Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να δω κανένα site, για να πιστώ. Αυτά που είπε ήταν τα ωραιότερα λόγια που έχω ακούσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Που έχεις διαβάσει θέλεις να πεις.. και μάλιστα όχι απ το χέρι του..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Είναι σα να τα άκουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Εϊναι τόσο πειστικά αυτά που αναφέρονται στην Κ.Δ. που είναι σα να τ' άκουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
+φωνώ, και εμένα μου φαινονται τόσο πειστικά, που είναι σα να τα είδα σε DVD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Για να μη παρεξηγηθώ, απλά με βοήθησαν να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Αυτά καλή συνέχεια στο θέμα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για να μη παρεξηγηθώ, απλά με βοήθησαν να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Αυτά καλή συνέχεια στο θέμα σας.
Σταύρο, είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι εδώ συμφωνούν ότι αρκετά από τα "λόγια του Χριστού" σε βοηθάνε να γίνεις "καλύτερος" άνθρωπος. Σε αυτό που διαφωνούν είναι στο συμπέρασμα που βγάζεις ότι υπήρχε ο Χριστός σαν ιστορικό πρόσωπο, μόνο και μόνο επειδή αυτά τα λόγια είναι ωραία. Σαν να λέμε δηλαδή, ότι αν ένας φανταστικός ήρωας ενός παραμυθιού πει λόγια με πολύ μεγάλο βάθος που σε κάνουν να γίνεις καλύτερος, αυτομάτως γίνεται πραγματικός ο ήρωας. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Τι αποδειξεις δλδ θέλεις ? Τα ευαγγέλια είναι απόδειξη.
Ποιά είναι η απόδειξη οτι έζησε ο μέγας αλέξανδρος πχ.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...Δηλαδή τα Ευαγγέλια είναι ιστορικά κείμενα?
Και οι αντιφάσεις?



Υγ. Δεν με αναφέρει ούτε ο Αρριανός ούτε ο Ματθαίος, άρα μάλλον δεν υπάρχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εϊναι τόσο πειστικά αυτά που αναφέρονται στην Κ.Δ. που είναι σα να τ' άκουσα.
Γιατί δεν επαναλαμβάνεις μερικά από αυτά, έστω σαν παράδειγμα; Ίσως π.χ. μερικά να μην είναι "καινά", μόνον και μόνον επειδή διαβάζονται και στην "Καινή Διαθήκη"...Τι θεωρείς, από όλα όσα "άκουσες" διαβάζοντας τις "Γραφές", ότι ανήκουν αποκλειστικά στα "καινά" της "Κ.Δ." ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
καταρχάς γεια ( πολυ καλο το design στο registration γίνετε λίγο της τρελλής αλλα πολύ καλο γενικα ) .
Στο θέμα μας.Συγνώμη αν κάπποιος εχει πεί τα ιδια με μένα αλλα μόνο το πρώτο ποστ διάβασα ακόμα και χρειάστηκα να απαντήσω πριν διαβάσω τις απαντησεις.Αν εχουν επαναληφθεί αυτα που θα πώ ας σβηστεί απο την/τον admniz :)

Ο ΙΗΣΟΥΣ ενοείτε οτι δεν υπήρξε και ποιος ισχυρίζετε το αντίθετο απλα το "Ισχυρίζετε".
Δεν χρειάζετε κάν να συζητηθεί το θέμα μιας και οπως λέει ο παπούς μας ο Αριστοτέλης ....
Διάλογο κάνουμε οποτε υπάρχει απορία καθότι για πράγματα που εχουμε επιστήμη δεν χρειάζετε να τα συζητήσουμε.
.Τι να συζητήδσουμε δηλαδή? τι θα γίνει αν σου ξεριζώσω την καρδιά? απλα θα πεθάνεις.

Το ερώτημα που εθεσε ο Admin ηταν αν ο ΙΗΣΟΥΣ ήταν ιστορικό πρόσωπο.
Την απάντηση την δίνει η ίδια η επιστήμη.

Ιστορικό πρόσωπο είναι κάποιος οταν.............
1. Υπάρχουν Αρχαιολογικά ευρήματα.
2.Υπάρχουν αυτόπτες μάρτυρες του προσώπου
3.Υπάρχουν γραπτά κείμενα με αναφορά στο πρόσωπο αυτο της εποχής που εζησε αυτο το πρόσωπο.

Αρα????????????/
Αφου τίποτα απο αυτα τα 3 δεν υπάρχει η απάντηση ειναι απλη και ΤΕΚΜΙΡΙΩΜΕΝΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ.
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ .

Επιχειρήματα (και αποδείξεις) να φάνε και οι όρνιθες .
Θα σεβαστώ ομως οτι είμαι νέος στο φορουμ σας και θα αρκεστώ να πω΄το εξής .
ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΜΑ
αν κάποιος εχει την λανθασμένη εντύπωση,πληροφόρηση ή ακόμα και κατήχηση και μου ανερέσει τα γραφόμενα μου εγώ θα του αποδείξω ( πάντα με επιστήμη ) οτι ειναι σε εντελώς αντίθετη πορεία απο την αλήθεια.
Περιμένω και εγώ λεπόν με την σειρά μου να δώ τι θα μου απαντήσετε σε αυτα που σας παρέθεσα για να σας αντικρούσω τα επιχειρήματα.
καλό θα ηταν για να μην χαλάω χρόνο να ψάξετε λίγο αυτο που θα πείτε γιατι μπορεί να αποφασίσετε στο τέλος να μην το πείτε :whistle:

Τι αποδειξεις δλδ θέλεις ? Τα ευαγγέλια είναι απόδειξη.
Ποιά είναι η απόδειξη οτι έζησε ο μέγας αλέξανδρος πχ.?


1. Πρός γνώση του συνέλληνα χριστιανού ορθόδοξου θα αναφέρω τα εξής.
  1. τα ευαγγέλια δεν γραφτηκαν την εποχή του ιησού.
  2. τον Μέγα Αλέξανδρο τον είδαν τον εγραψαν και τον ανέφεραν πολλοί ιστορικοι σε αντίθεση με τον υποτιθέμενο ιησού τον ναζωραίο.
  3. Η ναζαρέτ δεν Υπήρχε πριν τα τέλη του 400 μ.χ.
  4. ΤΑ ευαγγέλια εχουν πολυ γελιο σου αναφέρω μερικά απο τις ασυνάφειες που υπάρχουν
κατα μάρκον 15:25
ην δε ωρα τριτη και εσταυρωσαν αυτον

Στο κατα Ιωάννην 16:12-18 διαβάζουμε.
14 ην δε παρασκευη του πασχα ωρα δε ωσει εκτη και λεγει τοις ιουδαιοις ιδε ο βασιλευς υμων
--------------------------------------------------------
Κατα Ιωάννην 5:31
εαν εγω μαρτυρω περι εμαυτου η μαρτυρια μου ουκ εστιν αληθης

Κατα Ιωάννην 8:18
εγω ειμι ο μαρτυρων περι εμαυτου και μαρτυρει περι εμου ο πεμψας με πατηρ

Φάσκω και αντιφάσκω :)
-----------------------------------------------------------
Κατα Ματθαίον 1:16
Ιακωβ δε εγεννησεν τον ιωσηφ τον ανδρα μαριας εξ ης εγεννηθη ιησους ο λεγομενος χριστος

23και αυτος ην ο ιησους ωσει ετων τριακοντα αρχομενος ων ως ενομιζετο υιος ιωσηφ του ηλι

Τελικά ο παππούς του ηταν ο Ηλί η ο Ιακώβ
-------------------------------------------------------------------
Επιστολή προς Ρωμαίους 1:3
περι του υιου αυτου του γενομενου εκ σπερματος δαβιδ κατα σαρκα

μα εγώ νόμιζα η Μύριαμ μύρισε τον κρίνο απο σπέρμα τελικά ο ιησούς!
-------------------------------------------------------------------------

Πάμε τώρα στο Κατα λουκάν 12:4 ( κεφάλαιο 12 παράγραφος 4)
λεγω δε υμιν τοις φιλοις μου μη φοβηθητε απο των αποκτεινοντων το σωμα και μετα ταυτα μη εχοντων περισσοτερον τι ποιησαι

τους λέει να μην φοβούνται κλπ.

Ομως στο κατα Ιωάννην 8:59 λέει
ηραν ουν λιθους ινα βαλωσιν επ αυτον ιησους δε εκρυβη και εξηλθεν εκ του ιερου διελθων δια μεσου αυτων και παρηγεν ουτως

και ακόμα στον Ιωάννη 7:1 λέει
και περιεπατει ο ιησους μετα ταυτα εν τη γαλιλαια ου γαρ ηθελεν εν τη ιουδαια περιπατειν οτι εζητουν αυτον οι ιουδαιοι αποκτειναι

μα τι εχουμε εδώ?
Δεν πάει στην Ιουδαία γιατι οι ιουδαίοι ηθελαν να τον σκοτώσουν
Τελικα τι να πιστέψει κανεις
--------------------------------------------
ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 27:9
τοτε επληρωθη το ρηθεν δια ιερεμιου του προφητου λεγοντος και ελαβον τα τριακοντα αργυρια την τιμην του τετιμημενου ον ετιμησαντο απο υιων ισραηλ


Μα αυτα τα είπε ο ΖΑΧΑΡΙΑΣ κεφάλαιο 11 παράγραφος 12

ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΑΝ ΣΑΣ ΦΑΙΝΗΤΑΙ ΚΑΛΟΝ ΔΟΤΕ ΜΟΙ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟΝ ΜΟΥ ΕΙ ΔΕ ΜΗ ΑΡΝΗΘΗΤΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΣΤΗΣΑΝ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟΝ ΜΟΥ ΤΡΙΑΚΟΝΤΑ ΑΡΓΥΡΙΑ

Μάλλον ακόμα και ο Ιδιος ο θεός που εγραψε την βίβλο ηταν μπερδεμένος


να δούμε και την περιγραφή της ανάστασης.

Κατα ματθαίον κεφάλαιο 18 : 1-8
οψε δε σαββατων τη επιφωσκουση εις μιαν σαββατων ηλθεν μαρια η μαγδαληνη και η αλλη μαρια θεωρησαι τον ταφον
και ιδου σεισμος εγενετο μεγας αγγελος γαρ κυριου καταβας εξ ουρανου προσελθων απεκυλισεν τον λιθον απο της θυρας και εκαθητο επανω αυτου
ην δε η ιδεα αυτου ως αστραπη και το ενδυμα αυτου λευκον ωσει χιων
απο δε του φοβου αυτου εσεισθησαν οι τηρουντες και εγενοντο ωσει νεκροι
αποκριθεις δε ο αγγελος ειπεν ταις γυναιξιν μη φοβεισθε υμεις οιδα γαρ οτι ιησουν τον εσταυρωμενον ζητειτε
ουκ εστιν ωδε ηγερθη γαρ καθως ειπεν δευτε ιδετε τον τοπον οπου εκειτο ο κυριος
και ταχυ πορευθεισαι ειπατε τοις μαθηταις αυτου οτι ηγερθη απο των νεκρων και ιδου προαγει υμας εις την γαλιλαιαν εκει αυτον οψεσθε ιδου ειπον υμιν



Αλλα μας λεει ο ΛΟΥΚΑΣ ομως στο κεφάλαιο 24 παράγραφος 1 -4
1 τη δε μια των σαββατων ορθρου βαθεος ηλθον επι το μνημα φερουσαι α ητοιμασαν αρωματα και τινες συν αυταις
2 ευρον δε τον λιθον αποκεκυλισμενον απο του μνημειου
3 και εισελθουσαι ουχ ευρον το σωμα του κυριου ιησου
4 και εγενετο εν τω διαπορεισθαι αυτας περι τουτου και ιδου δυο ανδρες επεστησαν αυταις εν εσθησεσιν αστραπτουσαις
5 εμφοβων δε γενομενων αυτων και κλινουσων το προσωπον εις την γην ειπον προς αυτας τι ζητειτε τον ζωντα μετα των νεκρων
6 ουκ εστιν ωδε αλλ ηγερθη μνησθητε ως ελαλησεν υμιν ετι ων εν τη γαλιλαια
7 λεγων οτι δει τον υιον του ανθρωπου παραδοθηναι εις χειρας ανθρωπων αμαρτωλων και σταυρωθηναι και τη τριτη ημερα αναστηναι

Δεν υπάρχει Αγγελος παρα 2 αντρες.!!!!!!!!!!!!!
---------------------------
Ερώτηση:Πόσες γενιές είναι ανάμεσα στον Αβραάμ και τον Δαυίδ?
Απάντηση: ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 1:2 Αναφέρει 13 γενιές
ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 1:17 πασαι ουν αι γενεαι απο αβρααμ εως δαβιδ γενεαι δεκατεσσαρες και απο δαβιδ εως της μετοικεσιας βαβυλωνος γενεαι δεκατεσσαρες και απο της μετοικεσιας βαβυλωνος εως του χριστου γενεαι δεκατεσσαρες
---------------------------------------------------
Ερώτηση:
Πότε θεραπευεται ο λεπρός?
Ματθαίος 8:13
και ειπεν ο ιησους τω εκατονταρχω υπαγε και ως επιστευσας γενηθητω σοι και ιαθη ο παις αυτου εν τη ωρα εκεινη
και ελθων ο ιησους εις την οικιαν πετρου ειδεν την πενθεραν αυτου βεβλημενην και πυρεσσουσαν
Σύμφωνα όμως με τον Μάρκο 1:29
και ευθεως εκ της συναγωγης εξελθοντες ηλθον εις την οικιαν σιμωνος και ανδρεου μετα ιακωβου και ιωαννου
και κατόπιν
και ερχεται προς αυτον λεπρος παρακαλων αυτον και γονυπετων αυτον και λεγων αυτω οτι εαν θελης δυνασαι με καθαρισαι

ο δε ιησους σπλαγχνισθεις εκτεινας την χειρα ηψατο αυτου και λεγει αυτω θελω καθαρισθητι
και ειποντος αυτου ευθεως απηλθεν απ αυτου η λεπρα και εκαθαρισθη

Τελικά πρώρα πήγε στο σπίτι του Συμωνος και μετα θεράπευσε τον λεπρό η πριν?
--------------------------------------------------------
Ηταν πεθαμένη ή πέθανε?
κατα ματθαίον 9:18
ταυτα αυτου λαλουντος αυτοις ιδου αρχων εις ελθων προσεκυνει αυτω λεγων οτι η θυγατηρ μου αρτι ετελευτησεν αλλα ελθων επιθες την χειρα σου επ αυτην και ζησεται
αλλα στον Λουκά 8:42
Ηταν ήδη πεθαμένη
θυγατηρ μονογενης ην αυτω ως ετων δωδεκα και αυτη απεθνησκεν εν δε τω υπαγειν αυτον οι οχλοι συνεπνιγον αυτον

Πολλοί θα πείτε ε εντάξει εκαναν και μερικά λάθη που να τα θυμούνται όλα αυτα.
Υπάρχουν όμως και πιο σημαντικά πράγματα όπως......

Στο κατα λουκάν κεφάλαιο 24 διαβάζουμε οτι ο χριστός ξαναεμφανίστηκε στους μαθητές του σε ενα δωμάτιο που βρισκόταν 60 σταδια μακρια απο την πόλη της ιερουσαλήμ.

Στο κατα ματθαίον 28 κεφάλαιο παράγραφος 16:17 διαβάζουμε
oι δε ενδεκα μαθηται επορευθησαν εις την γαλιλαιαν εις το ορος ου εταξατο αυτοις ο ιησους
και ιδοντες αυτον προσεκυνησαν αυτω οι δε εδιστασαν


Μα είναι δυνατόν σε ενα τόσο σημαντικό γεγονός αλλα να λεει ο ενας και αλλα ο αλλος?



Αν θέλεις κι άλλα μιας και ειναι γεμάτα ασυνάφειες δεν εχεις παρα να μου κάνεις PM αν και γνωρίζω οτι δεν θα το κάνεις εκ των προτέρων γιατι απλα αν ενδιαφερούσουν με ενα Search θα ειχες δεί την αλήθεια.

Για να μη παρεξηγηθώ, απλά με βοήθησαν να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Αυτά καλή συνέχεια στο θέμα σας.


Εγώ πάλι διαβάζω ηθικά νικομάχεια,πλάτωνα ,αναξίμανδρο και απο οτι εχω καταλάβει αυατ που εχει πεί ο "υποτιέμενος ναζωραίος απο την υποτιέμενη πόλη ναζαρέτ" τα εχουν πεί αλλοι 1000δες χρόναι πιο μπροστά και ητανε και Ελληνες!!
Ας μάθουμε πρώτα την δικιά μας ιστορία και μετα αν προλάβω θα διαβάσω και το παραμύθι των τέκνων του ισραήλ.

Τώρα το ερώτημα ειναι οτι εσένα σε βοήθησε αλλα τους ισπανούς κατακτητές,τους αγγλους κατακτητές βλέπε ζουλού.Τους βυζαντινούς αυτοκράτοες βλεπε στρατόπεδα βασανιστηρίων Ελλήνων εθνικών στην χαναάν ( σκυθούπολις ) δεν τους βοηθησαν και πολυ νομίζω το αντίθετο.
Εκτός και αν εχεις κλεισει τα μάτια στα εγκλήματα των χριστιανών.
Αραγα θα ζούσα αν ελεγα αυτα τα πράγματα τον μεσαίωνα? η θα είμουν κάρβουνο για παιδάκια ? :)



καποιος είπε.....
Εϊναι τόσο πειστικά αυτά που αναφέρονται στην Κ.Δ. που είναι σα να τ' άκουσα.

Εσύ είναι σαν να τα ακούσες 2000 μετά .
Μα καλά οι εβραίοι που τα είδαν και τα εζησαν γιατι δεν τα κατέγραψαν? και γιατι δεν πιστέυουν σε αυτον?

Δεν χρειάζεται να δω κανένα site, για να πιστώ. Αυτά που είπε ήταν τα ωραιότερα λόγια που έχω ακούσει ποτέ.


Συμφωνώ μαζί σου ας δούμε μερικά απο τα ειρηνικά λόγια του υποτιμενου ιησσού.

Ο Πρίγκηπας της Ειρήνης!!!!!!!

Kατα Ματθαίον 26:52
52τοτε λεγει αυτω ο ιησους αποστρεψον σου την μαχαιραν εις τον τοπον αυτης παντες γαρ οι λαβοντες μαχαιραν εν μαχαιρα απολουνται

Κατα Λουκά 22:36
ειπεν ουν αυτοις αλλα νυν ο εχων βαλαντιον αρατω ομοιως και πηραν και ο μη εχων πωλησατω το ιματιον αυτου και αγορασατω μαχαιραν

Κατα Λουκά 12:51
51δοκειτε οτι ειρηνην παρεγενομην δουναι εν τη γη ουχι λεγω υμιν αλλ η διαμερισμον


Κατα ματαθαίον 10:34
μη νομισητε οτι ηλθον βαλειν ειρηνην επι την γην ουκ ηλθον βαλειν ειρηνην αλλα μαχαιραν


εχεις να αντιπαραθέσεις κάτι?
Για να μην ψάχνω θα σου ελεγα να ψάξεις την καινή διαθήκη καλύτερα η να την βάλεις σε ενα Software χωρίς αισθήματα να την αναλύση και θα δείς τότε πόσο ομορφα λόγια εχει.


ερώτηση:μήπως σου αρέσουν οι φόνοι οι σκοτωμοί οι βιασμοί που ειναι στην παλια και καινή διαθήκη?

το ότι υπάρχει ελέυθερία στον Χρηστιανησμό να ψάχνεις είναι το ζήτημα όχι που έχεις γεννηθει, άν ένας Μουσουλμάνος αλαξοπιστήσει ή πεί είμαι άθεος τον κυνηγάνε, Ο Χρηστιανησμός όμως σου λέει να είσαι ελέυθερος να επιλέξεις


Ελεος mania.Ελεος
ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΔΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ?
Το οτι καιγανε τις γυναικούλες που μαζευανε βότανα για να σώσουν τα παιδιά τους απο αρρτώστιες αυτο το λές ΕΛευθερία?
Το οτι ο "ΜΕΓΑΣ" ανθέλλην Κωνσταντίνος πεταγε τους εθνικούς(τους ελληνες δηλάδή που πιστευαν στηνπατρώα θρησκεία) τσουβάλια με οχιές απο τα τείχη του βυζαντίου το λές ελευθερία?????

Το οτι οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ κατέσφαξαν ολον τον κόσμο και εκαψαν βιβλιοθήκες το λές ελευθερία?
Το οτι ο Κολόμβος πήγε με τους ιεραπόστολους και εσφαξαν τους φιλήσουχους ιθαγενείς το λές ελευερία?
Το οτι αν είσαι ιαχωβας σε βάζανε φυλακή στον στρατό το λες ελευθιερία??????
Περιέργη εντύπωση γαι την ελευερία εχεις.

ΕΠΙΚΙΝΥΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.
ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕ!!!!!!!!!!!!! μην τρελαθούμε .

Ο χριστιανισμός διαδόθηκε επειδή εκείνη την εποχή ήταν από τις θρησκείες που θα οδηγούσε μπροστά την ανθρωπότητα. Αυτό ωστόσο δεν σημαίνει τα όσα λέει συνέβησαν όντως. Μπορεί να ήταν κάποια "ψεματάκια" έτσι ώστε να αντέξει στον χρόνο.

π.χ. αν έβγαιναν 2-3 άτομα και έλεγαν ότι η θέση της γυναίκας πρέπει να είναι αυτή, μάλλον η άποψη αυτή δεν θα είχε καμία επιρροή. Όμως όπως παρουσιάστηκε είχε επιρροή.

Δεν είμαι σίγουρος ότι όντως πιστεύω ότι δεν υπήρξε ο Ιησούς. Πρώτη φορά αναρωτιέμαι στα σοβαρά για κάτι τέτοιο.

ο χριστιανισμός δεν διαθόθηκε ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΑΤΣΑΛΙ.

μπορείς να διαβάσεις ιστορία του ελληνικού εθνους και θα σταματήσεις να αναρωτιέσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ελεος mania.Ελεος
ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΔΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ?
Το οτι καιγανε τις γυναικούλες που μαζευανε βότανα για να σώσουν τα παιδιά τους απο αρρτώστιες αυτο το λές ΕΛευθερία?
Το οτι ο "ΜΕΓΑΣ" ανθέλλην Κωνσταντίνος πεταγε τους εθνικούς(τους ελληνες δηλάδή που πιστευαν στηνπατρώα θρησκεία) τσουβάλια με οχιές απο τα τείχη του βυζαντίου το λές ελευθερία?????

Το οτι οι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ κατέσφαξαν ολον τον κόσμο και εκαψαν βιβλιοθήκες το λές ελευθερία?
Το οτι ο Κολόμβος πήγε με τους ιεραπόστολους και εσφαξαν τους φιλήσουχους ιθαγενείς το λές ελευερία?
Το οτι αν είσαι ιαχωβας σε βάζανε φυλακή στον στρατό το λες ελευθιερία??????
Περιέργη εντύπωση γαι την ελευερία εχεις.

ΕΠΙΚΙΝΥΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.
ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕ!!!!!!!!!!!!! μην τρελαθούμε .
Αν και συμφωνώ μαζί σου επί της ουσίας, πρόσεξε λίγο το ύφος σου σε παρακαλώ. Το μήνυμα που κάνω quote είναι ιδιαίτερα επιθετικό.
Μην προσπαθείς να επιβάλλεις "φασιστικά" τις απόψεις σου, γιατί γίνεσαι ένα με αυτούς που κατακρίνεις. :)
Απλά παρέθεσε τα επιχειρήματα και τα τεκμήρια που γνωρίζεις και από εκεί και πέρα, όποιος είναι σε θέση να σκεφτεί σκέφτεται, και όποιος είναι σε θέση να αμφισβητήσει τα όσα έχει πάρει ως δεδομένα, θα τα αμφισβητήσει. Οι φωνασκίες δεν βοηθούν καθόλου, απεναντίας σε κάνουν να χάνεις το δίκιο σου. :)

ΥΓ: Είμαι "η", όχι "ο" :P
ΥΓ2: Καλωσόρισες. Χαίρομαι που έχουμε έναν σκεπτικιστή στην παρέα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Η ιστορικότητα του προσώπου δεν αμφισβητείται ούτε από τους άθεους. Η άποψη ότι ήταν επαναστάτης, άποψη πολύ διαδεδομένη, είναι κατά τη γνώμη μου τελείως λανθασμένη αν εννοούμε κοινωνικός ή πολιτικός επαναστάτης. Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο, εκτός αν μιλάμε για εσωτερική επανάσταση. 'Ηταν μύστης και Δάσκαλος, ακολούθησε αυτό που στον Εσωτερισμό αποκαλείται μεσαία ευγενής Ατραπός. 'Ολη του η ζωή ήταν ένα μυητικό ταξίδι.


Εσύ το τραβάς τώρα πολύ.
Εδώ οι ιστορια εχει αποφανθεί οτι ουδέποτε υπήρξε και ουδεποτε υπήρξε καν η Ναζαράτ και εσυ οχι μόνο μας λές οτι υπήρξε παρα ξέρεις και την ζωή του το εργο του μήπως εχεις και το κινητό του?????

mercy please.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εσύ το τραβάς τώρα πολύ.
Εδώ οι ιστορια εχει αποφανθεί οτι ουδέποτε υπήρξε και ουδεποτε υπήρξε καν η Ναζαράτ και εσυ οχι μόνο μας λές οτι υπήρξε παρα ξέρεις και την ζωή του το εργο του μήπως εχεις και το κινητό του?????

mercy please.

Βρε συ, ψυχραιμία συζήτηση κάνουμε...

Η γνώμη όλων μας είναι και πρέπει να είναι το ίδιο σεβαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ο Βούδας υπήρξε;

Ο Μωάμεθ υπήρξε;

Το έχεις ψάξει το θέμα αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην υπήρξε μιας και αναφέρεται ότι έζησε σε συγκεκριμένη χρονολογία. Γεννήθηκε την εποχή του Αυγούστου Καίσαρα και νομίζω πέθανε επί Τιβέριου. Δε θυμάμαι καλά βέβαια διορθώσεις δεκτές. Τώρα για τα αστέρια και τη φάτνη δε σου λέω ότι έγιναν αλλά η ιστορικότητα του δεν έχω ακούσει να αμφισβητείται. Δε το έχω ψάξει το θέμα. Μπορείς να παραθέσεις και πηγές αν γίνεται; Ειδικά για τη Ναζαρέτ και το πότε δημιουργήθηκε.

Όσο για τα Ευαγγέλια κανείς επιστήμονας δε τα παίρνει στα σοβαρά οπότε ναι μεν έχεις δίκιο αλλά οι ασάφειες που γράφουν 4 τυπάδες πιο έξυπνοι από τους συγχρόνους τους δε καταρρίπτουν την ιστορικότητα του προσώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι θα ήθελες να κάνω τέτοιο edit στο κείμενο σου;
Δεν έχω πρόβλημα, α........
Καταρχάς δεν υπάρχει μομφή για το λόγο που εθεσες το θέμα απλα προσπάθησα να δικαιολογήσω το υφος μου.
Οντως διακρίνω και εγώ μια ειρωνία αλλα αν ασχολήσαι απο το 1986 με αυτο το σατανικό εργαλείο που λεγετε pc και αν συνεχίσεις να ασχολήσαι για τα επόμενα 20 χρόνια θα δείς οτι με τον καιρό δεν εχεις συναίσθηση οτι αυτα πο γραφεις διαβάζονται αλλα γραφεις σαν να μιλας σε κάπιον φίλο και χρησιμοποιείς την γλώσσα που θα χρησιμοποιούσες απέναντι σου.
το ελεος και το mercy το θεώρισα καλαμπούρι και οντας η ώρα 1:51 ειπα να χαριτολογήσω.
το string "μήπως εχεις και το κινητό του πιστευω οτι αν το διάβαζε κάποιος μη χριστιανός το μόνο που θα εκανε ηταν να γελάσει ισως τα fonts ηταν λάθος."
Ομως αγαπητη οικοδέσποινα μηπως τελικά η υπαρξη ενος φόρουμ οπου ο καθείς να γραφει οπως θέλει αν εκφράζετε οπως θέλει να βρίζει,να λεει χαζομάρες , να βγαζει τους κομπλεχισμούς του και οτι αλλο ειναι εκτός των συνιθισμένων κανόνω που διαίπουν ενα φόρουμ δεν ειναι και τόσο κακή ιδέα? λέω τώρα εγώ απο την αλλη νομίζω ισουν πολυ σαφής στο θέμα
ειπες να γραψουμε μόνο με επιχειρήματα και επιστημονικότητα.
νομίζω το 80% των ποστς υστερεί και απο τα 2.
δεν ειδα καποιος να αναφέρει επιχειρήματα αλλα ικασίες προσωπικές αντιλήψεις, πεποιθήσεις και τα πιστευω του.
Νομίζω θα επρεπε να επιβάλεις την τάξη και να σβησεις οτι ειναι στην σφαίρα του μυθιστορήματος και να αφησεις μονο ιστορικές αληθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ο Βούδας υπήρξε;

Ο Μωάμεθ υπήρξε;

Το έχεις ψάξει το θέμα αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην υπήρξε μιας και αναφέρεται ότι έζησε σε συγκεκριμένη χρονολογία. Γεννήθηκε την εποχή του Αυγούστου Καίσαρα και νομίζω πέθανε επί Τιβέριου. Δε θυμάμαι καλά βέβαια διορθώσεις δεκτές. Τώρα για τα αστέρια και τη φάτνη δε σου λέω ότι έγιναν αλλά η ιστορικότητα του δεν έχω ακούσει να αμφισβητείται. Δε το έχω ψάξει το θέμα. Μπορείς να παραθέσεις και πηγές αν γίνεται; Ειδικά για τη Ναζαρέτ και το πότε δημιουργήθηκε.

Όσο για τα Ευαγγέλια κανείς επιστήμονας δε τα παίρνει στα σοβαρά οπότε ναι μεν έχεις δίκιο αλλά οι ασάφειες που γράφουν 4 τυπάδες πιο έξυπνοι από τους συγχρόνους τους δε καταρρίπτουν την ιστορικότητα του προσώπου.



ΟΙ παρακάτω ιστορικοί εζησαν τα χρόνια του χριστού εως και εναν αιώνα μετα.Δεν σας φαίνετε πολύ περίεργο που κανείς τους δεν αναφέρει τον ΙΗΣΟΥ?
Τα συμπεράσματα δικά σας.



Josephus
Philo-Judζus
Seneca
Pliny Elder
Arrian
Petronius
Dion Pruseus
Paterculus
Suetonius
Juvenal
Martial
Persius
Plutarch
Pliny Younger
Tacitus
Justus of Tiberius
Apollonius
Quintilian
Lucanus
Epictetus
Hermogones Silius Italicus
Statius
Ptolemy
Appian
Phlegon
Phζdrus
Valerius Maximus
Lucian
Pausanias
Florus Lucius
Quintius Curtius
Aulus Gellius
Dio Chrysostom
Columella
Valerius Flaccus
Damis
Favorinus
Lysias
Pomponius Mela
Appion of Alexandria
Theon of Smyrna

Αυτα οσων αφορούν την ιστορικότητα

no comments .

Οσον αφορά την ναζαρέτ.........
H Ναζαρέτ δεν αναφέρεται ούτε μία φορά ολόκληρη την παλαιά διαθήκη, κανένας αρχαίος ιστορικός(οι) δεν την αναφέρει.
Οι γεωγράφοι την αναφέρουν πριν από την αρχή του 4 αιώνα μχ.
Το Talmud, αν και ονομάζει 63 πόλεις της Γαλιλαίας δεν γνωρίζει την υπαρξη της.
Ο Josephus που έγραψε εκτενώς για την Γαλιλαία (μια περιοχή κατά προσέγγιση στο μέγεθος της Ρόδου) και διεύθυνε τις στρατιωτικές διαδικασίες πέρα δώθε σε αυτην την περιοχή στο τελευταίο μισό του πρώτου αιώνα δεν αναφέρει ουτε μια φορά την πόλη της Ναζαρέτ ουτε μία φορά -- Απο την άλλη αναφέρει 45 πόλεις και χωριά της Γαλιλαίας.
Το καταπληκτικό είναι οτι αναφέρει ενα χωριο μνε την ονομασία 'Τζάφα' που είναι περίπου ένα μίλι από την σημερινή Ναζαρέτ.
Ακόμα ο Τζόζεφ εμεινε λίγο καιρό σε αυτο το χωρίο κιόμως δεν αναφέρει τίποτα για την πόλη της Ναζαρέτ.

Αν και η Καινή Διαθήκη μας λέει πολύ ελάχιστα για την μυθική πόλη μας εχουμε οστόσω πολλές ενδείξεις που μας κάνουν να συμπεράνουμε οτι η τωρινή Ναζαρέτ δεν θα μπορούσε να είναι η βιβλική ναζαρέτ και η γενέτειρα του Υποτιθέμενου Ιησού.
Για παράδειγμα, στο κατα Λουκά κεφάλειο 4 παράγραφος 14 διαβάζουμε

14 και υπεστρεψεν ο ιησους εν τη δυναμει του πνευματος εις την γαλιλαιαν και φημη εξηλθεν καθ ολης της περιχωρου περι αυτου
15 και αυτος εδιδασκεν εν ταις συναγωγαις αυτων δοξαζομενος υπο παντων
16 και ηλθεν εις την ναζαρεθ ου ην τεθραμμενος και εισηλθεν κατα το ειωθος αυτω εν τη ημερα των σαββατων εις την συναγωγην και ανεστη αναγνωναι

Είναι αξιοσημειώτο οτι δεν εχει βρεθεί καμμία Συναγωγή εκει ουτε υπολείματα της μέχρι σήμερα.
Δείτε τώρα το ψέμα.

Κατα λουκά κεφάλαιο 4 πράγραφος 28-30
28 και επλησθησαν παντες θυμου εν τη συναγωγη ακουοντες ταυτα
29 και ανασταντες εξεβαλον αυτον εξω της πολεως και ηγαγον αυτον εως της οφρυος του ορους εφ ου η πολις αυτων ωκοδομητο εις το κατακρημνισαι αυτον
30 αυτος δε διελθων δια μεσου αυτων επορευετο


Τι συμπεράσματα βγάζουμε απο αυτους τους στίχους.
1.Σύμφωνα με τα λεγόμενα υπήρχε ορος εκει.
2.Αρκετα ψηλό για να πέσει

Είναι όμως πολύ περίεργο που όσο και να ψάξεις στην περιοχή βουνό δεν θα βρείς εκει.Πόσο μάλλον τόσο ψηλό και απότομο ωστε αν πεσει κάποιος να βρεί τον θάνατο.

Σημειώστε οτι τα πολαιότερα κτήρια χρονολογούνται στον τρίτο αιώνα μχ.
οσο και αν εχουν ψάξει οι μοναχοί δεν εχουν βρεί κτήρια απο τον πρώτο αιώνα.!!!!!!

και το κερασάκι στην τούρτα.
Πριν από το δεύτερο ή τρίτο αιώνα C.E. η περιοχή που καλείτε τώρα Ναζαρέτ ήταν μια νεκρόπολη, μια πόλη των νεκρών.
Είναι γεμάτοι τάφους και φυσικές σπηλιές που ηια 1000 έτη χρησιμοποιήθηκε για τους ενταφιασμούς. Δεδομένου ότι ο εβραϊκός νόμος απαγόρευε τα νεκροταφεία να υπάρχουν στη μέση των κατοικημένων περιοχών, μπορούμε να είμαστε αρκετά βέβαιοι ότι δεν υπήρξε καμία εβραϊκή πόλη επί του παρόντος τόπου στις ημέρες όταν υποτίθεται οτι εκει γεννήθηκε ο Ιησούς και κατα τον Λουκά επισκέφτηκε την γενέτειρα του.

Η πρώτη υποτιθέμενη εγκυρη αναφορά της Ναζαρέτ σαν γεωγραφική πραγματικότητα δίνεται από τον πατέρα Ευσέβειο στο εργο του ονομαστικόν το οποίο και εγραψε πρώτων δεκαετιών του 4 αίωνα μχ.
Μια προσεκτική μελέτη του ελληνικού κειμένου της συνοπτικής και ταραγμένης αναφοράς του ευσέβειουμας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν ήταν ποτέ εκεί ο ίδιος (σημειώσατε οτι εζησε 40 χιλίομετρα μακριά στην καισαρεία και επρεπε να γνωρίζει πολλα περισότερα γαι την πόλη αυτη) και όμως δεν είναι καθόλου βέβαιος για το που βρίσκετε. Ευκολα μπορεί να ικάσει κανείς βάση των λεγομένων του οτι η ναζαρέτ βρίσκετε στην Μογγολία κατα τον Ευσέβειο.

Ας δούμε και την Καπερναούμ.
Η καπερναούμ αναφέρεται δέκα έξι φορές στα Ευαγγέλια και πουθενά αλλού στη καινή διαθήκη.
Παρά τη σημασία της οι απόστολοι φαίνονται να μην επιστρέφουν ποτέ εκει. Βεβαίως αυτό είναι περίεργο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ομως αγαπητη οικοδέσποινα μηπως τελικά η υπαρξη ενος φόρουμ οπου ο καθείς να γραφει οπως θέλει αν εκφράζετε οπως θέλει να βρίζει,να λεει χαζομάρες , να βγαζει τους κομπλεχισμούς του και οτι αλλο ειναι εκτός των συνιθισμένων κανόνω που διαίπουν ενα φόρουμ δεν ειναι και τόσο κακή ιδέα?
Ακόμα και κακή ιδέα να μην είναι, είναι χιλιοϋλοποιημένη. :)
Υπάρχουν άπειρα φόρα για να το κάνεις αυτό.
λέω τώρα εγώ απο την αλλη νομίζω ισουν πολυ σαφής στο θέμα
ειπες να γραψουμε μόνο με επιχειρήματα και επιστημονικότητα.
νομίζω το 80% των ποστς υστερεί και απο τα 2.
δεν ειδα καποιος να αναφέρει επιχειρήματα αλλα ικασίες προσωπικές αντιλήψεις, πεποιθήσεις και τα πιστευω του.
Νομίζω θα επρεπε να επιβάλεις την τάξη και να σβησεις οτι ειναι στην σφαίρα του μυθιστορήματος και να αφησεις μονο ιστορικές αληθειες.
Δεν είμαι αρμόδια να κρίνω πόσο επιστημονικό ή μη είναι ένα επιχειρήμα. Ούτε έχω την αντικειμενικότητα για κάτι τέτοιο. Όντας άθεη, θεωρώ οποιαδήποτε αναφορά στη χριστιανική θρησκεία μυθοπλασία. Αν δρούσα έτσι, θα έπρεπε να διαγράφω οποιοδήποτε ποστ κάνει χριστιανός για τη θρησκεία του, κάτι που εκτός από φασιστικό, δεν οδηγεί σε γόνιμο διάλογο μιας και δεν επιτρέπει να ακουστεί η αντίθετη άποψη.
Μπορώ όμως να εφαρμόζω τους όρους χρήσης, όποτε κρίνω ότι παραβιάζονται, ώστε τουλάχιστον να έχουμε μια πολιτισμένη συζήτηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μπορείς να πατάς το κουμπάκι Πολλαπλή παράθεση (δίπλα στην Παράθεση) σε κάθε ποστ που θέλεις να σχολιάσεις και να απαντάς μετά σε όλα μαζί. ;)
Αν μου τα έστελνες όπως λες, θα ήταν πιο δύσκολο για μένα να τα φτιάξω απ'ότι ως posts πάντως :P
Ευχαριστώ πολύ για τις φιλοφρονήσεις πάντως, αν και δεν θεωρώ ότι είναι τόσο "καταπληκτική δουλειά σε CSS" (πχ το layout είναι με tables κατά κύριο λόγο). Ωστόσο όπως έχω ανακοινώσει σε άλλο ποστ, ετοιμάζουμε κάποιες σημαντικές αλλαγές στην εμφάνιση (και μετάβαση σε CSS layout). :)
Ευχαριστώ επίσης για τη δουλειά που μου προτείνεις αν και δεν έχω το χρόνο αυτούς τους μήνες για κάτι τέτοιο. Με τιμά πάντως. :)

(βγήκαμε πολύ εκτός θέματος, ορισμένα μηνύματα αργότερα θα μεταφερθούν στην κατηγορία των Off-topics)

Αχ αυτο το CSS VS TABLES.

Κατα πρώτον υπάρχει ενα 5% που ειναι πιο αργα τα ταβλες και αν σκεφτείς τα προτερήματα που σου δινουν (ταχυτητα αναπτυξης)
δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο.
ο πιο κύριος λόγος που πρέπει καποιος να κανει μετατροπη απο table σε tabless ειναι το SEO.
Υπάρχουν δεν και εξαιρέσεις στον κανόνα πχ πολλες φορές η χρήση css αντι για table ειναι κακιστη επιλογή και μπορώ να σου δειξω πληθώρα παραδειγμάτων.
Η εμπιερία μου τα τόσα χρόνια που ασχολούμαι μου εχει μάθει να μην ακολουθώ το ρευμα αλλα την λογική.
Ομως δεν γίνεται αυτα τα συζητιούνται εδώ ( ισως ενας irc server ) είναι η λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top