Τα δικαιώματα των ζώων και η καταπάτησή τους

ΚΑΤΕΡΙΝΑ 2

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως χρειαζεται ζωοφιλικη παιδεια αλλα κοινη λογικη κ αρχες απο το σπιτι μας.Δυστιχως ειναι πολυ ευκολο να τα βαζουμε με τους πιο αδυναμους πραγμα που συμβαινει καθημερινα χωρις οριο τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν κατάφερα να δω πολύ.
Δεν υπάρχουν λόγια...
:ropalo::knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ !!!! μονο αυτο....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
'Οποιος δεν αγαπα τα ζωα, δεν αγαπα και τους ανθρωπους...:/:
Μπραβο, αυτο θα ελεγα και μετα ειδα το δικο σου.. :Ρ
Θυμαμαι οταν ημουν μικρη που μου ελεγα η μανα μου οτι αυτος που δεν μπορει να αγαπησει ενα αθωο ζωακι, δεν ειναι ικανος ουτε ανθρωπο να αγαπησει.. Και δεν το καταλαβαινα, αλλα μεγαλωνοντας το ειδα στην πραξη. Το βιντεο δεν το ειδα γιατι δεν αντεχω, αλλα οπως και να εχει ειναι πραγματικα ντροπη και καθαρη καφριλα. Δεν μπορω να τους καταλαβω αυτους τους ανθρωπους καθολου.. Τι σου εχει κανει το ζωο ρε μαλακα? Δε χρειαζεται να εισαι φιλοζωος, απλα να τα σεβεσαι φτανει. Δεν ειναι ακατορθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Βασικά η ανθρώπινη συμπεριφορά έχει εξοργήσει τα ζώα.

Στην Αμερική οι κροταλίες άρχιζαν να ΜΗΝ κροταλίζουν γιατί πήγαιναν κάποιοι σε χωράφια και τους σκότωναν. Αυτοί νιώθοντας ότι απειλούνται κροτάλιζαν και έτσι τους έβρισκαν. Τώρα λοιπόν έπαψαν να κροταλίζουν και οι θάνατοι από κροταλίες έχουν διπλασιαστεί.

Στην Αυστραλία, οι μεγάλοι λευκοί καρχαρίες κυκλοφορούν συχνά σε ρηχά νερά (κάτι πολύ σπάνιο παλιότερα)
Οι κροκόδειλοι με τις μεγάλες πλημμύρες ενώ θα μπορούσαν να παν οπουδήποτε, συγκεντώνονταν πολλοί μαζί σε σπίτια (και γενικά πυκνοκατοικημένες περιοχές)

Και ακόμα, έρευνες δείχνουν ότι με τέτοιο ρυθμό ως το 2050 θα υπάρχουν περίπου 1.000.000 είδη ζώων και φυτών υπό εξαφάνιση...

Πόσο πιο κάτω θα φτάσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
και που εισαι ακομη..δυστυχως ετσι ειναι..ειδικα τα σπανια ειδη θα δεις να εξαφανιζονται με ταχυτατους ρυθμους σε λιγα χρονια.εγω εχω να πω πως αυτοι που δεν αγαπανε τα ζωα δεν αγαπανε και τον ιδιο τους ευατο..θα μιλησω τουλαχιστον για γατες και σκυλους.ακομη κ οταν φευγουν απο κοντα μας αξιζει να θυμομαστε την απιστευτη χαρα και την απεραντη παρεα που μας χαριζουν..οι στιγμες που ζουμε μαζι τους ειναι μοναδικες και φυσικα ανεπαναληπτες αφου περα απο την συντροφια μας προσφερουν γαληνη και μας μαθαινουν να ζουμε αληθινα...

μισω τους ανθρωπους που κακοποιουν τα ζωα.αυτοι δεν εχουν ψυχη..ειναι ασπλαχνοι..απορω αν εχουν και καρδια.τους απεχθανομαι θελω να τους σκοτωσω εγω με τα ιδια μου τα χερια..θα με περνατε για τρελη και ψυχοπαθη αλλα τρελαινομαι οταν ακουω κατι τετοια..τα ζωα ειναι αγαθα και δυστυχως δεν εχουν στομα να μιλησουν.σκοτωμα στα 3 μετρα θελουν κατι τετοιοι τυποι..μαλλον ειναι για ψυχιατρεια κ οχι να κυκλοφορουν ελευθεροι..ειναι τρομερα κομπλεξικοι με την ζωη κ βγαζουν το αχτι τους στα κακομοιρα τα ζωα..που στην τελικη σε μας βασιζονται κ περιμενουν απ εμας να τους προσφερουμε πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
μισω τους ανθρωπους που κακοποιουν τα ζωα.αυτοι δεν εχουν ψυχη..ειναι ασπλαχνοι..απορω αν εχουν και καρδια.τους απεχθανομαι θελω να τους σκοτωσω εγω με τα ιδια μου τα χερια..θα με περνατε για τρελη και ψυχοπαθη αλλα τρελαινομαι οταν ακουω κατι τετοια..τα ζωα ειναι αγαθα και δυστυχως δεν εχουν στομα να μιλησουν.σκοτωμα στα 3 μετρα θελουν κατι τετοιοι τυποι..μαλλον ειναι για ψυχιατρεια κ οχι να κυκλοφορουν ελευθεροι..ειναι τρομερα κομπλεξικοι με την ζωη κ βγαζουν το αχτι τους στα κακομοιρα τα ζωα..που στην τελικη σε μας βασιζονται κ περιμενουν απ εμας να τους προσφερουμε πραγματα..

Αυτό είναι το θέμα!

Οτι εσύ που θα σκότωνες έναν δολοφόνο (αλλά άνθρωπο), θα σε χαρακτήριζαν τρελή και ψυχοπαθή.
Ενώ ο δολοφόνος (που είναι άνθρωπος) και σκοτώνει ζώα δεν εξοργίζει κανέναν...

Fuck you κοινωνία!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, όμως, όλοι είμαστε δολοφόνοι, και πρέπει να αλληλοεξοργιζόμαστε, αφού, έστω και μία φορά, ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως έχουμε σκοτώσει μυρμήγκι/κατσαρίδα/κουνούπι, etc.
Αυτό δε σας ενοχλεί;
Aπλώς, πιστεύω ότι μας νοιάζει μόνο για τα κατοικίδια, αλλά και, γενικά, για τα μεγαλύτερα ζώα, διότι μαζί τους, μόνο, έχουμε αναπτύξει καλές σχέσεις.

Προσοχή: Φυσικά και δεν επαινώ οποιαδήποτε κακοποίηση εναντίον ζώων κλπ. Παρατήρηση έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, όμως, όλοι είμαστε δολοφόνοι, και πρέπει να αλληλοεξοργιζόμαστε, αφού, έστω και μία φορά, ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως έχουμε σκοτώσει μυρμήγκι/κατσαρίδα/κουνούπι, etc.
Αυτό δε σας ενοχλεί;
Aπλώς, πιστεύω ότι μας νοιάζει μόνο για τα κατοικίδια, αλλά και, γενικά, για τα μεγαλύτερα ζώα, διότι μαζί τους, μόνο, έχουμε αναπτύξει καλές σχέσεις.

Προσοχή: Φυσικά και δεν επαινώ οποιαδήποτε κακοποιία εναντίον ζώων κλπ. Παρατήρηση έκανα.

Αυτό που εννοούσα είναι ότι καθημερινά συμβαίνουν τέτοια γεγονότα και ο κόσμος είναι αναίσθητος, ενώ αν κάποιος σκοτώσει άνθρωπο και όχι ζώο, θα πουν τα χειρότερα για αυτον. Δηλαδή την δολοφονία ανθρώπου την βλέπουν σαν χειρότερο έγκλημα από την δολοφονία ζώου. Και το ερώτημα είναι ένα: ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αυτό που εννοούσα είναι ότι καθημερινά συμβαίνουν τέτοια γεγονότα και ο κόσμος είναι αναίσθητος, ενώ αν κάποιος σκοτώσει άνθρωπο και όχι ζώο, θα πουν τα χειρότερα για αυτον. Δηλαδή την δολοφονία ανθρώπου την βλέπουν σαν χειρότερο έγκλημα από την δολοφονία ζώου. Και το ερώτημα είναι ένα: ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ;;;;;

Όταν πάρω το πτυχίο μου :D θα σου πω γιατί.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Θα ήθελα παρακαλώ να συζητήσουμε κάτι που απο ότι είδα δεν υπάρχει, ας πούμε ότι ο γείτωνας, ο φίλος, ο συγγενής φέρετε βάναφσα σε ζώα που έχει στην κατοχή του, τι θα κάνατε;
Κατάρες για καρκίνο κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καταρχάς, πρέπει να καλέσεις την αστυνομία. Ότι και να πουν, ακόμα και να γελάσουν, είναι υποχρεωμένοι να έρθουν και να τον συνετίσουν. Μετά καλό θα είναι να καλέσεις μια φιλοζωική. Σε όλη αυτή τη διαδικασία καλό θα είναι να έχεις αποδείξεις, κάποιο μάρτυρα ή κάποια φωτογραφία.
Υπάρχει νόμος σύμφωνα με τον οποίο η κακοποίηση και η θανάτωση ζώου τιμωρείται με πρόστιμο και φυλάκιση.
Δεν μου έχει τύχει να είμαι μπροστά σε τέτοιο περιστατικό. Αλλά σίγουρα εάν δω κάτι, ειδικά σε περίπτωση φόλας, θα βγάλω φωτογραφία και θα κάνω καταγγελία.
Για να αφαιρέσεις το δικαίωμα κατοχής ζώου από κάποιον, νομίζω πως θα πρέπει να έχεις την στήριξη φιλοζωικής οργάνωσης.
Γενικά, πρέπει όλοι να καταλάβουν ότι δικαιώματα σ'αυτό το πλανήτη δεν έχουν μόνο οι άνθρωποι. Και τα ζώα ψυχούλες είναι. Νιώθουν, δένονται, πονάνε...Τι πιο αθώο από αυτά υπάρχει?
Όποιος μπορεί να βλάψει ζώο, μπορεί να βλάψει και άνθρωπο. Η κακοποίηση ζώου είναι ένα στάδιο πριν την κακοποίηση του ανθρώπου. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι. Δεν πρέπει να καλύπτουμε όσους κακοποιούν ζώα, αλλά να τους τιμωρούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros zoologos

Νεοφερμένος

Ο petros zoologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
και γιατι πιστευετε οτι αυτοι που αγαπανε ή δεν σκοτωνουν ζωα ειναι ανωμαλοι και ηλιθιοι και τετια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ορίστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
και γιατι πιστευετε οτι αυτοι που αγαπανε ή δεν σκοτωνουν ζωα ειναι ανωμαλοι και ηλιθιοι και τετια;

Τι λες; Δεν βγαίνει και νόημα απο αυτο που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Βλεποντας καποια βιντεο με κακοποιση ζωων(Νησια Φεροε φαλαινες) πραγματικα το τρελενομαι ειναι λιγο. Μου βγαινει ενας πολυ κακος εαυτος και αληθεια παρακαλαω να πεθαινουν(κυριολεκτικά)αυτοι οι ανθρωποι η να ειχα την δυνανοτητα εγω ο ιδιος να τους βαραγα μεχρι ενα σημειο που δεν θα μπορουσαν να σκεφτουν να πειραξουν ζωο-ανθρωπο ποτε στην ζωη τους. Δεν ξερω αν βγαινει σε ολους αυτος ο θύμος οπως και σε εμενα η απλα εγω ειμαι ο υπερβολικος.Επισης δεν ξερω απλα με τρελαίνει πιο πολυ η βια στα ζωα παρα τους ανθρωπους. Μαλλον επειδη ειναι τοσο αθωα και δεν μπορουν να βοηθηθουν τοσο. Εχετε λοιπον μπει και εσεις σε τετοιες σκεψεις η εγω δεν ειμαι καλα? :P Δεν ειναι οτι κυλάει κρυο αιμα μεσα μου αλλα ενταξει μερικα πραγματα με κανουν αλλο ανθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Βλεποντας καποια βιντεο με κακοποιση ζωων(Νησια Φεροε φαλαινες) πραγματικα το τρελενομαι ειναι λιγο. Μου βγαινει ενας πολυ κακος εαυτος και αληθεια παρακαλαω να πεθαινουν(κυριολεκτικά)αυτοι οι ανθρωποι η να ειχα την δυνανοτητα εγω ο ιδιος να τους βαραγα μεχρι ενα σημειο που δεν θα μπορουσαν να σκεφτουν να πειραξουν ζωο-ανθρωπο ποτε στην ζωη τους. Δεν ξερω αν βγαινει σε ολους αυτος ο θύμος οπως και σε εμενα η απλα εγω ειμαι ο υπερβολικος.Επισης δεν ξερω απλα με τρελαίνει πιο πολυ η βια στα ζωα παρα τους ανθρωπους. Μαλλον επειδη ειναι τοσο αθωα και δεν μπορουν να βοηθηθουν τοσο. Εχετε λοιπον μπει και εσεις σε τετοιες σκεψεις η εγω δεν ειμαι καλα? :P Δεν ειναι οτι κυλάει κρυο αιμα μεσα μου αλλα ενταξει μερικα πραγματα με κανουν αλλο ανθρωπο.
Φίλε μου εγώ παρακολούθησα τυχαία στο ιντερνετ ενα βιντεο που ''ψήνουν'' στην κυριολεξία σκύλους... Εκεί να δεις θυμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
υπάρχει δικαίωμα των ζώων που να λέει ότι.....

....τα πρόβατα απήργησαν, ζητούν καλύτερες συνθήκες σφαγής; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Όξω σκατόγρια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,542 μηνύματα.
Από ο,τι φαίνεται το έχει ξανακάνει. Μάλιστα είναι γενικά επιθετική στα ζώα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top