Γυαλιά ηλίου και οράσεως

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μιας και λέμε για γυαλιά, μόνο εμενα αρέσουν τα γυαλιά μυωπίας και σαν αξεσουάρ; Μου φαίνεται ότι δίνουν και αυτά πολύ στυλ (οκ,εξαρτάται από τον σκελετο), και δεν με πειράζει καθόλου που έχω λίγη μυωπία και φοράω γυαλιά οράσεως :P
Εμενα τα γυαλιά μου είχαν αυτόν τον κλασικό,λίγο πιο χοντροκομμένο σκελετό και είχαν ένα σκούρο πράσινο-μπλε χρωμα. Μετά μου κόλλησαν οι απλοί μεταλλικοί σκελετοί όπως αυτος παρακάτω και πήρα και έναν σαν κ αυτόν :redface: (σορρυ αν είναι τεράστια η πικ,ειμαι από κινητό)

Κι εγώ έβαλα φακούς πριν 10 μέρες αλλά νομίζω μ' αρέσουν πολύ τα γυαλιά και θα τους καταργήσω :P Σαν αυτά που παρέθεσες θέλω κι εγώ, ασημί και μεταλλικά, απλώς λίγο πιο τετράγωνα στο πάνω μέρος μιας και τα κυκλικά δε μου πάνε καθόλου νιώθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
H Rayban διαχρονική αξία, δεν απογοητεύει ποτέ.

..μόνο την τσέπη. Μας την μαδάει η ρουφιάνα. :loltooth:
Αλλά αντικειμενικά αν το δεις, παίρνεις ό,τι πληρώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
..μόνο την τσέπη. Μας την μαδάει η ρουφιάνα. :loltooth:
Αλλά αντικειμενικά αν το δεις, παίρνεις ό,τι πληρώνεις.


Nopeee

https://www.youtube.com/watch?v=voUiWOGv8ec

Δυστυχώς η βιομηχανία των γυαλιών είναι ένα κλειστό ολιγοπώλειο και αυτά που χρεώνουν δεν είναι αυτό που λέμε ''παίρνεις ό,τι πληρώνεις''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
..μόνο την τσέπη. Μας την μαδάει η ρουφιάνα. :loltooth:
Αλλά αντικειμενικά αν το δεις, παίρνεις ό,τι πληρώνεις.

Ισχύει.
Όμως έχω και οικονομικά (από το "Μάτι -Μάτι") για την παραλία ή χρησιμοποιώ πιο παλιά που η μόδα τους έχει περάσει προ πολλού(π.χ. γυαλιά τύπου "μάσκα"):P
Γνωστό οτι τα RayBan που κυκλοφορούν ανήκουν εδώ και χρόνια στην Luxotica. Αυτό όμως δεν θεωρώ οτι μειώνει σε τίποτα την ποιότητά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ισχύει.
Όμως έχω και οικονομικά (από το "Μάτι -Μάτι") για την παραλία ή χρησιμοποιώ πιο παλιά που η μόδα τους έχει περάσει προ πολλού(π.χ. γυαλιά τύπου "μάσκα"):P
Γνωστό οτι τα RayBan που κυκλοφορούν ανήκουν εδώ και χρόνια στην Luxotica. Αυτό όμως δεν θεωρώ οτι μειώνει σε τίποτα την ποιότητά τους

Δεν μειώθηκε η ποιότητα (αν και αυτά τα γυαλιά που έφτιαχνε η B&L πριν το 1999 ήταν λίγο καλύτερης ποιότητας) απλά αυξήθηκε η τιμή των γυαλιών και φτάσαν τα γυαλιά ξαφνικά 5 φορές την τιμή που είχαν πριν 15-20 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Πιθανότατα έχεις δίκιο, αλλά δική μου εντύπωση οτι τα Rayban όσο θυμάμαι, ήταν πάντα ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Και εγώ Rayban έχω παιδιά. Κάτι στρογγυλά γαλάζια καθρέπτη. Τα υπερλατρευω και τα φοράω χειμώνα καλοκαιρι. Ταιριάζουν πολύ και με τα χρωματα μου.
Καλά οι τιμές είναι τσιμπημένες ασυζητητί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Έχω μερικά RayBan ηλίου που τα αλλάζω κατά περίσταση και στα οποία, εκτός από το σχήμα, διαφέρει και το χρώμα του σκελετού. Στα καλοκαιρινά π.χ., είναι γαλάζιος ή χακί.:cool:
Επίσης πάντα κοκάλινος. Δεν μπορώ με τίποτα το μεταλλικό σκελετό γιατί με "κόβει" στο σημείο που εφάπτεται με τη μύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω ειμαι απιστευτα δυσαρεστημενη με τα rayban. Η επιστρωση στο εσωτερικο των φακων ξεφλουδισε και τα γυαλια ειναι για πεταμα. Ηδη πανω στον 2ο χρονο χρησης αρχισες να βλεπεις σημεια οπου εμφανιζονταν φουσκιτσες στην επιστρωση. Μακραν τα καλυτερα μεχρι τωρα μου εχουν βγει τα american optical, τα polaroid (αυτα εχουν φαει τρελη κακομεταχειριση και τα ξεχναω σε θηκες με κερματα και κλειδια) και τα maui jim.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εγω ειμαι απιστευτα δυσαρεστημενη με τα rayban. Η επιστρωση στο εσωτερικο των φακων ξεφλουδισε και τα γυαλια ειναι για πεταμα. Ηδη πανω στον 2ο χρονο χρησης αρχισες να βλεπεις σημεια οπου εμφανιζονταν φουσκιτσες στην επιστρωση. Μακραν τα καλυτερα μεχρι τωρα μου εχουν βγει τα american optical, τα polaroid (αυτα εχουν φαει τρελη κακομεταχειριση και τα ξεχναω σε θηκες με κερματα και κλειδια) και τα maui jim.


Πρέπει να χάλασε το φιλτρο uv που έχει πάνω ο φακός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πρέπει να χάλασε το φιλτρο uv που έχει πάνω ο φακός

Σιγουρα. Απαραδεκτο ομως να το βλεπεις σε γυαλι 200-300 ευρω μεσα σε 2 χρονια χρησης και να μη το βλεπεις σε φτηνα γυαλια που τα πετας απο δω και απο εκει.

Γνωριζει κανεις αν αλλαζει ο φακος στα rayban?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η νόμιμη εγγύηση εντός της Ευρωπαϊκής 'Ενωσης ρυθμίζεται απο την Ευρωπαϊκή Οδηγία για την προστασία των καταναλωτών 1999/44/EC κατά την οποία ρυθμίζεται η μέγιστη υποχρεωτική απο τον νόμο εγγύηση στα 2 έτη χωρίς καμία επιβάρυνση, ανεξάρτητα από το αν αγοράσατε το προϊόν στο διαδίκτυο, σε κατάστημα ή με ταχυδρομική παραγγελία.Αρμόδιος για την εφαρμογή της κοινοτικής νομοθεσίας είναι ο συνήγορος του καταναλωτή καθώς επίσης και το ευρωπαϊκό κέντρο καταναλωτή στις περιπτώσεις που το προϊόν προέρχεται απο άλλη χώρα μέλος της ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τα γυαλιά όρασης είναι χρυσά μεν, αλλά δεν μπορείς να φορέσεις γυαλιά ηλίου εκτός αν βάλεις φακούς με τους βαθμούς σε αυτά, δεν μπορείς να τα φορέσεις στη θάλασσα και κουράζονται τα μάτια πολύ.

Οι φακοί καλοί δε, αλλά ούτε αυτούς μπορεις να τους φορέσεις στη θάλασσα, συν ότι προσωπικά δε συνήθισα ποτέ το να τους βάζω βγάζω και συχνά είχα και θέματα με το ότι με ετσουζαν τα μάτια παρότι τους καθάριζα επαρκώς και δοκίμασα διαφορετικές μάρκες και υγρά.

Είναι κανείς άλλος σκασμένος που είναι μισότυφλος; Σκέψεις γενικά για λέιζερ; Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι πραγματικά. :(
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τα γυαλιά όρασης είναι χρυσά μεν, αλλά δεν μπορείς να φορέσεις γυαλιά ηλίου εκτός αν βάλεις φακούς με τους βαθμούς σε αυτά, δεν μπορείς να τα φορέσεις στη θάλασσα και κουράζονται τα μάτια πολύ.

Οι φακοί καλοί δε, αλλά ούτε αυτούς μπορεις να τους φορέσεις στη θάλασσα, συν ότι προσωπικά δε συνήθισα ποτέ το να τους βάζω βγάζω και συχνά είχα και θέματα με το ότι με ετσουζαν τα μάτια παρότι τους καθάριζα επαρκώς και δοκίμασα διαφορετικές μάρκες και υγρά.

Είναι κανείς άλλος σκασμένος που είναι μισότυφλος; Σκέψεις γενικά για λέιζερ; Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι πραγματικά. :(
Έλα λοιπόν γυαλιά ηλίου είχα κάνει μία φορά μικρή και θυμάμαι πήγαμε εκδρομή Με τούς γονείς μου καί είχα ξεχάσει τα οράσεως οπότε όλη μέρα ακόμα καί στη σκιά ήμουν με τα ηλίου. Γενικά είναι πανάκριβα οπότε δε ξαναέκανα καί καθόλου πρακτικά. Μου είχαν πει ότι έχουν βγεί κάτι σκελετοί μαγνητακια οοπου κολλάει ό φακός ηλίου αλλά δε τό δοκίμασα. Φακούς δεν έχω βάλει καί ασ ελπίσουμε αυτό το χρόνο νά κάνω laser να ξεγκαβοθω λιγουλακι . Πόση μυωπία έχεις?
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Έλα λοιπόν γυαλιά ηλίου είχα κάνει μία φορά μικρή και θυμάμαι πήγαμε εκδρομή Με τούς γονείς μου καί είχα ξεχάσει τα οράσεως οπότε όλη μέρα ακόμα καί στη σκιά ήμουν με τα ηλίου. Γενικά είναι πανάκριβα οπότε δε ξαναέκανα καί καθόλου πρακτικά. Μου είχαν πει ότι έχουν βγεί κάτι σκελετοί μαγνητακια οοπου κολλάει ό φακός ηλίου αλλά δε τό δοκίμασα. Φακούς δεν έχω βάλει καί ασ ελπίσουμε αυτό το χρόνο νά κάνω laser να ξεγκαβοθω λιγουλακι . Πόση μυωπία έχεις?
Μία γνωστή μου που έκανε λέιζερ μου είπε πως όσο περισσότερους βαθμούς τόσο καλύτερο για το λέιζερ, μπορεί και να είσαι τυχερή. :P Δεν έχω πολύ 3 βαθμούς έχω, αλλά χωρίς γυαλιά δε βλέπω, ούτε μες στο σπίτι δηλαδή. Παρότι φοράω γυαλιά από το δημοτικό πλέον δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτά και μου τη βαράει.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μία γνωστή μου που έκανε λέιζερ μου είπε πως όσο περισσότερους βαθμούς τόσο καλύτερο για το λέιζερ, μπορεί και να είσαι τυχερή. :P Δεν έχω πολύ 3 βαθμούς έχω, αλλά χωρίς γυαλιά δε βλέπω, ούτε μες στο σπίτι δηλαδή. Παρότι φοράω γυαλιά από το δημοτικό πλέον δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτά και μου τη βαράει.
Δε ξέρω ρε γιατί με τη μυωπία και τον αστιγματισμό συνολικά πάει γύρω στο 14,5 και δεν είμαι καί ψιλή οπότε έχω μικρές πιθανότητες να έχω μεγάλο πάχος κερατοειδούς οπότε δε ξέρω θα δούμε. Ναι τα γυαλιά είναι λίγο προέκταση του εαυτού σου... εγώ δε ξέρω πως είναι να ζεις χωρίς αυτό πάντως
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εγώ laser δεν μπορώ να κάνω :no:. Όσοι μπορείτε πηγαιντε να γλυτώσετε.

Επειδή πάω να βγάλω γυαλιά τώρα οι φακοί είναι στα 300 ευρώ και ο σκελετός στα 150. Ο ΕΟΠΥΥ σου καλύπτει μόνο 100 (κάθε 4 χρόνια) και χρειάζεται απόδειξη ιατρού και μια ολόκληρη διαδικασία. Αν είναι να χάσω 3 πρωινά για 100 ευρώ προτιμώ να τα δώσω.

Λοιπόν για τους μύωπες υπάρχουν αυτές οι λύσεις για γυαλιά ηλίου:
1) https://www.amazon.co.uk/WELUK-Pola...uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVl
ή
2) https://www.amazon.co.uk/Polarized-...ses+over+glasses&psc=1&qid=1571210214&sr=8-47
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ laser δεν μπορώ να κάνω :no:. Όσοι μπορείτε πηγαιντε να γλυτώσετε.

Επειδή πάω να βγάλω γυαλιά τώρα οι φακοί είναι στα 300 ευρώ και ο σκελετός στα 150. Ο ΕΟΠΥΥ σου καλύπτει μόνο 100 (κάθε 4 χρόνια) και χρειάζεται απόδειξη ιατρού και μια ολόκληρη διαδικασία. Αν είναι να χάσω 3 πρωινά για 100 ευρώ προτιμώ να τα δώσω.

Λοιπόν για τους μύωπες υπάρχουν αυτές οι λύσεις για γυαλιά ηλίου:
1) https://www.amazon.co.uk/WELUK-Polarized-sunglasses-Wraparound-Prescription/dp/B07BMVDXPX/ref=sr_1_1_sspa?keywords=sunglasses+over+glasses&qid=1571210045&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFPNDJVRzRORVBBTE8mZW5jcnlwdGVkSWQ9QTA5MjIwNTcxQlhaQzFLUUtaMjA1JmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA2NDIxNzhMVzlFVklBRzdOT0Ymd2lkZ2V0TmFtZT1zcF9hdGYmYWN0aW9uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVl
ή
2) https://www.amazon.co.uk/Polarized-Sunglasses-Prescription-Protection-polarized/dp/B07F1HTBYN/ref=sr_1_47?dchild=1&keywords=sunglasses+over+glasses&psc=1&qid=1571210214&sr=8-47


Ο ΕΟΠΥΥ μη πω τί νά πάει να κάνει! Φοράω γυαλιά από μωρό καί όταν ήμουν δημοτικό η μυωπία μου ανέβαινε 1 βαθμό το χρόνο. Όταν ο ΕΟΠΥΥ σού δίνει 100 ευρώ ανά τέσσερα χρόνια είναι πάρα πολύ άδικο για άτομα σαν εμένα ή εσένα. όλοι δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες, το ίδιο πρόβλημα φακκλπ Οιοί μου πλέον κοστίζουν γύρω στο 500ρι και προφανώς τα έξοδα αυτά καλύπτονται απο τους γονείς μου οι οποίοι ευτυχώς έχουν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν. Τι γίνεται όμως με άτομα που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ο ΕΟΠΥΥ μη πω τί νά πάει να κάνει! Φοράω γυαλιά από μωρό καί όταν ήμουν δημοτικό η μυωπία μου ανέβαινε 1 βαθμό το χρόνο. Όταν ο ΕΟΠΥΥ σού δίνει 100 ευρώ ανά τέσσερα χρόνια είναι πάρα πολύ άδικο για άτομα σαν εμένα ή εσένα. όλοι δεν έχουμε τις ίδιες ανάγκες, το ίδιο πρόβλημα φακκλπ Οιοί μου πλέον κοστίζουν γύρω στο 500ρι και προφανώς τα έξοδα αυτά καλύπτονται απο τους γονείς μου οι οποίοι ευτυχώς έχουν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν. Τι γίνεται όμως με άτομα που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα?
Στις μεγάλες μυωπίες δεν υπάρχουν τυποποιημένοι φακοί και το κόστος ξεφεύγει. Προσωπικά από 1/1/2017 έχω δώσει 5.495,01 ευρώ στον ΕΦΚΑ. Για 8 μήνες με είχαν ανασφάλιστο γιατί αυξήσαν τις εισφορές χωρίς να με ενημερώσουν και δεν το κατάλαβα εμπρόθεσμα.

Όταν το αντιλήθφηκα τις πλήρωσα κάνανε 3 μήνες να ενημερώσουν το σύστημα ότι δεν είμαι ανασφάλιστος. Δεν τους εφταναν αυτά και βάλανε (σε μηχανικούς) υποχρεωτικό ΕΦΑΠΑΞ, επικουρικό (αναδρομικά από 1/1/2017) που σημαίνει αλλά 2000 ευρώ ξαφνικά χωρις να το περιμένω.

Σύνολο 7.495.01 ευρώ για 2.5 χρόνια μόνο για τον ΕΦΚΑ. Με τέτοια ποσά γυαλιά τζάμπα κάθε 2 χρόνια πρέπει να δίνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top