Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
πεστα ρε νινα θα μας τρελλανουν!!!το εγω μας πανω απολα....οταν ομως μπιπ...ειναι καλα...
συνολο κυτταρων???????????????????????δεν εχει διαβασει κανενα βιβλιο ο fandago?δεν εχει ενημερωθει????διαβασε το βιβλιο"αχ,αυτα τα μωρα ποσα ξερουν..."της dominique simonet και μετα ξαναπες για συνολα κυτταρων...συγνωμη κιολας αλλα δεν αντεχω να διαβαζω τετοια!

Όυτε εγώ αντέχω να διαβάζω κάτι τέτοια φιλενάδα...να όμως που υπάρχουν τόσο σκληροί και ασυνείδητοι άνθρωποι...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
''Το σεξ είναι πολύ όμορφο αλλά όποιος έχει σεξουαλική ζωή πρέπει να είναι και υπεύθυνος.
Πρώτα για τον εαυτό του, μετά για το συντροφό του και μετά για τα υπολοιπα που μπορεί να έρθουν.''

Και πολύ σωστά μιλάςςςς!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
"Ο καθένας εδω προσπαθεί να φέρει αντιδικία!!! Έλεος βρε παιδιά...όταν νοιώσετε την απόρριψη απο το παιδί που θα θέλετε να έρθει στην ζωή...τότε θα καταλάβετε τι θα πει κάνω έκτρωση!"
Δεν μάλωσε κανείς αυτούς που θα κρατούσαν το παιδί. Φαντάζομαι ότι οι πιό πολλοί θα πουν "μαγκιά τους" γιατί είναι πολύ σημαντικό να μπορεί κανείς να πάρει μια τέτοια απόφαση και να σκέφτεται τόσο θετικά. Και κανείς δεν προσπάθησε να φέρει αντιδικία. Είπαν απλώς κάποιοι άνθρωποι μια άλλη γνώμη.
Τώρα που στηρίζεις εσύ την "απορριψη από το παιδί που θα θέλετε να έρθει στην ζωή" θα ήθελα να ξέρω! Γιατί εγώ έχω πλείστα παραδείγματα γυναικών που σημερα έχουν παιδιά και έχουν κάνει εκτρώσεις σε ηλικία που δεν τόλμησαν να το κρατήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι, εχεις δικιο, δρα ως αντισυλληπτικη μεθοδος. Αλλα το ερωτημα παραμενει: Γιατι ειναι φονος να καταστρεψεις το γονιμοποιημενο κυτταρο? Προφανως εξαρταται απο τον ορισμο που δινει καποιος στο τι ειναι "ζωη".

Επισης, γιατι σας ενοχλησε η εκφραση συνολο κυτταρων? Και γιατι θεωρειτε απανθρωπο το να μη θελεις να φερεις ενα παιδι στον κοσμο οταν δεν εισαι ετοιμος για αυτο?

Επισης, εγω ποτε δεν υποστηριξα οτι ειναι σωστο να κανουμε σεξ ελευθερα και οτι γινει εγινε. Συμφωνω απολυτως με την prime.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εννοουσα αυτο που εγραψα..;)αναφερεται στα εμβρυα και στη συνεχεια στα μωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Και γιατι θεωρειτε απανθρωπο το να μη θελεις να φερεις ενα παιδι στον κοσμο οταν δεν εισαι ετοιμος για αυτο?

Μα αν κάτσει η στραβή και δεν είσαι έτοιμος, υπάρχει η απείρως πιο ανθρώπινη λύση του να το δώσεις για υιοθεσία. Έτσι και θα σωθεί μια ζωή και το παιδί θα μεγαλώσει όπως πρέπει με γονείς που το θέλουν πραγματικά και οι βιολογικοί γονείς δε θα καταστρέψουν τη ζωή τους (αν υποτεθεί ότι το μωρό θα τους τη χάλαγε). Γιατί όμως ενώ υπάρχει η λύση αυτή καταφευγουν τόσο πολλοί στις εκτρώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πρωτον, ακομα και η διαδικασια της κυησης μπορει να αποτρεψει μια γυναικα απο το να κανει αυτο που λες. Μην ξεχναμε οτι μια εγκυμοσυνη δεν ειναι παιξε γελασε, και οταν μιλαμε για ηλικιες 16-25 επιδρα ακομα πιο εντονα στη ζωη της γυναικας (πως θα παει σχολειο με την κοιλια στο στομα?:P) Δεν ειναι ολες οι εγκυμοσυνες ευκολες και ακινδυνες.
Δευτερον, οι υιοθεσια ειναι μια περιπλοκη διαδικασια απο οτι ξερω και δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι θα βρεθει γρηγορα γονιος. Ασε που, διορθωστε με αν κανω λαθος, δεν ειναι λιγα τα παιδακια στη ουρα που περιμενουν για υιοθεσια.

Προσωπικα, χωρις να μπορω να το αιτολογησω λογικα, μου φαινεται πολυ πιο δυσκολο να δωσω το παιδι μου για υιοθεσια, παρα να κανω εκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
πεστα ρε νινα θα μας τρελλανουν!!!το εγω μας πανω απολα....οταν ομως μπιπ...ειναι καλα...
συνολο κυτταρων???????????????????????δεν εχει διαβασει κανενα βιβλιο ο fandago?δεν εχει ενημερωθει????διαβασε το βιβλιο"αχ,αυτα τα μωρα ποσα ξερουν..."της dominique simonet και μετα ξαναπες για συνολα κυτταρων...συγνωμη κιολας αλλα δεν αντεχω να διαβαζω τετοια!
Σορρυ κοπελιά, αλλά δεν είναι το ίδιο...δεν το σκοτώνει έτσι όπως εσύ νομίζεις, αλλά δεν αφίνει να ολοκληρωθεί η γονιμοποίηση!;)
Όυτε εγώ αντέχω να διαβάζω κάτι τέτοια φιλενάδα...να όμως που υπάρχουν τόσο σκληροί και ασυνείδητοι άνθρωποι...:mad:
Θα ήθελα να παρακαλέσω να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα. Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις και τίποτα άλλο. Δεν μου αρέσουν οι κατηγορίες και οι χαρακτηρισμοί ενώ ουσιαστικά δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. :)

Αριάδνη δεν νομίζω να σου μίλησα με τον ίδιο τρόπο.:/:
Νίνα, εκφράσεις όπως "sorry κοπελιά" είναι παρεξηγήσιμες και σίγουρα το να λες κάποιον ασυνείδητο και με τον τρόπο που το λες είναι βρισιά. :/:

Τελοσπάντων, να συνεχίσω την συζήτηση που αν συνεχίσει με τέτοιες εντάσεις θα σταματήσει, λέγοντας ότι μιλώντας για σύνολο κυττάρων δεν ήθελα να προσβάλλω την ανθρώπινη ύπαρξη μας, αλλά να ρωτήσω από ποιο σημείο και μετά τα κύτταρα αυτά θεωρούνται ανθρώπινη ύπαρξη και δεν είναι διαφορετικά από τα σπερματοζωάρια και τα ωάρια όπως είπε και η io-io. Γίνεται δηλαδή κάποιας μορφής προσθήκη ψυχής, κατά την ένωση του ωαρίου με το σπερματοζωάριο που, κατατάσσει μετά τα κύτταρα σε ανθρώπινο οργανισμό;

Όσον αφορά την πρόταση της Idril που βρίσκω πολύ καλή, έχω ενδοιασμούς γιατί δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που αργότερα η γυναίκα που έδωσε το παιδί της για υιοθεσία το αναζητάει. Γιατί αλλιώς είναι να μην φέρεις ποτέ στον κόσμο μια ζωή και να ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου και αλλιώς να ξέρεις ότι κάπου έξω βρίσκεται το παιδί σου, αλλά δεν σε ενδιαφέρει.

Τέλος να πω ότι δεν μπορώ να ξέρω φυσικά πως νιώθουν οι γυναίκες, αλλά ελπίζω αυτό να μην μειώνει την άποψη μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
συγνωμη αν ημουνα λιγο αποτομη fandago.αν διαβασεις το βιβλιο που σου εγραψα θα αναθεωρησεις τις αποψεις σου.το εμβρυο "νιωθει"το το ξενο ¨"σωμα" την ωρα της εκτρωσης και απομακρυνεται...ασε οι τροποι "εξουδετερωσης" του...ειναι απαισιο...
καλυτερα να μην αναφερθω σε λεπτομερειες για το πως γιατι ισως υπαρχουν κοπελες που εχουν κανει εκτρωση.ας μη τους μαυρισω τη ψυχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω θα σε παρακαλουσα να αναφερθεις σε λεπτομερειες, θελω να δω τι ακριβως εννοεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εχει κανει εκπομπη ο χαρδαβελας γιαυτο το θεμα και εχω ανατριχιασει....ο τιτλος της εκπομπης "κραυγη"αγωνιας μεσα στη μητρα...
οχι...δε θα αναφερθω σε λεπτομερειες...αν ενδιαφερεσαι ενημερωσου απο αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών εδώ στην Ελλάδα λοιπόν δεν έχουν όλες μυαλό.Παρασύρονται από τα πάθη, τους άντρες και πολλά άλλα .Μια γυναίκα που έχει μυαλό δεν αφήνει ποτέ στην τύχη μια πιθανή εγκυμοσύνη.Αν έχει γίνει λοιπόν καμιά στραβή λόγω ατυχήματος υπάρχει και το χαπάκι της επόμενης ημέρας...Πες μου εσύ λοιπόν γιατί να φτάνουμε στην έκτρωση.

Mάλιστα. Δηλαδή να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας δεν είναι φόνος ενώ η έκτρωση μετά απο 3 βδομάδες είναι; Και στις 2 περιπτώσεις θα γεννιόταν παιδί... Δηλαδή επειδή στην μία περίπτωση δεν άρχισαν να σχηματίζονται κύτταρα και στην άλλη άρχισαν είναι διαφορετικό;

Ότι μας βολεύει μου φαίνεται, μόνο και μόνο για να είμαστε ηθικά σωστοί και να τα 'χουμε καλά με το εγώ μας.

Και η δική μου ζωή και του παιδιού μου ζημιωμένη θα βγει από το να γεννήσω στα 19. Πείτε μου τι ζωή θα κάνει ένα παιδάκι που η ίδια του η μητέρα το αγαπάει και ταυτόχρονα το μισεί γιατί της κατέστρεψε τη ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
σου κατεστρεψε τη ζωη?????????????????το εγω μας κοιταμε αν του αφαιρεσουμε τ ζωη για να συνεχισουμε τη ζω μας σαν να μην ετρεχε τπτ και οχι αν του"επιτρεπαμε"να γεννηθει!!!!

αν πιστευεις οτι η γεννηση του μωρου σου θα ειναι η καταστροφη σου πρεπει να εισαι παρα πολυ προσεχτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αριάδνη η Angie έθιξε ένα σημαντικό σημείο. Θα έπαιρνες το χάπι της επόμενης ημέρας σε κάποια περίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
εχει κανει εκπομπη ο χαρδαβελας γιαυτο το θεμα και εχω ανατριχιασει....ο τιτλος της εκπομπης "κραυγη"αγωνιας μεσα στη μητρα...
οχι...δε θα αναφερθω σε λεπτομερειες...αν ενδιαφερεσαι ενημερωσου απο αλλου.

Εσυ μαλλον πρεπει να ενημερωθεις απο αλλου, και οχι απο τον Χαρδαβελλα.

Υπαρχουν χειρουργικες και φαρμακευτικες μεθοδοι εκτρωσεων, και οι δευτερες ειναι οι πιο συνηθισμενες, ειδικα στα αρχικα σταδια. Οποτε, ουτε κραυγες αγωνιας υπαρχουν, ουτε τραβιεται το εμβρυο μεσα στη μητρα, τουλαχιστον στις φαρμακευτικες περιπτωσεις. Τωρα για τα υπολοιπα, τον Χαρδαβελλα δεν τον εχω δει για να σου πω.

σου κατεστρεψε τη ζωη?????????????????το εγω μας κοιταμε αν του αφαιρεσουμε τ ζωη για να συνεχισουμε τη ζω μας σαν να μην ετρεχε τπτ και οχι αν του"επιτρεπαμε"να γεννηθει!!!!

αν πιστευεις οτι η γεννηση του μωρου σου θα ειναι η καταστροφη σου πρεπει να εισαι παρα πολυ προσεχτικη.
P

Προφανως και σου καταστρεφει τη ζωη, οταν εχεις σχεδια τα οποια δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν πια. Πες μου εσυ πως θα σπουδασεις, οταν εχεις ενα παιδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το χαπι το παιρνεις την επομενη μερα της ερωτικης συνευρεσης,δεν ειναι "εκτρωκτικο "χαπι".υπαρχουν τοσες ενναλακτικες....καποιες ειναι τοσο ανευθυνες ομως που περιμενουν να γινουν 3ον μηνων για να "ριξουν"το μωρο.αυτο εσυ δε το κατακρινεις?το θεωρεις σωστο???ας προσεχουν...δε ζουμε στο μεσαιωνα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
αν θεωρεις οτι θα σου την καταστρεψει φυλαξου!!!!ειμαι 25 χρονων κ εχω μια κορουλα τεσσαρων.μονο ευτυχια μου εχει δωσει...καμια καταστροφη...μια χαρα σπουδαζεις και με μωρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Βρε Αριάδνη δεν είπαμε ότι θέλουμε να δολοφονούνται παιδιά. Σίγουρα κάποιος πρέπει να παίρνει όσες προφυλάξεις μπορεί. Όμως αν σπάσει το προφυλακτικό και αν έχει ήδη γίνει ωορρηξία τότε το χάπι δεν πιάνει. Έτσι μπορεί η γυναίκα να μείνει έγκυος. Κατακρίνεις τότε να κάνει έκτρωση εφόσον είναι σε πολύ μικρή ηλικία;

Δεν λέω ότι θα μου καταστρέψει τη ζωή γενικότερα. Μην διαστρεβλώνεις το ποστ μου. Μιλάω για τη συγκεκριμένη ηλικία. Αν δεν με στηρίξουν οι γονείς μου πως θα σπουδάζω ταυτόχρονα ακριβώς..; Και αν με παρατήσει και ο πατέρας; Δεν είναι όλα τόσο ιδανικά πλασμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εχω ενημερωθει απο βιβλια,γιατρους,εκπομπες,απο παντου!!!ο χαρδαβελας απλα με σοκαρε γιατι εδειξε και εικονες...μεχρι και φυλλαδια εριχναν στα σπιτια να μας αφυπνησουν αλλα αποτι βλεπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μα, φυλασσομαι. Δεν ειπα πουθενα οτι δεν παιρνω προφυλαξεις. Αλλα, αν γινει η στραβη, δεν θα το αφησω να μου αλλαξει τη ζωη. Η αποκτηση παιδιων πρεπει να ειναι μια συνειδητη αποφαση. Και εγω ειμαι σιγουρη οτι αυτη τη στιγμη ειμαι παρα πολυ μικρη για κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top