• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Δάγκωμα σκύλου

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Χτες ,την ωρα που οδηγουσα(μηχανη) σε εναν πεζοδρομο για παρακαμψη(πηγαινα γυρω στα 5-10 km/h) πεταχτηκε ενας σκυλος και με δαγκωσε :P δεν εβγαλε αιμα ,αλλα ερεθιστικε η περιοχη για καποιες ωρες ,και γδαρθηκε το δερμα ,καποιες στιβαδες.Πηρα αντιβιωση και καθαρησα την περιοχη με οινοπνευμα&σαπουνι/νερο.
Τωρα ,σκεφτομουνα μηπως το σκυλι ειχε λυσσα ,οποτε θα επρεπε να κανω το αντιστοιχο εμβολιο?Ρωτησα τον φαρμακοποιο και ειπε οτι εχει να εμφανιστει κρουσμα απτο 70 ,αλλα ακουσα οτι ειχαν εντοπιστει κατι αλεπουδες με τον ιο στην βορεια Ελλαδα.Εσεις τι λετε?. Το σκυλι πρεπει να ηταν αδεσποτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι έχουν ξαναξεκινήσει τα κρούσματα λύσσας (απο σκυλια), οπότε θα σου πρότεινα να πας σε ένα κοντινό νοσοκομείο στα επείγοντα και να ρωτήσεις. Δεν χάνεις και τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γιατί δεν κάνεις το εμβόλιο; Χάνεις τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και μετά μου λέτε γιατί φοβάμαι τα σκυλάκια. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.


Έχει επανεμφανιστεί η λύσσα στην Ελλάδα, έκανε λάθος ο φαρμακοποιός σου, και μάλιστα όχι μόνο σε αλεπούδες αλλά και σε σκύλο και γάτα. Για περισσότερα δες εδώ: Κέντρο Ελέγχου & Πρόληψης Νοσημάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
τεσπα πηγα στον γιατρο και οσο και να επεμενα δεν μου εδωσε εμβολιο για την λυσσα καθως το θεωρουσε υπερβολικο.Τα κλασσικα μονο αντιτετανικο ορο και αντιβιοτικα.Την ιδια αντιμετωπηση ειχα και απο τον φαρμακοποιο ,αλλα και απο το εσυ που πηρα τηλ να ρωτησω.
@Abba Για Αττικη που ειμαι εγω δεν εχει εμφανιστει κατι παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vegasmaster

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, εγώ είχα το ίδιο περιστατικό 6 χρόνια πριν, αλλά τα σκυλιά (5!!!!) μου έσκισαν παντελόνι, με έφαγαν ζωντανό, την ίδια διαδικασία ακολούθησα όπως εσύ... ζω ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι αν (μία στο εκατομμύριο), το σκυλάκι πάσχει από λύσσα? Το ριψοκινδυνεύεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είχε δαγκώσει τον παππού μου σκυλί (εμβολιασμένο κιόλας) πριν κάτι χρόνια αλλά έχω την εντύπωση ότι για προληπτικούς λόγους του έδωσαν ορό..
Ντάξυ θεωρώ ότι με την υγεία μας δεν παίζουμε καλό είναι να προσέχουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Στην Αττική δεν έχει εμφανιστεί κανένα κρούσμα. Μόνο στην βόρεια Ελλάδα. Μην φοβάσαι.
Προληπτικά θα μπορούσες να κάνεις ορό και όχι εμβόλιο. Το εμβόλιο δεν δρα αμέσως... Μόνο ο ορός μπορεί να το κάνει αυτό (Βιολογία Γενικής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top