Υγιεινή διατροφή

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
@ Niyia τροφές πλούσιες σε σίδηρο:

κυδωνια, στρειδια , μυδια
συκωτι
φυστικια αιγίνης, αμυγδαλα
σουσαμι
κακαο σκονη
πικλες καυτερες
μαιντανος
ροδακινα, βερυκοκα,συκα
φασολια μαυροματικα
μουσλι
σαρδέλες
ρέγγα
σπανακι
ψωμι ολικης αλεσεως
και φυσικα το κρεας, κυριως μοσχάρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@ Niyia τροφές πλούσιες σε σίδηρο:

κυδωνια, στρειδια , μυδια
συκωτι
φυστικια αιγίνης, αμυγδαλα
σουσαμι
κακαο σκονη
πικλες καυτερες
μαιντανος
ροδακινα, βερυκοκα,συκα
φασολια μαυροματικα
μουσλι
σαρδέλες
ρέγγα
σπανακι
ψωμι ολικης αλεσεως
και φυσικα το κρεας, κυριως μοσχάρι
Κατα προτιμηση, βαλτα ολα σε ενα σαντουιτσακι και εισαι ετοιμη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Πίστευω ότι αυτό το thread θα μας βοηθήσει πολύ στο να μάθουμε κάποια πράγματα σχετικά με το τί πρέπει να τρώμε τακτικά, και τί να αποφεύγουμε. Επίσης μπορούμε να απαντάμε σε πιθανές απορίες!

Ξεκινώ εγώ λοιπόν. Έχω δύο απορίες. 1)Το κάλιο σε ποιες τροφές το συναντάμε;
2)Η κέτσαπ και η μαγιονέζα πρέπει να αποφεύγονται;


το καλιο περιεχεται σε ολα τα λαχανικα που προερχονται απ τη γη.
δλδ μεγαλες ποσοτητες καλιου εχει η μπανανα η πατατα το σπανακι οι φακες, τα φρουτα σε μικροτερες ποσοτητες και γενικα τα σαλατοειδη.
γιατι παιδακι μου σε ενδιαφερει το καλιο; δεν θελεις να παιρνεις πολυ; ισα ισα ειναι καλο για τον οργανισμο απλα σε περιπτωσεις υπολειτουργιας των νεφρων το καλιο δεν αποβαλλεται επαρκως με αποτελεσμα υπερκαλιαιμια που μπορει να προκαλεσει ακομη και ανακοπη:) εσυ δεν νομιζω να αντιμετωπιζεις τετοιο προβλημα οποτε μην ανησυχεις για το καλιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να προσθέσω τις ντοματούλες για βιταμίνη Κ. :)
Βοηθά ιδιαίτερα στην πήξη του αίματος - σε περίπτωση πληγής πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Οπότε, μαγιονέζα κομμένη. :P

Όχι απαραίτητα...αν τη φτιάξεις μόνη σου :D
Συνταγή εδώ
(με πολύ λιγότερα λιπαρά και χωρίς χημείες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πολύ σωστή παρατήρηση:) Το ασβέστιο βοηθά στην λειτουργία της πέψης. Μόλις τώρα το διάβασα.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν βοηθά το μυϊκό σύστημα... Anyone? :whistle:

Το σιγουρο ειναι οτι βοηθαει στην αναπτυξη των οστων, κι εσυ ειδικα στην ηλικια σου το χρειαζεσαι σιγουρα!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν βοηθά το μυϊκό σύστημα... Anyone? :whistle:
Η μυικη συστολη για να γινει χρειαζεται και ιοντα ασβεστιου. Απο αυτην την αποψη, χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teo21

Νεοφερμένος

Ο Teo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να ξέρεις γενικά ότι πιο πολύεπεξεργασμένο από ανθρώπινο παράγοντα τόσο πιο ανθυγιεινό και δύσπεπτο είναι για το σώμα μας,έτσι πρέπει να αφαιρούμε τέτοιου είδους σκευάσματα από την διατροφή μας και να προσθέτουμε υγιεινές συνταγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Κανω γυμναστικη εδω και 5 μηνες στο σπιτι και εχω καταφερει να χασω καποιο λιπος απο την κοιλια μου αλλα επειδη δεν κανω σωστη διατροφη γυρναω παλι στο μηδεν..κανω 200 κοιλιακους καθε μερα χωρις να εχω αποτελεσμα...το απογευμα για παραδειγμα αμα πεινασω τρωω ενα κρουασαν το οποιο δν μου δινει τπτ ειναι αχρηστο...με τι μπορω να αντικαταστησω τα αχρηστα φαγητα ετσι ωστε να παιρνω και την ενεργεια που χρειαζομαι και χωρις να αυξανεται το λιπος μου? :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Kαλησπέρα Theoo22. Αντι για κρουασαν και αλλες κακες τροφες φαε ενα φρουτο π.χ. ενα μηλο. ειναι και πιο χορταστικο απο ενα κρουασαν. δευτερον, ξεκινα την αεροβια ασκηση και πανε καθημερινα για τρεξιμο. στην αρχη σε χαλαρους ρυθμους και μετα αυξανε συνεχως. τρωγε σαλατες και γενικα κανε μια καλη διατροφη και παντα προσεχε οι μεριδες σου να μην ειναι πολυ μεγαλες και να τρως ανα τακτα χρονικα διαστηματα μικρα γευματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αρχικά οι κοιλιακοί που κάνεις δε σχετίζονται (άμεσα) με την καύση λίπους στην κοιλιά.
Να αποφεύγεις τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, καθώς σε κάνουν να πεινάς γρηγορότερα και να συμπεριλαμβάνεις κάποια πηγή πρωτείνης σε κάθε γεύμα.
Στο θέμα της γυμναστικής, η αερόβια είναι καλή, αλλά δεν αρκεί. Ειδικά όταν πρόκειται για διατήρηση βάρους χρειάζεται να εισάγεις ασκήσεις με βάρη στις προπονήσεις σου.
Καλό είναι να μετράς, στο περίπου, θερμίδες που παίρνεις και θερμίδες που καις για να βλέπεις που περίπου βρίσκεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
το ξερω οτι δεν σχετιζονται αμεσα με την καυση λιπους :) επαιζα 10 χρονια μπαλα και πριν 3 χρονια σταματησα και μου εχουν μεινει λιγο οι 4 πανω κοιλιακοι :P απλως δεν μπορω να χασω τα ''ψωμακια'' στην κοιλια μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis2013

Νεοφερμένος

Ο Takis2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κανω γυμναστικη εδω και 5 μηνες στο σπιτι και εχω καταφερει να χασω καποιο λιπος απο την κοιλια μου αλλα επειδη δεν κανω σωστη διατροφη γυρναω παλι στο μηδεν..κανω 200 κοιλιακους καθε μερα χωρις να εχω αποτελεσμα...το απογευμα για παραδειγμα αμα πεινασω τρωω ενα κρουασαν το οποιο δν μου δινει τπτ ειναι αχρηστο...με τι μπορω να αντικαταστησω τα αχρηστα φαγητα ετσι ωστε να παιρνω και την ενεργεια που χρειαζομαι και χωρις να αυξανεται το λιπος μου? :hmm::hmm:

Φίλε Theo, άρχισε να μετράς θερμίδες. Ένα κρουασάν ισούται με ένα γεύμα! Τα φρούτα και τα λαχανικά θα σε βοηθήσουν πολύ, αλλά πρόσεχε (ειδιαίτερα στις σαλάτες) την ποσότητα του λαδιού! Αν δεν καταφέρεις να διώξεις το λίπος απο την κοιλιά (μείωση θερμίδων και έντονη δραστηριότητα) και 1.000.000 κοιλιακούς να κάνεις δεν πρόκειται να τους δει ΚΑΝΕΝΑΣ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo22

Νεοφερμένος

Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εχω ξεκινησει εδω και 1,5 μηνα γυμναστηριο (πηγαινω το πρωι) και επειδη αρχιζω και ανεβαζω κιλα ζαλιζομαι και νιωθω κουρασμενος..τι πρεπει να τρωω το πρωι ετσι ωστε να παιρνω την ενεργεια που χρειαζομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σπανάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
αν εισαι ημμυ το δεν εχω ενεργεια σημαινει εχω πληροφορικη
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Στους 3 μηνες θα συνηθησει το σωμα σου δωσε χρονο λιγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καταρχάς, θεωρώ ότι οι κυριότεροι εχθροί της υγείας είναι: το αλάτι, η ζάχαρη, το λευκό αλεύρι, τα συντηρημένα τρόφιμα και τα ζωικά λίπη.
Τα υγιεινότερα υποκατάστατα ζάχαρης είναι: η στέβια, αγάβη (μοιάζει στην υφή με το μέλι και έχει γεύση σιροπιού καραμέλας), το σιρόπι σφενδάμου (μοιάζει στην υφή με το σιρόπι της μελάσας κι έχει επίσης γεύση σιροπιού καραμέλας), το μέλι και η φρουκτόζη. Οι εν λόγω γλυκαντικές ουσίες είναι φυτικές, αποτελούν υδατάνθρακες βραδείας καύσεως και είναι περισσότερο αφομοιώσιμες και φιλικές προς τον οργανισμό σε σχέση με τη λευκή ζάχαρη. Επίσης, έχουν χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη. Η μαύρη και η καστανή ζάχαρη είναι λίγο καλύτερες από τη λευκή. Ωστόσο, έχουν κι αυτές πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Επίσης, τα σύνθετα υποκατάστατα ζάχαρης (ασπαρτάμη -αρκετά αμφιλεγόμενη-, ζαχαρίνη, κυκλαμικό οξύ κ.ά.) καλό είναι να αποφεύγονται, γιατί έχουν υποστεί μεγάλη επεξεργασία και περιέχουν χημικά πρόσθετα επικίνδυνα για την υγεία.
Υπάρχουν μάλιστα υγιεινές λιχουδιές, όπως γλυκό κουταλιού περγαμόντο με σιρόπι αγάβης, κομπόστα ροδάκινο με φρουκτόζη, κομπόστα ανανάς στο φυσικό του ζωμό, μαρμελάδες, καραμέλες και σοκολάτες με στέβια. Κάποια ζαχαροπλαστεία επίσης φτιάχνουν και γλυκά με στέβια.
Ακόμα και όσοι/ες δεν κάνουμε δίαιτα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι από τη ζάχαρη και πρέπει να στρεφόμαστε στα υγιεινά της υποκατάστατα, δεδομένου ότι υπάρχει ποικιλία γευστικών και οικονομικών εδεσμάτων, για να ξελιγουριάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Χαιρετώ σας! :happy:

Ανοίγω το θέμα για να μπορούμε να συζητήσουμε περί σωστής τροφής.

Αν προσέχετε, τι προτιμάτε συνήθως να τρώτε, ποιες τροφές ξέρετε που κάνουν καλό, έχουν καλή ενέργεια, και αν προσέχετε τις θερμίδες ή την ενέργεια που δίνει κάποια τροφή. :D

Δεν μιλάω απαραίτητα για δίαιτα, αλλά κυρίως σαν γενικότερη νοοτροπία. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ανοίγω το θέμα για να μπορούμε να συζητήσουμε περί σωστής τροφής. Αν προσέχετε, τι προτιμάτε συνήθως να τρώτε, ποιες τροφές ξέρετε που κάνουν καλό, έχουν καλή ενέργεια, και αν προσέχετε τις θερμίδες ή την ενέργεια που δίνει κάποια τροφή.
Είμαι το παράδειγμά σου προς πλήρη αποφυγή. Δεν προσέχω καθόλου τη διατροφή μου και τρώω ότι να'ναι αρκεί να μου αρέσει. Σουβλάκια, πίτσες, ακόμα και τα "βρώμικα" αποτελούν βασικά συστατικά της διατροφής μου. Στα γλυκά και τα παγωτά δεν έχω φρένο. Ποτέ δεν σκέφτομαι θερμίδες, χοληστερίνες και αν αυτά που τρώω κάνουν καλό. Από ποσότητα όση με ευχαριστεί. Η Coca-Cola είναι το αγαπημένο μου αναψυκτικό. Πίνω πολλούς καφέδες και είμαι φανατικός καπνιστής.


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top