Γρηγορόπουλος 2008 - Ρωμανός 2014

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα θα αναλύσουμε τον θανατο του Αλέξανδρου Γρηγοροπουλου,
πριν 6 χρονια!! Σαν αυριο ο ατυχος αυτός νεαρός δολοφονήθηκε απο εναν αστυνομικο αλλα ακομη δεν γνωρίζουμε τον ακριβεια λογο της αντίδρασης του αστυνομικου.
6 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2008 «Του σήκωσα την μπλούζα. Αιμορραγούσε». Μιλάει το παιδί που ήταν δίπλα στον Αλέξη. Αυτό που νομίζοντας πως ζει ακόμα, πάλευε να τον σύρει στο πεζοδρόμιο, να τον σώσει. «Βλέπω στο μυαλό μου συνέχεια την ίδια εικόνα», λέει ο Φώντας Παπαδημητρίου, που καθόταν δέκα μέτρα παραπέρα,σ’ ένα καφέ. «Μια φιγούρα ανθρώπου να κείτεται στο έδαφος, και μια άλλη φιγούρα να προσπαθεί να τον σύρει, να τον σηκώσει ξανά». Αν δεν έχεις δει άνθρωπο να πεθαίνει, είναι δύσκολο να το καταλάβεις: «Νόμιζα πως γλίστρησε το παιδί. Πως ήταν βρεγμένο το έδαφος και γλίστρησε».

«Δεν έχει σφυγμό!» –το αγόρι δίπλα στον Αλέξη ουρλιάζει. Σκυμμένο πάνω του, παίρνει τον πρώτο άνθρωπο που σκέφτεται στο τηλέφωνο. Τη μάνα μιας φίλης του, που είναι δικηγόρος. Οι αστυνομικοί στο βάθος, δύο σκιές που φεύγουν. Η δικηγόρος είναι η κυρία Χρύσα Πετσιμέρη. Τον Αλέξη τον ξέρει από παιδί. Μπαίνει στον Ευαγγελισμό σε κατάσταση αλλοφροσύνης. «Φέραν ένα παιδί σκοτωμένο εδώ. Πού είναι;». Σχεδόν αδιάφορα κάποιος της δείχνει στο βάθος. Στα κρεβάτια των ασθενών ο Αλέξης μόνος του, κάτωχρος. Ούτε γιατρός ούτε κανείς. Η μπλούζα σηκωμένη. Μια γάζα στην καρδιά. Νοσοκόμες περνούν και ούτε κοιτούν. «Είναι ζωντανό το παιδί;» –η κυρία Πετσιμέρη σταματάει μία. «Δεν ξέρω!». «Τι θα πει δεν ξέρετε;». «Οχι κυρία μου, δεν είναι ζωντανό. Νεκρό είναι». Η νοσοκόμα σχεδόν ενοχλημένη. Η κυρία Χρύσα κάνει παύση. «Του χάιδεψα τα μαλλιά. Σαν να χάιδευα του παιδιού μου τα μαλλιά».

Στον Ευαγγελισμό, τον Αλέξη τον παρέλαβαν οι νοσηλεύτριες σαν «άγνωστο». «Με το τραύμα που είχε, δεν μπορούσε να είχε σωθεί» λέει μια νοσηλεύτρια. Η κοινωνική υπηρεσία άδειασε τις τσέπες του παιδιού. Μια ταυτότητα με ημερομηνία γέννησης 25 Ιουνίου 1993, κι ένα κινητό. Η πρώτη καταχώριση έγραφε «μαμά». Η κοινωνική λειτουργός πάτησε το πλήκτρο κλήσης. Στο Ψυχικό, η μητέρα του Αλέξη άκουγε το κινητό της να χτυπά από το κινητό του γιου της, και μετά μια ξένη φωνή: «Ο γιος σας χτύπησε. Πάρτε μια φίλη σας κι ελάτε».

«Μια αξιοπρεπέστατη κυρία, δεν μπορείτε να φανταστείτε». Ετσι λέει η νοσοκόμα που οδήγησε τη μάνα στην αίθουσα των γιατρών. Ενας αστυνομικός από το Ανθρωποκτονιών με πολιτικά καθισμένος σ’ ένα τραπέζι. Δίπλα η μάνα, και μια φίλη της να την κρατάει. Η κυρία Χρύσα, η δικηγόρος, μπαίνει στην αίθουσα, πάει να της μιλήσει. Η μάνα την κοιτάει. «Πες μου. Τι έκανε το παιδί μου και το σκοτώσανε;». «Τι να της απαντήσω; Η κόρη μου ήταν κι αυτή καλεσμένη στη γιορτή στα Εξάρχεια, έτυχε και δεν πήγε. Ο Αλέξης είχε βγει να τον κεράσει ο φίλος του ο Νίκος που γιόρταζε. Τι να της απαντήσω;». Ο φίλος του ο Νίκος

«Μία μέρα πριν, λέγαμε τι θα κάνουμε όταν τελειώσουμε το σχολείο». Η συμμαθήτρια του Αλέξη σε κοιτάζει σαν να μη σε βλέπει. «Ο Αλέξης μου είπε “εγώ δεν είμαι σίγουρος τι θα γίνω. Αλλά θα μάθουν όλοι το όνομά μου. Θα το δεις. Εγώ θα γίνω διάσημος μια μέρα». Μια μέρα μετά. Από σήμερα και μέχρι να «εξοστρακιστεί» η επόμενη σφαίρα στο στήθος κάποιου παιδιού, θα είναι ο «Ανδρέας –Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος, ετών 15» πάνω στη μαρμάρινη πλάκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
): Θελω γνωμες και αποψεις για τον θανατο αυτου του παιδιου.
Θεωρείται σωστο να γινεται αποχη απο τα σχολεία για να θρηνήσουν και να μνημίσουν
αυτο το ατυχο παιδι???
Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...

Και να ξερεις οτι κανεις δεν σε εχει ξεχασει!!!

:(
):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αυτή η ηλίθια μάχη μπάτσων-αναρχικών πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή αν θέλουμε να σταματήσουμε να βλέπουμε τριτοκοσμικές σκηνές σε αυτή τη χώρα.
Η ιδεολογία των αναρχικών κάνει την αστυνομία αυτόματα εχθρό, με την έχθρα αυτή να εκφράζεται μόνο βίαια λόγω των βίαιων ενστίκτων που κουβαλούν αυτοί οι άνθρωποι και ένα μεγάλο μέρος των αστυνομικών είναι στραυτόκαυλοι μπάτσοι. Καμιά ελπίδα δηλαδή.

Ή δολοφονία αυτή ομολογουμένως ήταν από τα πιο απαίσια πράγματα που συνέβησαν τα τελευταία χρόνια. Η επανάληψη των επεισοδίων κάθε χρόνο με σκοπό τη διαιώνιση του μίσους μόνο καλό δεν κάνει, σε αντίθεση με μια συμβολική αποχή κατά την οποία όμως θα βάλετε το μυαλουδάκι σας να δουλέψει και θα κάνετε μια συζήτηση για το τι γίνεται στους δρόμους καθημερινά στο ελλάντα.
RIP.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πάνε να κάνουν τα ίδια τώρα με τον Ρωμανό. Άστο διάλο γαμωκυβέρνηση της πατάτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς, δεν μπορείς να "αναλύσεις τον θάνατο" κάποιου πίσω από έναν υπολογιστή. Δεν έχεις ούτε τα κατάλληλα μέσα αλλά ούτε και τις απαραίτητες γνώσεις για να κάνεις κάτι τέτοιο.

Στο θέμα μας τώρα, αυτό το πράγμα με την αποχή στο σχολείο είναι απλά μια δικαιολογία για να μη γίνει μάθημα. Ετσι νομίζετε ότι τιμάτε και καλά τον Αλέξη;

Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο κάθε χρόνο από τότε που δολοφονήθηκε το παιδί γίνεται της τρελής στην Αθήνα. Αν θελει να κάνει κάποιος μια διαδήλωση, οκ να κάνει, αλλά να ξέρει ότι πάντα θα υπάρχουν οι άλλοι που θα του το χαλάσουν και θα αρχίζουν να πετάνε μολότοφ και άλλες τέτοιες χαζομάρες, αδιαφορώντας για το ότι μπορεί να τραυματιστούν αθώοι συμπολίτες τους.


Υ.Γ.Καλά ακόμη λέτε "καλό ταξίδι;" :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Λεμε καλο ταξίδι γιατί ολα τα πραγματα παιρνουν τον δρομο τους ακομη κι αν πολλες φορές δεν αξιζουνετσι ελπιζουμε ολοι ο αδικοχαμενος Αλεξης να εχει βρει τον δρομο του και να ειναι ευτυχισμένος!!!
Τωρα θα ηθελα να αναφερω πως στο θεμα αυτο θελω μονο αποψεις και θελω να βρω ενα τροπο να το εκφρασω ολο αυτο.
Και βεβαια χρειαζεται πολυ αναλυσει απλα θα ηθελα να το αναφερουμε ως μια ενδιξη της συνεχης στηριξεις της οικογενειας του παιδιου.

Αυτα ηθελα να πω!!!
):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λεμε καλο ταξίδι γιατί ολα τα πραγματα παιρνουν τον δρομο τους ακομη κι αν πολλες φορές δεν αξιζουνετσι ελπιζουμε ολοι ο αδικοχαμενος Αλεξης να εχει βρει τον δρομο του και να ειναι ευτυχισμένος!!!
Τωρα θα ηθελα να αναφερω πως στο θεμα αυτο θελω μονο αποψεις και θελω να βρω ενα τροπο να το εκφρασω ολο αυτο.
Και βεβαια χρειαζεται πολυ αναλυσει απλα θα ηθελα να το αναφερουμε ως μια ενδιξη της συνεχης στηριξεις της οικογενειας του παιδιου.

Αυτα ηθελα να πω!!!
):

"Καλό ταξίδι" λέμε σε κάποιον πριν τον θάψουν (τουλάχιστον έτσι ξέρω). Συνεπώς δε νομίζω ότι κολλάει τώρα. :redface:

"Ενδειξη υποστήριξης" για την οικογένεια του παιδιού;; Και εσάς ΠΟΙΟΣ σας είπε ότι θέλουν να ασχολείστε ακόμη με αυτό το θέμα; Δεν καταλαβαίνετε ότι με όλα αυτά που συμβαίνουν εκείνη την ημέρα, η οικογένεια δεν μπορεί να "ξεχάσει" κάπως το γεγονός; Και βάζω το ρήμα σε παρένθεση γιατί φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί, ωστόσο ακόμη πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο αν δεν έξυναν κάποιοι πληγές επειδή βρήκαν αφορμή να ξεσπάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Οι πληγες δεν ξυνονται επειδη ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ τον θανατο ενος παιδιου.Ο γονιος ποτε δεν θα ξεχασει τον θανατο του παιδιου του.
ΟΙ ΜΝΗΜΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,για να συνηδειτοποιουμε το κρατος που μας κυβερνα,την κρατικη βια..και ακριβως για να ζουν στην μνημη μας αδικοχαμενα θυματα ενος κρατους,και για να μαθαινουν οι νεοτεροι.Κια η αποχη ειναι ενας τροπος μνημης,ο μοναδικος θα ελεγα.Οι αλλοι απλα δεν υπαρχουν.Μονο οταν γινεται ντζερντζελο..μονο τοτε κατι μενει...καλως η κακως.Σαφως βεβαια ειμαι εναντια σε καθε μορφη βιας απο τον οποιονδηποτε.
Δεν χαθηκε ο κοσμςο αν μια μερα δεν γινει μαθημα...ΕΔΩ ΧΑΘΗΚΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΙΑ ΖΩΗ,ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΑΟΥ,και αυτο πρεπει να το θυμομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
) Θεωρείται σωστο να γινεται αποχη απο τα σχολεία για να θρηνήσουν και να μνημίσουν
αυτο το ατυχο παιδι??
Αν οι μαθητές έκαναν αποχή ή κατάληψη με πραγματικό σκοπό να τιμήσουν το Γρηγορόπουλο, αυτό θα ήταν απόλυτα σεβαστό. Όμως, (ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας), ο μόνος σκοπός των μαθητών είναι να μην κάνουν μάθημα και να αράξουν στις καφετέριες, να βγουν ραντεβού, να κάνουν like στο facebook, να διαβάσουν για το φροντιστήριο ή να παίξουν παιχνίδια στο PC. Προφανώς, έτσι όχι μόνο δεν τιμούν τη μνήμη του, αλλά αντίθετα τη βεβηλώνουν βάναυσα με το να εκμεταλλεύονται τη δολοφονία του Αλέξη για να λουφάρουν μια (ακόμα) μέρα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Αν οι μαθητές έκαναν αποχή ή κατάληψη με πραγματικό σκοπό να τιμήσουν το Γρηγορόπουλο, αυτό θα ήταν απόλυτα σεβαστό. Όμως, (ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας), ο μόνος σκοπός των μαθητών είναι να μην κάνουν μάθημα και να αράξουν στις καφετέριες, να βγουν ραντεβού, να κάνουν like στο facebook, να διαβάσουν για το φροντιστήριο ή να παίξουν παιχνίδια στο PC. Προφανώς, έτσι όχι μόνο δεν τιμούν τη μνήμη του, αλλά αντίθετα τη βεβηλώνουν βάναυσα με το να εκμεταλλεύονται τη δολοφονία του Αλέξη για να λουφάρουν μια (ακόμα) μέρα.

Μην εισαι απολυτος σε αυτο.Σαφως πολλοι το κανουν για αυτον τον λογο,οχι ομως ολοι.
Οπβς ομως και να εχει,Ετσι ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ...Και αυτο ειναι το πιο σημαντικο...η κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι πληγες δεν ξυνονται επειδη ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ τον θανατο ενος παιδιου.Ο γονιος ποτε δεν θα ξεχασει τον θανατο του παιδιου του.
ΟΙ ΜΝΗΜΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,για να συνηδειτοποιουμε το κρατος που μας κυβερνα,την κρατικη βια..και ακριβως για να ζουν στην μνημη μας αδικοχαμενα θυματα ενος κρατους,και για να μαθαινουν οι νεοτεροι.Κια η αποχη ειναι ενας τροπος μνημης,ο μοναδικος θα ελεγα.Οι αλλοι απλα δεν υπαρχουν.Μονο οταν γινεται ντζερντζελο..μονο τοτε κατι μενει...καλως η κακως.Σαφως βεβαια ειμαι εναντια σε καθε μορφη βιας απο τον οποιονδηποτε.
Δεν χαθηκε ο κοσμςο αν μια μερα δεν γινει μαθημα...ΕΔΩ ΧΑΘΗΚΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΙΑ ΖΩΗ,ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΑΟΥ,και αυτο πρεπει να το θυμομαστε.

Ναι, αυτό ήταν αυτό ακριβώς που είπα! Ειλικρινά προσπαθώ να γράφω όσο πιο απλά και κατανοητά γίνεται αλλά βλέπω ότι και πάλι δεν έχει αποτελέσμα. :P

Με το να γίνεται της τρελής, είπα, κάθε χρόνο στην Αθήνα, τότε ναι ξύνουν πληγές. Αυτή η πρακτική δεν τιμά κανέναν. Ωστόσο, από την άλλη, αφού έκανες λόγο για την μνήμη, πιστεύω ότι ισχύει αυτό που είπε κάποτε ο Γιώργος Σεφέρης: "Η μνήμη όπου και να την αγγίξεις πονεί".

Οπως και να έχει, αυτά που έπρεπε να ξέρουμε και να θυμόμαστε ή δεν τα μάθαμε ποτέ ή τα ξεχάσαμε για τα καλά. Γι' αυτό άλλωστε είμαστε σε αυτήν την κατάσταση. Η ιστορία κάνει κύκλους, επαναλαμβάνεται και ξαναζούμε τα ίδια λάθη ξανά και ξανά και ξανά... Σε αυτήν την περίπτωση, ταιριάζει αυτό που είχε πει ο Hegel "Η ιστορία διδάσκει τούτο: ότι οι λαοί και οι κυβερνήσεις ποτέ δεν έμαθαν τίποτε από την ιστορία".

Κακά τα ψέματα, αυτό δεν είναι πολιτισμένη διαδήλωση που περνά ένα ή πολυάριθμα καίρια μηνύματα. Αντίθετα μαθαίνουν στην νεολαία πως οι τραμπουκισμοί, οι βανδαλισμοί, η βία και ο φόβος αποτελούν τα μοναδικά όπλα αντίδρασης, τα οποία εν τέλει είναι άκρως αναποτελεσματικά. Οπως βέβαια είναι και η αποχή. Δεν ξέρω τι κάνατε εσείς ως μαθητές εν ώρα αποχής, αλλά τουλάχιστον η δική μου γενιά, έβγαινε έξω από την αίθουσα και καθόταν στο προαύλιο, χωρίς φυσικά να γίνεται διάλογος εντός της τάξεως. Αυτό για μένα ονομάζεται αδιαφορία. Και ξαναλέω πως είναι ντροπή να χρησιμοποιεί κανείς τον θάνατο ενός ανθρώπου ως αφορμή για να ξεσπάσει όπως γουστάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μην εισαι απολυτος σε αυτο.Σαφως πολλοι το κανουν για αυτον τον λογο,οχι ομως ολοι.
Οπβς ομως και να εχει,Ετσι ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ...Και αυτο ειναι το πιο σημαντικο...η κανω λαθος;

Δεν κάνεις λάθος, δεν ξεχνιέται γενικά αυτό το τραγικό γεγονός. Όμως ούτε η αποχή ούτε η κατάληψη ούτε το σπάω-οτι-βρίσκω-μπροστά-μου είναι σωστοί τρόποι να θυμόμαστε τον Αλέξη και τη δολοφονία του. Και νομίζω το είχε πει και η μητέρα του ότι δεν θέλει να χρησιμοποιείται το όνομα του γιου της ως αφορμή για τέτοιες δραστηριότητες.

Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να γίνονται ειρηνικές πορείες απογευματινές ώρες για να μπορούν να πάνε τα παιδιά και εκδηλώσεις όπως προβολή ταινιών ή συναυλία από τη χορωδία του σχολείου ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ. Και είναι πολύ σημαντικό αυτό. Γιατί στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον οι μαθητές έκαναν κατάληψη κυρίως για να χάσουν μάθημα αυτή τη μέρα και οι περισσότεροι καθηγητές ήταν σε φάση "α ωραία θα παω νωρίς στη λαϊκή". :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι αυτό που έγινε τότε ήταν φρικτό, απαράδεκτο, ο μπάτσος ήταν μαλάκας (νομίζω έφαγε φυλακή) και όλα τα σχετικά. Να ξεχαστεί το θέμα σα να μη συνέβει ποτέ δεν γίνεται. Αλλά ούτε είναι καλό αυτό το καρναβάλι που επικρατεί τώρα. Είναι καλό να πεις ότι τέτοια μέρα μπορούν να κάνουν μια ειρηνική διαδήλωση μέσα στη μέρα, στα σχολεία να έχουν μια συζήτηση για αυτά τα φαινόμενα βίας κτλ γενικά επικοδομητικά πράγματα όχι να είναι όλοι ότι θυμάμαι χαίρομαι. Κάνουν στα σχολεία κατάληψη έτσι απλά για να χάσουν μάθημα και να πάνε για καφέ ή οι πορείες που γίνονται για να βρει αφορμή ο καθένας να σπάσει ότι βρει μπροστά του δεν τιμάει ούτε το παιδί που σκοτώθηκε ούτε έχει κανένα καλό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Δεν κάνεις λάθος, δεν ξεχνιέται γενικά αυτό το τραγικό γεγονός. Όμως ούτε η αποχή ούτε η κατάληψη ούτε το σπάω-οτι-βρίσκω-μπροστά-μου είναι σωστοί τρόποι να θυμόμαστε τον Αλέξη και τη δολοφονία του. Και νομίζω το είχε πει και η μητέρα του ότι δεν θέλει να χρησιμοποιείται το όνομα του γιου της ως αφορμή για τέτοιες δραστηριότητες.

Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να γίνονται ειρηνικές πορείες απογευματινές ώρες για να μπορούν να πάνε τα παιδιά και εκδηλώσεις όπως προβολή ταινιών ή συναυλία από τη χορωδία του σχολείου ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ. Και είναι πολύ σημαντικό αυτό. Γιατί στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον οι μαθητές έκαναν κατάληψη κυρίως για να χάσουν μάθημα αυτή τη μέρα και οι περισσότεροι καθηγητές ήταν σε φάση "α ωραία θα παω νωρίς στη λαϊκή". :whistle:
Το σπαω οτι βρισκω,σαφως και με βρισκει αντιθετη,το δηλωσα απο την αρχη,Κανε τον κοπο να δεις τι εγραψα.
Η αποψη οτι η καταληψη,ειναι ενας τροπος για να γινει γνωστο στην κοινωνια και να γινει ντζερντζελο.Δυστυχως η κυβερνηση και τα ΜΜΕ,αν δεν εχει κοστος καπου,σε κατι..δεν κανουν γνωστο απολυτως τιποτα.
Οσοι πιστευετε οτι αν εγω ,ή εστω μια ομαδα παει σε ενα παρκακι και διαμαρτυρηθει για τον θανατο ενος παιδιου,θα ασχοληθει κανεις μαζι του,ΕΙΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΜΩΡΑΚΙΑ και απλα εξυπηρετητε τα συμφεροντα του κρατους.
Αν δεν εχει κοστος κατι,απλα απαξιειται και δεν γινεται γνωστο και κανεις δενα σχοληται μαζι του.Ειναι απλα τα πραγματα.Μονο αν κατι εχει κοστος γνωστοποιηται,μονο τοτε γινεται γνωστο..
Και ναι..ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ,ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΜΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ.

Καντε οσα διαβηματα θελετε,στειλτε οσα μεηλ θελετε...κλαψτε σπιτακι σας,αλλα αν κατι δεν χει κοστος για την κοινωνια,απλα απαξιειται.Ετσι ακριβως προσπαθουν να περασουν και με τον συνδικαλιστικο νομο..δηλαδη στην πραξη να μην μπορει να γινει καμια απεργια.Ε..οταν δεν γινεται απεργια..χεστηκε η φοραδα στο αλωνι αν διαμαρτυρεται ο αλλος στο πεζοδρομιο
Καταλαβετε το και μην εξυπηρετητε τα συμφεροντα του κρατους ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ.

Και ξαναλεω..επειδη πρεπει να το κανω νιανια για να το καταλαβουν ολοι.Ειμαι εναντια σε καθε μορφη βιας,ειτε λεκτικης,ειτε σωματικης..ειτε σε περιουσιες ...
Αλλα η μνημη πρεπει να μενει και για να μεινει πρεπει να εχει ενα κοστος..τουτεστιν μια μερα αποχης απο τα μαθηματα.
Εδω χανονται ωρες επειδη το υπουργειο δεν διοριζει οχι μονιμους,αλλα αναπληρωτες καν..εδω χανονται ωρες για θρησκευτικες εορτες..χαζες εορτες...μια μερα μας πειραξε για ενα παιδι που πεθανε απο την κρατικη βια;
Ντροπη θα ελεγα
ΥΓ.Παρεπιπτοντως..στο σχολειο που ειμαι..καμια καταληψη δενε γινε,καμια αποχη.Και σαφως δεν θα με ενοιαζε μια μερα χωρις μαθημα..μα ποσο ποταποι μπορουν να ειναι καποιοι;
Με νοιαζει ομως,που δεν εγινε καμια απολυτως κουβεντα για αυτο το γεγονος..
Αυτα..και ελπιζω καποτε να καταλαβετε οτι ουτε ολοι μπαινουν στο ιδιο τσουβαλι και οτι μονο με αγωνες και μνημες καποια πραγματα σωζονται,αλλιως ειμαστε απλα ρομποτακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το σπαω οτι βρισκω,σαφως και με βρισκει αντιθετη,το δηλωσα απο την αρχη,Κανε τον κοπο να δεις τι εγραψα.
Η αποψη οτι η καταληψη,ειναι ενας τροπος για να γινει γνωστο στην κοινωνια και να γινει ντζερντζελο.Δυστυχως η κυβερνηση και τα ΜΜΕ,αν δεν εχει κοστος καπου,σε κατι..δεν κανουν γνωστο απολυτως τιποτα.
Οσοι πιστευετε οτι αν εγω ,ή εστω μια ομαδα παει σε ενα παρκακι και διαμαρτυρηθει για τον θανατο ενος παιδιου,θα ασχοληθει κανεις μαζι του,ΕΙΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΜΩΡΑΚΙΑ και απλα εξυπηρετητε τα συμφεροντα του κρατους.
Αν δεν εχει κοστος κατι,απλα απαξιειται και δεν γινεται γνωστο και κανεις δενα σχοληται μαζι του.Ειναι απλα τα πραγματα.Μονο αν κατι εχει κοστος γνωστοποιηται,μονο τοτε γινεται γνωστο..
Και ναι..ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ,ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΜΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ.

Καντε οσα διαβηματα θελετε,στειλτε οσα μεηλ θελετε...κλαψτε σπιτακι σας,αλλα αν κατι δεν χει κοστος για την κοινωνια,απλα απαξιειται.Ετσι ακριβως προσπαθουν να περασουν και με τον συνδικαλιστικο νομο..δηλαδη στην πραξη να μην μπορει να γινει καμια απεργια.Ε..οταν δεν γινεται απεργια..χεστηκε η φοραδα στο αλωνι αν διαμαρτυρεται ο αλλος στο πεζοδρομιο
Καταλαβετε το και μην εξυπηρετητε τα συμφεροντα του κρατους ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗΣ.

Και ξαναλεω..επειδη πρεπει να το κανω νιανια για να το καταλαβουν ολοι.Ειμαι εναντια σε καθε μορφη βιας,ειτε λεκτικης,ειτε σωματικης..ειτε σε περιουσιες ...
Αλλα η μνημη πρεπει να μενει και για να μεινει πρεπει να εχει ενα κοστος..τουτεστιν μια μερα αποχης απο τα μαθηματα.
Εδω χανονται ωρες επειδη το υπουργειο δεν διοριζει οχι μονιμους,αλλα αναπληρωτες καν..εδω χανονται ωρες για θρησκευτικες εορτες..χαζες εορτες...μια μερα μας πειραξε για ενα παιδι που πεθανε απο την κρατικη βια;
Ντροπη θα ελεγα
ΥΓ.Παρεπιπτοντως..στο σχολειο που ειμαι..καμια καταληψη δενε γινε,καμια αποχη.Και σαφως δεν θα με ενοιαζε μια μερα χωρις μαθημα..μα ποσο ποταποι μπορουν να ειναι καποιοι;
Με νοιαζει ομως,που δεν εγινε καμια απολυτως κουβεντα για αυτο το γεγονος..
Αυτα..και ελπιζω καποτε να καταλαβετε οτι ουτε ολοι μπαινουν στο ιδιο τσουβαλι και οτι μονο με αγωνες και μνημες καποια πραγματα σωζονται,αλλιως ειμαστε απλα ρομποτακια
Σόρρυ αλλά την κατάληψη που κάνουν τα σχολεία θες να μας πεις ότι είναι οκ; Πάνε 10 βλαμμένα το κλείνουν έρχεται ο κόσμος και μετά από μια ώρα που θα περάσει με τάβλι ούνο και ποδόσφαιρο οι μισοί θα πάνε για καφέ και οι υπόλοιποι σπίτια τους για νάνι. Και; Τον τιμήσαμε τον μακαρήτη; Είμαι σίγουρη ότι θα σηκωθεί και από τον τάφο για παλαμάκια.
Το να κάνεις μαλακίες και νταβαντούρι χωρίς να ξέρεις τον λόγο δεν είναι λύση. Πάει και τελείωσε. Το θέμα είναι να γίνει κάτι επικοδομητικό, κάτι που να βοηθάει την όλη κατάσταση και τα μυαλά μας κυρίως. Δηλαδή αντί να κάνουν μαλακίες στα σχολεία μπορούν να αφιερώσουν 2 διαδκτικές ώρες σε συζήτηση με καθηγητές, κάποιο αφιέρωμα γενικά πράγματα που μας κάνουν να προβληματιστούμε και να είναι επικοδομητικά. Αυτό έχει αξία, να μας δίνει αυτό το παιδί τροφή για σκέψη. Το ίδιο ισχύει για τις πορείες. Πόσο πιο ωραίο θα ήταν μια μεγάλη πορεία χωρίς παρατράγουδα; Τι πιστεύεις ότι δεν θα το δείξουν; Και όχι μόνο πορεία ίσως κάποια εκδήλωση στη μνήμη του ή συζητήσεις πάλι οτιδηποτε τέτοιο που να έχει να αποφέρει κάτι καλό. Αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι αυτό θέλει όντως καλή διάθεση από πολύ κόσμο αλλά επειδή όπως είπα και πριν οι μισοί είναι ότι θυμάμαι χαίρομαι ή θα πάνε για τη φασαρία ή για να σπάσουν κανένα αμάξι ή μαγαζί. Πάλι δουλεία δεν θα γίνει. Προσωπικά δε νομίζω ότι με αυτά που γίνονται κάθε χρόνο συνεπώς και αύριο έχουν οτιδήποτε θετικό. Γιατί δεν είναι λύση να κάνουμε μια πόλη πουτάνα μια φορά το χρόνο επιδή θυμηθήκαμε τον Αλέξη. Η μαγκιά μας ας είναι να τον θυμόμαστε κάθε μέρα και να προσπαθούμε να κάνουμε κάτι για να καλυτερέψουμε αυτή τη ρημάδα την κατάσταση είτε για το θέμα της βίας σε αυτό το θέμα είτε για την πολιτική κατάσταση που επικρατεί και οτιδήποτε άλλο πρόβλημα υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά την κατάληψη που κάνουν τα σχολεία θες να μας πεις ότι είναι οκ; Πάνε 10 βλαμμένα το κλείνουν έρχεται ο κόσμος και μετά από μια ώρα που θα περάσει με τάβλι ούνο και ποδόσφαιρο οι μισοί θα πάνε για καφέ και οι υπόλοιποι σπίτια τους για νάνι. Και; Τον τιμήσαμε τον μακαρήτη; Είμαι σίγουρη ότι θα σηκωθεί και από τον τάφο για παλαμάκια.
Το να κάνεις μαλακίες και νταβαντούρι χωρίς να ξέρεις τον λόγο δεν είναι λύση. Πάει και τελείωσε. Το θέμα είναι να γίνει κάτι επικοδομητικό, κάτι που να βοηθάει την όλη κατάσταση και τα μυαλά μας κυρίως. Δηλαδή αντί να κάνουν μαλακίες στα σχολεία μπορούν να αφιερώσουν 2 διαδκτικές ώρες σε συζήτηση με καθηγητές, κάποιο αφιέρωμα γενικά πράγματα που μας κάνουν να προβληματιστούμε και να είναι επικοδομητικά. Αυτό έχει αξία, να μας δίνει αυτό το παιδί τροφή για σκέψη. Το ίδιο ισχύει για τις πορείες. Πόσο πιο ωραίο θα ήταν μια μεγάλη πορεία χωρίς παρατράγουδα; Τι πιστεύεις ότι δεν θα το δείξουν; Και όχι μόνο πορεία ίσως κάποια εκδήλωση στη μνήμη του ή συζητήσεις πάλι οτιδηποτε τέτοιο που να έχει να αποφέρει κάτι καλό. Αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι αυτό θέλει όντως καλή διάθεση από πολύ κόσμο αλλά επειδή όπως είπα και πριν οι μισοί είναι ότι θυμάμαι χαίρομαι ή θα πάνε για τη φασαρία ή για να σπάσουν κανένα αμάξι ή μαγαζί. Πάλι δουλεία δεν θα γίνει. Προσωπικά δε νομίζω ότι με αυτά που γίνονται κάθε χρόνο συνεπώς και αύριο έχουν οτιδήποτε θετικό. Γιατί δεν είναι λύση να κάνουμε μια πόλη πουτάνα μια φορά το χρόνο επιδή θυμηθήκαμε τον Αλέξη. Η μαγκιά μας ας είναι να τον θυμόμαστε κάθε μέρα και να προσπαθούμε να κάνουμε κάτι για να καλυτερέψουμε αυτή τη ρημάδα την κατάσταση είτε για το θέμα της βίας σε αυτό το θέμα είτε για την πολιτική κατάσταση που επικρατεί και οτιδήποτε άλλο πρόβλημα υπάρχει.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Ομως ξεχνας κατι
Αν δεν ξεκινησει με καταληψη,που δεν μου αρεσει θα ελεγα,προτιμω την αποχη...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙς ΜΕ ΑΥΤΟ.
ΜΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ..ΑΝ δεν γινει κατι δραστικο,πιστευεις οτι θα ασχοληθει κανεις μαζι του;
Δηλαδη οκ,αν δεν υπηρχαν οι καταληψεις..τι θα κινοιτοποιουσε το υπουργειο να ασχοληθει με αυτο το ζητημα και να βαλει στα σχολεια να γινονται συζητησεις για αυτο το θεμα;
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Ομως ξεχνας κατι
Αν δεν ξεκινησει με καταληψη,που δεν μου αρεσει θα ελεγα,προτιμω την αποχη...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙς ΜΕ ΑΥΤΟ.
ΜΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ..ΑΝ δεν γινει κατι δραστικο,πιστευεις οτι θα ασχοληθει κανεις μαζι του;
Δηλαδη οκ,αν δεν υπηρχαν οι καταληψεις..τι θα κινοιτοποιουσε το υπουργειο να ασχοληθει με αυτο το ζητημα και να βαλει στα σχολεια να γινονται συζητησεις για αυτο το θεμα;
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...
Ότι το υπουργείο το πιάνει η ευαισθησία αν κάνουμε εμείς καταλήψεις. Ή ότι η πλειοψηφία κάνει καταλήψεις στα σχολεία για να λύσει θέματα και όχι για να χάσει μάθημα. Κλαίω. Σόρρυ αλλά έτσι που τα λες νιώθω ότι είμαι από άλλο πλανήτη. Θυμάμαι και τη χρονία με τα βιβλία που μας έπιασε ο πόνος και κάναμε καταλήψεις. Ε χάσαμε μια βδομάδα ήρθαν τα βιβλία και τα αφήσαμε στα ράφια. Μιλάμε για επικούς ξεσηκομούς. Κάτι αντίστοιχο όπως καταλαβαίνεις είναι αυτό εδώ. Το θέμα δεν είναι να θυμόμαστε το παιδί που πέθανε μια φορά το χρόνο με τους περισσότερους να ασχολούντε απλά με το νταβαντούρι αλλά να ασχολούμαστε με τα θέματα που πάνε στραβά ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΆ. Δεν εξαλείφεις τη βία με αυτά που θα γίνουν αύριο. Δεν φτιάχνεις μυαλά με τις καταλήψεις που γίνοντε. Μπορείς εσύ εγώ ο χ,ψ και πάει λέγοντας να προσπθείς να κάνεις κάτι όλο το χρόνο που μπορεί να λύσει/βελτιώσει ένα θέμα και να θυμηθείς το παιδί επίσης; Εκεί μας θέλω. Δεν με λέει απολύτως τίποτα όλο αυτό. Γιατί ξαναλέω όχι δεν ξεχνιέται αλλά εδώ δε μιλάμε σίγουρα τιμή στον Αλέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Ομως ξεχνας κατι
Αν δεν ξεκινησει με καταληψη,που δεν μου αρεσει θα ελεγα,προτιμω την αποχη...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙς ΜΕ ΑΥΤΟ.
ΜΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ..ΑΝ δεν γινει κατι δραστικο,πιστευεις οτι θα ασχοληθει κανεις μαζι του;
Δηλαδη οκ,αν δεν υπηρχαν οι καταληψεις..τι θα κινοιτοποιουσε το υπουργειο να ασχοληθει με αυτο το ζητημα και να βαλει στα σχολεια να γινονται συζητησεις για αυτο το θεμα;
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...
Δυστυχώς όσο περνούν τα χρόνια η μνήμη του Αλέξη σβήνει, κάτι σαν έκρηξη που στην αρχή ήταν πολύ δυνατή και τώρα απλά βλέπουμε ένα ωστικό κύμα που εξασθενεί. Δηλαδή το Δεκέμβρη του 2008 το κέντρο της Αθήνας έμοιαζε με το Βερολίνο του 1945 σε αρκετά σημεία, όμως από το 2009 κιόλας (μόλις 1 χρόνο μετά) οι άνθρωποι άρχισαν να χάνουν το ενδιαφέρον τους και αυτό ήταν εμφανές. Όσο για τις καταλήψεις, εσείς τις βλέπετε από μακροσκοπικό επίπεδο (και δεν έχετε άδικο), δηλαδή παρατηρείτε πως βλέπει το κράτος και το κοινωνικό σύνολο τις καταλήψεις, αλλά μεγαλύτερης σημασίας είναι η μελέτη από μικροσκοπικό επίπεδο, δηλαδή πως βλέπει ο μαθητής τις καταλήψεις και επιτρέψτε μου να σας πω σαν μαθητής που έζησε το εξής γεγονός ότι από το 2009 και μετά οι μαθητές το βλέπουν ως μέρα όπου μπορούν να λουφάρουν και να χαλαρώσουν. Κανένα υπουργείο δεν πρόκειται να ασχοληθεί όταν τους προστατεύουν τα ΜΑΤ και καταλαβαίνουν ότι άνθρωποι δεν νοιάζονται πραγματικά για αυτό. Άλλωστε, γιατί τα τελευταία χρόνια στις 6 Δεκεμβρίου έχουμε πόλεμο και στις 7 Δεκεμβρίου όλα είναι μέλι γάλα και όλοι γυρνούν στην καθημερινότητα τους λες και δεν έχει συμβεί τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άλλωστε, γιατί τα τελευταία χρόνια στις 6 Δεκεμβρίου έχουμε πόλεμο και στις 7 Δεκεμβρίου όλα είναι μέλι γάλα και όλοι γυρνούν στην καθημερινότητα τους λες και δεν έχει συμβεί τίποτα;
Εδώ ακριβώς είναι το ζουμί της υπόθεσης. Και όταν ακριβώς περάσει και άλλος καιρός και το θέμα ξεχαστεί από τους περισσότερος θα βρουν άλλη αφορμή για να κάνουν τα ίδια λογικά κάποια άλλη μέρα του χρόνου. Κανέναν δεν τιμάει αυτό, πραγματικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Εδώ ακριβώς είναι το ζουμί της υπόθεσης. Και όταν ακριβώς περάσει και άλλος καιρός και το θέμα ξεχαστεί από τους περισσότερος θα βρουν άλλη αφορμή για να κάνουν τα ίδια λογικά κάποια άλλη μέρα του χρόνου. Κανέναν δεν τιμάει αυτό, πραγματικά..
Και η λύση είναι πολύ απλή, το σχολείο τη συγκεκριμένη μέρα να αφήνει όσους θέλουν να διαμαρτυρηθούν να φύγουν νόμιμα με απουσίες (κάτι σαν άδεια), με αυτόν τον τρόπο θα δούμε ποιος νοιάζεται πραγματικά και ποιος όχι αλλά και θα ακουστεί η φωνή του λαού (λέμε τώρα). Όποιος θέλει να βρίσκει αφορμή να λουφάρει ας το κάνει σαν μάγκας και μετά να δεχτεί τις συνέπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top