Αποτρίχωση

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μάλλον όχι καλό. Οι τρίχες κατά κάποιο τρόπο αποτελούν ένα φράγμα για ορισμένα μικρόβια κατά τη γνώμη γυναικολόγου. Ας υπάρχουν αλλά "ελεγχόμενες". Να μη φτάσει να γίνει η περιοχή και... Τευτοβούργιος δρυμός, γιατί τότε πάμε στο άλλο άκρο και από προστασία, μετατρέπεται σε... αποικία :P

Χαχαχαχαχαχα δεν ξέρω καν τι είδους δρυμός είναι αυτός αλλά ακούστηκε πολύ αστείος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχα δεν ξέρω καν τι είδους δρυμός είναι αυτός αλλά ακούστηκε πολύ αστείος :D

Δάσος στη Γερμανία, ένας δρυμός που περιγράφεται ως περιοχή δυσπρόσιτη, ελώδης και αχαρτογράφητη.
Εκεί, στον 9μ.χ. αιώνα επί Αυγουστου Οκταβιανού, έγινε μια μάχη όπου τρεις ρωμαϊκές λεγεώνες, εγκλωβίστηκαν και αφανίστηκαν ολοκληρωτικά, με αποτέλεσμα μεγάλο πλήγμα για το κύρος της Ρωμαϊκέής αυτοκρατορίας.
(με αφορμή την αποτρίχωση και δη του συγκεκριμένης περιοχής, ένα σύντομο ταξίδι στην ιστορία :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Έχει κάνει κανείς/καμιά laser? Έκανα το πρώτο πριν λίγες μερες (λίγο αργά, το ξέρω) και μου είπε να ξαναπαω για επαναληπτικό σε 20 μέρες. Ωστόσο, οι τρίχες βγαίνουν κανονικά. Μπορώ να κάνω αποτριχωση? (Η δερματολογος μου είπε ότι θα πέσουν μόνες τους και όσες δεν πέσουν, για να μην τις βγαζω μόνη μου, να πάω για επαναληπτικό) αλλά δεν μπορώ να μεινω 20 μέρες με τις τρίχες! Αν κάνω κερί, τι θα γίνει? Αφού έτσι κι αλλιώς, θα κάνω επαναληπτικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nationalgeo

Νεοφερμένος

Ο nationalgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχει κάνει κανείς/καμιά laser? Έκανα το πρώτο πριν λίγες μερες (λίγο αργά, το ξέρω) και μου είπε να ξαναπαω για επαναληπτικό σε 20 μέρες. Ωστόσο, οι τρίχες βγαίνουν κανονικά. Μπορώ να κάνω αποτριχωση? (Η δερματολογος μου είπε ότι θα πέσουν μόνες τους και όσες δεν πέσουν, για να μην τις βγαζω μόνη μου, να πάω για επαναληπτικό) αλλά δεν μπορώ να μεινω 20 μέρες με τις τρίχες! Αν κάνω κερί, τι θα γίνει? Αφού έτσι κι αλλιώς, θα κάνω επαναληπτικό..

ΜΗΝ κανεις αποτριχωση! Την περιοχη που εκανες λειζερ δικαιουσε να την ξυριζεις (εμενα μου ειπε 1-2 φορες ειναι οκ αλλα καλυτερα οχι περισσοτερες) . Αποτριχωση μην κανεις σε καμια περιπτωση διοτι ειναι λες και ξεκινας λειζερ απ την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
καλησπερες
αναρωτιεμαι μηπως υπαρχουν συσκευες τριμαρισματος τριχων για την ευαισθητη περιοχη- εχω κουραστει να ματωνει και γυριζουν τριχες οταν κανω αποτριχωση σε αυτη την περιοχη και μεχρι να βρω δερματολογο που να κανει λειζερ (με προσιτες τιμες) θελω να βρω αλλη λυση περα απο το ξυραφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εlena D

Νεοφερμένος

Η Εlena D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλησπερες
αναρωτιεμαι μηπως υπαρχουν συσκευες τριμαρισματος τριχων για την ευαισθητη περιοχη- εχω κουραστει να ματωνει και γυριζουν τριχες οταν κανω αποτριχωση σε αυτη την περιοχη και μεχρι να βρω δερματολογο που να κανει λειζερ (με προσιτες τιμες) θελω να βρω αλλη λυση περα απο το ξυραφι.
ναι υπαρχουν. το ξερω επειδη η μαμα μου εχει φαρμακειο . ειναι ενα τησ veet και ειναι ηλεκτρικο τριμερ . κανει και για μπικινι :) οποτε εχουν σιγουρα στα φαρμακεια πηγαινε ζητα το. δεν ξερω τιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
εχει δοκιμασει καμια sugaring? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ναι υπαρχουν. το ξερω επειδη η μαμα μου εχει φαρμακειο . ειναι ενα τησ veet και ειναι ηλεκτρικο τριμερ . κανει και για μπικινι :) οποτε εχουν σιγουρα στα φαρμακεια πηγαινε ζητα το. δεν ξερω τιμη
thank you:)
Κράτα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γι αυτό της veet που αναφέρετε παραπάνω, έχετε απόψεις; Δεν έχω λεφτά να χτυπάω συνέχεια λέιζερ στο μπικίνι, οπότε στα μεσοδιαστήματα έλεγα να διατηρώ μία σχετική ευπρέπεια ( :P ), για να έχει και καλύτερα αποτελέσματα στην επόμενη συνεδρία λέιζερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
ΜΗΝ κανεις αποτριχωση! Την περιοχη που εκανες λειζερ δικαιουσε να την ξυριζεις (εμενα μου ειπε 1-2 φορες ειναι οκ αλλα καλυτερα οχι περισσοτερες) . Αποτριχωση μην κανεις σε καμια περιπτωση διοτι ειναι λες και ξεκινας λειζερ απ την αρχη.
Εξακολουθω να μην καταλαβαίνω τον λόγο που δεν πρέπει να κάνω αποτριχωση. Για να πιάσει το λέιζερ πρέπει η ρίζα να είναι στις πρώτες μέρες. Αυτό όταν δεν κάνει κάποιος αποτριχωση, συμβαίνει κάθε 60 μέρες. Αν πας για λέιζερ και απλά εχεις βάλει ξυραφι, είναι πολύ πιθανό είναι να μην πιάσει το λέιζερ. Έτσι έγινε στην περίπτωση μου. Πηγα, έκανα και επαναληπτικό, και οι τρίχες συνεχίζουν να βγαίνουν, απλά λίγο πιο αδυναμες. Έβαλα ξυραφι, και ξαναδυναμωσαν. Λες και δεν έκανα ποτέ λέιζερ. Αν όμως είχα κάνει αποτριχωση, δεν θα αποδυναμωνονταν κι άλλο? Και θα πετυχαινα και την τριχα στις πρώτες μέρες. Μήπως το λένε απλά για να κάνεις περισσότερες συνεδριες? Και το λέω αυτό υποψιασμενη, γιατί όταν την ρωτησα για τα πόδια, που έχω ξανθες τρίχες, τις κοιταξε και μου είπε ότι τις πιάνει το λέιζερ. Όταν όμως έκανα στα πόδια, δεν τις αναγνώριζε το λέιζερ και το έκανα άδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
εχει δοκιμασει καμια sugaring? :hmm:

Μιλάμε για sugaring στο σπίτι ή σε αισθητικό? Γιατί στο σπιτι είναι λίγο μπελας και πιο δύσκολο να δουλέψει από το κερί. Καταρχας υπάρχουν 3 τρόποι: με λευκή ζάχαρη και λεμονι, με μέλι και μαύρη ζάχαρη και υπάρχει και το έτοιμο της γνωστής εταιρίας. Η μαύρη ζάχαρη λερωνει πολύ (βέβαια φεύγει πολύ πιο εύκολα από το κερί) και είναι λιγότερο αποτελεσματικη. Τουλάχιστον τις πρώτες φορές μπορεί να δυσκολευτεις. Ποναει το ίδιο με το κερί. Ηθελες να μαθεις κάτι συγκεκριμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μιλάμε για sugaring στο σπίτι ή σε αισθητικό? Γιατί στο σπιτι είναι λίγο μπελας και πιο δύσκολο να δουλέψει από το κερί. Καταρχας υπάρχουν 3 τρόποι: με λευκή ζάχαρη και λεμονι, με μέλι και μαύρη ζάχαρη και υπάρχει και το έτοιμο της γνωστής εταιρίας. Η μαύρη ζάχαρη λερωνει πολύ (βέβαια φεύγει πολύ πιο εύκολα από το κερί) και είναι λιγότερο αποτελεσματικη. Τουλάχιστον τις πρώτες φορές μπορεί να δυσκολευτεις. Ποναει το ίδιο με το κερί. Ηθελες να μαθεις κάτι συγκεκριμένο?
Αν εχεις προσωπικη εμπειρια στο σπιτι, δουλεψε τελικα η τζαμπα παιδευτηκες;:ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αν εχεις προσωπικη εμπειρια στο σπιτι, δουλεψε τελικα η τζαμπα παιδευτηκες;:ρ
Στη αρχή δεν τα καταφερα τόσο καλά, πρέπει το μείγμα να έχει συγκεκριμένη θερμοκρασία και να το αφησεις λίγη ώρα πάνω στο δέρμα πριν βάλεις την ταινία πάνω. Μόλις τα βρεις αυτά, γίνεται πιο εύκολο. Την πρώτη φορά δεν βγήκαν οι περισσότερες. Την δεύτερη τα καταφερα καλύτερα, αλλά χρησιμοποιησα λευκή ζάχαρη (ενώ την πρώτη μαύρη) Γενικά ίσως θέλει να έχεις λίγο χοντρη τριχα για να πιάσει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
'Εχω το εξής δίλλημα. Έχω μια αποτριχωτική μηχανή ( μία BRAUN silk epil τουλάχιστον 10+ χρόνων το μοντέλο), αξίζει να αγοράσω μια καινούρια; Θα έχει διαφορά στο αποτέλεσμα -από άποψη χρόνου, κόπου και πόνου- ή εφόσον λειτουργεί γιατί να την αλλάξω μωρέ; Αναρωτιέμαι αν όντως τα νέα μοντέλα έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από τη βασική λειτουργία πιάνω τρίχα-τραβάω τρίχα. Αν έχετε και συγκεκριμένες προτάσεις, είναι ευπρόσδεκτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω άποψη επί του θέματος για να σου προτείνω τη ΧΥΖ μηχανή, αλλά είμαι της γνώμης πως οτιδήποτε μας επιτρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας, δεν έχουμε λόγο να τ' αλλάξουμε - αν δεν συντρέχει κάποιος λόγος, φυσικά. Αν είσαι ικανοποιημένη με την απόδοσή της, τότε κράτα τη. Εκτός αν είσαι άνετα στα οικονομικά σου, οπότε μπορείς να πάρεις μια πιο καινούρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
..για να σου προτείνω τη ΧΥΖ μηχανή..
Για ένα δευτερόλεπτο αναρωτηθηκα τι μάρκα είναι αυτή! :D συμφωνώ με Lysippe. Εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, μην την αλλαξεις. Δεν έχει αλλάξει και κάτι τρομερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κάνω αποτρίχωση εδώ και χρόνια. Σε όλο το σώμα, όταν έχω τη διάθεση και κυρίως, τα χρήματα. Μια φορά στο μήνα, χέρια απαραίτητα. Μου αρέσει ο κάθε ένας να είναι ο εαυτός του. Αλλά, η αντίληψη άντρας (ίσον) τρίχα, συγγνώμη, με βρίσκει εντελώς στο άλλο άκρο. Και κυρίως ο ρατσισμός, που είναι -τις πιο πολλές φορές- έμμεσος και ύπουλος. Πας στα ινστιτούτα και, σου λένε: α, εμείς δεν ασχολούμαστε με άντρες. Τόσος επαγγελματισμός. Γιατί, οι άντρες δεν έχουν επιδερμίδα, καραβόπανο έχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Κάνω αποτρίχωση εδώ και χρόνια. Σε όλο το σώμα, όταν έχω τη διάθεση και κυρίως, τα χρήματα. Μια φορά στο μήνα, χέρια απαραίτητα. Μου αρέσει ο κάθε ένας να είναι ο εαυτός του. Αλλά, η αντίληψη άντρας (ίσον) τρίχα, συγγνώμη, με βρίσκει εντελώς στο άλλο άκρο. Και κυρίως ο ρατσισμός, που είναι -τις πιο πολλές φορές- έμμεσος και ύπουλος. Πας στα ινστιτούτα και, σου λένε: α, εμείς δεν ασχολούμαστε με άντρες. Τόσος επαγγελματισμός. Γιατί, οι άντρες δεν έχουν επιδερμίδα, καραβόπανο έχουν..

Η σωστή λέξη θα ήταν διάκριση (discrimination) κι όχι ρατσισμός. Ο ρατσισμός έχει να κάνει με τη φυλή του ατόμου.:thumbup:
Αλλά και το οτι τα ινστιτούτα δεν ασχολούνται με άντρες γιατί το θεωρείς ύπουλο; Εξήγησέ το. Ίσα ίσα αν ασχοληθούν με άντρες θα βγάλουν επιπλέον χρήματα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ξέρω τι σημαίνει ρατσισμός. OK. Αυτό ακριβώς εννοούσα. Ότι θεωρώ λάθος, που δεν ασχολούνται με άντρες (όσοι το επιλέγουν). Κάτι δεν κατάλαβες καλά, μάλλον. Ύπουλο είναι, γιατί υποκρύπτει την αντίληψη, ότι οι άντρες δεν χρειάζονται και πολλά πολλά. Καλά είναι, έτσι όπως είναι.. από τη φύση τους. Έτσι το προσλαμβάνω εγώ βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ύπουλο είναι, γιατί υποκρύπτει την αντίληψη, ότι οι άντρες δεν χρειάζονται και πολλά πολλά. Καλά είναι, έτσι όπως είναι.. από τη φύση τους. Έτσι το προσλαμβάνω εγώ βέβαια.

Μπορεί απλά να σημαίνει οτι δεν υπάρχει τόση ζήτηση για τη συγκεκριμένη υπηρεσία και έτσι δεν έχουν μεριμνήσει να έχουν τα μηχανήματα και τους υπαλλήλους που χρειάζονται για αυτήν.

Αν ήμουν άντρας θα χαιρόμουν αν είχα το ελεύθερο να "μη χρειάζομαι πολλά πολλά γιατί είμαι έτσι καλά από τη φύση μου". Ξέρεις τι ταλαιπωρία περνάνε οι γυναίκες; Και το χειρότερο είναι οτι οι άντρες δεν το προσέχουν καν. Χτες έλεγα στο φίλο μου "θυμάσαι που όταν γνωριστήκαμε είχα φραντζούλα;" και μού είπε "δεν ξέρω τι είναι η φραντζούλα (του εξήγησα) και δεν το θυμάμαι καν". Κι εγώ καθόμουν μια ώρα να φτιάξω τη φράντζα μου. Άντρες....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top