Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
https://jailgoldendawn.com/υποθέσεις/δολοφονία-σαχζάτ-λουκμάν/

χωρίς να παραβλέπεται η παραβατικότητα των πάκισ αλλά και των μεταναστών εν γένει. Αλλά τώρα μιλάμε για τα τάγματα εφόδου των χρυσών αβγών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
https://jailgoldendawn.com/υποθέσεις/δολοφονία-σαχζάτ-λουκμάν/

χωρίς να παραβλέπεται η παραβατικότητα των πάκισ αλλά και των μεταναστών εν γένει. Αλλά τώρα μιλάμε για τα τάγματα εφόδου των χρυσών αβγών


Δηλαδή τα τάγματα εφόδου που δεν είναι ΧΑ δεν σε ενοχλούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τόσο οι νεοναζί όσο και οι κομμουνιστές είναι η λαίλαπα των δημοκρατικών κοινωνιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Δηλαδή τα τάγματα εφόδου που δεν είναι ΧΑ δεν σε ενοχλούν;

όπως;
Αλλά πότε είπα πως δεν με ενοχλούν, αν κατά ανθρώπων εγκληματούν; Εδώ όμως μιλάμε για τα χρυσά αβγά βλαχάκη, αν υπό τον κομματικό μανδύα εγκληματούν ή όχι. Και απλά παρέθεσα ένα απειροελάχιστο τμήμα ειδησεογραφίας. Αποφεύγοντας επιμελώς προσωπικές μαρτυρίες.
Αλλά εσύ θες να γίνεις πιο σαφής για ποιόν λόγο εριστικά προσωποποιείς αγαπητέ συμφορουμίτη pluton;
Την δική σου αμέτοχη στάση
Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ ακραίος προσδιορισμός η "εγκληματική οργάνωση" ... δεν παίρνω θέση προς το παρόν αν είναι ή όχι "εγκληματική οργάνωση".

βλέπεις πως όλοι μας σεβαστήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
όπως;
Αλλά πότε είπα πως δεν με ενοχλούν, αν κατά ανθρώπων εγκληματούν; Εδώ όμως μιλάμε για τα χρυσά αβγά βλαχάκη, αν υπό τον κομματικό μανδύα εγκληματούν ή όχι. Και απλά παρέθεσα ένα απειροελάχιστο τμήμα ειδησεογραφίας. Αποφεύγοντας επιμελώς προσωπικές μαρτυρίες.
Αλλά εσύ θες να γίνεις πιο σαφής για ποιόν λόγο εριστικά προσωποποιείς αγαπητέ συμφορουμίτη pluton;
Την δική σου αμέτοχη στάση


βλέπεις πως όλοι μας σεβαστήκαμε.


Δεν μιλώ ποτέ εριστικά, απλά συζητώ και είμαι ανοικτός (αν και δεν πρέπει και κάποιες φορές δεν αξίζει τον κόπο διότι υπάρχουν ήδη διαμορφωμένες απόψεις που θεωρούν κάποιοι υποχρέωση να υπερασπιστούν).


Κατ αρχάς ευχαριστώ πολύ που με σεβαστήκατε και εγώ σέβομαι τους πάντες.


Αλλά αυτό :


<Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ ακραίος προσδιορισμός η "εγκληματική οργάνωση" ... δεν παίρνω θέση προς το παρόν αν είναι ή όχι "εγκληματική οργάνωση".>


γιατί θα έπρεπε να εξαντλήσει τον σεβασμό σας; Ναι είναι πολύ ακραίος προσδιορισμός η "εγκληματική οργάνωση" τι πιο πολύ δηλαδή θα πρέπει να αποδοθεί σε ένα κόμμα; Μπορείς να μου βρεις κάτι πιο ακραίο;


Αυτό φυσικά το έγραψα διότι κάποιος είπε ότι είναι υπερβολικά ήπιος προσδιορισμός η "εγκληματική οργάνωση". Χωρίς καμιά διάθεση να κοντραριστώ ρωτώ: <Τι πιο ακραίο θα μπορούσε να πουν από το "εγκληματική οργάνωση";>


ΑΛΛΑ το ερώτημα είναι άλλο :


Εσείς που ψηφίσατε ΝΑΙ ή ΟΧΙ γνωρίζετε τι είναι η "εγκληματική οργάνωση";


Και αυτό έβαλα εγώ. Τι είναι δηλαδή "εγκληματική οργάνωση".


"εγκληματική οργάνωση" είναι ότι δεν το αποδεχόμαστε και το απορρίπτουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
αν αυτό
Είσαι φανατικός; ή κάνω λάθος;
ή το εντελώς άσχετο με την θεματολογία (στο οποίο δεν απάντησες κιόλας)
Δηλαδή τα τάγματα εφόδου που δεν είναι ΧΑ δεν σε ενοχλούν;
λαθεμένα σαν εριστική στάση ερμηνεύτηκαν, έχεις την ειλικρινή μου συγγνώμη.
Τώρα, εξ ονόματος άλλων να απαντήσω δεν γίνεται, αλλά είσαι σίγουρος πως αυτό
...είμαι ανοικτός (αν και δεν πρέπει και κάποιες φορές δεν αξίζει τον κόπο διότι υπάρχουν ήδη διαμορφωμένες απόψεις που θεωρούν κάποιοι υποχρέωση να υπερασπιστούν).
ισχύει μονομερώς; Και μόνο για μερικούς από τους συνομιλητές σου; Ερώτημα θέτω.
Επίσης, που δηλώθηκε πως ο σεβασμός μας στο πρόσωπό σου εξαντλήθηκε; Κι όσο γι' αυτό:
<Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ ακραίος προσδιορισμός η "εγκληματική οργάνωση" ... δεν παίρνω θέση προς το παρόν αν είναι ή όχι "εγκληματική οργάνωση".>


γιατί θα έπρεπε να εξαντλήσει τον σεβασμό σας; Ναι είναι πολύ ακραίος προσδιορισμός η "εγκληματική οργάνωση" τι πιο πολύ δηλαδή θα πρέπει να αποδοθεί σε ένα κόμμα; Μπορείς να μου βρεις κάτι πιο ακραίο;


Αυτό φυσικά το έγραψα διότι κάποιος είπε ότι είναι υπερβολικά ήπιος προσδιορισμός η "εγκληματική οργάνωση". Χωρίς καμιά διάθεση να κοντραριστώ ρωτώ: <Τι πιο ακραίο θα μπορούσε να πουν από το "εγκληματική οργάνωση";>
ας, απαντήσει αυτός που το δήλωσε, δεν νομίζω πως χρειάζεται συνήγορο ή εκπρόσωπο.
Και επειδή εγώ προσωπικά δεν ψήφισα,
Εσείς που ψηφίσατε ΝΑΙ ή ΟΧΙ γνωρίζετε τι είναι η "εγκληματική οργάνωση";
θα σου ζητούσα την χάρη του δεύτερου πληθυντικού να με εξαιρέσεις.
Επ' αυτού δε,
Και αυτό έβαλα εγώ. Τι είναι δηλαδή "εγκληματική οργάνωση".
"εγκληματική οργάνωση" είναι ότι δεν το αποδεχόμαστε και το απορρίπτουμε;

σύμφωνα με τον ορισμό του ΔΣΑ
https://www.dsa.gr/e-διαβούλευση/άρθρο-178-εγκληματική-οργάνωση θα σου δώσω ένα δίκιο, αλλά όπως ίσως δεν πρόσεξες, εγώ για εγκληματική οργάνωση δεν μίλησα. Για χρυσά αβγά μίλησα μόνο που υπό τον κομματικό φερετζέ μπουλουκηδόν διαπράττουν, πλην άλλων, ΚΑΙ εγκλήματα κατά ανθρώπων. Τον αυθαίρετο ορισμό, έστω και υπό μορφήν ερωτήματος ''"εγκληματική οργάνωση" είναι ότι δεν το αποδεχόμαστε και το απορρίπτουμε;'', στην κρίση των υπολοίπων συμφορουμιτών ας αφήσουμε. Αφού βέβαια μας εξηγήσεις τι εννοείς με τον εντός εισαγωγικών όρο και που διίσταται η εννοιοδότησή σου από τον εκτός εισαγωγικών κυριολεκτικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλα όταν δεν έχουμε ζήσει μια σκληρή κατάσταση δεν μπορούμε να λέμε πράγματα με στόμφο και σιγουριά. Άλλο να γνωρίζουμε την ιστορία και άλλο να την έχουμε ζήσει. Όλοι ΦΑΝΤΑΖΌΜΑΣΤΕ τα εγκλήματα του ναζισμού. Δεν ζήσαμε πότε όμως τέτοιες αποτρόπαιες καταστάσεις για αυτό πλέον πιπιλαμε λέξεις όπως φασίστας, ναζισμός κλπ. Επειδή δεν τα θεωρούμε τόσο σοβαρά. Ναι όσο περίεργο και να σας ακούγετε όταν κάποιος χρησιμοποιεί καθημερινά τις λέξεις φασίστας κλπ τις κάνει να φαντάζουν λιγότερο σοβαρές. Σαν τον Παπακαλιατη στην "μπουρδοταινια" του που παρουσιάζει τους φασίστες κάτι σαν την κινεζική μαφία.

Πέρα από όσα είπε η Χιμέλα, ας όψονται τα εκατομμύρια ντοκιμαντέρ, βιβλία, καταγραφές, μαρτυρίες, διηγήσεις, μνημεία, μουσεία ολοκαυτώματος και το ίδιο το σχολείο. Σοβαρά, ποιος είναι ο σκοπός της Ιστορίας αν δεν μπορούμε να την αξιοποιήσουμε κριτικά στο παρόν; Να έχουμε λίγο συναίσθηση του τι λέμε.

Από κει και πέρα, ούτε φανατικός είμαι, αυτονόητα για μένα πράγματα λέω και κανένα στόμφο δεν έχω, σιγουριά όμως έχω. Εσύ απ' ότι φαίνεται δεν έχεις σιγουριά γα το ότι αυτά τα αποβράσματα είναι φασίστες. Κάνω λάθος; Και, εδώ μιλάμε για τη Χρυσή Αυγή. Αν εγκαλούμαστε ότι χρησιμοποιούμε ειδικά εδώ τον όρο "φασίστας" νομίζω πως ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Διώξτε τη μύγα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Θέλω να πω πως όταν κάποιος δεν έχει ζήσει πόλεμο δεν μπορεί να μιλάει σαν να έχει ζήσει. Όταν κάποιος δεν έχει ζησει τους ναζι δεν μπορεί να μιλάει σαν να τους έχει ζήσει. Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν μπορείς να συγκρίνεις τους ναζι Κλεάνθη γιατί δεν τους έζησες ποτέ.

Ουτε τον κομμουνισμο γιατι δεν το ζησαμε . Αρα να παμε σε ναζισμο και μετα καπακι σε κομμουνισμο και στο τελος να βγαλουμε συμπερασμα.

Να ρωτησουμε και τους ψηφοφορους του κομματος της χα 1) αν γνωριζουν την 21η Απριλιου και 2) που ηταν πριν το 2014 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να ρωτησουμε και τους ψηφοφορους του κομματος της χα 1) αν γνωριζουν την 21η Απριλιου και 2) που ηταν πριν το 2014 .

Ενδιαφέρον ερωτήματα. Ξέρεις γιατί δεν ήταν πουθενά πριν το 2012; Στις εκλογές του 2009 είχα πάρει 0,29% η χρυσή αυγή. Είναι ξεκάθαρο ότι η κρίση και ο λαϊκισμός, οι λανθασμένες πολιτικές και το μίσος που διασκορπούσαν κάποιοι στην κοινωνία ήταν αρκετό να την ανεβάσει στο 6-7% και οι 19 χιλιάδες ψήφοι έγιναν 379 χιλιάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Εντάξει δεν θέλω να προκαλέσω.
Νομικός δεν είμαι αλλά άλλαξα νοοτροπία να βλέπω τα πράγματα σαν άσπρο - μαύρο εδώ και πολλά χρόνια. Πριν πάρω μια απόφαση για κάτι θέλω να είμαι βέβαιος ότι δεν μου την "φύτεψε" κάποιος πονηρός πολιτικός ή δημοσιογράφος.


Είχα την τύχη να κληρωθώ αρκετές φορές σαν ένορκος σε πενταμελές και εκεί είδα πόσο διαφορετικά λειτουργεί η δικαιοσύνη σε σχέση με την δική μας σκέψη.


ΣΥΓΝΩΜΗ αν τάραξα λιμνάζοντα ύδατα.


απίστευτος ο κόσμος
κι ο χαρακτήρας μας.

Άλλα θέλω κι άλλα κάνω
κι έφτασα ως εδώ
λάθη στραβά και πάθη
μ’ έβγαλαν σωστό.

Ξημερώματα στο δρόμο
ρίχνω πετονιά
πιάνω τον εαυτό μου
και χάνω το μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Ενδιαφέρον ερωτήματα. Ξέρεις γιατί δεν ήταν πουθενά πριν το 2012; Στις εκλογές του 2009 είχα πάρει 0,29% η χρυσή αυγή. Είναι ξεκάθαρο ότι η κρίση και ο λαϊκισμός, οι λανθασμένες πολιτικές και το μίσος που διασκορπούσαν κάποιοι στην κοινωνία ήταν αρκετό να την ανεβάσει στο 6-7% και οι 19 χιλιάδες ψήφοι έγιναν 379 χιλιάδες.

Κι άλλοι λόγοι υπάρχουν. Η έλλειψη παιδείας, πολιτισμού, βασικών αρχών δημοκρατίας σε συνδυασμό με την ανικανότητα κάποιων να αποδεχτούν τα προσωπικά τους λάθη. Οι ελάχιστοι άνθρωποι που ξέρω οι οποίοι είναι και περήφανοι που ψηφίζουν ΧΑ τέτοιοι άνθρωποι είναι. Και δεν είναι μόνο ηλικιωμένοι. Κάθονται στα καφενεία, δεν ξέρουν καν τι είναι η αυτοκριτική, και κατακρίνουν χωρίς όρια όλους τους διαφορετικούς από αυτούς. Ενώ ήταν οι ίδιοι που πριν χρόνια έδιναν ρουσφέτια σε πολιτικούς για να χώσουν τα παιδιά τους στο δημόσιο, που έκλεβαν στις δηλώσεις τους, που δεν πλήρωναν φόρους, που είχαν ανασφάλιστους στις δουλειές τους κλπ κλπ. Αλλά όπως συνηθίζω να λέω, πάντα γι' άλλους μιλάμε έτσι δεν πονάμε έτσι ξεχνάμε. Είναι δύσκολο να κοιτάζεσαι στον καθρέφτη και να κριτικάρεις πρωταρχικά τον ίδιο τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Κι άλλοι λόγοι υπάρχουν. Η έλλειψη παιδείας, πολιτισμού, βασικών αρχών δημοκρατίας σε συνδυασμό με την ανικανότητα κάποιων να αποδεχτούν τα προσωπικά τους λάθη. Οι ελάχιστοι άνθρωποι που ξέρω οι οποίοι είναι και περήφανοι που ψηφίζουν ΧΑ τέτοιοι άνθρωποι είναι. Και δεν είναι μόνο ηλικιωμένοι. Κάθονται στα καφενεία, δεν ξέρουν καν τι είναι η αυτοκριτική, και κατακρίνουν χωρίς όρια όλους τους διαφορετικούς από αυτούς. Ενώ ήταν οι ίδιοι που πριν χρόνια έδιναν ρουσφέτια σε πολιτικούς για να χώσουν τα παιδιά τους στο δημόσιο, που έκλεβαν στις δηλώσεις τους, που δεν πλήρωναν φόρους, που είχαν ανασφάλιστους στις δουλειές τους κλπ κλπ. Αλλά όπως συνηθίζω να λέω, πάντα γι' άλλους μιλάμε έτσι δεν πονάμε έτσι ξεχνάμε. Είναι δύσκολο να κοιτάζεσαι στον καθρέφτη και να κριτικάρεις πρωταρχικά τον ίδιο τον εαυτό σου.

το τυπικό προφίλ ψηφοφόρου χρυσών αβγών σκιαγραφείτε; Διαφορετικη εντύπωση εντελώς έχω αποκομίσει προσωπικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Εντάξει δεν θέλω να προκαλέσω.
Νομικός δεν είμαι αλλά άλλαξα νοοτροπία να βλέπω τα πράγματα σαν άσπρο - μαύρο εδώ και πολλά χρόνια. Πριν πάρω μια απόφαση για κάτι θέλω να είμαι βέβαιος ότι δεν μου την "φύτεψε" κάποιος πονηρός πολιτικός ή δημοσιογράφος.


Είχα την τύχη να κληρωθώ αρκετές φορές σαν ένορκος σε πενταμελές και εκεί είδα πόσο διαφορετικά λειτουργεί η δικαιοσύνη σε σχέση με την δική μας σκέψη.


ΣΥΓΝΩΜΗ αν τάραξα λιμνάζοντα ύδατα.


απίστευτος ο κόσμος
κι ο χαρακτήρας μας.

Άλλα θέλω κι άλλα κάνω
κι έφτασα ως εδώ
λάθη στραβά και πάθη
μ’ έβγαλαν σωστό.

Ξημερώματα στο δρόμο
ρίχνω πετονιά
πιάνω τον εαυτό μου
και χάνω το μυαλό μου.

δεν λειτουργει διαφορετικα η <<αδιαβλητη>>:loltooth::loltooth: δικαιοσυνη. οριστε ενα προσφατο παραδειγμα.
https://www.efsyn.gr/arthro/apo-ste-perna-o-pinakas-eisakteon-toy-2016
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
το τυπικό προφίλ ψηφοφόρου χρυσών αβγών σκιαγραφείτε; Διαφορετικη εντύπωση εντελώς έχω αποκομίσει προσωπικά

Δεν ξέρω αν είναι το τυπικό πάντως εγώ αυτόν τον τύπο ψηφοφόρου έχω γνωρίσει. Μιλάω για ανθρώπους άνω των 40 κι όχι για παιδαρέλια που θέλουν να νιώθουν οτι ανήκουν κάπου και ακολουθούνε το μπούγιο για το γιόλο.

Για σας ποιοι είναι οι λόγοι που ανέβηκαν τόσο τα ποσοστά της ΧΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λαϊκισμός και εύρεση εύκολης λύσης. Μην ξεχνάμε ότι η ΧΑ ανέβηκε πολύ πριν ξεσπάσει το μεταναστευτικό κύμα προς την Ελλάδα και ανέβηκε καθαρά λόγω κρίσης και όχι για άλλους λόγους. Συνεπώς οι ψηφοφόροι της κατά πλειοψηφία δεν είναι ρατσιστές ή φασίστες, απλά πιστεύουν κυριολεκτικά ότι ο ΓΑΠ και ο Σαμαράς και τώρα ο Τσίπρας πρόδωσαν την Ελλάδα και νομίζουν ότι ο Μιχαλολιάκος θα τους τιμωρήσει αν βγει και θα σταματήσει το "ξεπούλημα" της Ελλάδας.

Το ότι μεγάλο ποσοστό της ΧΑ πριν ήταν ψηφοφόροι σοσιαλιστικού ΠΑΣΟΚ έχει τη μεγαλύτερη πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ο λόγος που ανέβηκε η χ.α. Είναι και ο ίδιος λογος που ανέβηκε το νέο πάσοκ γκουχ το συριζα και λέγεται λαϊκισμός. Κλεάνθη κοίταξε να δεις θα συμφωνήσουμε σίγουρα ότι η χρυσή Αυγή σίγουρα δεν αποτελεί κάτι καλό. Τώρα το αν οι χρυσαυγίτες είναι το ίδιο με τον ναζισμό δεν μπορώ να το κρίνω. Ωστόσο το κακο με εσένα είναι το ότι ακομα και αν δεν φανατιζεσαι δεν μπορείς να δεις πχ ότι και οι αντιφα είναι το ίδιο φασίστες με καθε φασίστα γιατί δεν είναι τίποτα άλλο από την άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
και οι αντιφα είναι το ίδιο φασίστες με καθε φασίστα γιατί δεν είναι τίποτα άλλο από την άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος

Όχι. Γιατί οι αντιφα αντιδρούν στους φασίστες. Το κλειδί και η διαφορά είναι ποιος ξεκινάει πρώτος. Με τη λογική σου ο δικαστής που καταδικάζει κάποιον σε ποινή φυλάκισης είναι ίδιος με τον εγκληματία που σκοτώνει ή βιάζει ή κλέβει. Αν δεν υπήρχαν οι φασίστες και οι ντροπιαστικές τους ιδέες και πράξεις δε θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν και να αντιδρούν οι αντιφασίστες. Μού θυμίζεις κάτι γέρους που θεωρούν ότι είναι οκ να μη γουστάρουν τους ξένους - ομοφυλόφιλους- αλλόθρησκους και λοιπά στο όνομα της διαστρεβλωμένης στο κεφάλι τους δημοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Ο λόγος που ανέβηκε η χ.α. Είναι και ο ίδιος λογος που ανέβηκε το νέο πάσοκ γκουχ το συριζα και λέγεται λαϊκισμός. Κλεάνθη κοίταξε να δεις θα συμφωνήσουμε σίγουρα ότι η χρυσή Αυγή σίγουρα δεν αποτελεί κάτι καλό. Τώρα το αν οι χρυσαυγίτες είναι το ίδιο με τον ναζισμό δεν μπορώ να το κρίνω. Ωστόσο το κακο με εσένα είναι το ότι ακομα και αν δεν φανατιζεσαι δεν μπορείς να δεις πχ ότι και οι αντιφα είναι το ίδιο φασίστες με καθε φασίστα γιατί δεν είναι τίποτα άλλο από την άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος

δεν υπαρχει αριστερος φασισμος
ο φασισμος προηλεθ απο τον ναζισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λάθος. Οι αντιφα θα συνέχιζαν να υπαρχουν πλέον και ανεξάρτητα την ύπαρξη φασισμού. Άλλο το πώς ξεκίνησαν και άλλο το που κατέληξαν. Ειναι κατι σαν το σεναριο του the hunger games.Πάντως μου κάνει εντύπωση το ότι απ'την μια υπάρχει υποστήριξη στους αντιφα που ουσιαστικά έχουν στόχο βία ως προς τους φασίστες Αλλά απ'την Αλλη είστε κατά της θανατικής ποινής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Δεν είπα ότι τους υποστηρίζω. Είπα ότι δεν είναι το ίδιο κατακριτεοι. Κατακριτέα είναι φυσικά κάθε μορφή βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top