Ποιες εταιρίες θαυμάζετε και γιατί;

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δε θαυμάζω καμία.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι ακόμη και οι πιο διάσημες είναι για πλάκα.

Όσο για το περί υγείας, απλά ήθελα να πω ότι μερικές φορές η ανησυχία για τα περι παραμπενς πχ είναι πιο βλαβερή για την υεία από τα παραμπεν τα ίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Exposed: Σ' αρέσει που δεν το βάζει κάτω η MS με την Ευρωπαϊκή ένωση; Δηλαδή έχει δίκιο; Δηλαδή δεν σε νοιάζει που η ΕΕ στην οποία ανήκεις ΔΕΝ παίρνει επιπλέον κάτι δις ?;
Έχω μελετήσει στα σοβαρά μόνο μια υπόθεση, αυτή που αφορούσε τον Windows Media Player. Είμαι υπερ της Microsoft, ο καθένας προσφέρει ότι μπορεί να προσφέρει ασχέτως αν ο ανταγωνισμός δεν μπορεί να προσφέρει τα ίδια. Δηλαδή μήπως και το e-steki να αφαιρέσει καμία κατηγορία έτσι ώστε να μην δημιουργεί μονοπωλιακές τάσεις; :P

Επίσης για την ΕΕ υπάρχει μόνο η Microsoft και η Intel, γιατί πάντα τα βάζει με της Αμερικάνικες πολυεθνικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε θαυμάζω καμία.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι ακόμη και οι πιο διάσημες είναι για πλάκα.
Θες να το αναλύσεις λίγο αυτό; :)
Όσο για το περί υγείας, απλά ήθελα να πω ότι μερικές φορές η ανησυχία για τα περι παραμπενς πχ είναι πιο βλαβερή για την υεία από τα παραμπεν τα ίδια
Αυτό ξαναπέστο!!! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δε θα ηθέλα να το αναλύσω η αλήθεια είναι.

Ας μείνουμε μόνο στην εικασία ότι κάποια πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται κι ότι στο 95% των μεγάλων εταιρειών, τα πάντα είναι αριθμοί και με τους αριθμούς μπορείς να παίξεις πολύ, χωρίς απαραίτητα οι λέξεις ποιότητα και ηθική να μπορούν να
χωρέσουν στο παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δε θαυμάζω εταιρείες. Θαυμάζω ανθρώπους... Οι εταιρείες μπορεί να έχουν στο δυναμικό τους και άτομα που παίρνουν αποφάσεις υπολογίζοντας ΜΟΝΟ το συμφέρον και ποτέ και άλλους παράγοντες. Τονίζω το μόνο θέλοντας να δείξω ότι δεν είμαι στον κόσμο μου. Φυσικά και όλοι οι ηγέτες μεγάλω εταιρειών ή γενικά άτομα που κατέχουν υψηλόβαθμες θέσεις θα πράξουν αναλόγως το συμφέρον της εταιρείας. Δεν τίθεται θέμα... Απλά με στενοχωρεί το γεγονός ότι μερικοί θυσιάζουν τα πάντα στο βωμό της επιτυχίας και του κέρδους. Πείτε με χαζορομαντική αλλά πιστεύω πως ακόμα υπάρχουν άτομα που σκέφτονται και λίγο παραπέρα από το κέρδος και αυτό είναι προς τιμή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε θαυμάζω καμία.
Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι ακόμη και οι πιο διάσημες είναι για πλάκα.

Όσο για το περί υγείας, απλά ήθελα να πω ότι μερικές φορές η ανησυχία για τα περι παραμπενς πχ είναι πιο βλαβερή για την υεία από τα παραμπεν τα ίδια

Δεκτό, αν είναι σε βαθμό υστερίας.
Προσωπικά απλά μου έχει γίνει συνήθεια να κοιτάω γρήγορα τα συστατικά 2-3 προϊόντων και να προτιμήσω αυτό με τα πιο -φαινομενικά έστω- λίγα ή απλά και σίγουρα χωρίς παραμπενς.
Δε βλέπω γιατί κάνει κακό η ενημέρωση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με όσους είπαν πως δεν θαυμάζουν καμιά εταιρία.
Τι είναι μια εταιρία για να τη θαυμάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μία ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τίνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Από μία ιδέα ξεκινάει η εταιρεία αλλά δεν αποτελεί από μόνη της ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι βέβαια.
Η ιδέα αυτή ανήκει σε κάποιον
Αν αξίζει σεβασμό λοιπόν, ο σεβασμός ή ο θαυμασμός αν θέλετε, ανήκει στον εμπνευστή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προσωπικά δεν ξέρω από οικονομικά.
Κάποιες εταιρίες απλά ξεχωρίζουν, για μένα λόγω της αρχικής ιδέας τους.
Μπερδεύτηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Οχι βέβαια.
Η ιδέα αυτή ανήκει σε κάποιον
Αν αξίζει σεβασμό λοιπόν, ο σεβασμός ή ο θαυμασμός αν θέλετε, ανήκει στον εμπνευστή της.

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Γι' αυτό είπα και παραπάνω ότι δε θαυμάζω εταιρείες αλλά ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Οχι βέβαια.
Η ιδέα αυτή ανήκει σε κάποιον
Αν αξίζει σεβασμό λοιπόν, ο σεβασμός ή ο θαυμασμός αν θέλετε, ανήκει στον εμπνευστή της.
Μια εταιρεία μπορεί να έχει πάει μπροστά εξαιτίας πολλών ατόμων σαν σύνολο. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα έπρεπε να θαυμάζουμε ένα άτομο μόνο απ' όλη την εταιρεία.

Θεωρώ αυτονόητο όμως, ότι όταν λέμε ότι θαυμάζουμε πχ την Google, δεν θαυμάζουμε έναν Θεό που βρίσκεται παντού και πουθενά, αλλά αυτούς που καταρτίζουν την Google, σαν σύνολο. Το σύνολο των υπαλλήλων και στελεχών της εταιρείας, έχει κάνει αυτό που εμείς θαυμάζουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα "ενός και μόνο ανθρώπου"
Κάθε ένας από τους ανθρώπους όμως, έχει να προσφέρει και κάτι διαφορετικό, άλλος περισσότερο κι άλλος λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα "ενός και μόνο ανθρώπου"
Κάθε ένας από τους ανθρώπους όμως, έχει να προσφέρει και κάτι διαφορετικό, άλλος περισσότερο κι άλλος λιγότερο.
Οπότε μιας και μπορούμε να δούμε το αποτέλεσμα του συνόλου, θαυμάζουμε το σύνολο, δηλαδή την εταιρεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν για σένα εταιρία=σύνολο, πες το έτσι.
Απλά εγώ δεν πιστεύω σε αυτό το θεώρημα, γιατί όπως είπα και παραπάνω, άλλοι προσφέρουν περισσότερο και άλλοι λιγότερο.
Δεν μπορώ να θαυμάσω τον εμπνευστή της ιδέας της Χ εταιρίας, με την καθαρίστρια που καθαρίζει τις τουαλέτες των γραφείων της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε θα ηθέλα να το αναλύσω η αλήθεια είναι.

Ας μείνουμε μόνο στην εικασία ότι κάποια πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται κι ότι στο 95% των μεγάλων εταιρειών, τα πάντα είναι αριθμοί και με τους αριθμούς μπορείς να παίξεις πολύ, χωρίς απαραίτητα οι λέξεις ποιότητα και ηθική να μπορούν να
χωρέσουν στο παιχνίδι.

Σαφώς, αλλά πολλές φορές η ποιότητα οδηγεί και σε μεγαλύτερα νούμερα ;)

Όσο για όσους είπαν ότι δεν θαυμάζουν εταιρείες αλλά ανθρώπους, σίγουρα κάποιος/οι άνθρωπος/οι βρίσκονται πίσω από τα όποια θαυμαστά επιτεύγματα μιας εταιρείας αλλά δεν είναι πάντα εφικτό να αποδίδουμε σε όλους αυτούς τα αντίστοιχα credits, οπότε κάνουμε τη σύμβαση να μιλάμε για το σύνολο = την εταιρεία. Είναι όπως λέμε "το τάδε πανεπιστήμιο είναι καλό" ενώ προφανώς, και εκεί, δεν συμβάλλουν το ίδιο όλοι στο προσωπικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Οι εταιρείες στην μορφή που έχουν σήμερα έχουν στόχο την αύξηση των κερδών τους και μόνο, με όποιο κόστος.

Σκεφτείτε το λίγο διαφορετικά και δείτε την "εταιρεία", σαν ανθρώπους δίπλα σας, που θα έχουν θεό τους το χρήμα και θα ήταν ικανοί να κάνουν τα πάντα γι αυτό. Θα λέγατε ποιόν συμπαθείς πιο πολύ? Δεν νομίζω.
Με μία πρόχειρη σκέψη, θα μπορούσα να συμπαθήσω μια εταιρεία που με τις υπηρεσίες ή τα προϊόντα που μου προσφέρει:
Δεν προκαλεί ζημία στην υγεία μου
Σέβεται το προσωπικό μου απόρρητο
Δεν εκμεταλλεύεται ανθρώπινη εργασία και δεν καταπατά ανθρώπινα δικαιώματα
Δεν καταστρέφει το περιβάλλον
Παλεύει για να είναι στην θέση που βρίσκεται με δίκαια μέσα(ηθική).

Υπάρχει?

Προτείνω το ντοκυμαντέρ που είχε προβληθεί παλιότερα σε εκπομπή του Κούλογλου με θέμα τις πολυεθνικές εταιρείες(corporations) και κυκλοφόρησε με την Ελευθεροτυπία τον περασμένο Νοέμβριο. Το ντοκυμαντέρ λέγεται "The Corporation". Καθένας βλέπει και βγάζει τα συμπεράσματά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από ένα σημείο και μετά maik85 δεν σε νοιάζει το χρήμα αλλά η δόξα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top