Η κόλαση της φοιτήτριας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σύμφωνοι, γαμώ, μαζί σας εδώ. Αλλά αυτό που εσύ ονομάζεις απουσία κριτικής σκέψης, σ' αυτό το θέμα εγώ το λέω ηλίθια γενίκευση.
Α αυτό είναι το πρόβλημα σου; Οκ, τα παραπάνω δεν ισχύουν για όλους. Εγώ σου λέω ότι έτσι είναι το 50% και αλλιώς είναι το υπόλοιπο 50%. Σε ικανοποίησα; Είσαι happy; Μπορούμε τώρα να μπούμε στην ουσία του θέματος;

Το κόλλημά μου απ' την αρχή [...] ο ελιτισμός.
Για πανεπιστήμια μιλάμε. Το αποκορύφωμα της παιδείας και της μόρφωσης. Ανώτατα ιδρύματα εκπαίδευσης.
Εξορισμού δεν έχουμε ελιτισμό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Α αυτό είναι το πρόβλημα σου; Οκ, τα παραπάνω δεν ισχύουν για όλους. Εγώ σου λέω ότι έτσι είναι το 50% και αλλιώς είναι το υπόλοιπο 50%. Σε ικανοποίησα; Είσαι happy; Μπορούμε τώρα να μπούμε στην ουσία του θέματος;

Στην ουσία του θέματος; Α, την ορίσαμε κιόλας; Εγώ πού ήμουν; :P

Για πανεπιστήμια μιλάμε. Το αποκορύφωμα της παιδείας και της μόρφωσης. Ανώτατα ιδρύματα εκπαίδευσης.
Εξορισμού δεν έχουμε ελιτισμό; :)

Quoting out of context now!? Wow, και νόμιζα τα 'χαμε λύσει όλα τ' άλλα και θα περνάγαμε στα προβλήματα των σχολών τώρα!

Εξορισμού; Ποιου ορισμού, ποιο αποκορύφωμα παιδείας, τι στο καλό λες!? 10 διαφορετικές πάσες για 10 διαφορετικά θέματα έχεις ρίξει στα τελευταία 4 μηνύματα. :P

Καταρχάς, καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για θέμα, σε πρώτο επίπεδο, ενδοπανεπιστημιακό; Καταλαβαίνεις ότι το ρημάδι το κόλλημά είναι στον τρόπο που αντιμετωπίζει μία φοιτήτρια (η OP) άλλους φοιτητές; Πώς σκατά μπλέκεις την υπόλοιπη κοινωνία μέσα; Που και να τη μπλέξεις έτσι χωρίς λόγο πάλι δε βλέπω που καταλήγεις.

Ναι το πανεπιστήμιο γίνεται πολλές φορές ελιτιστική κοινότητα, χωρίς να λέω ότι αυτό θέλω ή ότι αυτή την επιστήμη θέλω να δω αύριο. So fucking what!? Γι' αυτό μιλάμε τώρα; Λέμε, ΛΕΩ απλά ότι συμπεριφορές ισοπέδωσης κι ελιτισμού ακόμα και μέσα στο πανεπιστήμιο όπως του πρώτου μηνύματος χωράνε άπειρα περισσότερη κριτική από τις συμπεριφορές που αυτό περιγράφει.

Στην τελική αν τα γράφω τόσο σκατά εγώ διάβασε το μήνυμα της Θάλειας. Εκτός από κει που λέει για τη σύγκρουση με το κράτος, το πανεπιστήμιο, το λαό λέμε τα ίδια. Άντε μπας και συντονιστούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
(Νιώθω λες και βρίσκομαι σε φοιτητική συνέλευση :/:)

Πάμε από την αρχή. Η christinelle λέει ότι έχει βαρεθεί τον εγκέφαλο κάποιον (κάποιον για να μην "μας" κατηγορείτε για γενικεύσεις) φοιτητών με "απουσία κριτικής σκέψης" και φωτογραφίζει κάποιους (είπαμε, όχι γενίκευσης). Και όλα αυτά τα πλαισιώνει κοινωνικά. Ότι οι φοιτητές είναι το μέλλον του τόπου και από αυτούς περιμένει μια, προσωπικά θα έλεγα, διαύγεια σκέψης και συναισθήματος.

Δέχεται αρνητική κριτική, να κοιτάει τα δικά της χάλια, να κοιτάει τα βιβλία, το διάβασμα της και τις εξεταστικές. Τις λέτε να σηκωθεί να φύγει από την σχολή, ότι είναι ανάξια να είναι φοιτήτρια και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Η δικιά μου θέση, το πανεπιστήμιο εξορισμού είναι το αποκορύφωμα της μόρφωσης και της παιδείας, εξορισμού έχουμε να κάνουμε μια ελιτίστικη μερίδα ανθρώπων. Είναι απόλυτα λογικό υπάρχουν αυστηρή κριτική του χώρου και των εμπλεκομένων. Είναι λογικό να ενοχλείτε από τον καθηγητή που καθυστερεί, και είμαι σίγουρος όχι επειδή βαριέται να περιμένει αλλά επειδή όταν αυτή καθυστερεί της κάνει καψόνια. Είναι λογικό να ενοχλείτε από τον καθηγητή που μονολογεί, όχι επειδή βαριέται να ακούει αλλά επειδή οι σοφοί δεν μονολογούν. Είναι λογικό να απαιτεί ουσιαστικές συζητήσεις από τους συμφοιτητές της όχι επειδή είναι μια μίζερη ξενέρωτη αλλά επειδή εκείνη την στιγμή έχει απέναντι της έναν συμφοιτητή της. Αν θελήσει να μιλήσει για οινόμελα, θα πάρει κάποιον φίλο της, γιατί όχι μπορεί κάποιον που είναι και συμφοιτητή της, και θα πάνε στου Ψυρρή και θα σχολιάζουν ποίος έχει το καλύτερο οινόμελο. Όμως μιλάμε για την έννοια πανεπιστήμιο, για την έννοια καθηγητής και για την έννοια φοιτητής. Δεν κρίνουμε ανθρώπους, κρίνουμε φοιτητές και καθηγητές.

Τι ακριβώς προσπαθείς να με πείσεις;
Ότι τα πανεπιστήμια δεν επηρεάζουν το μέλλον ενός τόπου; Τότε αγαπητέ μου είσαι με την αυστηρή έννοια νυχτωμένος. Προφανώς δεν ξέρεις την τεράστιας σημασίας παγκόσμιας εμβέλειας επιρροή της "σχολής του Σικάγου" και πως καθηγητές και φοιτητές επηρέασαν το μέλλον και την ευτυχία δισεκατομμυρίων ανθρώπων σε όλες της γωνίες του πλανήτη.

Τι ακριβώς προσπαθείς να με πείσεις;
Ότι τα πανεπιστήμια δεν είναι πια πανεπιστήμια αλλά τεχνικές σχολές; Μην σε ξεγελάει ότι δεν υπάρχουν πανεπιστήμια για υδραυλικούς και οικοδόμους. Και ένας γιατρός, και ένας προγραμματιστής και ένας λογιστής μπορεί να είναι εξίσου τεχνίτης και ίσως οφείλει να είναι εξίσου τεχνίτης. Για αυτό δεν υπάρχουν πανεπιστήμια για υδραυλικούς και οικοδόμους. Γιατί τα πανεπιστήμια δεν εξάγουν τεχνίτες, τα σημερινά (ελληνικά) πανεπιστήμια μπορεί. Άλλα αν προσπαθείς να με πείσεις για αυτό αγαπητέ μου, δεν χρειάζεται. Έχω πεισθεί με τα ίδια μου τα μάτια μου και για αυτό το λόγο περιμένω να μου επιτρέψεις να κάνω ηλίθιες γενικεύσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
(Νιώθω λες και βρίσκομαι σε φοιτητική συνέλευση :/:)

Πάμε από την αρχή. Η christinelle λέει ότι έχει βαρεθεί τον εγκέφαλο κάποιον (κάποιον για να μην "μας" κατηγορείτε για γενικεύσεις) φοιτητών με "απουσία κριτικής σκέψης" και φωτογραφίζει κάποιους (είπαμε, όχι γενίκευσης). Και όλα αυτά τα πλαισιώνει κοινωνικά. Ότι οι φοιτητές είναι το μέλλον του τόπου και από αυτούς περιμένει μια, προσωπικά θα έλεγα, διαύγεια σκέψης και συναισθήματος.

Δέχεται αρνητική κριτική, να κοιτάει τα δικά της χάλια, να κοιτάει τα βιβλία, το διάβασμα της και τις εξεταστικές. Τις λέτε να σηκωθεί να φύγει από την σχολή, ότι είναι ανάξια να είναι φοιτήτρια και άλλα τέτοια χαριτωμένα.
Όχι.
(καλά εγώ δεν είπα τπτ αλλά θέλω να σου πω).
Εγώ λέω ότι είναι παράλογο στα μάτια μου να κρίνει τόσο "αφυψηλού". Θεωρώ εαυτόν αρκετά εντάξει με το τι έχω καταφέρει και πώς έχω προχωρήσει στη ζωή μου και όμως, ναι στα διαλείμματα των φοιτητικών μου χρόνων για γκόμενους θα μιλούσα, για το που θα πάμε για καφέ, για τα ψώνια που έκανα... Δεν ήταν και το πιο σύνηθες φαινόμενο (Εκτός εξεταστικής :P) να συζητάω για τα μαθήματα που μόλις παρακολούθησα :).
Είναι πολύ πιθανό αν ο σημερινός, μεγαλύτερος, εργαζόμενος, με περισσότερες ευθύνες και εμπειρίες ευατός μου βρισκόταν στα ίδια έδρανα με τον τότε εαυτό μου να .. έκοβε τις φλέβες του ακούγοντάς τον. SO?!?
Δεν είπε κανείς ότι είναι ανάξια για φοιτήτρια. Προς Θεού το σύστημα (το οποίο πολύ εύστοχα περιέγραψες παραπάνω) έχει επιτρέψει σε κόσμο και κοσμάκη να πάρει τον τίτλο του φοιτητή, τίτλο που αν αυτή η χιλιομασημένη καραμέλα "κριτική σκέψη" υπήρχε στη 2οβάθμια εκπαίδευση οι μισοί φοιτητές δεν θα έβλεπαν σχολή παρά μονο με το .. κυάλι, ποιός ξέρει την christinelle για να πει σε ποιά κατηγορία από τις 2 ανήκει?!

Κανείς δεν τις είπε να σηκωθεί να φύγει από τη σχολή, εγώ αυτό που καταλαβαίνω μέσα από τα ποστ των παιδιών είναι να της λένε κάτι του στυλ "be serious girl, αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις και σταμάτα να γκρινιάζεις για αυτό, ή να σου φταίνε όλα".

Η δικιά μου θέση, το πανεπιστήμιο εξορισμού είναι το αποκορύφωμα της μόρφωσης και της παιδείας, εξορισμού έχουμε να κάνουμε μια ελιτίστικη μερίδα ανθρώπων. Είναι απόλυτα λογικό υπάρχουν αυστηρή κριτική του χώρου και των εμπλεκομένων. Είναι λογικό να ενοχλείτε από τον καθηγητή που καθυστερεί, και είμαι σίγουρος όχι επειδή βαριέται να περιμένει αλλά επειδή όταν αυτή καθυστερεί της κάνει καψόνια. Είναι λογικό να ενοχλείται από τον καθηγητή που μονολογεί, όχι επειδή βαριέται να ακούει αλλά επειδή οι σοφοί δεν μονολογούν. Είναι λογικό να απαιτεί ουσιαστικές συζητήσεις από τους συμφοιτητές της όχι επειδή είναι μια μίζερη ξενέρωτη αλλά επειδή εκείνη την στιγμή έχει απέναντι της έναν συμφοιτητή της. Αν θελήσει να μιλήσει για οινόμελα, θα πάρει κάποιον φίλο της, γιατί όχι μπορεί κάποιον που είναι και συμφοιτητή της, και θα πάνε στου Ψυρρή και θα σχολιάζουν ποίος έχει το καλύτερο οινόμελο. Όμως μιλάμε για την έννοια πανεπιστήμιο, για την έννοια καθηγητής και για την έννοια φοιτητής. Δεν κρίνουμε ανθρώπους, κρίνουμε φοιτητές και καθηγητές.
Aναφορικά με αυτό που λες και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι μειοψηφία ή κανόνας δυστυχώς, ο καθηγητής που επέβλεπε το διδακτορικό μου, στα χρόνια που ακολούθησαν των προπτυχιακών μου σπουδών μου είχε πει κάποτε ότι θα "σκότωνε" να είχε κάποιον φοιτητή από κάτω να του κάνει ερωτήσεις και να του επιτρέπει να έχει ένα πιο διαδραστικό μάθημα από το να μπαίνει κάθε χρόνο να διδάξει τα ίδια πάνω κάτω πράγματα και να ξέρει σχεδόν εκ των προτέρων ότι από κάτω θα έχει κάποιους που θα μπαινοβγαίνουν/θα μιλάνε/θα βαριούνται/θα σημειώνουν μηχανικά.
Για τα καψόνια στα οποία αναφέρεστε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και σε όλα τα χρόνια των σπουδών μου δεν μου έτυχε ποτέ να κάνει καψόνι κάποιος καθηγητής σε φοιτητή που άργησε να μπει στο αμφιθέατρο...
.
Τα παραπάνω απορρέουν από την αίσθηση που μου άφησαν εμένα τα ποστ που διάβασα.

Και η αίσθηση (ίσως όχι απαραίτητα μέσα από ένα "καθως πρέπει" και/ή "forum correct" ύφους) δεν διαφέρει πολύ από την δική μου.
ΔΕΝ πάει κανείς μπροστά γκρινιάζοντας για τα πάντα. Είναι σχεδόν αδύνατο να συντονιστεί κανείς με άτομα σαφώς μικρότερα του, με προφανέστατα λιγότερες εμπειρίες (με όποιο τρόπο και για όποιο λόγο αποκτήθηκαν) αν δεν κάνει και ο ίδιος μια προσπάθεια. Τι στο καλό είχα στην παρέα μου στο πολυτεχνείο φοιτήτρια πολύ μεγαλύτερη από εμάς (τα παράτησε, έπιασε δουλειά και κάποια στιγμή αποφάσισε να πάρει το πτυχίο της, δεν μπορούσε να αφήσει τη δουλειά της, ήταν αρραβωνιασμένη -πολύχρονη σχέση πλέον έχουν παντρευτεί) κοινώς ήταν σε εντελώς διαφορετική φάση από εμάς... Έκανε αυτή τη βήμα της να μας προσεγγίσει, θες γιατί μας είχε ανάγκη για να την ενημερώνουμε για προθεσμίες? θες γιατί μας συμπάθησε? who cares??, και να ... ανεχτεί ότι μπορεί εμείς ( οι μικροί και ανώριμοι) να μην δίναμε δεκάρα για το μάθημα όταν αυτή την "έκαιγε" και η κάθε ώρα, και μόλις τη γνωρίσαμε κάναμε κι εμείς το βήμα να ...συντονιστούμε λίγο περισσότερο μαζί της. Με κατεβασμένα μούτρα και a priori διάθεση "είμαι μόνη σε ένα κόσμο με βλαμμένα" κανείς δεν τα καταφέρνει! Δεν ήταν η μοναδική που ήταν σε τέτοιο στάτους, υπήρχαν κι άλλοι που η δική μου η παρέα δεν τους ήξερε καν. Αυτοί βρήκαν κάποια άλλη παρέα και "έκαναν τη δουλειά τους".

Όποιος πάντως είχε τέτοιο attitude έφαγε τα μούτρα του. Ευτυχώς ένας συμφοιτήτης μου που αποφάσισε πρόπερσι να επιστρέψει στα έδρανα (τα είχε παρατήσει από το 2000) αφού πέρασε μια χρονιά μουρμουρίζοντας με παρόμοιο τρόπο με αυτόν της christinelle κατάλαβε και δέχτηκε αυτά που του είχα πει και φέτος μου λέει ότι έχει γνωρίσει 2-3 πιτσιρίκια που "δεν είναι και τόσο κακά τελικά" και κατά πως φαίνεται θα βρει επιτέλους το δρόμο του για το πτυχίο :)
Εύχομαι και στην christinelle να συμβεί το ίδιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Από την φοιτητική μου ζωή μου (στην Ελλάδα), δυο πράγματα έμαθα μόνο.

  • Σχολή και δουλεία δεν πάνε μαζί
  • Μην κοιτάς γύρω σου, μόνο ευθεία

Περίεργο...(εκτός αν θέλεις κάτι άλλο να περάσεις, τεσπά απ'αυτό που κατάλαβα...δεν εχω διαβασει παρακατω..) εγώ πάλι έμαθα συν άλλα, τα αντίθετα απο τα δικά σου. Μια χαρά τα καταφερα με σχολή και δουλειά. Ζορίστηκα αλλά τέλος καλό όλα καλά. Πιστεύω όταν έχεις θέληση, όλα γίνονται. Επίσης, αν κοιτούσα μόνο ευθεία, δε θα ήμουν εγώ, οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τι ακριβώς προσπαθείς να με πείσεις;
Ότι τα πανεπιστήμια δεν επηρεάζουν το μέλλον ενός τόπου;

Τι ακριβώς προσπαθείς να με πείσεις;
Ότι τα πανεπιστήμια δεν είναι πια πανεπιστήμια αλλά τεχνικές σχολές;

I lost it, honestly, I really did.

I'm off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Resident Evil, κανείς δεν είπε ότι δεν μπορείς να πάρεις πτυχίο από το (σημερινό ελληνικό) πανεπιστήμιο. Και στην τελική κανείς δεν είπε ότι δεν λειτουργεί το πανεπιστήμιο.

Αυτό που είπα, και περιορίζεται στην τελευταία παράγραφο του #44, είναι τι είναι τελικά το πανεπιστήμιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μιας και λέμε περι κολάσεων... Διάφορα περιστάτικα έχουν συμβεί και σε μένα και σε συναδέλφους, τι να πρωτογράψω->έγραψα μερικά αλλά βγήκαν πολλά- θα κρατήσω την ουσία. Το να κατηγορούμε συνέχεια, δεν έχει θαρρω νόημα- η προσωπική πράξη και η συνείδηση θα έχει τον τελευταίο λόγο. η ουσία είναι η μάθηση και η γνώση και πως με λίγη καλή θέληση και σωστά βήματα μπορούμε να μειώσουμε το άδικο. Και να επαναλάβω. Στα κατά, υπάρχουν και τα υπερ. Σήμερα είμαι στο σύλλογο φοιτητών του πρώην τμήματός μου και λαμβάνω μέρος στις αποφάσεις παρ'ολο που εχω τελειώσει. Η αδιαφορία και η γκρίνια σε θέματα που σε νοιάζουν έχω δει πως απομακρύνουν απο τη δικαιοσύνη.


ΔΕΝ πάει κανείς μπροστά γκρινιάζοντας για τα πάντα. Είναι σχεδόν αδύνατο να συντονιστεί κανείς με άτομα σαφώς μικρότερα του, με προφανέστατα λιγότερες εμπειρίες (με όποιο τρόπο και για όποιο λόγο αποκτήθηκαν) αν δεν κάνει και ο ίδιος μια προσπάθεια.

Με κατεβασμένα μούτρα και a priori διάθεση "είμαι μόνη σε ένα κόσμο με βλαμμένα" κανείς δεν τα καταφέρνει!

Όποιος πάντως είχε τέτοιο attitude έφαγε τα μούτρα του. Ευτυχώς ένας συμφοιτήτης μου που αποφάσισε πρόπερσι να επιστρέψει στα έδρανα (τα είχε παρατήσει από το 2000) αφού πέρασε μια χρονιά μουρμουρίζοντας με παρόμοιο τρόπο με αυτόν της christinelle κατάλαβε και δέχτηκε αυτά που του είχα πει και φέτος μου λέει ότι έχει γνωρίσει 2-3 πιτσιρίκια που "δεν είναι και τόσο κακά τελικά" και κατά πως φαίνεται θα βρει επιτέλους το δρόμο του για το πτυχίο :)
Εύχομαι και στην christinelle να συμβεί το ίδιο :)

Superbe :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Mindcircus το πρόβλημα μας δεν είναι η αδικία. Ή μάλλον είναι, απλά είναι εύκολα αντιμετωπίσιμη. Τι πιο εύκολο πράγμα είναι παρακολουθείς έναν μονόλογο, να διαβάζεις ένα βιβλίο και να βρίσκεις παλιά θέματα ή σημειώσεις. Για εκείνο το όποιο "φωνάζουμε" είναι ότι τα πανεπιστήμια δεν αποτελούν πια το απόγειο της μόρφωσης και της κουλτούρας. Δεν μιλάμε για γνώσεις. Μιλάμε για μόρφωση και κουλτούρα. Δεν μιλήσαμε για αν το αντιγράφουν ή δεν διαβάζουν ή ακόμη και αν λαδώνουν. Μιλήσαμε το ήθος τους.

Νιώθω ότι μιλάω για κάτι υπερβολικά ξένο στα αυτιά των περισσοτέρων :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Κάτι είχες στο μυαλό σου και προσπαθείς να πεις εδώ Christinelle και μάλλον τα είχες μαζεμένα εκείνη την ώρα που το έγραφες και χρησιμοποίησες πολλούς βαρείς χαρακτηρισμούς. Να τα πάρουμε ένα ένα και να συμφιλιώσουμε μερικές απόψεις κάπου στη μέση; Η αλήθεια δεν είναι ούτε στο δικό σου άκρο, ούτε στο άκρο των απαντήσεων των 18άρηδων που σε στόλισαν δεόντως. Δεν ξέρω αν θα είναι στα λόγια μου η αλήθεια, αλλά σίγουρα δεν είναι στα άκρα σας.

Πάμε:
Περνάς σε ΑΕΙ σχεδόν κατά λάθος, αλλά συνεχίζεις την δουλειά σου. Πηγαίνεις λίγο στην αρχή και αφού απογοητεύεσαι από τους καθηγητές και το γενικό κλίμα, πας μόνο στις εξετάσεις. Πιάνεις κι άλλη δουλειά ταυτόχρονα και δεν προλαβαίνεις να ενημερωθείς για προθεσμίες δηλώσεων, παραλαβές συγγραμάτων, ύλη, κλπ. Χάνεις εξάμηνα και καταλήγεις αιώνια φοιτήτρια. Κάποια στιγμή στενεύουν τα περιθώρια και ή παίρνεις πτυχίο ή σε διαγράφουν. Εκεί λες "κάτσε να το πάρω το ρημάδι" και παρατάς τη δουλειά για να μπορέσεις σε ένα χρόνο να βγάλεις ύλη τριων.

Ως εδώ είμαστε καλά. Έχουμε την περιγραφή των επιλογών που έχει κάνει ένας άνθρωπος στη ζωή του, εν προκειμένω εσύ και μπράβο σου που τις έκανες. Καλές ή κακές, είναι δικές σου.:)

Αφού ξυπνήσεις πριν χαράξει και ποδοπατηθείς ανελέητα σε λεωφορεία, μυρίζοντας την μασχάλη του βρωμιάρη διπλανού σου, φτάνεις στο κτήριο.

Με συγχωρείς πολύ, άμα η οικονομική σου κατάσταση δεν σου επιτρέπει μετακίνηση με ταξί ή με αυτοκίνητο, είσαι αναγκασμένη να χρησιμοποιήσεις τα μέσα μαζικής μεταφοράς, και ΟΧΙ δε μπορείς να κρίνεις κάποιον από τις οσμές του. Μπορεί να είναι έτσι ο άνθρωπος και παρόλο που έκανε μπάνιο να έχει υπερβολική εφίδρωση. Μπορεί να έβηξε γιατί πνίγηκε από το σάλιο του. Μπορεί να έκλασε γιατί πιεζόταν. Εγώ την εχω αμολήσει στο μετρό παλιά. Ναι ντρεπόμουν, ναι είχα κατακοκκινίσει αλλά συνέβη και ήταν ανθρώπινο. It frakin happens και δεν έχεις το δικαίωμα να πεις τον άλλο βρωμιάρη επειδή έτυχε να μυρίσει. Κάλλιστα μπορεί κι αυτός να σε πει βρωμιάρα γιατί το νεο άρωμα πατσουλί τσουκνίδα που φοράς, του χει σκίσει τα ρουθούνια... Θα σου άρεσε; Όχι, δε θα σου άρεσε, και θα έλεγες "στα παπάρια μου μωρέ με τον κομπλεξικό, εγώ έτσι είμαι." Ε το ίδιο λένε κι αυτοί για όσους τους κατακρίνουν.

Εκει ο καθηγητής έρχεται ο,τι ώρα θέλει αλλά αν εσύ αργήσεις σου λέει με ύφος να περιμένεις έξω μέχρι το δειάλλειμα. Αν προλάβεις, θα πρέπει να υποστείς έναν μονόλογο και να συμφωνήσεις με όσα λέει ο "σοφος" λέκτορας. Εξάλλου εσύ δεν ξέρεις τίποτα και είσαι εκεί για να μάθεις αυτά που θα σου πουν.

Εδω θα συμφωνήσω απόλυτα. Στα ελληνικά πανεπιστήμια λείπει ο διάλογος και η δημιουργικότητα. Υπάρχει η μονόχνωτη αποστήθιση στο διάβασμα και η στείρα αναπαραγωγή του βιβλίου κατα την παράδοση. Είναι μερικοί (τονίζω το μερικοί, διότι δεν είναι όλοι έτσι) που επειδή βρέθηκαν δίπλα σε ένα μεγαλοκαθηγητή και πήραν διδακτορικό και χώθηκαν σε μια αίθουσα ως βοηθοί και ύστερα ως λέκτορες, νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τ' αρχίδια και μιλάνε σε κανα κοιτώνα από κλούβιους στρατιώτες. Τους βγαίνει όλο αυτό το καταπιεσμένο "ρε κερατά εμένα με σκίσανε για να φτάσω εκεί, θα σκίσω κι εσένα τώρα που είμαι εγω το μεγάλο ψάρι κι εσύ το μικρό". Βεβαίως υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις και το κατάλαβα αυτό όταν το 2004 άλλαξα σχολή και είδα τελείως διαφορετικό και πολύ προχωρημένο στυλ διδασκαλίας εκεί που περίμενα μια από τα ίδια.

Ο κόσμος που έχεις γύρω σου είναι κοινωνικά απροσάρμοστα χαζόπαιδα με σπυριά, ολοκληρωτική απουσία κριτικής σκέψης και εκνευριστικό χαχανητό. Θα ακούσεις διάφορες συζητήσεις παντελώς ηλιθίου περιεχομένου (πόσα λεφτά μου δίνει ο μπαμπάς, πόσο φειλ είναι "το σύστημα", πόσο γαματα τα ρακόμελα στου Ψυρρή και πόσο μεινστριμ έχει γίνει το Γκάζι) και δεν θα μπορείς να μιλήσεις με κανέναν. Περιτριγυρίζεσαι από βλαμμένα και τρέμεις μην τυχόν γίνεις κι εσύ έτσι. Η γραμματεία σου φέρεται λες και είσαι το ίδιο...αρα μπας και?
Αυτοί λοιπόν είναι οι μελλοντικοί επιστήμονες που θα διδάξουν τα παιδιά μου? Σκεψου την πιό μπας κλας δουλειά και την έχω κάνει. Σκέψου το πιό "τελειωμένο" μέρος και έχω πάει. Τέτοια ηλιθιότητα που να με αηδιάζει σε σημείο αρρώστειας, δεν την έχω ξαναδεί. Τα μεγαλύτερα αποβράσματα βρίσκονται εκεί και λέγονται φοιτητές: το μέλλον του τόπου.
Είναι αυτά που θα μιλάνε στο σινεμά ξερνώντας ανυπέρβλητες μπούρδες, θα χτυπάνε τα κινητά τους συνεχώς και θα κάνουν λες και δεν τρέχει τίποτα.
Αυτά που τους δίνει ο μπαμπάς αυτοκίνητο και σε πάνε σημειωτόν/σε τρακάρουν/κλπ
Εκείνα που θα σου χωθούν μπροστά σε οποιαδήποτε ουρά και θα μιλάνε ακατάπαυστα μεταξύ τους ωστε να μην έχεις την ευκαιρία να πεις: "μ@λακισμένα, πίσω ΤΩΡΑ!" ευγενικά.
Αυτά που κάθε τρεις και λίγο γίνονται emo/goth/hipster/indy και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, επειδή είναι "κουλ"

Εδώ κάτι πήγε πολύ στραβά και τα έγραψες αυτά. Μάλλον είχες πολλά νεύρα εκείνη τη στιγμή και δεν ήξερες πως να συγκρατήσεις την πένα σου από το να τα γράψει. Δε μπορώ να φανταστώ άνθρωπο να γενικεύει τόσο άγρια για άλλους ανθρώπους, ΜΗ όντας εν θερμώ, βγάζοντας ταυτόχρονα την ουρά του απ' έξω.

Τα πράγματα έχουν ως εξής. Είσαι από τις μεγαλύτερες στο τμήμα σου και είναι φυσιολογικό να βλέπεις τη ζωή με μια άλλη ματιά. Εντάξει, ο άλλος θέλει να πάει στο Γκάζι, εσυ θες να κάτσεις σπίτι σου. Προτιμήσεις είναι αυτές. Σίγουρα, το να είσαι κάθε βράδυ και σε διαφορετικό κλαμπάκι και να πατάς στη σχολή μόνο και μόνο για να πεις με τους φίλους σου πόσο υγρό ήταν το πιπίνι που χτύπησες χτες και προχτες και παραπροχτες πάνω στη μπάρα, ή ο νεος γκόμενος που σε πληρώνει και σου φέρεται καλά με τα 500ευρά του, δεν είναι και τα καλύτερα παραδείγματα φοιτητών, γιατί πολύ απλά δεν κάνουν τη δουλειά για την οποία τους έστειλαν οι γονείς τους να σπουδάσουν. Ο πατέρας τους, υποτίθεται ότι τους πληρώνει για να σπουδάζουν, όχι για να ταϊζουν κάθε βράδυ το W και το Grey.

Ξαναλέω ότι αυτή η κατακραυγή είναι μόνο γι αυτούς που είναι τουρίστες στη σχολή και κάθε βράδυ ξοδεύουν όλα τα λεφτά στα κλαμπ ψάχνοντας καμιά μικρούλα να χτυπήσουν (ή κανα γαμπρό να τους σβήσει τις φωτιές στο μεμέ οι δεσποινίδες) και δεν είναι γι αυτούς που διασκεδάζουν μια δυο φορές τη βδομάδα και γίνονται φέσι, ή βγαίνουν για φραπεδούμπα. Δεν είναι κακό το ενίοτε. Η υπερβολή είναι κακή. Όπως υπερβολή είναι και το να μη βγαίνεις καθόλου και να είσαι ένα σκατόφυτο που μαθαίνει ακόμα και τη βιβλιογραφία στο τέλος του βιβλίου και πάει την επόμενη μέρα και την κάνει εμετό στην αίθουσα.

Τώρα, περί ηλιθιότητας, λυπάμαι αλλά πρέπει να δεχτείς ότι υπάρχουν πιό έξυπνοι από σένα αλλά και πιό ηλίθιοι. Το χειρότερο; Πρέπει να τους αντέξεις, όπως αντέχουν κι αυτοί εσένα. Εγώ αυτή τη στιγμή για παράδειγμα, σου απαντάω με υπομονή και ευγένεια, ενώ η αλήθεια είναι ότι δεν σε συμπαθώ γιατί το στυλάκι σου μου τη δίνει. Παρόλαυτά, οφείλω να σε αντέξω, είτε είσαι πιό έξυπνη από μένα, είτε ηλίθια. Δεν ξέρω τι είσαι και δε θα σε κρίνω. Μην κρίνεις λοιπόν κι εσύ τους άλλους από την εμφάνισή τους ή τα λόγια τους, γιατί δεν ξέρεις, και γιατί δεν θέλεις να σε κρίνουν ούτε αυτοί ως άλλη μια "τελειωμένη γριέτζω που θυμήθηκε στα 25φεύγα της να πάρει το χαρτί".

Δε σου λέω κάτι εγώ. Σου λέω τι θα μπορούσαν να λένε αυτά τα σπυριάρικα χαζοχαρούμενα όπως τα αποκαλείς... Δηλαδή τι, επειδή ο αδερφός μου ήταν γεμάτος σπυριά είναι ανώριμος ή επειδή εγω έχω βάδισμα σαν του Dr House πρέπει να με πεις καθυστερημένο και να με αποκόψεις από την παρέα;

Τι μαλακία είναι ο στερεοτυπισμός σήμερα ρε, και κοίτα να δεις πως επεκτείνεται, σα τη γρίπη. Άλλο τα άκρα, και άλλο το να βάζουμε καλούπια και στερεότυπα. Νομίζω ότι και τα ίδια τα 18χρονα που είναι νορμαλ, δεν γουστάρουν να βλέπουν τους μαλάκες συμφοιτητές τους που περιέγραψα πριν. Ναι αυτούς που είναι κάθε βράδυ στα κλαμπ και μετά τρέχουν για σημειώσεις μια μέρα πριν την εξέταση. Μη τα ξαναλέω, τα είπα. Τα ίδια τα 18χρονα επίσης δε θα κάνουν παρέα με σαχλοκούδουνα και γελοίους γλοιώδεις τύπους που χαζογελάνε βλακωδώς και πετάνε συνέχεια μπούρδες. Ρώτα ένα 18χρονο από εδώ μέσα να δεις τι απάντηση θα πάρεις. Όχι θα σου πει αυτός, όχι θα σου πω κι εγώ που είμαι 28.

Για να κάνει κάποιος/α παρέα έναν/μια ηλίθιο/α που όλη την ώρα λέει πχ "ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑ λούτσα λούτσα λούτσα, μες το τρυφερό αιδοίο, ΧΑΧΑΧΑ αστείο εεεεεε;;;;"....

....πρέπει να ναι κι αυτός περιορισμένης νοητικής ικανότητας αναγκαστικά ή να ψάχνει κάποια άλλα πράγματα από αυτό το άτομο (κανα πηδηματάκι και όχι μυαλό και χαρακτήρα). Συνήθως οι μαλάκες και οι ηλίθιοι πάνε σε αγέλες. Αγελαίον χαρακτηριστικόν που λέει και ο Ευάγγελος Λεμπέσης στο "Η τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βιω".

Από κει και πέρα, αυτοί είναι αυτοί και οι άλλοι είναι οι άλλοι. Δε γουστάρεις αυτούς; Τράβα με τους άλλους. Δε γουστάρεις ούτε τους άλλους; Τράβα μόνη σου το δρόμο σου. Δικαίωμά σου. Αρκεί να μη βάζεις στην ίδια σούπα όλους τους ανθρώπους λόγω διαφόρων χαρακτηριστικών ή εκφράσεων. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ποιόν έχεις απέναντί σου.


Ναι, μερικοί είναι έτσι. Υπάρχουν κι αυτοί όμως που δεν είναι έτσι. Θυμήσου, τα άκρα είναι το υπερβολικό ή το κακό, όχι το ενίοτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μετα το πανεπιστημιο αρχιζει η "γλυκα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Κάτι είχες στο μυαλό σου και προσπαθείς να πεις εδώ Christinelle και μάλλον τα είχες μαζεμένα εκείνη την ώρα που το έγραφες και χρησιμοποίησες πολλούς βαρείς χαρακτηρισμούς.
Να τα πάρουμε ένα ένα και να συμφιλιώσουμε μερικές απόψεις κάπου στη μέση; Η αλήθεια δεν είναι ούτε στο δικό σου άκρο, ούτε στο άκρο των απαντήσεων των 18άρηδων που σε στόλισαν δεόντως. Δεν ξέρω αν θα είναι στα λόγια μου η αλήθεια, αλλά σίγουρα δεν είναι στα άκρα σας.

Πάμε:


Ως εδώ είμαστε καλά. Έχουμε την περιγραφή των επιλογών που έχει κάνει ένας άνθρωπος στη ζωή του, εν προκειμένω εσύ και μπράβο σου που τις έκανες. Καλές ή κακές, είναι δικές σου.:)

Με συγχωρείς πολύ, άμα η οικονομική σου κατάσταση δεν σου επιτρέπει μετακίνηση με ταξί ή με αυτοκίνητο, είσαι αναγκασμένη να χρησιμοποιήσεις τα μέσα μαζικής μεταφοράς, και ΟΧΙ δε μπορείς να κρίνεις κάποιον από τις οσμές του. Μπορεί να είναι έτσι ο άνθρωπος και παρόλο που έκανε μπάνιο να έχει υπερβολική εφίδρωση. Μπορεί να έβηξε γιατί πνίγηκε από το σάλιο του. Μπορεί να έκλασε γιατί πιεζόταν. Εγώ την εχω αμολήσει στο μετρό παλιά. Ναι ντρεπόμουν, ναι είχα κατακοκκινίσει αλλά συνέβη και ήταν ανθρώπινο. It frakin happens και δεν έχεις το δικαίωμα να πεις τον άλλο βρωμιάρη επειδή έτυχε να μυρίσει. Κάλλιστα μπορεί κι αυτός να σε πει βρωμιάρα γιατί το νεο άρωμα πατσουλί τσουκνίδα που φοράς, του χει σκίσει τα ρουθούνια... Θα σου άρεσε; Όχι, δε θα σου άρεσε, και θα έλεγες "στα παπάρια μου μωρέ με τον κομπλεξικό, εγώ έτσι είμαι." Ε το ίδιο λένε κι αυτοί για όσους τους κατακρίνουν.



Εδω θα συμφωνήσω απόλυτα. Στα ελληνικά πανεπιστήμια λείπει ο διάλογος και η δημιουργικότητα. Υπάρχει η μονόχνωτη αποστήθιση στο διάβασμα και η στείρα αναπαραγωγή του βιβλίου κατα την παράδοση. Είναι μερικοί (τονίζω το μερικοί, διότι δεν είναι όλοι έτσι) που επειδή βρέθηκαν δίπλα σε ένα μεγαλοκαθηγητή και πήραν διδακτορικό και χώθηκαν σε μια αίθουσα ως βοηθοί και ύστερα ως λέκτορες, νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τ' αρχίδια και μιλάνε σε κανα κοιτώνα από κλούβιους στρατιώτες. Τους βγαίνει όλο αυτό το καταπιεσμένο "ρε κερατά εμένα με σκίσανε για να φτάσω εκεί, θα σκίσω κι εσένα τώρα που είμαι εγω το μεγάλο ψάρι κι εσύ το μικρό". Βεβαίως υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις και το κατάλαβα αυτό όταν το 2004 άλλαξα σχολή και είδα τελείως διαφορετικό και πολύ προχωρημένο στυλ διδασκαλίας εκεί που περίμενα μια από τα ίδια.



Εδώ κάτι πήγε πολύ στραβά και τα έγραψες αυτά. Μάλλον είχες πολλά νεύρα εκείνη τη στιγμή και δεν ήξερες πως να συγκρατήσεις την πένα σου από το να τα γράψει. Δε μπορώ να φανταστώ άνθρωπο να γενικεύει τόσο άγρια για άλλους ανθρώπους, ΜΗ όντας εν θερμώ, βγάζοντας ταυτόχρονα την ουρά του απ' έξω.

Τα πράγματα έχουν ως εξής. Είσαι από τις μεγαλύτερες στο τμήμα σου και είναι φυσιολογικό να βλέπεις τη ζωή με μια άλλη ματιά. Εντάξει, ο άλλος θέλει να πάει στο Γκάζι, εσυ θες να κάτσεις σπίτι σου. Προτιμήσεις είναι αυτές. Σίγουρα, το να είσαι κάθε βράδυ και σε διαφορετικό κλαμπάκι και να πατάς στη σχολή μόνο και μόνο για να πεις με τους φίλους σου πόσο υγρό ήταν το πιπίνι που χτύπησες χτες και προχτες και παραπροχτες πάνω στη μπάρα, ή ο νεος γκόμενος που σε πληρώνει και σου φέρεται καλά με τα 500ευρά του, δεν είναι και τα καλύτερα παραδείγματα φοιτητών, γιατί πολύ απλά δεν κάνουν τη δουλειά για την οποία τους έστειλαν οι γονείς τους να σπουδάσουν. Ο πατέρας τους, υποτίθεται ότι τους πληρώνει για να σπουδάζουν, όχι για να ταϊζουν κάθε βράδυ το W και το Grey.

Ξαναλέω ότι αυτή η κατακραυγή είναι μόνο γι αυτούς που είναι τουρίστες στη σχολή και κάθε βράδυ ξοδεύουν όλα τα λεφτά στα κλαμπ ψάχνοντας καμιά μικρούλα να χτυπήσουν (ή κανα γαμπρό να τους σβήσει τις φωτιές στο μεμέ οι δεσποινίδες) και δεν είναι γι αυτούς που διασκεδάζουν μια δυο φορές τη βδομάδα και γίνονται φέσι, ή βγαίνουν για φραπεδούμπα. Δεν είναι κακό το ενίοτε. Η υπερβολή είναι κακή. Όπως υπερβολή είναι και το να μη βγαίνεις καθόλου και να είσαι ένα σκατόφυτο που μαθαίνει ακόμα και τη βιβλιογραφία στο τέλος του βιβλίου και πάει την επόμενη μέρα και την κάνει εμετό στην αίθουσα.

Τώρα, περί ηλιθιότητας, λυπάμαι αλλά πρέπει να δεχτείς ότι υπάρχουν πιό έξυπνοι από σένα αλλά και πιό ηλίθιοι. Το χειρότερο; Πρέπει να τους αντέξεις, όπως αντέχουν κι αυτοί εσένα. Εγώ αυτή τη στιγμή για παράδειγμα, σου απαντάω με υπομονή και ευγένεια, ενώ η αλήθεια είναι ότι δεν σε συμπαθώ γιατί το στυλάκι σου μου τη δίνει. Παρόλαυτά, οφείλω να σε αντέξω, είτε είσαι πιό έξυπνη από μένα, είτε ηλίθια. Δεν ξέρω τι είσαι και δε θα σε κρίνω. Μην κρίνεις λοιπόν κι εσύ τους άλλους από την εμφάνισή τους ή τα λόγια τους, γιατί δεν ξέρεις, και γιατί δεν θέλεις να σε κρίνουν ούτε αυτοί ως άλλη μια "τελειωμένη γριέτζω που θυμήθηκε στα 25φεύγα της να πάρει το χαρτί".

Δε σου λέω κάτι εγώ. Σου λέω τι θα μπορούσαν να λένε αυτά τα σπυριάρικα χαζοχαρούμενα όπως τα αποκαλείς... Δηλαδή τι, επειδή ο αδερφός μου ήταν γεμάτος σπυριά είναι ανώριμος ή επειδή εγω έχω βάδισμα σαν του Dr House πρέπει να με πεις καθυστερημένο και να με αποκόψεις από την παρέα;

Τι μαλακία είναι ο στερεοτυπισμός σήμερα ρε, και κοίτα να δεις πως επεκτείνεται, σα τη γρίπη. Άλλο τα άκρα, και άλλο το να βάζουμε καλούπια και στερεότυπα. Νομίζω ότι και τα ίδια τα 18χρονα που είναι νορμαλ, δεν γουστάρουν να βλέπουν τους μαλάκες συμφοιτητές τους που περιέγραψα πριν. Ναι αυτούς που είναι κάθε βράδυ στα κλαμπ και μετά τρέχουν για σημειώσεις μια μέρα πριν την εξέταση. Μη τα ξαναλέω, τα είπα. Τα ίδια τα 18χρονα επίσης δε θα κάνουν παρέα με σαχλοκούδουνα και γελοίους γλοιώδεις τύπους που χαζογελάνε βλακωδώς και πετάνε συνέχεια μπούρδες. Ρώτα ένα 18χρονο από εδώ μέσα να δεις τι απάντηση θα πάρεις. Όχι θα σου πει αυτός, όχι θα σου πω κι εγώ που είμαι 28.

Για να κάνει κάποιος/α παρέα έναν/μια ηλίθιο/α που όλη την ώρα λέει πχ "ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑ λούτσα λούτσα λούτσα, μες το τρυφερό αιδοίο, ΧΑΧΑΧΑ αστείο εεεεεε;;;;"....

....πρέπει να ναι κι αυτός περιορισμένης νοητικής ικανότητας αναγκαστικά ή να ψάχνει κάποια άλλα πράγματα από αυτό το άτομο (κανα πηδηματάκι και όχι μυαλό και χαρακτήρα). Συνήθως οι μαλάκες και οι ηλίθιοι πάνε σε αγέλες. Αγελαίον χαρακτηριστικόν που λέει και ο Ευάγγελος Λεμπέσης στο "Η τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βιω".

Από κει και πέρα, αυτοί είναι αυτοί και οι άλλοι είναι οι άλλοι. Δε γουστάρεις αυτούς; Τράβα με τους άλλους. Δε γουστάρεις ούτε τους άλλους; Τράβα μόνη σου το δρόμο σου. Δικαίωμά σου. Αρκεί να μη βάζεις στην ίδια σούπα όλους τους ανθρώπους λόγω διαφόρων χαρακτηριστικών ή εκφράσεων. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ποιόν έχεις απέναντί σου.


Ναι, μερικοί είναι έτσι. Υπάρχουν κι αυτοί όμως που δεν είναι έτσι. Θυμήσου, τα άκρα είναι το υπερβολικό ή το κακό, όχι το ενίοτε!


Εν μέρει συμφωνω με αυτα που λεει η Christinelle. Όχι με τον τρόπο που τα λέει, αλλά με το νόημα τους!
Τα έχω σκεφτεί και εγω πολλές, μα πάρα πολλές φορές!! Δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα να εισάγονται στα Πανεπιστήμια παιδιά που δεν θέλουν να μπουν, αλλα δηλωνουν τισ σχολες μονο και μονο απο οικογενειακη παροτρυνση λογου χαρη,με αποτελεσμε να κανουν αισθητη την παρουσια τους στον οχλο, οπως επισης υπαρχουν καθηγητες που δεν ξερουν τι θα πει "παραδιδω μαθημα, επειδη αυτοι μπηκαν εδω για να μαθουν κατι".
Ομως εαν το δουμε το θεμα τελειως μα τελειως ρεαλιστικα ο valder εχει απολυτο δικιο!
Θες πτυχιο? θα πρεπει να πας μεχρι τη σχολη και να βουλωσεις τα αυτια σου να κλεισεις τα ματια σου σε οτιδηποτε σε αποσπα και να προσηλωθεις στον στοχο σου!! Στην τελικη για σενα το κανεις και οχι για τους φοιτητες που ξενυχτανε ή για εκεινους που πανε τουριστες στην εξεταστικη? Σκεψου οτι λιγο - πολυ μπορει και εσυ να την εχεις περασει αυτη τη φαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Περνάς σε ΑΕΙ σχεδόν κατά λάθος, αλλά συνεχίζεις την δουλειά σου. Πηγαίνεις λίγο στην αρχή και αφού απογοητεύεσαι από τους καθηγητές και το γενικό κλίμα, πας μόνο στις εξετάσεις. Πιάνεις κι άλλη δουλειά ταυτόχρονα και δεν προλαβαίνεις να ενημερωθείς για προθεσμίες δηλώσεων, παραλαβές συγγραμάτων, ύλη, κλπ. Χάνεις εξάμηνα και καταλήγεις αιώνια φοιτήτρια. Κάποια στιγμή στενεύουν τα περιθώρια και ή παίρνεις πτυχίο ή σε διαγράφουν. Εκεί λες "κάτσε να το πάρω το ρημάδι" και παρατάς τη δουλειά για να μπορέσεις σε ένα χρόνο να βγάλεις ύλη τριων. Αφού ξυπνήσεις πριν χαράξει και ποδοπατηθείς ανελέητα σε λεωφορεία, μυρίζοντας την μασχάλη του βρωμιάρη διπλανού σου, φτάνεις στο κτήριο. Εκει ο καθηγητής έρχεται ο,τι ώρα θέλει αλλά αν εσύ αργήσεις σου λέει με ύφος να περιμένεις έξω μέχρι το δειάλλειμα. Αν προλάβεις, θα πρέπει να υποστείς έναν μονόλογο και να συμφωνήσεις με όσα λέει ο "σοφος" λέκτορας. Εξάλλου εσύ δεν ξέρεις τίποτα και είσαι εκεί για να μάθεις αυτά που θα σου πουν.
Ο κόσμος που έχεις γύρω σου είναι κοινωνικά απροσάρμοστα χαζόπαιδα με σπυριά, ολοκληρωτική απουσία κριτικής σκέψης και εκνευριστικό χαχανητό. Θα ακούσεις διάφορες συζητήσεις παντελώς ηλιθίου περιεχομένου (πόσα λεφτά μου δίνει ο μπαμπάς, πόσο φειλ είναι "το σύστημα", πόσο γαματα τα ρακόμελα στου Ψυρρή και πόσο μεινστριμ έχει γίνει το Γκάζι) και δεν θα μπορείς να μιλήσεις με κανέναν. Περιτριγυρίζεσαι από βλαμμένα και τρέμεις μην τυχόν γίνεις κι εσύ έτσι. Η γραμματεία σου φέρεται λες και είσαι το ίδιο...αρα μπας και?
Αυτοί λοιπόν είναι οι μελλοντικοί επιστήμονες που θα διδάξουν τα παιδιά μου? Σκεψου την πιό μπας κλας δουλειά και την έχω κάνει. Σκέψου το πιό "τελειωμένο" μέρος και έχω πάει. Τέτοια ηλιθιότητα που να με αηδιάζει σε σημείο αρρώστειας, δεν την έχω ξαναδεί. Τα μεγαλύτερα αποβράσματα βρίσκονται εκεί και λέγονται φοιτητές: το μέλλον του τόπου.
Είναι αυτά που θα μιλάνε στο σινεμά ξερνώντας ανυπέρβλητες μπούρδες, θα χτυπάνε τα κινητά τους συνεχώς και θα κάνουν λες και δεν τρέχει τίποτα.
Αυτά που τους δίνει ο μπαμπάς αυτοκίνητο και σε πάνε σημειωτόν/σε τρακάρουν/κλπ
Εκείνα που θα σου χωθούν μπροστά σε οποιαδήποτε ουρά και θα μιλάνε ακατάπαυστα μεταξύ τους ωστε να μην έχεις την ευκαιρία να πεις: "μ@λακισμένα, πίσω ΤΩΡΑ!" ευγενικά.
Αυτά που κάθε τρεις και λίγο γίνονται emo/goth/hipster/indy και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, επειδή είναι "κουλ"

Υ.Γ. Αμα σας "παραβιάζει" τους κανόνες η αλήθεια, σβήστε το ή κράξτε με.
Με εξαίρεση το πρώτο κομμάτι, που η κοπελιά έχει χάσει πόσα εξάμηνα, σε όλα τα άλλα θα έλεγα πως έχουμε τον ίδιο ακριβώς τρόπο σκέψης και την ίδια αντίληψη για το περιβάλλον μας.Μόνο που εγώ είμαι β' γυμνασίου...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Περνάς σε ΑΕΙ σχεδόν κατά λάθος, αλλά συνεχίζεις την δουλειά σου..
οταν λες περνας σχεδον κατα λαθος; η περνας η δε περνας και απο οσο ξερω εσυ διαλεγεις τις σχολες που θες να περασεις, αυτο που εσυ θες να σπουδασεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top