Γιατί δεν έχω πια Facebook

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ο μονος λογος που δεν το κλεινω ειναι επδ βλεπω κατι σελιδες με γκραφιτι και αλλα τετοια
εχω να μπω τσατ ή να κοιταξω αυτη τη μαλακια με τις δημοσιευσεις των "φιλων" μου κανα χρονο και βαλε
τρουθ ιζ i don't give a fuck για το facebook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από stefanos...:
ναι καλα..... ισα-ισα αν ηξερε οτι θα γινοταν εκατομυριουχος και θα ειχε τοσο μεγαλη φημη θα το εκανε και μια ωρα νωριτερα μην σου πω.. :P:P

Πάρα πολλοί έγιναν εκατομμυριούχοι από αυτό το τερατούργημα σίγουρα δεν ήταν βρωμοδουλειά ενός μόνο ανθρώπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και εγώ το έχω μια εβδομάδα κλειστό. Δε μου λείπει. Για να μιλάω με τις φίλες μου το ειχα κυρίως λόγω έλλειψης κάρτας :-P αλλα τωρα το κλείσαμε ολες γιατί ειναι αλήθεια οτι τρώει πολύ χρονο και φέτος δε μας παίρνει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
...αναφορικα σε αυτους που ποτε δεν εκαναν εγω δεν ειμαι και τοσο θετικη πιστευω οτι πριν ακυρωσεις κατι πρεπει να το δοκιμασεις πρωτα
Πολύ σωστά. Το ίδιο ισχύει για πολλά πράγματα (Π.χ. τσιγάρο, ποτό, ναρκωτικά κλπ). :P

Λοιπόν ας εξομολογηθώ όλη την αλήθεια. Γενικά από μικρός ήμουνα (και ίσως είμαι ακόμα) άτομο αντιδραστικό. Όταν έβλεπα τους συμμαθητές μου και τις συμμαθήτριές μου να έχουν πωρωθεί μέχρι αηδίας με το facebook, ήθελα να ξεχωρίσω και το σνόμπαρα. Μου την έσπαγε που όλοι με ρωτούσαν για το λογαριασμό που θεωρούσαν δεδομένο ότι έχω και έπαιρνα το ύφος του Αλ Πατσίνο στο Godfather II, έκανα την κλασική χειρονομία του και έλεγα ότι δεν ασχολούμαι με τέτοια πράγματα. Βέβαια, έφτιαξα δύο (2) λογαριασμούς με φανταστικά και ψεύτικα στοιχεία, έναν αγοριού και έναν κοριτσιού, ώστε να είμαι μέσα στα δρώμενα. (Είναι η πρώτη φορά που το αποκαλύπτω. Ο αναμάρτητος πρώτος το mouse βαλέτω). Με τους λογαριασμούς αυτούς έγινα φίλος με όλους τους γνωστούς μου και όχι μόνο, χωρίς ποτέ κανένας να μάθει ποιος/ποια ήμουνα. (Είχα και αρκετές κατακτήσεις, αλλά οι πιο πολλές ήταν στον κοριτσίστικο λογαριασμό μου). Δεν έχω ξαναμπεί στους λογαριασμούς αυτούς από όταν ήμουνα μαθητής και μπορώ να πω ότι τους έχω ξεχάσει εντελώς. Έτσι έχω περάσει από το στάδιο αυτής της μανίας, έστω και με πλαστές ταυτότητες, άρα έχω δοκιμάσει. Ποτέ όμως ως τώρα δεν άνοιξα άλλο λογαριασμό με τα δικά μου στοιχεία.

Ακόμα και σήμερα βλέπω άτομα που κάθε στιγμή θέλουν να είναι στο facebook. Βλέπω έναν ανόητο (κατά τη γνώμη μου) εθισμό. Βλέπω ότι τα "μέσα κοινωνικής δικτύωσης" σε κάνουν αντικοινωνικό. Όλοι λένε ότι δεν είναι εθισμένοι, ότι το χρησιμοποιούν με σύνεση, ότι αξιοποιούν μόνο τα θετικά κλπ, αλλά επιτρέψτε μου να αμφιβάλω. Φυσικά, εξακολουθώ να σνομπάρω το φατσοβιβλίο και όταν πολλοί με ρωτάνε και τους λέω ότι δεν έχω λογαριασμό, με κοιτάζουν σαν εξωγήινο. Ενημερωτικά, στο Νοσοκομείο Παίδων, υπάρχουν προγράμματα απεξάρτησης από το facebook...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
έχω στο φεης ένα ψεύτικο λογαριασμό 6 χρόνια τώρα, ούτε φίλους, ούτε λαηκς,
τζαστ ζηνγκα πόκερ!

μία φορά την εβδομάδα, μία ώρα, αν θυμάμαι καλά είμαι στα 700.000.000, έχω ταλέντο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πολύ σωστά. Το ίδιο ισχύει για πολλά πράγματα (Π.χ. τσιγάρο, ποτό, ναρκωτικά κλπ). :P

Λοιπόν ας εξομολογηθώ όλη την αλήθεια. Γενικά από μικρός ήμουνα (και ίσως είμαι ακόμα) άτομο αντιδραστικό. Όταν έβλεπα τους συμμαθητές μου και τις συμμαθήτριές μου να έχουν πωρωθεί μέχρι αηδίας με το facebook, ήθελα να ξεχωρίσω και το σνόμπαρα. Μου την έσπαγε που όλοι με ρωτούσαν για το λογαριασμό που θεωρούσαν δεδομένο ότι έχω και έπαιρνα το ύφος του Αλ Πατσίνο στο Godfather II, έκανα την κλασική χειρονομία του και έλεγα ότι δεν ασχολούμαι με τέτοια πράγματα. Βέβαια, έφτιαξα δύο (2) λογαριασμούς με φανταστικά και ψεύτικα στοιχεία, έναν αγοριού και έναν κοριτσιού, ώστε να είμαι μέσα στα δρώμενα. (Είναι η πρώτη φορά που το αποκαλύπτω. Ο αναμάρτητος πρώτος το mouse βαλέτω). Με τους λογαριασμούς αυτούς έγινα φίλος με όλους τους γνωστούς μου και όχι μόνο, χωρίς ποτέ κανένας να μάθει ποιος/ποια ήμουνα. (Είχα και αρκετές κατακτήσεις, αλλά οι πιο πολλές ήταν στον κοριτσίστικο λογαριασμό μου). Δεν έχω ξαναμπεί στους λογαριασμούς αυτούς από όταν ήμουνα μαθητής και μπορώ να πω ότι τους έχω ξεχάσει εντελώς. Έτσι έχω περάσει από το στάδιο αυτής της μανίας, έστω και με πλαστές ταυτότητες, άρα έχω δοκιμάσει. Ποτέ όμως ως τώρα δεν άνοιξα άλλο λογαριασμό με τα δικά μου στοιχεία.

Ακόμα και σήμερα βλέπω άτομα που κάθε στιγμή θέλουν να είναι στο facebook. Βλέπω έναν ανόητο (κατά τη γνώμη μου) εθισμό. Βλέπω ότι τα "μέσα κοινωνικής δικτύωσης" σε κάνουν αντικοινωνικό. Όλοι λένε ότι δεν είναι εθισμένοι, ότι το χρησιμοποιούν με σύνεση, ότι αξιοποιούν μόνο τα θετικά κλπ, αλλά επιτρέψτε μου να αμφιβάλω. Φυσικά, εξακολουθώ να σνομπάρω το φατσοβιβλίο και όταν πολλοί με ρωτάνε και τους λέω ότι δεν έχω λογαριασμό, με κοιτάζουν σαν εξωγήινο. Ενημερωτικά, στο Νοσοκομείο Παίδων, υπάρχουν προγράμματα απεξάρτησης από το facebook...
ok μετα απο αυτο εχω μεινει speechless εισαι οντως θεος αχχαχαχαχχαχαχαχ παντως μπραβο εχεις ολοκληρωμενη αποψη επι του θεματος
Τωρα αναφορικα με εμενα μετα απο ολο αυτο το thread συνειδητοποιησα οτι οπως σε καθε τι παν μετρον αριστο ετσι ενεργοποιησα τον λογαριασμο μου ξανα γιατι με το να το κανω και τοοσο μεγαλο θεμα εθιζομαι υποσυνειδητα ακομη πιο πολυ... Θα συνεχισω λοιπον να χω facebook παρολο που δεν θα μπαινω πια τοσο συχνα. αρα πλεον δεν εχω σβησει το facebook ουπς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θεωρώ το facebook μεγάλο σκουπίδι, που εύκολα σε βάζει σε διαδικασίες ναρκισσιστικές.Είχα για περιορισμένο χρονικό διάστημα πριν χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Let.It.Go:\

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μακ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
φέισμπουκ έφτιαξα πρώτη φορά στις αρχές α' γυμνασίου και το κράτησα μέχρι το τέλος της επόμενης σχολικής χρονιάς. παράλληλα είχα κι έναν δεύτερο λογαριασμό μαζί με την κολλητή μου ο οποίος διαγράφηκε οριστικά μάζι με τον αρχικό. μέτα το καλοκαίρι ξαναέφτιαξα άλλον λογαριασμό, τον κράτησα κανα μήνα και μετά έφαγε delete. και τον απρίλιο που μας πέρασε έφτιαξα πάλι καινούριο λογαριασμό από την αρχή τον οποίον επίσης διέγραψα πριν κάτι βδομάδες. ε, μετά απο όλα αυτά ήρθε καιρός να καταλάβω πως εγώ και το φέισμπουκ μαζί δεεεεεν :P

πάντως μετά από την κάθε διαγραφή στους λογαριασμούς μου ένιωθα ένα απίστευτο αίσθημα ελευθερίας. σαν να έφευγε ένα βάρος από πάνω μου. και πραγματικά είμαι τόσο διεστραμμένη που ίσως να ξαναέκανα τον κόπο να φτιάξω ξανά ακκάουντ μόνο και μόνο για να ξανανιώσω αυτό το αίσθημα όταν θα το διαγράφω :hehe:


και μιας και το ποστ μου έχει ήδη βγει τερατώδες θα συμπληρώσω λέγοντας πως προσωπικά πιστεύω ότι το φέισμπουκ στις μέρες μας αξίζει μόνο για την δωρεάν επικοινωνία που προσφέρει στους χρήστες του και για κανέναν άλλον λόγο. στην εποχή φτήνιας και απόλυτης ξετσιπωσιάς που ζούμε η πραγματική ουσία έχει χαθεί τελείως και δυστυχώς οι αξίες θα συνεχίζουν να χάνονται εάν συνεχίσει αυτή η κατάσταση στο συγκεκριμένο μέσο. γιατί ενώ φαινομενικά είναι μια αθώα σελίδα κοινωνικής δικτύωσης, από πίσω συμβαίνουν πολλά δεδομένου ότι οι περισσότεροι έφηβοι περνάνε την μέρα τους κολλημένοι σε αυτή τη αναθεματισμένη μαλακία που στην τελική μόνο κακό τους προσφέρει. στεναχωριέμαι ρε γαμώτο με αυτή τη κατάντια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
πάντως μετά από την κάθε διαγραφή στους λογαριασμούς μου ένιωθα ένα απίστευτο αίσθημα ελευθερίας. σαν να έφευγε ένα βάρος από πάνω μου. και πραγματικά είμαι τόσο διεστραμμένη που ίσως να ξαναέκανα τον κόπο να φτιάξω ξανά ακκάουντ μόνο και μόνο για να ξανανιώσω αυτό το αίσθημα όταν θα το διαγράφω :hehe:

και μιας και το ποστ μου έχει ήδη βγει τερατώδες θα συμπληρώσω λέγοντας πως προσωπικά πιστεύω ότι το φέισμπουκ στις μέρες μας αξίζει μόνο για την δωρεάν επικοινωνία που προσφέρει στους χρήστες του και για κανέναν άλλον λόγο. στην εποχή φτήνιας και απόλυτης ξετσιπωσιάς που ζούμε η πραγματική ουσία έχει χαθεί τελείως και δυστυχώς οι αξίες θα συνεχίζουν να χάνονται εάν συνεχίσει αυτή η κατάσταση στο συγκεκριμένο μέσο. γιατί ενώ φαινομενικά είναι μια αθώα σελίδα κοινωνικής δικτύωσης, από πίσω συμβαίνουν πολλά δεδομένου ότι οι περισσότεροι έφηβοι περνάνε την μέρα τους κολλημένοι σε αυτή τη αναθεματισμένη μαλακία που στην τελική μόνο κακό τους προσφέρει. στεναχωριέμαι ρε γαμώτο με αυτή τη κατάντια!

:laugh: :laugh:
κι εγώ έτσι ακριβώς ένιωσα όταν το διέγραψα!!!!freedom!

χαίρομαι πολύ που ένα τόσο νεαρό κορίτσι σκέφτεται τόσο ώριμα! :) πολύ συμφωνώ με τη θέση σου και θέλω να συμπληρώσω ότι δεν είναι κολλημένοι μόνο οι έφηβοι, αλλά και ενήλικες όλων των ηλικιών...! έχω πολλούς γνωστούς πάνω κάτω στα 25 που έχουν αρρώστια με το fb και το θεωρούν αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής τους. Το άλλοθι της φτηνής επικοινωνίας τελικά κοστίζει πολύ ακριβά. Πολύ επιφάνεια, ψευτιά, δηθενιά.. να δείξουμε ότι είμαστε θεογκόμενες, να μας κάνουν like και comment τα αγοράκια, να δείξουμε πόσο γαμάτα περνάμε στις εξόδους μας, την κορμάρα στην παραλία, το σουπερ trendy ντυσιμο, πως συχνάζουμε στο πιο inn club στην πόλη κτλ κτλ.. δεν έχει τέλος η λίστα! κι όλα αυτά για να ταισουμε το εγώ και να γίνουμε περιζήτητοι γκόμενοι/ες! ευχαριστώ δε θα πάρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
πάντως μετά από την κάθε διαγραφή στους λογαριασμούς μου ένιωθα ένα απίστευτο αίσθημα ελευθερίας. σαν να έφευγε ένα βάρος από πάνω μου. και πραγματικά είμαι τόσο διεστραμμένη που ίσως να ξαναέκανα τον κόπο να φτιάξω ξανά ακκάουντ μόνο και μόνο για να ξανανιώσω αυτό το αίσθημα όταν θα το διαγράφω :hehe:

Μπορείς αν θες να ξανά ανοίξεις το φβ σου κάνοντας απλός εάν login,γ'αυτό αν σου λείψει το φβ ή θες να το ξανά διαγράψεις κάνε login στο παλιό σου και μην κάνεις τζάμπα καινούργιο (τώρα πια πρέπει να δώσεις το τηλέφωνο σου όταν κάνεις νέο λογαριασμό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Μπορείς αν θες να ξανά ανοίξεις το φβ σου κάνοντας απλός εάν login,γ'αυτό αν σου λείψει το φβ ή θες να το ξανά διαγράψεις κάνε login στο παλιό σου και μην κάνεις τζάμπα καινούργιο (τώρα πια πρέπει να δώσεις το τηλέφωνο σου όταν κάνεις νέο λογαριασμό)
Δεν είναι υποχρεωτικό νομίζω.


Υ.Γ Είμαι πάνω από δέκα μέρες χωρίς facebook και ακόμα να μου λείψει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Let.It.Go:\

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μακ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
:laugh: :laugh:
κι εγώ έτσι ακριβώς ένιωσα όταν το διέγραψα!!!!freedom!

χαίρομαι πολύ που ένα τόσο νεαρό κορίτσι σκέφτεται τόσο ώριμα! :) πολύ συμφωνώ με τη θέση σου και θέλω να συμπληρώσω ότι δεν είναι κολλημένοι μόνο οι έφηβοι, αλλά και ενήλικες όλων των ηλικιών...! έχω πολλούς γνωστούς πάνω κάτω στα 25 που έχουν αρρώστια με το fb και το θεωρούν αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής τους. Το άλλοθι της φτηνής επικοινωνίας τελικά κοστίζει πολύ ακριβά. Πολύ επιφάνεια, ψευτιά, δηθενιά.. να δείξουμε ότι είμαστε θεογκόμενες, να μας κάνουν like και comment τα αγοράκια, να δείξουμε πόσο γαμάτα περνάμε στις εξόδους μας, την κορμάρα στην παραλία, το σουπερ trendy ντυσιμο, πως συχνάζουμε στο πιο inn club στην πόλη κτλ κτλ.. δεν έχει τέλος η λίστα! κι όλα αυτά για να ταισουμε το εγώ και να γίνουμε περιζήτητοι γκόμενοι/ες! ευχαριστώ δε θα πάρω :P
αυτή ακριβώς η κατάσταση που περιγράφεις είναι αυτή που δεν μπορώ να ανεχτώ με τίποτα! το θεωρώ πέρα για πέρα αρρωστημένο να ζούνε μια εικονική ζωή και να χάνουν τις πραγματικές χαρές. παλεύουν ΜΟΝΟ για την πλαστή εικόνα που θα παρουσιάσουν στους έξω και ξεχνάνε να είναι ο εαυτός τους. πραγματικά τους λυπάμαι αυτούς τους ανθρώπους και χαίρομαι που ευτυχώς υπάρχουν και μερικοί σαν εσένα που μπορούν να σκέφτονται λογικά μέσα σέ όλη αυτή την παραλογία.
Μπορείς αν θες να ξανά ανοίξεις το φβ σου κάνοντας απλός εάν login,γ'αυτό αν σου λείψει το φβ ή θες να το ξανά διαγράψεις κάνε login στο παλιό σου και μην κάνεις τζάμπα καινούργιο (τώρα πια πρέπει να δώσεις το τηλέφωνο σου όταν κάνεις νέο λογαριασμό)
τους έχω διαγράψει οριστικά όλους τους λογαριασμούς μου. δεν μπορώ να τους ξαναενεργοποιήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
...έφτιαξα δύο (2) λογαριασμούς με φανταστικά και ψεύτικα στοιχεία, έναν αγοριού και έναν κοριτσιού, ώστε να είμαι μέσα στα δρώμενα. (Είναι η πρώτη φορά που το αποκαλύπτω. Ο αναμάρτητος πρώτος το mouse βαλέτω). Με τους λογαριασμούς αυτούς έγινα φίλος με όλους τους γνωστούς μου και όχι μόνο, χωρίς ποτέ κανένας να μάθει ποιος/ποια ήμουνα. (Είχα και αρκετές κατακτήσεις, αλλά οι πιο πολλές ήταν στον κοριτσίστικο λογαριασμό μου). Δεν έχω ξαναμπεί στους λογαριασμούς αυτούς από όταν ήμουνα μαθητής ...
Αγόρια και κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι? Εσείς δεν έχετε κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο με αυτό που ομολόγησα παραπάνω?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Αγόρια και κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι? Εσείς δεν έχετε κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο με αυτό που ομολόγησα παραπάνω?


Οχι, το βρίσκω ανούσιο και ανώριμο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν το θεωρώ ανώριμο, απλά έχει πλάκα. ;)
Εγώ προσωπικά, όταν είδα οτι παραέγινε η κατάσταση με το facebook με άτομα που ζητούσαν επίμονα chat κλπ, άλλαξα nick (αρχικά είχα το ονοματεπώνυμό μου), έσβησα πολλούς "φίλους" και το χρησιμοποιώ για τον λόγο για τον οποίο γράφτηκα αρχικά: να επικοινωνώ με 5 - 10 άτομα του στενού μου περιβάλλοντος που βρίσκονται μακριά και να παίζω σποραδικά 1 - 2 παιχνίδια.
Είναι από τα τελευταία sites ως προς το χρόνο που διαθέτω στο ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Let.It.Go:\

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μακ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Αγόρια και κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι? Εσείς δεν έχετε κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο με αυτό που ομολόγησα παραπάνω?
Όχι. προσωπικά το θεωρώ ξεφτίλα -χωρίς παρεξήγηση-
ποιός ο λόγος να δώσω ψεύτικα στοιχεία και να υποδυθώ κάποιον άλλον? δεν ντρέπομαι για τον εαυτό μου, αυτή είμαι, αυτός είναι ο λογαρισμός μου και αυτό μ' αρέσει να κάνω. ξεκάθαρα πράγματα κι απλά.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Όχι. προσωπικά το θεωρώ ξεφτίλα -χωρίς παρεξήγηση-
:)

αυτο δεν ειναι τιποτα
και βασικα οσο εξυπνο ειναι να βαλεις ψευτικα στοιχεια αλλο τοσο ειναι να βαλεις και αληθινα-δεν αναλυω τωρα λογους αλλα ενυγουει καταλαβες-
το φβ χρησιμευει να μιλας με ατομα που τους βλεπεις σπανια,μενουν μακρια κλπ ή για ενα συντομο μηνυμα τυπου "τι ωρα σκοπευεις να τσακιστεις να ερθεις?" -ασχετα που γι αυτο υπαρχουν και αλλα μεσα.
κατα τα αλλα αν το σκεφτεις το φβ ειναι κλαστα on it's own, οποτε αυτο που εκανε μπροστα σε αλλα δεν ειναι τιποτα.
εδω κανουν tag μεχρι και οταν χεζουν για να μας πουν ποσο επιτυχως εκανε σημερα τη δουλεια του το activia, στο νοσοκομειο ή και στο νεκροταφειο (ναι τρου στορυ ακομη και τα 2 τελευταια)
ά και το αλλο το γαματο που ειδα προσφατα, φωτογραφια προφιλ κρατωντας την εικονα του χριστου και 1 αλλη αγκαλια με τον παππα
εεετσι για να μαθουν ακομα και οι φιλοι που δεν εχεις συναντησει ποτε απο κοντα ποσο κουφαλοποζερος εισαι
σσοου, δεν το βλεπω ιδιαιτερα ανωριμο να κανεις ψευτικο λογαριασμο. σιγα. φβ ειναι υπαρχουν και χειροτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αυτο δεν ειναι τιποτα
και βασικα οσο εξυπνο ειναι να βαλεις ψευτικα στοιχεια αλλο τοσο ειναι να βαλεις και αληθινα-δεν αναλυω τωρα λογους αλλα ενυγουει καταλαβες-
το φβ χρησιμευει να μιλας με ατομα που τους βλεπεις σπανια,μενουν μακρια κλπ ή για ενα συντομο μηνυμα τυπου "τι ωρα σκοπευεις να τσακιστεις να ερθεις?" -ασχετα που γι αυτο υπαρχουν και αλλα μεσα.
κατα τα αλλα αν το σκεφτεις το φβ ειναι κλαστα on it's own, οποτε αυτο που εκανε μπροστα σε αλλα δεν ειναι τιποτα.
εδω κανουν tag μεχρι και οταν χεζουν για να μας πουν ποσο επιτυχως εκανε σημερα τη δουλεια του το activia, στο νοσοκομειο ή και στο νεκροταφειο (ναι τρου στορυ ακομη και τα 2 τελευταια)
ά και το αλλο το γαματο που ειδα προσφατα, φωτογραφια προφιλ κρατωντας την εικονα του χριστου και 1 αλλη αγκαλια με τον παππα
εεετσι για να μαθουν ακομα και οι φιλοι που δεν εχεις συναντησει ποτε απο κοντα ποσο κουφαλοποζερος εισαι
σσοου, δεν το βλεπω ιδιαιτερα ανωριμο να κανεις ψευτικο λογαριασμο. σιγα. φβ ειναι υπαρχουν και χειροτερα

Νομίζω ο Πανούσης είχε αποκαλέσει το facebook, τηλεφωνική παρτούζα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αγόρια και κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι? Εσείς δεν έχετε κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο με αυτό που ομολόγησα παραπάνω?

παλιωτερα ειχα κάνει με τις φιλες μου μια μεεεγαλη καφριλα που την μετανιωσα αργοτερα Ειχαμε φτιαξει προφιλ σε μια κοπελα που δεν συμπαθουσαμε και εκεινο το διαστημα μας την εμπαινεεε αγρια. Νταξυ φωτογραφια της δεν ειχαμε βαλει αλλα ειχαμε φτιαξει λογαριασμο πανω στα δικα της στοιχεια. Τοτε βεβαια μονο εγω απο την ταξη ειχα facebook και ετσι δεν το χαν ανακαλυψει και ουτε καν εγινε κατι αργοτερα ο λογαριασμος διαγραφηκε και ουτε γατα ουτε ζημια. Ωστοσο οι τυψεις παραμενουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
παλιωτερα ειχα κάνει με τις φιλες μου μια μεεεγαλη καφριλα που την μετανιωσα αργοτερα Ειχαμε φτιαξει προφιλ σε μια κοπελα που δεν συμπαθουσαμε και εκεινο το διαστημα μας την εμπαινεεε αγρια. Νταξυ φωτογραφια της δεν ειχαμε βαλει αλλα ειχαμε φτιαξει λογαριασμο πανω στα δικα της στοιχεια. Τοτε βεβαια μονο εγω απο την ταξη ειχα facebook και ετσι δεν το χαν ανακαλυψει και ουτε καν εγινε κατι αργοτερα ο λογαριασμος διαγραφηκε και ουτε γατα ουτε ζημια. Ωστοσο οι τυψεις παραμενουν
Μου κάνει εντύπωση που κανενα κορίτσι ή αγόρι απο την παρέα σας δεν εφερε αντίρρηση σε αυτο....ή τουλάχιστον δεν αναφέρεις κατι τέτοιο...Λες κι αυτο που κανατε ειναι το πιο φυσιολογικό πραγμα στο κόσμο...
Το να προσποιείσαι οτι είσαι κάποιος άλλος - να φτιαξεις ενα φανταστικό πρόσωπο οκ λαθος κι αυτό αλλά πες το φόβο ή περιέργεια να τσεκάρεις τους φίλους… να δεις αντιδράσεις ....κι αυτο εχει το τιμημα του κυριως οτι δεν εμπιστεύεσαι συμπεριφορές ανθρώπων που είναι δίπλα σου.... Κατά βάθος πολλοί άνθρωποι υποδυόμαστε και στη καθημερινή ζωή μας κάτι που ουσιαστικά δεν είμαστε…. Κλασικό φαινόμενο της εποχής μας
Το να δημιουργείς ομως λογαριασμό ενος παιδιού είναι στα ορια ...μην πω οτι ξεπερνά τα όρια του internet bullying....
Γενικα η προσπάθεια να φανείς μάγκας πισω απο την ανωνυμία....
Θα μου πεις και παλιότερα γίνονταν αυτα πχ γράφοντας το τηλέφωνο κοπέλας ή αγοριού σε αντρικές τουαλέτες...
Δυστυχώς οταν δεν χρησιμοποιούμε σωστα το μέσο το οποιοδήποτε μέσο όπως στην προκείμενη περιπτωση το Fb ... γι αυτο μετα γραφουμε διθυράμβους σχετικά με την τόλμη που επιδείξαμε να καταφέρουμε επιτέλους να το απενεργοποιήσουμε…
Ειναι γνωστό οτι οι λογαριασμοί του fb δεν διαγράφονται...αλλά παραμένουν στη "βιβλιοθήκη" του συστήματος

Είναι θετικό ότι τελικώς η συνείδηση και η σύνεση υπερίσχυσε της απερισκεψίας….
Σχετικά με την απενεργοποίηση … σημασία έχει να τιμάς τις επιλογές σου όποιο κόστος κι αν είχαν ή έχουν….
Αλλά το μόνο σιγουρο είναι πως ότι απενεργοποιείται ενεργοποιείται κιόλας….ξανά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top