Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχα αυτο ήταν μία καλη ερώτηση.

Παίρνει πολυ συζήτηση ξέρεις και ειναι καλύτερα να ανοιχθει αλλο θέμα. Π.χ. "πως ξέρετε ότι δεν θα θέλατε να γίνεται γκέυ;"

Εσυ μπορεις να γελας, αλλα εγω δεν το βρισκω καθολου αστειο....Ισως γιατι εγω το συνειδητα ετσι το αντιλαμβανομαι...
Αν εσυ το αντιλαμβανεσαι διαφορετικα, δε μας λες και που το στηριζεις?
Ετσι πληροφοριακα, κουβεντα να γινεται...


Γνωρίζεις ότι ένα από τα ψυχολογικά αίτια της ομοφυλοφοβίας είναι οι κρυφές ομοφυλοφιλικές τάσεις που το άτομο προσπαθεί να σπρώξει στο ασυνείδητο ε; Αν όχι, είναι χρήσιμη πληροφορία :)

Αυτο οντως ειναι πολυ ενδιαφερον.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
[και ας ξαναεπέμβω από του πουθενά]
1. Υποθέτω, δλδ, Bugs, ότι με ποιόν πηγαίνει κανείς στο κρεββάτι του έχει για σένα ανάλογη σημασία με το με πόσους πήγε και ότι αυτό θα έπρεπε να είναι θεμελιώδες για όλους μας (με τον ίδιο τρόπο που προσπαθούσες ανεπιτυχώς να μας πείσεις χθες βράδυ και για την άλλη σου άποψη).:confused:
2. Εμένα που έχω ψηφίσει ότι με "αφήνει αδιάφορο" το αν θα τους μονιμοποιήσουν τους γάμους ή όχι είμαι κρυφολεσβία και άρα δεν συζητάς μαζί μου? :confused:
3. Όντας παιδί (ή τώρα που αν θυμάμαι καλά είπες ότι είσαι παντρεμένος) σου φαίνεται φυσιολογικό να ακούς πράγματα (ή να ακούει το παιδί σου όταν/αν κάνεις/υιοθετήσεις) πράγματα από την κρεββατοκάμαρά των ανθρώπων που σε μεγάλωσαν/σου;

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
υποθέτω ότι 1)θεωρείς ότι έιμαι γκέι και 2)αποκαλείς αυτή την συμπεριφορά βίτσιο.

λαθος υποθέτεις. Δεν απάντησες επί τρείς συνεχείς ερωτήσεις το σεβάστηκα

Με αυτό το σκεπτικό, αν δείξεις σε έναν ομοφυλόφιλο τέτοια περιοδικά (ή ακόμη και πορνό) με ετεροφυλόφιλα ζευγάρια, θα τον κάνεις ετεροφυλόφιλο;:confused:

α οχι, λυπάμαι αλλα δεν νομίζω ότι παίζει έτσι :D


Αυτή είναι η διαφορά μας. Κολλάς στις ταμπέλες νομίζω...

Καλά από όσα έγραψα εως τωρα σου φαινονμαι άνθρωπος της ταμπέλας; Είσαι σίγουρα ψυχολόγος;

Γνωρίζεις ότι ένα από τα ψυχολογικά αίτια της ομοφυλοφοβίας είναι οι κρυφές ομοφυλοφιλικές τάσεις που το άτομο προσπαθεί να σπρώξει στο ασυνείδητο ε; Αν όχι, είναι χρήσιμη πληροφορία :)

το γνωρίζω. Ομως όπως είπα και σε προηγουμενο ποστ νοιώθω ελευθερος να το γυρίσω ότι ωρα μου καπνίσει άν κρινω ότι θα με ευχαριστήσει. Οπότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλά από όσα έγραψα εως τωρα σου φαινονμαι άνθρωπος της ταμπέλας;

εχμμμμ... εμένα πάντως ναι... :redface::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τόση ώρα αναλύετε ή τουλάχιστον προσπαθείτε να αναλύσετε το αν οι gay κάνουν "κακό" ή αν μπορούν να κάνουν "κακό" κάνοντας ένα παιδί ομοφυλόφυλο μέσα από το γάμο τους τον υποτυθέμενο που θα γίνει σε 15 με 20 χρόνια το νωρίτερο στην Ελλαδίτσα μας. Για δείτε το και από άλλη σκοπιά. ΤΙ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΕΝΑΣ STRAIGHT ΣΕ ΕΝΑ GAY ΠΑΙΔΙ?
(με συγχρωρείτε για τα κεφαλαία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και τί γράφει η ταμπέλα που βλέπεις εσυ;

μα... το έγραψα ήδη!!!

" 1. Υποθέτω, δλδ, Bugs, ότι με ποιόν πηγαίνει κανείς στο κρεββάτι του έχει για σένα ανάλογη σημασία με το με πόσους πήγε και ότι αυτό θα έπρεπε να είναι θεμελιώδες για όλους μας (με τον ίδιο τρόπο που προσπαθούσες ανεπιτυχώς να μας πείσεις χθες βράδυ και για την άλλη σου άποψη).:confused:"

εδιτ: όσον αφορά κάπου πιο πάνω που μιλάς για "ψέμματα" και το ότι οι gay κρύβονται, εμένα δεν μου προκαλεί πλέον εντύπωση... Αν αντιμετωπίζονται διαφορετικά από κάποιους (εύχομαι λίγους) σε τομείς που δεν έχουν να κάνουν με το ... κρεββάτι τους.. Ίσως αν δεν αντιμετωπίζονταν διαφορετικά και αν οι άποψή τους δεν πέρναγε από το "φίλτρο" του αν (sic) "έχουν βίτσια" να μην ένιωθαν έτσι (όσοι ομοφυλοφυλοι το νιώθουν τουλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
λαθος υποθέτεις. Δεν απάντησες επί τρείς συνεχείς ερωτήσεις το σεβάστηκα
ΟΚ. Τότε μπορείς να μου εξηγήσεις το υπονοούμενο πίσω από το "τουλάχιστον εγώ λέω τα βίτσια μου"; :) Σαφώς πιστεύεις ότι κάποιος από τους συνομιλητές σου δεν αποκαλύπτουν τα "βίτσια" τους.

α οχι, λυπάμαι αλλα δεν νομίζω ότι παίζει έτσι :D
Τι λυπάσαι; Αυτό λέω και εγώ... Δεν ισχύει κάτι τέτοιο :)

Καλά από όσα έγραψα εως τωρα σου φαινονμαι άνθρωπος της ταμπέλας;
Ναι... Όταν σου περιγράφω μια ολόκληρη συναισθηματική κατάσταση και εσύ σκέφτεσαι ποιο είναι το συμπέρασμα μόνο βάσει του αν μιλάμε για ένα ερωτικό ζευγάρι τύπου "άνδρας-γυναίκα" ή "άνδρας-άνδρας" και όχι όλων των υπόλοιπων παραμέτρων, ε τότε ναι... Απλά μένεις στις ταμπέλες.

Είσαι σίγουρα ψυχολόγος;
Όχι. Το είπα και πιο πάνω δεν είμαι ψυχολόγος. Ένα πτυχίο Ψυχολογίας όμως το έχω...

το γνωρίζω. Ομως όπως είπα και σε προηγουμενο ποστ νοιώθω ελευθερος να το γυρίσω ότι ωρα μου καπνίσει άν κρινω ότι θα με ευχαριστήσει. Οπότε;
Κοίτα... και εγώ μπορώ να μιλήσω για ένα υποθετικό παράδειγμα και του τι θα έκανα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτόματα αποδέχομαι ή επικροτώ την θέση που δίνω στον εαυτό μου σε αυτό το παράδειγμα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
......όσον αφορά κάπου πιο πάνω που μιλάς για "ψέμματα" και το ότι οι gay κρύβονται, εμένα δεν μου προκαλεί πλέον εντύπωση... Αν αντιμετωπίζονται διαφορετικά από κάποιους (εύχομαι λίγους) σε τομείς που δεν έχουν να κάνουν με το ... κρεββάτι τους.. Ίσως αν δεν αντιμετωπίζονταν διαφορετικά και αν οι άποψή τους δεν πέρναγε από το "φίλτρο" του αν (sic) "έχουν βίτσια" να μην ένιωθαν έτσι (όσοι ομοφυλοφυλοι το νιώθουν τουλ)

ανοιξα σχετικο θέμα στο

https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=416053#post416053
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
ΟΚ. Τότε μπορείς να μου εξηγήσεις το υπονοούμενο πίσω από το "τουλάχιστον εγώ λέω τα βίτσια μου"; :) Σαφώς πιστεύεις ότι κάποιος από τους συνομιλητές σου δεν αποκαλύπτουν τα "βίτσια" τους.
Πιστεύω ότι πολλοί απο τους συνομιλητές μου δεν αποκαλύπτουν τα βίτσια τους. Ουτε εγώ δεν έχω αποκαλυψει τα βίτσια μου (ή μήπως έχω;)

Όχι. Το είπα και πιο πάνω δεν είμαι ψυχολόγος. Ένα πτυχίο Ψυχολογίας όμως το έχω...
Α έχεις πτυχίο ψυχολογίας. Εγώ δεν έχω πάντως το λέω μήν νομίσει κανείς.... Απλές σκέψεις κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
σορρυ.. αλλα κ να το ελεγες.. με ολα αυτα που εχεις πει εδω μεσα, δε νομιζω να το πιστευε κ κανεις μας:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Όλα αυτά τα δίθεν μου τη βαράνε στο κεφάλι. Εμείς οι καλοί οι straight και εσείς οι κακοί οι gay που ήρθατε να μας χαλάσετε τον τέλειο φτιαγμένο από ροδοπέταλα κόσμο μας.
Ναι είμαι κι εγώ gay δεν έχω να φοβιθώ ούτε και να κρύψω τίποτε άλλωστε. Όταν ήμουν στο δημοτικό και συγκεκριμένα στην τετάρτη τάξη ήταν όταν πρωτοήρθα για πρώτη φορά στην Αθήνα από νησί όπου και μεγάλωσα. Ήμουν πραγματικά αυτό που λένε άβγαλτος δεν ήξερα ούτε μια κακιά λέξη που λέμε. Και να σου τώρα στα "αλητάκια" (συμμαθητές μου) της Αθήνας. Επειδή λοιπόν μου άρεσε την ώρα της γυμναστικής εγώ να παίζω βόλει και όχι ποδόσφαιρο άρχισαν οι εξαίχουσες αυτές φράσεις "Να η αδερφή". Στην αρχή δεν έδινα σημασία μιας και δεν ήξερα και τί σημαίνει αυτό. Για να μην τα πολυλογώ έφτασα σε ένα σημείο να μην μιλάω σε κανέναν να κλειστώ στον εαυατό μου και η όλη αυτή κατάσταση να διονίζεται από τα 7μου χρόνια αν θυμάμαι καλά ως τα 17μου στο λύκειο όπου και το παράτησα λόγω αυτών των συμβάντων. Αλήθεια ξέρει κανείς τι μαρτύριο κυρίως ψυχολογικό να τα περνάς όλα αυτά σχεδόν σε όλη σου τη ζωή? Και να σου οι βρισιές και να σου οι σκουπιδοντενεκέδες στο κεφάλι κάθε μέρα επί ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ. Όλα αυτά από τους straight άντρες τους σωστούς κυρίους τους οικογενειάρχες.Από straight οικογένειες με τα καλά τα πρότυπα Δεν τα γράφω αυτά για να με λυπηθείτε το τελευταίο πράγμα που θέλω να κάνω είναι αυτό.Άλλωστε ότι πρόβλημα είχα στη ζωή μου έχω μάθει να το λύνω μόνος μου. Τα γράφω για να δείτε πόσο δείθεν είστε όλοι εσείς που είστε τόσο τί να πω.... Και για να δείτε σε τι κοινωνία ζούμε στην Κοινωνία Του Δείθεν γιατί άλλα τα λόγια και άλλα οι πράξεις. Καταλάβατε? Άηντε πια... Όλα αυτά τα χρόνια η βαθμολογία μου? 12-13. Και αφού σταμάτησα αυτό το μαρτήριο για σχολείο και τα βρήκα με τον εαυτό μου να σου τα 20άρια σε 7 από τα 13 μαθήματα που έκανα στο ΤΕΕ.
Αυτή είναι η κοινωνία μας η κοινωνία του δείθεν. Λέμε και δεν ξέρουμε τι λέμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όλα αυτά τα δίθεν μου τη βαράνε στο κεφάλι. Εμείς οι καλοί οι straight και εσείς οι κακοί οι gay που ήρθατε να μας χαλάσετε τον τέλειο φτιαγμένο από ροδοπέταλα κόσμο μας. Ναι είμαι κι εγώ gay δεν έχω να φοβιθώ ούτε και να κρύψω τίποτε άλλωστε. Αυτή είναι η κοινωνία μας η κοινωνία του δείθεν. Λέμε και δεν ξέρουμε τι λέμε....

Τα θερμά μου συγχαρητήρια κατ'αρχήν που δηλωνεις τις προτιμήσεις σου. Προσωπικα νομίζω ότι αυτό σήμερα σε κάνει εχθρό τοσο με στρέιτ όσο και με γκέυ. Οι πρωτοι εχουν την ανησυχία γι τους ολοένα πιο πολλους γκέυ, οι δεύτεροι έχουν την μόνιμη παγιωμένη τακτική οτι οι γκέυ πρέπει να δρούν παρασκηνικά.

Όμως εσύ προτιμάς να μήν είσαι ψεύτης. Στηρίζοντας στην πράξη οτι εσύ τουλάχιστον δεν σκοπεύεις να είσαι δήθεν. Γιατί φυσικά δήθεν δν γίνεται κάποιος απο τις σεξουαλικές τυ προτιμήσεις αλλά απλά, αν είναι δήθεν. Εχω ανοίξει και αλλο σχετικο θέμα που θα είναι ίσως και εκεί πολύ χρήσιμη η γνώμη σου.
https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=416065#post416065
Μπράβο και πάλι φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα νομίζω ότι αυτό σήμερα σε κάνει εχθρό τοσο με στρέιτ όσο και με γκέυ. Οι πρωτοι εχουν την ανησυχία γι τους ολοένα πιο πολλους γκέυ, οι δεύτεροι έχουν την μόνιμη παγιωμένη τακτική οτι οι γκέυ πρέπει να δρούν παρασκηνικά.

Τι αστοχα συμπερασματα ειναι αυτα?:eek:
Μιλας για το συνολο, την πλειοψηφια? 'Η για το τι εσυ προσωπικα πιστευεις?:/:
Κβατςςςςς!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι, συγνώμη το κατάλαβα πως διαγράφτηκε το μην. λόγω του τόνου μου και πάλι συγνώμη.
Αχ και να 'ξερες φίλη Λία όταν δημιουργούσες το συγκεκριμένο thread ή όπως αλλιώς λέγεται που θα έφτανε...
(δεν το λέω ειρωνικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]Αυτό είναι λάθος, διότι αν υπήρχε τέτοια εναλλακτική, προφανώς και το παιδάκι θα δινόταν στο στρειτ ζευγάρι.
Αυτό δείχνει ότι συμφωνείς ότι ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων είναι χειρότεροι πιθανοί γονείς από ένα αντίστοιχο ετεροφυλόφιλων (κατά κανόνα);
[...]Δηλαδή θεωρείς ότι εγώ είχα περισσότερες πιθανότητες να γίνω gay λόγω του περιβάλλοντός μου. Έστω ότι το δέχομαι αυτό (αν και ΔΕΝ είναι έτσι και είμαι σίγουρος 99% ότι υπάρχουν έρευνες που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο και θα προσπαθήσω να βρω τις πηγές και να τις παραθέσω). So What? :confused:
Ουσιαστικά απαντάς μόνος σου:
Οι άνδρες, στην πλειοψηφία τους,έλκονται από γυναίκες και οι γυναίκες από άνδρες, όχι γιατί έτσι μάθανε, αλλά γιατί αυτή είναι η σεξουαλική ταυτότητα. Πες το ορμόνες, πες το γονίδια.
Κάτι τέτοιο δηλαδή ΑΝ ήταν επιβεβαιωμένο θα ήταν πιθανό να έρθει σε σύγκρουση με την σεξουαλική τους ταυτότητα και αυτό ΔΕΝ θα ήταν καλό. Οπότε, αν πεις ότι το δέχεσαι, δεν έχει "so what".:)
Να ρωτησω εγω τωρα σαν ξανθια που ειμαι...δλδ εχεις παει και με αντρα και συνειδητα εχεις επιλεξει να εισαι στρειτ?:hmm:
Θεωρώ πολύ κλισέ αυτήν την ερώτηση και με ενοχλεί κάπως. Αντίστοιχα μπορεί να σε ρωτήσει κάποιος αν εσύ έχεις πάει με γυναίκα και ξέρεις ότι δεν είσαι λεσβία, ή να το τραβήξει στα άκρα και να ρωτήσει αν έχεις πάει με γορίλα για να δεις ότι δεν είσαι μαϊμού (είπα το τραβάω στα άκρα, μην με παρεξηγήσετε :)). Δεν χρειάζεται να έχεις δοκιμάσει για να ξέρεις, φαίνεται από μόνο του, το νιώθεις.


Όσον αφορά τους γάμους μεταξύ ομοφυλοφίλων δεν έχω πρόβλημα, μου είναι αδιάφορο. Η υιοθεσία όμως από ένα τέτοιο ζευγάρι με προβληματίζει. Όχι γιατί θεωρώ ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να αναθρέψουν ένα παιδί, αλλά γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΩ κατά πόσον κάτι τέτοιο είναι καλό/κακό για την διαμόρφωση του χαρακτήρα του. Δεν είμαι κάθετα αντίθετος, απλά δεν ξέρω και διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θεωρώ πολύ κλισέ αυτήν την ερώτηση και με ενοχλεί κάπως. Αντίστοιχα μπορεί να σε ρωτήσει κάποιος αν εσύ έχεις πάει με γυναίκα και ξέρεις ότι δεν είσαι λεσβία, ή να το τραβήξει στα άκρα και να ρωτήσει αν έχεις πάει με γορίλα για να δεις ότι δεν είσαι μαϊμού (είπα το τραβάω στα άκρα, μην με παρεξηγήσετε :)). Δεν χρειάζεται να έχεις δοκιμάσει για να ξέρεις, φαίνεται από μόνο του, το νιώθεις.

Ασχετα με το εαν ειναι κλισε ή οχι φανταγκο, δεν παυει να ισχυει....
Εγω δεν υποστηριξα οτι συνειδητα εχω επιλεξει να ειμαι στρειτ...
Και ναι...ουσιαστικα και συνειδητα δε θα μπορουσα να πω οτι ειμαι στρειτ γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ασχετα με το εαν ειναι κλισε ή οχι φανταγκο, δεν παυει να ισχυει....
Εγω δεν υποστηριξα οτι συνειδητα εχω επιλεξει να ειμαι στρειτ...
Και ναι...ουσιαστικα και συνειδητα δε θα μπορουσα να πω οτι ειμαι στρειτ γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης...


Το να σαι str8 ή gay δεν είναι πλεονέκτημα ή κουσούρι. Δε το κάνουν ούτε για να ξεχωρίζουν ούτε για τίποτα άλλο. Συνήθως είναι μια φυσική ροπή. Να στο πω στα ίσα. Είμαι str8 γιατί κάτι παθαίνω όταν βλέπω τη Μαρία που μένει απέναντι. Δεν είμαι ερωτευμένος μαζί της απλώς έχει κάτι β***α απίστευτα. Τώρα, δεν έχω κανένα τέτοιο ένστικτο με το Μπάμπη. Δε θα προσπαθήσω να κάνω κάτι μαζί του όμως για να σιγουρευτώ. Το κοινωνικά αποδεκτό (sic) θα ήταν να είμασταν όλοι str8. Αλλά κάποιοι θέλουν να ζουν διαφορετικά. Δε σημαίνει ότι οι gay πρέπει να πάνε με γυναίκα για να δουν τι είναι πραγματικά. Έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος. Και ναι ας παντρευτούν οι gay. Ένα χαρτί είναι... Παράλογο θα ήταν να ζητήσουν να τους παντρέψει παπάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Delfis

Νεοφερμένος

Η Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Επί του θέματος, και με βάση όσα διαβάζω παραπάνω, θεωρώ ότι στην εποχή μας ξαναμπαίνει ζήτημα ορισμών για πολλούςπαραδοσιακούς θεσμούς, όπως π.χ. ο γάμος, η οικογένεια, η υιοθεσία κλπ.. Ξεκινώντας προσωπικά από ένα αξίωμα που λέει ότι "Η παθολογία μας είναι η μεγάλη ευκαιρία μας", δεν μπαίνω καν στο ζήτημα του οποιουδήποτε "υπό όρους δικαιώματος": όλοι οι ζωντανοί επί Γης άνθρωποι, και όσο παραμένουν εν ζωή, έχουν (τουλάχιστον ηθικά!) τα ίδια δικαιώματα, στη "γνώση καλού και κακού". Η επιλογή του καθένα είναι παντελώς προσωπική του ευθύνη και οι όποιες προτιμήσεις μας κρίνονται από τα τελικά τους αποτελέσματα.
Αλλά με την ευκαιρία, έχω και μία "απορία":
-Ποια είναι η ουσιαστική διαφορά μία τυπικής οικογένειας σήμερα, από μία "Ομόρρυθμη Εταιρία", αν βασική αιτία της σύστασής της δεν είναι η "φυσιολογική τεκνοποίηση";
Συνεπώς, γιατί δύο ομοφυλόφιλοι θα ήθελαν να "παντρευτούν" και να σχηματίσουν μία οικογένεια του "Αστικού Κώδικα", αφού θα μπορούσαν να καλύψουν τις υπόλοιπες (αστικές) ανάγκες τους, με τη σύσταση μίας "μη κερδοσκοπικής αστικής εταιρίας" με κατάλληλες νομικές προσθήκες από το "Κληρονομικό Δίκαιο";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Το να σαι str8 ή gay δεν είναι πλεονέκτημα ή κουσούρι. Δε το κάνουν ούτε για να ξεχωρίζουν ούτε για τίποτα άλλο. Συνήθως είναι μια φυσική ροπή. Να στο πω στα ίσα. Είμαι str8 γιατί κάτι παθαίνω όταν βλέπω τη Μαρία που μένει απέναντι. Δεν είμαι ερωτευμένος μαζί της απλώς έχει κάτι β***α απίστευτα. Τώρα, δεν έχω κανένα τέτοιο ένστικτο με το Μπάμπη. Δε θα προσπαθήσω να κάνω κάτι μαζί του όμως για να σιγουρευτώ. Το κοινωνικά αποδεκτό (sic) θα ήταν να είμασταν όλοι str8. Αλλά κάποιοι θέλουν να ζουν διαφορετικά. Δε σημαίνει ότι οι gay πρέπει να πάνε με γυναίκα για να δουν τι είναι πραγματικά. Έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος. Και ναι ας παντρευτούν οι gay. Ένα χαρτί είναι... Παράλογο θα ήταν να ζητήσουν να τους παντρέψει παπάς...
Κανείς δεν είναι εκ γενετής gay.Πάρα πολύ λίγοι.Οπότε δεν είναι φυσική ροπή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top