Ακουστικά φορητών συσκευών... πόσο αντέχουν;

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Πως κάνεις το uncap? Αν και είμαι αρκετά κουφός already :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Exodus

Νεοφερμένος

Ο Exodus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Του περνάς non-european firmware
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι ακριβως ειναι το sound check;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
δεν έχεις πάει ποτέ σε συναυλία; :confused: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Tο sound Check στο iPod δεν έχει σχέση με αυτό που κάνουν στις συναυλίες:)
Είναι μια λειτουργία που όταν την ενεργοποιείς(iPod>Settings>Sound Check>On)ενεργοποιείται ένας αλγόριθμος ο οποίος ρυθμίζει την ένταση του κάθε τραγουδιού έτσι ώστε να έχει παρόμοια ένταση με το προηγούμενο/επόμενο κομμάτι.Γενικά είναι χρήσιμο όταν κάποιος έχει κάνει Uncap Volume και τα τραγούδια ακούγονται αρκετά δυνατά.
Κι επειδή αρκετοί ενδιαφέρθηκαν να μάθουν πώς γίνεται το Uncapping θα βάλω εδώ ένα μικρό tutorial.
Καταρχάς να υπενθυμίσω ότι τα ευρωπαϊκά iPod έχουν μικρότερη Max Volume από τα αμερικάνικα γιατί στην Ευρώπη υπάρχουν κάποιοι νόμοι που περιορίζουν στα πόσα decibel θα είναι η μέγιστη ένταση των συσκευών ήχου.Επειδή όμως το firmware του iPod είναι αρκετά εύκολο στο πείραγμα(;) yes!)κάποιοι πείραξαν τον αλγόριθμο που στέλνει τον ήχο στα ακουστικά έτσι ώστε τα iPod μας να ακούγονται τόσο δυνατά όσο και τα αμερικάνικα.Όλα γίνονται με το ωραίο προγραμματάκι iPod Wizard που θα το βρείτε εδώ.
Λοιπόν.Θα χρειαστούμε ένα iPod(προφανώς!)οποιασδήποτε γενιάς, και το πρόγραμμα iPod Wizard.
Kατεβάζουμε το πρόγραμμα το οποίο βρίσκεται σε .zip αρχείο,το κάνουμε extract σε ένα φάκελο και τρέχουμε το αρχείο iPodWizard.exe .Τώρα συνδέουμε το iPod και πατάμε το κουμπί <Refresh> που βρίσκεται πάνω δεξιά στο παράθυρο του προγράμματος.
Στο πεδίο που έλεγε 'No iPod found on computer' τώρα θα βγάλει το όνομα του iPod και το γράμμα του δίσκου που αντιστοιχεί στο iPod.πχ.(G:)IPOD. Mετά πατάμε το κουμπί <Tweaks> που βρίσκεται ακριβώς πάνω από το πεδίο που λέει το όνομα του iPod.Από το παραθυράκι που θα βγει πατάμε στο κουμπί <Uncap Volume>.Αν όλα γίνουν σωστά θα βγει ένα μήνυμα που θα λέει <iPod successfully uncapped>.
Τώρα κλείνουμε το πρόγραμμα και πατάμε το εικονίδιο ασφαλούς αποσύνδεσης υλικού(Safely Remove Hardware) που βρίσκεται στην γραμμή εργασιών,κάτω δεξιά,δίπλα στο ρολόι.Επιλέγουμε το γράμμα που αντιστοιχεί στο iPod και το αποσυνδέουμε από το pc.Είμαστε έτοιμοι!
Τώρα μπορούμε να ακούσουμε μουσική πολύύύ δυνατά!!(καλό θα είναι πάντως να έχουμε ενεργοποιημένη την επιλογή sound check όπως περιέγραψα πιο πάνω.)
(Αν κάποιον τον ενοχλεί η τόσο δυνατή ένταση μπορεί να αναιρέσει το Uncap και να επαναφέρει το iPod στην αρχική του κατάσταση κάνοντας την ίδια ακριβώς διαδικασία με παραπάνω.Στο πεδίο που έλεγε Uncap Volume τώρα θα λέει Recap.Το πατάμε και μετά το σχετικό μήνυμα επιτυχίας αποσυνδέουμε το iPod με τον ασφαλή τρόπο και έχουμε πάλι ένα ευρωπαϊκών προδιαγραφών iPod:) )
Αυτά για την ώρα.Πάντως ο κύριος σκοπός του iPodWizard δεν είναι το Uncapping αλλά το γενικό πείραγμα του iPod Firmware(κάτι που δίνει τη δυνατότητα να ομορφύνουμε το iPod:).Αργότερα θα αναλύσω και γι'αυτό αν θέλει κάποιος).Παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το γενικό πείραγμα του iPod καλό θα ήταν να ρίξει μια προσεκτική ματιά στo forum του iPodWizard.net ή να ρωτήσει εμένα με PM για να του πω ακριβώς τι να κάνει.
ΠΡΟΣΟΧΗ
!Σε καμία περίπτωση μην πειράζετε κάτι που δεν ξέρετε τι κάνει!
Για ό,τι απορίες έχετε ΡΜ me!
Mod
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Εμένα μου χάλασα τα ακουστικα του mp3 μου (creative) μέσα σε 1 μήνα εκαναν και αυτά αυτό το ενοχλητικό τσικ τσικ...Υστερα μοθ χαλασε και το mp3.Τώρα έχω sony τα οποία σε 4 μήνες αρχίσαν και αυτά τσικ τσικ....:mad:

...και συνεχίζω.Τώρα μου χάλασαν τα ακουστικα του κινητού μου.Τσικ τσικ και αυτά...:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Εμένα τα ακουστικά που χρησιμοποιώ είναι sony και κρατάνε κοντά στο 8μηνο συνήθως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Και εγώ Philipps έχω..αλλά πάνω από δυό μήνες δεν κρατάνε ποτέ!!!:( Και κάτι WESC που είχα και αυτά στα θυμαράκια...
Μου λένε : <<Μην κοιμάσαι μαζί τους και μην τα τυλίγεις!>>, αλλά τι να κάνω που μπερδεύονται από μόνα τους και εγώ χωρίς μουσικούλα πριν κοιμηθώ δε γουστάρω καθόλου?!?!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
sennheiser in ear απαραίτητα για να ακούω podcast στο μετρό, μου έχουν πάει πάνω από χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Προς το παρόν, αυτά

και αυτά


Τα χρησιμοποιώ περισσότερο από ένα χρόνο και δεν έχω παρατηρήσει καμία αλλαγή στην ακουστική τους απόδοση, από την πρώτη ημέρα λειτουργίας!
Βέβαια, τα προσέχω και δεν κοιμάμαι μαζί τους, έχουμε χωριστά κρεβάτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Λέτε να αντέχουν αυτά?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
κατα την εμπειρια μου να προτιματε sennheiser
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσφατα πηρα digital walkman, της Sony, με τα κατωθι ακουστικά, που εφαρμοζουν την τεχνολογια noise-canceling. Πρεπει να πω οτι δεν περιμενα και τιποτα φοβερο, αλλά κανει δουλεια το feature. Ειναι σημεια που δεν ακουω σχεδον τιποτα απεξω. Ετσι τη μουσικη αρκει να την βαλω στο μισο της εντασης (και μου αρεσει να βαζω σχετικά δυνατα τη μουσικη μου συνηθως).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εχω τα lowrider της skullcandy εδω και 3 χρονια περιπου και δεν μου εχουν παθει τιποτα. Τον ηχο τον εχω πολυ χαμηλα γιατι ακουγεται μια χαρα η μουσικη ακομα και οταν ειμαι στο λεωφορειο, μου ζεσταινουν τα αυτια τον χειμωνα, και ειναι λιγοτερο επιβλαβη απο τα ακουστικα του ipod. Πρεπει να τα αλλαξω ομως γιατι δεν εχουν χειριστηριο μουσικης (pause, play, volume, etc) και μικροφωνο (οπως στο ipod touch)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, ξέρετε γενικά τι παίζει με τ' ακουστικά; Ψάχνω για το κινητό μου το οποίο είναι lenovo. Τα ακουστικά που είχε το κινητό όταν το αγόρασα ήταν πολύ καλά αλλά σκόνταψα, έπεσα και χάλασαν. Ύστερα, αγόρασα ένα μούφα ζευγάρι φθηνά ακουστικά από τα eshop, κράτησαν δύο μήνες. Το ένα σκέλος χάλασε πριν 3 μέρες ενώ έτρεχα, και το άλλο χθες, ενώ επίσης έτρεχα.

Τι ακουστικά μου προτείνετε να κοιτάξω; Γενικά δεν μ' ενδιαφέρει να 'χει τέρμα ποιοτικό ήχο, τραγούδια θέλω ν' ακούω όταν τρέχω απλά. Άντε και σε καμμιά βιβλιοθήκη.

Επίσης, γενικά μιλώντας: όλα τα ακουστικά κάνουν για όλα τα κινητά; Πχ ακουστικά της nokia δουλεύουν σε lenovo;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Η Xiaomi βγάζει καλά ακουστικά σε καλές τιμές. Είχα τα Original MI Piston II και τώρα τα Mi In-Ear Headphones Pro HD, που είναι λίγο καλύτερα. Δε ξέρω κατά πόσο αξίζει να τα αγοράσεις από ελληνικά καταστήματα, καθώς οι τιμές τους θα είναι αρκετά τσιμπημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Καλησπέρα
Ειχα ακουστικα iLuv τα οποια χαλασαν. Προχθες πηρα καινουργια ακουστικα ιδιας μαρκας και συνεβη το μοναδικο . Παιζουν σε ολες τις συσκευες άλλα κινητα,υπολογιστη, mp3 και δεν παιζουν στο κινητο μου . Δοκιμάζω άλλης μάρκας ακουστικά στο κινητο μου και παιζουν μια χαρα.
Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει .
Έχετε καμια ιδεα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πείτε παιδιά:

Τι ακουστικά χρησιμοποιείτε για το κινητό;
Τα προτείνετε;
Θετικά, αρνητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω δοκιμάσει και μου άρεσαν αυτά. Φθηνά κι αξιοπρεπέστατα για τη τιμή τους. Κάθονται καλά και στ' αυτιά - δεν αντέχω αυτά που είναι σαν υπόθετα. :p

https://www.public.gr/product/apple...ka-samsung-eoeg920bbegww-mayra/prod7800343pp/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top