Η μόδα του περιθωρίου

Ισχύει όντως αυτο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, έτσι είναι!

    Ψήφοι: 9 33.3%
  • Ναι, αλλά όχι με τα χαρακτηριστικά που έγραψες

    Ψήφοι: 7 25.9%
  • Nαι, αλλά δεν τους διέπει κάποιο κοινό χαρακτηριστικό, πέρα απο το ότι είναι δήθεν

    Ψήφοι: 8 29.6%
  • Υπάρχουν αυτοί οι τύποι που περιγράφεις, και είναι πολλοί, αλλά δεν είναι δήθεν

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Όχι, δεν υπάρχουν τέτοιοι, είναι αποκύημα της πλούσιας :P φαντασίας σου

    Ψήφοι: 1 3.7%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βάλντερ, απλά μπες στον κόπο να αναγνωρίσεις, ποιοι παράγοντες επέτρεψαν το να υπάρχουν σήμερα ειδικά στην Ελλάδα τόσοι αριστερομαχαιριτσοκουλτουριάρηδες.
Όχι ότι βλέπω όσα εσύ "βλέπεις", απλά είσαι τόσο μα τόσο δογματικός στο γραπτό σου, που πλέον χάνεται και το αστείο του ζητήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν έχω γνωρίσει ΕΝΑ άτομο που να είναι έτσι. Θα είχε πολύ πλάκα, αλλά δεν έτυχε.

Συνήθως τέτοιες υπερβολές και κατηγορίες φτιάχνω και εγώ με τους κολλητούς μου όταν έχουμε ξενερώσει πάρα πολύ με κάτι, αλλά δεν έχω την ψευδαίσθηση πως αποτελούν επιχειρήματα για να υποστηρίξω την άποψη μου.

Επιπλέον, βρίσκω αστείο που απαγορεύονται ειρωνίες, αρνητικοί χαρακτηρισμοί κτλ. όμως όταν κάνει κάποιος ένα topic που φωτογραφίζει κάποιους πολύ-πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους και είναι βουτηγμένο στην ειρωνία, είναι a-ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αλήθεια, εσύ Μοναχέ που διαφωνείς, είναι επειδή πιστεύεις ότι δεν υπάρχει το φαινόμενο της "μόδας του περιθωρίου" (όπως θα έπρεπε να το είχα ονομάσει, σωστή η παρατήρηση του Βαλ) ή διαφωνείς όσον αφορά τα χαρακτηριστικά που θεωρούμε ότι έχει; :)

Διαφωνώ στην περιγραφή αυτής της μόδας με τα χαρακτηριστικά που έχεις δώσει τόσο εσύ, όσο και ο Βαλ γιατί κατά τη γνώμη μου δεν φωτογραφίζει γενικά αυτούς που ανήκουν σε αυτή την ομάδα (αν υπάρχει), αλλά ειδικά συγκεκριμένες ομάδες ατόμων με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που απλά δεν χωνεύετε σε κάποιον. Είναι σαν να ανοίγω ένα θέμα εγώ π.χ. για τους εθνικιστές και τους ρατσιστές και να κάνω έναν κατάλογο όλων αυτών των χαρακτηριστικών που θεωρώ ότι έχουν αυτά τα άτομα και στο τέλος να τους βάλω και μια ταμπέλα, να τους παρουσιάσω ως συγκεκριμένο κοινωνικό φαινόμενο (a priori) και να ζητήσω σχολιασμό...

Εν πάση περιπτώσει, η διαφωνία μου έγκειται τόσο στον τρόπο που στήθηκε το θέμα, όσο και σε αυτά που ανέφερες και εσύ (στο quote μου εννοώ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βρε παιδιά, μήπως βρίσκομαι σε άλλο πλανήτη κι έχω γνωρίσει άτομα με αν όχι όλα, το 80% των χαρακτηριστικών που αναφέρει η Λία? Και δεν μιλάω για 1-2 άτομα!

Γενικώς καταλαβαίνω τα επιχειρήματα κατά, και ναι, είμαι κατά της κατηγοριοποίησης, αλλά ασυνείδητα κι εγώ μπαίνω στην διαδικασία να κατηγοριοποιώ (και νομίζω όλοι). Το post της Λίας με άγγιξε επειδή τα άτομα με αυτά ή παρόμοια χαρακτηριστικά έχουν 1 τάση να δημιουργούν ενοχική διάθεση στους άλλους. Τα πρώτα χρόνια στην σχολή είχα φτάσει σε 1 σημείο να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Στην πορεία η συναναστροφή μου με αυτά τα άτομα με ωφέλησε, επειδή με έκανε να δω κριτικά πολλά πράγματα και να ανασχηματίσω στάσεις και απόψεις, είμαι άλλωστε υπέρ της άποψης question everything. Αλλά πια δεν μπορώ να ασχολήθώ επειδή μιζεριάζω και προτιμώ να κινούμαι σε διαφορετικούς κύκλους.

Επίσης θεωρώ πως οι κουλτουροαριστεροί έχουν μεταχείριση με το γάντι αν συγκρίνουμε με άλλες ιδεολογικές ομάδες, λόγω καταστάσεων τους αρκετά πρόσφατου παρελθόντος της χώρας. Με αυτό διαφωνώ κάθετα. Συν τοις άλλοις θεωρώ πως αν η Λία είχε μιλήσει για τα χαρακτηριστικά των ''δεξιών νεόπλουτων'' ας πούμε δεν θα είχε δεχτεί αυτή την ''επίθεση'' καθώς η ομάδα των ''αριστερών διανοούμενων'' αγγίζει ενοχικά το συλλογικό ασυνείδητο των πολιτών της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αν ισχυει τι? Εαν υπαρχουν ανθρωποι με ολα αυτα τα χαρακτηριστικα? Ε, καποιος φανταζομαι μπορει να τα εχει ολα αυτα.
Εαν εχουμε γνωρισει τετοιους ανθρωπους?
Εαν μας ενοχλουν?

Θα κανω κι εγω ενα θρεντ λοιπον με θεμα
"Ποσο με ενοχλουν οι κοκκινομαλληδες με σκισμενα τζιν που ακουνε Queens of the stone age και μασανε τσιχλα στα λεωφορεια" και μπορουμε να το συζητησουμε.:P

Αυτο που θελω να πω ειναι, οτι ενα τετοιο θρεντ, το μονο που μπορει να κανει ειναι να δημιουργησει εντασεις αναμεσα σε ατομα με διαφορετικα πολιτικα/θρησκευτικα/κοινωνικα πιστευω. Και αυτο επειδη δεν ειναι πολυ ωραιο να ακους καποιον να σε αποκαλει "ψευτοκουλτουριαρη" απλα επειδη συγκεντρωνεις καποια χαρακτηριστικα.
Έχεις δίκιο. Δεν είναι σωστό να αποκαλείς κάποιον ψεφτοκουλτουριαρη. Με δυσκολία περιγράφουμε τι σημαίνει «κουλτούρα». Ακόμα πιο δύσκολο τι σημαίνει «να έχεις κουλτούρα».
Το 1952 οι εθνολόγοι Alfred Kroeber και Clyde Kluckhohn κατέγραψαν 164 διαφορετικούς ορισμούς της κουλτούρας, και έκτοτε ο αριθμός αυτός αυξήθηκε.
Ο όρος κουλτούρα (culture) χρησιμοποιείται κυρίως σε (ενδο)κοινωνικό επίπεδο και μπορεί να αναφέρεται σε μία ομάδα ή μια κατηγορία, με όλο το σύστημα αξιών της, τις παραδόσεις και τα δόγματα της.

Αυτό που κατάλαβα εγώ από το κείμενο της Μισέλ είναι ότι φωτογραφίζει ανθρώπους που θέλουν να ανήκουν σε κάποια πνευματική καλλιέργεια, σε κάποια ομάδα αλλά δεν είναι η θέση τους εκεί. Κοινώς οι δήθεν που δεν κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν την αυτογνωσία τους. Δεν κρίνουμε απλά σημειώνουμε το πόσο δύσκολο είναι να βρεις ταυτότητα στις ημέρες μας.
Νομίζω το point είναι το ότι οι "ψευτοκουλτουριαραίοι"(:P sic) είναι οι δήθεν, αυτοί δηλαδή που πιστεύουν σε κάτι επειδή απλά έτσι είναι η μόδα του περιβάλλοντός τους, χωρίς οι ίδιοι να το έχουν ψάξει ιδιαίτερα... Έχουν δηλαδή "ψεύτικη" κουλτούρα (=καλλιέργεια) :hmm:
Ψεύτικη καλλιέργεια δεν υπάρχει. Υπάρχει ημιμάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου Ρουμάνα... Μόνο μια διευκρίνηση: με την "ψεύτικη καλλιέργεια" (κ νομίζω πως όταν αναφερόμαστε σε άτομα η λέξη που περιγράφει καλύτερα τον όρο κουλτούρα είναι η λέξη καλλιέργεια) εννοούσα τα άτομα που θέλουν να ανήκουν σε μια ομάδα, αλλά δίχως να έχουν αναπτυχθεί προσωπικά για να ενταχθούν στην ομάδα αυτή. Κοινώς, είναι παθητικοί δέκτες μιας ταυτότητας (αυτό που λες και εσύ στο τέλος δηλαδή...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Για το ποστ του Βαλντερ, εχω να πω οτι ειπε και ο Μοναχος, οποτε να μην τα ξαναγραφω.

Υποβρυχια, γιαυτο το τελευταιο που λες, αν διαβασεις το θεμα "Οικονομικος ρατσισμος των Ελληνων" θα δεις οτι δεν ειναι πολλοι αυτοι που τους "λιθοβολουν". Επισης, εξ'ορισμου, υπαρχει διαφορα στο πως χαρακτηριζεις ενα διαννοουμενο και πως εναν νεοπλουτο. Το πρωτο, δηλαδη, το θεωρουσα παντα θετικο (μορφωση, καλλιεργεια) ενω το δευτερο ειναι απλα ενας χαρακτηρισμος για την οικονομικη κατασταση καποιου, και τιποτα παραπανω (τυπικα τουλαχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για το ποστ του Βαλντερ, εχω να πω οτι ειπε και ο Μοναχος, οποτε να μην τα ξαναγραφω.

Υποβρυχια, γιαυτο το τελευταιο που λες, αν διαβασεις το θεμα "Οικονομικος ρατσισμος των Ελληνων" θα δεις οτι δεν ειναι πολλοι αυτοι που τους "λιθοβολουν". Επισης, εξ'ορισμου, υπαρχει διαφορα στο πως χαρακτηριζεις ενα διαννοουμενο και πως εναν νεοπλουτο. Το πρωτο, δηλαδη, το θεωρουσα παντα θετικο (μορφωση, καλλιεργεια) ενω το δευτερο ειναι απλα ενας χαρακτηρισμος για την οικονομικη κατασταση καποιου, και τιποτα παραπανω (τυπικα τουλαχιστον).
Δεν κατάλαβα τίποτα.
Που κολλάει το θέμα με τον οικονομικό ρατσισμό των ελλήνων;
Που κολλάνε οι διαννοούμενοι; Εγώ δεν αναφέρθηκα ποτέ σε διαννοούμενους σκέτο.
Που κολλάνε οι νεόπλουτοι;

:wacko: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να γινω κακος; Να ριξω το δηλιτιριο μου;... Δεν θελω αλλα δεν αντεχω και να μην το κανω...! Για να το περνουν τοσο σοβαρα καπιοι και να μην μπορουν να καταλαβουν οτι δεν προκειτε για ενα "δεν γουσταρω οσους εχουν αυτα τα 15 χαρακτιριστικα" αλλα για ενα "Εχω παρατιρισει οτι τα εξης 15 χαρακτιριστικα ειναι μοδα τελευτεα, το εχετε δει και εσεις η απλα ετυχε να πεσω σε μια παρεα που ειναι ετσι" μαλλον κατι τους τρωει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
προσωπικά πάντως επιμένω...
έχω πολλά από αυτά τα χαρακτηριστικά και ναι Μοναχέ τα έχω κατά γράμμα... ούτε καν ελαφρώς παραποιημένα :P

και παρόλο που είδα αρκετούς να τα σχολιάζουν αρνητικά σαν γενικά χαρακτηριστικά, προσωπικά ούτε θίχτηκα ούτε προσβλήθηκα ούτε τίποτα... και ειλικρινά δεν με νοιάζει κι ολας :worry:
Μου αρέσω όπως είμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τίποτα.
Που κολλάει το θέμα με τον οικονομικό ρατσισμό των ελλήνων;
Που κολλάνε οι διαννοούμενοι; Εγώ δεν αναφέρθηκα ποτέ σε διαννοούμενους σκέτο.
Που κολλάνε οι νεόπλουτοι;

:wacko: :redface:

Απανταω στο ποστ της underwater, και εκει αναφερονται ολα αυτα που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Να γινω κακος; Να ριξω το δηλιτιριο μου;... Δεν θελω αλλα δεν αντεχω και να μην το κανω...! Για να το περνουν τοσο σοβαρα καπιοι και να μην μπορουν να καταλαβουν οτι δεν προκειτε για ενα "δεν γουσταρω οσους εχουν αυτα τα 15 χαρακτιριστικα" αλλα για ενα "Εχω παρατιρισει οτι τα εξης 15 χαρακτιριστικα ειναι μοδα τελευτεα, το εχετε δει και εσεις η απλα ετυχε να πεσω σε μια παρεα που ειναι ετσι" μαλλον κατι τους τρωει....

Τι μας τρωει δηλαδη ρε Τασο? Και στο κατω κατω δεν μας εχει συνηθισει αυτο το φορουμ να τα παιρνει ολα στην πλακα. Αν εγραφα εγω ενα ποστ για τους ομοφυλοφιλους που βγαινουν εξω και κουνιουνται στα τραπεζια και την πεφτουν στον γκομενο μου ενω ειμαι μπροστα (ενω δεν λεω οτι ειναι ολοι ετσι, αλλα μου εχει συμβει αυτο το περιστατικο 2-3 φορες) πως θα το σχολιαζατε? Θα στεκοταν ως θεμα? Η θα μου λεγατε οτι ειμαι ρατσιστρια και οτι ειναι προσβλητικο?

Η ας πουμε θα μπορουσα να μιλησω για τον τυπο του μεταλα: δεν ακουει αλλο ειδος μουσικης και θεωρει οτι ολα τα αλλα εινα κλαψομ**νικα, ειναι στανταρ αθεος, ψωνιζει απο μοναστηρακι, απεχθανεται οτι ειναι "της μοδας" κλπ κλπ κλπ. Ποιο το νοημα αυτου του θρεντ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Να γινω κακος; Να ριξω το δηλιτιριο μου;... Δεν θελω αλλα δεν αντεχω και να μην το κανω...! Για να το περνουν τοσο σοβαρα καπιοι και να μην μπορουν να καταλαβουν οτι δεν προκειτε για ενα "δεν γουσταρω οσους εχουν αυτα τα 15 χαρακτιριστικα" αλλα για ενα "Εχω παρατιρισει οτι τα εξης 15 χαρακτιριστικα ειναι μοδα τελευτεα, το εχετε δει και εσεις η απλα ετυχε να πεσω σε μια παρεα που ειναι ετσι" μαλλον κατι τους τρωει....

Εδώ τα είπες όλα! Κι άσε τον μοναχό (φίλε δεν έχω κάτι μαζί σου, υπόψιν) να λέει τι κυβέρνηση έχουμε τώρα (φαίνεται ξέχασε Τζαννετάκους, Ρουσόπουλους, παρουσίες παραδοσιακά δεξιών προσώπων σε αριστερές εκδηλώσεις μνήμης και την επόμενη μέρα να τους ξαναλένε φασίστες οι "προοδευτικούρες" κλπ."

Σ' αυτή τη χώρα αμα δε γλύφεις την αριστερά, δεν είσαι συμπαθής μάλλον. Και για να το φέρω πιό κοντά ακόμα στο θέμα μας, επειδή έχω μάτια και βλέπω, γιατί τυχαίνει η ΚΝΕ σε φεστιβάλ της να καλεί Λάκη Παπαδόπουλο, Μαχαιρίτσα, Τσακνή και όλο το "έντεχνο" ρεύμα; Σαφώς και συνδέονται όλα τα χαρακτηριστικά που αναφέρει η Λια, διότι είναι πολιτική το όλο θέμα στην προέκτασή του. Όπως δε πολύ σωστά είπε η Underwater σε κάνουν και νιώθεις μια ενοχή...:hmm:

Ενοχή γιατί δεν είμαι κουμμουνιστής; Ενοχή γιατί δεν γυρίζω τη γλώσσα μου να μιλήσω "Ζουραρίστικα";
Γιατί πρέπει να είμαι -το παίξω- διανοούμενος για να με ακούσουν;

Δεν τους αρέσουν αυτά που λέω και σαφώς δεν περιμένω να γίνω αρεστός απ' όλους, αλλά θεωρώ ότι με κοροιδεύουν μέσα στο πρόσωπό μου όταν μου αρχίζουν τις γκρίνιες ότι είμαι δογματικός κλπ κλπ. Σα τους θρήσκους που άμα τους πείς τίποτα για τον τάδε παπά θα σε χ...σουν πατόκορφα και θα σου πούν τι καλά που θα σε κάψει ο Θεος.

Να πείς τα κουσούρια του άλλου, αλλά πρώτα να δείς και τα δικά σου "Μπάμπη", γιατί για να τα βλέπουν 4-5 άτομα σε ένα θέμα, κάτι γίνεται εδώ, κάτι πάει κι έρχεται, δεν παίζουμε τις κουμπάρες.:)


προσωπικά πάντως επιμένω...
έχω πολλά από αυτά τα χαρακτηριστικά και ναι Μοναχέ τα έχω κατά γράμμα... ούτε καν ελαφρώς παραποιημένα :P

και παρόλο που είδα αρκετούς να τα σχολιάζουν αρνητικά σαν γενικά χαρακτηριστικά, προσωπικά ούτε θίχτηκα ούτε προσβλήθηκα ούτε τίποτα... και ειλικρινά δεν με νοιάζει κι ολας :worry:
Μου αρέσω όπως είμαι...

Μα δεν το ξεκίνησε η Λια ή εγώ για να προσβάλλουμε κανέναν, ούτε για να σου αλλάξουμε τι σου αρέσει. Το ΓΙΑΤΙ εξαπλώνεται αυτό το φαινόμενο ψάχνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Πιστευω καταρχην οτι εχει παρατηρησει η μισελ αυτη τη κατηγορια ανθρωπων.απλα συνεπεσε να εχει εκφρασει την αντιθεση της με αυτες τις αποψεις οποτε λετε οτι τα εβαλε ολα σε ενα τσουβαλι και οποιον παρει ο χαρος.

Περα απο αυτο ξερω και γω αρκετους τετοιους ανθρωπους.Και θα συμφωνησω με την ουσια που θελει να πει η μισελ.Αυτοι οι ανθρωποι ειναι οντως δογματικοι(ενω το παιζουν ανοιχτομυαλοι).
Και δεν ειπε η μισελ πχ οτι οποιος ακουει μαχαιριτσα ειναι καπως(μη μπερδευεστε)


Αλλα κυρια μισελ αμα το κανε κανεις αλλος αυτο θα του πεταγες αρθρα και νομους του συνταγματος του στεκιου περι ειρωνιας κλπ κλπ αρθρο 24 παρ 5 παρε ποινη και μη μιλας :P
Για να λεμε και του στραβου το δικιο δηλαδη.

χε χε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι μας τρωει δηλαδη ρε Τασο? Και στο κατω κατω δεν μας εχει συνηθισει αυτο το φορουμ να τα παιρνει ολα στην πλακα. Αν εγραφα εγω ενα ποστ για τους ομοφυλοφιλους που βγαινουν εξω και κουνιουνται στα τραπεζια και την πεφτουν στον γκομενο μου ενω ειμαι μπροστα (ενω δεν λεω οτι ειναι ολοι ετσι, αλλα μου εχει συμβει αυτο το περιστατικο 2-3 φορες) πως θα το σχολιαζατε? Θα στεκοταν ως θεμα? Η θα μου λεγατε οτι ειμαι ρατσιστρια και οτι ειναι προσβλητικο?

Η ας πουμε θα μπορουσα να μιλησω για τον τυπο του μεταλα: δεν ακουει αλλο ειδος μουσικης και θεωρει οτι ολα τα αλλα εινα κλαψομ**νικα, ειναι στανταρ αθεος, ψωνιζει απο μοναστηρακι, απεχθανεται οτι ειναι "της μοδας" κλπ κλπ κλπ. Ποιο το νοημα αυτου του θρεντ?

Μα δεν ειπαμε οτι πρεπει να το παρεις ολο το θρεντ στην πλακα, απλως η michele εχει παρατιρισει ενα φαινομενο, καπιοι ανθρωποι να ιοθετουν καπια χαρακτιριστικα τα οπια δεν τους αρμοζουν μονο και μονο για να περασουν προς τα εξω οτι διθεν ειναι σε αλλο νοητικο επιπεδο, και για να ταιριαξουν με καπια ατομα και να ενταχτουν στην ομαδα. Διατυπωνει λοιπον το τι βλεπει γυρο της ανθρωπους που εχουν αυτα τα χαρακτιριστικα, και θελει να πουμε την γνωμη μας. Εγω τυχενει να βλεπω το ιδιο πραγμα με καπια διαφορετικα χαρακτιριστικα, μπηκα λοιπον και το ειπα, ο βαλτερ τυχενει να βλεπει το ιδιο πραγμα, μπηκε λοιπον και το ειπε, η κουε ειδε οτι πολλα απο αυτα τα εχει, και μπηκε και το ειπε με καθε χιομοριστικο και χαλαρο χαρακτιρα. Εσυ μπηκες και αρχησες να κατηγορεις το στεκι για της ιδεες που θα επρεπε να βρησκουν την ηρεμια τους αλλα τελικα δεν την βρησκουν κλπ. Γιατι δεν την βρησκουν; Θεωρεις οτι εχεις καπια απο αυτα τα χαρακτιριστικα και θηχτικες; Πες "Michelle δεν ειναι σωστο αυτο γιατι κανεις ολους οσους εμαστε ετσι και ετσι να φαινετε οτι το κανουμε για τον ταδε λογο" Θεωρισες οτι γενικα ειναι λαθος; Πες "δεν ειναι σωστο να μιλαμε για καπιους ανθρωπους χωρις να ξερουμε το σκεπτικο τους". Γιατι το περνεις τοσο προσωπικα και σε πειραζει τοσο; Εγω αυτο που βλεπω ειναι να κρυβετε απο πισω μια ανασφαλια οτι και εσυ εισαι μια απο αυτους και δεν θες να το παραδεχτεις. Δεν κατεκρινε κανεις την ιδεα, ισα-ισα εγω θα χαιρομουν αν υπαρχει εδω μεσα καπιος απο αυτους που βλεπω σε μια καφετερια που παω συχνα και ειναι στεκι ολων των "ψευτοκουλτουριαριδων" και να μας πει γιατι ειναι ετσι και το σκεπτικο του. Ισως τελικα κατι να εχω καταλαβει λαθος....

Θα μπορουσες και εισαι ελευθερη να ανοιξεις θεμακαι για τους Μεταλαδες, και για τους μαλλιαδες, και για οσους εχουν μουσακι και για οπια κατηγορια ανθρωπων γουσταρεις. Αλλωστε ιδικα για τους μεταλαδες που λες, εχω ο ιδιος θιξει το θεμα προσφατα σε ενα τοπικ, και πολυ πιθανων και πιο παλια και να μην το θυμαμε. Οτι υπαρχουν πολοι "μεταλαδες" δεν παει να πει οτι δεν υπαρχουν και αρκετοι μεταλαδες, τι απο τα δυο μπορω να χαρακτιριστω εγω το δειχνουν διαφορα τα οπια ισως να μην ειμαι σε θεση να το κρινω ο ιδιος, αλλα υπαρχουν ατομα που μπορουν να κρινουν. Και ενα τετιο θρεντ εχει νοημα, αμα θες ανοιγω εγω κιολας ενα τοπικ για να συζιτισουμε επι του θεματος...! Απλα εγω δεν εχω κατι να μαθω επι του θεματος, το ζω καθημερινα, αν ομως υπαρχουν ατομα που θελουν να δουν τις οψεις και να συζιτισουν για το θεμα, γιατι να μην εχουν την ευκαιρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλλα κυρια μισελ αμα το κανε κανεις αλλος αυτο θα του πεταγες αρθρα και νομους του συνταγματος του στεκιου περι ειρωνιας κλπ κλπ αρθρο 24 παρ 5 παρε ποινη και μη μιλας :P
Για να λεμε και του στραβου το δικιο δηλαδη.

χε χε

Πόσο λάθος έχεις καταλάβει τους κανόνες... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Τι μας τρωει δηλαδη ρε Τασο? Και στο κατω κατω δεν μας εχει συνηθισει αυτο το φορουμ να τα παιρνει ολα στην πλακα. Αν εγραφα εγω ενα ποστ για τους ομοφυλοφιλους που βγαινουν εξω και κουνιουνται στα τραπεζια και την πεφτουν στον γκομενο μου ενω ειμαι μπροστα (ενω δεν λεω οτι ειναι ολοι ετσι, αλλα μου εχει συμβει αυτο το περιστατικο 2-3 φορες) πως θα το σχολιαζατε? Θα στεκοταν ως θεμα? Η θα μου λεγατε οτι ειμαι ρατσιστρια και οτι ειναι προσβλητικο?

Η ας πουμε θα μπορουσα να μιλησω για τον τυπο του μεταλα: δεν ακουει αλλο ειδος μουσικης και θεωρει οτι ολα τα αλλα εινα κλαψομ**νικα, ειναι στανταρ αθεος, ψωνιζει απο μοναστηρακι, απεχθανεται οτι ειναι "της μοδας" κλπ κλπ κλπ. Ποιο το νοημα αυτου του θρεντ?

Ρε κούκλα μου θα κουφαθώ μεσημεριάτικα. Ο γκεη κολλάει στο γκόμενό σου γιατί είναι η φυσική του επιλογή να κολλάει σε άντρες, όχι γιατί είναι μόδα. Μόδα-τρέλα θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε αν βγαίνανε 100 γκέη (η και κανονικοί άντρες) κάθε μέρα στην τηλεόραση και έλεγαν θέλω να γεννήσω παιδί. Εκεί λες πάει, κάτι τους έχει βαρέσει όλους και νομίζουν ότι αυτό είναι εφικτό. Όχι όμως και το τι καμακώνουν οι γκέη. Τι ήθελες δηλαδή να καμακώνει ένας ομοφυλόφιλος; Το αντίθετο φύλο;

Ο Μεταλάς τώρα, ναι ισχύουν πάνω κάτω όσα λες, αλλά ξέρεις κάτι; Ο Μεταλάς δε γουστάρει να το περάσει στην κοινωνία. Δε τον ενδιαφέρει ρε παιδί μου, έτσι ζει, έτσι θέλει, αλλά το βράδυ θα πάει να ακούσει τη μουσική του εν ειρήνη. Δε θα στο παίξει διανοούμενος για τη μέταλ, ούτε κι ο σκυλάς θα στο παίξει διανόηση με τους νέους στίχους της Βανδή. Έχει διαφορά, το "το κάνω γιατί γουστάρω" και "το κάνω γιατί είναι κάτι".

Ξαναλέω, το ΓΙΑΤΙ, ψάχνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μα δεν ειπαμε οτι πρεπει να το παρεις ολο το θρεντ στην πλακα, απλως η michele εχει παρατιρισει ενα φαινομενο, καπιοι ανθρωποι να ιοθετουν καπια χαρακτιριστικα τα οπια δεν τους αρμοζουν μονο και μονο για να περασουν προς τα εξω οτι διθεν ειναι σε αλλο νοητικο επιπεδο, και για να ταιριαξουν με καπια ατομα και να ενταχτουν στην ομαδα.

Καλα, και πως καταλαβε η Μισελ οτι αυτοι οι ανθρωποι το κανουν για μοδα?:confused:
Εσυ μπηκες και αρχησες να κατηγορεις το στεκι για της ιδεες που θα επρεπε να βρησκουν την ηρεμια τους αλλα τελικα δεν την βρησκουν κλπ.
Οι αλλοι μπηκαν και ειπαν τη γνωμη τους, αλλα μονο εγω δεν εκανα καλα, γιατι ειχα αντιθετη γνωμη? Δεν κατηγορησα κανεναν, αλλα οταν υποτιθεται οτι το στεκι δεχεται και ενθαρρυνει τη διαφορετικοτητα, αλλα μετα δημιουργουνται τετοια θρεντ (χιουμοριστικα βεβαιως βεβαιως) και μαλιστα απο την διαχειριστρια (που οπως λεει και ο διαβολακος θα εριχνε ποινες σε αλλους που θα εκαναν κατι αντιστοιχο), μονο αυτη την εντυπωση δεν μου δινει.
Θεωρεις οτι εχεις καπια απο αυτα τα χαρακτιριστικα και θηχτικες;
Θεωρω οτι εχω καποια απο αυτα τα χαρακτηριστικα (αλλωστε δεν εχω κρυψει ουτε το οτι ειμαι αριστερη ουτε και αλλες ιδεες που εχω πανω σε αυτα που ειπε η Μισελ), αλλα θα θεωρουσα το θεμα ακυρο και κανενα απο αυτα τα χαρακτηριστικα να μην ειχα.
Πες "Michelle δεν ειναι σωστο αυτο γιατι κανεις ολους οσους εμαστε ετσι και ετσι να φαινετε οτι το κανουμε για τον ταδε λογο" Θεωρισες οτι γενικα ειναι λαθος; Πες "δεν ειναι σωστο να μιλαμε για καπιους ανθρωπους χωρις να ξερουμε το σκεπτικο τους".
Αυτο ειπα....
Εγω αυτο που βλεπω ειναι να κρυβετε απο πισω μια ανασφαλια οτι και εσυ εισαι μια απο αυτους και δεν θες να το παραδεχτεις.
Ανασφαλεια? Ο μονος λογος που δεν εκανα quote κομματι κομματι το ποστ της Μισελ για να πω πια απο αυτα τα χαρακτηριστικα εχω, ειναι επειδη δεν ηθελα να το παω στο προσωπικο, και να μου λετε μετα οτι παρεξηγηθηκα επειδη ειμαι μια απο "αυτους".
Δεν κατεκρινε κανεις την ιδεα, ισα-ισα εγω θα χαιρομουν αν υπαρχει εδω μεσα καπιος απο αυτους που βλεπω σε μια καφετερια που παω συχνα και ειναι στεκι ολων των "ψευτοκουλτουριαριδων" και να μας πει γιατι ειναι ετσι και το σκεπτικο του. Ισως τελικα κατι να εχω καταλαβει λαθος....
Δηλαδη υπαρχει ολοκληρο μαγαζι που συχναζουν ε? Και ειναι ολοι ετσι? Τους εχεις ρωτησει για τα πολιτικα/θρησκευτικα/κοινωνικα τους πιστευω και της μουσικες τους προτιμησεις?

Μην ταμπελοποιειτε ρε παιδια αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γιατί τυχαίνει η ΚΝΕ σε φεστιβάλ της να καλεί Λάκη Παπαδόπουλο, Μαχαιρίτσα, Τσακνή και όλο το "έντεχνο" ρεύμα;

... Συγγνώμη τι να καλούσε δλδ την Πόπη Μαλιωτάκη ή την "μ'αρέσει το sex πειράζει?"

Κατά τα άλλα δεδομένου ότι η τροπή του Thread δεν είναι χιουριστική (όπως νομίζω ότι το ξεκίνησε η συγγραφέας του) με καλύπτει η Io-io :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Να γινω κακος; Να ριξω το δηλιτιριο μου;... Δεν θελω αλλα δεν αντεχω και να μην το κανω...! Για να το περνουν τοσο σοβαρα καπιοι και να μην μπορουν να καταλαβουν οτι δεν προκειτε για ενα "δεν γουσταρω οσους εχουν αυτα τα 15 χαρακτιριστικα" αλλα για ενα "Εχω παρατιρισει οτι τα εξης 15 χαρακτιριστικα ειναι μοδα τελευτεα, το εχετε δει και εσεις η απλα ετυχε να πεσω σε μια παρεα που ειναι ετσι" μαλλον κατι τους τρωει....

Μπράβο Κρόνε... κάτι με τρώει και θα σου πω τι... :)

Όταν αποφασίσετε αν επιτέλους είμαι αριστερός, δεξιός, ακροδεξιός ή κεντρώος ρίχτε μου ένα ενημερωτικό ΠΜ να ξέρω τι επιτρέπεται να γράψω και τι απόψεις πρέπει να εκφράσω ώστε να μην μου κολλήσει καμιά όμορφη ταμπελίτσα :)

Βαλ, δεν απαντάω καν στο δικό σου ποστ, μιας και δεν βλέπω να χρειάζεται να πω κάτι καινούργιο...

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι τούτο, μιας και δεν έχω ανεπτυγμένη την ικανότητα να πιάνω τα υπονοούμενα:
Να πείς τα κουσούρια του άλλου, αλλά πρώτα να δείς και τα δικά σου "Μπάμπη", γιατί για να τα βλέπουν 4-5 άτομα σε ένα θέμα, κάτι γίνεται εδώ, κάτι πάει κι έρχεται, δεν παίζουμε τις κουμπάρες.
Αν με το "4-5" εννοείς τον κόσμο που βλέπει αυτήν την τάση και απάντησε στο θέμα τούτο, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τους υπόλοιπους "4-5" που δεν το βλέπουν. :)

Δεν θα απαντήσω άλλο στο παρόν θέμα, μιας και δεν βλέπω τον λόγο εφόσον είπα την άποψή μου...

(btw ο Ζουράρις στον οποίο αναφέρεσαι είναι ο γνωστός Ζουράρις; Αυτός ο εθνογκάου το παίζει αριστερός;:confused: ελεος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top