• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τεστ Παπανικολάου

crazy_balloon

Νεοφερμένος

Η crazy_balloon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κι εγώ με τη σειρά μου να προσθέσω ότι δεν είναι τίποτα! Μάλιστα η δυσάρεστη αίσθηση γίνεται λίγο πιο έντονη όσο πιο αγχωμένη είσαι.
Αυτό για την 12η μέρα ούτε εγώ το ήξερα. Αυτό που ξέρω (από τον γυναικολόγο μου) είναι ότι είναι καλό 1-2 μέρες πριν το τεστ να υπάρξει αποχή από το σεξ κι αυτό μόνο προς αποφυγή μικροτραυματισμών του τραχήλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
και επισης για οσες δεν το γνωριζουν το τεστ παπ πρεπει να γινεται τη 12η μερα του κυκλου.
δλδ απ την πρωτη μερα που θα σου ερθει εμμηνος ρυση μετρας 12 μερες και τοτε πας για τεστ παπ.
αν πεφτει σκ η 12η μερα τοτε πας 1-2 μερες νωριτερα η αργοτερα.;)
Aυτο δε νομιζω οτι ισχει απαραιτητα για την 12η μερα αυστηρα. Απόσο γνωριζω, η επισιμη οδηγια ειναι 10-20 μερες μετα της την τελευταια μερα περιοδου/ρυσης.

Επισης ισχυει οτι για τουλαχιστον 48-ωρο, να υπαρχει οχι μονο αποχη, αλλα και να μην χρησημοποιηθουν κρεμες,σπρευ,ματζαφλαρια,συσκευες, να μη γινει ντουζ κλπ. Κοινως αφηστε το να ηρεμησει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όχι ντουζ;;; :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ζόρι, εμένα ποτέ δε με ρώτησαν για τίποτις τέτοιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εμένα τίποτα δεν μου έχουν πει. Άκου όχι ντουζ για 48 ώρες, ποιός βιτσιόζος γιατρός το έχει πει αυτό? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά μωρέ, αν το είπε σοβαρά το ντους, μιλάμε για εσωτερική πλύση! Φράνκι σέης ρηλάξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε, εσωτερικη πλυση! τι doooζ λετε εσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
συγνωμη κιολας....εισαι 27 χρονων και δεν εκανες ποτε σου τεστ παπ;:confused::confused::confused:
ετσι κανετε ρε κοριτσια μερικες και μετα οταν κανετε τεσπ παπ σας βρισκουν καρκινους και χτυπιεστε:confused::confused::confused:
ελεος δλδ. ..:worry: αυτο πρεπει να γινεται απ την πρωτη φορα που θα εχει σεξουαλικες επαφες η γυναικα...οχι να περιμενεις μεχρι τα 27 σου:worry:

Μην εισαι υπρβολικη...Προφανως για να μην το εχει κανει μεχρι αυτη την ηλικια, σημαινει οτι πολυ πιθανον οι σεξουαλικες τις επαφες να ηταν ελεγχομενες, μεχρι και του οτι μπορει να ειχε σταθερη σχεση και ποτε να μην της δημιουργηθηκε προβλημα ωστε να επιχειρησει να το κανει....
Και εγω εκανα για πρωτη φορα το τεστ πριν δυο χρονια στα 28 μου, γι αυτους ακριβως του λογους..
Χωρις να δικαιολογω τον εαυτο μου...απλα αυτα ισχυαν..Εχω βεβαια και μια απεχθεια απεναντι στους γιατρους...(αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο)
Το θεμα ειναι οτι δεν ποναει και το μονο που μπορει καποιος να αισθανθει, ειναι καποια ντροπη, απο τη στιγμη, που δεν εχει ερθει ξανα σε τετοια κατασταση...
Περα απο ολα αυτα, ειναι πολυ σημαντικο για μια γυναικα να κανει οσο τακτικα(αναλογα με τη περιπτωση) χρειαζεται το τεστ, γιατι μπορει να την γλυτωσει απο ακρετα....Οπως επισης θεωρω οτι και η απλη γυναικολογικη εξεταση ειναι αναγκαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Aυτο δε νομιζω οτι ισχει απαραιτητα για την 12η μερα αυστηρα. Απόσο γνωριζω, η επισιμη οδηγια ειναι 10-20 μερες μετα της την τελευταια μερα περιοδου/ρησης.

Επισης ισχυει οτι για τουλαχιστον 48-ωρο, να υπαρχει οχι μονο αποχη, αλλα και να μην χρησημοποιηθουν κρεμες,σπρευ,ματζαφλαρια,συσκευες, να μη γινει ντουζ κλπ. Κοινως αφηστε το να ηρεμησει :P

Ο,τι θελουμε λεμε μου φαινεται....
Ποια 12η μερα αυστηρα? Ποιος τα λεει αυτα ?!
Και για ποια αποχη απο ντουζ μιλαμε?!!!!
τς τς τς τς...μαζευτειτε!
:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλά μωρέ, αν το είπε σοβαρά το ντους, μιλάμε για εσωτερική πλύση! Φράνκι σέης ρηλάξ!
καλε, εσωτερικη πλυση! τι doooζ λετε εσεις!
Oι Αμερικανοι οταν λενε ντους σχετικα με γυναικες εννοουν την εσωτερικη πλυση της κολπικης κοιλοτητας ;)

Ο,τι θελουμε λεμε μου φαινεται....
Ποια 12η μερα αυστηρα? Ποιος τα λεει αυτα ?!
Και για ποια αποχη απο ντουζ μιλαμε?!!!!
τς τς τς τς...μαζευτειτε!
:P:P
Μιλαμε για τις υποτιθεμενες προυποθεσεις για ιδανικες συνθηκες για τεστ ΠΑΠ. Αυτες ειναι, τι να κανουμε. Το οτι δεν ειναι ενημερωμενοι ολοι ειναι άλλο θεμα.

Επισης, ασχετα αν μια γυναικα εχει ελεγχομενες σεξ. επαφες, απο τη στιγμη που θα εχει εστω και ΜΙΑ, καλο ειναι να κανει την 1η επισκεψη σε γυναικολογο. Δε χρειαζεται τραγικα συχνα. Αλλά εστω την 1η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Oι Αμερικανοι οταν λενε ντους σχετικα με γυναικες εννοουν την εσωτερικη πλυση της κολπικης κοιλοτητας ;)
εγώ αυτό δεν το κάνω ποτέ, θα έπρεπε;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ αυτό δεν το κάνω ποτέ, θα έπρεπε;:confused:

ούτε εγώ το κάνω
οι απόψεις διίστανται...
υπάρχει η σχολή που λέει πρέπει να γίνονται κολπικές πλύσεις για περισσότερη υγιεινή και η άλλη που λέει όχι γιατί καταστρέφεται το PH καθώς και ότι με τέτοιου είδους "απολύμανση" είναι πιο εύκολο να μην έχεις αντισώματα κι άρα αντιστάσεις για μολύνσεις μύκητες κλπ

εγώ είμαι υπερ της δεύτερης σχολής
επίσης οι κολπικές πλύσεις είναι μια πολύ παλιότερη μέθοδος... έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιόταν περισσότερο τα χρόνια που το μπάνιο ήταν μια φορά τη βδομάδα είδος πολυτελείας.
Πλέον με τα καθημερινά ντους, όλα αυτά είναι μάλλον υπερβολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
και η άλλη που λέει όχι γιατί καταστρέφεται το PH καθώς και ότι με τέτοιου είδους "απολύμανση" είναι πιο εύκολο να μην έχεις αντισώματα κι άρα αντιστάσεις για μολύνσεις μύκητες κλπ
κι εγώ αυτό πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
οι κολπικες πλυσεις θα πρεπει να γινουν μονο αν στο συστησει ο γιατρος σου πχ να εχεις κατι και να σου πει να το κανεις για απολυμανση.:worry: ουτε εγω το κανω σε αλλη περιπτωση γιατι κι εγω ξερω οτι καταστρεφει το ph του κολπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και τώρα ρωτάει η άσχετη:redface: Προσωπικά πήγα μόλις μου τελείωσαν και δεν μου είπαν τίποτα, :worry:

Και τι ενωούμε κολπικη πλήση; εσωτερικη:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο γιατρός μου μού έχει συστήσει τις κολπικές πλύσεις κάθε τόσο και το προτείνει σίγουρα σε κοπέλες με πολλά κολπικά υγρά.
Όχι με φάρμακο.

Και όχι με το κλύσμα της Betadine.

Ζητάς στο φαρμακείο ένα "εντερόκλυσμα για κολπικές πλύσεις" (κοινώς να έχει και το άλλο στόμιο στο πακέτο), που είναι ουσιαστικά ένα σακουλάκι, που γεμίζεις με νερό και κρεμάς από κάπου ψηλά, ένα σωληνάκι, με το ειδικό στόμιο στην άκρη.
Γεμίζεις, εισάγεις στον κόλπο, και μέχρι πχ να ξεβγάλεις τα μαλλιά σου ή να κάνεις κάτι, αφήνεις το νερό να κυλίσει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο γιατρός μου μού έχει συστήσει τις κολπικές πλύσεις κάθε τόσο και το προτείνει σίγουρα σε κοπέλες με πολλά κολπικά υγρά.
Όχι με φάρμακο.

Και όχι με το κλύσμα της Betadine.

Ζητάς στο φαρμακείο ένα "εντερόκλυσμα για κολπικές πλύσεις" (κοινώς να έχει και το άλλο στόμιο στο πακέτο), που είναι ουσιαστικά ένα σακουλάκι, που γεμίζεις με νερό και κρεμάς από κάπου ψηλά, ένα σωληνάκι, με το ειδικό στόμιο στην άκρη.
Γεμίζεις, εισάγεις στον κόλπο, και μέχρι πχ να ξεβγάλεις τα μαλλιά σου ή να κάνεις κάτι, αφήνεις το νερό να κυλίσει... :)
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Πλάκα μου κάνεις:worry::worry::worry: ποιός τα λέει; πώς το βρήσκεις; γιατί το κάνεις;

εχει κλύσμα της Betadine; εγώ που ζώ ρε παιδιά;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Πλάκα μου κάνεις:worry::worry::worry: ποιός τα λέει; πώς το βρήσκεις; γιατί το κάνεις;


Μάνια μου, αν πιστεύεις ότι χρειάζεται να κάνεις κολπικές πλύσεις, καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου πρώτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου, αν πιστεύεις ότι χρειάζεται να κάνεις κολπικές πλύσεις, καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου πρώτα ;)


Μα τι χρησιμέυουν όλα αυτα; δεν καταλαβένω, τι κέρδος έχω κάνοντας αυτό; ποιός είναι ο λόγος δεν καταλαβένω:worry:

Δηλαδή το πλύσιμο χαμηλά τι έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αυτο με τη 12η μερα ισχυει απο οσο ξερω... τουλαχιστον για υπερηχο μαστου! (και αντε να το πετυχεις με το ικα:P)

για τεστ παπ δεν ξερω και δεν ειναι νομιζω τοσο απλο..
υπαρχουν γυναικες που εχουν 40 ημερων κυκλο πχ, και τη 12 ημερα ναι μεν δεν εχουν περιοδο αλλα μπορει να μην εχουν καθαρισει τελειως... εμενα παντως δε μου εχουν πει ποτε για τεστ παπ τη 12η..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top