• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αλλεργίες της άνοιξης

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Παιδιά έχω τρελαθεί δεν αντέχω άλλο! Με έχει κάνει χάλια αυτή η αλλεργία, η μύτη μου είναι χάλια, κατακόκκινη, τα μάτια μου τσούζουν και δακρύζουν, βήχα έχω, βουλωμένη μύτη δε μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Παίρνω aerius 3 φορές την ημέρα, μερικές φορές και δύο μαζί, αλλά δεν βλέπω βελτίωση.
Σε συνδιασμό με τις υποχρεώσεις που έχω, δε βοηθάει καθόλου αυτή η κατάσταση, νιώθω σαν μαστουρωμένη, λες και έχω μόνιμο κρύωμα.

Εσείς αντιμετωπίζετε αλλεργίες την άνοιξη; Τι κάνετε; Υπάρχει κάποιο φυτικό προιόν που βοηθάει; Κάποιο γιατροσόφι; :cry_x::cry_x:
Η αλήθεια είναι πρέπει να πάω σε γιατρό μάλλον, σε τι γιατρό; Παθολόγο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Θα κανω μια υποχωρηση....

Εγω ειμαι σε αναμονη για την αλλεργια της ανοιξης γι αυτο φετος θα φροντισω 15 μερες πριν (περιπου) να φορτωθω με ζιρτεκ ή βιλερτζεν . Εμφανιζω τα ιδια συμπτωματα , τρομερο φτερνισμα και δακρυσμα . Ειδικα περσι ηταν το κατι αλλο. Θυμαμαι ειχα παει να δω ενα παιχνιδι και εγινα χαλια με την τσιγαριλα του μαγαζιου και σηκωθηκα τρεχοντας να παω σπιτι. Πηρα ζιρτεκ για 1 εβδομαδα και ησυχασα αλλα και παλι ειχα καποιες εξαρσεις μεχρι να το συνηθισω καπου μεσα Μαη. Οταν εμφανιστει καλο ειναι να μειωνεις τις εξοδους και να εχεις ενα σταθερο περιβαλλον για να ηρεμησει ο οργανισμος . Μακρι απο μερη που καπνιζουν. Και αναγκαστικα αντισταμινικα.

Τωρα για τον γιατρο που λες . Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος . Εκτος το γεγονος οτι ειναι χρονοβορα η εξεταση , δεν βρισκουν την ουσια που προκαλει την αλλεργια και εαν την βρουν ειναι δυσκολο να την αποφυγεις διοτι βρισκεται στον αερα εκτος και εαν αλλαξεις χωρα. Δεν υπαρχει σταθερη συνταγη, ειναι καθαρα στον οργανισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Παιδιά έχω τρελαθεί δεν αντέχω άλλο! Με έχει κάνει χάλια αυτή η αλλεργία, η μύτη μου είναι χάλια, κατακόκκινη, τα μάτια μου τσούζουν και δακρύζουν, βήχα έχω, βουλωμένη μύτη δε μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια. Παίρνω aerius 3 φορές την ημέρα, μερικές φορές και δύο μαζί, αλλά δεν βλέπω βελτίωση.
Σε συνδιασμό με τις υποχρεώσεις που έχω, δε βοηθάει καθόλου αυτή η κατάσταση, νιώθω σαν μαστουρωμένη, λες και έχω μόνιμο κρύωμα.

Εσείς αντιμετωπίζετε αλλεργίες την άνοιξη; Τι κάνετε; Υπάρχει κάποιο φυτικό προιόν που βοηθάει; Κάποιο γιατροσόφι; :cry_x::cry_x:
Η αλήθεια είναι πρέπει να πάω σε γιατρό μάλλον, σε τι γιατρό; Παθολόγο;
Κατ'ρχάς σε παθολόγο να εξετάσει αν εκτός από την κυρίως αλλεργία, συνυπάρχει και κάποια φλεγμονή, όπως συχνά συμβαίνει όταν οι αλλεργικές αντιδράσεις παρατείνονται. Και όχι μόνο: Το aerius πιθανότατα δεν είναι αρκετό, μπορεί να χρειαστείς κάποιο πιο ισχυρό αντι-ινσταμινικό, σε συνδυασμό με ελαφρά αντιβίωση.

Κι όταν τα έντονα συμπτώματα υποχωρήσουν, ίσως βοηθήσει κάποιος αλλεργιολόγος, εντοπίζοντας τον αλλεργιογόνο παράγοντα (αν και χρειάζεται μεγάλη υπομονή για μια σειρά τεστ και με αμφίβολα αποτελέσματα).

Εύχομαι περαστικά και σύντομα :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Γιατρός δεν είμαι, απλά επειδή υποφέρω κι εγώ από αλλεργίες, και ειδικά οι νοτιάδες, η σκόνη από τη Σαχάρα και η γύρη αυτή την εποχή με έχουν πεθάνει, κι επειδή ό,τι και να κάνουμε, αλλεργίες θα έχουμε πάντα, εγώ προτιμώ όσο γίνεται λιγότερα φάρμακα και τις μέρες με νοτιά βγαίνω ελάχιστα έξω. Ανάλογα με το που μένεις μπορεί να χρειάζεσαι αφυγραντήρα ή ιονιστή. Και καλή ηλεκτρική σκουπα. Επίσης τα RAST κοστίζουν αρκετά, αλλά αξίζει γιατί μπορεί να είναι κάτι που μπορείς να προσέξεις ή να κάνεις απευαισθητοποίηση. Εγώ δεν πήγα σε αλλεργιολόγο, πηγα σε ωρλ και μου έδωσε να κάνω εξετάσεις αίματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το aerius πιάνει και δεν πιάνει (ανάλογα τον οργανισμό), και το βασικό είναι ότι προκαλεί υπνηλία. Κι η μαμά μου σαν εσένα ζορίζεται...
Υπάρχουν κι άλλα αντι-ισταμινικά φάρμακα (Bilargen, Xozal, Atarax), το καλύτερο είναι να πας σε έναν αλλεργιολόγο για να βρείτε το κατάλληλο σχήμα για εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το aerius πιάνει και δεν πιάνει (ανάλογα τον οργανισμό), και το βασικό είναι ότι προκαλεί υπνηλία. Κι η μαμά μου σαν εσένα ζορίζεται...
Υπάρχουν κι άλλα αντι-ισταμινικά φάρμακα (Bilargen, Xozal, Atarax), το καλύτερο είναι να πας σε έναν αλλεργιολόγο για να βρείτε το κατάλληλο σχήμα για εσένα.
Το aerius δεν μου προκαλεί γενικά υπνηλία καθόλου. Το χοζαλ με κάνει κοτόπουλο εντελώς, γι' αυτό έχω σταματήσει να το παίρνω χρόνια τώρα.

Το να κλειστώ σπίτι όταν έχει νοτιά και άερα και γενικά όταν νιώθω χάλια, είναι δυστυχώς αδύνατον, καθώς δουλεύω, οπότε αναγκαστικά πρέπει να βγαίνω από το σπίτι καθημερινά.
Ευτυχώς ηρέμησε κάπως η κατάσταση, σε σύγκριση με το πώς ήταν, αν με ξαναπιάσει σίγουρα θα πάω σε γιατρό, ως τότε υπομονή, γιατί δεν έχουμε και τον άπειρο χρόνο να τρέχω σε γιατρούς για εξετάσεις. :cry_x:


Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top