• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρές ιατρικές γνώσεις

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο θέμα, αλλά βαριέμαι. Οι γιατροί του φόρουμ, τι έχετε να προτείνετε σε κάποιον που είναι στα όρια της υπερκόπωσης, αλλά έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα οι συνθήκες δεν πρόκειται να αλλάξουν σύντομα;

Βρέθηκα ξαφνικά να κάνω 2 δουλειές και μεταπτυχιακό και, μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον, δεν έχω το περιθώριο να αφήσω κάτι από τα τρία. Τρεις μήνες πάει αυτό το βιολί κι έχω αρχίσει να φρικάρω από την κούραση. Γενικά τρώω καλά και κοιμάμαι σχεδόν πάντα τις ώρες που χρειάζομαι, αλλά και πάλι μέσα στη μέρα ζήτημα να κάθομαι μια ώρα. Θα προσπαθήσω να ρυθμίσω κάπως τις δουλειές, ώστε να έχω μία κενή μέρα την εβδομάδα, αλλά υπάρχει τίποτα που να μπορώ να πάρω στο φαρμακείο για έξτρα ενέργεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να ανοίξω καινούργιο θέμα, αλλά βαριέμαι. Οι γιατροί του φόρουμ, τι έχετε να προτείνετε σε κάποιον που είναι στα όρια της υπερκόπωσης, αλλά έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα οι συνθήκες δεν πρόκειται να αλλάξουν σύντομα;

Βρέθηκα ξαφνικά να κάνω 2 δουλειές και μεταπτυχιακό και, μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον, δεν έχω το περιθώριο να αφήσω κάτι από τα τρία. Τρεις μήνες πάει αυτό το βιολί κι έχω αρχίσει να φρικάρω από την κούραση. Γενικά τρώω καλά και κοιμάμαι σχεδόν πάντα τις ώρες που χρειάζομαι, αλλά και πάλι μέσα στη μέρα ζήτημα να κάθομαι μια ώρα. Θα προσπαθήσω να ρυθμίσω κάπως τις δουλειές, ώστε να έχω μία κενή μέρα την εβδομάδα, αλλά υπάρχει τίποτα που να μπορώ να πάρω στο φαρμακείο για έξτρα ενέργεια;

Το θέμα δεν είναι τόσο ποσοτικό όσο ποιοτικό. Είναι ισορροπημένη η διατροφή σου; Το "τρώω καλά" μεταφράζεται είτε ως "δεν παραλείπω κανένα γεύμα αλλά τρώω πατατάκια και μπέργκερ", είτε ως "φροντίζω να τρώω και το λαχανικό μου, και το ζυμαρικό μου, και το όσπριό μου". Να πίνεις επίσης αρκετό νερό (1,5-2 λίτρα που μεταφράζεται σε 8-10 ποτήρια την ημέρα). Όχι φαγητό μετά τις 10 το βράδυ και σίγουρα όχι junk για βραδινό γιατί μετά ο ύπνος σου δεν θα είναι καλός. Να τρως καλό πρωινό (και ας ξυπνάς μισή ώρα νωρίτερα να το ετοιμάσεις), όχι 2 κουλουράκια με τον καφέ σου ή ντόνατ από το κυλικείο (θα τα κάνεις και αυτά, αλλά όχι κάθε μέρα).

Πάμε τώρα στον ύπνο. Επίσης το θέμα είναι ποιοτικό. Καλύτερα να κοιμάσαι 6 ώρες και να μην σε αποσπάει κανένας (άγχος, σπαστό ωράριο ύπνου, οτιδήποτε), παρά να κοιμάσαι 8ωρο και να ξυπνάς κουρασμένη επειδή δεν μπόρεσες να κλείσεις τον διακόπτη των σκέψεων πριν πέσεις. Εάν σε παίρνει, πέσε και για ένα μισάωρο το μεσημέρι, θα σε αναζωογονήσει πλήρως. Να ξέρεις ότι ο εγκέφαλος χρειάζεται 3 ώρες ύπνου για να κάνει restart, άρα στην περίπτωση που θελήσεις να κοιμηθείς σκόρπια, φρόντισε το μίνιμουμ να είναι το 3ωρο (δυστυχώς η σωματική κόπωση δεν περνάει με το 3ωρο ύπνου αλλά αποκτάς σχετική διαύγεια).

Το πιο απλό που μπορείς να προσθέσεις στην μέρα σου είναι φυσικοί χυμοί πορτοκάλι (π.χ. για δεκατιανό και απογευματινό). Απόφυγε τα ενεργειακά ποτά γιατί είναι τζάμπα θερμίδες. Στο φαρμακείο κυκλοφορούν σκευάσματα πολυβιταμινών, αλλά θα πρότεινα αν είναι να πάρεις κάτι να πάρεις αυτά που έχουν μόνο την βιταμίνη C γιατί πιστεύω ότι θα σου φτάσει και θα σου περισσέψει (αν δεν μπορείς να στύβεις χυμούς). Τσέκαρε επίσης τον σίδηρό σου και το φυλλικό οξύ μήπως έχει δημιουργηθεί κάποια έλλειψη και χρειάζεται να τα αναπληρώσεις και αυτά. Και τέλος, το καλύτερο "ανεβαστικό" είναι η βιταμίνη D, όπερ σημαίνει όποτε έχεις την ευκαιρία, έστω και για 10 λεπτά, πήγαινε με τα πόδια κάπου και μην πάρεις αστικό ή αυτοκίνητο. Πέραν του αέρα που θα σε φυσήξει και του ήλιου, θα συνθέσεις βιταμίνη D και θα σου φτιάξει την διάθεση. :D

Δεν είμαι πολύ υπέρ των πολυβιταμινούχων σκευασμάτων, αλλά επειδή αυτό είναι προσωπική άποψη, αν θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις κάτι μπορείς απλά να ζητήσεις από το φαρμακείο βιταμίνες, ξέρουν. (Ζήτα αυτές που δίνουν στα πανελληνιόπαιδα, είναι ειδική κατηγορία για κάποιο λόγο:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και τέλος, το καλύτερο "ανεβαστικό" είναι η βιταμίνη D, όπερ σημαίνει όποτε έχεις την ευκαιρία, έστω και για 10 λεπτά, πήγαινε με τα πόδια κάπου και μην πάρεις αστικό ή αυτοκίνητο. Πέραν του αέρα που θα σε φυσήξει και του ήλιου, θα συνθέσεις βιταμίνη D και θα σου φτιάξει την διάθεση. :D

Να προσθεσω οτι τα 10 λεπτα δεν αρκουν και οτι αν βγεις μετα τις 3 το μεσημερι ή πριν τις 11 το πρωι, δεν θα συνθεσεις καθολου D. Τουλαχιστον μιση ωρα με εκτεθειμενα προσωπο και χερια (και ποδια αν γινεται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δυστυχώς κάνω όλα όσα ανέφερες, αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα.

Τρώω αρκετά καλά, μιας και μαγειρεύω μόνη μου και φροντίζω να υπάρχει ποικιλία μεγάλη μέσα στην εβδομάδα, και το junk το έχω περιορίσει στις 2φορές/εβδομάδα. Από ύπνο δεν έχω παράπονο, κοιμάμαι 6-7 ώρες τη μέρα, σερί, και δεν νιώθω ότι μου λείπει. Η αλήθεια είναι πως τους χυμούς θα πρέπει να τους καθιερώσω σε καθημερινή βάση. Τώρα πίνω 3-4 φορές την εβδομάδα κανένα smoothie από φρέσκα φρούτα που θα φτιάξω σπίτι (πολλές φορές παίρνω μαζί μου και στη δουλειά). Απλώς ξυπνάω ήδη στις 6:30 και δεν ξέρω αν έχω κουράγιο να ξυπνάω στις 6 για να φτιάχνω πρωινό (μάλλον πρέπει να φτιάχνω από το βράδυ κάτι, που θα μπορώ να παίρνω μαζί μου).

Επίσης δεν έχω έλλειψη D, περπατάω πολύ μέσα στη μέρα, καθώς γενικά πηγαίνω συνέχεια πάνω-κάτω, και με βλέπει ο ήλιος!

Νομίζω ότι απλώς το παράκανα τον Απρίλιο, οπότε κάπου χάθηκε η μπάλα. Μάλλον το πιο σημαντικό είναι να φροντίσω να βρω μια day off, όπου θα ξεκουράζομαι πραγματικά, έστω κι αν είναι κινητή ημέρα μέσα σε κάθε εβδομάδα, και όχι σταθερή.

Μιλ μερσί! :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Να προσθεσω οτι τα 10 λεπτα δεν αρκουν και οτι αν βγεις μετα τις 3 το μεσημερι ή πριν τις 11 το πρωι, δεν θα συνθεσεις καθολου D. Τουλαχιστον μιση ωρα με εκτεθειμενα προσωπο και χερια (και ποδια αν γινεται).

Για την ώρα το ήξερα, ωστόσο για την χρονική διάρκεια αυτό που μας έλεγαν στην γυναικολογία (με αφορμή την εργασία που τους παρουσιάσαμε για την βιταμίνη D), είναι ότι το να καθιερώσεις ημερησίως ένα 10λεπτο με τέταρτο περπάτημα στον ήλιο αρκεί (με εκτεθειμένα τα χέρια σίγουρα). Προφανώς μιλάω για μεσογειακές χώρες όπως η Ελλάδα που ο ήλιος βαράει κατακόρυφα και το καλοκαίρι δεν νοείται να ξεμυτίσεις στο 11-3 χωρίς καπέλο, αντηλιακό και φορητό ανεμιστηράκι. Σε χώρες όπως η Αγγλία ή η Σουηδία που παίρνουν ρεπό με το που ξεπροβάλλει λίγο ο ήλιος, μάλλον πρέπει να καθίσεις μέχρι να κάνεις καινούριες φακίδες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για την ώρα το ήξερα, ωστόσο για την χρονική διάρκεια αυτό που μας έλεγαν στην γυναικολογία (με αφορμή την εργασία που τους παρουσιάσαμε για την βιταμίνη D), είναι ότι το να καθιερώσεις ημερησίως ένα 10λεπτο με τέταρτο περπάτημα στον ήλιο αρκεί (με εκτεθειμένα τα χέρια σίγουρα). Προφανώς μιλάω για μεσογειακές χώρες όπως η Ελλάδα που ο ήλιος βαράει κατακόρυφα και το καλοκαίρι δεν νοείται να ξεμυτίσεις στο 11-3 χωρίς καπέλο, αντηλιακό και φορητό ανεμιστηράκι. Σε χώρες όπως η Αγγλία ή η Σουηδία που παίρνουν ρεπό με το που ξεπροβάλλει λίγο ο ήλιος, μάλλον πρέπει να καθίσεις μέχρι να κάνεις καινούριες φακίδες.:P

Και εμας τα ιδια μας ελεγαν στην ενδοκρινολογια, αλλα οταν παθεις ελλειψη διαπιστωνεις οτι δεν ισχυει :P. Παιζει ρολο και η εποχη, οπως και το χρωμα δερματος. Πχ στην ηπειρωτικη Ελλαδα απο Οκτωβριο/Νοεμβριο μεχρι Μαρτιο δεν συνθετεις γιατι η UV Β ειναι κατω απο 3. Το ιδιο και οταν εχει αρκετη συννεφια. Μην επαναπαυεσαι οτι επειδη ειναι μεσογειακη χωρα δεν μπορεις να παθεις ελλειψη. Δυστυχως γνωριζω αρκετα ατομα στην Ελλαδα με ελλειψη σε διαφορες ηλικιες και εχω διαβασει και ορισμενες ερευνες που ελεγαν οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ηλικιωμενων στην Ελλαδα εχει σοβαρες ελλειψεις κατα την διαρκεια του χειμωνα! Εγω που μενω σε βορεια χωρα η UV B ειναι πανω απο 3 Απριλιο-Οκτωβριο και καθομαι παντα 1 ωρα μεταξυ 12-3 (η UV Β κυμαινεται γυρω στο 8-9 το πολυ τα καλοκαιρια). Νοεμβριο-Μαρτιο (και τις ημερες που εχει συννεφια) παιρνω 5000IU ημερησιως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Υποθέτω η έλλειψη στους ηλικιωμένους σχετίζεται με το ότι δεν βγαίνουν και τόσο έξω όσο οι νέοι, και λόγω και της ηλικίας, όταν το κάνουν φοράνε χειμώνα-καλοκαίρι ζακετάκια οπότε δεν είναι τόσο εύκολο να συνθέσουν βιταμίνη D. Για νεότερες ηλικίες αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι το καλοκαίρι όλο και περισσότεροι χρησιμοποιούν αντηλιακά με αυξημένο δείκτη προστασίας, είτε είναι στην παραλία είτε όχι, οπότε ναι μεν προστατεύονται από καρκίνους του δέρματος αλλά από την άλλη δεν συνθέτουν και την βιταμίνη. Είναι δίκοπο μαχαίρι γενικά :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βασικη ιατρικη γνωση: πλενουμε χερια και δεν βηχουμε-φτερνιζομαστε πανω σε αλλους, κυριως οταν ειμαστε αρρωστοι (που κανονικα τις ημερες που ειμαστε μεταδοτικοι πρεπει να μενουμε μεσα). Ελεος δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν το καταλαβαινω αυτο το μην τρωτε μετα απο τις 10 το βραδυ. Αμα κοιμαμαι καθημερινα στις 3 το βραδυ το τελευταιο μου γευμα ειναι στις 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Δεν το καταλαβαινω αυτο το μην τρωτε μετα απο τις 10 το βραδυ. Αμα κοιμαμαι καθημερινα στις 3 το βραδυ το τελευταιο μου γευμα ειναι στις 2.
Κι εγώ σαν κι εσένα το κάνω και δεν είμαι σε θέση να συμβουλεύω άλλους, αλλά απ' ότι μου έχει πει γιατρός, το γεμάτο στομάχι και η διαδικασία της πέψης τόσο αργά εμποδίζει τον καλό ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σχετικά με τα αντισυλληπτικά
.Λογω πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να λαμβάνω αντισυλληπτικά χάπια καθημερινά.Ωστοσο,αυτο που με προβληματίζει ειναι η αύξηση βάρους που πολλα άτομα αντιμετωπίζουν λόγω αυτών.Ειμαι σε φάση που θέλω να χάσω κάποια κιλά όποτε και μονο στην ιδέα να πάρω κιλά λόγω των χαπιών τρελαίνομαι.Εχετε μήπως κάποια ιδέα περί τούτου να με διαφωτισετε;Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
το γεμάτο στομάχι και η διαδικασία της πέψης τόσο αργά εμποδίζει τον καλό ύπνο.

Πολύ σωστά κι επιπλέον ο οργανισμός μετατρέπει σε τριγλυκεριδια την τροφή που δεν χρησιμοποιεί. Το οποιο είναι επικίνδυνο για τον οργανισμό. Έρευνες δείχνουν ότι όσοι απέχουν περισσότερες ώρες από το φαγητό (από το βράδυ μέχρι το πρωί) τείνουν να είναι πιο αδυνατοι. Αυτό συμβαίνει επειδή μετά από κάθε γεύμα παράγεται ινσουλινη. Το βράδυ όμως κατά τη διάρκεια του ύπνου, κανονικά, παράγεται η μεγαλύτερη ποσότητα της αυξητικης ορμόνης (η οποία καίει λίπος). Η ινσουλινη μειώνει την παραγωγή της αυξητικης ορμονης. Τέλος, η διαδικασία πεψης κρατάει πολλή ώρα και αν τρώει κάποιος αργά, μπορεί να έχει παλινδρομησεις και καουρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σχετικά με τα αντισυλληπτικά
.Λογω πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να λαμβάνω αντισυλληπτικά χάπια καθημερινά.Ωστοσο,αυτο που με προβληματίζει ειναι η αύξηση βάρους που πολλα άτομα αντιμετωπίζουν λόγω αυτών.Ειμαι σε φάση που θέλω να χάσω κάποια κιλά όποτε και μονο στην ιδέα να πάρω κιλά λόγω των χαπιών τρελαίνομαι.Εχετε μήπως κάποια ιδέα περί τούτου να με διαφωτισετε;Ευχαριστώ
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις μια προσεγμένη και ισσοροπημένη διατροφή. Και φυσικά άσκηση όσο μπορείς, ακόμα κι αν αυτή είναι περπάτημα 2-3 φορές την εβδομάδα.
Πάντως είναι εφικτό το να μην πάρεις βάρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις μια προσεγμένη και ισσοροπημένη διατροφή. Και φυσικά άσκηση όσο μπορείς, ακόμα κι αν αυτή είναι περπάτημα 2-3 φορές την εβδομάδα.
Πάντως είναι εφικτό το να μην πάρεις βάρος.

Μάλιστα,δηλαδή ακόμα κι αν κάνω σωστή διατροφή και γυμνάζομαι δεν θα πάρω βάρος;λόγω της κατακράτησης υγρών;θέλω να πω οτι η αύξηση βάρους δεν ειναι αναπόφευκτη ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μάλιστα,δηλαδή ακόμα κι αν κάνω σωστή διατροφή και γυμνάζομαι δεν θα πάρω βάρος;λόγω της κατακράτησης υγρών;θέλω να πω οτι η αύξηση βάρους δεν ειναι αναπόφευκτη ετσι;
Η κατακράτηση υγρών δεν είναι αύξηση βάρους, δεν είναι λίπος δηλαδή αλλά νερό που μπορεί είτε να φύγει αρκετά εύκολα, είτε να μην μαζευτεί εξαρχής αν κόψεις από τη διατροφή σου το αλάτι. Υπάρχουν υποκατάσταστα αλατιού που νοστιμίζουν το φαγητό και δεν σε επιβαρύνουν με αλάτι. Εγώ που έχω και πολυκυστικές ωοθήκες και μάλιστα για μεγάλο διάστημα έπαιρνα κι εγώ ορμόνες, συν ότι πλέον έχω και υπέρταση, με το κόψιμο του αλατιού το ελέγχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η κατακράτηση υγρών δεν είναι αύξηση βάρους, δεν είναι λίπος δηλαδή αλλά νερό που μπορεί είτε να φύγει αρκετά εύκολα, είτε να μην μαζευτεί εξαρχής αν κόψεις από τη διατροφή σου το αλάτι. Υπάρχουν υποκατάσταστα αλατιού που νοστιμίζουν το φαγητό και δεν σε επιβαρύνουν με αλάτι. Εγώ που έχω και πολυκυστικές ωοθήκες και μάλιστα για μεγάλο διάστημα έπαιρνα κι εγώ ορμόνες, συν ότι πλέον έχω και υπέρταση, με το κόψιμο του αλατιού το ελέγχω.

Ευχαριστώ πολυ για την κατατοπιση.βρισκομαι σε μια φάση που είμαι έτοιμη να τα ξεκινήσω αλλα μια φίλη μου με το ίδιο πρόβλημα πήρε 5 κιλά σε τρεις μήνες ενώ εγω μάλιστα θελω και να χάσω κι αυτο με αγχώνει:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για την κατατοπιση.βρισκομαι σε μια φάση που είμαι έτοιμη να τα ξεκινήσω αλλα μια φίλη μου με το ίδιο πρόβλημα πήρε 5 κιλά σε τρεις μήνες ενώ εγω μάλιστα θελω και να χάσω κι αυτο με αγχώνει:(:(
Να μην σε αγχώνει και κυρίως να μην καταφύγεις σε δίαιτες που αγχώνουν ακόμα περισσότερο και (προσωπική μου άποψη πάντα) ταλαιπωρούν τον οργανισμό όταν είναι ακραίες. Μια σωστή διατροφή βασισμένη στα Μεσογειακά πρότυπα που τελικά μας γίνεται τρόπος ζωής και μια ελαφριά άσκηση, είναι ότι πρέπει.:)
Ε και καμμιά παρασπονδία μια στο τόσο όταν βγαίνουμε έξω, δεν μας χαλάει και το διορθώνουμε μέσα σε 2-3 μέρες. Κυρίως όχι άγχος γιατί είναι ο χειρότερος σύμβουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με τα αντισυλληπτικά θα κάνεις κυρίως κατακράτηση υγρών, οπότε με καλή και τακτική αερόβια άσκηση κομμένους τους υδατάνθρακες, και περιορισμένα την ζάχαρη και το αλάτι (ειδικά στα βραδινά γεύματα), πιστεύω είναι εφικτό να μην πάρεις. Τώρα για να χάσεις, δεν ξέρω. Γιατί δεν συζητάς με τον/την γιατρό σου να αρχίσεις την αγωγή λίγο αργότερα για να προλάβεις να χάσεις βάρος πρώτα και μετά να το διατηρήσεις; Φαντάζομαι η κατάσταση προϋπήρχε καιρό της διάγνωσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πολυ σωστά!!������������

Με τα αντισυλληπτικά θα κάνεις κυρίως κατακράτηση υγρών, οπότε με καλή και τακτική αερόβια άσκηση κομμένους τους υδατάνθρακες, και περιορισμένα την ζάχαρη και το αλάτι (ειδικά στα βραδινά γεύματα), πιστεύω είναι εφικτό να μην πάρεις. Τώρα για να χάσεις, δεν ξέρω. Γιατί δεν συζητάς με τον/την γιατρό σου να αρχίσεις την αγωγή λίγο αργότερα για να προλάβεις να χάσεις βάρος πρώτα και μετά να το διατηρήσεις; Φαντάζομαι η κατάσταση προϋπήρχε καιρό της διάγνωσης...

Ναι αυτο ειχα σκοπό να κάνω γιατι όπως είπα θέλω να χάσω κάποια κιλάκια οποτε πάνω που ξεκίνησα το προγράμμα ξαφνικά επειδή δεν μου έρχεται περίοδος κάθε μηνα τωρα το Πάσχα ο γυναικολόγος μου χορήγησε τα αντισυλληπτικά lobous τα οποία πρεπει να ξεκινήσω αλλα με φρενάρει η ιδέα της αύξησης βάρους!δηλαδη αν κάνω διατροφή και άσκηση και παράλληλα παίρνω τα χάπια παρόλα αυτα δεν θα χάσω βάρος;αν δηλαδη δεν μου αυξήσουν το βάρος θα με εμποδίσουν στην απώλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Υπάρχει φυσιολογικό όριο παλμών στον ύπνο? Ξέρω οτι είναι λογικό να πεφτει ο ΜΟ, και οτι κατά τον REM μπορεί να ανέβει πολύ, αλλά αν ας πούμε κάποιος με βραδυκαρδία έχει από 25 μέχρι 250, θεωρείται φυσιολογικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top