Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,335 μέλη και 2,430,618 μηνύματα σε 75,876 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 352 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αποτρίχωση με laser

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 615 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε: στις 00:20, 02-08-14:

Εγώ ξεκίνησα λέιζερ στις μασχάλες και έχω κάνει ήδη 2 συνεδρειες.Ο πόνος αντέχεται και χαίρομαι που σε λίγους μήνες θα έχω ξεμπερδέψει οριστικά!Το μόνο που σκέφτομαι είναι το αν είναι "υγιές" να κάνεις λέιζερ στις μασχάλες γιατί από το σημείο αυτό περνανε διάφοροι λεμφαδένες και είναι αρκετά ευαίσθητο.Ο πιο ασφαλής τρόπος σίγουρα είναι το ξυράφι αλλά δεν θέλω με τίποτα να ξεκινήσω ξυράφι γιατί θα εξαπλωθούν και θα φαίνονται άσχημα.(Πριν το λέιζερ τις έκανα με το σιλκ επιλ και ήμουν μια χαρά).Τι λέτε;Είναι όντως επικίνδυνο;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H elena έγραψε: στις 12:04, 02-08-14:

εγώ δεν θα έκανα στις μασχάλες laser..έχω ρωτήσει γιατρούς κατά καιρούς (κ εγώ και γνωστοί μου) και μου έχουν πει ότι όντως δεν είναι ακίνδυνο..κάποιοι λένε ότι ούτε κερί δεν κάνει ούτε κρέμες αποτριχωτικές..
αλλά εσύ αφού το έχεις ξεκινήσει λογικά θα το συνεχίσεις..ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο πιο πριν
πάντως το ξυράφι είναι η χειρότερη μέθοδος αποτρίχωσης για μένα.. αλλά και τι να κάνεις..εσύ τουλάχιστον θα ξενοιάσεις

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαρινακι96

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H μαρινακι96 έγραψε: στις 10:09, 30-11-14:

Καλησπερα σας! Μηπως γνωριζετε ποσες μερες πριν απο το λειζερ πρεπει να αποτριχωθουν τα ποδια?
Παράθεση

aye

Διάσημο Μέλος

H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H aye snowblind έγραψε: στις 13:18, 30-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από μαρινακι96
Καλησπερα σας! Μηπως γνωριζετε ποσες μερες πριν απο το λειζερ πρεπει να αποτριχωθουν τα ποδια?
δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω, αλλά μια φίλη μου που έκανε λέιζερ στα χέρια της είχε πει η αισθητικός να ξυρίσει τις τρίχες και να πάει για λέιζερ όταν θα έχουν αρχίσει να βγαίνουν δηλ σε ένα μέτριο στάδιο, ούτε υπερβολικά κοντές ούτε πολύ μακριές. οπότε υπολόγισε πόσο καιρό θα πάρει να αρχίσουν να βγαίνουν οι τρίχες ξανά. αν κάνεις με ξυράφι σε 2-3 μέρες νομίζω θα είναι εντάξει, για αποτρίχωση με κερί πιο μεγάλο χρονικό διάστημα σίγουρα.
Παράθεση

μαρινακι96

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H μαρινακι96 έγραψε: στις 15:02, 30-11-14:

Έγινε σε ευχαριστώ πολύ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 30-11-14 στις 18:45. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,250 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 15:04, 30-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από aye
δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω, αλλά μια φίλη μου που έκανε λέιζερ στα χέρια της είχε πει η αισθητικός να ξυρίσει τις τρίχες και να πάει για λέιζερ όταν θα έχουν αρχίσει να βγαίνουν δηλ σε ένα μέτριο στάδιο, ούτε υπερβολικά κοντές ούτε πολύ μακριές. οπότε υπολόγισε πόσο καιρό θα πάρει να αρχίσουν να βγαίνουν οι τρίχες ξανά. αν κάνεις με ξυράφι σε 2-3 μέρες νομίζω θα είναι εντάξει, για αποτρίχωση με κερί πιο μεγάλο χρονικό διάστημα σίγουρα.
Δε θέλει να΄χει βγει τρίχα. Το λέιζερ έχει στόχο το θήλακα της τρίχας,όχι την τρίχα. Επομένως,και να ξυριστεί το βράδυ και να πάει κανείς την αμέσως επόμενη μέρα να κάνει λέιζερ είναι το καλύτερο. Αν έχει βγει τρίχα,δε θα΄χει αποτέλεσμα.
Παράθεση

aye

Διάσημο Μέλος

H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H aye snowblind έγραψε: στις 17:40, 30-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Δε θέλει να΄χει βγει τρίχα. Το λέιζερ έχει στόχο το θήλακα της τρίχας,όχι την τρίχα. Επομένως,και να ξυριστεί το βράδυ και να πάει κανείς την αμέσως επόμενη μέρα να κάνει λέιζερ είναι το καλύτερο. Αν έχει βγει τρίχα,δε θα΄χει αποτέλεσμα.
κι όμως η φίλη μου πήγαινε με τρίχα και την επομένη του λέιζερ ήταν ακόμα με τρίχες οι οποίες με ένα απαλό τράβηγμα έφευγαν. ήταν σα να "μαδούσε" σιγά σιγά.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,250 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 18:56, 30-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από aye
κι όμως η φίλη μου πήγαινε με τρίχα και την επομένη του λέιζερ ήταν ακόμα με τρίχες οι οποίες με ένα απαλό τράβηγμα έφευγαν. ήταν σα να "μαδούσε" σιγά σιγά.
Βασικά εξαρτάται και το είδος του λέιζερ.
Άλλα θέλουν να χτυπήσουν μόνο τη ρίζα και δεν έχουν αποτέλεσμα αν έχει φυτρώσει η τρίχα,ενώ άλλα έχουν both ways.
Παράθεση

HappyDays

Νεοφερμένος

H HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H HappyDays έγραψε: στις 19:48, 15-12-14:

Έχω μια απορία: γιατί ρωτάτε εδώ για πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να σας είχαν ενημερώσει εκεί που θα κάνετε το λέιζερ; Ρωτάτε πχ πότε να ξυρίσετε τις τρίχες πριν το λέιζερ. Αυτό δεν έπρεπε να σας το είχαν πει; Κι ακόμα αν το "ξέχασαν", γιατί δεν παίρνετε τηλέφωνο να ρωτήσετε; Στο κάτω-κατω της γραφής αυτοί έχουν και την ευθύνη του αποτελέσματος. Το έχετε σκεφτεί ότι μετά μπορεί να σας πουν "δεν έφυγαν οι τρίχεςγιατί τις είχες ξυρίσει 2 μέρες πριν, ενώ εγώ δεν σου είπα κάτι τέτοιο"? Εμένα ο γιατρός που πήγα μου με είχε μισή ώρα και μου μίλαγε συνέχεια για το "πως" και το "γιατί". Δεν πάτε για πεντικιούρ, κορίτσια. Για μια ιατρική πράξη πάτε. ΠΡΕΠΕΙ να σας ενημερώσει ο γιατρός κι όχι αρπα-κόλα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jo_ (Elizabeth Blackburn)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Jo_ έγραψε: στις 13:39, 01-01-16:

Χέυ γκέρλς! Ηθελα να ανοιξω ενα θεμα για την αποτριχωση με λειζερ, αλλά βρήκα αυτό οπότε θα γράψω εδώ.
Πριν μερικούς μήνες (από τον σεπτεμβριο) ξεκίνησα αποτρίχωση με λειζερ σε όλο το σώμα. Όταν λέω όλο το σώμα εννοώ όλο όλο εκτός από τα φρύδια. Δηλαδή, μαγουλα (γιατί είχα μερικες), παρειες, μουστάκι, λαιμό (στο λαιμο έκανα μια βλακεία παλαιότερα -τραβουσα μερικες με το τσιμπιδακι και πολλαπλασιάστηκαν- και είχα αρκετές), στήθος, μασχάλες, χερια, κοιλια, μπικίνι (όλο όλο μέχρι πισω) και ολόκληρα τα πόδια μέχρι και τα δάχτυλα του ποδιού.
Σε πρόσωπο, λαιμό στήθος, μασχάλες έκανα αλεξανδριτη (που δεν απαιτεί ξύρισμα και τα υπόλοιπα με το διοδικο (που θέλει ξύρισμα τη νύχτα της προηγούμενης από την συνεδρια). Στις περιοχές με αλεξανδριτη εχω κάνει μέχρι τώρα τρεις συνεδρίες. Στις υπόλοιπες που έκανα διοδικο μέχρι τώρα έχω κάνει δυο συνεδρίες.
Στο παρελθόν στο πρόσωπο και το λαιμό έχω κάνει 10 συνεδρίες ηλεκτρολυση (σε δερματολογο). Ηλεκτρολυση είναι οι βελόνες. Πολύς πόνος, δεν το συζητώ.
Πριν το λέιζερ σε όλο το σώμα έκανα αποτριχωση με κερί (ακόμη και μασχάλες και μπικινι). Δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ ξυράφι.
Έχω λευκό δέρμα (πααααααρα πολύ λευκο) και τρίχα χοντρή, άγρια, μεγάλη και κατάμαυρη (ακόμη και μετά από 12 χρόνια αποτριχωσης με κερί δεν μειώθηκε ούτε στο ελαχιστο).
Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω, κορίτσια, είναι αν υπάρχει κάποια που να έχει κάνει λειζερ και να έχει ξεμπερδέψει. Και με αυτο εννοώ να πηγαίνει να κάνει μια συνεδρία μια ή δυο φορές το χρόνο και ενδιάμεσα να μην έχει ανάγκη να κάνει τίποτα άλλο για τις τρίχες. Αν δηλαδή υπάρχει κάποιο success story από τη χρήση λειζερ.
Αν μπορειτε πείτε μας ποσά χρόνια κάνετε, περίπου πόσες συνεδρίες, τι είδος λειζερ κάνετε (κυριως), ποιες περιοχές χτυπάτε, και τι δέρμα και τρίχα έχετε.
Έχω επενδύσει τόσο χρήμα, πόνο και χρήμα στην αποτρίχωση όσο δεν λέγεται. Θέλω να
δω αν υπάρχουν άλλες που σώθηκαν για να ελπίζω ότι θα γλιτώσω και γω
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 441 μηνύματα.

H Helium έγραψε: στις 18:25, 17-08-17:

Έχω το εξής θέμα: ξεκινησα το laser λίγο αργά, και αποφασισα να το συνεχισω το καλοκαίρι (έτσι κι αλλιώς δεν καθομαι στον ήλιο) να πω λοιπόν ότι έχω μια ελιά στο πόδι, την οποία η δερματολογος δεν είχε πλησιάσει με το laser. Πριν λίγες μέρες πηγα να κάνω επαναληπτικό, αλλά με ανέλαβε η βοηθός της δερματολογου και κάποια στιγμή ενιωσα να μου χτυπάει την ελιά (η οποία είχε δύο τρίχες πάνω). Λέω θα είναι η ιδέα μου και δεν είπα τίποτα. Μετά που εφυγα την κοιταξα και οι τρίχες έλειπαν. Τώρα βλέπω ότι έχει αλλάξει χρώμα. Η δερματολογος λείπει διακοπές. Ξέρει κανείς αν μπορει να είναι κάτι σοβαρό? Να ψαξω να βρω άλλο γιατρό ή να περιμένω να γυρίσει η δική μου?
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 20:33, 17-08-17:

Μ' ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα, δεν είδα να 'ναι κάτι ανησυχητικό, παρότι άλλοι προτείνουν να γίνονται κάποιες εξετάσεις, σε περίπτωση που χτυπηθεί κάποια ελιά κατά λάθος. Δεν μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο τη δερματολόγο σου, για να σε καθοδηγήσει η ίδια ανάλογα (αν πρέπει να πάρεις κάποια καταπραϋντική αλοιφή, να κάνεις εξετάσεις κλπ); Περισσότερο για να σου φύγει κι η ιδέα, δηλαδή.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 441 μηνύματα.

H Helium έγραψε: στις 20:42, 17-08-17:

Lysippe σε ευχαριστώ για την απάντηση. Προσπαθησα να επικοινωνησω με την δερματολογο αλλά δεν την βρίσκω. Εντάξει, αφού δεν είναι κάτι επικίνδυνο, θα περιμένω, επιστρέφει τη Δευτέρα. Σ'ευχαριστώ!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε: στις 20:53, 17-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Lysippe σε ευχαριστώ για την απάντηση. Προσπαθησα να επικοινωνησω με την δερματολογο αλλά δεν την βρίσκω. Εντάξει, αφού δεν είναι κάτι επικίνδυνο, θα περιμένω, επιστρέφει τη Δευτέρα. Σ'ευχαριστώ!
Ευτυχώς η Δευτέρα είναι κοντά, οπότε δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Τη Δευτέρα να επικοινωνήσεις όπωσδήποτε με τη γιατρό σου όμως.
Το θέμα είναι πως είναι πολύ γνωστό ότι τρίχες που βρίσκονται πάνω σε ελιές δεν τις πειράζουμε ποτέ, ακόμα και με άλλους τρόπους αν κάνουμε αποτρίχωση. Για παράδειγμα το γράφει στις οδηγίες πάνω στο κερί του Λαδά που παίρνω από το φαρμακείο και μου το λέει κάθε φορά και η φαρμακοποιός μου. Τώρα τι σόι βοηθός είναι αυτή που δεν ήξερε κάτι τέτοιο τη στιγμή που το γνωρίζει απλός κόσμος... Εύχομαι απλά να έχει καεί ελαφρά η ελίτσα σου και να μην υπάρχει πρόβλημα, γράψε μας από Δευτέρας τι σου είπε η γιατρός σου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 20:59, 17-08-17:

Ναι, συμφωνώ με τη Βάσω. Δεν το βρίσκω ζούπερ απαραίτητο να πας σε άλλον, αφού επιστρέφει τόσο σύντομα η δερματολόγος σου - αλλά να πας, τη Δευτέρα κιόλας. Μακάρι να μην είναι τίποτα, κι απλά να σου μείνει η ανησυχία.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε: στις 17:53, 22-08-17:

Λοιπόν πηρα τηλ τη δερματολογο και μιλησα με τη βοηθό. Της λέω λοιπόν ότι έχει αλλάξει χρώμα η ελιά στο σημείο που ήταν οι τρίχες και μου λέει ότι η αλλαγή του χρώματος δεν έχει να κάνει με το laser. Μάλλον ήταν λέει να γίνει. Και της λέω ότι έχουν πέσει οι τρίχες στο σημείο και μου λέει καλά, τότε θα επανέλθει το χρώμα, δεν είναι τίποτα.. ούτε αλοιφη μου πρότεινε ούτε τίποτα. Απ'οτι κατάλαβα το μόνο που την ενοιαξε είναι μην την κατηγορησω πως φταιει το laser. Που δεν είχα σκοπό να της πω τίποτα (κι ας νευριασα που μου χτύπησε την ελιά). Τέλος πάντων, αφού δεν είναι κάτι ανησυχητικο, δεν θα ασχοληθω άλλο. Πάντως όσες κάνετε laser να τις προσεχετε τις ελιές. Διάβασα ότι κανονικά πρέπει να τις καλύπτουν κατά τη διάρκεια του laser με hansaplast.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    nansy.agel

Βρείτε παρόμοια