Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Το χαπι της επομενης μερας δεν ειναι μεσο συστηματικής αντισύλληψης (μόνο έκτακτης ανάγκης)...ενημερωσου πρωτα απο γιατρο και μετα μιλα επι του θεματος...ελεος δηλαδη...

Χάπι της επόμενης ημέρας. Συνώνυμα: Αντισύλληψη ανάγκης, επείγουσα αντισύλληψη, μετασυνουσιακή αντισύλληψη. Πρόκειται για ένα ορμονικό σκεύασμα το οποίο λαμβάνεται από τη γυναίκα σε περιπτώσεις που προηγήθηκε σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη ή σε περιπτώσεις που απέτυχε η τακτική μέθοδος αντισύλληψης. Ο τρόπος δράσης του χαπιού είναι η πτώση της δεκτικότητας του ενδομητρίου, ούτως ώστε οι συνθήκες του ενδομητρίου να είναι αφιλόξενες για εμφύτευση του τυχόν γονιμοποιηθέντος ωαρίου όταν φθάσει στη μήτρα.
Το χάπι της επόμενης ημέρας είναι η πιο ασφαλής, ταχεία και ευκολόχρηστη μέθοδος αντισύλληψης μετά τη σεξουαλική επαφή, όπου δεν εφαρμόστηκαν άλλες τακτικές μέθοδοι αντισύλληψης ή όπου αυτές απέτυχαν. Είναι ιδιαιτέρως αποτελεσματικό και ασφαλές για τον γυναικείο οργανισμό και αποτρέπει την εγκυμοσύνη. Όσο πιο γρήγορα λαμβάνεται μετά την επαφкή, τόσο ψηλότερη είναι η αποτελεσματικότητα του. Ρόλος της επείγουσας αντισύλληψης δεν είναι η αντικατάσταση των τακτικών μέτρων προφύλαξης, αλλά αποτελεί μια συμπληρωματική, έκτακτη και περιστασιακή μέθοδο αντισύλληψης, που χρησιμοποιείται επί αποτυχίας της συμβατικής τακτικής αντισύλληψης που συνηθίζει να εφαρμόζει το ζευγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Χάπι της επόμενης ημέρας. Συνώνυμα: Αντισύλληψη ανάγκης, επείγουσα αντισύλληψη, μετασυνουσιακή αντισύλληψη. Πρόκειται για ένα ορμονικό σκεύασμα το οποίο λαμβάνεται από τη γυναίκα σε περιπτώσεις που προηγήθηκε σεξουαλική επαφή χωρίς προφύλαξη ή σε περιπτώσεις που απέτυχε η τακτική μέθοδος αντισύλληψης. Ο τρόπος δράσης του χαπιού είναι η πτώση της δεκτικότητας του ενδομητρίου, ούτως ώστε οι συνθήκες του ενδομητρίου να είναι αφιλόξενες για εμφύτευση του τυχόν γονιμοποιηθέντος ωαρίου όταν φθάσει στη μήτρα.
Το χάπι της επόμενης ημέρας είναι η πιο ασφαλής, ταχεία και ευκολόχρηστη μέθοδος αντισύλληψης μετά τη σεξουαλική επαφή, όπου δεν εφαρμόστηκαν άλλες τακτικές μέθοδοι αντισύλληψης ή όπου αυτές απέτυχαν. Είναι ιδιαιτέρως αποτελεσματικό και ασφαλές για τον γυναικείο οργανισμό και αποτρέπει την εγκυμοσύνη. Όσο πιο γρήγορα λαμβάνεται μετά την επαφкή, τόσο ψηλότερη είναι η αποτελεσματικότητα του. Ρόλος της επείγουσας αντισύλληψης δεν είναι η αντικατάσταση των τακτικών μέτρων προφύλαξης, αλλά αποτελεί μια συμπληρωματική, έκτακτη και περιστασιακή μέθοδο αντισύλληψης, που χρησιμοποιείται επί αποτυχίας της συμβατικής τακτικής αντισύλληψης που συνηθίζει να εφαρμόζει το ζευγάρι.


Να σου πω επειδη βλεπω το κανεις συστηματικα μη μου γκουγκλαρεις και αναλυεις τι γραφει καθε σαιτ..που ακομα και τ σαιτ σου λεει εκτακτης δεν σου λεει για καθε ατυχημα χρησιμοποιησε το...ξερω πολυ καλα τι κανει αλλα μαλλον δεν καταλαβες οτι μιλαει για εκτακτη...αλλο χαπι επομενης μερας αλλο αντισυλληπτικα...δν ξερω που το βρηκες αλλα καλο θα ηταν να διαβασεις και τς παρενεργειες...ασφαλες για συχνη χρηση δν ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Οι εκατομμύρια γυναίκες σε όλο τον κόσμο το παίρνουν όποτε το θυμηθούν? Γιατί το χάπι δρα για 72 ώρες και μετά το πρώτο 24ωρο έχει μικρότερο ποσοστό επιτυχίας.
Το Norlevo μπορεί να ληφθεί εντός 72 ωρών μετά την επαφή, ενώ το Ellaone εντος 120 ωρών.
Το σεξ δεν αποτελεί μόνο προσπάθεια για να συλλάβεις, ξέρεις.
Ακριβώς! Και η σύγχρονη γυναίκα, που έχει βεβαίως δικαίωμα στη χαρά και στη απόλαυση του έρωτα χωρίς το άγχος μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, μπορεί και πρέπει να επιλέξει τη ασφαλή μέθοδο αντισύλληψης.
Και έστω ότι το κάνω αυτό μια φορά και μένω έγκυος. Με το ζόρι θα το κρατήσω το παιδί δηλαδή?
Και γιατί να το κάνεις; Αφού μπορείς να μην το κάνεις. Και άμα το κάνεις και μένεις, βεβαίως και έχεις νομικό δικαίωμα να κάνεις έκτρωση. Έχω όμως και εγω ηθικό δικαίωμα να το κρίνω ως ανευθυνότητα.
Υπέροχη λογική. Δηλαδή από το φόβο να μην σπάσει το προφυλακτικό ( γιατί έτσι ξεκίνησε το point με το χάπι εδώ) θα παίρνω τεχνητές ορμόνες μια ζωή.
Έλα πάλι τα ίδια. Σκίζονται τα προφυλακτικά καθε φορά; Μα τι είναι αυτά που λες; Σκίστηκε - πάρε το χάπι! ....και όχι μια ζωή!
Κανονικοί γιατροί λένε άλλα πάντως. :whistle:
Μπούρδες. Κανένας γιατρός δεν θα σου πει πώς είναι προτιμότερο να κάνεις έκτρωση!!!!!

Να σου πω επειδη βλεπω το κανεις συστηματικα μη μου γκουγκλαρεις και αναλυεις τι γραφει καθε σαιτ..που ακομα και τ σαιτ σου λεει εκτακτης δεν σου λεει για καθε ατυχημα χρησιμοποιησε το...ξερω πολυ καλα τι κανει αλλα μαλλον δεν καταλαβες οτι μιλαει για εκτακτη...αλλο χαπι επομενης μερας αλλο αντισυλληπτικα...δν ξερω που το βρηκες αλλα καλο θα ηταν να διαβασεις και τς παρενεργειες...ασφαλες για συχνη χρηση δν ειναι...

Διαφώνησες πως δεν είναι η αντισύλληψη. Και όμως είναι! Ας είναι και έκτακτη. Και σου γράφει πεντακάθαρα πως ο ρόλος της επείγουσας αντισύλληψης δεν είναι η αντικατάσταση των τακτικών μέτρων προφύλαξης, αλλά αποτελεί μια συμπληρωματική, έκτακτη και περιστασιακή μέθοδο αντισύλληψης, Τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
εσείς που είστε κατά έχετε την άποψή σας και είναι σεβαστή. γιατί όμως δεν μπορείτε να σεβαστείτε τη γυναίκα που δεν το θέλει το παιδί? ξεχάστε βιασμούς, αιμομιξίες και άλλους τυχόν παράγοντες. σκεφτείτε απλά πως δεν το θέλει. είναι τόσο δύσκολο να το χωνέψετε?

Ιιιιιιιιιιιιι τι ειπε η δολοφονος. Εχεις κλεισει πρωτο τραπεζι κολαση να ξερεις. Δεν χρειαζεται να το κανεις, μονο που το σκεφτηκες φτανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Διαφώνησες πως δεν είναι η αντισύλληψη. Και όμως είναι! Ας είναι και έκτακτη. Και σου γράφει πεντακάθαρα πως ο ρόλος της επείγουσας αντισύλληψης δεν είναι η αντικατάσταση των τακτικών μέτρων προφύλαξης, αλλά αποτελεί μια συμπληρωματική, έκτακτη και περιστασιακή μέθοδο αντισύλληψης, Τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή;
Αλλο σου λεω αλλο καταλαβαινεις...αλλο παιρνω αντισυλληπτικα αλλο χαπι επομενης μερας...κ ενημερωσου πρωτα απο γιατρο, δν ειναι καραμελες ...πραγματικα...κ κανεις εδω δν λεει οτι θα χρησιμοποιει ως μεθοδο αντισυλληψης την εκτρωση...ελεος πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Και έχεις ιδέα εσύ;! :baby: Α-χα-χα-χα! :whatever:

Και τι δεν κατάλαβες για το αντισύλληπτικο χάπι μετά από το βιασμό; Είναι προτιμότερο να περιμένει να μείνει έγκυος για να κάνει έκτρωση ; :blink::wacko::wall: Και τι γνωρίζεις εσύ για παρενέργειες ; Δηλαδή, σε άλλες πολιτισμένες χώρες οι γυναίκες μπορούν να τα χρησιμοποιούν, αλλά για τεις ελληνίδες είναι καλύτερα να κάνουν εκτρώσεις;;;;;;;; :worship::down:


Τρομερό το επιχείρημα σου εύγε.
Βρήκα την "πηγή" απ την οποια εκανες το copy paste για το χάπι της επομενης μερας και να κάτι που (άθελά σου; χμμμ) παρέλειψες να αναφέρεις.

"* Πόσο αποτελεσματικό είναι; Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης ακόμη και μετά τη λήψη του χαπιού;

Καμία μέθοδος αντισύλληψης δεν είναι 100% αποτελεσματική. Ωστόσο, το χάπι έχει επιτυχία 95% αν ληφθεί σε 24 ώρες, 85% από 25-48 ωρες και 58% από 49-72 ώρες."


Επίσης αγαπητή σόρρυ που θα στο χαλάσω αλλά δεν θα κρίνεις εσύ τις επιλογές και τα λάθη των άλλων. Δεν ξέρω τι ιδέα έχεις για τον εαυτό σου και πόσο σημαντική πιστεύεις ότι είσαι εσύ και οι απόψεις σου σχετικά με τις ζωές των γύρω σου αλλά breaking news το να κάθεσαι να κατηγορείς με δήθεν ηθικολογίες γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση δεν σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, το αντίθετο ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Αλλο σου λεω αλλο καταλαβαινεις...αλλο παιρνω αντισυλληπτικα αλλο χαπι επομενης μερας...κ ενημερωσου πρωτα απο γιατρο, δν ειναι καραμελες ...πραγματικα...κ κανεις εδω δν λεει οτι θα χρησιμοποιει ως μεθοδο αντισυλληψης την εκτρωση...ελεος πια..

Οκ. Τι θα πει - παίρνω αντισυλληπτικά, για σένα; Και δεν γράφω πουθενά να το παίρνεις σαν καραμελα καθε μέρα. Σταματά να με στέλνεις στο γιατρό. Έχουμε γυναικολόγο στην οικογένεια. Μάλλον εσύ μπερδεύεις το χάπι της επομένης ημέρας με το χάπι της άμβλωσης. Το πρώτο δεν προκαλεί έκτρωση, αλλα αποτρέπει τη σύλληψη.

Τρομερό το επιχείρημα σου εύγε.
Βρήκα την "πηγή" απ την οποια εκανες το copy paste για το χάπι της επομενης μερας και να κάτι που (άθελά σου; χμμμ) παρέλειψες να αναφέρεις.

"* Πόσο αποτελεσματικό είναι; Υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης ακόμη και μετά τη λήψη του χαπιού;

Καμία μέθοδος αντισύλληψης δεν είναι 100% αποτελεσματική. Ωστόσο, το χάπι έχει επιτυχία 95% αν ληφθεί σε 24 ώρες, 85% από 25-48 ωρες και ......
Α και; 95% δεν σου αρκούν; Ευτυχώς τα φαρμάκια υπάρχουν σε κάθε γωνία. Και δεν είναι δικαιολογία για τέτοιο αριθμό των εκτρώσεων τα 5% μην αποτελεσματικότητας!

Να κρίνω δικαίωμα έχω, όπως έχεις και εσύ το να κρίνεις τι και ποιον κάνει καλύτερο άτομο. Κατηγορώ την ανευθυνότητα, και όχι τη γυναίκα οποία έκανε τα πάντα για να προφυλαχτει, αλλά δεν έπιασε. Και όμως, η στατιστική λέει πως απλά δεν προφυλαζονται ή δεν το κάνουν σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Οκ. Τι θα πει - παίρνω αντισυλληπτικά, για σένα; Και δεν γράφω πουθενά να το παίρνεις σαν καραμελα καθε μέρα. Σταματά να με στέλνεις στο γιατρό. Έχουμε γυναικολόγο στην οικογένεια. Μάλλον εσύ μπερδεύεις το χάπι της επομένης ημέρας με το χάπι της άμβλωσης. Το πρώτο δεν προκαλεί έκτρωση, αλλα αποτρέπει τη σύλληψη.
Που ακριβως αναφερω χαπι αμβλωσης ...πωπω πραγματικα βαριεμαι και ν ασχοληθω...διαβασε τι εχεις γραψει κ βρες σοβαρα επιχειρηματα ...κ ετσι για να ξες οταν κανουμε αντιγραφη κειμενο αναφερουμε κ την πηγη..αλλιως λεγεται λογοκλοπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Α και; 95% δεν σου αρκούν; Ευτυχώς τα φαρμάκια υπάρχουν σε κάθε γωνία. Και δεν είναι δικαιολογία για τέτοιο αριθμό των εκτρώσεων τα 5% μην αποτελεσματικότητας!

Να κρίνω δικαίωμα έχω, όπως έχεις και εσύ το να κρίνεις τι και ποιον κάνει καλύτερο άτομο. Κατηγορώ την ανευθυνότητα, και όχι τη γυναίκα οποία έκανε τα πάντα για να προφυλαχτει, αλλά δεν έπιασε. Και όμως, η στατιστική λέει πως απλά δεν προφυλαζονται ή δεν το κάνουν σωστά.

Μα δεν είναι η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη πάντα θέμα ανευθυνότητας .Γιατί γενικεύεις έτσι;
Και στη τελική και να 'ναι δεν έχει κανένας δικαίωμα να υποδείξει σε μια γυναίκα πως θα μεταχειριστεί το σώμα της.
Η άμβλωση ΔΕΝ ισοδυναμεί με φόνο.Το έμβρυο είναι ΕΝ ΔΥΝΆΜΕΙ βρέφος.

Το μόνο επιχείρημα σου , αν μπορεί να χαρακτηριστεί επιχείρημα, είναι ότι μια γυναίκα είναι ανεύθυνη επειδή έμεινε έγκυος και για αυτό είναι αναγκασμένη να κυοφορήσει και να μεγαλώσει ένα παιδί που δε θέλει. :clapup: Μα προφανώς και έχεις δίκιο.


Το point της συζήτησης δεν είναι να βγάλουμε πόρισμα για το ποιος έχει άδικο ή οχι αλλά το να σκεφτούμε αν τα επιχειρήματα μας κ η θέση μας στέκει ή οχι.
Πίστεψε με πολλές φορές ήμουν "λάθος" και δεν ήξερα τι μου γίνεται και με βοήθησε πολύ το να ξεκολλήσω από τη δική μου οπτική γωνία και να δω τα πράγματα πιο αντικειμενικά μέσω απο τις διάφορες οπτικές των άλλων.Θα σου συνιστούσα να κάνεις το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Που ακριβως αναφερω χαπι αμβλωσης ...πωπω πραγματικα βαριεμαι και ν ασχοληθω...διαβασε τι εχεις γραψει κ βρες σοβαρα επιχειρηματα ...κ ετσι για να ξες οταν κανουμε αντιγραφη κειμενο αναφερουμε κ την πηγη..αλλιως λεγεται λογοκλοπη...
Πω, πω.... και χα-χα... Χρειάζεται να το αναφέρεις; Είπα, μήπως μπερδεύεις. Εσύ ξέρεις. Και σιγά που σε πείραξε η λογοκλοπή. Μπορείς να μου κανείς μήνυση. :crazy: Βαριέσαι εσύ, βαριέμαι και εγώ. Βρες και εσύ σοβαρά επιχειρήματα, γιατί το μόνο που κανεις, το να κολας στης λέξεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Και άμα το κάνεις και μένεις, βεβαίως και έχεις νομικό δικαίωμα να κάνεις έκτρωση. Έχω όμως και εγω ηθικό δικαίωμα να το κρίνω ως ανευθυνότητα.
Συγνώμη αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να κρίνεις τίποτα. Δεν σε ρώτησε καμία γυναίκα που έκανε έκτρωση την άποψη σου και ούτε θα σε ρωτήσει. Είναι η άποψη σου, είναι σεβαστή και αφορά μόνο εσένα και το τι θα έκανες σε αντίστοιχη περίπτωση. Όλοι οι υπόλοιποι χεστήκαμε. Αν νομίζεις ότι έτσι είσαι πιο ηθική, υπεύθυνη και καλός άνθρωπος είσαι γελασμένη.
Αλήθεια μια γυναίκα που στυγνά δολοφονεί το σπλάχνο της είναι πιο ανήθικη και ανεύθυνη από έναν άντρα που τον ενοχλεί το λατεξ και μετά αποποιείται των ευθυνών του?

Μπούρδες. Κανένας γιατρός δεν θα σου πει πώς είναι προτιμότερο να κάνεις έκτρωση!!!!!
Σοβαρά? Και τι θα μου πει δηλαδή? Μην κάνεις έκτρωση. Μην σκοτώσεις το μωρό σου είναι αμαρτία. Έχει ο θεος και για εσάς. :stunned:
Σοβαρολογούμε τώρα ή πετάμε παρλαπίπες να περνάει η ώρα?

Και κάτι τελευταίο. Όταν σου λένε κάτι και απαντάς σαν παπαγαλάκι αμφιβόλων πηγών του google δεν είναι επειδή δεν ξέρεις καλά τη γλώσσα και δεν μπορείς να εκφραστείς. Είναι επειδή δεν ξέρεις τι να πεις μπας και σε πάρουν στα σοβαρά.

Βαρέθηκα. Καλημέρα. :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να κρίνεις τίποτα. Δεν σε ρώτησε καμία γυναίκα που έκανε έκτρωση την άποψη σου και ούτε θα σε ρωτήσει. Είναι η άποψη σου, είναι σεβαστή και αφορά μόνο εσένα και το τι θα έκανες σε αντίστοιχη περίπτωση. Όλοι οι υπόλοιποι χεστήκαμε. Αν νομίζεις ότι έτσι είσαι πιο ηθική, υπεύθυνη και καλός άνθρωπος είσαι γελασμένη.
Αλήθεια μια γυναίκα που στυγνά δολοφονεί το σπλάχνο της είναι πιο ανήθικη και ανεύθυνη από έναν άντρα που τον ενοχλεί το λατεξ και μετά αποποιείται των ευθυνών του?

Και κάτι τελευταίο. Όταν σου λένε κάτι και απαντάς σαν παπαγαλάκι αμφιβόλων πηγών του google δεν είναι επειδή δεν ξέρεις καλά τη γλώσσα και δεν μπορείς να εκφραστείς. Είναι επειδή δεν ξέρεις τι να πεις μπας και σε πάρουν στα σοβαρά.

Βαρέθηκα. Καλημέρα. :hello:

Μόνο εγώ μπορώ να αποφασίσω για τον εαυτό μου το τι έχω δικαίωμα να κρίνω! Και όχι να μου επιβαλλεσε εσύ! Εάν χεστικες για τη γνώμη μου, γιατί ασχολείσαι μαζί μου; Κάνε τι δουλειά σου, και μην μου δίνεις σημασία! Γιατί εγώ θα πω άλλη μια φορά, πως κρίνω πλήρης ανεύθυνη μια γυναίκα η οποία αντί να πάρει σωστή προφύλαξη καταλήγει στην έκτρωση. Και ανεύθυνος είναι και ο άνδρας οποίος αναγκάζει τη γυναίκα να μην πάρει τα μέτρα προφύλαξεις. Όσων αφορά εμένα ... Αν εσύ με θεωρίες παπαγαλάκι όπιο δεν ξέρει τι να πει, και η μόνη θέληση μου να με πάρουν στα σοβαρά, φαντάσου τι είσαι εσύ που με πέρνεις στα σοβαρά και μου απαντάς.

Σοβαρά? Και τι θα μου πει δηλαδή? Μην κάνεις έκτρωση. Μην σκοτώσεις το μωρό σου είναι αμαρτία. Έχει ο θεος και για εσάς. :stunned:
Σοβαρολογούμε τώρα ή πετάμε παρλαπίπες να περνάει η ώρα?
Σοβαρα? Και τι θα σου πει δηλαδή? Μην πάρεις το χάπι. Περίμενε για να κανεις έκτρωση.... Σοβαρολογούμε τώρα ή πετάμε παρλαπίπες ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για να το κλείσουμε. Το χάπι της επόμενης ημέρας λέγεται χάπι της επόμενης ημέρας γιατί το παίρνεις το επόμενο 24ωρο από την στιγμή που έκανες μη ασφαλές σεξ. Αν μπορούσες να το πάρεις και 120 ώρες μετά θα λεγόταν χάπι της επόμενης εβδομάδας.:P Επίσης οι γυναίκες δεν ξέρουν την στιγμή που κάνουν σεξ ότι έχουν μείνει έγκυες ώστε α) να πάρουν το χάπι (καραμελίτσα?) β) να πάνε στον γυναικολόγο και γ) να πλέξουν μωρουδιακά επειδή η έκτρωση είναι αμαρτία Θεού. Καμιά από όλες τις κοπέλες εδώ δεν σου λέει ότι η έκτρωση είναι κάτι εύκολο και πρέπει να είναι η λύση-σωσίβιο για κάθε μη αναμενόμενη εγκυμοσύνη. Προχτές διάβασα στο facebook σε μια ομάδα, μια κοπέλα έλεγε ότι η αδερφή της στο πρώτο παιδί έπαθε επιλόχειο κατάθλιψη, νοσηλεύτηκε για 12 μήνες σε πολύ άσχημη κατάσταση και έμεινε πάλι -μη αναμενόμενα- έγκυος. Είναι άνεργη, το πρώτο της παιδί δεν έχει καταλάβει ότι είναι η μαμά του αυτή η τρελή με τα χάπια, ο γιατρός την την προειδοποίησε ότι στην εγκυμοσύνη αν προχωρήσει θα της κόψει την αγωγή, και ο άντρας της θέλει να την χωρίσει. Είναι 2,5 μηνών έγκυος και δεν ήθελε να το κρατήσει. Έπεσαν όλες πάνω της στην ομάδα να μην κάνει έκτρωση χρησιμοποιώντας τα επιχειρήματα που γράφεις εσύ στα τελευταία 20 ποστ, εμένα προσωπικά με αηδίασαν. Όπως βλέπεις δεν είναι όλες οι 20χρονες που ανοίγουν τα πόδια χωρίς να σκέφτονται αυτές που επιλέγουν να κάνουν έκτρωση.

Θα σε παρακαλούσα να μην αντιγράφεις πράγματα από το google, μην διασταυρωμένα και μη επαληθευμένα για να μας πείσεις για κάτι που δεν ισχύει. Καρφώνεσαι γιατί κάποιες από εμάς ή έχουμε ψαχτεί λίγο περισσότερο ή σπουδάζουμε κάτι αντίστοιχο. Για παράδειγμα, με αυτό:

Μπούρδες. Κανένας γιατρός δεν θα σου πει πώς είναι προτιμότερο να κάνεις έκτρωση!!!!!

γελάω ασταμάτητα εδώ και 10'.
Σε περιμένω του χρόνου τέτοια μέρα που θα κάνω Γυναικολογία (δεν κάνω σε αυτό το εξάμηνο, ατύχησες), να έρθεις στο αμφιθέατρο και να πεις όλα σου τα επιχειρήματα και να κλείσεις με την πρόταση αυτή. Μετά μπορούμε να μετρήσουμε πόσοι γιατροί και εν δυνάμει γιατροί συμφωνούν με την παραπάνω σου πρόταση (σύμφωνα με αυτά που λες, όλοι πρέπει να συμφωνήσουν μαζί σου). Β' Γυναικολογική Κλινική, Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, Α' Κτίριο, 3ος όροφος. Θα σε περιμένω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
να πλέξουν μωρουδιακά επειδή η έκτρωση είναι αμαρτία Θεού.

Ουτως ή αλλως θα πας στην κολαση αφου θα εχεις κανει προγαμιαιο σεξ με σκοπο την σαρκικη απολαυση και οχι την αναπαραγωγη του ειδους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
- σε μια σοβαρή σχέση η εγκυμοσύνη δεν προκύπτει, αλλα προγραμματίζεται με συμμετοχή και του άνδρα...
Σε ποιο παράλληλο σύμπαν ζεις εσύ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Για να το κλείσουμε. Το χάπι της επόμενης ημέρας λέγεται χάπι της επόμενης ημέρας γιατί το παίρνεις το επόμενο 24ωρο από την στιγμή που έκανες μη ασφαλές σεξ. Αν μπορούσες να το πάρεις και 120 ώρες μετά θα λεγόταν χάπι της επόμενης εβδομάδας.:P Επίσης οι γυναίκες δεν ξέρουν την στιγμή που κάνουν σεξ ότι έχουν μείνει έγκυες ώστε α) να πάρουν το χάπι (καραμελίτσα?) β) να πάνε στον γυναικολόγο και γ) να πλέξουν μωρουδιακά επειδή η έκτρωση είναι αμαρτία Θεού. Καμιά από όλες τις κοπέλες εδώ δεν σου λέει ότι η έκτρωση είναι κάτι εύκολο και πρέπει να είναι η λύση-σωσίβιο για κάθε μη αναμενόμενη εγκυμοσύνη. Προχτές διάβασα στο facebook σε μια ομάδα, μια κοπέλα έλεγε ότι η αδερφή της στο πρώτο παιδί έπαθε επιλόχειο κατάθλιψη, νοσηλεύτηκε για 12 μήνες σε πολύ άσχημη κατάσταση και έμεινε πάλι -μη αναμενόμενα- έγκυος. Είναι άνεργη, το πρώτο της παιδί δεν έχει καταλάβει ότι είναι η μαμά του αυτή η τρελή με τα χάπια, ο γιατρός την την προειδοποίησε ότι στην εγκυμοσύνη αν προχωρήσει θα της κόψει την αγωγή, και ο άντρας της θέλει να την χωρίσει. Είναι 2,5 μηνών έγκυος και δεν ήθελε να το κρατήσει. Έπεσαν όλες πάνω της στην ομάδα να μην κάνει έκτρωση χρησιμοποιώντας τα επιχειρήματα που γράφεις εσύ στα τελευταία 20 ποστ, εμένα προσωπικά με αηδίασαν. Όπως βλέπεις δεν είναι όλες οι 20χρονες που ανοίγουν τα πόδια χωρίς να σκέφτονται αυτές που επιλέγουν να κάνουν έκτρωση.

Θα σε παρακαλούσα να μην αντιγράφεις πράγματα από το google, μην διασταυρωμένα και μη επαληθευμένα για να μας πείσεις για κάτι που δεν ισχύει. Καρφώνεσαι γιατί κάποιες από εμάς ή έχουμε ψαχτεί λίγο περισσότερο ή σπουδάζουμε κάτι αντίστοιχο. Για παράδειγμα, με αυτό:



γελάω ασταμάτητα εδώ και 10'.
Σε περιμένω του χρόνου τέτοια μέρα που θα κάνω Γυναικολογία (δεν κάνω σε αυτό το εξάμηνο, ατύχησες), να έρθεις στο αμφιθέατρο και να πεις όλα σου τα επιχειρήματα και να κλείσεις με την πρόταση αυτή. Μετά μπορούμε να μετρήσουμε πόσοι γιατροί και εν δυνάμει γιατροί συμφωνούν με την παραπάνω σου πρόταση (σύμφωνα με αυτά που λες, όλοι πρέπει να συμφωνήσουν μαζί σου). Β' Γυναικολογική Κλινική, Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, Α' Κτίριο, 3ος όροφος. Θα σε περιμένω.

Οκ. Αφού είσαι "πανέξυπνη" απάντησε μου για να τελείωσει η μην ουσιαστική πολυλογία σου ... - τι είναι προτιμιτερο το να πάρεις χάπι, όταν έκανες λάθος για να μην μείνεις έγκυος ή να περιμένεις να δεις αν είσαι έγκυος για να κάνεις έκτρωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οκ. Αφού είσαι "πανέξυπνη" απάντησε μου για να τελείωσει η μην ουσιαστική πολυλογία σου ... - τι είναι προτιμιτερο το να πάρεις χάπι, όταν έκανες λάθος για να μην μείνεις έγκυος ή να περιμένεις να δεις αν είσαι έγκυος για να κάνεις έκτρωση;

νομίζω ότι έχεις πέσει σε φαύλο κύκλο. το θέμα σου αρχικά δεν ήταν να μην... "σκοτώνουμε" το παιδί? τώρα προτείνεις το χάπι το οποίο αποτρέπει μια πολύ πιθανή εγκυμοσύνη. αφού το θέμα είναι είτε να μη συλληφθεί καθόλου το παιδί είτε, αν το κακό γίνει, η μάνα να το κρατήσει γιατί επιμένεις τόσο στο χάπι? και μ' αυτό έγκλημα δεν κάνει η υποψήφια μανούλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
νομίζω ότι έχεις πέσει σε φαύλο κύκλο. το θέμα σου αρχικά δεν ήταν να μην... "σκοτώνουμε" το παιδί? τώρα προτείνεις το χάπι το οποίο αποτρέπει μια πολύ πιθανή εγκυμοσύνη. αφού το θέμα είναι είτε να μη συλληφθεί καθόλου το παιδί είτε, αν το κακό γίνει, η μάνα να το κρατήσει γιατί επιμένεις τόσο στο χάπι? και μ' αυτό έγκλημα δεν κάνει η υποψήφια μανούλα?

Επειδή το χάπι της επόμενης ημέρας δεν διακόπτει μια κύηση, αλλά την αποτρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οκ. Αφού είσαι "πανέξυπνη" απάντησε μου για να τελείωσει η μην ουσιαστική πολυλογία σου ... - τι είναι προτιμιτερο το να πάρεις χάπι, όταν έκανες λάθος για να μην μείνεις έγκυος ή να περιμένεις να δεις αν είσαι έγκυος για να κάνεις έκτρωση;

Άντε πάλι. ή είσαι χαζή ή το παίζεις χαζή ή δεν διαβάζεις αυτά που γράφω.
Δεν έχουν οι γυναίκες συναγερμό "Danger, sperm in your vagina detected". Μπορεί να νομίζεις ότι κάνεις ασφαλές σεξ αλλά τελικά να μην κάνεις. Είναι όλα πιθανότητες και στον μικρόκοσμο απ' όπου ξεκινάει το ζυγωτό εμάς μας ξεφεύγουν πολλά.

Επίσης, αν ήταν όλες μας να παίρναμε το χάπι της επόμενης ημέρας κάθε φορά που νομίζαμε ότι δεν κάναμε ασφαλές σεξ (ακόμα και με τον μόνιμο σύντροφό μας), τώρα οι μισές θα είχαμε εμφανίσει όλες τις παρενέργειες του χαπιού και πάνω από τις μισές φορές θα ήταν false alarm. Φαντάσου να πέσεις και σε καμιά υποχόνδρια που φαντάζεται παντού σπερματοζωάρια, καραμέλα για το λαιμό θα το κάνει, μετά το σεξ τσουπ.:P Το έχεις πάρει ποτέ? Ενδείκνυται το πολύ μια φορά τον μήνα η χρήση του, αλλά πρακτικά δεν κάνει να το χρησιμοποιείς πάνω από 3-4 φορές τον χρόνο. Να χαπακωθούμε λοιπόν όλες. Ας καταστρέψουμε την υγείας μας, την σεξουαλική ζωή μας και την αναπαραγωγική μας ικανότητα για να εξαλείψουμε την μικρή συγκριτικά πιθανότητα άμα δεν είναι false alarm και δεν έχουμε κάνει κάτι, να μην ξεριζώσουμε ένα φασολάκι που δεν θέλουμε από μέσα μας.

Είμαι πανέξυπνη και πολυλογώ μη ουσιαστικά. Παρ' όλα αυτά εγώ παίρνω τις θετικές και εσύ τις αρνητικές. Προφανώς θα βγει μετά ότι είμαι μασόνος και γι' αυτό με υποστηρίζουν οι θαυμαστές μου.

p.s. Η δημοσκόπηση είναι εκεί αιώνες τώρα. Άλλο ένα επιχείρημά σου άπατο, να βασίζεσαι σε μια ανώνυμη δημοσκόπηση ενός φόρουμ χιλιάδων χρηστών που οι μισοί είναι τρολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Για να το κλείσουμε. Το χάπι της επόμενης ημέρας λέγεται χάπι της επόμενης ημέρας γιατί το παίρνεις το επόμενο 24ωρο από την στιγμή που έκανες μη ασφαλές σεξ. Αν μπορούσες να το πάρεις και 120 ώρες μετά θα λεγόταν χάπι της επόμενης εβδομάδας.:P Επίσης οι γυναίκες δεν ξέρουν την στιγμή που κάνουν σεξ ότι έχουν μείνει έγκυες ώστε α) να πάρουν το χάπι (καραμελίτσα?) β) να πάνε στον γυναικολόγο και γ) να πλέξουν μωρουδιακά επειδή η έκτρωση είναι αμαρτία Θεού. Καμιά από όλες τις κοπέλες εδώ δεν σου λέει ότι η έκτρωση είναι κάτι εύκολο και πρέπει να είναι η λύση-σωσίβιο για κάθε μη αναμενόμενη εγκυμοσύνη. Προχτές διάβασα στο facebook σε μια ομάδα, μια κοπέλα έλεγε ότι η αδερφή της στο πρώτο παιδί έπαθε επιλόχειο κατάθλιψη, νοσηλεύτηκε για 12 μήνες σε πολύ άσχημη κατάσταση και έμεινε πάλι -μη αναμενόμενα- έγκυος. Είναι άνεργη, το πρώτο της παιδί δεν έχει καταλάβει ότι είναι η μαμά του αυτή η τρελή με τα χάπια, ο γιατρός την την προειδοποίησε ότι στην εγκυμοσύνη αν προχωρήσει θα της κόψει την αγωγή, και ο άντρας της θέλει να την χωρίσει. Είναι 2,5 μηνών έγκυος και δεν ήθελε να το κρατήσει. Έπεσαν όλες πάνω της στην ομάδα να μην κάνει έκτρωση χρησιμοποιώντας τα επιχειρήματα που γράφεις εσύ στα τελευταία 20 ποστ, εμένα προσωπικά με αηδίασαν. Όπως βλέπεις δεν είναι όλες οι 20χρονες που ανοίγουν τα πόδια χωρίς να σκέφτονται αυτές που επιλέγουν να κάνουν έκτρωση.

Θα σε παρακαλούσα να μην αντιγράφεις πράγματα από το google, μην διασταυρωμένα και μη επαληθευμένα για να μας πείσεις για κάτι που δεν ισχύει. Καρφώνεσαι γιατί κάποιες από εμάς ή έχουμε ψαχτεί λίγο περισσότερο ή σπουδάζουμε κάτι αντίστοιχο. Για παράδειγμα, με αυτό:



γελάω ασταμάτητα εδώ και 10'.
Σε περιμένω του χρόνου τέτοια μέρα που θα κάνω Γυναικολογία (δεν κάνω σε αυτό το εξάμηνο, ατύχησες), να έρθεις στο αμφιθέατρο και να πεις όλα σου τα επιχειρήματα και να κλείσεις με την πρόταση αυτή. Μετά μπορούμε να μετρήσουμε πόσοι γιατροί και εν δυνάμει γιατροί συμφωνούν με την παραπάνω σου πρόταση (σύμφωνα με αυτά που λες, όλοι πρέπει να συμφωνήσουν μαζί σου). Β' Γυναικολογική Κλινική, Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, Α' Κτίριο, 3ος όροφος. Θα σε περιμένω.

Άντε πάλι. ή είσαι χαζή ή το παίζεις χαζή ή δεν διαβάζεις αυτά που γράφω.
Δεν έχουν οι γυναίκες συναγερμό "Danger, sperm in your vagina detected". Μπορεί να νομίζεις ότι κάνεις ασφαλές σεξ αλλά τελικά να μην κάνεις. Είναι όλα πιθανότητες και στον μικρόκοσμο απ' όπου ξεκινάει το ζυγωτό εμάς μας ξεφεύγουν πολλά.

Επίσης, αν ήταν όλες μας να παίρναμε το χάπι της επόμενης ημέρας κάθε φορά που νομίζαμε ότι δεν κάναμε ασφαλές σεξ (ακόμα και με τον μόνιμο σύντροφό μας), τώρα οι μισές θα είχαμε εμφανίσει όλες τις παρενέργειες του χαπιού και πάνω από τις μισές φορές θα ήταν false alarm. Φαντάσου να πέσεις και σε καμιά υποχόνδρια που φαντάζεται παντού σπερματοζωάρια, καραμέλα για το λαιμό θα το κάνει, μετά το σεξ τσουπ.:P Το έχεις πάρει ποτέ? Ενδείκνυται το πολύ μια φορά τον μήνα η χρήση του, αλλά πρακτικά δεν κάνει να το χρησιμοποιείς πάνω από 3-4 φορές τον χρόνο. Να χαπακωθούμε λοιπόν όλες. Ας καταστρέψουμε την υγείας μας, την σεξουαλική ζωή μας και την αναπαραγωγική μας ικανότητα για να εξαλείψουμε την μικρή συγκριτικά πιθανότητα άμα δεν είναι false alarm και δεν έχουμε κάνει κάτι, να μην ξεριζώσουμε ένα φασολάκι που δεν θέλουμε από μέσα μας.

Είμαι πανέξυπνη και πολυλογώ μη ουσιαστικά. Παρ' όλα αυτά εγώ παίρνω τις θετικές και εσύ τις αρνητικές. Προφανώς θα βγει μετά ότι είμαι μασόνος και γι' αυτό με υποστηρίζουν οι θαυμαστές μου.

p.s. Η δημοσκόπηση είναι εκεί αιώνες τώρα. Άλλο ένα επιχείρημά σου άπατο, να βασίζεσαι σε μια ανώνυμη δημοσκόπηση ενός φόρουμ χιλιάδων χρηστών που οι μισοί είναι τρολ.

Βαο! Ή είσαι οπισθοδρομική ή μη πληροφορημένη σωστά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια αυτά που γράφεις για τεις σπουδές σου, κρυμμένη πίσω από το nickname. Από την άλλη βέβαια, το να δίνεις γυναικολογία δεν σημαίνει πως ξέρεις καλύτερα από μένα για την αντισύλληψη. Και οι οδοντίατροι δίνουν Γυναικολογία αλλά για τη αντισύλληψη μπορεί και να μην γνωρίζουν πολλά. Οπότε σταματά να μου λες τι είσαι και δεν είσαι... Το να λες κάτι, και να επιμένεις πως είναι σωστό, με το μοναδικό επιχείρημα, πως είναι σωστό επειδή το είπες εσύ - δεν πιάνει. Μπορείς και εσύ να είσαι λάθος. Μπορεί και εγω να έχω πολλά πτυχία... Με πιστεύεις? πιάνει? Το πόσο ψάχνεις και μελετάς φαινετα από τεις απαντήσεις σου. Δηλαδή τίποτα! Λόγια, λόγια. Εγώ, εγώ... Επιχειρήματα..., αυτά που ζητάς από μένα, που είναι? Γατί δεν απάντησες στη συγκεκριμένη ερώτηση? Που με κάλεσες κιόλας να με ακούσουν οι φοιτητές. Γιατροί θα αποκαλείστε (εάν ισχύει αυτο που είπες) όταν τελειώσετε τη πρακτική και αποκτήσετε τη πείρα, και όχι με το που θα πάρετε πτυχία. Που στην περίπτωση σου... - ούτε πτυχίο ακόμη έχεις.
Και να σου το πω και πάλι λέξη λέξη, όπως το κάνουμε με τα παιδάκια του νηπιαγωγείου. Η πρόταση μου -..."Κανένας γιατρός δεν θα σου πει πώς είναι προτιμότερο να κάνεις έκτρωση!!!"... - ήταν η απάντηση με αφορμή το χάπι της επόμενης μέρας και πως αυτή η μέθοδος επείγουσας αντισύλληψης είναι προτιμότερη από την έκτρωση, το όπιο θα σου πει και κάθε γυναικολόγος!!! Την ονομάζουμε αυτή τη μέθοδο "το χάπι της επόμενης μέρας", αλλά εννοούμε τη κάθε είδος αγωγής την ώρα η μετά την επαφή, που αποτρέπει την εγκυμοσύνη. Το να κολλάς στης λέξεις ή στης φράσεις μου, δεν άλλαζε την ουσία αυτού που σου λέω. Και επειδή δεν απάντησες, και εδώ μάλλον εσύ κανείς τη χαζή, να σε ρωτήσω και πάλι με "διαφορετικό" τρόπο. Όταν έχεις πάρει όλα τα μέτρα προφύλαξης, αλλά άς πούμε σας σκίστηκε το προφυλακτικό, τι είναι προτιμότερο - το να πάρεις το χάπι η να περιμένεις να δεις αν μείνεις έγκυος για να κανείς έκτρωση?????? Τα προφυλακτικά, ξέρεις, δεν σκίζονται και κάθε μέρα. Και δεν μιλάω θεωρητικά. Έχω πείρα πανό από 15 χρόνια σεξουαλικής ζωής. Ποτές δεν βρέθηκα στη θέση να αποφασίσω να κάνω έκτρωση, γιατί απλά πρόσεχα παρά πολύ! Έχω δοκιμασει σχεδόν όλους μεθόδους αντισύλληψης εκτός από τεχνιτές. Και παρόμοιο χαπάκι επίσης, όταν είχαμε πρόβλημα με το προφυλακτικό. Μπορεί και να έχει τεις παρενέργειες, όπως όλα τα φάρμακα μέχρι και το απλό depon, αλλά δεν είναι μόνιμες, και μη σημαντικές. Εγώ πάντως δεν αισθάνθηκα τίποτα. Πολύ χειρότερες επιπτώσεις μπορεί να έχει μια έκτρωση. Και πάντα με συμβουλή του γυναικολόγου μου, οποίος είναι και παρά πολύ έμπειρος.

Παρ' όλα αυτά εγώ παίρνω τις θετικές και εσύ τις αρνητικές. Προφανώς θα βγει μετά ότι είμαι μασόνος και γι' αυτό με υποστηρίζουν οι θαυμαστές μου.
Λοιπόν, εσύ και θαυμαστές σου δεν ξέρετε τι σας γίνεται.
Φωνάζετε για το δικαίωμα σας να μην κρατήσετε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, και κραζετε όταν σας υπενθυμίζω πως έχετε και την υποχρέωση όμως, να προφυλαχτητε έτσι ώσπου να μην φτάσετε σε αυτήν, αναγκάζοντάς να κάνετε έκτρωση. Εκεί αρχίζετε και τεις φτηνές σας δικαιολογίες, πώς το έμβρυο είναι ένα τίποτα και δεν πειράζει αν το σκοτώσουμε ή πως, δήθεν, οι μέθοδοι της αντισύλληψης είναι μην αποτελεσματικες και, δήθεν, δεν είναι δυνατή η προφύλαξη, το οπιο με καμία διάνοια δεν δικαιολογεί τον αριθμό εκτρώσεων. Όπως φαίνεται, δεν σας αρέσει η ιδέα να ήσαστε υπεύθυνες για τεις πράξεις σάς. Αυτή τη εγωιστική στάση εγώ τη κρίνω ως ανευθυνότητα. Και δεν με ενδιαφέρει αν χεστικατε εσείς για τι γνώμη μου. Η δικιά μου συνείδηση σε αυτό το θέμα είναι καθαρή, για αυτό είναι αυστηρή και η στάση μου. Δεν ξέρω για τη δική σας συνείδηση... Μα ξέρετε εσείς, γιατί όπως λένε λαϊκά - «όποιος έχει την μύγα, μυγιάζεται».
Μου έχετε ζητήσει πολλές φορές να σεβαστώ την άποψή σας. Μα όπως ξέρετε, ο σεβασμός δεν επιβάλλεται, αλλά κερδίζεται. Έτσι και εγώ, δεν θα ζητήσω να με σεβαστεί κανείς, αλλά και άλλα δέκα φορές να μου γράψετε πως τα επιχειρήματα μου δεν είναι σοβαρά, ή πως είμαι χαζή, ή μη δημοφιλής εδω - δεν θα με εμποδίζει να λέω τη γνώμη μου όπως το σκέφτομαι, ή με τα δικά μου λόγια η με τα λόγια των άλλων, τα οποία με εκφράζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top