Οπλοκατοχή, ποια η γνώμη σας;

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί όλοι ορμάτε να δώσετε ως παράδειγμα την Αμερική? Ας δούμε και άλλες χώρες, και συγκεκριμένα την Ελβετία, η οποία έχει όλως παραδόξως πιο ελεύθερους νόμους όσο αφορούν την οπλοκατοχή. Στηρίζομαι στην wikipedia ( https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_firearm-related_death_rate https://en.wikipedia.org/wiki/Estimated_number_of_guns_per_capita_by_country), επειδή είναι αργά, αλλά οι πηγές τους φαίνονται εντάξει. Αυτοκτονίες τις αποκλείω καθώς δεν με ενδιαφέρουν σε αυτό το θέμα, για ανθρωποκτονίες μίλησες.

Firearm-related homicides per 1,000,000 population per year (η wiki έχει 100,000 και το μετέτρεψα επί 10 για σύγκριση με το σχήμα σου και έβαλα και τα όπλα ανά 100 κατοίκους).
Ελλάδα: 5,3 -
22.5 όπλα ανά 100 κατοίκους (πολύ περιορισμένη οπλοκατοχή, σε βαθμό που μόνο οι... κλέφτες έχουν!)
Ελβετία: 2,3 - 45.7 όπλα ανά 100 κατοίκους (σχεδόν τελείως ελεύθερη οπλοκατοχή με μικρές προϋποθέσεις)
Σουηδία: 1,9 -
31.6 όπλα ανά 100 κατοίκους
Αυστρία: 1,0 - 30.4 όπλα ανά 100 κατοίκους (γενικά ελεύθερη οπλοκατοχή, όχι όσο η Ελβετία αλλά και πάλι)
Ισλανδία: 0,0!!! - 30.3 όπλα ανά 100 κατοίκους

Και για τις χώρες που ανέφερες στο διάγραμμα, ο Καναδάς έχει 30.8 όπλα ανά 100 κατοίκους, η Γαλλία 31.2 και η Γερμανία 30.3.

Πέρα από αυτό όμως, πιστεύω ότι το συγκεκριμένο μετρικό είναι λάθος. Ναι, σίγουρα, αν έχεις εύκολα διαθέσιμα όπλα θα έχεις πολύ μεγαλύτερο ποσοστό φόνων με όπλα. Επίσης, η νόμιμη χρήση για αυτοάμυνα θεωρείται "justifiable homicide" και συμπεριλαμβάνεται, κάτι το οποίο βρίσκω παράλογο: ολόκληρη η λογική είναι ότι παίρνεις ένα όπλο για να προστατεύσεις τον εαυτό σου και την οικογένειά σου, το να το χρησιμοποιήσεις για τον λόγο αυτό είναι ένα λυπηρό αλλά πλήρως αιτιολογημένο γεγονός. It's not a bug, it's a feature. Το ερώτημα είναι τα βίαια εγκλήματα σε σύνολο: το να μειώσω τους φόνους επειδή έριξα τα justifiable homicides για να αυξήσω τους βιασμούς για παράδειγμα δεν είναι και κανένα κατόρθωμα.

Και υπάρχουν και διαφορετικές μελέτες. Το να πεις ότι 'όλες' οι μελέτες συνδέουν τα όπλα με την εγκληματικότητα είναι σοβαρό λάθος. Υπάρχει αυτή, π.χ., που στηρίζεται σε δεδομένα του CDC:


Το συγκεκριμένο διάγραμμα το έχω σχολιάσει παραπάνω:

H μεγάλη μείωση των ανθρωποκτονιών έγινε κατά το χρονικό διάστημα όπου δεν υπήρξε ραγδαία αύξηση του αριθμού των όπλων, μεταξύ του 1994 και 2000. Συμπεραίνω από αυτό ότι τα δύο γεγονότα που προσπαθεί να συνδέσει δε σχετίζονται μεταξύ τους, επειδή σε διαφορετικό χρόνο υπάρχουν διαφορετικές κοινωνικο-οικονομικές συνθήκες που θα μπορούσαν να εξηγήσουν τις μεταβολές. Νόημα έχει να συγκριθούν οι τιμές όχι τόσο διαχρονικά, αλλά στο ίδιο χρονικό διάστημα, μεταξύ χωρών με παρόμοιες κοινωνικο-οικονομικές συνθήκες.

Η πρώτη έρευνα που έχω παραθέσει είναι μια πρόσφατη μεταανάλυση. Οι μετααναλύσεις αποτελούν το πιο ισχυρό στατιστικό εργαλείο που τεκμηριώνουν μια υπόθεση. Δε μιλάμε για κάποιες οποιεσδήποτε μελέτες. Πρόκειται να γίνουμε επιστήμονες, εκείνα που λέμε οφείλουμε να τα στηρίζουμε και να τα τεκμηριώνουμε με μια αποδεκτή μεθοδολογία. Το πόσο σοβαρή είναι μια δημοσίευση εξαρτάται από το πού είναι δημοσιευμένη, ποιοι είναι οι συγγραφείς και φυσικά, πόσο σωστή είναι η μεθοδολογία και κατά πόσο υπάρχουν ή όχι συστηματικά σφάλματα, συγχητικοί παράγοντες κα. Χρησιμοποιούμε γνώσεις που μας παρέχονται από τη σχολή, με μαθήματα όπως ιατρική στατιστική, επιδημιολογία κτλ τα οποία εισάγουν σε αυτόν τον τρόπο σκέψης. Μια ολοκληρωμένη μελέτη δεν αποτελείται από ένα απλό διάγραμμα. Το διάγραμμα που έβαλα παραπάνω είναι ενδεικτικό και έχω εξηγήσει για ποιους λόγους θεωρώ ότι είναι σχετικά αντιπροσωπευτικό. Το αποτέλεσμα των περισσότερων αν θέλετε μελετών, και συγκεκριμένα της πρόσφατης μεταανάλυσης είναι ότι η αύξηση των όπλων συνεπάγεται αύξηση των ανθρωποκτονιών. Αυτό είναι γεγονός, είναι αποδεδειγμένο και δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε παραπάνω.

Όμως ειλικρινά δεν με ενδιαφέρουν τα στατιστικά εδώ. Πρόσεχε, δεν λέω ότι δεν τα εμπιστεύομαι σε σύνολο, προς θεού. Και πιθανώς, με αρκετή έρευνα, να βρούμε ότι έχεις και δίκιο και ότι επιτρέποντας τα όπλα αυξάνεις τους φόνους. Ακόμα και αν βγάλουμε από μέσα τα justifiable homicides. Το ερώτημα είναι αν έχεις το ηθικό δικαίωμα να αφοπλίσεις και να αφήσεις ανυπεράσπιστους τόσους ανθρώπους για να έχεις την ψευδαίσθηση της ασφάλειας - που στα αλήθεια είναι ψευδαίσθηση. Απλά σκέψου πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να φτιάξει εκρηκτικά από κοινά υλικά και να προκαλέσει χάος, ή να πάρει ένα φορτηγό και να γαζώσει την Αριστοτέλους π.χ. (όπως δυστυχώς έγινε στην Γαλλία).

Εγώ θα ξαναρωτήσω. Σε αυτούς που θα θυσιαστούν στον βωμό της κοινωνικής προόδου (αν το να είσαι ανυπεράσπιστος είναι κοινωνική πρόοδο) τι θα πεις? "Θα μπορούσες να προστατεύσεις τον εαυτό σου, αλλά επειδή φοβάμαι τα όπλα, θα κάτσεις να σε σφαγιάσουν στο ίδιο σου το σπίτι."

Να απαντήσω, θέτοντας διαφορετικά την ερώτηση: Σε μία κοινότητα που η οπλοκατοχή είναι ελεύθερη, ένα άτομο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δολοφονηθεί σε σχέση με μια κοινότητα που η οπλοκατοχή είναι περιορισμένη (κατά μέσο όρο). Σε ποια κοινότητα από τις δύο θα συνέφερε το άτομο αυτό να ζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 15542419_1130487253716846_289165939592140705_n.jpg
    15542419_1130487253716846_289165939592140705_n.jpg
    42.5 KB · Εμφανίσεις: 361

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Να απαντήσω, θέτοντας διαφορετικά την ερώτηση: Σε μία κοινότητα που η οπλοκατοχή είναι ελεύθερη, ένα άτομο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δολοφονηθεί σε σχέση με μια κοινότητα που η οπλοκατοχή είναι περιορισμένη (κατά μέσο όρο). Σε ποια κοινότητα από τις δύο θα συνέφερε το άτομο αυτό να ζει;

Σε μια κοινοτητα που καποιος δεν θα ειχε λογο να διαπραξει φονο. Αυτη θα συνεφερε καποιον να ζησει. Αμα ειναι ετσι ας απαγορευσουμε τα μαχαιρια, τα κατσαβιδια, το καπνισμα, τα λιπαρα φαγητα και οτιδηποτε αλλο μπορει να προκαλεσει θανατο.

Οταν καποιος μαχαιρωνει, φταιει ο ιδιος
Οταν καποιος σαπιζει καποιον στο ξυλο, φταιει ο ιδιος
Οταν καποιος πυροβολει, φταιει το οπλο.

Fuck logic

Η οπλοκατοχη ειναι απαραιτητη για την ελευθερια. Πρεπει να εχουμε το δικαιωμα να υπερασπιζομαστε την περιουσια μας και την οικογενεια μας απο οποιον μας απειλει, ειτε αυτος ειναι ενα ληστης ειτε αυτο ειναι ενα καταπιεστικο κρατος.

Επισης στην Αμερικη οι πολεις με τη μεγαλυτερη βια που σχετιζεται με οπλα, ειναι και οι πολεις με τους αυστηροτερους κανονες για την οπλοκατοχη. Δηλαδη οι πολιτες δεν μπορουν να εχουν οπλα αλλα οι συμμοριες αλλωνιζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Αμα ειναι ετσι ας απαγορευσουμε τα μαχαιρια, τα κατσαβιδια, το καπνισμα, τα λιπαρα φαγητα
Αυτά προκαλούν αργό θάνατο, ποιός όμως θέλει να πεθάνει γρήγορα;:P
Προσωπικά τα προτιμώ από τα όπλα γιατί έτσι κάνω εγώ κακό στον εαυτό μου, το θέμα είναι να μην μας κάνει άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα άλλα αντικείμενα που ανέφερες έχουν και άλλες χρησιμότητες, το όπλο η μόνη χρησιμότητα του είναι να πυροβολήσεις κάποιον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Τα άλλα αντικείμενα που ανέφερες έχουν και άλλες χρησιμότητες, το όπλο η μόνη χρησιμότητα του είναι να πυροβολήσεις κάποιον άλλον.

Το να πυροβολήσω τον εισβολέα στο σπίτι μου για να μην με σφάξει εμένα και την οικογένειά μου είναι η ύψιστη χρήση ενός εργαλείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το να πυροβολήσω τον εισβολέα στο σπίτι μου για να μην με σφάξει εμένα και την οικογένειά μου είναι η ύψιστη χρήση ενός εργαλείου.

Ο εισβολέας πιθανότατα θα μπει την ώρα που θα λείπεις, πιο αποτελεσματικό θα ήταν να έχεις σύστημα ασφαλείας και κανένα σκυλί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Η Yolandi θα είναι η μόνη που θα αισθάνεται ασφαλής με την οπλοκατοχή, εμένα απ' την άλλη στείλτε με σε άλλη χώρα -χωρίς όπλα- αν τύποι και τύπισσες σαν αυτήν αποκτήσουν άδεια.

Δηλαδή θα μπει ο κλέφτης μέσα στο σπίτι σου να σου πάρει την τηλεόραση και εσύ θα τον σκοτώσεις? Ναι το καταλάβαμε δικός σου χώρος, αλλά θα σκοτώσεις άνθρωπο? Έπειτα θα μπορείς να ζήσεις με τον εαυτό σου αν έχεις πάρει μια ζωή?
Η ασφάλεια του όπλου θα είναι μόνο μέσα στο σπίτι ή θα το κουβαλάς παντού? Και αν στο κλέψουν και αρχίσουν άτομα πιο τρελά από σένα να σκοτώνουν κόσμο? Αν είσαι δασκάλα θα μπορείς να παίρνεις το όπλο σου στο σχολείο με τα παιδάκια ή απλώς οι δασκάλες δεν θα έχουν δικαίωμα στο νέο trend προστασίας? Αν επιτρέψουμε τα όπλα θα απαγορεύσουμε και το αλκοόλ? Ή απλά οι τυπικοί τσακωμοί έξω από τα κλάμπ θα γίνουν φόνοι?

Απ' την κρήτη είμαι κοπελιά, μίλα μου για οπλοκατοχή.
Fan fact (δικό μου δεν έχει κανένα νόημα σαν επιχείρημα αλλά μια και λέμε τα δικά μας εδώ μέσα): Όσα άτομα γνωρίζω μέχρι τώρα που έχουν κάποιου είδους όπλο, από αυτά τα απλά τα μικρά (δεν ξέρω πως τα λέτε εσείς οι james bond-wanna be/θέλω να προστατεύσω τον εαυτό μου) μέχρι καραμπίνες, δεν συμπαθώ κανένα. But that's just me

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει ότι μέχρι τώρα έχετε γράψει.


Προσωπικά κατακρίνω τον εαυτό μου που δεν έχει αγοράσει ακόμα πιστόλι για αυτοάμυνα στο σπίτι μου.


Και θέλω να πω μπράβο στον 88 χρονο που είχε τα κότσια να πυροβολήσει (αμυντικά) σ αυτούς που σίγουρα θα τον κακοποιούσαν, θα τον σιδέρωναν, θα τον βασάνιζαν για να τον κλέψουν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει ότι μέχρι τώρα έχετε γράψει.


Προσωπικά κατακρίνω τον εαυτό μου που δεν έχει αγοράσει ακόμα πιστόλι για αυτοάμυνα στο σπίτι μου.


Και θέλω να πω μπράβο στον 88 χρονο που είχε τα κότσια να πυροβολήσει (αμυντικά) σ αυτούς που σίγουρα θα τον κακοποιούσαν, θα τον σιδέρωναν, θα τον βασάνιζαν για να τον κλέψουν.



Να παρουμε ολοι απο ενα να σκοτωνουμε ο ενας τον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αυτό που μ'αρέσει σε μερικούς είναι ότι δεν μας φτάνει το χάλι μας, δημιουργούμε και προβλήματα εισαγόμενα που καμία εφαρμογή δεν θα είχαν εδώ. Αλλά η γραμμή που ακολουθεί ο καθένας είναι πιο σημαντική από το να κοιτάξουμε τις επιπτώσεις σε κάθε θέμα ξεχωριστά.
Το άλλο που μου αρέσει είναι ότι ο 88χρονος θα κατηγορούνταν από τους ίδιους ανθρώπους αν η κατάσταση ήταν λίγο διαφορετική.
Το τρίτο που μου αρέσει είναι ότι οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι πιστεύουν πως οι απόψεις τους είναι δικές τους. Αν έχω άδικο, λύστε μου την απορία γιατί ήρθε στο προσκήνιο αυτό το θέμα τώρα. Να μου το πείτε αν είναι να διαμαρτυρηθώ κι εγώ για την uber.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Αυτό που μ'αρέσει σε μερικούς είναι ότι δεν μας φτάνει το χάλι μας, δημιουργούμε και προβλήματα εισαγόμενα που καμία εφαρμογή δεν θα είχαν εδώ. Αλλά η γραμμή που ακολουθεί ο καθένας είναι πιο σημαντική από το να κοιτάξουμε τις επιπτώσεις σε κάθε θέμα ξεχωριστά.
Το άλλο που μου αρέσει είναι ότι ο 88χρονος θα κατηγορούνταν από τους ίδιους ανθρώπους αν η κατάσταση ήταν λίγο διαφορετική.
Το τρίτο που μου αρέσει είναι ότι οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι πιστεύουν πως οι απόψεις τους είναι δικές τους. Αν έχω άδικο, λύστε μου την απορία γιατί ήρθε στο προσκήνιο αυτό το θέμα τώρα. Να μου το πείτε αν είναι να διαμαρτυρηθώ κι εγώ για την uber.


Η θέση σου ποια είναι ακριβως επι του θέματος γιατι δεν έχω καταλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Προσωπικά επειδή η ζωή είναι μικρή και ζούμε μόνο μια φορά Θα προτιμούσα αν στην ακραία περίπτωση μου συνέβαινε κάτι τέτοιο όπως να μπουν ληστές με όπλα στο σπίτι μου ή κάτι παρόμοιο να είχα μια επιλογή στο να αμυνθω παρά να ημουν στο έλεος τους να με βασανισουν ή δεν ξέρω και εγω τι. Ούτως ή άλλως όταν κάποιος θελει να βρει όπλο για να παρανομησει θα το βρει. Σε μια χώρα με νόμιμη οπλοκατοχή αυτοί που θα αποκτήσουν όπλο είναι κυρίως αυτοί που θα το έχουν για αμυντική χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Προσωπικά επειδή η ζωή είναι μικρή και ζούμε μόνο μια φορά Θα προτιμούσα αν στην ακραία περίπτωση μου συνέβαινε κάτι τέτοιο όπως να μπουν ληστές με όπλα στο σπίτι μου ή κάτι παρόμοιο να είχα μια επιλογή στο να αμυνθω παρά να ημουν στο έλεος τους να με βασανισουν ή δεν ξέρω και εγω τι. Ούτως ή άλλως όταν κάποιος θελει να βρει όπλο για να παρανομησει θα το βρει. Σε μια χώρα με νόμιμη οπλοκατοχή αυτοί που θα αποκτήσουν όπλο είναι κυρίως αυτοί που θα το έχουν για αμυντική χρήση.

Ποιος το λεει οτι αυτοι που θα αποκτησουν οπλο θα το εχουν για αμυντικη χρηση ;
Εδω καλα καλα αυτοι που επιτρεπεται να εχουν οπλο (αστυνομικοι κλπ) δεν ειναι καλα ψυχικα , θα ειναι ψυχικα υγιεις οι <<τρελοι>> πολιτες ;
Να σοβαρευτουμε λιγο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Σε μια κοινωνία, όταν ΟΛΟΙ έχουν όπλα, ΟΛΟΙ τα χρειαζονται.

Αν κανείς δεν έχει όπλο, κανείς δεν το χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μια χώρα με νόμιμη οπλοκατοχή αυτοί που θα αποκτήσουν όπλο είναι κυρίως αυτοί που θα το έχουν για αμυντική χρήση.

Oh really? :P Μάλλον το ακριβώς αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το οπλο περισσοτερο μπελα φερνει,,καλυτερα να ειχε κανα ματσουκι ξυλο να τους βαραγε μια.. ψυχραιμια γερα νευρα ...οχι για τον πολυ κοσμο που πανω στον πανικο και το φοβο βαραει οπου βρισκει.. τον ανθρωπο θα τον αφησουν,,μαλλον αλλα γιατι να βρει μπελα για κατι τσ@γλανια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα, σε μια κοινωνία χωρίς όπλα δεν χρειάζονται όπλα. Που υπάρχει μια τέτοια κοινωνία; Στην Ελλάδα; Χαχαχαχαχαχα ας γελάσω. Δηλαδή οι ληστές θέλετε να μου πείτε ότι δεν έχουν όπλα ε; Klean με την λογική αυτή, αυτη την στιγμή μου λες δηλαδή ότι ο παράνομος θα περιμένει να γινει νόμιμη η οπλοκατοχή για να αποκτήσει έτσι όπλο γιατί το να αποκτήσει ένα όπλο παράνομα δεν το αντέχει η καθαρη συνείδηση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα, σε μια κοινωνία χωρίς όπλα δεν χρειάζονται όπλα. Που υπάρχει μια τέτοια κοινωνία; Στην Ελλάδα; Χαχαχαχαχαχα ας γελάσω. Δηλαδή οι ληστές θέλετε να μου πείτε ότι δεν έχουν όπλα ε; Klean με την λογική αυτή, αυτη την στιγμή μου λες δηλαδή ότι ο παράνομος θα περιμένει να γινει νόμιμη η οπλοκατοχή για να αποκτήσει έτσι όπλο γιατί το να αποκτήσει ένα όπλο παράνομα δεν το αντέχει η καθαρη συνείδηση του.


Ποιοι ληστές εδώ και άλλοι έχουν οπλα ή δινουν οπλισμο σε κοσμο χωρις να το πάρουν χαμπάρι. Ποσοι μπαινουν σε γηπεδο μέσα με φωτοβολίδες μαζι τους. Ποσοι πάνε σε πορειες για να προκληθουν μετα φασαριες και φέρουν κανονικα οπλισμο χωρις να τους ελέγξει κανεις. Πηγαινε σε ένα κατάστημα με ναυτικά ειδη και ζητα βεγγαλικά θα σου πει απλά την τιμή ο πωλητης και θα στα δώσει. Και ρωταω τωρα εγω τι δουλεια έχεις εσυ που δεν έχεις βάρκα να προμηθεύεσαι βεγγαλικά από τέτοια μαγαζια. Κάνει κανεις έλεγχο αν έχεις άδεια για βάρκα; όχι. Κανεις από τους μαγαζάτορες ή ελάχιστοι.


Κανονικα θα έπρεπε να παιρνουν την άδεια φωτοτυπια και να την κολλάνε πισω από το τιμολογιο πώλησης. Οποτε σε έλεγχο κάθε μηνα από την αστυνομια να δειχνουν ..... ποσα αρχικα τεμάχια βεγγαλικά παρέλαβαν 30. Ποσα έχουν; 20 που πηγαν τα 10; εδώ στο αρχειο .... 10 τιμολογια με επισυναπτόμενες 10 άδειες από βάρκες. Οποτε ξέρεις ότι οι 10 που πήραν βεγγαλικά και πυρομαχικά είναι οντως αυτοι οι ιδιοκτητες σκαφων και τα χρειάζονται σαν εφοδια για την βάρκα τους. Τέλος.


ΦΕΚ 277 του 1976 Άρθρο 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Mήπως κανείς ξέρει πόσο κάνει ένα περίστροφο και που μπορώ να το βρω;


Ακόμα μήπως γνωρίζετε πόσο κάνει ένα αεροβόλο πιστόλι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top