• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kάνναβη και παρενέργειες

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Το εξηγώ λοιπόν:
Αναφέρεις οτι κάποιοι καταφεύγουν στη χρήση ουσιών επειδή θέλουν να ξεχωρίζουν.
Είμαι κι εγώ λοιπόν βέβαιος οτι ανάμεσά τους, υπάρχουν σίγουρα πολλοί μορφωμένοι και αξιόλογοι άνθρωποι για την προσωπικότητά τους, το μυαλό τους, ή ακόμα και το σώμα τους σε τελευταία ανάλυση. Γιατί όμως δεν προσπαθούν να προβάλουν αυτά τους τα χαρίσματα; Γιατί θέλει κόπο. Θέλει κόπο να αποδείξεις οτι είσαι ξεχωριστός ως προσωπικότητα, οτι δεν είσαι του σωρού, αλλά κάτι παραπάνω. Θέλει έργα.
Είμαστε τώρα όμως εμείς για τέτοια πράγματα; Που να τρέχουμε τώρα.

Κάτσε να κάνουμε κάτι πιο εύκολο για να ξεχωρίσουμε.

Αυτό ακριβώς θα έλεγα τώρα... Είναι κρίμα πάντως να θεωρούν ότι έτσι ξεχωρίζουν... Κι εγώ είμαι στην ηλικία των 20 (21 για την ακρίβεια) και προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να χρησιμοποιεί τέτοιου είδους ουσίες για να περάσει καλά. Μάλιστα το θεωρώ ιδιαίτερα αφελές και ανώριμο καθώς με αυτό τον τρόπο αναβάλεις κάτι που πρέπει να κάνεις, να αντιμετωπίσεις δηλαδή τα όποια προβλήματά σου. Δεν τα λύνεις έτσι τα προβλήματα, απλώς τα μεταθέτεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μάλιστα το θεωρώ ιδιαίτερα αφελές και ανώριμο καθώς με αυτό τον τρόπο αναβάλεις κάτι που πρέπει να κάνεις, να αντιμετωπίσεις δηλαδή τα όποια προβλήματά σου. Δεν τα λύνεις έτσι τα προβλήματα, απλώς τα μεταθέτεις...
Εγώ θα πρόσθετα, οτι τα πολλαπλασιάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αλήθεια, προσπάθησες ποτέ να το κάνεις αυτό χωρίς τη βοήθεια κάποιας ουσίας;
Κι αν δεν τα κατάφερες, αναρωτήθηκες ποτέ το γιατί;
Μήπως όταν δεν καταφέρνουμε κάτι, το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε περισσότερο;

αν μιλάς για εμένα προσωπικά , σε πληροφορώ οτι ούτε αλκοόλ δεν πίνω, ή άντε να πιώ μια φορά στο τόσο και κυριώς κρασάκι... είμαι αυτοποτιζόμενη!!! :D μάλλον όταν ήμουν μικρή έπεσα στο βαρέλι!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν είναι έτσι προφανώς και δεν μιλώ για σένα, αλλά για τα άτομα που προηγουμένως ανέφερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το εξηγώ λοιπόν:
Αναφέρεις οτι κάποιοι καταφεύγουν στη χρήση ουσιών επειδή θέλουν να ξεχωρίζουν.
Είμαι κι εγώ λοιπόν βέβαιος οτι ανάμεσά τους, υπάρχουν σίγουρα πολλοί μορφωμένοι και αξιόλογοι άνθρωποι για την προσωπικότητά τους, το μυαλό τους, ή ακόμα και το σώμα τους σε τελευταία ανάλυση. Γιατί όμως δεν προσπαθούν να προβάλουν αυτά τους τα χαρίσματα; Γιατί θέλει κόπο. Θέλει κόπο να αποδείξεις οτι είσαι ξεχωριστός ως προσωπικότητα, οτι δεν είσαι του σωρού, αλλά κάτι παραπάνω. Θέλει έργα.
Είμαστε τώρα όμως εμείς για τέτοια πράγματα; Που να τρέχουμε τώρα.

Κάτσε να κάνουμε κάτι πιο εύκολο για να ξεχωρίσουμε.

Πρώτα απο όλα είπα οτι μεγαλώνοντας δεν το κάνουν για να ξεχωρίσουν... και πως να ξεχωρίσουν άλλοστε, αφού το κάνουν με ανθρώπους που κάνουν το ίδιο πράγμα... όταν ήταν μικροί ναι, ίσως το έκαναν γιαυτό.. αλλά μεγαλώνοντας αλλάζουν λίγο τα πράγματα...
άσε που πλέον η εξαίρεση είναι να μην πίνεις χασίς!!!!!
Έπειτα το οτι πίνουν χασίς δεν σημαίνει οτι είναι αδύναμοι σαν χαρακτήρες, αυτό είπα... ίσα - ίσα οι περισσότεροι που γνωρίζω δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν για να ξεχωρίσουν,,, ούτε το θεωρούν κόπο, ο καθένας στον τομέα του είναι ξεχωριστός. με αρκετά δυναμική προσωπικότητα... δεν ξέρω, εγώ έχω πέσει στις εξαιρέσεις? ίσως...
τι να κάνουν το "κομμάτι" τους σε εμένα που δεν πίνω? ούτε που τους ένδιαφέρει αυτό..
και πως ξεχωρίζεις με κάτι που το κάνεις κρυφά? και μιλάμε για το χασίς πάντα έτσι? γιατί άλλων ειδών ναρκωτικά , είναι άλλο θέμα, άλλη ψυχολογιά...και θέλει άλλη ανάλυση!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πρώτα απο όλα είπα οτι μεγαλώνοντας δεν το κάνουν για να ξεχωρίσουν... και πως να ξεχωρίσουν άλλοστε, αφού το κάνουν με ανθρώπους που κάνουν το ίδιο πράγμα... όταν ήταν μικροί ναι, ίσως το έκαναν γιαυτό.. αλλά μεγαλώνοντας αλλάζουν λίγο τα πράγματα...
άσε που πλέον η εξαίρεση είναι να μην πίνεις χασίς!!!!!
Έπειτα το οτι πίνουν χασίς δεν σημαίνει οτι είναι αδύναμοι σαν χαρακτήρες, αυτό είπα... ίσα - ίσα οι περισσότεροι που γνωρίζω δεν χρειάζεται να προσπαθήσουν για να ξεχωρίσουν,,, ούτε το θεωρούν κόπο, ο καθένας στον τομέα του είναι ξεχωριστός. με αρκετά δυναμική προσωπικότητα... δεν ξέρω, εγώ έχω πέσει στις εξαιρέσεις? ίσως...
τι να κάνουν το "κομμάτι" τους σε εμένα που δεν πίνω? ούτε που τους ένδιαφέρει αυτό..
και πως ξεχωρίζεις με κάτι που το κάνεις κρυφά? και μιλάμε για το χασίς πάντα έτσι? γιατί άλλων ειδών ναρκωτικά , είναι άλλο θέμα, άλλη ψυχολογιά...και θέλει άλλη ανάλυση!!!!!!
Αυτό που σχολίασα αφορά το πριν το "μεγαλώνοντας"
Το μετά, το έχω σχολιάσει σε προηγούμενα ποστς.
Οσο για τους άλλους που λες, μη βιάζεσαι να τους κρίνεις από τώρα. Είναι νωρίς ακόμα.
Ο χρόνος θα κρίνει τις επιλογές τους, όπως άλλωστε κάνει πάντα με όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εννοείται ότι μια στα τόσα μπορεί κι εγώ να πιω ένα ποτηράκι παραπάνω και να κάνω κεφάλι... αλλά στην ηλικία που είμαι το να μεθήσω έως λιποθυμίας και ξερατών είναι κατάντια
Στην ηλικία σου, όπως πολύ σωστά είπες, είχε πλάκα! ;)

Ας μιλήσουμε λοιπόν για τα στερεότυπα της δικής σου εποχής γιατί στη δική μου εποχή είχαμε άλλα στερεότυπα...

Το να θες να χτυπηθεις 3 ωρες με δυνατή μουσική δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζονται το χόρτο γιατί εγώ ακόμα και τώρα στα 37 μου το κάνω ψιλοάνετα χωρίς καμία ουσία :lol:

Αυτό όμως που τελικά βγάζω σαν συμπέρασμα και της δικής μου εποχής αλλά και της δικής σου, είναι ότι τα άτομα τα οποία κάνουν συστηματική χρήση ουσιών, το κάνουν για να "ξεχωρίσουν" με κάποιο τρόπο ... όχι στους γονείς τους (γιατί οι γονείς δεν τα μαθαίνουν ποτέ αυτά)... όχι στους φίλους (γιατί με τους φίλους το κάνουν παρέα) ... αλλά στον ίδιο τους τον εαυτό, γιατί είναι παιδιά που δεν έχουν αυτοπεπίθηση ίσως, γιατί είναι παιδιά που δεν έχουν πραγματική φροντίδα και ενδιαφέρον απ την οικογένεια τους ίσως, γιατί είναι παιδιά που απλά κάπου θέλουν να νιώσουν "είμαι κι εγώ εδώ και μπορώ να κάνω τα πάντα", γιατί προφανώς κάποιος δεν τους έδωσε τη σημασία που χρειάζονται κι αξίζουν.

Ως ενήλικας και αρκετά αποστασιοποιημένη πλέον από τέτοιου είδους συναισθηματικές ανασφάλειες αυτά που σου γράφω μπορώ να τα δω με μια σχετική άνεση γιατί "ήμουν κι εγώ εκεί".... στα 37 λοιπόν ένα άτομο το οποίο θα ήταν στη δική μου παρέα, και άρα θα ήταν σχετικά κοντά και στην ηλικία μου... με οικογένεια πιθανά κλπ κλπ κλπ... αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου ότι ένα άτομο που έχει ανασφάλειες 15χρονου δεν είναι εύκολο να είναι παρέα ενός ενήλικα.
Να εξηγήσω εδώ κάτι που ίσως παρεξηγηθεί
Δεν είναι ότι απαξιώνω από την παρέα μου τα πιθανά 15χρονα... ίσα ίσα! Που μου αρέσει να κάνω παρέα με κάποια 15χρονα και να μαθαίνω όσα μπορώ κι εγώ από αυτα... αλλά ένας 40άρης με ανασφάλειες 15χρονου είναι κακός συνδυασμός... πολύ κακός!

Και εγώ συμφωνώ απολύτως με αυτά. Ένα άτομο θα αρνηθεί και θα κατακρίνει πράγματα τα οποία έκανε σε προηγούμενη φάση της ζωής του. Όλοι (νομίζω) το έχουμε κάνει... Απλώς δεν αντέχω να βλέπω ανθρώπους να απαξιώνουν ανθρώπους μόνο και μόνο γιατί έχουν διαφορετική άποψη για τα πράγματα.

Όσο για τη διασκέδαση ανάλογα πάντα το άτομο και το πως αντιμετωπίζει τη βραδιά του. Υπάρχει και η εξής γνωστή στάση. Να μην είσαι "ξενέρωτος" εκεί που θα πας ;) Αναφερόμουν κυρίως στο αλκοόλ και όχι στο χόρτο

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Διάβασα και μια τεκμηριωμένη άποψη χωρίς ματαιόδοξες ρητορείες :)

Υπεκφυγή....:)

:) Ίσως... Φοβάμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα σχετικό και ενδιαφέρον διάγραμμα
ethismos-vlavi.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ένα σχετικό και ενδιαφέρον διάγραμμα
View attachment 2574


Πρόσεξε που είναι η ηρωίνη σε σχέση με το τσιγάρο, το χόρτο και το αλκοόλ. Man σε στέλνει στον άλλο κόσμο χωρίς πολλά πολλά... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toulip

Νεοφερμένος

Η toulip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!Συμφωνω με την άποψη του σουπερσταρ.Οτι δηλαδη δεν πρεπει να τους βαλουμε ολους σε ενα τσουβαλι.Μηπως θα επρεπε να ειμαστε ολοι μας λιγο πιο ανοιχτομυαλοι και προοδευτικοι και να μην τρωμε αμασητη την προπαγανδα που μας σερβιρουν?Οσο αναφορα την καναββη παντως συγκριτικα ειναι πολυυυυυυυυυυυυυ λιγοτερο βλαβερη απο οτι το αλκοολ που απο οσο εχω παρατηρησει οταν η νεολαια διασκεδαζει καταναλωνει μεγαλες ποσοτητες για να φτιαξει το κεφαλι του.και ποιος σας ειπε οτι το αλκοολ δεν ειναι ναρκωτικο?Απλα για λογους ευκολονοητους το εχουν νομιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Όλα τα "όπια" δουλώνουν, τον "λαό"! Τι δεν είναι "όπιο" στη ζωή των "λαών";;; Π.χ., η διαφήμιση γενικά, είναι ή δεν είναι "όπιο" για τον "λαό";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!Συμφωνω με την άποψη του σουπερσταρ.Οτι δηλαδη δεν πρεπει να τους βαλουμε ολους σε ενα τσουβαλι.Μηπως θα επρεπε να ειμαστε ολοι μας λιγο πιο ανοιχτομυαλοι και προοδευτικοι και να μην τρωμε αμασητη την προπαγανδα που μας σερβιρουν?Οσο αναφορα την καναββη παντως συγκριτικα ειναι πολυυυυυυυυυυυυυ λιγοτερο βλαβερη απο οτι το αλκοολ που απο οσο εχω παρατηρησει οταν η νεολαια διασκεδαζει καταναλωνει μεγαλες ποσοτητες για να φτιαξει το κεφαλι του.και ποιος σας ειπε οτι το αλκοολ δεν ειναι ναρκωτικο?Απλα για λογους ευκολονοητους το εχουν νομιμο.
Συμφωνω παρα που!υπαρχουν τοσα ναρκωτικα κα8ημερινα μπροστα μας και κανεις δεν καταλαβαινει ποσο πιο επικυνδινα μπορει να γινουν απο το χορτο!
Ολα ειναι θεμα νομιμοποιησης,οτι απαγορευεται εχει παντα περισσοτερους οπαδους κιολας!
Σε χωρες που απαγορευεται το ποτο σε ανηληκους συνανταμε πιο πολλους εφηβους εξαρτημενους απο το αλκοολ!Ποσο πιο ακινδυνο ομως ειναι το ποτο απο το χασις?
Σιγουρα δεν λεω να τρεξτε ολοι να κανετε σιγουρα συμφωνω πως ειναι ασχημο να εκσαρτιωμαστε απο κατι,ομως ολοι καθημερινα εκσαρτιουνται απο αλλα πραγματα η αλλες ουσιες που εν τελει εκεινοι να τις θεωρουν πιο ακυνδυνες!Το ποτο φερνει μεγαλυτερη εξαρτηση απο το χασις,και ειναι πιο καταστροφικο για τον οργανισμο,στο τσιγαρο ειναι εξαρτημενοι τρισεκατομμυρια αν8ρωποι,δεν εχει παρενεργειες αλλα ειναι εξισου καρκινογονο για τον οργανισμο,πολυ περισσοτερο απο το χασις,αλλα ευτυχως και απο οσο ξερω δλδ,δεν καιει εγγεφαλικα κυτταρα!Τι το κανει ομως να μην ειναι νομιμο οταν υπαρχουν τοσα αλλα πραγαματα εξαρτησιογονα και βλαβερα στην καθημερηνοτητα,που ομως αποδεχομαστε και τα νομιμοποιουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι το κανει ομως να μην ειναι νομιμο οταν υπαρχουν τοσα αλλα πραγαματα εξαρτησιογονα και βλαβερα στην καθημερηνοτητα,που ομως αποδεχομαστε και τα νομιμοποιουμε?


Έλα ντε. Γι' αυτό θα αναψω ένα γάρο βλέποντας τις ειδήσεις του σταρ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Θελω και εγω τετοιο εμοτικον.....:mad:

εντιτ: δεν εχει ειδησεις, αλλα κουτσομπολιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dia0l0s

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ ξέρω τα εξής:

1)Οποιοσδήποτε δεν έχει δοκιμάσει κάτι,θα βάλει ταμπέλα.Είτε συνειδητά,είτε υποσυνείδητα.
2)Το "παν μέτρον άριστον" ισχύει σίγουρα για το χασίς και τη μαριχουάνα.Δεν μπορώ να πω το ίδιο με βεβαιότητα και για όλες τις χημείες.Όπως είπε κάποιος όμως στην αρχή του topic,δύσκολα βρίσκεις άτομα σε μια μέση κατάσταση.
3)Δεν μου αρέσει ο διαχωρισμός των ναρκωτικών ουσιών γιατί θεωρώ πως κανείς ναρκομανής δεν ξεκίνησε απο την ηρωίνη ή τα τρυπάκια.Όλοι απο το χασίς ξεκίνησαν και η φυσική πορεία όταν δεν υπάρχει το μέτρο είναι χασίς/κουμπιά-τρυπάκια/κοκαίνη/ηρωίνη (ως επι το πλήστον...).Αυτή η πορεία δημιουργείται επειδή δεν την "ακούει" ο χρήστης όπως στις πρώτες χρήσεις και λέει να δοκιμάσει κατί πιο "δυνατό" απο το χασίς ή τη μαριχουάνα.Οι χημείες όμως είναι ύπουλες και επικίνδυνες ουσίες.Όταν λέω επικίνδυνες,δεν εννοώ εθιστικές.Εννοώ πως όποιος (οι περισσότεροι δλδ) δεν έχει καλή άκρη,θα πίνει σκατά φούντα που θα του κανει το λαιμό σκατά ή αντι για κόκα θα πίνει depon ή ποιος ξέρει τι άλλο θα έχουν σπάσει.
4)Πόσο πολύ θέμα μυαλού είναι και τα ναρκωτικά...δεν θα το αναλύσω πολύ.Μία φράση θα πω μόνο που ισχύει 100%. "...έδωσα σε έναν 2γρ. depon και μετά απο 2ώρες ήρθε και μου ζήτησε άλλο 1!!!Δεν ήξερα τι να του δώσω!" .Ο άλλος ήπιε depon -αντί κοκαίνης- και του άρεσε κιόλας.Και δεν είναι να πεις ότι το είπε για να το παίξει μάγκας.Ήθελε και άλλη κοκαίνη :P:
5)"Η αλήθεια για τα ναρκωτικά" ΜΑΪΚ ΡΟΚ εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ 2001 <<<---αρκετά διαφωτιστικό και έγκυρο βιβλίο με πάσης φύσεως πληροφορίες για τις περισσότερες -αν όχι όλες- ναρκωτικές ουσίες(πολύ σωστά,έχει και την καφείνη).
6)Παρενέργειες είναι λίγο πολύ γνωστές.Ανάλογα και την ποιότητα βέβαια.Ένα καλό τσιγάρο,θα σου δημιουργήσει σίγουρα ταχυπαλμίες,στέγνωμα στο στόμα,ζαλάδα ίσως,γέλιο,κόλλημα σε πράγματα που πριν ίσως να μην παρατηρούσες καν,μια πιο σφαιρική σκέψη...ε,τέτοια πάνω-κάτω θα δεις με ένα καλό.με ένα κακό,τα ίδια χωρίς το γέλιο + το κάψιμο στο λαιμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Doctor46

Νεοφερμένος

Ο Doctor46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα, νεος!

Παρολο που καπνιζω συστηματικα χορταρακι το μονο που απο οσο καταλαβαινω επηρεαζεται ειναι η μνημη μου (και αυτη οχι παντα καθως πολλες φορες αναρωτιεμαι τι εφαγα χτες και συχνα θυμαμαι), οσο για τα αλλα θα μας πει ο χρονος!

Γραφω την αλήθεια για τον εαυτο μου και οχι για να "ξεχωρισω" (οπως ειπωθηκε πολλες φορες)..

Ετυχε καποιες φορες να σουρωσω αρκετα και την επομενη ημουν πολυ χαλια...ολα γυρνουσαν, τα ματια γυαλισμενα η ανασα να βρωμαει το κεφαλι ετοιμο να σπασει το στομαχι καμενη γη...μα δεν ειναι μαζοχισμος ? Ειλικρινα, με το "χο" την αλλη μερα ειμαι ετοιμος και παλι για δουλεια χωρις κανεις να εχει υποψια για το τι εκανα χτες βραδυ...

Επισης εχω γνωρισει πολυ κοσμο (ανθρωποι συνειδιτοποιημενοι και οχι πιτσιρικια που τους "πινει" το μαυρο) που ενω ειναι "ποτες" ειναι πολυ παραγωγικοι ανθρωποι γεματοι φρεσκιες ιδεες με πολυ καλη αντιληψη για τη ζωη, ξεχωριστες αποψεις και πολυ βαθυστοχαστοι!!Μηπως μας πλαθουν μυθους ? Γιατι να σας πω κατι...κι εγω ειμαι αρρωστος μηχανοβιος...και ναι ειναι ναρκωτικο και μαλιστα σκοτωνει (δεν εχουν γινει λιγα Χριστε μου) και δεν μπορω χωρις αυτο!

Το αλκοολ λενε πως καταστρεφει αρκετα πιο πολλα εγκεφαλικα κυτταρα απο το χορταρακι του Θεου (χημεια vs φυση)...γιατι καποιο παλικαρι (σεβαστο παντα) ειπε "πιες κανα ποτηρακι παραπανω και τελειωσε"...δεν ειναι ετσι φιλε...ο ανθρωπος ειναι αχαριστος γιατι αμα πιει "λιγο" παραπανω θα οδηγησει κιολας και μετα κλαψε μανα!

Προς Θεου, δεν λεω κοψτε το ξυδι και ξεκινηστε το μπαφο αλλα να τα λεμε ολα!

ΥΓ Εχω χασει φιλους και συγγενεις απο αλκοολ...ποτε απο χασις!

Φιλικα και καθε διορθωση ευπροσδεκτη καθως μολις 21 χρονων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Καλησπερα, νεος!

Παρολο που καπνιζω συστηματικα χορταρακι το μονο που απο οσο καταλαβαινω επηρεαζεται ειναι η μνημη μου (και αυτη οχι παντα καθως πολλες φορες αναρωτιεμαι τι εφαγα χτες και συχνα θυμαμαι), οσο για τα αλλα θα μας πει ο χρονος!

Γραφω την αλήθεια για τον εαυτο μου και οχι για να "ξεχωρισω" (οπως ειπωθηκε πολλες φορες)..

Ετυχε καποιες φορες να σουρωσω αρκετα και την επομενη ημουν πολυ χαλια...ολα γυρνουσαν, τα ματια γυαλισμενα η ανασα να βρωμαει το κεφαλι ετοιμο να σπασει το στομαχι καμενη γη...μα δεν ειναι μαζοχισμος ? Ειλικρινα, με το "χο" την αλλη μερα ειμαι ετοιμος και παλι για δουλεια χωρις κανεις να εχει υποψια για το τι εκανα χτες βραδυ...

Επισης εχω γνωρισει πολυ κοσμο (ανθρωποι συνειδιτοποιημενοι και οχι πιτσιρικια που τους "πινει" το μαυρο) που ενω ειναι "ποτες" ειναι πολυ παραγωγικοι ανθρωποι γεματοι φρεσκιες ιδεες με πολυ καλη αντιληψη για τη ζωη, ξεχωριστες αποψεις και πολυ βαθυστοχαστοι!!Μηπως μας πλαθουν μυθους ? Γιατι να σας πω κατι...κι εγω ειμαι αρρωστος μηχανοβιος...και ναι ειναι ναρκωτικο και μαλιστα σκοτωνει (δεν εχουν γινει λιγα Χριστε μου) και δεν μπορω χωρις αυτο!

Το αλκοολ λενε πως καταστρεφει αρκετα πιο πολλα εγκεφαλικα κυτταρα απο το χορταρακι του Θεου (χημεια vs φυση)...γιατι καποιο παλικαρι (σεβαστο παντα) ειπε "πιες κανα ποτηρακι παραπανω και τελειωσε"...δεν ειναι ετσι φιλε...ο ανθρωπος ειναι αχαριστος γιατι αμα πιει "λιγο" παραπανω θα οδηγησει κιολας και μετα κλαψε μανα!

Προς Θεου, δεν λεω κοψτε το ξυδι και ξεκινηστε το μπαφο αλλα να τα λεμε ολα!

ΥΓ Εχω χασει φιλους και συγγενεις απο αλκοολ...ποτε απο χασις!

Φιλικα και καθε διορθωση ευπροσδεκτη καθως μολις 21 χρονων!
Φιλε doctor46 απο οτι αντιλαμβανομαι καποιεs φορεs τραβαs στα ακρα την ζωη σου, ισωs να ειναι και το νεαρο τηs ηλικιαs σου και αυτο ειναι φυσιλογικο εωs ενοs σημειου. Απο την αλλη θα πρεπει να ξερειs οτι δεν υπαρχει τιποτα το αθωο σε ολα αυτα που αναφερεs και θα πρεπει καποια στιγμη να μαθειs να το κοντρολαρειs ολο αυτο, γιατι αν καποια στιγμη χασειs τον ελεγχο που δεν ειναι καθολου δυσκολο σε πληροφορω τα πραγματα στην ζωη σου θα αρχισουν να εξελισσονται πολυ ασχημα.Θα πρεπει να ξερειs αυτο, οτι αρχιζει να σε πειραζει σε καταστρεφει.Εκει θα πρεπει να βρισκειs την δυναμη να σταματαs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavatis

Νεοφερμένος

Ο diavatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,
πήρε το μάτι μου τη κουβεντα και με κεντρισε καπως το ενδιαφερον..Θα ηθελα να παραθεσω και γω καποιες αποψεις επι του θεματος. Οσον αφορα στο χορταρακι του θεου,πολλες ειναι οι αποψεις για τισ ζημιες που κανει μακροπροθεσμα η βραχυπροθεσμα. Εχω ακουσει πολλα περιστατικα χρηστων που ξεκινησαν απο αυτο και κατεληξαν στη κοκα και στην ηρωινη. Αλλα πιστευω πως για να καταληξεις εκει,παιζει σημαντικο ρολο το περιβαλλον σου,οι παρεες σου,η οικογενειακη κατασταση σου,το τι κανεις στη ζωη σου κι ο χαρακτηρας σου.. Ειτε εισαι απο φτωχη οικογενεια ειτε απο πλουσια δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Γνωριζω παιδι που ειναι φυλακη για εμπορια και εχει τρελο καταπιστευμα στη τραπεζα. Σπουδαζε σε ιδωτικο. Γνωριζα παιδι ιατρου που σπουδαζε στην Ιταλια και πεθανε απο ναρκωτικα. Βασικα πιο πολλουσ λεφταδεσ γνωριζω παρα φτωχους. Η οικογενειακη κατασταση πιστευω εχει κατανοητο ρολο και δε χρηζει αναπτυξης. Κι οχαρακτηρας σου παιζει ρολο γιατι εκει ειναι το παν μετρον αριστον οπως και το οτι "εχω προβλημα και κυλαω,τι κανουμε? σταματαμε τις @#!#(ιες"..Προσωπικα καπνιζω τα τσιγαρακια μου,πινω τισ μπυριτσες μου κι ολα αυτα σε νορμαλ βαθμο. Οσο ημουν σχολιαροπαιδο ουτε που πηγαινε το μυαλο μου στο μπαφο. Ελα ομως που στο πολυτεχνειο στη σχολη μου το εμαθα κ αυτο. Και το δοκιμασα. Εδω και 5 χρονια. Κ ειμαι πληρως ευκαιριακος. Μπορει να το ρημαξω μια βδομαδα μπορει και να κανω μηνες χωρις. Κι αυτο γιατι δεν με εθιζει. Ουτε τη παρεα μου. Κανουμε απλα τη φαση μας μια βδομαδουλα,τα κλασσικα γελακια,σκαλωματα,μουσικες,youtube,αμπελοφιλοσοφιες οσο σε παιρνει το μυαλο σου εκεινη την ωρα και μετα κομπλε. Την επομενη μερα κυριοι. Τωρα εν οψει εξεταστικης δν προκειται να μπω στη διαδικασια,γιατι εχω και θελω να εχω τα μυαλα μου. Αυτα που κυλανε οι πιο πολλοι τα θεωρω καπως αρλουμπες. Ναι,οταν μπεις στο τριπακι να πιασεις μπαφο ισως βρεισ κ ακρη για αλλες χημειες. Αν ομως εισαι τυπος νορμαλ,με οικογενεια,φιλουσ,σπουδαζεις καπου κ εχεις αισιοδοξια και δν θεσ να χαραμισεις τη ζωη σου δεν θα πας παραπερα. Ουτε και θα ξηλωσεις το χορταρι. Και δν πιστευω απαραιτητα οτι το συνεχιζεις. Γιατι καποια στιγμη στανιαρεις,λες τερμα,δουλεια-οταν με το καλο παρουμε το πτυχιο-αρκετο ξεφαντωμα. Ετσι τη βλεπω τη δουλεια εγω. Και δν ειναι οτι ειμαι περηφανος που το κανω. Και για να προλαβω καταστασεις,δν το κανω για να δειξω σε καποιον κατι. Αλλα οταν μεγαλωσω θα πω οτι εζησα καταστασεις. απο χορτα και ξενυχτια,μεχρι πολυτεχνειο-ζορικη σχολη- και σκι και μπασκετ και σκαινταιβινγκ και μπαντζι τζαμπινγκ και ιστιοπλοια και απ ολα! Think positive και ζεις καθε μερα οσο πιο γεματα γινεται,οπως κυλαει.
Δεκτη οποιαδηποτε αντιρρηση,φιλικα παντα,
Καλο βραδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doctor46

Νεοφερμένος

Ο Doctor46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φιλε doctor46 απο οτι αντιλαμβανομαι καποιεs φορεs τραβαs στα ακρα την ζωη σου, ισωs να ειναι και το νεαρο τηs ηλικιαs σου και αυτο ειναι φυσιλογικο εωs ενοs σημειου. Απο την αλλη θα πρεπει να ξερειs οτι δεν υπαρχει τιποτα το αθωο σε ολα αυτα που αναφερεs και θα πρεπει καποια στιγμη να μαθειs να το κοντρολαρειs ολο αυτο, γιατι αν καποια στιγμη χασειs τον ελεγχο που δεν ειναι καθολου δυσκολο σε πληροφορω τα πραγματα στην ζωη σου θα αρχισουν να εξελισσονται πολυ ασχημα.Θα πρεπει να ξερειs αυτο, οτι αρχιζει να σε πειραζει σε καταστρεφει.Εκει θα πρεπει να βρισκειs την δυναμη να σταματαs.

Χμμ..οχι αδερφε μου, θελω να πιστευω οτι εχω πολυ καλη αντιληψη (να πω οτι ειμαι και αριστεροχειρας?) και ο κυκλος μου ειναι μεγαλοι ανθρωποι και παρολο πυ ειμαι μικρος υπαρχει μεγαλη επικοινωνια...εχω και φιλους συνομιλικους αλλα η παρεα μου ξεκιναει απο 26 και φτανει τα 35!!!Η αληθεια ειναι οτι εχω δοκιμασει διαφορα...ομως αυτα τα χημικα σε καινε πραγματικα...οποτε σε αυτα δεν τηρω ουτε το "μετρον αριστον" !

Στο στρατο (που εκει γινεται της πουτ...νας) οταν ημουν παραμεθωριο και μακρια απο ολους ειχα μηνες να καπνισω και ολα ητανε καλα!!Σε αντιθεση αλλα παλικαρια που επερναν διαφορα χημικα (αν ειναι δυνατον να γυρνανε μεσα στο στρατοπεδο κομματια απο εκστασι και σταγονες) τους εβλεπα και ελεγα Χριστε μου τοσο πολυ πια...να ζεις για την μαστουρα?Ειναι καταντια και αδυναμια χαρακτηρα..

Θελω ολοι (σιγουρα οι πιο πολλοι μεγαλυτεροι) να γραψετε ξανα για να ολοκληρωνω ολο και πιο πολυ αυτη την εικονα, να αποκταω πιο βαθιες σκεψεις!!

Φιλικα Δημητρης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top