Για ποιο πράγμα μετανιώνετε περισσότερο;

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κι εγώ μετανιώνω για τους τρόπους μου συχνά.


Συμφωνώ με αυτή τη παράθεση:thumbup:


Και να προσθέσω :
Μετανιώνω για πράγματα που δεν είπα και τα κατάπια για διάφορους λόγους όπως νομίζοντας οτι δεν είναι το σωστό timing ή οτι θα πληγωθεί ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μετανιώνω κάθε φορά που δε λέω αυτό που σκέφτομαι. Συνήθως το κάνω λόγω ευγένειας, αμέσως όμως νιώθω χίλιες φορές χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συνήθως μετανιώνω όταν ασχολούμαι με μαλακίες και σπαταλάω το χρόνο μου, αντί να κάνω κάτι εποικοδομητικό και σοβαρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Συνήθως μετανιώνω όταν ασχολούμαι με μαλακίες και σπαταλάω το χρόνο μου, αντί να κάνω κάτι εποικοδομητικό και σοβαρό.

Κόψε το λολακι και problem solved
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κόψε το λολακι και problem solved

Δεν είναι μονο το λολ.

Κόβεται το λολάκι;:loltooth: (για μένα είναι wow, είμαι ανωτέρου εγώ :pfff: :whistle:)

Απλά είσαι μεγαλύτερη σε ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Συνήθως μετανιώνω όταν ασχολούμαι με μαλακίες και σπαταλάω το χρόνο μου, αντί να κάνω κάτι εποικοδομητικό και σοβαρό.

Κόψε το λολακι και problem solved

Γιατί αυτή η ενοχολοπόηση με το gaming. Έχουμε φτάσει στο σημείο κάποιοι γονείς να μην αφήνουν τα παιδιά τους να παίρνουν playstation, switch, iPad ακόμα και υπολογιστή γιατί πιστεύουν σε αυτή τη προπαγάνδα.


Το χειρότερο είναι ότι ακόμα και τα παιδιά την πιστεύουν:
https://www.youtube.com/watch?v=uXrqlCH3i00&feature=youtu.be&t=326
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Γιατί αυτή η ενοχολοπόηση με το gaming. Έχουμε φτάσει στο σημείο κάποιοι γονείς να μην αφήνουν τα παιδιά τους να παίρνουν playstation, switch, iPad ακόμα και υπολογιστή γιατί πιστεύουν σε αυτή τη προπαγάνδα.


Το χειρότερο είναι ότι ακόμα και τα παιδιά την πιστεύουν:
https://www.youtube.com/watch?v=uXrqlCH3i00&feature=youtu.be&t=326

Οτι και να λενε δεν ξερουν τι τους γινεται...μεσω του gaming και των ταινιων προωθουνται ακομα και οι επιστημες.Φυσικα οχι τοσο ρεαλιστικα παντα αλλα και παλι μονο που συναρπαζουν το παιδι και το βαζουν στο τρυπακι να σκεφτει αυτο τα λεει ολα.Ειναι interactive και μελετες εχουν δειξει οτι ο καλυτερος μακραν τροπος καποιος να μαθει η να καταλαβει κατι ειναι η αλληλεπιδραση,κατι που προσφερουν τα games.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
ισχύει αυτό. Τα διαδραστικά παιχνίδια είναι κάτι σαν σιμιουλέησιον του ιρλ. Κάτι σαν εκπαίδευση πρόβας τζενεράλε. Προετοιμάζεσαι, το εκτιμάς από 'δω, το εξετάζεις από 'κει, ε, αυτό. Τι σημασία έχει αν δεν επιχειρεί κανείς το σάλτο μορτάλε μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
ισχύει αυτό. Τα διαδραστικά παιχνίδια είναι κάτι σαν σιμιουλέησιον του ιρλ. Κάτι σαν εκπαίδευση πρόβας τζενεράλε. Προετοιμάζεσαι, το εκτιμάς από 'δω, το εξετάζεις από 'κει, ε, αυτό. Τι σημασία έχει αν δεν επιχειρεί κανείς το σάλτο μορτάλε μετά;

Ακριβως.Οσο προχωραει η τεχνολογια τα games γινονται πιο εξελιγμενα,πιο περιπλοκα,και σε βαζουν να παιρνεις αποφασεις και να κανεις σκεψεις που ισως ηταν αδυνατο Irl.
Εξαλλου ας μην ξεχναμε οτι αυτος ειναι και ο βασικτοτερος σκοπος τους,να σου δωσουν δυνατοτητα να βιωσεις καταστασεις που θα ηταν αδυνατο στην πραγματικη ζωη,οποτε οπως καταλαβαινουμε σε επιπεδο ερεθισματων ειναι συγκρισιμα με τα βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ακριβως.Οσο προχωραει η τεχνολογια τα games γινονται πιο εξελιγμενα,πιο περιπλοκα,και σε βαζουν να παιρνεις αποφασεις και να κανεις σκεψεις που ισως ηταν αδυνατο Irl.
Εξαλλου ας μην ξεχναμε οτι αυτος ειναι και ο βασικτοτερος σκοπος τους,να σου δωσουν δυνατοτητα να βιωσεις καταστασεις που θα ηταν αδυνατο στην πραγματικη ζωη,οποτε οπως καταλαβαινουμε σε επιπεδο ερεθισματων ειναι συγκρισιμα με τα βιβλια.

σε εμένα τα λες; Λες να χρειάζεται εγώ να πειστώ για τα ανεκτίμητα οφέλη της προσομοίωσης ιν βίτρο? Mia ενστασούλα έχω μόνο, πως σε κάποια παλούκια καμιά φορά, που τα εκπαιδευτικά τους οφέλη εκ των υστέρων βέβαια κρίνονται ανεκτίμητα, όταν το πράγμα έβραζε και μας έφεραν στη μιά ρόδα και π@@α-κ@@ο εμπλοκή, αν ξέραμε που μπλέκαμε όντας προετοιμασμένοι, ίσως και να μην χωνόμασταν ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
σε εμένα τα λες; Λες να χρειάζεται εγώ να πειστώ για τα ανεκτίμητα οφέλη της προσομοίωσης ιν βίτρο? Mia ενστασούλα έχω μόνο, πως σε κάποια παλούκια καμιά φορά, που τα εκπαιδευτικά τους οφέλη εκ των υστέρων βέβαια κρίνονται ανεκτίμητα, όταν το πράγμα έβραζε και μας έφεραν στη μιά ρόδα και π@@α-κ@@ο εμπλοκή, αν ξέραμε που μπλέκαμε όντας προετοιμασμένοι, ίσως και να μην χωνόμασταν ποτέ

Σε αυτο το σημειο δεν καταλαβα που αναφερεσαι,μια μικρη αναλυση θα βοηθουσε.
Να τα λεμε να προβληματιζονται και οσοι ειναι κατα,για αυτο τα λεω :loltooth:.Ενστασεις να εχεις πολλες οχι μονο μια,παντα υπαρχουν θεματα τα οποια θα χρειαζονται παραπανω σχεδισμο και μελετη ωστε να υπαρχει κυριως οφελος παρα "ζημιες".
Προσφατα μαλιστα ο Λευκος οικος στην Αμερικη ειχε δημιουργησει ενα video που παρουσιαζε τα games ως αφορμη για βιαιες συμπεριφορες.Προσωπικα σε αυτο ειμαι κατα,πρεπει να υπαρχει ιστορικο για να κανει καποιος βαρβαρα εγκληματα οπως να παρει οπλο και να γαζωσει κοσμο.Κακοποιηση απο μικρη ηλικια και τα σχετικα.Οι περιπτωσεις που καποιος γεννιεται "κακος" ειναι πολυ σπανιες.

Για να μην χαλαω και το θεμα ομως,εγω καμια φορα μετανιωνω επειδη εχω την ταση να μην ολοκληρωνω τις διαφορες εργασιες μου.Κυριως ασχολουμαι οσο ακομα ειμαι ενθουσιασμενος με αυτες,και περιμενω να εχω αποτελεσματα πολυ γρηγορα,διαφορετικα χανω το ενδιαφερον μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Σε αυτο το σημειο δεν καταλαβα που αναφερεσαι,μια μικρη αναλυση θα βοηθουσε.
Να τα λεμε να προβληματιζονται και οσοι ειναι κατα,για αυτο τα λεω :loltooth:.Ενστασεις να εχεις πολλες οχι μονο μια,παντα υπαρχουν θεματα τα οποια θα χρειαζονται παραπανω σχεδισμο και μελετη ωστε να υπαρχει κυριως οφελος παρα "ζημιες".
Προσφατα μαλιστα ο Λευκος οικος στην Αμερικη ειχε δημιουργησει ενα video που παρουσιαζε τα games ως αφορμη για βιαιες συμπεριφορες.Προσωπικα σε αυτο ειμαι κατα,πρεπει να υπαρχει ιστορικο για να κανει καποιος βαρβαρα εγκληματα οπως να παρει οπλο και να γαζωσει κοσμο.Κακοποιηση απο μικρη ηλικια και τα σχετικα.Οι περιπτωσεις που καποιος γεννιεται "κακος" ειναι πολυ σπανιες.

Για να μην χαλαω και το θεμα ομως,εγω καμια φορα μετανιωνω επειδη εχω την ταση να μην ολοκληρωνω τις διαφορες εργασιες μου.Κυριως ασχολουμαι οσο ακομα ειμαι ενθουσιασμενος με αυτες,και περιμενω να εχω αποτελεσματα πολυ γρηγορα,διαφορετικα χανω το ενδιαφερον μου.

αναφέρομαι στην περίπτωση που η προσομοίωση χρησιμοποιείται σαν επαγγελματικό εργαλείο, μελέτης και προετοιμασίας. Συνήθως απομυθοποιεί την δυσκολία (δεν υπάρχει είναι δύσκολο ή επικίνδυνο ή ακατόρθωτο, υπάρχει μόνο το δεν ξέρω να το κάνω, τσιτάτο δάσκαλου παλαιάς κοπής), αλλά όχι πάντα. Σε αυτό το όχι πάντα σαν αποτρεπτική εντρύφιση εμπλοκής αναφέρομαι.
Τώρα, αν τα αληθοφανή -όσο γίνεται- παιχνίδια δράσης ή και σπλαττεριάς εκλύουν βίαιες συμπεριφορές, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Με την ίδια λογική όσων τα κατηγορούν για κάτι τέτοιο, θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει πως σε άλλα άτομα δρουν σαν μέσο εκτόνωσης οπότε τα αποτρέπουν από την βία ιρλ. Ούτε για το σχηματικό δίλημμα του αν η βία είναι συγγενούς αιτιολογίας ή επιγενής θα είχε νόημα να απαντήσουμε. Όταν συνήθως πρόκειται για ποικίλο μιξ συνυπαιτιότητας.
Αλλά για την ανυπομονησία περαίωσης που οδηγεί σε παραίτηση, έχεις αναρωτηθεί μήπως όντως η βίρτσουαλ προσομοίωση -όπου άνετα μπορεί κανείς τον χρόνο να πουσάρει-, ίσως φέρει κάποιο βαθμό ευθύνης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
αναφέρομαι στην περίπτωση που η προσομοίωση χρησιμοποιείται σαν επαγγελματικό εργαλείο, μελέτης και προετοιμασίας. Συνήθως απομυθοποιεί την δυσκολία (δεν υπάρχει είναι δύσκολο ή επικίνδυνο ή ακατόρθωτο, υπάρχει μόνο το δεν ξέρω να το κάνω, τσιτάτο δάσκαλου παλαιάς κοπής), αλλά όχι πάντα. Σε αυτό το όχι πάντα σαν αποτρεπτική εντρύφιση εμπλοκής αναφέρομαι.
Τώρα, αν τα αληθοφανή -όσο γίνεται- παιχνίδια δράσης ή και σπλαττεριάς εκλύουν βίαιες συμπεριφορές, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Με την ίδια λογική όσων τα κατηγορούν για κάτι τέτοιο, θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει πως σε άλλα άτομα δρουν σαν μέσο εκτόνωσης οπότε τα αποτρέπουν από την βία ιρλ. Ούτε για το σχηματικό δίλημμα του αν η βία είναι συγγενούς αιτιολογίας ή επιγενής θα είχε νόημα να απαντήσουμε; Όταν συνήθως πρόκειται για ποικίλο μιξ συνυπαιτιότητας;
Αλλά για την ανυπομονησία περαίωσης που οδηγεί σε παραίτηση, έχεις αναρωτηθεί μήπως όντως η βίρτσουαλ προσομοίωση -όπου άνετα μπορεί κανείς τον χρόνο να πουσάρει-, ίσως φέρει κάποιο βαθμό ευθύνης;


Αα μαλιστα το επιασα καλυτερα τωρα,thanks.
Η ενσταση σου οποτε περιλαμβανει και το κενο αναμεσα σε RL,και προσομοιωσης οποτε;Να κραταμε και επαφη με την πραγματικοτητα.Δηλαδη καθως περισσοτερα και περισσοτερα πραγματα μπορουν να προσομοιωθουν τοσο μειωνεται αυτο το κενο και υπαρχει ο κινδυνος της ταυσης αυτων των δυο;
Εγω πιστευω πως η βια ειναι ενας συγκερασμος αυτων των δυο που λες,φυσικες τασεις του ατομου και ιστορικο,αλλα νομιζω οτι οι φυσικες τασεις δεν προκειται απλα να "ξεκλειδωσουν" ετσι ξαφνικα χωρις καποιο ισχυρο ερεθισμα,που δυσκολα πιστευω αρκει το gaming.Αλλο να βλεπεις καποιος λογου χαρη να πυροβολιεται σε ενα game και αλλο να πυροβολησεις εσυ καποιον στην πραγματικοτητα.

Η ανυπομονησια για αποτελεσμα που οδηγει σε παραιτηση ειναι δικο μου θεμα,δεν νομιζω να εφτιαχνε κανεις προσομοιωση για να μου δειξει τι ΘΑ μπορουσα να κανω εαν ειχα πειθαρχια να επιμεινω στο σκοπο μου :loltooth: .
Ακυρο,ζω ομως για την ημερα που θα ειναι δυνατο το ταξιδι στο χρονο ή η προσομοιωση των παραλληλων συμπαντων.Αυτο θα εχει ενδιαφερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αα μαλιστα το επιασα καλυτερα τωρα,thanks.
Η ενσταση σου οποτε περιλαμβανει και το κενο αναμεσα σε RL,και προσομοιωσης οποτε;Να κραταμε και επαφη με την πραγματικοτητα.Δηλαδη καθως περισσοτερα και περισσοτερα πραγματα μπορουν να προσομοιωθουν τοσο μειωνεται αυτο το κενο και υπαρχει ο κινδυνος της ταυσης αυτων των δυο;
Εγω πιστευω πως η βια ειναι ενας συγκερασμος αυτων των δυο που λες,φυσικες τασεις του ατομου και ιστορικο,αλλα νομιζω οτι οι φυσικες τασεις δεν προκειται απλα να "ξεκλειδωσουν" ετσι ξαφνικα χωρις καποιο ισχυρο ερεθισμα,που δυσκολα πιστευω αρκει το gaming.Αλλο να βλεπεις καποιος λογου χαρη να πυροβολιεται σε ενα game και αλλο να πυροβολησεις εσυ καποιον στην πραγματικοτητα.
σόρι που ακούγομαι κάπως ασαφής, εξ ανάγκης λόγω νετ. Εννοώ πως η προσομοίωση, σε σχέση με την μελέτη από έντυπα μέσα, απομυθοποιεί πολύ την δυσκολία λόγω του άγνωστου. Το γεγονός πως προετοιμάζει κάποιον για το τι θα αντιμετωπίσει σε καταστάσεις που τα έντυπα μέσα τις παρουσιάζουν στατικά και συχνά αφερέγγυα ανάλογα με την δομή του συγγραφέα αλλά και που δεν δίνουν την δυνατότητα διερεύνησης αν κάποιος ακολουθήσει τις δικές του τεχνικές και τους δικούς του δρόμους, μας εξωθεί, αυτό το ''ξεψάρωμα'' εννοώ, στο να μπλεχτούμε σε καταστάσεις μόνο και μόνο λόγω της πρόκλησης. Που τις βαφτίζουμε δουλειά μεν -και είναι όντως- αλλά έτσι ρε γμτο, για την κά@@βλα μας και για την εμπειρία. Που αυτές οι καταστάσεις όμως, μπορεί να οδηγήσουν σε περιπέτειες τελικά άλλης φύσης, πχ νομικής. Και που αν τις κρατούσαμε μυθοποιημένες λόγω αμάθειας, δεν θα μπλεκόμασταν.
Κι όσο για τα παιχνίδια τύπου λολ κλπ, και εγώ πιστεύω πως μάλλον εκτονώνουν παρά προτρέπουν στην πραγματική βία. Τώρα, αν κάποιος δεν μπορεί να εκτιμήσει την διαφορά ανάμεσα στα παιχνίδια και στην πραγματικότητα, μάλλον είναι επικίνδυνος έτσι κι αλλιώς, σε ό,τι κι αν κάνει. Ακόμα κι αν τον βάλεις να περνάει γριούλες απέναντι στην ευθεία της παραλιακής ανάμεσα βάρκιζα και ρίμπας :P

Η ανυπομονησια για αποτελεσμα που οδηγει σε παραιτηση ειναι δικο μου θεμα,δεν νομιζω να εφτιαχνε κανεις προσομοιωση για να μου δειξει τι ΘΑ μπορουσα να κανω εαν ειχα πειθαρχια να επιμεινω στο σκοπο μου :loltooth: .
Ακυρο,ζω ομως για την ημερα που θα ειναι δυνατο το ταξιδι στο χρονο ή η προσομοιωση των παραλληλων συμπαντων.Αυτο θα εχει ενδιαφερον.

kaι βέβαια δικό σου προσωπικό ζήτημα αποτελεί, ούτε συζήτηση.Όμως δεν αναφέρομαι σε αυτό ''δεν νομιζω να εφτιαχνε κανεις προσομοιωση για να μου δειξει τι ΘΑ μπορουσα να κανω εαν ειχα πειθαρχια να επιμεινω στο σκοπο μου '' αλλά στο γεγονός πως στην πραγματικότητα, σε αντίθεση με τις βίρτσουαλ προσομοιώσεις, συχνά παρεμβάλλονται διαδικασίες απλές μεν στις οποίες στην προσομοίωση δεν δίνεται βάρος αλλά που όμως μπορεί να είναι και βαρετές και χρονοβόρες. Συχνά πιο χρονοβόρες και από την ίδια την βασική δουλειά. Και αυτές οι υποδιαδιακσίες, για τις οποίες η προσομοίωση δεν μας προετοιμάζει, ίσως έχουν μερίδιο ευθύνης στο να εκλύεται η ανυπομονησία μας και ενδεχόμενα να παρατάμε κάτι ατελές. (Ελπίζω πως τα άπειρα ίσως και ενδεχομένως, πρόσεξες).
(Στην προσομοίωση παράλληλων συμπάντων δεν μπόρεσα να σε παρακολουθήσω. Στις πύλες αναφέρεσαι; Ή στην ταυτόχρονη παρακολούθηση ροής χρόνου με κάτι σαν σπλιτ σκρην; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
σόρι που ακούγομαι κάπως ασαφής, εξ ανάγκης λόγω νετ. Εννοώ πως η προσομοίωση, σε σχέση με την μελέτη από έντυπα μέσα, απομυθοποιεί πολύ την δυσκολία λόγω του άγνωστου. Το γεγονός πως προετοιμάζει κάποιον για το τι θα αντιμετωπίσει σε καταστάσεις που τα έντυπα μέσα τις παρουσιάζουν στατικά και συχνά αφερέγγυα ανάλογα με την δομή του συγγραφέα αλλά και που δεν δίνουν την δυνατότητα διερεύνησης αν κάποιος ακολουθήσει τις δικές του τεχνικές και τους δικούς του δρόμους, μας εξωθεί αυτό το ''ξεψάρωμα'', εννοώ στο να μπλεχτούμε σε καταστάσεις μόνο και μόνο λόγω της πρόκλησης. Που τις βαφτίζουμε δουλειά μεν -και είναι όντως- αλλά έτσι ρε γμτο, για την κά@@βλα μας και για την εμπειρία. Που αυτές οι καταστάσεις όμως, μπορεί να οδηγήσουν σε περιπέτειες τελικά άλλης φύσης, πχ νομικής. Και που αν τις κρατούσαμε μυθοποιημένες λόγω αμάθειας, δεν θα μπλεκόμασταν.
Κι όσο για τα παιχνίδια τύπου λολ κλπ, και εγώ πιστεύω πως μάλλον εκτονώνουν παρά προτρέπουν στην πραγματική βία. Τώρα, αν κάποιος δεν μπορεί να εκτιμήσει την διαφορά ανάμεσα στα παιχνίδια και στην πραγματικότητα, μάλλον είναι επικίνδυνος έτσι κι αλλιώς, σε ό,τι κι αν κάνει. Ακόμα κι αν τον βάλεις να περνάει γριούλες απέναντι στην ευθεία της παραλιακής ανάμεσα βάρκιζα και ρίμπας :P

Ναι τωρα σε καταλαβα πληρως πιστευω οκ.
Ειναι κριμα που δεν χρησιμοποιειται τοσο στην διδασκαλια στην Ελλαδα η προσομοιωση και τα games.Μαθηματα οπως η ιστορια θα μπορουσαν να επωφεληθούν παρα πολυ.Επισης το μαθημα θα λαμβανε αλλες διαστασεις.
Βεβαια μερικοι λενε οτι το βιβλιο ωθει τον νου να φανταζεται ολα αυτα που διαβαζει αρα τον κρατα ενεργο αλλα δεν ξερω πλεον κατα ποσο αυτο ισχυει.
Αξιζει να σημειωθει οτι εγω για πρωτη φορα εγινα motivated να ασχοληθω με την επιστημη λογω games.Χωρις αυτα τα ερεθισματα τα μαθηματικα και η φυσικη για παραδειγμα μου φαινοντουσαν ως αναγκαιο κακο.Δεν θα αρχιζα να τα διαβαζα στα καλα καθουμενα απλα για να γραφω 20αρια οσο ημουν ακομα σχολειο.
Θα μου πεις καμια σχεση δεν εχει το τι σου παρουσιαζουν με το τι συμβαινει στην πραγματικοτητα.Θα σου πω ναι,αλλα ολοι απο καπου ξεκιναμε.Σιγα σιγα θα αρχιζεις να ενδιαφερεσαι και για πραγματα που λογω αυτης της αμαθειας οπως λες δεν θα εμπαινες στον κοπο να εμπλακεις.

Προσωπικό ζήτημα εννοω με την εννοια οτι δεν ειναι ενα γενικο προβλημα ωστε καποιος να καθοταν να σκεφτει λυσεις εννοω ετσι.Κακα τα ψεματα,ζουμε σε εποχη που θελουμε να εχουμε αποτελεσματα γρηγορα,ευκολα χωρις κοπο.Εκτος αυτου οι νεες γενιες ειναι ολο και πιο κακομαθημενες οποτε εχεις ενα δικιο σε αυτο,η τεχνολογια μας κανει ακομα πιο ανυπομονους και ευαισθητους σε αυτες τις ενδιαμεσες διεργασιες/σταδια ωστε να πραγματοποιηθει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Βεβαια μερικοι λενε οτι το βιβλιο ωθει τον νου να φανταζεται ολα αυτα που διαβαζει αρα τον κρατα ενεργο αλλα δεν ξερω πλεον κατα ποσο αυτο ισχυει.
δεν θα ακύρωνα αυτήν την άποψη. Ιδίως αν κάποιος πλανιέται στα άδυτα μιάς τέχνης. Αλλά εδώ, προσωπικά τουλάχιστον, έχω εστιάσει στην μύηση στην τεχνική. Κι αν η φαντασία, η πρακτικά εξαργυρώσιμη έστω, δεν είναι αχαλίνωτη έτσι κι αλλιώς, το τρυκ κινητοποίησής της δια της μάθησης με κενά, δεν ξέρω πόσο προσφέρει τελικά

Αξιζει να σημειωθει οτι εγω για πρωτη φορα εγινα motivated να ασχοληθω με την επιστημη λογω games.Χωρις αυτα τα ερεθισματα τα μαθηματικα και η φυσικη για παραδειγμα μου φαινοντουσαν ως αναγκαιο κακο.Δεν θα αρχιζα να τα διαβαζα στα καλα καθουμενα απλα για να γραφω 20αρια οσο ημουν ακομα σχολειο.
Θα μου πεις καμια σχεση δεν εχει το τι σου παρουσιαζουν με το τι συμβαινει στην πραγματικοτητα.Θα σου πω ναι,αλλα ολοι απο καπου ξεκιναμε.Σιγα σιγα θα αρχιζεις να ενδιαφερεσαι και για πραγματα που λογω αυτης της αμαθειας οπως λες δεν θα εμπαινες στον κοπο να εμπλακεις.
δεν θα στο πω όμως αυτό το καμιά σχέση. Κι ο λόγος είναι πως μέσα από την βίρτσουαλ διερεύνηση, ανοίγει ένα παράθυρο στο γιατί και το πως. Χωρίς αυτό, μένουμε στην επιφάνεια των πραγμάτων και στον τύπο των συμβόλων, οποτε αναμενόμενη η συχνή αδιαφορία για το αντικείμενο. Εδώ όμως θα εκφράσω ένα ερώτημα προς τους υποστηρικτές της άποψης πως το βιβλίο κινητοποιεί την φαντασία. Γιατί αυτή η φαντασία που θα έδινε τα κίνητρα μελέτης δεν δούλεψε μέσα από τα έντυπα μέσα και μάλιστα σε τομείς όπως τα μαθηματικά και η φυσική που για εμένα τουλάχιστον συνδυάζουν την τέχνη και την τεχνική. (μαζί μα κάμποσα άλλα όπως την φιλοσοφία πχ, αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης).

Προσωπικό ζήτημα εννοω με την εννοια οτι δεν ειναι ενα γενικο προβλημα ωστε καποιος να καθοταν να σκεφτει λυσεις εννοω ετσι.Κακα τα ψεματα,ζουμε σε εποχη που θελουμε να εχουμε αποτελεσματα γρηγορα,ευκολα χωρις κοπο.Εκτος αυτου οι νεες γενιες ειναι ολο και πιο κακομαθημενες οποτε εχεις ενα δικιο σε αυτο,η τεχνολογια μας κανει ακομα πιο ανυπομονους και ευαισθητους σε αυτες τις ενδιαμεσες διεργασιες/σταδια ωστε να πραγματοποιηθει κατι.

απάντησες μόνος σου στο πόσο εξατομικευμένο, μεμονωμένο θέμα (δεν θα πω πρόβλημα) αυτή η ανυπομονησία και η ανάγκη του φαστ φόργουορντ του χρόνου, ΔΕΝ αποτελεί.
(κι όσο για την νεότερη γενιά, δεν ξέρω και την ηλικία σου βέβαια κι ούτε σε ποιό ηλικιακό φάσμα αναφέρεσαι, προσωπικά πιστεύω πως γίνονται όλο και καλύτεροι, όλο και πιο νωρίς από την δική μου. Ας μην ξεχνάμε πως αυτοί που κάνουν φασαρία, που δείχνονται, μεταφέρουν εντελώς πλασματική εικόνα για τους συνομηλίκους τους που τελικά ΔΕΝ εκπροσωπούν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
δεν θα ακύρωνα αυτήν την άποψη. Ιδίως αν κάποιος πλανιέται στα άδυτα μιάς τέχνης. Αλλά εδώ, προσωπικά τουλάχιστον, έχω εστιάσει στην μύηση στην τεχνική. Κι αν η φαντασία, η πρακτικά εξαργυρώσιμη έστω, δεν είναι αχαλίνωτη έτσι κι αλλιώς, το τρυκ κινητοποίησής της δια της μάθησης με κενά, δεν ξέρω πόσο προσφέρει τελικά


δεν θα στο πω όμως αυτό το καμιά σχέση. Κι ο λόγος είναι πως μέσα από την βίρτσουαλ διερεύνηση, ανοίγει ένα παράθυρο στο γιατί και το πως. Χωρίς αυτό, μένουμε στην επιφάνεια των πραγμάτων και στον τύπο των συμβόλων, οποτε αναμενόμενη η συχνή αδιαφορία για το αντικείμενο. Εδώ όμως θα εκφράσω ένα ερώτημα προς τους υποστηρικτές της άποψης πως το βιβλίο κινητοποιεί την φαντασία. Γιατί αυτή η φαντασία που θα έδινε τα κίνητρα μελέτης δεν δούλεψε μέσα από τα έντυπα μέσα και μάλιστα σε τομείς όπως τα μαθηματικά και η φυσική που για εμένα τουλάχιστον συνδυάζουν την τέχνη και την τεχνική. (μαζί μα κάμποσα άλλα όπως την φιλοσοφία πχ, αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης).



απάντησες μόνος σου στο πόσο εξατομικευμένο, μεμονωμένο θέμα (δεν θα πω πρόβλημα) αυτή η ανυπομονησία και η ανάγκη του φαστ φόργουορντ του χρόνου, ΔΕΝ αποτελεί

Πιστευω δεν προσφερει,η τουλαχιστον οχι το ιδιο σε ολους τους ανθρωπους σε σχεση με το virtual reality.Εξαρταται παντα απο το αντικειμενο που καλυπτει το βιβλιο.Ως ανθρωποι εχουμε 5 αισθησεις.Αφη,οσφρηση,γευση,οραση,ακοη.Θεωρω οτι ειναι δυσκολο καποιος να καταλαβει κατι, πληρως χωρις εναν συνδυασμο αυτων των αισθησεων.Παραδειγματος χαρη θα μπορουσε ενα βιβλιο να εξηγησει σε εναν τυφλο τι ειναι τα χρωματα;Οση φαντασια και να ειχε δεν θα μπορουσε να φανταστει πως θα ηταν η θαλασσα,η ο ουρανος.
Τωρα εθεσες ενα τεραστιο ερωτημα με αυτο:loltooth:
Στο gaming οπως ειπες ειναι απο τα ελαχιστα πεδια που βλεπουμε ενα σωρο κοσμο απο παντου κυριολεκτικα να δουλευει μαζι.
Μηχανικοι συνεργαζονται με επιστημονες,με ανθρωπους της τεχνης,λογοτεχνες,ιστορικους και επιχειρηματιες.Δεν ξερω πολλες περιπτωσεις που τοσο διαφορετικα πεδια ερχονται ως κομματια pazzle που δενουν μεταξυ τους για να δωσουν μια μεγαλυτερη εικονα-το τελικο προιν,το game.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Πιστευω δεν προσφερει,η τουλαχιστον οχι το ιδιο σε ολους τους ανθρωπους σε σχεση με το virtual reality.Εξαρταται παντα απο το αντικειμενο που καλυπτει το βιβλιο.Ως ανθρωποι εχουμε 5 αισθησεις.Αφη,οσφρηση,γευση,οραση,ακοη.Θεωρω οτι ειναι δυσκολο καποιος να καταλαβει κατι, πληρως χωρις εναν συνδυασμο αυτων των αισθησεων.Παραδειγματος χαρη θα μπορουσε ενα βιβλιο να εξηγησει σε εναν τυφλο τι ειναι τα χρωματα;Οση φαντασια και να ειχε δεν θα μπορουσε να φανταστει πως θα ηταν η θαλασσα,η ο ουρανος.
Τωρα εθεσες ενα τεραστιο ερωτημα με αυτο:loltooth:
Στο gaming οπως ειπες ειναι απο τα ελαχιστα πεδια που βλεπουμε ενα σωρο κοσμο απο παντου κυριολεκτικα να δουλευει μαζι.
Μηχανικοι συνεργαζονται με επιστημονες,με ανθρωπους της τεχνης,λογοτεχνες,ιστορικους και επιχειρηματιες.Δεν ξερω πολλες περιπτωσεις που τοσο διαφορετικα πεδια ερχονται ως κομματια pazzle που δενουν μεταξυ τους για να δωσουν μια μεγαλυτερη εικονα-το τελικο προιν,το game.

κλείνοντας, γιατί η ώρα αρχίζει να γίνεται μυστήρια κι αν το τραβήξω κι άλλο με βλέπω να το πηγαίνω άυπνος σερί και δε λέει, μιά παρατήρηση θα είχα να κάνω. Ιδίως στην τελευταία σου παράγραφο αναφερόμενος. Ναι, η διερεύνηση πραγματικότητας μέσα από την προσομοίωση (δεν με πολυαντιπροσωπεύει ο όρος εικονική πραγματικότητα εδώ), κινητοποιεί και πιο πολλά αισθητήρια όπως προανέφερες, (αισθήσεις έχουμε τουλάχιστον 6, με την ιδιοδεκτική) αλλά μην την μυθοποιούμε κι αυτή. Γιατί πίσω από αυτήν, την ''εικονική'' απεικόνιση εννοώ, βρίσκονται επίσης άνθρωποι με τα δικά τους σενάρια και δοξασίες και φιλοσοφία και η εντύπωση ελευθερίας αυτενέργειας και κινητοποίησης φαντασίας μπορεί από κάποιο σημείο και μετά να είναι όχι μόνο πλασματική αλλά ακόμα και κατευθυνόμενη. Αλλά κι αυτό είναι αξιολογήσιμο αν μας γνωστοποιούνται αφ' ενός η τράπεζα δεδομένων (κοινή για τα έντυπα μέσα αλλά και στην προσομοίωση) αλλά και οι αλγόριθμοι επεξεργασίας και χρήσης των δεδομένων αυτών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Μετανιώνω που υποτιμώ συνεχώς τον εαυτό μου και τον κατηγορώ ακόμη κι οταν δεν φταίω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top