Τα πάντα για τις πατάτες!

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
η πατατα ειναι για χορτοφαγους;

Ναι, εξυπακούεται. Προτίμησέ τες ψητές ή βραστές.:eek: Οι τηγανιτές είναι ιδιαίτερα επιβλαβείς.
Σημείωμα συντονιστή:Το παρών θέμα είναι προιόν split απο αυτο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι, εξυπακούεται. Προτίμησέ τες ψητές ή βραστές.:eek: Οι τηγανιτές είναι ιδιαίτερα επιβλαβείς.
Οι πατάτες τηγανιτές είναι σαν ναρκωτικά, δεν κόβονται. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Οι πατάτες τηγανιτές είναι σαν ναρκωτικά, δεν κόβονται. :hehe:
Οντως. Εχεις δοκιμασει ομως και βραστη πατατα λουκουμι; Κι απο αυτη μπορεις να παθεις εθισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οντως. Εχεις δοκιμασει ομως και βραστη πατατα λουκουμι; Κι απο αυτη μπορεις να παθεις εθισμο.
Ναι ε; Δεν έχει τύχει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
παιζει να ειμαι η μονη που σιχενεται τις τηγανητες πατατες και γενικοτερα τις πατατες (εκτος απο τον πουρε πατατας);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
παιζει να ειμαι η μονη που σιχενεται τις τηγανητες πατατες και γενικοτερα τις πατατες (εκτος απο τον πουρε πατατας);

Ναι.
Είμαι πατατοφάγος σε βαθμό εθισμού. Τις θεωρώ πληρέστατη τροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να μην τρώει κάποιος πατάτες δεν ξέρω πως γίνεται :P, αλλά αυτό που έχω δει εγώ είναι πως παραδόξως τελευταία μ' αρέσουν περισσότερο οι πατάτες φούρνου παρά οι τηγανητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Να μην τρώει κάποιος πατάτες δεν ξέρω πως γίνεται :P, αλλά αυτό που έχω δει εγώ είναι πως παραδόξως τελευταία μ' αρέσουν περισσότερο οι πατάτες φούρνου παρά οι τηγανητές.
Εισαι σε καλο δρομο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Πατάτες τηγανητές είναι οτι το καλύτερο αλλά πρέπει να συνοδεύονται με μαγιονέζα και λουκάνικο ή καλοψημένο κρέας, αν είναι ανθυγιεινές πιθανόν αλλά υπάρχουν σίγουρα και πολλά άλλα που καταναλώνουμε καθημερινά και είναι χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Θα σας χαλάγανε πατάτες τηγανητές με σως και τριμμένο τυρί (εικόνα 1) ή με σάλτσα τυριών και μπέικον (εικόνα 2);

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Θα σας χαλάγανε πατάτες τηγανητές με σως και τριμμένο τυρί (εικόνα 1) ή με σάλτσα τυριών και μπέικον (εικόνα 2);

΄Ελεος βραδυάτικα, κόντεψα να λιποθυμήσω...:slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Θα σας χαλάγανε πατάτες τηγανητές με σως και τριμμένο τυρί (εικόνα 1) ή με σάλτσα τυριών και μπέικον (εικόνα 2);
Δειξε λιγο ελεος, ρε φιλε. Τη μια με τα γλυκα του κουταλιου, τωρα με τις πατατες... Ειναι αστεια αυτα; Μιλαμε για καταστασεις οπου ο ανθρωπος δοκιμαζει τις δυναμεις του. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Επειδή υπάρχει μια μικρή (παράξενη) μειονότητα που δεν της αρέσουν οι τηγανητές πατάτες, ακολουθεί μια πρόταση για....

Πατάτες γεμιστές με Μπέικον και τυρί στο φούρνο!!!

Υλικά
10 μέτριες πατάτες
100 γρ. μπέικον ψιλοκομμένο
5 κ.σ. κεφαλοτύρι τριμμένο
1 σκελίδα σκόρδο τριμμένη
3 κ.σ. μαϊντανό ψιλοκομμένο
1/2 ποτήρι γάλα...
150 γρ. τυρί γκούντα τριμμένο
αλάτι, πιπέρι

Εκτέλεση
Πλύνετε καλά τις πατάτες με σφουγγάρι κάτω από τρεχούμενο νερό, γιατί θα τις φάμε μαζί με τη φλούδα τους.
Βάλτε τα να βράσουν με ένα κουταλάκι αλάτι, για περίπου 25 λεπτά.
Βγάλτε τα αμέσως από το νερό (γιατί η πατάτες απορρoφάνε νερό) και αφήστε τα να κρυώσουν λιγάκι.
Κόψτε τα στη μέση και αδειάστε τις πατάτες με ένα κουτάλι, προσέχοντας μην σπάζουνε.
Βάλτε σε ένα μπολ την ψίχα της πατάτας, σε ένα τηγάνι βάλτε το μπέικον και σοτάρεται το για 2-3 λεπτά, προσθέστε το μέσα στο μπολ, μαζί με το σκόρδο, το τυρί, το μαϊντανό,πιπέρι. ανακατέψτε και προσθέστε το γάλα τόσο ώστε το μείγμα να μην είναι πολύ σφιχτό, δοκιμάστε αν χρειάζεται αλάτι.
Γεμίστε τις πατάτες με αρκετό μείγμα και βάλτε από πάνω το τυρί, έτσι ώστε όταν λιώσει να σκεπάζει όλη την πατάτα.
Βάλτε τα στο φούρνο στους 180 βαθμούς για περίπου 15-20 λεπτά, και θα με θυμηθείτε δεν θα μείνει ούτε μια στο ταψί.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ...


Από ΕΔΩ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Όχι,ο Δίας δεν έχει βάλει ποτε σκοπό να μας ανοίξει την όρεξη :P
Καθόλου άσχημη η πρόταση σου πάντως!
Είχα φάει σε ένα οικογενειακό τραπέζι πατάτες φούρνου με πορτοκάλι και μια γλυκοξινη σάλτσα.Ελιωνε στο στόμα που λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ορίστε, από αρχαιοτάτων χρόνων έχουν τους λάτρεις τους οι πατάτες....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Οι πατάτες τηγανιτές είναι σαν ναρκωτικά, δεν κόβονται. :hehe:

Το ίδιο μου λέει κι ο Τέλης μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
ΟΚ..λατρευω τις πατατες σε καθε τους μορφη!:hehe:
Μα τηγανιτες;Μα ψητες;Μα βραστες;Μα πουρε; Μα με οτι μπιχλιμπιδι μπορειτε να φανταστητε!
Απλα γμτ τρωω σπανια,καθοτι παχαινουν πολυ.ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΜΟΥ!
Δηλαδη να φανταστειτε...αν ημουν μελλοθανατη και μου ελεγαν τι θελω να εχει το τελευταιο μου γευμα..σιγουρα θα περιειχε πατατες μεσα!
Τηγανιτες σιγουρα...αλλα δεν θα ελεγα οχι και με κρεμα γαλακτος,μανιταρια,μπεηκον,κρεμμυδι ,σκορδο και ολα τα συναφη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Νομίζω αυτό το θέμα φτιάχτηκε για μένα.
Όλοι μου οι φίλοι με κοροϊδεύουν επειδή έχω εμμονή με τις πατάτες τηγανιτές.Είχα τουλχ, γιατί το καλοκαίρι προσπάθησα να προσέχω λίγο.
Στο instagram/fb παίζει να ανέβαζα σχεδόν κάθε μέρα φωτό με πατάτες τηγανητές.


summer night with babe :D
δε τις έφαγα όλες μόνη μου αλήθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ναι στις τηγανητές πατάτες με 1000!!!! Όμως ποιες τηγανητές πατάτες; όχι βέβαια τις κατεψυγμένες και προτηγανισμένες που σερβίρουν τα πιο πολλά μαγαζιά. Ναι στις φρέσκιες σπιτικές τηγανητές πατάτες που καθαρίσαμε, κόψαμε και τηγανίσαμε. Στις ταβέρνες οι πατάτες θα είναι οι σωστές, αν στο μαγαζί υπάρχει γιαγιά που θα τις φτιάχνει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πατάτα τηγανιτή να είναι κι ας είναι ο,τι θέλει. ΔΕ ΒΑΖΩ ΟΡΙΑ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top