Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δε δέχομαι δικαιολογίες του τύπου "Δεν μπορούσα να τον βλέπω να βασανίζεται"

Τότε ποια δέχεσαι? :confused:

Ντοινκ ρε παιδιά, κουλ, σε κανέναν δεν αρέσει η ιδέα, πονάει, είναι δύσκολη, αλλά όχι άλλη αυστηρότητα.

ούτε κι εγώ θα βοηθούσα, αλλά απλά και μόνο για το λόγο ότι είμαι μεγάλος φλώρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Η αυτοκτονία έχει καταντήσει ένα ουτοπικό αντικείμενο…σήμερα πλέον…Αποτελεί την πιο εύκολη λύση του υλοποιήτη ώστε να ξεφύγει από τα πράγματα - τις κατάστασης που τον βασανίζουν…κάποιες από αυτές εντάσσονται σε ψυχολογικούς παράγοντες και άλλες σε παράγονται που η ίδια η κοινωνία δημιουργεί…θεολογικά η αυτοκτονία είναι πράγμα ικανό να σε στείλει στην κόλαση…πόσοι άνθρωποι αυτοκτόνησαν? Διάσημοι και όχι πλούσιοι και φτωχοί με ψυχολογικά και όχι…Σε οποία διποτε περίπτωση και για οποιους λόγους συμβεί δεν θα πάψει να αποτελεί μια κατακριτέα πράξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Καμία απολύτως δε δέχομαι. Δεν υπάρχει δικαιολογία για κάτι τέτοιο!!! Εσύ δηλαδή δε θα βοηθούσες επειδή φοβάσαι; Κατά τα άλλα το θεωρείς σωστό; Συγγνώμη αλλά διαφωνώ πλήρως...

Προτιμώ να είμαι αυστηρή και να βοηθήσω κάποιον να δει τη ζωή με άλλο μάτι παρά να είμαι ελαστική και να είμαι ηθικός αυτουργός σε κάτι τόσο αποτρόπαιο. Ποια είμαι εγώ που θα αποφασίσει ότι κάποιος δεν πρέπει να ζει; Δε μιλάμε για αυτοκτονία τότε αλλά για δολοφονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τότε ποια δέχεσαι? :confused:

Ντοινκ ρε παιδιά, κουλ, σε κανέναν δεν αρέσει η ιδέα, πονάει, είναι δύσκολη, αλλά όχι άλλη αυστηρότητα.

ούτε κι εγώ θα βοηθούσα, αλλά απλά και μόνο για το λόγο ότι είμαι μεγάλος φλώρος
Πες μας πρώτα εσύ, με ποια δικαιολογία θα έκανες αποδεκτό ένα παρόμοιο αίτημα, ενός δικού σου ανθρώπου, συγγενή ή φίλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Η μοναδική δικαιολογία στη συναίνεση είναι ο σεβασμός.Και εννοείται πως αν αγαπάς τον άλλο δεν θα θες να τον αφήσεις να κάνει αυτό που κάνει,αλλά και εσύ προτιμάς να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που πεθαίνει καθημερινά,έναν ζωντανό-νεκρό;
Αυτό δεν είναι λίγο εγωιστικό;

Δηλαδή ρε γα%$^$%^το πως συμβουλεύετε έναν εργαζόμενο να παραιτηθεί από την δουλειά του όταν δεν πάει άλλο;Πως παραιτείστε από μια σχέση;Γιατί μόνο τότε εγκρίνουμε μια παραίτηση;
Αυτό είναι η αυτοκτονία..Να λες στη ζωή παραιτούμαι πριν σε σχολάσει αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η μοναδική δικαιολογία στη συναίνεση είναι ο σεβασμός.Και εννοείται πως αν αγαπάς τον άλλο δεν θα θες να τον αφήσεις να κάνει αυτό που κάνει,αλλά και εσύ προτιμάς να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που πεθαίνει καθημερινά,έναν ζωντανό-νεκρό;
Αυτό δεν είναι λίγο εγωιστικό;

Δηλαδή ρε γα%$^$%^το πως συμβουλεύετε έναν εργαζόμενο να παραιτηθεί από την δουλειά του όταν δεν πάει άλλο;Πως παραιτείστε από μια σχέση;Γιατί μόνο τότε εγκρίνουμε μια παραίτηση;
Αυτό είναι η αυτοκτονία..Να λες στη ζωή παραιτούμαι πριν σε σχολάσει αυτή.
Καλά τι συγκρίνεις τώρα;
Αν κάποιος παραιτηθεί απο μια σχέση ή μια δουλειά, έχει πάρα πολλές πιθανότητες να βρει μια άλλη. Και μάλιστα καλύτερη.
Κανείς δεν θέλει να βλέπει έναν άνθρωπο δίπλα του όπως τον περιγράφεις.
Αλλά δεν είναι λύση αυτό που προτείνεις.
Επίσης, πάλι δεν απάντησες στην ερώτησή μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η μοναδική δικαιολογία στη συναίνεση είναι ο σεβασμός.Και εννοείται πως αν αγαπάς τον άλλο δεν θα θες να τον αφήσεις να κάνει αυτό που κάνει,αλλά και εσύ προτιμάς να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που πεθαίνει καθημερινά,έναν ζωντανό-νεκρό;
Αυτό δεν είναι λίγο εγωιστικό;

Δηλαδή ρε γα%$^$%^το πως συμβουλεύετε έναν εργαζόμενο να παραιτηθεί από την δουλειά του όταν δεν πάει άλλο;Πως παραιτείστε από μια σχέση;Γιατί μόνο τότε εγκρίνουμε μια παραίτηση;
Αυτό είναι η αυτοκτονία..Να λες στη ζωή παραιτούμαι πριν σε σχολάσει αυτή.
Δηλαδή: Ο αετός πεθαίνει στον αέρα, ελεύθερος και δυνατός;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Καλά τι συγκρίνεις τώρα;
Αν κάποιος παραιτηθεί απο μια σχέση ή μια δουλειά, έχει πάρα πολλές πιθανότητες να βρει μια άλλη. Και μάλιστα καλύτερη.
Κανείς δεν θέλει να βλέπει έναν άνθρωπο δίπλα του όπως τον περιγράφεις.
Αλλά δεν είναι λύση αυτό που προτείνεις.
Επίσης, πάλι δεν απάντησες στην ερώτησή μου....

Φίλε deadhead_pirate από ότι κατάλαβα διαφωνείς σε οποιαδήποτε προσπάθεια του ανθρώπου στην αυτοκτονία. Για οποιοδήποτε λόγο. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το έχω αναφέρει και παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ε τότε τι μιλάω.Από τη μία μπαίνει από την άλλη βγαίνει.ουφ.Deja vu η κατάσταση.Άλλος ένας κάθετος,άλλο ένα χ.Παμ' παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ε τότε τι μιλάω.Από τη μία μπαίνει από την άλλη βγαίνει.ουφ.Deja vu η κατάσταση.Άλλος ένας κάθετος,άλλο ένα χ.Παμ' παρακάτω.
Παρακάτω, λέει, πως τα χρώματα του ονείρου έχουν αξία και όχι τα ονειρικά χρώματα... και αυτό ένας αυτόχειρας, ποτέ δεν θα το αγγίξει σαν αίσθηση, αν δεν μετανιώσει, τουλάχιστον πριν τη συνειδητή επαλήθευση της πρόσκαιρης "ανοησίας' του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Αγαπητέ κατακριτή,αν αγαπάς τόόόόσο πολύ τη ζωή,ξεκόλλα από το Pc,βγες έξω-Κυριακή είναι- και ζήσε.Και άσε την αυτοκτονία για κάποιον που βλέπει μόνο ασπρόμαυρες ταινίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θα το εκλάβω σα ναι...

Οπότε θεωρείς ότι ένας άνθρωπος πρέπει να ζήσει οπωσδήποτε και αν επιχειρήσει την αυτοκτονία είναι αδύναμος (και ίσως και ανόητος). Η άποψη σου είναι ότι ένας άνθρωπος του οποίου η ζωή ήταν να απολαμβάνει τη ζωή και να χαίρεται κάθε στιγμή της όπως ο πρωταγωνιστής στη ταινία "Η θάλασσα μέσα μου" που αναφέρθηκε παραπάνω δε πρέπει να αυτοκτονήσει αν το χάσει αυτό. Το ίδιο και ένας άνθρωπος στη πραγματικότητα του οποίου η ίδια η ύπαρξη αποτελεί ένα καθημερινό μαρτύριο (ένας καρκινοπαθής στα τέλος της αρρώστιας).

Ουσιαστικά, αρνείσαι την ιδιαιτερότητα των καταστάσεων και υποστηρίζεις ότι είναι κατακριτέοι οι παραπάνω λόγοι όπως ας πούμε και το φλερτ της αυτοκτονίας της diotima το οποίο απλώς η ίδια έχει υπερεκτιμήσει κατα πάσα πιθανότητα (κοπέλα μου όλοι έχουμε τάσεις αυτοκτονίας δεν είσαι η μόνη και αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό λόγο ξεκόλλα γιατί μέσα στη πλάκα μπορεί και να το κάνεις, μη το πολυσκέφτεσαι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο).

Από αυτά βλέπω ότι κυριαρχεί η ιδέα μέσα από διάφορα post αρκετών η έντονη απαξίωση στην αυτοκτονία γενικά χωρίς κατανόηση. Μου θυμίζει τη τιμωρία στο μεσαίωνα όπου αν μια αυτοκτονία αποτύγχανε τότε οι αρχές κρέμαγαν τον παρολίγο αυτόχειρα. Και βλέπω ότι περιγράφεται η ζωή σαν υποχρέωση. Ε δεν είναι! Ίσως να με θεωρείς ηδονιστή αλλά αν κάτι σε χαλάει υπερβολικά σε σημείο να υποφέρεις κόψτο.

Η ζωή είναι δικαίωμα...

Φιλικά και χωρίς διάθεση να προσβάλλω κάποιον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ξεκόλλα από το Pc,βγες έξω-Κυριακή είναι- και ζήσε.

Παω για καφέ θα διαβάσω τις απαντήσεις αργότερα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αγαπητέ κατακριτή,αν αγαπάς τόόόόσο πολύ τη ζωή,ξεκόλλα από το Pc,βγες έξω-Κυριακή είναι- και ζήσε.Και άσε την αυτοκτονία για κάποιον που βλέπει μόνο ασπρόμαυρες ταινίες.
Επρεπε να ήσουν εδώ τώρα να δεις τι γίνεται σπίτι.
18 άτομα, έχουμε στήσει ένα πάρτυ από τις 11 το πρωί, τρώμε πίνουμε χορεύουμε τραγουδάμε....
Ασε τα ασπρόμαυρα μελό και ζήσε.....

Θα το εκλάβω σα ναι...

Οπότε θεωρείς ότι ένας άνθρωπος πρέπει να ζήσει οπωσδήποτε και αν επιχειρήσει την αυτοκτονία είναι αδύναμος (και ίσως και ανόητος). Η άποψη σου είναι ότι ένας άνθρωπος του οποίου η ζωή ήταν να απολαμβάνει τη ζωή και να χαίρεται κάθε στιγμή της όπως ο πρωταγωνιστής στη ταινία "Η θάλασσα μέσα μου" που αναφέρθηκε παραπάνω δε πρέπει να αυτοκτονήσει αν το χάσει αυτό. Το ίδιο και ένας άνθρωπος στη πραγματικότητα του οποίου η ίδια η ύπαρξη αποτελεί ένα καθημερινό μαρτύριο (ένας καρκινοπαθής στα τέλος της αρρώστιας).

Ουσιαστικά, αρνείσαι την ιδιαιτερότητα των καταστάσεων και υποστηρίζεις ότι είναι κατακριτέοι οι παραπάνω λόγοι όπως ας πούμε και το φλερτ της αυτοκτονίας της diotima το οποίο απλώς η ίδια έχει υπερεκτιμήσει κατα πάσα πιθανότητα (κοπέλα μου όλοι έχουμε τάσεις αυτοκτονίας δεν είσαι η μόνη και αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό λόγο ξεκόλλα γιατί μέσα στη πλάκα μπορεί και να το κάνεις, μη το πολυσκέφτεσαι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο).

Από αυτά βλέπω ότι κυριαρχεί η ιδέα μέσα από διάφορα post αρκετών η έντονη απαξίωση στην αυτοκτονία γενικά χωρίς κατανόηση. Μου θυμίζει τη τιμωρία στο μεσαίωνα όπου αν μια αυτοκτονία αποτύγχανε τότε οι αρχές κρέμαγαν τον παρολίγο αυτόχειρα. Και βλέπω ότι περιγράφεται η ζωή σαν υποχρέωση. Ε δεν είναι! Ίσως να με θεωρείς ηδονιστή αλλά αν κάτι σε χαλάει υπερβολικά σε σημείο να υποφέρεις κόψτο.

Η ζωή είναι δικαίωμα...

Φιλικά και χωρίς διάθεση να προσβάλλω κάποιον :)
Τίποτα από όλα τα παραπάνω δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Αυτά είναι δικά σου λόγια και όχι δικά μου.
Εγώ απλά λέω, και ξαναλέω μάλλον, οτι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα, αρκεί να προσπαθήσουμε λιγάκι παραπάνω.
Αλίμονο, αν η ζωή ήταν υποχρέωση και αλίμονο σε όσους την αντιμετωπίσουν έτσι.
Η ζωή είναι ένα θείο δώρο, και δεν θα ήμουν καθόλου αρνητικός ως προς την αυτοκτονία, αν ήμουν τόσο βέβαιος οτι θα είχα κι άλλα τέτοια δώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Μελό;;;;;αχαχαχαχααχ εγώ μελό;;τσκ..συμμαζέψου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Τίποτα από όλα τα παραπάνω δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Αυτά είναι δικά σου λόγια και όχι δικά μου.
Εγώ απλά λέω, και ξαναλέω μάλλον, οτι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα, αρκεί να προσπαθήσουμε λιγάκι παραπάνω.
Αλίμονο, αν η ζωή ήταν υποχρέωση και αλίμονο σε όσους την αντιμετωπίσουν έτσι.
Η ζωή είναι ένα θείο δώρο, και δεν θα ήμουν καθόλου αρνητικός ως προς την αυτοκτονία, αν ήμουν τόσο βέβαιος οτι θα είχα κι άλλα τέτοια δώρα.


Με συγχωρείς αλλά αυτά μου έδωσες να καταλάβω. Αν δεν ισχύουν χαίρομαι... Αλλά σε τι ακριβώς πέφτω έξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σύγκρινε, αυτά που είπες και αυτό που είπα εγώ μετά, και θα βρεις τις διαφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ = ΔΕΙΛΙΑ Πρέπει να βρίσκουμε ΠΑΝΤΑ τη δύναμη και να αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες της ζωής. ΄Οσο υπάρχει η λογική στον άνθρωπο υπάρχει και η δύναμη αυτή μέσα του να αντέξει το οτιδήποτε. Λίγο αισιοδοξία δε βλάπτει. Ποτέ δε ξέρεις τι σου ξημερώνει το αύριο. Αν λοιπόν καταφέρεις να ξεπεράσεις το σήμερα θα ζήσεις να το δεις. ΑΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ, ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρήκαν όμως το κουράγιο και τη δύναμη και συνέχισαν.
Αν μπορούν αυτοί, μπορούν όλοι.

Εμενα και αν βρισκει αντιθετη...δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top