• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ποσο καιρο σου πηρε μεχρι να αρχισεις να τρως κανονικα; Ειχες εγκλειστους στην κατω γναθο; Οταν τους αφαιρεσε η περιοχη "βουλιαξε"; Πχ τωρα το σημειο που ειναι οι εγκλειστοι φρονιμητες καθεται λιγο πιο ψηλα απο το τελευταιο δοντι. Φανταζομαι οτι θα βουλιαξει κατα 1εκ, ισως και περισσοτερο μετα την αφαιρεση; Θα παθω σοκ; Σου ματωναν συχνα μετα την αφαιρεση; Την επομενη ημερα πρεπει να παω οπωσδηποτε στην δουλεια. Θα ειμαι ενταξει ή θα τρεχουν αιματα απο παντου; Θα μπορω να μιλαω;

Λοιπόν, εμένα μου ματωσαν ελάχιστα. Ίσα ίσα που το κατάλαβα στη γεύση μια δυό φορές. Ούτε στο καθαρισμα ματωναν ούτε τίποτα. Οι κάτω ήταν ο ένας εγκλειστος ο άλλος ημιεγκλειστος. Ξεκινησα να τρωω με προσοχή μετά από 4 ημέρες. Στη δεξιά κάτω μεριά έχει μείνει ένα βαθουλωματακι αλλά είναι τόσο επιφανειακο που δεν μπαίνουν τροφές μέσα. Την επόμενη ήμουν πρησμενη αλλά πηγα κι εγώ κανονικά στη δουλειά. Δεν είχα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πηγα και τους εβγαλα και τους 4 με μεθη. Σε 50 λεπτα ειχαν αφαιρεθει και οι 4. Δεν καταλαβα τιποτα. Απο την στιγμη που μπηκε η μεθη ενδοφλεβια δεν θυμαμαι τιποτα αλλο. Ουτε πως πηγα στο αλλο δωματιο για να επανελθω. Ως εδω καλα. Οσο περιμενα να ξεζαλιστω αρχισε να με πιανει ταση για εμετο. Τελικα την παλεψα, με πηγαν σπιτι και οταν πηγα να ξαπλωσω για να μου φυγει η ζαλαδα μου ηρθε εντονη ταση εμετου και τελικα ετρεξα στην τουαλετα, εβγαλα ολες τις γαζες και ξερασα/εφτυσα καμποσο αιμα και ανακουφιστηκα. Ευτυχως μετα το φτυσιμο δεν συνεχιστηκε η αιμορραγια, οποτε δεν εβαλα αλλες γαζες. Πιστευω πως ειτε τους εβγαζα με μεθη ειτε οχι θα ξερνουσα γιατι με ενοχλησε το αιμα στο στομαχι μου. Αργησα να παρω το παυσιπονο και πονουσα για 2 ωρες, αλλα μετα ενιωσα καλυτερα. Μου εδωσαν acetaminophen με κωδεινη, αντιβιωση, μαλακες παγοκυστες και κορτιζονουχο αντιφλεγμονωδες για το πρηξιμο. Βαζω παγο ολη μερα και δεν εχω πρηστει αρκετα. Κλασσικα, επι 2 ωρες μετα τον εμετο, εκανα βολτες στο γραφειο. Το αφεντικο μου με εδιωχνε να παω σπιτι να ξεκουραστω :lol:

Μου εδωσαν μια πολυ μαλακη οδοντοβουρτσα, μια ηπια οδοντοκρεμα και στοματικο διαλυμμα για τις επομενες ημερες οπως και συριγγα για να καθαριζω τις τομες μετα απο 1 βδομαδα. Το προσωπο μου εχει τετραγωνιστει, αλλα με τον παγο ελπιζω να ειναι καλυτερα συντομα. Μου εκανε εντυπωση οτι μπορω να φαω σουπα σαν να μη συμβαινει τιποτα και χωρις αιματα. Μου ειπαν να αποφυγω σπορια, ρυζι, σκληρες τροφες και πικαντικα. Απο μεθαυριο πιστευω θα τρωω κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Σημασία έχει πως απαλλάχτηκες από το πρόβλημα (και το άγχος που σε ταλαιπωρούσε εξ αιτίας αυτού).
Εύχομαι καλή ανάρρωση το συντομότερο. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Χαίρομαι που ολα πηγαν καλα τελικά! Το οιδημα στο πρόσωπο θα ελαττωθεί μερα την μερα οποτε μην αγχώνεσαι.Να εφαρμοζεις ηπια στοματικη υγιεινή στην περιοχη σε συνδυασμο με το διαλυμα και ολα θα πανε καλα. Καλη αναρρωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η μια περιοχη στην κατω γναθο εξωτερικα εχει μελανιασει. Σαν χαμστερ ειμαι ή σαν τον spongebob squarepants. Απεκτησα και μαυρους κυκλους στα ματια. Ειχα αδιαθετησει πριν λιγες ημερες και εχασα και αρκετο αιμα χθες και μαλλον ειμαι στα ορια της αναιμιας. Θα φτιαξω συκωτακια πατε για να αναπληρωσω τον χαμενο σιδηρο. Παραλληλα παιρνω πολυβιταμινες με σιδηρο, αυξησα την δοση της βιταμινης C στα 3000mg και ισως την παω στα 5-10000mg, πινω περιπου 2 λιτρα γαλα ημερησιως, αυξησα την βιταμινη D στα 8,000IU και ξεκινησα και συμπληρωμα coenzyme Q10 100mg για το oxidative stress στα ουλα. Το αριστερο μαγουλο σαν να το νιωθω λιγο μουδιασμενο σημερα. Δεν ξερω αν εχει πειραχτει το νευρο γιατι εχω αισθηση στην γλωσσα και στα χειλη. Ισως να οφειλεται στο πρηξιμο και στο μελανιασμα (ειναι λιγο πιο πρησμενο απο το δεξι). Χθες παντως δεν ενιωθα μουδιασμα.

Βασικα ακομα και να μη βουρτσιζω τα δοντια μου, με την amoxicillin δεν θα μεινει βακτηριο ορθιο! Οι πανω φρονιμιτες μου ηταν εξωτερικοι, αλλα μου εκανε ραμματα. Ειναι φυσιολογικο να σου κανουν ραμματα εκει; Αναρωτιεμαι μηπως δεν βγηκαν ευκολα και αναγκαστηκε να κανει τομες. Δεν τον ρωτησα λεπτομερειες οταν εφυγα, αλλα θα παω 1 του μηνος να δει πως παω και θα τον ρωτησω τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Λοιπον, τα πραγματα πηγαν πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα! Ειχα ελαφρως πρησμενα μαγουλα για 2 ημερες. Παυσιπονα πηρα για 1 24ωρο (acetaminophen με codeine τις πρωτες 16 ωρες και μετα 1 χαπακι υδρομορφονη γιατι ειχα παρενεργειες με το αλλο) και μετα δεν ειχα πονο. Νευρολογικα ειναι ολα αριστα. Αιμα εφτυσα μονο με τον εμετο 1-2 ωρες μετα την επεμβαση, μετα ουτε σταγονα! Οι πολλες σουπες και η υγρη τροφη με πειραξαν στο στομαχι, οποτε απο την 3η ημερα δεν αντεξα και αρχισα να τρωω στερεη τροφη (κυριως τηγανητο σολωμο με πουρε ή σκετο ψητο κοτοπουλο). Απο την 5η ημερα και μετα αρχισα να τρωω κανονικα. Εχουν περασει 2 εβδομαδες πλεον και τρωω τα παντα! Το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι μετα απο καθε γευμα πρεπει να καθαριζω τα σημεια στην κατω γναθο με ειδικη συριγγα γιατι σκαλωνει τροφη και δεν θελω να εχω ιστοριες. Ο χειρουργος οδοντιατρος με ειδε στην 11η ημερα και δεν πιστευε στα ματια του με τον ρυθμο επουλωσης! Νομιζε οτι ημουν στην 3η εβδομαδα! Μαλλον επιασαν τοπο τα συμπληρωματα! Τα δοντια μου μεχρι την 7η ημερα τα βουρτσιζα με πολυ μαλακη οδοντοβουρτσα και απο την 8η μερα αρχισα παλι να χρησιμοποιω την ηλεκτρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λοιπον, τα πραγματα πηγαν πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα! Ειχα ελαφρως πρησμενα μαγουλα για 2 ημερες. Παυσιπονα πηρα για 1 24ωρο (acetaminophen με codeine τις πρωτες 16 ωρες και μετα 1 χαπακι υδρομορφονη γιατι ειχα παρενεργειες με το αλλο) και μετα δεν ειχα πονο. Νευρολογικα ειναι ολα αριστα. Αιμα εφτυσα μονο με τον εμετο 1-2 ωρες μετα την επεμβαση, μετα ουτε σταγονα! Οι πολλες σουπες και η υγρη τροφη με πειραξαν στο στομαχι, οποτε απο την 3η ημερα δεν αντεξα και αρχισα να τρωω στερεη τροφη (κυριως τηγανητο σολωμο με πουρε ή σκετο ψητο κοτοπουλο). Απο την 5η ημερα και μετα αρχισα να τρωω κανονικα. Εχουν περασει 2 εβδομαδες πλεον και τρωω τα παντα! Το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι μετα απο καθε γευμα πρεπει να καθαριζω τα σημεια στην κατω γναθο με ειδικη συριγγα γιατι σκαλωνει τροφη και δεν θελω να εχω ιστοριες. Ο χειρουργος οδοντιατρος με ειδε στην 11η ημερα και δεν πιστευε στα ματια του με τον ρυθμο επουλωσης! Νομιζε οτι ημουν στην 3η εβδομαδα! Μαλλον επιασαν τοπο τα συμπληρωματα! Τα δοντια μου μεχρι την 7η ημερα τα βουρτσιζα με πολυ μαλακη οδοντοβουρτσα και απο την 8η μερα αρχισα παλι να χρησιμοποιω την ηλεκτρικη.

Αυτό θα πρέπει να το κάνεις για πάντα ή μέχρι να επουλωθούν τα σημεία εκείνα πλήρως?

Ουφ πρέπει να τους βγάλω και τους 4 χθες και απλά τρέμω στην ιδέα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Nelliel χαιρομαι που πήγαν όλα καλά! επειδή είπες για πουρέ, σου επιτρέπει γάλα? Εμένα γάλα και τυρί μου είχε απαγορεψει.
@Serena μέχρι να επουλωθουν. Γιατί η τρύπα που έχει φεύγει σιγά σιγά. Εμένα πλέον έχει μόνο ένα μικρό βαθουλωματακι στη μια μεριά, αλλά είναι τόσο επιφανειακο που δεν μπαίνουν τροφές μέσα οπότε δεν χρειάζεται ειδικό καθαρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτό θα πρέπει να το κάνεις για πάντα ή μέχρι να επουλωθούν τα σημεία εκείνα πλήρως?

Ουφ πρέπει να τους βγάλω και τους 4 χθες και απλά τρέμω στην ιδέα :'(
Μεχρι να επουλωθουν. Ηδη μερα με τη μερα γινονται πιο επιπεδα. Και εγω ετρεμα, αλλα τελικα δεν ηταν τιποτα. Συνιστω να τους βγαλεις και τους 4 σε μια επισκεψη με μεθη. Αν τους βγαλεις εναν εναν ή/και χωρις μεθη, πιστευω θα ειναι τραυματικη εμπειρια.

@Nelliel χαιρομαι που πήγαν όλα καλά! επειδή είπες για πουρέ, σου επιτρέπει γάλα? Εμένα γάλα και τυρί μου είχε απαγορεψει.
@Serena μέχρι να επουλωθουν. Γιατί η τρύπα που έχει φεύγει σιγά σιγά. Εμένα πλέον έχει μόνο ένα μικρό βαθουλωματακι στη μια μεριά, αλλά είναι τόσο επιφανειακο που δεν μπαίνουν τροφές μέσα οπότε δεν χρειάζεται ειδικό καθαρισμα.
Εμενα μου απαγορεψε ρυζι, σπορια, τοστ, φρυγανιες και γενικα σκληρες τροφες. Μου ειπε να τρωω πουρε, σουπες και γενικα μαλακες τροφες, αλλα οχι τροφες που μπορουν να παγιδευτουν και να προκαλεσουν μολυνση. Επινα παντως γαλα σοκολατα κανονικα και δεν ειχα προβληματα. Τυρι δεν εφαγα πολυ, αλλα ετρωγα καθημερινα γιαουρτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εμένα μου είχε απαγορεψει ένα σωρό πράγματα. Αφενός τροφές που μπορεί να μπουν μέσα και αφετέρου τροφές που μπορεί να αναπτύξουν μικρόβια. Μου είχε πει ούτε στον καφέ να μην βάζω γάλα. Ίσως ήταν υπερβολική, αν σκεφτεις ότι εγώ έχω κολλημα με τα δόντια μου και τα καθαριζω υπερβολικά. Αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι όλοι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ροζ ελαφαντάκι

Νεοφερμένος

Η ροζ ελαφαντάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα κι απο εμένα...λοιπόν με εμένα συμβαίνει το εξής παράδοξο....
είχα σιδεράκια πάνω κάτω 2,5 χρόνια τώρα (στην κάτω γνάθο τα βγάλαμε πριν κανα μήνα). Ανέκαθεν ρώταγα την ορθοδοντικό αν οι φρονιμίτες μου δημιουργούν πρόβλημα γιατί υπήρχαν μέρες που αισθανόμουν ενοχλήσεις -σφίξιμιο και μετά μου δημιουργούσε πονοκέφαλο όλο αυτό.Εκείνη όμως μου έλεγε οτι δεν χρειάζεται να τουσ βγάλω γτ δεν βλέπει κάποια φλεγμονή (δλδ οτι δεν βλέπει να βγαίνουν).Επειδή είμαι καχύποπτη όμως και δυστυχώς τις περισσότερες φορές επιβεβαιώνομαι πήγα και σε άλλους 2 ορθοδοντικούς στο μεσοδιάστημα αυτών των χρόνων για να μου πουν γνώμη!(παίζει να με πείτε τρελή το ξέρω :P) Ο ένας μου είπε οτι θα μου είχε κάνει και εξαγωγές προγόμφιων (αυτό έχει να κάνει με τον συνωστισμό /στραβά δόντια και για να καταλάβετε πόσο μικρό είναι το στόμα μου)και ο δεύτερος μού είπε οτι και αυτός παίζει να μου είχε κάνει τις εξαγωγές αλλά μου τόνισε οτι πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βγάλω τους φρονιμίτες και αν γινόταν μέσα σε 2 μήνες (κοντά Μάρτιο του 17 πήγα)γτ θα μου κάνουν ζημιά (ο άνθρωπος έκατσε ενα εικοσάλεπτο χωρίς να μου πάρει εκτίμηση και μου έδειχνε φωτό άλλων πελατών που τους δημιούργησαν ζημιά οι φρονιμίτες μακροπρόθεσμα μετά απο σιδεράκια!). Οπότε πάω κι εγώ βγάζω τον Ιούνιο και δεύτερη πανοραμική για να είμαι κομπλέ κι εντελώς σίγουρη οτι θα πάρω την σωστή εκτίμηση απ την κανονική μου ιατρό και μου κάνει οτι όντως δεν έχεις καθόλου χώρο στους κάτω και ίσως χρειαστεί να βγουν και θα σε ενημερώσω εγώ πότε και κάτι τέτοια. Και ρωτάω εγώ τώρα..είναι δυνατόν ο άλλος χωρίς κανένα συμφέρον να με παροτρύνει τόσο έντονα να βγάλω τους φρονιμίτες και η δικιά μου να ειναι τόσο αραχτή και λάιτ? Και τα καλύτερα σας τα άφησα για το τέλος.Η κοπέλα στη γραμματεία μου είχε πει πάνω στην κουβέντα μια φορά για μια ασθενή που είχαν που είχε βάλει 10χρόνια πριν και επειδή έβγαλε φρονιμιτες της ξαναστράβωσαν και πήγε να βάλει πάλι σιδεράκια...Γενικά όταν πιέζεις εσύ κάποιον να δει κάτι χωρίς δικιά του βούληση πάντα κάτι μου λέει..και ούσα πωλήτρια σε καταστήματα κινητών που η κοροιδία πέφτει σύννεφο παρεπιμπτόντως γτ δεν ζουμε στην φρουτοπία θεωρώ ότι μου γυρνάει... :') :')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μάλιστα τουλάχιστον δε μένει μόνιμο "κουσούρι" γιατί θα πάθαινα κρίση. :P

Μέθη τι είναι? Έχεις τις αισθήσεις σου? Γενικότερα εδώ που ζω είθισται να τους βγάζεις 2-2 ανά μεριά. Πριν λίγο καιρό έλεγα σε μια παρέα ότι θέλω να τους βγάλω και τους 4 μαζί για να υποφέρω μια φορά και μου είπαν ότι δε στέκει αυτό που ζητάς γιατί δε θα μπορείς να φας, ενώ αν βγάλεις πχ πρώτα δεξιά και μετά αριστερά θα μπορεις να τρως από εκείνη τη μεριά.

Ενώ φαινομενικά έχω μικρό στόμα και δεν υπάρχει χώρος να βγουν πριν 2-3 μήνες έσκασε μύτη ο ένας και από τότε μου έχει γίνει εμμονή και φόβος. Δε νιώθω κάτι, δε με ενοχλεί αλλά επειδή φορούσα σιδεράκια κάτι αιώνες καλό θα ήταν να τους βγάλω πριν αρχίσουν να προκαλούν πρόβλημα.

Επίσης παίζει ρόλο που θα γίνει η αφαίρεση? Οι γνωστοί μου που έχουν βγάλει έχουν πάει στο νοσοκομείο σε γναθοχειρούργο για τους έγκλειστους και στον οδοντίατρο τους για τους μη. Ο γιατρός μας την τελευταία φορά που το είχαμε συζητήσει είχε πει ότι μπορεί να τους βγάλει όλους μια χαρά. Που είναι πιο ασφαλές όμως? Εγώ τώρα έχω 3 έγκλειστους και έναν ημι-έγκλειστο.

Για την ώρα δεν πάω να κάνω τον καθιερωμένο καθαρισμό για να μην δεν το φρονιμίτη και με κυνηγάει να τον βγάλω αλλά έχω βάλει προσωπικό στόχο να ξεμπερδέψω μέχρι τα Χριστούγεννα. . :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμένα μου είχε απαγορεψει ένα σωρό πράγματα. Αφενός τροφές που μπορεί να μπουν μέσα και αφετέρου τροφές που μπορεί να αναπτύξουν μικρόβια. Μου είχε πει ούτε στον καφέ να μην βάζω γάλα. Ίσως ήταν υπερβολική, αν σκεφτεις ότι εγώ έχω κολλημα με τα δόντια μου και τα καθαριζω υπερβολικά. Αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι όλοι έτσι.
Περιεργο, πρωτη φορα ακουω για το γαλα. Ρωτησα και αλλους χθες και μου ειπαν οτι επιναν κανονικα γαλα. Μηπως το απαγορεψε για να μη ξεχαστεις και χρησιμοποιησεις καλαμακι;

Καλησπέρα κι απο εμένα...λοιπόν με εμένα συμβαίνει το εξής παράδοξο....
είχα σιδεράκια πάνω κάτω 2,5 χρόνια τώρα (στην κάτω γνάθο τα βγάλαμε πριν κανα μήνα). Ανέκαθεν ρώταγα την ορθοδοντικό αν οι φρονιμίτες μου δημιουργούν πρόβλημα γιατί υπήρχαν μέρες που αισθανόμουν ενοχλήσεις -σφίξιμιο και μετά μου δημιουργούσε πονοκέφαλο όλο αυτό.Εκείνη όμως μου έλεγε οτι δεν χρειάζεται να τουσ βγάλω γτ δεν βλέπει κάποια φλεγμονή (δλδ οτι δεν βλέπει να βγαίνουν).Επειδή είμαι καχύποπτη όμως και δυστυχώς τις περισσότερες φορές επιβεβαιώνομαι πήγα και σε άλλους 2 ορθοδοντικούς στο μεσοδιάστημα αυτών των χρόνων για να μου πουν γνώμη!(παίζει να με πείτε τρελή το ξέρω :P) Ο ένας μου είπε οτι θα μου είχε κάνει και εξαγωγές προγόμφιων (αυτό έχει να κάνει με τον συνωστισμό /στραβά δόντια και για να καταλάβετε πόσο μικρό είναι το στόμα μου)και ο δεύτερος μού είπε οτι και αυτός παίζει να μου είχε κάνει τις εξαγωγές αλλά μου τόνισε οτι πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βγάλω τους φρονιμίτες και αν γινόταν μέσα σε 2 μήνες (κοντά Μάρτιο του 17 πήγα)γτ θα μου κάνουν ζημιά (ο άνθρωπος έκατσε ενα εικοσάλεπτο χωρίς να μου πάρει εκτίμηση και μου έδειχνε φωτό άλλων πελατών που τους δημιούργησαν ζημιά οι φρονιμίτες μακροπρόθεσμα μετά απο σιδεράκια!). Οπότε πάω κι εγώ βγάζω τον Ιούνιο και δεύτερη πανοραμική για να είμαι κομπλέ κι εντελώς σίγουρη οτι θα πάρω την σωστή εκτίμηση απ την κανονική μου ιατρό και μου κάνει οτι όντως δεν έχεις καθόλου χώρο στους κάτω και ίσως χρειαστεί να βγουν και θα σε ενημερώσω εγώ πότε και κάτι τέτοια. Και ρωτάω εγώ τώρα..είναι δυνατόν ο άλλος χωρίς κανένα συμφέρον να με παροτρύνει τόσο έντονα να βγάλω τους φρονιμίτες και η δικιά μου να ειναι τόσο αραχτή και λάιτ? Και τα καλύτερα σας τα άφησα για το τέλος.Η κοπέλα στη γραμματεία μου είχε πει πάνω στην κουβέντα μια φορά για μια ασθενή που είχαν που είχε βάλει 10χρόνια πριν και επειδή έβγαλε φρονιμιτες της ξαναστράβωσαν και πήγε να βάλει πάλι σιδεράκια...Γενικά όταν πιέζεις εσύ κάποιον να δει κάτι χωρίς δικιά του βούληση πάντα κάτι μου λέει..και ούσα πωλήτρια σε καταστήματα κινητών που η κοροιδία πέφτει σύννεφο παρεπιμπτόντως γτ δεν ζουμε στην φρουτοπία θεωρώ ότι μου γυρνάει... :') :')
Εμενα μου στραβωσαν απο τους φρονιμιτες και επειδη δεν φορουσα τα retainers. Επισης αν σου ειναι εγκλειστοι πρεπει να τους βγαλεις γιατι συσσωρευονται βακτηρια και χανεις οστο. Εμενα οι 2 στην κατω γναθο ηταν εγκλειστοι. Δεν ειχα ποτε φλεγμονη ή πονο μεχρι που μου κανει ο οδοντιατρος μετρησεις στα ουλα και μου βρισκει βακτηρια στην περιοχη των εγκλειστων σε βαθος 13 και 14 χιλιοστα! Στις ακτινες φαινοταν ξεκαθαρα ποσο ειχε μειωθει το οστο. Ο οδοντιατρος μου εδειξε ακτινες απο αλλους ασθενεις με εγκλειστους φρονιμιτες που ακουμπουσαν τις διπλανες ριζες και τις ειχαν λιωσει. Το τελευταιο πραγμα που θελεις ειναι να χασεις τα προσκειμενα δοντια και να αποκτησεις περιοδοντιτιδα. Ο συγκεκριμενος οδοντιατρος δεν ειχε να κερδισει τιποτα γιατι ουτως η αλλως δεν θα τους αφαιρουσε ο ιδιος.

Μάλιστα τουλάχιστον δε μένει μόνιμο "κουσούρι" γιατί θα πάθαινα κρίση. :P

Μέθη τι είναι? Έχεις τις αισθήσεις σου? Γενικότερα εδώ που ζω είθισται να τους βγάζεις 2-2 ανά μεριά. Πριν λίγο καιρό έλεγα σε μια παρέα ότι θέλω να τους βγάλω και τους 4 μαζί για να υποφέρω μια φορά και μου είπαν ότι δε στέκει αυτό που ζητάς γιατί δε θα μπορείς να φας, ενώ αν βγάλεις πχ πρώτα δεξιά και μετά αριστερά θα μπορεις να τρως από εκείνη τη μεριά.

Ενώ φαινομενικά έχω μικρό στόμα και δεν υπάρχει χώρος να βγουν πριν 2-3 μήνες έσκασε μύτη ο ένας και από τότε μου έχει γίνει εμμονή και φόβος. Δε νιώθω κάτι, δε με ενοχλεί αλλά επειδή φορούσα σιδεράκια κάτι αιώνες καλό θα ήταν να τους βγάλω πριν αρχίσουν να προκαλούν πρόβλημα.

Επίσης παίζει ρόλο που θα γίνει η αφαίρεση? Οι γνωστοί μου που έχουν βγάλει έχουν πάει στο νοσοκομείο σε γναθοχειρούργο για τους έγκλειστους και στον οδοντίατρο τους για τους μη. Ο γιατρός μας την τελευταία φορά που το είχαμε συζητήσει είχε πει ότι μπορεί να τους βγάλει όλους μια χαρά. Που είναι πιο ασφαλές όμως? Εγώ τώρα έχω 3 έγκλειστους και έναν ημι-έγκλειστο.

Για την ώρα δεν πάω να κάνω τον καθιερωμένο καθαρισμό για να μην δεν το φρονιμίτη και με κυνηγάει να τον βγάλω αλλά έχω βάλει προσωπικό στόχο να ξεμπερδέψω μέχρι τα Χριστούγεννα. . :redface:
Εγω τους εβγαλα σε γναθοχειρουργο, 2 εγκλειστους, 2 κανονικους. Ο οδοντιατρος μου δεν βγαζει φρονιμιτες και καλα κανει γιατι εχω ακουσει περιστατικα απο οδοντιατρους που εχουν αναλαβει εξαγωγες φρονιμιτων με αποτελεσμα ο ασθενης να καταληξει με σοβαρα προβληματα. Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε γναθοχειρουργο γιατι εχουν μεγαλυτερη εμπειρια.

Να πας για καθαρισμο και αστον να λεει για τον φρονιμιτη. Δεν εισαι υποχρεωμενη να τον ακουσεις.

Εγω μια χαρα ετρωγα που εβγαλα και τους 4 σε μια επισκεψη. 3 μερες σουπες και υγρες τροφες και απο την 4η μερα στερεη τροφη. Στην 5η ημερα ετρωγα ψητο κοτοπουλο και στην 12η μερα πατατακια. Δεν ξερω αν ειχα τις αισθησεις μου οταν μου τους εβγαλε γιατι δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα. Η βοηθος μου ειπε οτι θα ειμαι σε θεση να μιλαω και να τους λεω πως ειμαι κατα την διαρκεια της επεμβασης, αλλα οτι δεν θα θυμαμαι τιποτα μετα και οντως δεν θυμαμαι. Καλυτερα που δεν θυμαμαι γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα ηταν τραυματικη εμπειρια να βλεπω τα παντα.

Να προσθεσω οτι μου εκανε απο 2 απορροφησιμα ραμματα και στις 4 περιοχες. Τα ραμματα επεσαν στις 7-11 μερες. Ηταν καπως ενοχλητικα γιατι πικριζαν ελαφρως και στην κατω γναθο κατα εναν περιεργο τροπο τα ραμματα σφηνωσαν αναμεσα στα 2 τελευταια δοντια. Πιστευω ομως οτι ειναι προτιμωτερο να κανουν ραμματα για πιο ταχεια επουλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εγώ που δεν προτιμησα μεθη και τα θυμάμαι όλα, εντάξει, δεν είναι και τραυματικη εμπειρία, αλλά εξαρτάται ποσό αντεχεις να σου πειραζουν τα δόντια τόση ώρα. Γιατί πόνο δεν νιωθεις, μια πίεση νιωθεις, και την ενοχληση που ειναι μουδιασμενη μέχρι και η γλώσσα. Πάντως κι εγώ αν το ξανακανα με μεθη ή χωρίς, νομίζω θα τους εβγαζα όλους μαζί να ξεμπερδευω. Είναι διπλή ταλαιπωρια να τους βγαζεις δυο δυο. Διπλός χρόνος αναρρωσης, δυο επεμβάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτο για το γαλα το αναφερουν καποιες φορες οι κλινικοι διοτι υπαρχουν αναφορες οτι δρα σαν υποστρωμα αποικισης και ανάπτυξης μικροβίων. Δεν χρηζει ομως επαρκους τεκμηριωσης ερευνητικα.
Ενας στοματικος και γναθοπροσωπικος χειρουργος εχει μεγαλύτερη εμπειρια στο θεμα των εγκλειστων και σαφως μεγαλύτερη δεξιοτεχνια και άνεση. Και ένας οδοντίατρος ομως μπορει να χειριστει τετοιες περιπτώσεις αλλα σαφως εγκειται στα ορια στις δυνατοτητες και στην εκτιμηση του εκάστοτε περιστατικού απο τον ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λοιπόν χθες το μεσημέρι έβγαλα τους 2 δεξιούς φρονιμίτες σε γναθοχειρούργο στο νοσοκομείο. Ο πάνω είχε βγει κανονικά αλλά ήταν ένα μικροσκοπικό δοντάκι που με ένα μικρό τράβηγμα το είχε βγάλει και ο κάτω ήταν έγκλειστος και από ότι μου είπε η ρίζα του ακουμπούσε ένα νεύρο. Είπε ότι μάλλον θα αφήσει τη ρίζα μέσα για να μην πειράξει το νεύρο αλλά εντέλει το έβγαλε ολόκληρο το δόντι γιατί δεν είδε το νεύρο στην περιοχή και δε νομίζει να έχω θέμα. Εγώ δε νιώθω κάποιο μούδιασμα 1,5 μέρα μετά, αυτό σημαίνει ότι όντως δεν το πείραξε ή μπορεί να αρχίσει πιο μετά?

Επίσης ώρες ώρες νομίζω ότι νιώθω λίγο αίμα στο στόμα μου αλλά από την άλλη σήμερα που έκανα πλύσεις με ένα διάλυμα που μου έδωσε όταν το έβγαλα από το στόμα μου είχε μπλε κανονικό χρώμα, δεν είχε κοκκινήσει δηλαδη. Είναι φυσιολογικό?

Και τέλος είπε να βουρτσίζω πολύ καλά την περιοχή με τα ράμματα κάτω αλλά εγώ φοβάμαι και δεν το έχω κάνει ακόμα.. Ξέρω ότι στο πάνω δόντι δεν κάνει να πάει νερό, πως θα βουρτσίσω το κάτω χωρίς να πάει νερό και πάνω? Επίσης ενώ έχω πρηστεί ελάχιστα δε μπορώ να ανοίξω το στόμα μου καλά και να δω την περιοχή οπότε φοβάμαι να βουρτσίσω στα τυφλά. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Κοιτα απο οσο ξερω για το βουτσισμα κανε τα μπροστινα και τα πισω με μπατωνετα.... Και μετα να μπορρεις με υγρο χαρτι που δεν αφηνει χνουδια ( οχι πετσετα) καθαρισε την περιοχη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Serena,κατά αρχήν σου εύχομαι καλή ανάρρωση. Όσον άφορα τις απορίες σου:
Aρκετες φορές στην ακτινογραφία το νεύρο φαίνεται να είναι κοντά στις ρίζες του δοντιού λόγω αλληλοεπικάλυψης και παραμόρφωσης της ακτινογραφίας. Ωστόσο,στο χειρουργείο διαπιστώνει ο χειρουργός ότι δεν φαίνεται τελικά,δηλαδή δεν είναι κοντά στο δόντι ή είναι πιο χαμηλά. Υπάρχουν σαφώς και περιπτώσεις οπού είναι ακριβώς από κάτω ή άλλες φορες πορεύεται και ανάμεσα στις ρίζες του φρονιμίτη (υπάρχουν πολλές παραλλαγές). Αυτό ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Το γεγονός ότι δεν νιώθεις μούδιασμα είναι πολύ θετικό και προάγγελος ότι δεν θα έχεις κανένα θέμα με την αισθητικότητα σου.

Είναι,επίσης,απόλυτα φυσιολογικό να βλέπεις το σάλιο σου κόκκινο καθώς και να έχεις γεύση αίματος(να βλέπεις λίγο αίμα δηλαδή). Αυτό θα περάσει μέσα στις επόμενες μέρες . Αυτό που έχεις να κάνεις εσύ είναι να μην φτύνεις. Απλά καταπίνεις .Βοηθάς έτσι πολύ στην επούλωση του τραύματος.

Αναμενόμενο είναι να μην μπορείς να ανοίξεις και το στόμα σου πλήρως. Και αυτό διότι στην περιοχή των φρονιμητών υπάρχουν μύες οι οποίοι βοηθάνε στο να ανοίγει και να κλείνει το στόμα. Αυτοί ερεθίζονται κατά την επέμβαση. Μέσα στις επόμενες μέρες θα έχει περάσει και αυτό. Προσπάθησε όσο μπορείς με ήπιες κινήσεις να βουρτσίζεις την περιοχή. Αν πονάς να σταμάτας αμέσως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Επίσης ώρες ώρες νομίζω ότι νιώθω λίγο αίμα στο στόμα μου αλλά από την άλλη σήμερα που έκανα πλύσεις με ένα διάλυμα που μου έδωσε όταν το έβγαλα από το στόμα μου είχε μπλε κανονικό χρώμα, δεν είχε κοκκινήσει δηλαδη. Είναι φυσιολογικό?

Και τέλος είπε να βουρτσίζω πολύ καλά την περιοχή με τα ράμματα κάτω αλλά εγώ φοβάμαι και δεν το έχω κάνει ακόμα.. Ξέρω ότι στο πάνω δόντι δεν κάνει να πάει νερό, πως θα βουρτσίσω το κάτω χωρίς να πάει νερό και πάνω? Επίσης ενώ έχω πρηστεί ελάχιστα δε μπορώ να ανοίξω το στόμα μου καλά και να δω την περιοχή οπότε φοβάμαι να βουρτσίσω στα τυφλά. :worry:

Εχω βγάλει και εγώ φρονιμήτη σε γναθοχειρούργο.
Θα σου πω την εμπειρία μου σχετικά με τα ερωτήματα σου;)
Εμενα μου ειχε πει να αποφεύγω το βουρτσισμα για 1 εβδομάδα που θα έχω τα ράμματα στο στόμα μέχρι να πάω να μου τα κόψουν. Για απολύμανση του στόματος τσαγακι του βουνού μου είχε προτείνει.
Το οτι δεν μπορεις να ανοιξεις το στόμα σου είναι φυσιολογικό,μην ανησυχείς, σε μια δυο μέρες το πολύ θα μπορείς κανονικότατα. Εγώ άργησα λίγο σαν φοβητσιάρα που είμαι και έκανα μια εβδομάδα:whistle:
Επίσης μη φοβηθείς αν τα ράμματα αρχίζουν να σε τραβάνε σε λίγες μέρες, είναι επειδή αρχίζει το κρέας και δένει. Θα νιώθεις απλά λίγο σκληρό το σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμενα δεν με αφησε να βουρτσισω δοντια στο 1ο 24ωρο, αλλα μετα μου ειπε να τα βουρτσιζω κανονικα αλλα με προσοχη στα σημεια που ειναι οι τομες. Μου εδωσε μαλακη οδοντοβουρτσα. Μου εδωσε στοματικο διαλυμα να κανω γαργαρες 2-3 φορες την ημερα (chlorhexidine) οπως επισης συνεστησε γαργαρες με χλιαρο νερο και αλατι. Αν θυμαμαι καλα, μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο να βλεπεις αιμα μεχρι και 2 εβδομαδες μετα τις εξαγωγες. Δεν ξερω γιατι σου ειπε αυτο με το νερο. Εμενα δεν μου ειπε οτι δεν πρεπει να παει νερο. Μηπως δεν σου εκανε ραμματα στον επανω; Στις απαγορευσεις ηταν να πινω με καλαμακι, σπορια, ρυζι και στερεη τροφη για τις πρωτες 5-7 ημερες (δεν θυμαμαι ακριβως, αλλα θυμαμαι οτι στην 3η μερα ετρωγα ψητο κοτοπουλο).
Μην ανησυχεις για το βουρτσισμα. Οσο τρεφεσαι με υγρη τροφη και κανεις γαργαρες με chlorhexidine και παιρνεις αντιβιωση, δεν επιβιωνει βακτηριο στο στομα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top