Δεν υπάρχει πια ανθρωπιά;

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει ανθρωπιά σε αυτόν τον κόσμο και σε αυτόν τον τόπο που λέγεται Ελλάδα. Αναρωτιέμαι γιατί υπάρχει τόση απάθεια και αδιαφορία μεταξύ μας. Δευτέρα παίρνω το λεωφορείο για να κατέβω στην σχολή και σε κάποια στάση μπαίνει ένας τραυματισμένος πρόσφυγας με πατερίτσες ηλικίας 17 περίπου ετών με την μαμά του. Εγώ καθόμουν στην καρέκλα και μόλις τον βλέπω σηκώνομαι για να του παραχωρήσω την θέση μου να κάτσει. Και ακούω μία κριτική από έναν παππούλη του τύπου" δώσε την θέση σου στον βρωμιάρη τον προσφυγόπουλο." Τι να του πεις τώρα, απλά δεν μιλάς. Εν τω μεταξύ το παιδί και η μητέρα είπαν και ευχαριστώ και ήταν και μια χαρά άνθρωποι. Πριν από λίγο όντας στον δρόμο μία γυναίκα για ένα λόγο είχε χάσει την ισορροπία της στον δρόμο έκανε 3 βήματα και όλο έπεφτε κάτω. Δεν προθυμοποιήθηκε ΚΑΝΕΝΑΣ να βοηθήσει ούτε αυτοί που πέρναγαν περαστικοί απλά καθόντουσαν και κοιτούσαν, ούτε αυτοί μπροστά από το καφέ που έβλεπαν τι γινόταν, με αποτέλεσμα να είμαι ΜΟΝΗ μου σε όλο αυτό. Δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι άλλο απλά ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ! Δεν με νοιάζει εάν ο άλλος είναι μαύρος, άσπρος, ή από που είναι είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ . Αυτά!

Υπάρχει σεβασμός, ανθρωπιά σήμερα άραγε ; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Καλησπερα!
Λόγω ενός πολύ σοβαρού προβλήματος υγείας που αντιμετώπισα το προηγούμενο διάστημα είδα τη ζωή διαφορετικά.
Σαφώς και υπάρχει ανθρωπιά στις μέρες μας κόντρα στον κανόνα που λέει ότι ο καθένας κοιτάζει τον εαυτό του και εκμεταλλεύεται τους συνανθρώπους του.
Είμαι πολύ χαρούμενη και ευγνομων που είδα, συνάντησα ανθρώπους που πραγματικά προσφέρουν στη κοινωνία, στον άνθρωπο και στο περιβάλλον. Και όχι ευτυχώς δεν είναι όλα χρήματα. Προσφέρουν από το χρόνο τους τον οποίο θεωρώ πολύ σημαντικό.
Αν μπορούσα και άντεχα θα συμμετείχα εθελοντικά σε κάποιον οργανισμό δυστυχώς δεν έχω το ψυχικό σθένος. Ίσως γιατί έχω ακόμα άσχημες πρόσφατες εικόνες στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα Zilda μου. :girl_angel: Ελπίζω τώρα να είσαι καλύτερα και να ξεπέρασες το πρόβλημά σου. Εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να έχεις από εδώ και πέρα πάντα ψυχική και σωματική υγεία και όλα τα άλλα έρχονται !

Δυστυχώς έτσι πάει (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα γενικά θα το πω μην με παρεξηγήσεις :P ) πρέπει για να μάθουμε να πάθουμε να μας συμβεί κάτι σοβαρό ώστε να δούμε την ζωή με μία άλλη οπτική γωνία. Αλλά πολλές φορές και αυτοί που παθαίνουν πάλι δεν την βλέπουν. Καταλήγουν ερειστικοί, με νεύρα και εκδηλώνουν επιθετική συμπεριφορά.

Υπάρχει ανθρωπιά στις μέρες μας αλλά σε ελάχιστο βαθμό πολύ ελάχιστο. Δύσκολα θα βρεις κατά την γνώμη μου ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ σήμερα. Οι περισσότεροι θέλουν να εκμεταλλευτούν τον άλλον για το δικό τους όφελος σπάνια θα δεις να βοηθάνε αφιλοκερδώς. Ωστόσο χαίρομαι πραγματικά, που εσύ είχες την ευκαιρία να συναντήσεις τέτοιους ανθρώπους στην ζωή σου και πραγματικά εύχομαι όλοι να πάρουμε το παράδειγμά τους.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας των δικών μου ανθρώπων τα τελευταία χρόνια και επειδή είμαι πολύ κοινωνικά ευαίσθητη και μου αρέσει να βοηθάω τους άλλους θα ήθελα να συμμετάσχω σε εθελοντικές ΜΚΟ οργανώσεις βλέπε Γιατροί του κόσμου, γιατροί χωρίς σύνορα κ.α αλλά δυστυχώς δεν είμαι γιατρός. Μακάρι πάντως να μπορούσα να ασκήσω το λειτούργημά μου σε τέτοιες οργανώσεις θα ήθελα να το ψάξω. Βέβαια στους γιατρούς χωρίς σύνορα είναι και η ξαδέρφη μου οπότε μου έχει μεταδώσει το μικρόβιο.

Να σου πω κάτι και εγώ δεν έχω το ουάου ψυχικό σθένος κανείς δεν το έχει αυτό νομίζω ναι νεμ το έχεις αλλά λένε ότι για να λύσεις την φοβία ή την δυσκολία σου πρέπει να την αντιμετωπίσεις και το πιστεύω στον βαθμό πάντα που δεν βλάπτει την υγεία σου. Οπότε θα σου έλεγα να το ψάξεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αναλόγως πως ορίζεις την λέξη «αννθρωπιά». Αν «ανθρωπιά» είναι η ανθρώπινη συμπεριφορά, τότε προφανώς υπαχει ανθρωπια, εξ' ορισμού. Αν «ανθρωπιά» σημαίνει «καλό», τότε δεν ξέρουμε αν υπάρχει ανθρωπιά. Αναλόγως τι εννοείς «καλό». Το καλό και το κακό είναι γενικούμπες χωρίς νόημα πολλε φορές.

Ναι, ανθρωπιά υπάρχει. duh.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αναλόγως πως ορίζεις την λέξη «αννθρωπιά». Αν «ανθρωπιά» είναι η ανθρώπινη συμπεριφορά, τότε προφανώς υπαχει ανθρωπια, εξ' ορισμού. Αν «ανθρωπιά» σημαίνει «καλό», τότε δεν ξέρουμε αν υπάρχει ανθρωπιά. Αναλόγως τι εννοείς «καλό». Το καλό και το κακό είναι γενικούμπες χωρίς νόημα πολλε φορές.

Ναι, ανθρωπιά υπάρχει. duh.

Την ορίζω ως την προσφορά στον συνάνθρωπό σου αφιλοκερδώς χωρίς αυτή να βασίζεται σε φυλετικά, πολιτικά ή άλλα κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αναλόγως πως ορίζεις την λέξη «αννθρωπιά». Αν «ανθρωπιά» είναι η ανθρώπινη συμπεριφορά, τότε προφανώς υπαχει ανθρωπια, εξ' ορισμού. Αν «ανθρωπιά» σημαίνει «καλό», τότε δεν ξέρουμε αν υπάρχει ανθρωπιά. Αναλόγως τι εννοείς «καλό». Το καλό και το κακό είναι γενικούμπες χωρίς νόημα πολλε φορές.

Ναι, ανθρωπιά υπάρχει. duh.

Συμφωνω με τον κυριο απο εδω.Ο κοσμος φαινεται σαν να εχει διχοτομηθει αναμεσα σε "καλους" & "κακους στον λογο σου.
Δυστηχως δεν υπαρχει μαυρο η ασπρο,ουτε πρεπει οσο μπορουμε να επιζηταμε να θεωρηθουμε ενα απο τα δυο,γιατι ολοι εχουμε δικαιωμα και στις δυο καταστασεις ως ανθρωπινα οντα με αδυναμιες.Οταν κανεις ενα κακο δεν σε κανει αυτοματως κακο ανθρωπο οπως και οταν κανεις ενα καλο δεν σε καθιστα καλο ανθρωπο.

Ε τωρα οταν γινονται συστηματικα καλες η κακες πραξεις ή ξερω'γω οι μεν υπερτερουν απο τις δε ισως μπορεσουμε να κανουμε μια γενικευση .Αλλα ναι το καλο και το κακο ειναι εννοιες υποκειμενικες και χρειαζονται πολλες περιπτωσεις και συμπεριφορες για να αποφασισουμε τελικα τι παστας ανθρωπος ειναι καποιος.Γενικα ωστοσο κανενας δεν γεννιεται κακος.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Αρκετες φορες ο πνευματικος μας οριζοντας κλεινει απο καποιο τοιχος,που μπορει να ειναι μια κακια,μια εχθρα,ενα ψεμα,μια εγωιστικη επιθυμια,οτιδηποτε και περιοριζομαστε εκει,μας αρεσει που γυροφερνουμε πισω απο αυτον και δεν θελουμε να ανυψωθουμε και να δουμε πισω απο αυτον τι υπαρχει.Οταν προτιμησουμε να ξεπερασουμε το εμποδιο και να αφησουμε πισω μας οποιες τετοιες σκεψεις μπορουμε να δουμε λιγο πιο παραπερα. Με δεδομενα αυτα,ο ανθρωπισμος υπαρχει σε ολους αρκει να θελησουν να τον ψαξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει ανθρωπιά σε αυτόν τον κόσμο και σε αυτόν τον τόπο που λέγεται Ελλάδα. Αναρωτιέμαι γιατί υπάρχει τόση απάθεια και αδιαφορία μεταξύ μας. Δευτέρα παίρνω το λεωφορείο για να κατέβω στην σχολή και σε κάποια στάση μπαίνει ένας τραυματισμένος πρόσφυγας με πατερίτσες ηλικίας 17 περίπου ετών με την μαμά του. Εγώ καθόμουν στην καρέκλα και μόλις τον βλέπω σηκώνομαι για να του παραχωρήσω την θέση μου να κάτσει. Και ακούω μία κριτική από έναν παππούλη του τύπου" δώσε την θέση σου στον βρωμιάρη τον προσφυγόπουλο." Τι να του πεις τώρα, απλά δεν μιλάς. Εν τω μεταξύ το παιδί και η μητέρα είπαν και ευχαριστώ και ήταν και μια χαρά άνθρωποι. Πριν από λίγο όντας στον δρόμο μία γυναίκα για ένα λόγο είχε χάσει την ισορροπία της στον δρόμο έκανε 3 βήματα και όλο έπεφτε κάτω. Δεν προθυμοποιήθηκε ΚΑΝΕΝΑΣ να βοηθήσει ούτε αυτοί που πέρναγαν περαστικοί απλά καθόντουσαν και κοιτούσαν, ούτε αυτοί μπροστά από το καφέ που έβλεπαν τι γινόταν, με αποτέλεσμα να είμαι ΜΟΝΗ μου σε όλο αυτό. Δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι άλλο απλά ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ ! Δεν με νοιάζει εάν ο άλλος είναι μαύρος, άσπρος, ή από που είναι είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ . Αυτά!

Υπάρχει σεβασμός, ανθρωπιά σήμερα άραγε ; :(

στο πρωτο περιστατικο στο λεωφορειο καλα εκανες, οι θεσεις ουτως ή αλλως για αυτους τους ανθρωπους προοριζονται (εννοω αυτους που το εχουν αναγκη).
στο δευτερο περιστατικο δεν εχει να κανει με ζητηματα ανθρωπιας αλλα με ενα πολυ συχνο ψυχολογικο φαινομενο. το οτι η κυρια επεφτε ανα 3 βηματα δεν λεει κατι, εχουν υπαρξει και περιστατικα βιασμου στα οποια κανεις δεν εκανε τον κοπο να βοηθησει ακριβως επειδη ηταν παροντες κι αλλοι περαστικοι. στην δικη σου περιπτωση, μαλλον ολοι σας περιμενατε πως καποιος θα τρεξει να βοηθησει και τελικα δεν το εκανε κανεις. και μονο που εγραψες "με αποτέλεσμα να είμαι ΜΟΝΗ μου σε όλο αυτό" δειχνει οτι ανεμενες καποιος να λαβει δραση ωστε να μην χρειαστει να το κανεις εσυ (το οποιο ειναι απολυτως λογικο, αν διαβασεις το αρθρο απο το λινκ που σου εβαλα).
τωρα με το ζητημα της ανθρωπιας, πιο πολυ αφορμη για αμπελοφιλοσοφιες δινουμε παρα για ουσιαστικο διαλογο. αλλος θα υποστηριξει το μεν κι αλλος το δε για να καταληξουμε στο πως εχουν αλλαξει οι καιροι, πως εχουν φθαρει οι ανθρωπινες σχεσεις κι αλλα ωραια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα!! :hi:
Εννοείται δεν το μετανιώνω καθόλου για το πρώτο αν και προορίζονται για όλους. Αλλά όποτε ο άλλος έχει μεγαλύτερη ανάγκη από εμένα θα του την δώσω μην μου την επιβάλλει μόνο!

Έχω δει πειράματα παρόμοια άπειρα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν περίμενα να δράσει κάποιος άλλος όχι και να μην χρειαστεί εγώ. Έχω πιστοποίηση πρώτων βοηθειών θα πάω και για ναυαγοσωστική στο άμεσο μέλλον επειδή ακριβώς μου αρέσει να βοηθάω τους άλλους και γενικά ψάχνομαι πολύ σε αυτά τα ζητήματα. Αυτό που εννοούσα ήταν ότι καλύτερο να υπάρχουν 2 άνθρωποι παρά ένας μόνο. Άλλωστε το πρωτόκολλο πρώτων βοηθειών αυτό ορίζει. Αν ο άλλος λιποθυμήσει στον δρόμο δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου όλα μόνο στην χειρότερη των περιπτώσεων. Ένας πρέπει να κάνει μαλάξεις άλλος να δίνει εμφυσήσεις άλλος να καλέσει ΕΚΑΒ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Με αδικεί το συμπέρασμα που έβγαλες αυθαίρετα ! Τι να κάνει ένας άνθρωπος να προσέξει το θύμα να καλέσει ΕΚΑΒ να δώσει βοήθεια ;

Τα βήματα είναι : Ελέγχω ασφάλεια του χώρου καλώ σε βοήθεια έναν άνθρωπο που είναι κοντά αν ξέρω από πρώτες βοήθειες τον αφήνω δίπλα μου ως βοηθό κλήση εκαβ πχ ή και αν χρειαστεί ή να με βοηθήσει σε οτιδήποτε άλλο χρειαστώ !

Μπορούμε όμως να προβληματιστούμε και να κάνουμε αν όχι τον κόσμο εμάς καλύτερους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ανθρωπιά δεν αποφέρει συνήθως υλικό κέρδος, οπότε γιατί να υπάρχει; Πού νομίζετε ότι ζούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ανθρωπιά αποφέρει το κέρδος της ηθικής ικανοποίησης. Για αυτό υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που κάνουν φιλανθρωπίες. Για αυτό υπάρχουν τόσες εθελοντικές οργανώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φιλανθρωπία είναι η επιβεβαίωση της απουσίας ανθρωπιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Η φιλανθρωπία είναι η επιβεβαίωση της απουσίας ανθρωπιάς.

Όχι πάντα. Μπορεί να είναι απλά και επιβεβαίωση της ατυχίας. Αν είναι κάποιος εκ γενετής άρρωστος και φτωχός, αυτό είναι ατυχία. Αν πάθει ένα ατύχημα, αυτό είναι ατυχία. Αν πεθάνουν οι γονείς κάποιου παιδιού, αυτό είναι ατυχία. Και λοιπά και λοιπά. Και στους παραπάνω ανθρώπους προσφέρεται φιλανθρωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας. Κανείς δεν ορίζει τίποτα, οπότε καταλήγεις να διαβάζεις μαλακίες για "μη-ανθρωπινη φιλανθρωπια" (dafuq?) και άλλες αρλούμπες. Αν βιαριέστε να ορίζεται έννοιες, να τις παίρνουμε ετυμολογικά τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Με αδικεί το συμπέρασμα που έβγαλες αυθαίρετα !

Για να βγάλω κι εγώ ένα αυθαίρετο συμπέρασμα. Η κυρία αλήθεια, γιατί παραπατούσε? Μήπως έχουμε κουραστεί να βλέπουμε ανθρώπους να παραπατάνε? Και μήπως το μυαλό μας πάει στις καταχρήσεις κι ας παραπατούσε για οποιονδήποτε άλλο λόγο η κυρία?
Επίσης αυτό που βρίσκω εγώ λιγο αυθαίρετο, είναι να βγάζει κανείς συμπεράσματα για ανθρώπους από μια πράξη (ή εν προκειμένω, την απουσία αυτής) από ένα περιστατικό λίγων δευτερολέπτων. Χωρίς να γνωρίζουμε ή να λαμβάνουμε υπόψη πως αυτοί οι ίδιοι άνθρωποι υπάρχουν 24 ώρες το 24ωρο και δεν γνωρίζουμε τι κάνει ο καθένας.
Μπράβο σου που θεωρείς πως έχεις ανθρωπιά, όμως ο δικός σου τρόπος δεν είναι ο μοναδικός και η έλλειψη σύμπραξης δεν σημαίνει αυτόματα απανθρωπιά. Με αδικεί το συμπέρασμα που έβγαλες αυθαίρετα.
Εδιτ: δεν μιλάω για το 24ωρο της κυρίας φυσικά. Μιλάω για των περαστικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα !! Καταρχήν δεν με αφορά γιατί παραπατούσε η κυρία με ενδιέφερε εκείνη την ώρα να μπορώ να την βοηθήσω και αυτήν την στιγμή να ξέρω ότι είναι καλά. Δεν σκέφτηκα καν εάν παραπατάει επειδή μέθυσε πχ ή έκανε χρήση ουσιών εκείνη την στιγμή. Για τον λόγο που παραπατούσε θα το δείξουν οι εξετάσεις που θα κάνει στο νοσοκομείο. Και δεν παραπατούσε απλά δεν μπορούσε καν να σταθεί στα πόδια της μέσα στην μέση του δρόμου.

Είναι φυσικό να μην ξέρω τι κάνει 24 ώρες το 24ώρο έτσι. Και φυσικό είναι να είδα το σκηνικό εκείνη την στιγμή αλλά ήμουν ηθικά υποχρεωμένη να την βοηθήσω ότι και να ήτανε και να έκανε η συγκεκριμένη κυρία. Εκείνη την στιγμή που εγώ ήμουν εκεί έβλεπα ανθρώπους να περνάνε να κοιτάνε να στέκονται και να μένουν απαθείς. Περνάγανε αυτοκίνητα .....Φαντάσου λίγο το σενάριο μετά. Το ότι βλέπεις έναν άνθρωπο να έχει πρόβλημα και δεν βοηθάς και να σφυρίζεις αδιάφορα δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω. Εγώ έχω μάθει να προσφέρω βοήθεια όταν ο άλλος έχει πρόβλημα ό,τι και εάν είναι αυτός Όταν περνάνε 10 άτομα ο άλλος έχει πρόβλημα και απλά τον γράφουνε συγγνώμη εμένα αυτό με εκνευρίζει !

Με ενοχλεί όμως να μου λέει η φίλη μου παραπάνω ότι αναγκάστηκα να κάνω κάτι και να μην είχα βρεθεί στην θέση ώστε να έκανα. Όταν δεν ξέρει καν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα!! :hi:
Εννοείται δεν το μετανιώνω καθόλου για το πρώτο αν και προορίζονται για όλους. Αλλά όποτε ο άλλος έχει μεγαλύτερη ανάγκη από εμένα θα του την δώσω μην μου την επιβάλλει μόνο!

Έχω δει πειράματα παρόμοια άπειρα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν περίμενα να δράσει κάποιος άλλος όχι και να μην χρειαστεί εγώ. Έχω πιστοποίηση πρώτων βοηθειών θα πάω και για ναυαγοσωστική στο άμεσο μέλλον επειδή ακριβώς μου αρέσει να βοηθάω τους άλλους και γενικά ψάχνομαι πολύ σε αυτά τα ζητήματα. Αυτό που εννοούσα ήταν ότι καλύτερο να υπάρχουν 2 άνθρωποι παρά ένας μόνο. Άλλωστε το πρωτόκολλο πρώτων βοηθειών αυτό ορίζει. Αν ο άλλος λιποθυμήσει στον δρόμο δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου όλα μόνο στην χειρότερη των περιπτώσεων. Ένας πρέπει να κάνει μαλάξεις άλλος να δίνει εμφυσήσεις άλλος να καλέσει ΕΚΑΒ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Με αδικεί το συμπέρασμα που έβγαλες αυθαίρετα ! Τι να κάνει ένας άνθρωπος να προσέξει το θύμα να καλέσει ΕΚΑΒ να δώσει βοήθεια ;

Τα βήματα είναι : Ελέγχω ασφάλεια του χώρου καλώ σε βοήθεια έναν άνθρωπο που είναι κοντά αν ξέρω από πρώτες βοήθειες τον αφήνω δίπλα μου ως βοηθό κλήση εκαβ πχ ή και αν χρειαστεί ή να με βοηθήσει σε οτιδήποτε άλλο χρειαστώ !

Μπορούμε όμως να προβληματιστούμε και να κάνουμε αν όχι τον κόσμο εμάς καλύτερους !

διαβασα καλυτερα το μηνυμα σου και ειδα οτι το "Με αδικεί το συμπέρασμα που έβγαλες αυθαίρετα" πηγαινε σε μενα. μου φαινεται οτι το πηρες πιο προσωπικα απ' ο,τι θα επρεπε μιας και δεν ειχα προθεση να μειωσω την ανθρωπια σου, απλα εκανα μια υποθεση με γνωμονα το bystander effect. βεβαια δεν μας ειπες πως αντεδρασες τελικα στο περιστατικο με την κυρια που επεφτε σε καθε 3 βηματα (αν το διευκρινισες σε αλλο ποστ συγνωμη),
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
διαβασα καλυτερα το μηνυμα σου και ειδα οτι το "Με αδικεί το συμπέρασμα που έβγαλες αυθαίρετα" πηγαινε σε μενα. μου φαινεται οτι το πηρες πιο προσωπικα απ' ο,τι θα επρεπε μιας και δεν ειχα προθεση να μειωσω την ανθρωπια σου, απλα εκανα μια υποθεση με γνωμονα το bystander effect. βεβαια δεν μας ειπες πως αντεδρασες τελικα στο περιστατικο με την κυρια που επεφτε σε καθε 3 βηματα (αν το διευκρινισες σε αλλο ποστ συγνωμη),

Εάν το πήρα τόσο προσωπικά ζητώ συγγνώμη ήταν η ένταση της στιγμής ! Απλά ενοχλήθηκα γιατί είναι σαν να βοηθάς τον άλλον επειδή το θες και να σου λέει ο άλλος το έκανες αλλά δεν το ήθελες ή επειδή βρέθηκες εσύ στην ανάγκη ή δεν ξέρω εγώ τι. Τεσπα όλα καλά δεν έχουμε να χωρίσουμε και κάτι. Σίγουρα δεν μου μείωσες την ανθρωπιά μου απλά μου χτύπησε κάπως ! Όλα καλά ! :girl_angel:

Nαι δεν έτυχε να το πω. Απλά την σήκωσα την έβαλα σε μια καρέκλα, ήταν πολύ κοντά το καφέ λίγα βήματα πίσω, ζήτησα να της φέρουνε λίγο νερό και είπα σε κάποιον να καλέσει ΕΚΑΒ αυτό. Ευτυχώς ήταν και φαρμακείο δίπλα οπότε έκατσε κουτί ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλησπέρα !! Καταρχήν δεν με αφορά γιατί παραπατούσε η κυρία με ενδιέφερε εκείνη την ώρα να μπορώ να την βοηθήσω και αυτήν την στιγμή να ξέρω ότι είναι καλά. Δεν σκέφτηκα καν εάν παραπατάει επειδή μέθυσε πχ ή έκανε χρήση ουσιών εκείνη την στιγμή. Για τον λόγο που παραπατούσε θα το δείξουν οι εξετάσεις που θα κάνει στο νοσοκομείο. Και δεν παραπατούσε απλά δεν μπορούσε καν να σταθεί στα πόδια της μέσα στην μέση του δρόμου.

Είναι φυσικό να μην ξέρω τι κάνει 24 ώρες το 24ώρο έτσι. Και φυσικό είναι να είδα το σκηνικό εκείνη την στιγμή αλλά ήμουν ηθικά υποχρεωμένη να την βοηθήσω ότι και να ήτανε και να έκανε η συγκεκριμένη κυρία. Εκείνη την στιγμή που εγώ ήμουν εκεί έβλεπα ανθρώπους να περνάνε να κοιτάνε να στέκονται και να μένουν απαθείς. Περνάγανε αυτοκίνητα .....Φαντάσου λίγο το σενάριο μετά. Το ότι βλέπεις έναν άνθρωπο να έχει πρόβλημα και δεν βοηθάς και να σφυρίζεις αδιάφορα δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω. Εγώ έχω μάθει να προσφέρω βοήθεια όταν ο άλλος έχει πρόβλημα ό,τι και εάν είναι αυτός Όταν περνάνε 10 άτομα ο άλλος έχει πρόβλημα και απλά τον γράφουνε συγγνώμη εμένα αυτό με εκνευρίζει !

Με ενοχλεί όμως να μου λέει η φίλη μου παραπάνω ότι αναγκάστηκα να κάνω κάτι και να μην είχα βρεθεί στην θέση ώστε να έκανα. Όταν δεν ξέρει καν .
Μα δεν αναρωτήθηκα τι έκανε η εν λόγω κυρία στο 24ωρο της. Αναφερόμουν στους περαστικούς. Τυχαίο παράδειγμα, έστω ότι ο τάδε περαστικός είχε μια πολύ δύσκολη μέρα. Μπορείς πραγματικά να τον κατηγορήσεις που δεν βοήθησε το τυχαίο junky στο δρόμο? Αυτό λέω. Ότι δεν μπορείς να ξέρεις γιατί ο καθένας από τους περαστικούς αποφάσισε να μείνει άπραγος. Αυτό που ξέρω είναι ότι όλοι έχουν τον λόγο τους που πράττουν κάθε πράξη ή που αποφασίζουν να μείνουν άπραγοι. Όλα έχουν τον λόγο τους που γίνονται. Ακόμη κι εσύ κάποιον λόγο έχεις που δείχνεις έτσι την ανθρωπιά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
Καλησπέρα !! Καταρχήν δεν με αφορά γιατί παραπατούσε η κυρία με ενδιέφερε εκείνη την ώρα να μπορώ να την βοηθήσω και αυτήν την στιγμή να ξέρω ότι είναι καλά. Δεν σκέφτηκα καν εάν παραπατάει επειδή μέθυσε πχ ή έκανε χρήση ουσιών εκείνη την στιγμή. Για τον λόγο που παραπατούσε θα το δείξουν οι εξετάσεις που θα κάνει στο νοσοκομείο. Και δεν παραπατούσε απλά δεν μπορούσε καν να σταθεί στα πόδια της μέσα στην μέση του δρόμου.

Είναι φυσικό να μην ξέρω τι κάνει 24 ώρες το 24ώρο έτσι. Και φυσικό είναι να είδα το σκηνικό εκείνη την στιγμή αλλά ήμουν ηθικά υποχρεωμένη να την βοηθήσω ότι και να ήτανε και να έκανε η συγκεκριμένη κυρία. Εκείνη την στιγμή που εγώ ήμουν εκεί έβλεπα ανθρώπους να περνάνε να κοιτάνε να στέκονται και να μένουν απαθείς. Περνάγανε αυτοκίνητα .....Φαντάσου λίγο το σενάριο μετά. Το ότι βλέπεις έναν άνθρωπο να έχει πρόβλημα και δεν βοηθάς και να σφυρίζεις αδιάφορα δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω. Εγώ έχω μάθει να προσφέρω βοήθεια όταν ο άλλος έχει πρόβλημα ό,τι και εάν είναι αυτός Όταν περνάνε 10 άτομα ο άλλος έχει πρόβλημα και απλά τον γράφουνε συγγνώμη εμένα αυτό με εκνευρίζει !

Με ενοχλεί όμως να μου λέει η φίλη μου παραπάνω ότι αναγκάστηκα να κάνω κάτι και να μην είχα βρεθεί στην θέση ώστε να έκανα. Όταν δεν ξέρει καν .

Tην κατάλληλη στιγμή για κάτι τέτοιους και εμεις απαθεις θα υπάρξουμε.

Μα δεν αναρωτήθηκα τι έκανε η εν λόγω κυρία στο 24ωρο της. Αναφερόμουν στους περαστικούς. Τυχαίο παράδειγμα, έστω ότι ο τάδε περαστικός είχε μια πολύ δύσκολη μέρα. Μπορείς πραγματικά να τον κατηγορήσεις που δεν βοήθησε το τυχαίο junky στο δρόμο? Αυτό λέω. Ότι δεν μπορείς να ξέρεις γιατί ο καθένας από τους περαστικούς αποφάσισε να μείνει άπραγος. Αυτό που ξέρω είναι ότι όλοι έχουν τον λόγο τους που πράττουν κάθε πράξη ή που αποφασίζουν να μείνουν άπραγοι. Όλα έχουν τον λόγο τους που γίνονται. Ακόμη κι εσύ κάποιον λόγο έχεις που δείχνεις έτσι την ανθρωπιά σου.

Σιγουρα έχουν λογο. Πχ ειναι παρτάκηδες. Ειναι και αυτος ένας λογος :loltooth:

Δεν έχει κάποιο συγκεκριμενο λογο ή συμφέρον απλα ειναι καλος ανθρώπος και θέλει να προσφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Tην κατάλληλη στιγμή για κάτι τέτοιους και εμεις απαθεις θα υπάρξουμε.
Σιγουρα έχουν λογο. Πχ ειναι παρτάκηδες. Ειναι και αυτος ένας λογος :loltooth:
Δεν έχει κάποιο συγκεκριμενο λογο ή συμφέρον απλα ειναι καλος ανθρώπος και θέλει να προσφέρει.

Δυστυχώς όταν βρεθούν στην ανάγκη και δουν ότι όλοι είναι απαθείς τότε θα καταλάβουν πόσο άσχημο είναι. Γιατί μπορεί να μην το κάνεις εσύ ή εγώ , αλλά λένε ότι η ζωή επιστρέφει συμπεριφορές !!
Αυτό ακριβώς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top