[Apple] iPhone

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εγώ πάντως το κινητό μου με face ID δεν θέλω να το ξεκλειδώνω. Έχω ήδη μπλοκάρει την κάμερα σε λαπτοπ και κινητό. Δεν είναι να παίζεις με αυτά, και δεν μιλάω μόνο για τους χάκερς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:worry: μη κρίνετε πριν δοκιμάσετε ένα κινητό. Είναι τo τοπ κινητό αυτή την στιγμή το Χ και περιμένουμε τα πρώτα review για να το επιβεβαίωσουν αλλά πριν το δείτε μην κρίνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
:worry: μη κρίνετε πριν δοκιμάσετε ένα κινητό. Είναι τo τοπ κινητό αυτή την στιγμή το Χ και περιμένουμε τα πρώτα review για να το επιβεβαίωσουν αλλά πριν το δείτε μην κρίνετε.

Μπορούμε να κρίνουμε εφόσον έχουμε δει 3 πράγματα:
1. Εμφάνιση.
2. Δυνατότητες.
3. Τιμή.

Σίγουρα από κοντά το κινητό θα είναι διαφορετικό και πιο εντυπωσιακό. Αλλά όσο εντυπωσιακό και αν είναι, δεν παύει να κοστίζει 1200 ευρώ. Ούτε οι δυνατότητές του αλλάζουν από κοντά.
Είναι πολύ καλό κινητό. Εγώ το βλέπω ως τέχνη γιατί από ένα επίπεδο και μετά αυτό ακριβώς είναι. Αλλά ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις και δυνατότητες. Μια συσκευεί δεν κρίνεται μόνο από τις δυνατότητές της αλλά και από την τιμή της. Μια πιο φθηνή λύση θεωρώ πως είναι πιο value for money.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Yπάρχουν iphone για όλες τις τσέπες. Η κατηγορία που βρίσκεται το X το οποιό είναι για ολες τις τσέπες απευθύνετε σε ανθρώπους που δε λογαριάζουν πορτοφορια. Σε αυτή την περίπτωση και σε αυτά τα κινητά θεωρώ πως πρέπει να κοιτάμε την καινοτομία και την σταθεροτητα της συσκευής και λιγότερο την τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απογοήτευση. Στο προηγούμενο iphone με το touch id την ώρα που έβγαζες από την τσέπη σου το κινητό το είχες ξεκλειδώσει κιόλας και ηταν έτοιμο προς χρήση. Τώρα πρέπει να το φέρεις να δει το πρόσωπο σου για να ξεκλειδωθεί και χάνεις ταχύτητα, ευκολία και παραγωγικότητα. Ένα βήμα μπρος, δυο βήματα πίσω το X. Χωρίς τον Steve Jobs και με αυτόν τον ρυθμό σε λίγα χρόνια θα γελάμε με την Apple. Το face id είναι καλό σαν gimmick αλλά είναι πιο δύσχρηστο. Steve Jobs λείπεις.

Καθε χρονο τα ιδια λενε αλλα η Apple ειναι στο καλυτερο σημειο της απο ποτε. Μια χαρα παει με τον Τιμοθεο Μαγειρα στο τιμονι της, ο οποιος ειναι ηδη 6 χρονια CEO, ποτε πια θα καταστραφει η Apple?

Επισης το Χ ειναι μια επετειακη εκδοση στις οποιες επιτρεπονται οι πειραματισμοι, η Apple εβγαλε και κανονικο τηλεφωνο, το iPhone 8. Ο μοναδικος παικτης που θα μπορεσει να την κοιταξει στα ματια οταν συνηθισει λιγο το παιχνιδι ειναι η Google με το Pixel. Η οποια ομως πρωτα θα πρεπει να παλεψει με τη Samsung και την Huawei στην αρενα των Android ναυαρχιδων πριν τα βαλει με την μηλοεταιρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Yπάρχουν iphone για όλες τις τσέπες. Η κατηγορία που βρίσκεται το X το οποιό είναι για ολες τις τσέπες απευθύνετε σε ανθρώπους που δε λογαριάζουν πορτοφορια. Σε αυτή την περίπτωση και σε αυτά τα κινητά θεωρώ πως πρέπει να κοιτάμε την καινοτομία και την σταθεροτητα της συσκευής και λιγότερο την τιμή.

Νόμιζα πως μίλησες για το X. Είπες ότι είναι το ΤΟΠ κινητό. Ό,τι έγραψα, το έγραψα για το iPhone X. Φυσικά υπάρχουν και άλλα κινητά της apple που είναι φθηνότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Yπάρχουν iphone για όλες τις τσέπες. Η κατηγορία που βρίσκεται το X το οποιό είναι για ολες τις τσέπες απευθύνετε σε ανθρώπους που δε λογαριάζουν πορτοφορια. Σε αυτή την περίπτωση και σε αυτά τα κινητά θεωρώ πως πρέπει να κοιτάμε την καινοτομία και την σταθεροτητα της συσκευής και λιγότερο την τιμή.

Η πλειοψηφια των κατοχων ακριβων συσκευων τα παιρνει με συμβολαια ή ειναι εταιρικα. Σε πολλες εταιριες στο εξωτερικο τους ρωτανε ποια τοπ συσκευη θελουν. Γενικα η αποκτηση ενος ακριβου τηλεφωνου στο εξωτερικο ειναι ευκολοτερη λογω φθηνοτερων προγραμματων, το πολυ με 200€ και ενα φουλ πακετο των 50-60€ το μηνα μπορεις να παρεις σχεδον οποια συσκευη θελεις και στο προγραμμα να εχεις απεριοριστα τηλεφωνα, μηνυματα και πολλα δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
To iPhone X είναι ένα κινητό που θέτει νέα standards.

Η apple πλεόν προσφέρει επιλογές για όλα πορτοφόλια που ξεκινάνε από 300 ευρώ και καταλήγουν στα 1200 ευρώ που είναι η ναυαρχίδα της. Αν μου έλεγε αν το iPhone X αξίζει τα λεφτά του θα του απαντούσα ως εξής:

- Κοίτα μαν ναι θεωρώ ότι αξίζει τα λεφτά του. Είναι το κινητό με το καλύτερο mobile επεξεργαστή στο κόσμο με δυνατότητες που τα άλλα δεν έχουν και θα κάνουν 1 - 2 χρόνια να αποκτήσουν. Είναι ένα κινητό που θα υποστηρίζεται τουλάχιστον 6 χρόνια με update από το κατασκευαστή με μεταπωλητική αξία την καλύτερη στην αγορά και ένα προιόν που ο παθένας καταλαβαίνει την αξία του βλέποντας το.

Αν με ρωτούσες αν θα το έπαιρνα:
- Όχι φίλε μου δεν θα το έπαιρνα. Έχω iPhone 5s που το πήρα πέρσι στο black friday me 250 ευρώ και θα σταματήσει να παίρνει update τον επόμενο Σεπτέμβρη. Αν έπαιρνα τώρα κινητό θα ήμουν ανάμεσα στο iPhone SE και στο iPhone 6s. Φέτος θα αγοράσω το apple watch 3 που πιστεύω ότι κάνει τη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά απλώς σας είπα ότι το touch id βολεύει πολύ περισσότερο. Δηλαδή το touch id vs face id είναι convenience vs fanciness.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
@Τζονυ

Εκτός αυτού, είναι μεγάλο φακέλωμα, αν και δεν βλέπω να ανησυχεί κάποιος άλλος οπότε δεν θα το ξανα αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Η μόνη περίπτωση που σκέφτομαι ότι θα με δυσκολέψει το touchID σε σχέση με το FaceID είναι όταν το χρησιμοποιών ως gps στο αυτοκίνητο.

Το FaceID δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει αλλα΄με το TouchID δεν υπάρχει θέμα φακελώματος. Το αποτύπωμα δεν αποθηκεύεται στη συσκευή. Αντίθετα με βάση αυτό δημιουργείται μια συμβολοσειρά που με αυτή δεν μπορεί να αναπαράγεις το αποτύπωμα. Η όλη διαδικασία γίνεται σε ξεχωρίστό επεξεργαστή που δεν μπορεί να διαβάσει το iOS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Το iPhone X κυκλοφορεί αύριο και ήδη κάποιοι youtuber το έχουν προμηθευτεί. Το FaceID δουλεύει άψογα.



Δουλεύει στο αυτοκίνητο, δουλεύει στα σκοτάδια, δουλεύει με γυαλιά ηλίου δεν δουλεύει με φωτογραφίες.
Είναι κάτι που στο παρελθόν έχουν προσπαθήσει να το φτιάξουν αρκετοί αλλά η apple κατάφερε να το κάνει να δουλεύει.

Καλύτερο από το touchid σε αξιοπιστία και σίγουρα πιο πρακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
και σίγουρα πιο πρακτικό.

Γιατί πιο πρακτικό; Με το TouchID είχα το κινητό στην τσέπη και βγάζοντάς το το είχα ήδη ξεκλειδώσει για να το χρησιμοποιήσω. Με το FaceID πρέπει να το φέρω στο ύψος του προσώπου μου και μετά να το προσαρμόσω στο ύψος που θα το χρησιμοποιήσω. Περιττή κίνηση δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μειώνει την παραγωγικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Γιατί πιο πρακτικό; Με το TouchID είχα το κινητό στην τσέπη και βγάζοντάς το το είχα ήδη ξεκλειδώσει για να το χρησιμοποιήσω. Με το FaceID πρέπει να το φέρω στο ύψος του προσώπου μου και μετά να το προσαρμόσω στο ύψος που θα το χρησιμοποιήσω. Περιττή κίνηση δεν είναι;

Αν είσαι στο ιατρείο σου με γάντια τότε σε μειώνει από πολλές περιττές κινήσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν εχεις μουσια και ξυριστεις, θα σε αναγνωρισει; Σε τεστ που εκαναν οταν ξαφνικα εβαλαν μουστακι δεν ξεκλειδωσε, οποτε φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και οταν ξυριστεις. Στα καρναβαλια πως θα το ξεκλειδωνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
To Face ID είναι έξυπνο. Όταν αφήνεις μούσια το Face ID το αντιλαμβάνεται και σε αναγνωρίζει. Όταν έχεις γένια και ξυριστείς τότε το Face ID αν και έχει καταλάβει ότι είσαι αυτός για μεγαλύτερη ασφάλεια πιθανόν να απαιτήσει να βάλεις passcode. Αυτό ήταν την επόμενη φορά που θα ξυριστείς το Face ID θα σαι θυμάται και δεν θα βγάλει κανένα passcode.

https://www.businessinsider.com/we-tried-fool-the-iphone-x-face-id-by-shaving-no-beard-2017-10

Είναι τεχνολογία ταυτοποίησης να το θυμόμαστε αυτό. Το ζήτημα δεν είναι να μην σε αναγνωρίσει αλλά να σε αναγνωρίσει στη φάτσα κάποιου τυχαίου.

Στα καρναβάλια απλώς χρησιμοποιείς το passcode. Το Touch ID είχε μεγαλύτερα θέματα καθώς με βρεγμένα χέρια δεν δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν είσαι στο ιατρείο σου με γάντια τότε σε μειώνει από πολλές περιττές κινήσεις. :P

Αν είμαι στο ιατρείο με γάντια και πρέπει οπωσδήποτε να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο, θα το κάνω με το password. Δεν ξέρω πόσο επαγγελματικό είναι να έχω το παιδί ξάπλα ή να γυρνάει τρέχοντας σαν δαιμονισμένο για να μην του κάνω εμβόλιο, κι εγώ να βγάζω το κινητό και να το στήνω σαν να παίρνω σέλφι για να ξεκλειδώσει.

Κάποιο πιο "γενικό" επιχείρημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Κάποιο πιο "γενικό" επιχείρημα;
Δεν έχει νόημα να πω επιχειρήματα γιατί εσύ σε κάποιο βαθμό (όχι τόσο πολύ όσο η Nelliel) και η μισή ανθρωπότητα είστε αρνητικά προκαταλειμένοι με την apple και τα iPhone. Θα σου έδειχνα ιατρικές εφαρμογές του ARkit αλλά δεν έχει νόημα.

Όσο αφορά το FaceID για να χρησιμοποιήσεις το κινητό αρκεί να το βλέπεις και να σε βλέπει. Ούτε να το φέρεις στο ύψος των ματιών σου, ούτε να βγάλεις selfie. H apple δεν είναι Samsung να βγάζει δύσχρηστες τεχνολογίες.

Κάποιους σας βολεύει η αναγνώριση αποτυπωμάτων. Σεβαστό. Ξεχνάτε όμως ότι πριν το TouchID οι αναγνώστες αποτυπωμάτων ήταν κάτι σαχλαμάρες που έσερνες το δάχτυλο σου 10 φορές για να δουλέψουν. Αφού βγήκε το TouchID όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές αντέγραψαν την τεχνολογία.

Προωπικά το FaceID μου αρέσει πολύ παραπάνω από το να έμπαινε το TouchID από πίσω. Ξενίζει γιατί είναι κάτι το καινούριο που δεν έχω συνηθίσει αλλά αργά ή γρήγορα πιστεύω θα γίνει mainstream.


Τέλοσπάντων το iPhone X έχει κάνει ρεκόρ προπαραγγελιών στη χώρα μας και όπως φαίνεται θα είναι το κινητό με τις περισσότερες πωλήσεις όλων των εποχών.

https://www.kathimerini.gr/932510/ar...paraggeliwn-shmeiwnei-to-iphone-x-sthn-ellada

Πολύ ευχάριστο κατά τη γνώμη μου γιατί μια συσκευή που φαίρνει κάτι το διαφορετικό πρέπει να επιβραβεύεται από τον καταναλωτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
όταν η Samsung τρολάρει την Apple
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top