Οι συντομεύσεις του Internet και η πραγματική μας ζωή

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μετά από μια συζήτηση με δυο φίλους μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Πόσο συχνά σας τυχαίνει να σας "ξεφύγουν" συντομεύσεις που χρησιμοποιείτε στο Internet στην πραγματική σας ζωή; Πχ να πείτε (και όχι να γράψετε) "Λολ" ή "Όμιτζι";

Προσωπικά μου συμβαίνει αρκετά συχνά, ειδικά το "λολ" και έχω ακούσει και από αρκετούς άλλους το ίδιο.

Σε εσάς έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο;
Το θεωρείτε κακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μιας και το περιβάλλον μου συμπεριλαμβάνει αρκετούς πληροφορικάριους, ακούω τέτοιες εκφράσεις αρκετά συχνά. Στην παρέα μου μάλιστα, με μορφή αστεϊσμού τα χρησιμοποιούμε κάποιες φορές. Προσωπικά, αν κάποιος αντιδρούσε με ένα "λολ" σε ένα ανέκδοτο μου πχ στην πραγματική ζωή, μάλλον θα τον κοίταζα κάπως, αλλά δεν θα μου χτυπούσε πολύ άσχημα :)

Ο ίδιος, σε παρέες όπου μιλάμε για υπολογιστές, μπορεί να κάνω χρήση κάποιων όπως το
gtp
, noob, oh mi tzi.:whistle:

Ξέχασα να συμπληρώσω, ότι θεωρώ κάπως "κάψιμο" την καθημερινή του χρήση στην πραγματική ζωή. Μιας και δημιουργήθηκαν οι συντομογραφίες για να γλιτώνουμε χρόνο πληκτρολόγησης, είναι σαν να βαριέται κάποιος να μιλήσει αν τα χρησιμοποιεί συνέχεια face to face.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν το περιβάλλον αποτελείται από άτομα που γνωρίζουν αυτές τις λέξεις , τις χρησιμοποιώ που και που αυθόρμητα.
Με άτομα που δεν εχουν καμία σχέση με αυτές τις εκφράσεις , πέραν του οτι με κοιτάνε περίεργα αμα μου ξεφύγει καμία, αποφεύγω να τις χρησιμοποιώ.
Η χρήση τους στην καθημερινη ζωη με ενοχλεί λιγακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η ηλικία παίζει κάποιο ρόλο στο να τις χρησιμοποιείς πιο άνετα/ πιο συχνά? Γιατί μου φαίνεται κάπως αστείο να με δουν εμένα τώρα…ολόκληρη μαμά να πω… λολ, τεσπα. OMG… ενώ η κόρη μου χρησιμοποιεί αρκετές φορές τις συντομεύσεις…

…και μου κακοφαίνεται…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το "Ομιτζι" την 1η φορα μου ακουστηκε αστειο. Μετα απλως μου ακουγεται ....μπακαλικο. (ΟΕμΤζι θα ταν το proper).

Το gtp επισης μπακαλικο greeklish.

Αν (αντι χαμογελου/γελιου) ακουσω "λολ" θελω να ριξω σφαλιαρα.

Τι "λολ" βρε ;

Θες μηπως φόρματ ;
...omg δλδ...
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ε οχι δα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ τις συντομογραφίες του ίντερνετ offline, αλλά τώρα τελευταία οι αδερφές μου άρχισαν να λένε κάτι "λολ" και "όου μι τζι" που πάνε σύννεφο! :P

Αστείο μου ακούγεται πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εμένα δεν μου αρέσει! Μου κακοφαίνεται απίστευτα! Αυτές τις εκφράσεις δεν τις χρησιμοποιώ παρά μόνο στο ίντερνετ! Αν, βέβαια, η σχολή μου ή η δουλειά μου είχε άμεση σχέση με υπολογιστές και είχα συνηθίσει να εκφράζομαι έτσι, μπορεί και να τις χρησιμοποιούσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
lol.!:slourp:
στην ηλικια μου αμα καποιος πολυ-λεει αυτες τισ λεξεις τον περναμε για εντελως καμενο.συνηθως τo lol,omg κτλ.. το χρησιμοποιουν αυτο που παιζουν παιχνιδια στο ιντερνετ.
παντως εγω δν θα μπορουσα να μου πει καποιος:omg kai tria lol re ci file,eic teleiws gtp.
ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν λέω ποτέ συντομέυσεις απο ιντερνετ, θεωρώ ότι είναι χοντρό, ο τρόπος έκφρασης στην ζωή μου είναι τελείως άσχετος με εδώ, δεν βάζω αστέρι σε καμία λέξη βρησιά :Pούτε αλλάζω το μαλ*κας σε μακάκας, προτειμώ να ξεχωρίζω τα δύο, τώρα άν κάποιος τις λέει δεν έγινε τίποτα, απλά ο προφόρικός λόγος είναι που είναι χάλια, άν βάζαμε και συντομέυσεις την κάψαμε την Ελληνική:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Όταν θα αρχίσετε να σκέφτεστε και τα πάντα ως πληροφορική τότε υπάρχει πρόβλημα.

Πχ, το να βάζω πλυντήριο πρώτα και ενώ το πλυντήριο δουλεύει πλένω τα πιάτα το λέτε pipelining?

Το να μιλάτε με γνωστούς και να θέλετε τα λέτε τα απαραίτητα χωρίς σάλτσες για να κάνετε cost redudancy?

Να θέλετε να πείτε "είμαι στην τάξη αρχαρίων" και να σας ξεφεύγει "είμαι στη κλάση αρχαρίων"

Να σχεδιάζετε με τους φίλους την Μονόπολη για administrators?

Νομίζω έχω καεί :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να σχεδιάζετε με τους φίλους την Μονόπολη για administrators?
Πρόεδρε!






Πάντως, όπως βλέπω τελευταίο καιρό, πέρα από κάνα αδέσποτο "lol" δεν τα πολυχρησιμοποιώ in real life.... I think. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω, το ΛΟΛ μου ακούγεται πολύ αφύσικο, για να εκφράσει μία αυθόρμητη αντίδραση...
Και το "ομιτζί" είναι... βασικά είναι λάθος! "όου-εμ-τζι" και αν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν θα αρχίσετε να σκέφτεστε και τα πάντα ως πληροφορική τότε υπάρχει πρόβλημα.

Πχ, το να βάζω πλυντήριο πρώτα και ενώ το πλυντήριο δουλεύει πλένω τα πιάτα το λέτε pipelining?

Το να μιλάτε με γνωστούς και να θέλετε τα λέτε τα απαραίτητα χωρίς σάλτσες για να κάνετε cost redudancy?

Να θέλετε να πείτε "είμαι στην τάξη αρχαρίων" και να σας ξεφεύγει "είμαι στη κλάση αρχαρίων"

Να σχεδιάζετε με τους φίλους την Μονόπολη για administrators?


Το +1 πάει για τα παραπάνω και οχι για το παρακατω :P

Νομίζω έχω καεί :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Ναι ως γνήσια καμμένη πληροφορικάρια τα χρησιμοποιώ συχνά :redface:. Ειδικά το omg ("όου μι τζι" :P) το λέω συνέχεια :redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Με την αδερφή μου χρησιμοποιώ το asap. Αλλά δε νομίζω τίποτα άλλο. Το lol κι εμένα μου φαίνεται αφύσικο, δηλαδή αν θες να γελάσεις δυνατά που υποτίθεται σημαίνει το lol θα γελάσεις δυνατά! Αν πεις lol μάλλον δεν σου φάνηκε τόσο ξεκαρδιστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiloboy

Νεοφερμένος

Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Με την αδερφή μου χρησιμοποιώ το asap.

αλλά αυτό δεν είναι internetικό, είναι αμερικάνικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
αλλά αυτό δεν είναι internetικό, είναι αμερικάνικο!

Τότε δεν χρησιμοποιώ καμιά ιντερνετική συντόμευση μάλλον.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το lol κι εμένα μου φαίνεται αφύσικο, δηλαδή αν θες να γελάσεις δυνατά που υποτίθεται σημαίνει το lol θα γελάσεις δυνατά! Αν πεις lol μάλλον δεν σου φάνηκε τόσο ξεκαρδιστικό!

Βασικά το lol και στους ΙΜs, chats κλπ πλέον έχει καταλήξει να σημαίνει "απλώς γελάω" παρά την αρχική του σημασία. Συνήθως όταν θα ξεκαρδιστείς στο γέλιο με κάτι που θα σου γράψει ο συνομιλητής σου, θα το γράψεις διαφορετικά (πχ "LOOOOOOOOOOOOOOOL", "Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαα!!" και λοιπά "υπερβολικά"). Οπότε με την ίδια λογική θα το χρησιμοποιήσεις (αν το χρησιμοποιήσεις) και IRL.
Ή τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα την καμμένη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δε μπορούμε να πούμε ότι εκφραζόμαστε ολοκληρωμένα. Ούτε με το "lol" ούτε με το "looooooooooooooooool".Όντως, βέβαια το ξερό lol δε λέει τπτ... ΤΙ να πω έχουν μπει στην καθημερινότητά μας αυτές οι εκφράσεις. Καλώς ή κακώς όπου υπάρχει καπνός (απ΄το κάψιμο), υπάρχουν κι αυτές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top