Η επικαιρότητα εν συντομία

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί είναι κακό αν το είπε δημόσια? όλοι δε το λέμε δημόσια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί είναι δημόσιο πρόσωπο και θρησκευτικός ηγέτης. Δημόσια εννοώ ενοπιων κοινού, μέσωω μαζικής ενημέρωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και επίσης με καρκίνο.
Αυτό γιατί δε του το αναγνωρίζουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
μηπως ξεχναμε οτι πανω απο ολα ειναι ανθρωπος με αδυναμιες?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα δεν τον κρίνω. Απλά ρωτάω, για να καταλάβω...
Δεν απαγορεύεται να δείξει το πρόσωπό του το ανθρώπινο, αλλά... πώς έγινε το συμβάν; Είχε την κάμερα μπροστά του και είπε "γιατί εμένα"; Ή απλά διαδόθηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω εχω την ιδια απορια με το Γιδι, αλλα δεν τον καταδικαζω οπως και να'χει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Παιδιά? Έχω μια απορία : γτ δεν του είχαν σταυρωμένα τα χέρια όταν ήταν στο φέρετρο κατά την περιφορά? Σημαίνει κάτι? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eilat

Νεοφερμένος

Η eilat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Παιδιά? Έχω μια απορία : γτ δεν του είχαν σταυρωμένα τα χέρια όταν ήταν στο φέρετρο κατά την περιφορά? Σημαίνει κάτι? :confused:
Τα χερια ειναι σταυρωμενα οταν καποιος ειναι στο φερετρο?Σορρυ για την ερωτηση αλλα η πρωτη και τελευταια φορα που πηγα σε κηδεια ηταν αυτη του παπππουλη μου οταν ημουν 7 χρονων και δε θυμαμαι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οι ανθρωποι του Θεου δεν παυουν να ειναι ανθρωποι, και μπροστα στο θανατο να φοβουνται. Ας μην κρινουμε τους πεθαμενους ετσι (να μη τα λεμε μονο για τον Χιθ Λετζερ, ε?). Το αν συμπαθουμε καποιον η οχι ειναι αλλο θεμα. Δεν χρειαζεται να θρηνησεις Κουε, αλλα να τον σεβαστεις. (και αυτα στα λεει καποιος που ποτε δεν χωνεψε τον Χριστοδουλο).

διαφωνώ στο εξής σημείο...
άλλο το σέβομαι κι άλλο το εκτιμώ
φυσικά και τον σέβομαι όπως σέβομαι κάθε ανθρώπινη ύπαρξη αλλα δεν τους εκτιμώ όλους...
ο Χριστόδουλος δεν ήταν ΑΠΛΑ ένας άνθρωπος του Θεού... ήταν ο Αρχιεπίσκοπος της Ελλάδας, το κεφάλι της εκκλησίας μας, ο υπέρτατος ποιμήν. Για μένα λοιπόν, όχι δεν επιτρέπεται να έχει ανθρώπινες αδυναμίες... όπως παράδειγμα δεχόμαστε ως ντεφάκτο ότι ένας άνθρωπος του Θεου δεν μπορεί να έχει την αδυναμία να θέλει σεξουαλικές επαφές με νεαρά άτομα του ίδιου φύλου.
Τέλος, μου φέρνει ότι θα είμαι υποκρίτρια αν όσο ζούσε δεν τον εκτιμούσα και ξαφνικά επειδή πέθανε θα πρέπει να λέω μόνο καλά λόγια για αυτον και να ξεχναω το ποιος ήταν εν ζωή.
Ναι δεχομαι πέρασε λούκι... ναι δεχομαι άρρωστος άνθρωπος
Όμως ο Χριστοδουλος ήταν πρωτα ωαπ ολα ανθρωπος του Θεού και δευτερευοντως ένας απλώς 'αρρωστος άνθρωπος.
Αυτή είναι η γνώμη μου που φυσικά μπορεί να ειναι και λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος, από τα άτομα που τον εκτιμάνε, να μας πει ποια ήταν τα έργα του? Έφυγε και άφησε πίσω… τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πρέπει να μπει η mania να μας κάνει μια λίστα. Νομίζω κάπου ανέφερε κάτι.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
διαφωνώ στο εξής σημείο...
άλλο το σέβομαι κι άλλο το εκτιμώ
φυσικά και τον σέβομαι όπως σέβομαι κάθε ανθρώπινη ύπαρξη αλλα δεν τους εκτιμώ όλους...
ο Χριστόδουλος δεν ήταν ΑΠΛΑ ένας άνθρωπος του Θεού... ήταν ο Αρχιεπίσκοπος της Ελλάδας, το κεφάλι της εκκλησίας μας, ο υπέρτατος ποιμήν. Για μένα λοιπόν, όχι δεν επιτρέπεται να έχει ανθρώπινες αδυναμίες... όπως παράδειγμα δεχόμαστε ως ντεφάκτο ότι ένας άνθρωπος του Θεου δεν μπορεί να έχει την αδυναμία να θέλει σεξουαλικές επαφές με νεαρά άτομα του ίδιου φύλου.
Τέλος, μου φέρνει ότι θα είμαι υποκρίτρια αν όσο ζούσε δεν τον εκτιμούσα και ξαφνικά επειδή πέθανε θα πρέπει να λέω μόνο καλά λόγια για αυτον και να ξεχναω το ποιος ήταν εν ζωή.
Ναι δεχομαι πέρασε λούκι... ναι δεχομαι άρρωστος άνθρωπος
Όμως ο Χριστοδουλος ήταν πρωτα ωαπ ολα ανθρωπος του Θεού και δευτερευοντως ένας απλώς 'αρρωστος άνθρωπος.
Αυτή είναι η γνώμη μου που φυσικά μπορεί να ειναι και λάθος
Πόσο ντεφάκτο είπες οτι είναι αυτό;
Ας σεβαστώ τη μνήμη του για σήμερα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πόσο ντεφάκτο είπες οτι είναι αυτό;
Ας σεβαστώ τη μνήμη του για σήμερα τουλάχιστον.

έρχεσαι στα λόγια μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ;
Τα λόγια είναι απλά λόγια. Ερχονται και φεύγουν.
Τα ντοκουμέντα είναι που μένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Με 151 βουλευτές πλέον η ΝΔ
Την ανεξαρτητοποίησή του ανακοίνωσε ο Κ.Κουκοδήμος

Αθήνα


Νέους πολιτικούς τριγμούς προκαλεί η υπόθεση Ζαχόπουλου. Την Πέμπτη ο βουλευτής της ΝΔ Κώστας Κουκοδήμος, ο οποίος φέρεται να μεσολάβησε εκ μέρους του επικεφαλής της ΥπΕΕ Κλαδά για την υπόθεση των 5,5 εκατ. ευρώ, ανακοίνωσε ότι ανεξαρτητοποιείται, με αποτέλεσμα η ΝΔ να έχει πλέον 151 βουλευτές.Στην επιστολή που απηύθυνε στον πρόεδρο της Βουλής Δημήτρη Σιούφα, ο βουλευτής Πιερίας αναφέρει: «Μέρες τώρα γίνεται μία επίμονη, σκληρή και άδικη επίθεση κατά του προσώπου μου, η οποία προεκτείνεται εναντίον της πολιτικής παράταξης, στην οποία με υπερηφάνεια ανήκω.
»Όπως και στο παρελθόν διεκδίκησα με θυσίες, ευγένεια και τεράστιες προσωπικές στερήσεις, την επικράτηση στο στίβο του κλασικού αθλητισμού, έτσι και τώρα θα αγωνιστώ με τους ίδιους όρους για την πλήρη δικαιοσύνη. Ηθική και πολιτική.
»Μέχρις ότου, όμως, η οδυνηρή για μένα αυτή κατάσταση τελειώσει οριστικώς, αισθάνομαι την ανάγκη να ανεξαρτητοποιηθώ ως βουλευτής, ώστε ό,τι εις βάρος μου λέγεται να μην αντανακλά στην παράταξή μου, της οποίας τις πολιτικές επιλογές αταλάντευτα θα εξακολουθήσω να στηρίζω».
Λέγοντας ότι θα εξακολουθήσει να στηρίζει την ΝΔ, ουσιαστικά, ο Κ.Κουκοδήμος διέψευσε τα σενάρια που τον ήθελαν να ανεξαρτητοποιείται από την ΝΔ και να προσχωρεί στο ΛΑΟΣ.
Σχολιάζοντας τα γεγονότα, ο γραμματέας της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ Γ.Τραγάκης τόνισε ότι η ΚΟ της ΝΔ είναι ισχυρή, συμπαγής και στηρίζεται στην ετυμηγορία των Ελλήνων, ενώ ευχήθηκε ο κ. Κουκοδήμος να λέει την αλήθεια.
Συγκεκριμένα, ο κ. Τραγάκης δήλωσε: «Ο κ. Κουκοδήμος επικοινώνησε μαζί μου πριν καταθέσει την επιστολή του στον πρόεδρο της Βουλής και με ενημέρωσε για την πρόθεσή του. Εύχομαι την πλήρη επιβεβαίωση των διαβεβαιώσεων που παρέχει για μια ακόμη φορά ο βουλευτής.
»Η Κοινοβουλευτική Ομάδα της Νέας Δημοκρατίας είναι ισχυρή, διότι είναι συμπαγής και στηρίζεται στην ετυμηγορία των Ελλήνων».
Σχετικά, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Θ.Ρουσόπουλος δήλωσε: «Ο βουλευτής Κώστας Κουκοδήμος πήρε την απόφασή του. Η Κυβέρνηση προχωρά αταλάντευτη στην υλοποίηση του έργου της, για το οποίο έλαβε πρόσφατα ισχυρή λαϊκή εντολή».
Η αντίδραση αυτή του κ. Κουκοδήμου φαίνεται ότι προκλήθηκε από τα πυρά συναδέλφων του στη ΝΔ, με προεξάρχοντα τον υπουργό Αμυνας Ευ.Μεϊμαράκη.
Επίθεση Αϊβαλιώτη στη ΝΔ
Το ενδεχόμενο ανεξαρτητοποίησης του Κ.Κουκοδήμου είχε πυροδοτήσει σενάρια, σύμφωνα με τα οποία θα γινόταν και νέα προσφυγή στο εκλογοδικείο κατά της εκλογής του βουλευτή του ΛΑΟΣ στην Β' Αθηνών Κωστή Αϊβαλιώτη, με το επιχείρημα ότι δεν έχει υπηρετήσει τη στρατιωτική θητεία του, με την αιτιολογία της εργασίας του στα γραφεία της ΕΕ στις Βρυξέλλες.
Εφόσον, το εκλογοδικείο ακυρώσει την εκλογή του Κ.Αϊβαλιώτη, την έδρα του στη Βουλή θα κερδίσει ως πρώτη επιλαχούσα η Αναστασία Αθήνη-Τσούνη, η οποία έχει δηλώσει ότι θα ανεξαρτητοποιηθεί από την κοινοβουλευτική ομάδα του ΛΑΟΣ. Αν και δεν έχει ξεκαθαρίσει τις προθέσεις της σχετικά με το ενδεχόμενο προσχώρησής της στην ΝΔ, στο κυβερνών κόμμα φαίνεται ότι προεξοφλούν ότι η κ. Αθήνη-Τσούνη θα ενισχύσει την κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ, με αποτέλεσμα να αριθμεί και πάλι 152 βουλευτές.
Σχετικά, ο κ. Αϊβαλιώτης εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία υπογραμμίζει ότι «έπεσαν οι μάσκες» και «η ετοιμόρροπη ΝΔ κάνει τα πάντα για να βρει έναν βουλευτή».
Αναλυτικότερα, ο βουλευτής του ΛΑΟΣ επισημαίνει: «Με ιδιαίτερη αξιοπρέπεια και ηρεμία παρακολουθώ επί μήνες τον κατευθυνόμενο και τροφοδοτούμενο οχετό ψεμάτων και υβριστικών χαρακτηρισμών εναντίον μου για κάτι που οι πάντες ήξεραν εκ των προτέρων ότι είναι σαφές και αυταπόδεικτο: είμαι νομίμως εκτός στρατεύματος κάνοντας χρήση των νόμων του κράτους, όπως άλλωστε και δεκάδες άλλοι συνάδελφοι μου που παρείχαν πολύτιμες για την Ελλάδα υπηρεσίες σε διεθνείς οργανισμούς , και όπως ήδη έχουν κάνει και υψηλόβαθμα στελέχη της σημερινής κυβέρνησης.
»Όλα αυτά τα χρόνια -και μέχρι να εκλεγώ- δεν είχε υπάρξει η παραμικρή νύξη για 'σκιά' στον φάκελό μου στη Στρατολογία η οποία μου χορηγούσε κανονικά όλα τα πιστοποιητικά που ζητούσα, όπως έκανε και για δεκάδες άλλους συναδέλφους μου στην ΕΕ και σε άλλους διεθνείς οργανισμούς.
»Κατανοώ την αγωνία της ΝΔ να βρει άλλον έναν βουλευτή για να στηρίξει την ετοιμόρροπη πλειοψηφία της. Προφανώς αυτό δεν μπορεί και δεν θα γίνει με σκηνοθετημένες 'καταγγελίες' με βάση πλαστές επιστολές που φτάνουν στη Στρατολογία, με μπαράζ διαρροών και με άλλα παλαιοκομματικά τρικ της εποχής του Μαυρογιαλούρου».
Newsroom ΔΟΛ




Μπορεί κανείς να μου λύσει την εξής απορία:
Γιατί ανεξαρτητοποιήθηκε και δεν παραιτήθηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.


Παιδιά, γι' αυτό τι ξέρετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος, από τα άτομα που τον εκτιμάνε, να μας πει ποια ήταν τα έργα του? Έφυγε και άφησε πίσω… τι?

Xωρίς να είμαι κάτι απίστευτο σε ό,τι αφορά τη λατρεία μου για την ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία, μπορώ εκ του ασφαλούς να σας πω το εξής που το γνωρίζω απο ανθρώπους που συναναστρέφονται με τα εκκλησιαστικά: Ο μακαριστός ήταν ο πρώτος Αρχιεπίσκοπος πάσης Ελλάδος που έδωσε ανθρώπινη χροιά στη θέση του και στο ρόλο του σε ό,τι αφορά τις σχέσεις του με τους πιστούς, έδωσε με λίγα λόγια λίγο περισσότερο χαμόγελο στο έως τότε "παγωμένο" πρόσωπο όλων των Αρχιεπισκόπων πάσης Ελλάδος στο πέρας της σύγχρονης ιστορίας μας!
Ήταν απλά ανθρώπινος, ήταν ένας αρχιεπίσκοπος με ύφος παπά. Αυτό για τους πιστούς ήταν κάτι απίστευτα σημαντικό όσο και αν εμείς δε το καταλαβαίνουμε!;)
Απλά αυτό ήταν το κυριότερο έργο του.
Υπάρχουν και άλλα -δευτερεύοντα για εμένα-: δωρεές, ανεγέρσεις ναών, ίδρυση του κέντρου προστασίας κακοποιημένων γυναικών και παιδιών της Ιεράς Μητρόπολης κ.λ.π..


Τώρα όσον αφορά τη προσωπική-πολιτική του ζωή (δεξιές πολιτικές απόψεις κ.λ.π.) δεν έχω να πω κάτι καθόσον και αυτός ήταν σκεπτόμενο άτομο και μάλιστα πολύ μορφωμένο έτσι λοιπόν είναι απόλυτα δικαιολογημένο να είχε σχηματίσει μια δομημένη πολιτική άποψη.

Τέλος για αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με το: "γιατί εμένα;", η προσωπική μου άποψη είναι απλά πως μπροστά στον θάνατο είμαστε όλοι ίδιοι και εγώ και εσείς και ο πρωθυπουργός και ο και όλοι και ο αρχιεπίσκοπος, όλοι φοβόμαστε το τέλος! :/:
Πρώτα είμαστε άνθρωποι και μετά έχουμε τους ρόλους μας στο παιχνιδάκι της ζωής!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ο μακαριστός ήταν ο πρώτος Αρχιεπίσκοπος πάσης Ελλάδος που έδωσε ανθρώπινη χροιά στη θέση του και στο ρόλο του σε ό,τι αφορά τις σχέσεις του με τους πιστούς, έδωσε με λίγα λόγια λίγο περισσότερο χαμόγελο στο έως τότε "παγωμένο" πρόσωπο όλων των Αρχιεπισκόπων πάσης Ελλάδος στο πέρας της σύγχρονης ιστορίας μας!
Ήταν απλά ανθρώπινος, ήταν ένας αρχιεπίσκοπος με ύφος παπά. Αυτό για τους πιστούς ήταν κάτι απίστευτα σημαντικό όσο και αν εμείς δε το καταλαβαίνουμε!;)
Απλά αυτό ήταν το κυριότερο έργο του.
Υπάρχουν και άλλα -δευτερεύοντα για εμένα-: δωρεές, ανεγέρσεις ναών, ίδρυση του κέντρου προστασίας κακοποιημένων γυναικών και παιδιών της Ιεράς Μητρόπολης κ.λ.π..
Προφανώς είχε καλούς σύμβουλους. Δεν είναι ασήμαντο, γιατί με το να παρουσιάζει ένα ανθρώπινο πρόσωπο έλκυε πιστούς στην εκκλησία, όπου κάθε πιστός αφήνει το ταπεινό του ευρωπουλο για να βοηθήσει τους άτυχους της μοίρας…

Αυτό που ψάχνω εγώ, γιατί δεν διάβασα πουθενά, (μπορεί να μην έχω πρόσβαση στις σωστές πηγές) είναι συγκεκριμένα έργα που έκανε.
Θα μου πεις … «δωρεές»... μόνο που αυτές είναι ανώνυμες…


1)ίδρυση του κέντρου προστασίας κακοποιημένων γυναικών και παιδιών της Ιεράς Μητρόπολης
αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Προφανώς είχε καλούς σύμβουλους. Δεν είναι ασήμαντο, γιατί με το να παρουσιάζει ένα ανθρώπινο πρόσωπο έλκυε πιστούς στην εκκλησία, όπου κάθε πιστός αφήνει το ταπεινό του ευρωπουλο για να βοηθήσει τους άτυχους της μοίρας…

Αυτό που ψάχνω εγώ, γιατί δεν διάβασα πουθενά, (μπορεί να μην έχω πρόσβαση στις σωστές πηγές) είναι συγκεκριμένα έργα που έκανε.
Θα μου πεις … «δωρεές»... μόνο που αυτές είναι ανώνυμες…


1)ίδρυση του κέντρου προστασίας κακοποιημένων γυναικών και παιδιών της Ιεράς Μητρόπολης
αλλο?
Noμίζω πως είσαι προκατειλημμένη. Τι εννοείς όταν λες "καλούς συμβούλους"; Image makers; :hmm:
Oι πιστοί αφήνουν χρήματα στην εκκλησία από τότε που η Ελλάδα έγινε επίσημα ορθόδοξος λαός.:)
Έχεις την αίσθηση πως η εκκλησία έχει χρήματα (τόσα πολλά) και το 1/3 των ακινήτων της συνολικής έκτασης της Ελλάδος από τα 50 λεπτά που αφήνεις για το κεράκι (που ας μη γελιόμαστε, δε τα βρίσκουν στο δρόμο, μπορεί όντως να μη κάνει τόσο, αλλά κάποιος πρέπει να το πληρώσει);
Άσε με λίγο να σε βοηθήσω να τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου και συγγνώμη για το ωμό του λόγου μου.
Η εκκλησία έχει εισοδήματα από πηγές που νομίζω πως δεν έχεις υπολογίσει στο μυαλό σου, παραθέτω μερικές: ετοιμοθάνατες γριές που στο παρά πέντε της ζωής τους αφήνουν διαθήκη ότι έχουν και δεν έχουν σε εκτάσεις και μετρητά (μη μου πεις πως δεν έχεις ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο), ζευγάρια που δέχονται να κάνουν το γάμο τους αφήνοντας τεράστια ποσά προκειμένου να λυτρώσουν τη τιποτένια ματαιοδοξία τους, βαπτίσεις που στοιχίζουν όσο θα στοίχιζε ολόκληρη η ζωή του παιδιού από τη γέννηση του μέχρι τα 5 χρόνια του, δωρεές σε κοσμήματα, χρήματα και ευεργεσίες πιστών (κάνε μια βόλτα από τη Τήνο, ενημερωτικά υπολογίζετε πως η Παναγία της Τήνου έχει σα ναός τόσα εισοδήματα σε 10 χρόνια που μπορεί να γκρεμίσει και να χτίσει ολόκληρο το νησί) και και και... Όλα αυτά, πολλαπλασίασε τα με το πόσα χρόνια έχουμε Χριστιανισμό στην Ελλάδα και θα καταλάβεις γιατί οι "Εκκλησίες" έχουν τόσα περιουσιακά στοιχεία!
Με λίγα λόγια ο κλήρος έχει κυριολεκτικά χεσμένο το κεράκι που ανάβεις!:)
Έχει τέτοια περιουσία που μπορεί να επιβιώσει στους αιώνες μέχρι τη δευτέρα παρουσία (αν κάτι τέτοιο υπάρχει).

Και για αυτό που λες περί βοήθεια των φτωχών στα περιβόητα παγκάρια, μη μου πεις πως ποτέ δεν έχει δει φτωχούς και ανθρώπους με άλλες δυσκολίες να τρώνε σε συσσίτια σε ναούς. Που νομίζεις πως βρίσκονται αυτές οι τροφές; Πάντως δωρεές του CARREFOUR δεν είναι.;)


Τέλος, αυτό περί της στέγης κακοποιημένων γυναικών και παιδιών, το θεωρείς λίγο για έναν άνθρωπο που διατέλεσε Αρχιεπίσκοπος για μόλις 10 χρόνια; Ξέρεις κανέναν άλλον να έκανε κάτι τόσο σημαντικό; Ξέρεις πόσο σοβαρή δουλειά κάνει το ίδρυμα αυτό; :hmm:

υγ1: Σαφώς οι δωρεές είναι ανώνυμες; Εσύ αν δίνεις κάτι στους φτωχούς το δημοσιεύεις κάπου;
υγ2: Ένας μεσαίος ναός (τουλάχιστον στη περιοχή μου) έχει μέσα γύρω στους 4-5 εργαζόμενους, καθαριστές, "καντηλανάφτες" και άλλους, αυτοί δε πρέπει να πληρωθούν; Ο ναός δεν έχει έξοδα (δ.ε.η., ύδρευση,τηλεφωνία); Για να πληρωθούν κάποιος δε πρέπει να αφήσει στο κεράκι το πολύτιμο ευρώπουλο του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το ταπεινό ευρωπουλο το είπα μεταφορικά και εννοούσα όλα αυτά που ανέφερες εσύ μετά. (ετοιμοθάνατες γριές, βαπτίσεις, κηδείες, φανατικούς πιστούς που κάνουν δωρεές όλα τα υπάρχοντα τους κλπ). Όλοι αυτοί που αναφέρεις, από ένα ανθρώπινο πρόσωπο πείσθηκαν.

Image maker είχε, όπως έχουν όλοι.

Η στέγη κακοποιημένων γυναικών και παιδιών δεν είναι λίγο, είναι ένα καλό έργο. Ένα.
...οι δωρεές σαφώς είναι ανώνυμες...γιαυτο και δεν ξέρεις ποτέ ποιος και πόσο έδωσε...;)

Είμαι προκατειλημμένη? :) Σε ένα συνέδριό τους γεμίζει η πλατεία από ακριβές Μercedes… απλα είναι προκλητικοί.
… αν δεν ήμουν χριστιανή ορθόδοξη, ούτε που θα με ενδιέφερε…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top