Πάτησα αχινό!

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Μου έχει μπει ένα αγκάθι αχινού στο δάχτυλο εδώ και κάτι μέρες.Στην αρχή δεν με ενοχλούσε τόσο, αλλά τώρα το ζόρισα στην προσπάθειά μου να το βγάλω οπότε με ενοχλεί ιδιαιτέρως.Έχει πρηστεί το δάχτυλο και πονάει.Δοκίμασα να το πιέσω γύρω γύρω με το τσιμπιδάκι για τα φρύδια αλλά δεν...Έβαλα λάδι πάνω του αλλά και πάλι τίποτα.
Τι άλλο μπορώ να κάνω;Υπάρχει περίπτωση να το αποβάλλει ο οργανισμός μου από μόνος του;
Αν σας έχει συμβεί πώς το αντιμετωπίσατε;
Υ.Γ. Έχω ακούσει ότι βγαίνει με βελόνα αλλά είμαι λιιιγο φοβιτσιάρα και δεν ψήνομαι και πολύ να το δοκιμάσω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Είχα πατήσει αχινό στην παραλία όταν ήμουν μικρός και είχαν μπει μερικά αγκάθια στο πόδι μου.Απ'ό,τι θυμάμαι μου τα έβγαλε η μαμά μου με το τσιμπιδάκι της για τα φρύδια επειδή δεν είχαν μπει βαθιά.Τώρα αν σε σένα μπήκε το αγκάθι βαθιά μέσα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μου έχει μπει ένα αγκάθι αχινού στο δάχτυλο εδώ και κάτι μέρες.Στην αρχή δεν με ενοχλούσε τόσο, αλλά τώρα το ζόρισα στην προσπάθειά μου να το βγάλω οπότε με ενοχλεί ιδιαιτέρως.Έχει πρηστεί το δάχτυλο και πονάει.Δοκίμασα να το πιέσω γύρω γύρω με το τσιμπιδάκι για τα φρύδια αλλά δεν...Έβαλα λάδι πάνω του αλλά και πάλι τίποτα.
Τι άλλο μπορώ να κάνω;Υπάρχει περίπτωση να το αποβάλλει ο οργανισμός μου από μόνος του;
Αν σας έχει συμβεί πώς το αντιμετωπίσατε;
Υ.Γ. Έχω ακούσει ότι βγαίνει με βελόνα αλλά είμαι λιιιγο φοβιτσιάρα και δεν ψήνομαι και πολύ να το δοκιμάσω!:P
Δεν πειράζει, άλλοι έχουν πατήσει χειρότερα από αχινούς, ειδικά όσοι περπατάνε νύχτα :P

Βάλε λίγο λάδι, κατά προτίμηση ελαιόλαδο, εγώ αυτό έβαζα οταν πατουσα κανεναν αχινό μικρός. Έπειτα προσπάθησε να το πιέσεις με τα χέρια, αλλά όχι πολύ. Αν σου πονάει πολύ δοκίμασε αργά και με προσοχή κάποια μικρή βελόνα, αλλιως άστο και θα βγει μόνο το μετά από λιγες ημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Αχινοί: Όποιος πατήσει αχινό είναι “πιο τυχερός” από κάποιον άλλον που πάτησε δράκαινα. Και αυτό γιατί ναι μεν πονάει αλλά σε καμία περίπτωση όπως με τη δράκαινα. Όταν πατήσουμε αχινό και μετά τον πρώτο “υποθαλάσσιο” αιφνιδιασμό, πρέπει να βγούμε προσεκτικά στην παραλία, δίχως να περπατήσουμε με το πόδι που τον πατήσαμε. Τα σπασμένα αγκάθια του που θα έχουν καρφωθεί στην πατούσα μας, μπορεί με το περπάτημα να μπουν ακόμη περισσότερο μέσα.

Καταρχήν ψυχραιμία, από το τσίμπημα αχινού δεν πέθανε ποτέ κανείς. Το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να αλείψουμε την περιοχή με τα αγκάθια (συνήθως είναι πολλά μαύρα στίγματα μέσα στο δέρμα μας), με ελαιόλαδο για να μαλακώσει. Θα ανακουφιστούμε από τον πόνο εάν βουτήξουμε το πόδι μας σε μια λεκάνη με ζεστό νερό.
Στη συνέχεια και αφού έχει μαλακώσει το δέρμα, πρέπει να βγάλουμε τα αγκάθια ένα ένα. Πιέζουμε το κρέας, δεξιά και αριστερά από το αγκάθι, μέχρι να ξεμυτίσει από το δέρμα. Μετά με ένα τσιμπιδάκι το τραβάμε. Καλό θα είναι να έχουμε και ένα μεγεθυντικό φακό για να βλέπουμε. Προσοχή, υπάρχει και η λύση της καρφίτσας. Αφού την απολυμάνουμε με οινόπνευμα, πολύ προσεκτικά, την πιέζουμε και βγαίνει το αγκαθάκι. Όταν επιτέλους τελειώσει αυτή η διαδικασία πρέπει να απολυμάνουμε την περιοχή, με πράσινο σαπούνι ή οξυζενέ, για να αποφύγουμε την μόλυνση.
Εάν έχουν παραμείνει αγκάθια μέσα στο δέρμα, μην αγχώνεστε, με τον καιρό θα αποβληθούν μόνα τους.
Αν συνεχίζουμε να πονάμε πολύ, καλό θα ήταν να επισκεφτούμε ένα νοσοκομείο, ή κάποιο γιατρό. Μέχρι να περάσει ο πόνος δεν θα πρέπει να πατάμε με το τραυματισμένο πόδι, ενώ οι συνεχείς επαλήψεις με ελαιόλαδο θα μας ανακουφίζουν.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top