρηθεί σε ένα "πλακάκι", προκειμένου να εξεταστεί στη συνέχεια από κυτταρολόγο. Η διαδικασία αποσκοπεί στον εντοπισμό τυχόν μεταβολών στα κύτταρα, οι οποίες δεν οφείλονται σε ορμονικές αλλαγές ή στην ηλικία αλλά σε πιθανά παθολογικά αίτια. Η κυτταρολογική διάγνωση είναι το πρώτο βήμα για την αξιολόγηση και τη θεραπεία του προβλήματος.

Τι είναι και πότε πρέπει να υποβληθείτε σε αυτό;
Η εξέταση αποσκοπεί στην ανίχνευση κακοηθειών ή προκαρκινικών αλλαγών στον τράχηλο της μήτρας. Το θετικό αποτέλεσμα υποδηλώνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα που χρειάζεται περαιτέρω έλεγχο ώστε να γίνει η τελική διάγνωση. Το τεστ Παπ δεν είναι διαγνωστικό και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για να αποκλείσει το ενδεχόμενο καρκίνου του τραχήλου της μήτρας. Σε περίπτωση που παρουσιάζετε ύποπτη συμπτωματολογία, που πιθανώς οφείλεται σε αυτήν τη μορφή καρκίνου, είναι απαραίτητο να υποβληθείτε σε βιοψία.
Συνεπώς, εάν παρουσιάζετε συμπτώματα που είναι ενδεχόμενο να οφείλονται σε καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, ένα φυσιολογικό τεστ Παπ δεν αποκλείει την πιθανότητα να πάσχετε από τη νόσο. Η χρησιμότητα της εξέτασης έγκειται στη διάγνωση προκαρκινικών αλλοιώσεων και, επομένως, στην πρόληψη της ασθένειας.

Στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων, η εξέταση δείχνει όντως κάποιες μικρές αλλοιώσεις στον τράχηλο της μήτρας. Μολονότι ορισμένες από αυτές μπορεί να είναι προκαρκινικές, οι περισσότερες είναι θεραπεύσιμες.
Πάντως, τα νεοπλάσματα στον τράχηλο είναι συνήθως ορατά κατά τη γυναικολογική εξέταση και μόνο όταν δεν φαίνονται μακροσκοπικά μπορούμε να στηριχτούμε στο τεστ Παπ.
Πρέπει να κάνετε την εξέταση μία φορά το χρόνο, αλλά, εάν τα τεστ σας είναι πάντα φυσιολογικά, μπορείτε να δώσετε στον εαυτό σας μεγαλύτερο περιθώριο μεταξύ δύο εξετάσεων.







διαβάστε περισσότερα στην πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Τεστ ΠΑΠ έχω κάνει δύο φορές μέχρι τώρα και σε κανένα μήνα α πάω για τρίτη.
ΔΕΝ πονάει. Το "πρόβλημα" είναι το άγχος.
Όπως ακριβώς στα είπε και η Κακή Επιρροή.
Μην φοβάσαι και σκέψου οτι ακόμη κι αν κάτι είναι επώδυνο (που στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι), εαν πρόκειται για την υγεία μας πρέπει να το κάνουμε.
Εγώ κάνω κάθε χρόνο γιατί θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ακριβώς όπως τα είπαν οι προηγούμενες.
Μόλις τελειώσει θα πεις "Τόσο απλό ήτανε;":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
και επισης για οσες δεν το γνωριζουν το τεστ παπ πρεπει να γινεται τη 12η μερα του κυκλου.
δλδ απ την πρωτη μερα που θα σου ερθει εμμηνος ρυση μετρας 12 μερες και τοτε πας για τεστ παπ.
αν πεφτει σκ η 12η μερα τοτε πας 1-2 μερες νωριτερα η αργοτερα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olia

Νεοφερμένος

Η olia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σκέφτομαι πως πονάει γιατί ακόμη και κατά την ερωτική επαφή πονάω αρκετά(πιο πολύ σαν τσούξιμο το νοιώθω,δηλαδή-&μάλιστα έχει περάσει και αρκετός καιρός απο την τελευταία φορά)πόσο μάλλον στην εξέταση που χρησιμοποιείται και ..ο διαστολέας,δηλαδή ούτε κάν...αλλά ένα κρύο εργαλείο.
Και δεν είμαι στενή(για να δικαιολογήσω τον πόνο)έχω λεκάνη,το καταλαβαίνω.
Ωραία..και σου τοποθετεί τον διαστολέα ώστε να φτάσει στον τράχηλο και μετά με ένα βουρτσάκι παίρνει δείγμα.Αυτό είναι,δηλ..
και όταν σου παίρνει το δείγμα δε νοιώθεις ούτε εκεί κάποια ενόχληση?...το βουρτσάκι,δεν το καταλαβαίνεις?
...όταν έχεις μία σχέση εντάξει είσαι κάπως πιο ανοιχτή απο κάτω,αλλά αν έχεις καιρό απο την τελευταί φορά???....ή δεν παίζει ρόλο?βλακεία είπα μάλλον,ε?
Οπότε,χαλαρώνεις,ανοίγεις πόδια και σκέφτεσαι κάτι άλλο για να χαλαρώσεις πιο πολύ...κάπως έτσι??
να σας πώ και κάτι άλλο??στη αρχή νόμιζα πως σου κάνει ένεση γιά να κάνει την εξέταση &μάλιστα το είχα συζητήσει με φίλες μου &δεν είπαν τίποτα κάτι διαφορετικό...ίσως γι'αυτό να είχα φρικάρει και τόσο.
ευχαριστώ,πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σκέφτομαι πως πονάει γιατί ακόμη και κατά την ερωτική επαφή πονάω αρκετά(πιο πολύ σαν τσούξιμο το νοιώθω,δηλαδή-&μάλιστα έχει περάσει και αρκετός καιρός απο την τελευταία φορά)πόσο μάλλον στην εξέταση που χρησιμοποιείται και ..ο διαστολέας,δηλαδή ούτε κάν...αλλά ένα κρύο εργαλείο.
Και δεν είμαι στενή(για να δικαιολογήσω τον πόνο)έχω λεκάνη,το καταλαβαίνω.
Ωραία..και σου τοποθετεί τον διαστολέα ώστε να φτάσει στον τράχηλο και μετά με ένα βουρτσάκι παίρνει δείγμα.Αυτό είναι,δηλ..
και όταν σου παίρνει το δείγμα δε νοιώθεις ούτε εκεί κάποια ενόχληση?...το βουρτσάκι,δεν το καταλαβαίνεις?
...όταν έχεις μία σχέση εντάξει είσαι κάπως πιο ανοιχτή απο κάτω,αλλά αν έχεις καιρό απο την τελευταί φορά???....ή δεν παίζει ρόλο?βλακεία είπα μάλλον,ε?
Οπότε,χαλαρώνεις,ανοίγεις πόδια και σκέφτεσαι κάτι άλλο για να χαλαρώσεις πιο πολύ...κάπως έτσι??
να σας πώ και κάτι άλλο??στη αρχή νόμιζα πως σου κάνει ένεση γιά να κάνει την εξέταση &μάλιστα το είχα συζητήσει με φίλες μου &δεν είπαν τίποτα κάτι διαφορετικό...ίσως γι'αυτό να είχα φρικάρει και τόσο.
ευχαριστώ,πάντως:)

το ότι έχεις "τσούξιμο" κατά την ερωτική πράξη επιβάλεται να του το πεις...
αυτό, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο "φυσιολογικό"!!
εφόσον δεν είσαι στις πρώτες 2-3 φορές, δεν θα έπρεπε να πονάς! ούτε να σε τσούζει ούτε τίποτα!
εκτός κι αν (και με συγχωρείς) είσαι εντελώς άπειρη κι εσύ κι ο σύντροφος σου και δεν φροντίζει πριν την διείσδυση να είσαι αρκετά υγρή ώστε να γλυστράει μέσα σου με άνεση

Η διαδικασία για το ΠΑΠ είναι πολύ απλή.... κάθεσαι στην καρέκλα και χαλαρώνεις
Σου βάζει τον διαστολέα που ναι είναι μέταλλο και το μόνο ίσως που νιώσεις είναι λίγο κρύο :P
Ο διαστολέας μοιάζει κατά κάποιον μακρυνό τρόπο σαν το κόκκαλο που βάζουμε τα παπούτσια... στο τοποθετεί λοιπόν και κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζητήσει να το κρατήσεις και με τα δυο σου χέρια και να το τραβάς προς τα πάνω. Καθόλου μα καθόλου πόνος.
Τότε αυτός θα βάλει κάτι σαν μπατονέτα περισσότερο κι όχι σαν βουρτσάκι που λέει το άρθρο.
Ξύλινο, μακρύ, πολύ λεπτο (σαν καλαμάκι από σουβλάκι) και στην άκρη έχει βαμβάκι.
Αυτο το βαμβάκι θα το ακουμπήσει στον τράχηλο και θα σου πάρει δείγμα. Πονάει όσο πονάει η μπατονέτα στο αυτί σου :P δλδ καθολου... αν πονέσεις θα σημαίνει ότι είσαι κατά φαντασίαν πονεσιάρα :P ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ .-

Απ όσο καταλαβαίνω δε, οι φίλες σου ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχουν κάνει ποτέ τους ΠΑΠ αν σε άφησαν να πιστεύεις ότι πονάει κι ότι σου κάνει κι ολας ενεση ο γιατρος! να τις μαλώσεις...

προσωπικά εχω γλυτώσει πριν απο πολλά χρόνια το ενδεχόμενο του να έχω καρκίνο σήμερα επειδή έκανα τακτικά τις εξετάσεις μου

Το τεστ παπ σωζει ζωες... δεν είναι αστείο! Και δεν υπάρχει τίποτα το καλύτερο απ την πρόληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό που είπε και η ΚουΕ, από τη στιγμή που αισθάνεσαι κάποια ενόχληση τότε επιβάλλεται να πάς σε γυναικολόγο.
Γενικά απ'οτι κατάλαβα δεν έχεις επισκεφτεί γιατρό. Καλό θα είναι να το επισπεύσεις κιόλας.

Επίσης, αυτό με τη 12η μέρα δεν το ήξερα καν.
Και εμένα δε με βάζει η γιατρός να κρατάω τίποτα (ευτυχώς δηλαδή γιατί κάνω αμάν να χαλαρώσω, αμα με έβαζε να κάνω και δουλειές δε θα μπορούσα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
το ότι έχεις "τσούξιμο" κατά την ερωτική πράξη επιβάλεται να του το πεις...
αυτό, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο "φυσιολογικό"!!
εφόσον δεν είσαι στις πρώτες 2-3 φορές, δεν θα έπρεπε να πονάς! ούτε να σε τσούζει ούτε τίποτα!
εκτός κι αν (και με συγχωρείς) είσαι εντελώς άπειρη κι εσύ κι ο σύντροφος σου και δεν φροντίζει πριν την διείσδυση να είσαι αρκετά υγρή ώστε να γλυστράει μέσα σου με άνεση

Η διαδικασία για το ΠΑΠ είναι πολύ απλή.... κάθεσαι στην καρέκλα και χαλαρώνεις
Σου βάζει τον διαστολέα που ναι είναι μέταλλο και το μόνο ίσως που νιώσεις είναι λίγο κρύο :P
Ο διαστολέας μοιάζει κατά κάποιον μακρυνό τρόπο σαν το κόκκαλο που βάζουμε τα παπούτσια... στο τοποθετεί λοιπόν και κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζητήσει να το κρατήσεις και με τα δυο σου χέρια και να το τραβάς προς τα πάνω. Καθόλου μα καθόλου πόνος.
Τότε αυτός θα βάλει κάτι σαν μπατονέτα περισσότερο κι όχι σαν βουρτσάκι που λέει το άρθρο.
Ξύλινο, μακρύ, πολύ λεπτο (σαν καλαμάκι από σουβλάκι) και στην άκρη έχει βαμβάκι.
Αυτο το βαμβάκι θα το ακουμπήσει στον τράχηλο και θα σου πάρει δείγμα. Πονάει όσο πονάει η μπατονέτα στο αυτί σου :P δλδ καθολου... αν πονέσεις θα σημαίνει ότι είσαι κατά φαντασίαν πονεσιάρα :P ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ .-

Απ όσο καταλαβαίνω δε, οι φίλες σου ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν έχουν κάνει ποτέ τους ΠΑΠ αν σε άφησαν να πιστεύεις ότι πονάει κι ότι σου κάνει κι ολας ενεση ο γιατρος! να τις μαλώσεις...

προσωπικά εχω γλυτώσει πριν απο πολλά χρόνια το ενδεχόμενο του να έχω καρκίνο σήμερα επειδή έκανα τακτικά τις εξετάσεις μου

Το τεστ παπ σωζει ζωες... δεν είναι αστείο! Και δεν υπάρχει τίποτα το καλύτερο απ την πρόληψη!
Συμφωνώ σε όλα :). Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι έχουν βγει και κάτι πλαστικά κολποσκόπια μιας χρήσης (σε διάφορα μεγέθη) για αυτή τη δουλειά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα :). Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι έχουν βγει και κάτι πλαστικά κολποσκόπια μιας χρήσης (σε διάφορα μεγέθη) για αυτή τη δουλειά .

Ναι αυτό θα έλεγα τώρα, έχω κάνει 1 φορά στην ζωή μου τεστ πάπ:redface: αλλα δεν έβαλαν αυτό το σιδερένιο, έβαλάν ένα πράγμα πλαστικό σαν δονητή αλλα απο μέσα άδειο, το μόνο που ένιωσα ή μάλλων άκουσα ήταν ο θώρηβος σαν το καθάρισμα του τζαμιού:P τίποτε παραπάνω, και εγώ πονάω στην σεξουαλική πράξη τα πρώτα 5 λεπτά χρόνια τώρα, αλλα στο τέστ δεν πόνεσα καθόλου, κάποια στιγμή θα γελάς που φοβήθηκες κάτι τόσο απλό, κάντο και θα μας θυμηθείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
συγνωμη κιολας....εισαι 27 χρονων και δεν εκανες ποτε σου τεστ παπ;:confused::confused::confused:
ετσι κανετε ρε κοριτσια μερικες και μετα οταν κανετε τεσπ παπ σας βρισκουν καρκινους και χτυπιεστε:confused::confused::confused:
ελεος δλδ...:worry: αυτο πρεπει να γινεται απ την πρωτη φορα που θα εχει σεξουαλικες επαφες η γυναικα...οχι να περιμενεις μεχρι τα 27 σου:worry:
και δεν ποναει καθολου μα καθολου. εκτος αν εχεις στενο κολπο...παιζει και αυτο το ενδεχομενο.
να υποθεσω οτι δεν εχεις παει ποτε σε γυναικολογο δλδ ε; ουτε για να ρωτησεις κπ βασικα πραγματα...:worry:
να βρεις γυναικολογο γυναικα αν ειναι η πρωτη σου φορα... θα νοιωσεις πολυ πιο ανετα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και στενό κόλπο να έχει, δεν πονάει καλέ... μπατονέτα θα βάλει μέσα για να πάρει το δείγμα κι όχι μάνικα της πυροσβεστικής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
να βρεις γυναικολογο γυναικα αν ειναι η πρωτη σου φορα... θα νοιωσεις πολυ πιο ανετα.;)

Αυτο δεν ισχυει παντα.. Εγω δεν νιωθω καθολου ανετα με γυναικα γυναικολογο. :worry:
Συμφωνω παντως στο οτι αν εισαι οντως 27, εχεις αργησει πολυ για την επισκεψη στον γιατρο σου. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
και στενό κόλπο να έχει, δεν πονάει καλέ... μπατονέτα θα βάλει μέσα για να πάρει το δείγμα κι όχι μάνικα της πυροσβεστικής :P

αν εχει στενο κολπο κουε δεν θα πονεσει με τη μπατονετα...αλλα με τον διαστολεα λιγο μονο για να την ανοιξει. βεβαι δεν μιλαμε για πονο αμαν τι...εκεινη τη στιγμη λιγο δυσφορια...τπτ παραπανω. εγω ετσι νοιωθω παντως επειδη ειμαι στενη:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
συγνωμη κιολας....εισαι 27 χρονων και δεν εκανες ποτε σου τεστ παπ;:confused::confused::confused:
ετσι κανετε ρε κοριτσια μερικες και μετα οταν κανετε τεσπ παπ σας βρισκουν καρκινους και χτυπιεστε:confused::confused::confused:
ελεος δλδ...:worry: αυτο πρεπει να γινεται απ την πρωτη φορα που θα εχει σεξουαλικες επαφες η γυναικα...οχι να περιμενεις μεχρι τα 27 σου:worry:
και δεν ποναει καθολου μα καθολου. εκτος αν εχεις στενο κολπο...παιζει και αυτο το ενδεχομενο.
να υποθεσω οτι δεν εχεις παει ποτε σε γυναικολογο δλδ ε; ουτε για να ρωτησεις κπ βασικα πραγματα...:worry:
να βρεις γυναικολογο γυναικα αν ειναι η πρωτη σου φορα... θα νοιωσεις πολυ πιο ανετα.;)

Ενα χρόνο μετά την πρώτη σεξουαλική επαφή, μετά σου λέει να πάς μετά απο 6 μήνες προλιπτικά και μετά μία φορά το χρόνο, εγώ έκανα τον πρώτο χρόνο, δηλ. στα 22 μου και ακόμα δεν έχω πάει, η γιατρός είπαι ότι παίζει ρόλο και η σεξουαλική επαφή, άν δλδ δεν υπάρχει κίνηση στο κρεββάτι δεν είναι και τόσο φοβερό αν το παραλίψεις για λίγο αλλα 27 χρονών και καθόλου δεν είναι μεγάλο έγγλημα αλλα απλά ήρθε η ώρα ότι και να γίνει;)


Βάσω με ανατρίχιασες, είπαμε δεν κάναμε αλλα αυτά με τους καρκίνους τι τα ήθελες; μου σήκωσες την τρίχα κάγγελο:worry::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ενα χρόνο μετά την πρώτη σεξουαλική επαφή, μετά σου λέει να πάς μετά απο 6 μήνες προλιπτικά και μετά μία φορά το χρόνο, εγώ έκανα τον πρώτο χρόνο, δηλ. στα 22 μου και ακόμα δεν έχω πάει, η γιατρός είπαι ότι παίζει ρόλο και η σεξουαλική επαφή, άν δλδ δεν υπάρχει κίνηση στο κρεββάτι δεν είναι και τόσο φοβερό αν το παραλίψεις για λίγο αλλα 27 χρονών και καθόλου δεν είναι μεγάλο έγγλημα αλλα απλά ήρθε η ώρα ότι και να γίνει;)


Βάσω με ανατρίχιασες, είπαμε δεν κάναμε αλλα αυτά με τους καρκίνους τι τα ήθελες; μου σήκωσες την τρίχα κάγγελο:worry::P:P

η αληθεια ειναι μανιαρι:worry:
μια ανιψια μιας γνωστης μας δεν ειχε κανει ποτε τεστ παπ ετσι οπως η κοπελα που μας ρωταει γι αυτο...και πηγε στα 30 της η ερημη.:worry: και της βρηκαν καρκινο παρακαλω και χτυπιοταν και οδυροταν μετα. εμ ποιος φταιει; ο γιατρος; η η γυναικα που δεν εκανε τπτ για την προληψη της; :worry: η συγκεκριμενη κοπελα εκανε χημειοθεραπειες μετα στα καλα του καθουμενου.
γι αυτο λεμε...τεσπ παπ σωζει ζωες....μη το αμελειτε οσο κι αν φοβαστε χωρις λογο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
η αληθεια ειναι μανιαρι:worry:
μια ανιψια μιας γνωστης μας δεν ειχε κανει ποτε τεστ παπ ετσι οπως η κοπελα που μας ρωταει γι αυτο...και πηγε στα 30 της η ερημη.:worry: και της βρηκαν καρκινο παρακαλω και χτυπιοταν και οδυροταν μετα. εμ ποιος φταιει; ο γιατρος; η η γυναικα που δεν εκανε τπτ για την προληψη της; :worry: η συγκεκριμενη κοπελα εκανε χημειοθεραπειες μετα στα καλα του καθουμενου.
γι αυτο λεμε...τεσπ παπ σωζει ζωες....μη το αμελειτε οσο κι αν φοβαστε χωρις λογο.;)

Καλό μου συμφωνώ μαζί σου, ξέρω πόσο συμαντικό είναι και ξέρω ότι έχει σώσει εκατομύρια ανθρώπους αλλα άσε να πούμε άν πονάει ή όχι, το χειρότερο είναι και ανα οργανισμό, δεν είναι ανάγκη(κατα την γνώμη μου) να φρικάρουμε κόσμο πρωινιάτικα, εδώ και μένα με τρόμαξες:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Καλό μου συμφωνώ μαζί σου, ξέρω πόσο συμαντικό είναι και ξέρω ότι έχει σώσει εκατομύρια ανθρώπους αλλα άσε να πούμε άν πονάει ή όχι, το χειρότερο είναι και ανα οργανισμό, δεν είναι ανάγκη(κατα την γνώμη μου) να φρικάρουμε κόσμο πρωινιάτικα, εδώ και μένα με τρόμαξες:worry:

για το καλο σας.;)
το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν λεγανε οι αρχαιοι ημων προγονοι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olia

Νεοφερμένος

Η olia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καταρχήν,ευχαριστώωωωω.....
(αν δε τό'λεγα θά'σκαγα:))
εντάξει,το έχω καταλάβει (πλέον!) ότι δεν πονάει.αν και φοβάμαι λίγο, ξέρω όμως ότι είναι απλά η ιδέα μου,οπότε αυτό κάπως με καθησυχάζει.οΚ,μία δυσφορία όπως είπατε μπορεί να τη νοιώσω αλλά normal.
ούτως ή άλλως είναι για την υγεία μου και θέλω να το κάνω,άρα...
τη 12η μέρα του κύκλου,μάλιστα..
θα κοιτάξω να βρώ &μιά γυναικολόγο,γιατί σε άντρα η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι.
αυτό πάντως με το πλαστικό κολποσκόπιο μου άρεσε αρκετά..(μακάρι να το χρησιμοποιούσαν όλοι οι γιατροί)
adespoto,κι εσύ προσπαθείς να χαλαρώσεις,ε? άρα, να μήν αισθάνομαι πολύ χαζή &περίεργη που το αισθάνομαι κι εγώ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top