Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. Heptamer αφού δεν σε ενδιαφέρει εάν είναι αρρώστια η ομοφυλοφιλία ή οτιδήποτε άλλο όπως τελικά αναφέρεις, ποιο είναι αλήθεια στα πρόβλημά σου ;
Και μην μου πεις τα έχω αναφέρει, διότι για εμένα αυτά μου φαίνονται προσχήματα τα οποία έχουν σκοπό να ικανοποιήσουν απλά και μόνο τις δικές σου αξίες και πεποιθήσεις με τέτοιον τρόπο που απλά δεν θέλεις να αποδεχθείς κάποιες άλλες, που είναι νόμιμα κατοχυρωμένες από την ελληνική πολιτεία και απλά ειρωνεύεσαι και την αμφισβητείς καθώς και η φίλη σου τόσες μέρες πια.

2. Και να σε ρωτήσω και κάτι εν πάσει περιπτώσει φωνάζουμε κράζουμε για τον σεβασμό στον συνάνθρωπό μας, για τα ανθρώπινα δικαιώματα, για την ίση αντιμετώπιση, για την βία, για τον εκφοβισμό κλπ κλπ. Ξέρεις πόσα ομοφυλόφιλα παιδιά στο σχολείο πέφτουν θύματα Bullying ; Ξέρεις γιατί ; επειδή κάποια άλλα παιδιά έχουν γαλουχηθεί από το στενό τους κύκλο πχ την οικογένεια ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό, χαλάει την αισθητική, ότι κάτι τέτοια παιδιά δεν έχουν δικαιώματα στην ζωή όσα έχουν και τα ετερόφυλα και καταλήγουν στο τέλος να στρέφονται προς άλλα φαινόμενα ή ακόμα και να αυτοκτονούν, επειδή απλά η κοινωνία (ακόμα και η οικογένειά τους) τους απορρίπτει από πολύ μικρά.

3. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι εσύ, δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, αλλά όταν και εάν έχεις παιδιά θα τα διδάξεις ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν πρέπει να απολαμβάνουν τις ίδιες χαρές με εμάς τους ετεροφυλόφιλους κλπ κλπ και ευθύς αμέσως ουσιαστικά θα περάσεις το μήνυμα στο παιδί, ότι αυτό γίνεται, επειδή απλά ακολουθούν διαφορετική στάση ζωής από την δική μας. Το παιδί λοιπόν θα μάθει να κατακρίνει το όποιο διαφορετικό συναντάει στον "δρόμο" του και να παραβιάζει τα δικαιώματά του , είτε επειδή ο άλλος είναι μαύρος π.χ και όλος αυτός ο φαύλος κύκλος να διαιωνίζεται αιωνίως με αποτέλεσμα να εξακολουθεί να υπάρχει κοινωνική κρίση αξιών. Μάλλον όμως εσένα δε σε ενδιαφέρει αυτή, ή μάλλον σε ενδιαφέρει υπό προϋποθέσεις και πιστεύεις ότι τα δικαιώματα πρέπει να τηρούνται μόνο σε όσους ακολουθούν την δική σας πεποίθηση, για τον υπόλοιπο κοσμάκι τι με νοιάζει εμένα (...)!

4. Όταν όμως το παιδί σου, ο συγγενής σας, ο κολλητός ήταν ομοφυλόφιλος και ήθελε να υιοθετήσει πχ ένα παιδί και να του προσφέρει την αγάπη του, έχοντας όλες τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να το επιτύχει , τι θα του έλεγες δεν μπορείς να το κάνεις επειδή είσαι ομοφυλόφιλος ; Θα του στερούσες αυτό το δικαίωμα; Ή θέλεις να τηρούνται όλα τα δικαιώματα ή δεν θέλεις δεν υπάρχει εξαίρεση στον κανόνα, σε αυτά. Είτε αποδέχεσαι ότι ο άλλος είναι ομοφυλόφιλος είτε όχι, δεν κάνεις εξαιρέσεις στο τι πρέπει και στο τι δεν πρέπει να κάνει άλλος, απλά τα πράγματα.

5. Δεν είναι καθόλου κακό να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα ξέρεις. Κατά βάθος μέσα σου δεν αποδέχεσαι τους ομοφυλόφιλους όσο και να προσπαθείς να αποδείξεις το αντίθετο, τι εννοείς ακριβώς ισότιμο μέλος αστερίσκους δηλαδή, είναι τελικά ισότιμο μέλος με τους ετεροφυλόφιλους για εσένα ή όχι, μπερδεύτηκα.

6. Δυστυχώς όμως εσύ, η φίλη σου παραπάνω αλλά και άλλοι με την ίδια "λογική" με εσάς είναι αυτοί που δίνουν να καταλάβουν σε αυτούς τους ανθρώπους ότι δεν μπορούν να ζήσουν όπως αυτοί θέλουν, σε αυτό φταίτε εσείς, όχι εκείνοι, όχι εμείς καμία πολιτεία, καμία κοινωνία. Παραβιάζετε τα δικαιώματά τους και κατά επέκταση και τους νόμους που έχουν θεσπιστεί για αυτούς, όταν δεν "επιτρέπετε" να γίνονται πχ γάμοι ομοφυλόφιλων ή υιοθεσίες. Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις εάν ένα τέτοιο ζευγάρι μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί σωστά και να του προσφέρει την αγάπη του;

7. Λες "κάποια δικαιώματα οι ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να τα έχουν γιατί δεν προσφέρουν κάτι για να τα έχουν " τι παραπάνω προσφέρεις δηλαδή εσύ από έναν ομοφυλόφιλο και τι περιμένεις παραπάνω από αυτόν να προσφέρει; Δηλαδή αμφισβητείς και την ψυχολογία και τις άλλες κοινωνικές επιστήμες που δεν θεωρούν την ομοφυλοφιλία ασθένεια αλλά ενθαρρύνουν την αποδοχή της; Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, απλά πες δεν θέλω τους ομοφυλόφιλους, δεν τους θεωρώ ισότιμους με εμένα, το να επιλέξεις ποια δικαιώματα πρέπει να απολαμβάνουν και ποια όχι, είναι τελείως ωφελιμιστικό και παιδαριώδες !! Ή είναι κάποιος ρατσιστής ή δεν είναι . Δεν υπάρχει είμαι λίγο ρατσιστής είμαι πολύ ρατσιστής ή μάλλον να το θέσω διαφορετικό αποδέχομαι λίγο μία κοινωνική ομάδα είτε πολύ!

1. Η Κωνσταντινα δεν είναι φιλη μου. Απλα τυχαινει να συμπλεουν σε καποιο ποσοστο οι αποψεις μας.
Θα σου πως πως το εχω αναφερει. Αν θες να βλέπεις απλα προσχηματα, δε μπορω να κανω κατι. Καθεις, αποκωδικοποιεί με βαση το νοητικο του πηλικο.

2. Δεν αντιλεγω σε όλα αυτά. Σαφως και είναι κατακριτεα και οφειλουν - και είμαι σιγουρος πως θα - εκλειψουν. Το ολο μου σκεπτικο, δε συμπεριλαμβανει αλλωστε τετοιου είδους συμπεριφορες-προκαταληψεις. Η υπο ορους ενσωματωση που εγω πρεσβευω, δεν εμπεριεχει τέτοια φαινόμενα.

3. Θα τα διδαξω ότι υπαρχουν δυο διακριτες νορμες (η οσες θα υπαρχουν τελωσπαντων), θα του εξηγησω τα της καθεμιας και από κει και περα, θα παρει το δρομο του. Δεν πρόκειται να το επηρεασω προς καμμια κατευθυνση, ουτε θα του υποδείξω συμπεριφορες, ουτε θα του κανω πλυση εγκεφαλου. Τη σιχαινομαι την τελευταια - ειδικα τη μαζικη, που είναι και η πιο υποπτη.


5. Δεν εχω να παραδεχθω κατι. Δεν εχω κατι προσωπικο με τη συγκεκριμενη ομαδα, ουτε με ενοχλεί. Με ενοχλεί η ελλειψη αυτογνωσίας, μετρου και οι υπόγειες τεχνικες που μετέρχεται αυτή ο ομαδα για να προωθησει τα συμφεροντα της.
Είναι ισοτιμοι με αστερίσκους. Τόπαμε!:D

7. Το τι προσφερω εγω σε σχεση με έναν ομοφυλοφιλο, το εχω ηδη πει. Και φυσικα, δεν απαιτω από αυτόν να προσφερει περισσοτερα από οσα μπορει. Και όπως ηδη εξηγησα παραπανω, δε με ενδιαφερουν τα (ευνοϊκα) πορισματα, γιατι εγω εστιαζω σε ένα συγκεκριμενο πραγμα. Το οποιο είναι το ιδιο, ειτε θεωρήσουμε ασθενεια την ομοφυλοφιλια, ειτε όχι.

Όταν κανεις διακρισεις `η μοιραζεις ρολους, η κανεις συνειδητες επιλογες, δεν ρατσιζεις. Ασκεις επιλογή. Και η επιλογή δεν στιγματίζεται.

Θα είμαι ρατσιστης πχ αν θελήσω (λεμε τωρα) να μη θελω σχεση με γυναικες `η με τις γυναικες κατω του 1.70?
¨Η θα ενοχοποιηθεί-στιγματιστει η επιλογή μου?
Θα είμαι ρατσιστης μονο αν αυτό που αποφασισω να αποστραφω καταπιεζεται ας πουμε κοινωνικα `η είναι περιθωριακο ή θα είμαι ΟΚ αν το κομματι αυτό είναι μια (κοινωνική) χαρά? Ειμαι δηλ. ρατσιστης μονο αν αποστρέφομαι καταπιεσμένες μειοψηφιες `η και οταν αποστρέφομαι μειοψηφιες (σκετες) ή καποια "νορμαλ" υποσύνολα που χαιρουν εκτιμησης `η / και που τους είναι αδιαφορη η (μη) επιλογή μου? Γιατι αν μεν στη μια περιπτωση είμαι, ενώ στην άλλη όχι, τοτε είναι ρατσιστικος ο ιδιος ο διαχωρισμος αυτος.

4. Για το πως λογιζω την εξαιρεση - που για μενα υφίσταται -, εχω αναπτυχθεί πολλες φορες και δε χρειαζεται να επεκταθώ. Και δε χρειαζεται να το καταλάβεις, αν σε υπερβαινει και οταν το μονο που βλέπεις είναι έναν …..εξομοιωτή των παντων.

Στεκομενος στα μπολνταρισμενα, θα ηθελα να θεσω ένα γενικο απλοϊκο ερωτημα.

Συμφωνούμε ή διαφωνούμε πως ανδρας και γυναικα αγαπουν διαφορετικα? Ότι δε δυνανται να αγαπουν το ιδιο ένα παιδι, επειδή ακριβως είναι διαφορετικα φυλα?
Συμφωνούμε ή διαφωνούμε ότι ένα παιδι πρεπει να λαμβανει ει δυνατον και τις δυο μορφες αγαπης - αν είναι διαφορετικες - `η αρκει η αγαπη του ενός, αν είναι ιδιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
1. Η Κωνσταντινα δεν είναι φιλη μου. Απλα τυχαινει να συμπλεουν σε καποιο ποσοστο οι αποψεις μας.
Θα σου πως πως το εχω αναφερει. Αν θες να βλέπεις απλα προσχηματα, δε μπορω να κανω κατι. Καθεις, αποκωδικοποιεί με βαση το νοητικο του πηλικο.

2. Δεν αντιλεγω σε όλα αυτά. Σαφως και είναι κατακριτεα και οφειλουν - και είμαι σιγουρος πως θα - εκλειψουν. Το ολο μου σκεπτικο, δε συμπεριλαμβανει αλλωστε τετοιου είδους συμπεριφορες-προκαταληψεις. Η υπο ορους ενσωματωση που εγω πρεσβευω, δεν εμπεριεχει τέτοια φαινόμενα.

3. Θα τα διδαξω ότι υπαρχουν δυο διακριτες νορμες (η οσες θα υπαρχουν τελωσπαντων), θα του εξηγησω τα της καθεμιας και από κει και περα, θα παρει το δρομο του. Δεν πρόκειται να το επηρεασω προς καμμια κατευθυνση, ουτε θα του υποδείξω συμπεριφορες, ουτε θα του κανω πλυση εγκεφαλου. Τη σιχαινομαι την τελευταια - ειδικα τη μαζικη, που είναι και η πιο υποπτη.

5. Δεν εχω να παραδεχθω κατι. Δεν εχω κατι προσωπικο με τη συγκεκριμενη ομαδα, ουτε με ενοχλεί. Με ενοχλεί η ελλειψη αυτογνωσίας, μετρου και οι υπόγειες τεχνικες που μετέρχεται αυτή ο ομαδα για να προωθησει τα συμφεροντα της.
Είναι ισοτιμοι με αστερίσκους. Τόπαμε!:D

7. Το τι προσφερω εγω σε σχεση με έναν ομοφυλοφιλο, το εχω ηδη πει. Και φυσικα, δεν απαιτω από αυτόν να προσφερει περισσοτερα από οσα μπορει. Και όπως ηδη εξηγησα παραπανω, δε με ενδιαφερουν τα (ευνοϊκα) πορισματα, γιατι εγω εστιαζω σε ένα συγκεκριμενο πραγμα. Το οποιο είναι το ιδιο, ειτε θεωρήσουμε ασθενεια την ομοφυλοφιλια, ειτε όχι.

Όταν κανεις διακρισεις `η μοιραζεις ρολους, η κανεις συνειδητες επιλογες, δεν ρατσιζεις. Ασκεις επιλογή. Και η επιλογή δεν στιγματίζεται.

Θα είμαι ρατσιστης πχ αν θελήσω (λεμε τωρα) να μη θελω σχεση με γυναικες `η με τις γυναικες κατω του 1.70?
¨Η θα ενοχοποιηθεί-στιγματιστει η επιλογή μου?
Θα είμαι ρατσιστης μονο αν αυτό που αποφασισω να αποστραφω καταπιεζεται ας πουμε κοινωνικα `η είναι περιθωριακο ή θα είμαι ΟΚ αν το κομματι αυτό είναι μια (κοινωνική) χαρά? Ειμαι δηλ. ρατσιστης μονο αν αποστρέφομαι καταπιεσμένες μειοψηφιες `η και οταν αποστρέφομαι μειοψηφιες (σκετες) ή καποια "νορμαλ" υποσύνολα που χαιρουν εκτιμησης `η / και που τους είναι αδιαφορη η (μη) επιλογή μου? Γιατι αν μεν στη μια περιπτωση είμαι, ενώ στην άλλη όχι, τοτε είναι ρατσιστικος ο ιδιος ο διαχωρισμος αυτος.

4. Για το πως λογιζω την εξαιρεση - που για μενα υφίσταται -, εχω αναπτυχθεί πολλες φορες και δε χρειαζεται να επεκταθώ. Και δε χρειαζεται να το καταλάβεις, αν σε υπερβαινει και οταν το μονο που βλέπεις είναι έναν …..εξομοιωτή των παντων.

Στεκομενος στα μπολνταρισμενα, θα ηθελα να θεσω ένα γενικο απλοϊκο ερωτημα.

Συμφωνούμε ή διαφωνούμε πως ανδρας και γυναικα αγαπουν διαφορετικα? Ότι δε δυνανται να αγαπουν το ιδιο ένα παιδι, επειδή ακριβως είναι διαφορετικα φυλα?
Συμφωνούμε ή διαφωνούμε ότι ένα παιδι πρεπει να λαμβανει ει δυνατον και τις δυο μορφες αγαπης - αν είναι διαφορετικες - `η αρκει η αγαπη του ενός, αν είναι ιδιες?

1. Τον όρο "φίλη" πρώτα από όλα το χρησιμοποιήσα μεταφορικά και όχι με την κυριολεκτική έννοια της λέξης. Τι εννοείς όμως για το νοητικό μου πηλίκο όσον φορά τον τρόπο που αποκωδικοποιώ αυτά που γράφεις , θα ήθελα πολύ να το μάθω. Εγώ πίσω σε όλα αυτά που αναφέρεις τόσο εσύ όσο και η Κωνσταντίνα βλέπω μία ρητορική μίσους προς τους ομοφυλόφιλους καθώς και μία αέναη προσπάθεια να "πείσετε" μέσα από φασιστικές ιδέες που αυτές τις πρεσβεύουν ακροδεξιοί τύποι. Παρόλο αυτά εγώ διαπιστώνω ότι τα επιχειρήματά σας και των 2, πάντα σε κάποιο σημείο στρέφονται εναντίον της λογικής του άλλου, και της προσωπικότητάς του. Και ρωτάω εγώ δεν έχετε και δεν χαίρεστε την ζωή σας ώστε πραγματικά σας ενδιαφέρει τι και γιατί κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του ;

2. Δεν θα εκλείψουν όμως και λυπάμαι πάρα πολύ για όλο αυτό, όταν υπάρχουν τέτοιες φασιστικές λογικές και νοοτροπίες σαν τις δικές σου και της Κωνσταντίνας, διότι και πάλι με αυτό που θέλετε είναι να παραλείψετε κάποια βασικά δικαιώματα αυτών των ανθρώπων και άρα και πάλι τους αντιμετωπίζονται διαφορετικά άρα και με κατά κάποιο τρόπο τους εμποδίζετε να ζήσουν την ζωή τους, όπως και η υπόλοιπη κοινωνία, τους βάζετε στο περιθώριο. Νομίζω πως κοροϊδεύετε εμένα αλλά και όλους τους υπόλοιπους κατάμουτρα. Είστε ήδη προκατειλλημένος με αυτά που λέτε, πιστεύετε και γράφετε, εάν δεν ήσασταν προκατειλημένος τώρα δεν θα συζητάγατε εάν πρέπει οι ομοφυλόφιλοι να απολαμβάνουν ίσα δικαιώματα, θα σας ήταν αυτονόητο κάτι τέτοιο. Προφανώς για να μην συμφωνείτε αυτό έχετε προκατάληψη απέναντί τους. Όπως σημείωσα και στο προηγούμενό μου μήνυμα δεν υπάρχει είμαι λίγο ή πολύ ρατσιστής ή λίγο ρατσιστής, υπάρχει είμαι και δεν είμαι, είμαι προκατειλλημένος είτε δεν είμαι. Δεν μπορείς να υποστηρίζεις ότι δεν είσαι προκαταλλειμένος απέναντι στους ομοφυλόφιλους αλλά παράλληλα να λες ότι δεν είναι ισότιμα μέλη, ή είναι με αστερίσκους, είτε δεν πρέπει να απολαμβάνουν όλα τα αγαθά σαν εκείνων των ετεροφυλόφιλων. Αυτό που λες δεν στέκει. Ο κάθε άνθρωπος ανεξαρτήτως καταγωγής, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού, χρώματος, έχει το δικαίωμα να απολαμβάνει τις ίδιες ευκαιρίες και τα ίδια δικαιώματα με όλους. Συμφωνούμε σε αυτό; Εάν ναι χαίρομαι πολύ, και κατά προέκταση δηλώνετε ότι έτσι και ο ομοφυλόφιλος έχει δικαίωμα να παντρευτεί ή να υπογράψει σύμφωνο συμβίωσης ή να υιοθετήσει ένα παιδί και να το μεγαλώσει όπως ακριβώς και ο ετεροφυλόφιλος. Εάν όχι, τότε για εμένα είσαι ένα άτομο το οποίο κάνει διακρίσεις, και δεν θέλει όλοι να χαίρονται τα ίδια δικαιώματα, αλλά όποτε σε βολεύει και δεν εναντιώνεται με τα δικά σου "πιστεύω" και "θέλω". Και σου λέω δικαίωμά σου είναι να μην συμφωνείς με μία στάση ζωής, αλλά δεν μπορείς να επιχειρηματολογείς με ρητορικά μηνύματα που το περιεχόμενό τους εναντιώνεται σε άτομα ομοφυλόφιλα με σκοπό την παρακίνηση να μην αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο, πόσο μάλλον όταν κάτι τέτοιο είναι και πρακτικά θεμελιωμένο και νομικά κατοχυρωμένο από το ελληνικό μας σύνταγμα. Δηλαδή θα ήθελες να ζεις σε μία χώρα που βασίζεται σε προκαταλήψεις και δεν τους αντιμετωπίζει όλους ισότιμα; Και ρωτάω σε εσένα αυτό που ρώτησα την Κωσταντίνα αλλά απέφυγε να απαντήσει. Είσαι υπέρ των άρθρων του συντάγματος και της διεθνής αμνηστίας που μάχονται για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων , ναι ή όχι; Προφανώς και αντιλαμβάνομαι ότι και εσύ και η Κωσταντίνα είστε κατά , και θα ήθελα να μου πείτε και αυτοί οι άνθρωποι που παλεύουν για αυτά και οι υποστηριχτές τους, κλωτσάνε το γάιδαρο ή είναι νοητικά κατώτεροι από εσάς που θέλετε μία υγιή κοινωνία, η οποία στο μυαλό σας φαντάζει χωρίς ομοφυλόφιλους, μαύρους κλπ κλπ και γενικά χωρίς οτιδήποτε που δεν αντιβαίνει τις πεποιθήσεις σας;

3. Πλύση εγκεφάλου σου έχουν κάνει μάλλον αγαπητέ μου και μάλλον αρκετή, και αυτό προσπαθείς να κάνεις και εσύ ο ίδιος με αυτά που γράφεις και περνάς εδώ στο φόρουμ. Οπότε την ίδια πλύση εγκεφάλου θα κάνεις και στα παιδιά σου, διότι λέγοντας αυτά που γράφεις, ουσιαστικά δεν κάνεις κάτι διαφορετικό. Τους λες ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν πρέπει να έχουν δικαιώματα ίδια με τους ετεροφυλόφιλους και όταν θα σε ρωτήσουν γιατί, τι θα τους πεις; Όλα αυτά που λες προφανώς εδώ. Και μετά λες δεν είσαι προκατελειμμένος ας μην κοροϊδεύομαστε.

5. Αφού δεν έχεις κάτι προσωπικό και δεν σε ενοχλεί, γιατί δεν θες να παντρεύονται και να μεγαλώνουν παιδιά; Είναι ισότιμοι με αστερίσκους ; Τι πάει να πει αυτό; Είναι όταν σε συμφέρει και ακολουθούν τα θέλω σου; :hmm: Μας δουλεύεις ; Προφανώς για να θέλεις να τους περιορίσεις τα δικαιώματά τους, προφανώς και έχεις και φέρεσαι ρατσιστικά απέναντί τους. Μιλάς για αυτογνωσία, την οποία δεν διαθέτεις εσύ, και δεν ξέρεις τελικά τι θες και τι δεν θες.

7. Λοιπόν αυτό που συγκρίνετε ότι οι ετεροφυλόφιλοι προσφέρουν παραπάνω από τους ομοφυλόφιλους, πραγματικά με βγάζει έξω από τα ρούχα μου. Και όχι αυτά που λέτε όπως είπε και ο Samael είναι κινδυνολογίες, για εμένα επιχειρήματα που δεν έχουν καμία απολύτως λογική και καμία ανθρωπιά και σεβασμό. Για ποια ακριβώς ευνοϊκά πορίσματα μιλάς αυτά που υποστηρίζουν το αυτονόητο; Τα δικά σας πορίσματα (και της Κωσταντίνας) είναι άρρωστα και μάλλον πολύ άρρωστα και αποτελούν ιό για την κοινωνία μας. ;)

Έρχεσαι και συγκρίνεις παιδαριώδες και εσύ, εάν θα επιλέξεις καρπούζια με λεμόνια (γυναίκες με κριτήριο το ύψος) για να μου εξηγήσεις ότι μπορείς (εάν κατάλαβα καλά γιατί για εσένα το νοητικό μου επίπεδο είναι χαμηλότερο από το δικό σου) να επιλέξεις ποια και για ποιον λόγο δικαιώματα πρέπει να απολαμβάνει μία κοινωνική ομάδα και εν προκειμένω φάση, εκείνη των ομοφυλόφιλων. Προφανώς και είναι ρατσιστικός διαχωρισμός αυτός που κάνεις, εννοείται πως είναι. Αφαιρείς και θες να αφαιρείς δικαιώματα γιατί πολύ απλά έχεις πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, γιατί εάν δεν είχες δεν θα επέλεγες τώρα ποια πρέπει να έχουν και ποια όχι, αλλά θα σου ήταν αυτονόητο ότι όλα θα έπρεπε να τα έχουν.

ΌΧΙ ένας άνδρας και μία γυναίκα αγαπάει στον ίδιο βαθμό το παιδί, κανείς δεν αγαπάει περισσότερο ή λιγότερο το παιδί. Τι ερώτηση ήταν αυτή τώρα; Πώς καθορίζει το φύλο κάποιου, την αγάπη που προσφέρει στο παιδί, με δουλεύεις; Ένα παιδί έχει ανάγκη από αγάπη, δεν υπάρχει διαφορετικό είδος αγάπης. Και δεν μου λέει κανείς με σιγουριά ότι ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι αγαπάει λιγότερο ένα παιδί από ένα ετεροφυλόφιλο και κατά προέκταση το παιδί απολαμβάνει λιγότερο αγάπη στο πρώτο και περισσότερο στο δεύτερο, ίσα ίσα που μπορεί να συμβεί και το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Heptamer το point του "ΤΩΡΑ" που αναφέρω αφορά την αντίστοιχη εξελικτική φάση κι όχι κάποιον αυτόματο πιλότο.

Για παράδειγμα σε πολύ προηγούμενες δεκαετίες δεν μπορούσες καν να δηλώσεις την ομοφυλοφιλική σου ταυτότητα ή να κυκλοφορήσεις χέρι χέρι με τον ομόφυλο σύντροφο ή και να συζήσεις (κι όχι συγκατοικήσεις). Επομένως θα ήταν εκτός χρόνου το να ζητήσει κάποιος νομιμοποίηση μιας ομόφυλης σχέσης.
Εν συνεχεία με πολλή προβολή και διεκδίκηση, η ύπαρξη, οι ανάγκες και η αξία των ομοφυλόφιλων σαν άνθρωποι που είναι, άρχισαν να διαφαίνονται και ο κόσμος να συνηθίζει στην ιδέα. Συνεπώς στο τώρα, είναι καιρός να διεκδικηθεί και το "παραπάνω". Νομίζω σε αυτά δεν διαφωνούμε ότι συμβαίνουν.

Διαφωνούμε στο ότι οι άλλοι θεωρούμε ότι είναι παράλογο να μην δοθούν τα extra δικαιώματα του γάμου επειδή, όπως λες θα "ξυπνήσουν" και οι "άλλοι". Οι οποίοι άλλοι, πολύ απλά δεν θα έπρεπε να μας αφορούν γιατί αποτελούν κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό. Οπότε η αναλογία δεν ευσταθεί, δλδ δεν είναι επαρκής λόγος και αποτελεί κινδυνολογία όπως αναφέρει και ο Samael. Παρόμοια κινδυνολογία που συναντάμε και σε άλλα θέματα - παραδείγματα που αναφέρθηκαν.

Όσο για την "προσφορά" του ετερόφυλου και του ομόφυλου ζευγαριού, δεν ξέρω κατά πόσο στέκει το θέμα της επιβράβευσης από τον νομοθέτη στο θέμα του συμφώνου και του γάμου. Επιβραβεύεις την πολυτεκνία με τα επιδόματα τέκνων (που δεν αφορούν όλες τις οικογένειες), επιβραβεύεις τις πολύτεκνες οικογένειες με προνόμια γιατί το έχουν ανάγκη και για να βοηθήσεις τις οικογένειες να τα βγάλουν πέρα με περισσότερα παιδιά κι άρα να προωθήσεις την πολυτεκνία.

Στην περίπτωση των ομόφυλων ζευγαριών, μιλάμε για τα ανάλογα δικαιώματα: δικαιώματα του ενός μέλους του ζευγαριού απέναντι στο άλλο και στα παιδιά τους (αν έχουν), όπως συμβαίνει και στα ετερόφυλα, αλλά και η αντίστοιχη κοινωνική αναγνώριση. Μιλάμε για πραγματικές ανάγκες που έχουν εκφραστεί από ομόφυλα ζευγάρια που κινούνται στην κοινωνία. Δεν βγήκαν απλά μερικοί "προοδευτικοί" (όπως ειρωνικά αποκαλούνται) να θεωρητικολογήσουν περί του ιδανικού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και του ιδανικού του να έχουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα.

Κλείνοντας, σχετικά με το γεγονός ότι μερικοί απαρρυθμούν τα "extra δικαιώματα" και προσπαθούν να καταρρίψουν την αξία τους (που αυτοί κι αν θεωρητικολογούν από τον καναπέ κι επειδή κρύβουν άλλες θέσεις από πίσω όπως ομοφοβία πολλές φορές), θα πω αυτό που ξανά ειπώθηκε: αν δεν θέλεις να κάνεις gay σύμφωνο ή γάμο, μην κάνεις. Όπως και κανείς δεν σε ρωτάει για τους λόγους που συνάπτεις γάμο ως ετερόφυλο ζευγάρι (ναι ξέρω, ζευγάρι ετερόφυλο > ομόφυλο... )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. το να μην αναγνωρισουμε τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων,τα οποια δεν πρεπει να επιδεχονται φυσικα κανεναν αστερισκο σε νομικα θεματα,επειδη μπορει να ζητησουν νομιμοποιηση των πραξεων τους καποιοι που πραγματι ειναι ψυχικα αρρωστοι,δεν εχει καμια απολυτως λογικη βαση.

2. Εαν θελετε να βαλετε καπου αστερισκους βαλτε τους εκει που μπορουν να μπουν οπως ας πουμε στο θεμα της φυσικης γονιμοποιησης που σαφως γνωριζουν και οι ιδιοι οτι ειναι αδυνατο.


3. Για να καταληξω γνωριζετε πολυ καλα οτι δεν προκειται να ζητησει κανενας την νομιμοποιηση των παιδοφιλων ή των κτηνοβατων,και αυτο ειναι αρκετα ξεκαθαρο οπως και οτι δεν υπαρχει συσχετιση με την ομοφυλοφιλια.Ωστοσο χρησιμοποιειτε σκοπιμα ενα τετοιο επιχειρημα χωρις οπως ειπα να ειναι δυνατο ως σεναριο σε καμια περιπτωση.Επομενως κινδυνολογειτε.

1. Παρανοησατε. Δε συνεδεσα τους αστερίσκους με μια υποτιθεμενη νομιμοποιηση από καποιους έποντες. Αναλογοι αστερίσκοι θα πρεπει να ισχυουν (για μενα παντα) για την οποιαδήποτε σεξουαλικη ομαδα ενδεχομενως αιτηθεί αναγνωριση. Δεν είναι φοβικο το θεμα.

Μην ξεχναμε πως μεχρι να παρουν το update του "μη αρρωστου" και αρα να παρουν και το νομικο ΟΚ, οι ομοφυλοφιλοι θεωρούνταν ψυχικα αρρωστοι-ανωμαλοι. Επομένως δεν ετιθετο θεμα αφομοίωσης τους ως ισοτιμη ομαδα. Είναι εξισου λογικο, καποια στιγμη οι υπολοιπες ομαδες που για την ωρα θεωρούνται ψυχικα αρρωστοι, να επικαιροποιηθει και το στατους τους, αρα να μπορουν να αιτηθουν και αυτες αυτό που αιτούνται οι ομοφυλοφιλοι σημερα. Δε μπορει κανεις να αποκλεισει ένα ιδιο σεναριο, αλλα με αλλους πρωταγωνιστες.

2. Εκει οι αστερίσκοι είναι εκ των ων ουκ ανευ και δε με απασχολουν. Το αντιστάθμισμα που προσφερουν (η υιοθεσια) όμως ναι.

3. Κανετε λαθος, δεν το γνωρίζω. Και το ότι είναι ξεκαθαρο, δεν είναι καθολου….ξεκαθαρο.
Αν στην παραγραφο σας βαλετε στη θεση της λεξης "παιδοφιλων" τους ομοφυλοφιλους , εχετε αυτοματως ένα κειμενο καποια χρονια `η δεκαετιες πισω, οπου και τοτε φανταζε αδυνατο να ζητησει κανεις νομιμοποιηση ομοφυλοφιλων, με τα ιδια εν γενει επιχειρηματα, με τα οποια είναι αδιανοητο (προσώρας) να νομιμοποιηθουν και άλλες παρεκκλίσεις. Στην εξελιξη, τιποτε δεν είναι ξεκαθαρο και όλα είναι πιθανα-ακομη και τα απιθανα.

ΌΧΙ ένας άνδρας και μία γυναίκα αγαπάει στον ίδιο βαθμό το παιδί, κανείς δεν αγαπάει περισσότερο ή λιγότερο το παιδί. Τι ερώτηση ήταν αυτή τώρα; Πώς καθορίζει το φύλο κάποιου, την αγάπη που προσφέρει στο παιδί, με δουλεύεις; Ένα παιδί έχει ανάγκη από αγάπη, δεν υπάρχει διαφορετικό είδος αγάπης. Και δεν μου λέει κανείς με σιγουριά ότι ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι αγαπάει λιγότερο ένα παιδί από ένα ετεροφυλόφιλο και κατά προέκταση το παιδί απολαμβάνει λιγότερο αγάπη στο πρώτο και περισσότερο στο δεύτερο, ίσα ίσα που μπορεί να συμβεί και το αντίθετο.

Τα αλλα εχουν καλυφθεί. Ωστόσο δε με καλυψε η απαντηση σου στο ερωτημα.
Να το επαναδιατυπωσω: η ποιοτητα της αγαπης του ανδρα και της γυναικας, η ουσια, η υφη της, το είναι της -πες το όπως θες - είναι κατα τη γνωμη σου ιδια ή διαφορετικη? Αγαπουν με ακριβως την ιδια υφη, το ιδιο είναι την ιδια ουσια, παρολο που ειναι διαφορετικοι? Δε μιλω για το βαθμο της αγαπης - το περισσοτερο ή το λιγοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τα αλλα εχουν καλυφθεί. Ωστόσο δε με καλυψε η απαντηση σου στο ερωτημα.
Να το επαναδιατυπωσω: η ποιοτητα της αγαπης του ανδρα και της γυναικας, η ουσια, η υφη της, το είναι της -πες το όπως θες - είναι κατα τη γνωμη σου ιδια ή διαφορετικη? Αγαπουν με ακριβως την ιδια υφη, το ιδιο είναι την ιδια ουσια, παρολο που ειναι διαφορετικοι? Δε μιλω για το βαθμο της αγαπης - το περισσοτερο ή το λιγοτερο.


Αφού λοιπόν έχουν καλυφθεί από τον τρόπο που γράφετε, τόσο εγώ έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου, και χαίρομαι πάρα πολύ για όλο αυτό αλλά και οι υπόλοιποι εδώ πέρα. Απλά με ανησυχεί εσύ η Κωσταντίνα αλλά και όλοι όσοι συμφωνούν μαζί σας, με τι αρρωστημένες νοοτροπίες θα γαλουχήσετε την νέα γενιά και με το σέβομαι τα δικαιώματα όταν ακολουθούν τα δικά μου πιστεύω αλλιώς δεν πρέπει να τηρούνται.

Ναι εννοείται, ότι ένας άνδρας και μία γυναίκα προσφέρουν τον ίδιο βαθμό ποιότητας αγάπης στο παιδί τους, και φυσικά δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης και η ποιότητα της αγάπης λέω, δεν έχει σχέση με το φύλο. Αναθεωρήστε τι σημαίνει αγάπη και μετά ξανά μιλάμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
3. Κανετε λαθος, δεν το γνωρίζω. Και το ότι είναι ξεκαθαρο, δεν είναι καθολου….ξεκαθαρο.
Αν στην παραγραφο σας βαλετε στη θεση της λεξης "παιδοφιλων" τους ομοφυλοφιλους , εχετε αυτοματως ένα κειμενο καποια χρονια `η δεκαετιες πισω, οπου και τοτε φανταζε αδυνατο να ζητησει κανεις νομιμοποιηση ομοφυλοφιλων, με τα ιδια εν γενει επιχειρηματα, με τα οποια είναι αδιανοητο (προσώρας) να νομιμοποιηθουν και άλλες παρεκκλίσεις. Στην εξελιξη, τιποτε δεν είναι ξεκαθαρο και όλα είναι πιθανα-ακομη και τα απιθανα.
Το ίδιο κι αν βάλεις στη λέξη "παιδόφιλους" το "γυναίκες" (αλλά με τη διαφορά όχι της ψυχικής ασθένειας αλλά του ασθενούς φύλου που λέγανε οι παλιοί και της διαφορετικής σωματικής διάπλασης κι αξίας απέναντι στο νόμο).

Θυμίζει λίγο τον διάλογο από το Κωνσταντίνου και Ελένης:
- [Φωτογράφος] Γεια σας, είμαι ο φωτογράφος
- [Κωνσταντίνος] Κι εγώ είμαι ο βυζαντινολόγος, που μας οδηγεί αυτή η συζήτηση; :P

Επίσης είσαι 50 ετών, έχεις εντοπίσει διαφορετική αντιμετώπιση από την κοινωνία, των παιδόφιλων, μεταξύ δεκαετιών '60 και '10; (pls μην αναφερθεί το κόμμα των παιδόφιλων της Ολλανδίας που λέγανε τότε στις τηλεοράσεις γιατί δεν θα το αντέξω! :P ) Γι' αυτό λέω ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα κι έχουμε μια προσπάθεια να "χωρέσει" ένα αντιπαράδειγμα με αναλογία, που δεν στέκει.

Πάντως αφού δεν έχουν ακουστεί ακόμα επιχειρήματα όπως "τι θα γίνει αν κάποιος θελήσει να νομιμοποιήσει τη σχέση του με την κατσίκα του, γιατί να μην το δικαιούται;" ως ειρωνικό αντ-επιχείρημα, νομίζω η συζήτηση βαίνει καλώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Ναι εννοείται, ότι ένας άνδρας και μία γυναίκα προσφέρουν τον ίδιο βαθμό ποιότητας αγάπης στο παιδί τους, και φυσικά δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης και η ποιότητα της αγάπης λέω, δεν έχει σχέση με το φύλο. Αναθεωρήστε τι σημαίνει αγάπη και μετά ξανά μιλάμε. :)

Κατσε δω, που πας!:laugh:
Aρα, την αγαπη, δυο διαφορετικα σκεπτόμενοι και βιολογικα διαφορετικοι ανθρωποι, την αντιλαμβάνονται και την εκφραζουν το ιδιο. Επομένως, ανδρας και γυναικα αγαπουν ακριβως το ιδιο, με την ιδια ποιοτητα, σωστα? Πως όμως ειναι δυνατον ο ανδρας να νιωσει για το παιδι του τη μητρικη αγαπη μιας γυναικας για το παιδι της, όταν ο ιδιος δεν το εχει γεννησει? Το ιδιο αγαπα αυτος που πονεσε και το ιδιο αυτος που απλα συνεφερε? Δεν υπαρχει καμμια διαφορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κατσε δω, που πας!:laugh:
Aρα, την αγαπη, δυο διαφορετικα σκεπτόμενοι και βιολογικα διαφορετικοι ανθρωποι, την αντιλαμβάνονται και την εκφραζουν το ιδιο. Επομένως, ανδρας και γυναικα αγαπουν ακριβως το ιδιο, με την ιδια ποιοτητα, σωστα? Πως όμως ειναι δυνατον ο ανδρας να νιωσει για το παιδι του τη μητρικη αγαπη μιας γυναικας για το παιδι της, όταν ο ιδιος δεν το εχει γεννησει? Το ιδιο αγαπα αυτος που πονεσε και το ιδιο αυτος που απλα συνεφερε? Δεν υπαρχει καμμια διαφορα?
Λέτε δηλαδή ότι εσείς, ως άνδρας, αγαπάτε λιγότερο τα παιδιά σας από ο,τι η σύζυγός σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. Για παράδειγμα σε πολύ προηγούμενες δεκαετίες δεν μπορούσες καν να δηλώσεις την ομοφυλοφιλική σου ταυτότητα ή να κυκλοφορήσεις χέρι χέρι με τον ομόφυλο σύντροφο ή και να συζήσεις (κι όχι συγκατοικήσεις). Επομένως θα ήταν εκτός χρόνου το να ζητήσει κάποιος νομιμοποίηση μιας ομόφυλης σχέσης.
Εν συνεχεία με πολλή προβολή και διεκδίκηση, η ύπαρξη, οι ανάγκες και η αξία των ομοφυλόφιλων σαν άνθρωποι που είναι, άρχισαν να διαφαίνονται και ο κόσμος να συνηθίζει στην ιδέα. Συνεπώς στο τώρα, είναι καιρός να διεκδικηθεί και το "παραπάνω". Νομίζω σε αυτά δεν διαφωνούμε ότι συμβαίνουν.

2. Διαφωνούμε στο ότι οι άλλοι θεωρούμε ότι είναι παράλογο να μην δοθούν τα extra δικαιώματα του γάμου επειδή, όπως λες θα "ξυπνήσουν" και οι "άλλοι". Οι οποίοι άλλοι, πολύ απλά δεν θα έπρεπε να μας αφορούν γιατί αποτελούν κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό. Οπότε η αναλογία δεν ευσταθεί, δλδ δεν είναι επαρκής λόγος και αποτελεί κινδυνολογία όπως αναφέρει και ο Samael. Παρόμοια κινδυνολογία που συναντάμε και σε άλλα θέματα - παραδείγματα που αναφέρθηκαν.

3. αν δεν θέλεις να κάνεις gay σύμφωνο ή γάμο, μην κάνεις. Όπως και κανείς δεν σε ρωτάει για τους λόγους που συνάπτεις γάμο ως ετερόφυλο ζευγάρι (ναι ξέρω, ζευγάρι ετερόφυλο > ομόφυλο... )

1. Αν οι επιστήμονες δεν εκαναν το update από ψυχικη διαταραχή σε "όχι αρρωστια", για να εχουν και ένα μπουσουλα οι νομοθετες να προχωρησουν, οι ομοφυλοφιλοι ακομα θα διεκδικουσαν και θα κρυβονταν.;)

Κρινω εξοχως υποπτο αυτό το (βολικο) update, αλλα thats just me.;)

2. Δε μας αφορουν,μεχρι να μας χτυπησουν την πορτα.
Τα εξτρα δικαιώματα δεν τα δινουμε μονο και μονο λογω μιας συγκεκριμενης "ανεπαρκειας". Όχι επειδή φοβομαστε ότι υπαρχουν και αλλοι διεκδικητες απεξω, αρα και δεν τα δινουμε ευθυς εξαρχής.

3. Θα το κανεις, αν θες το χαρτι που σου εξασφαλιζει προνομια.
Δε σε ρωτα κανεις για το προφανες του γαμου ενός ετεροφυλου ζευγαριού.

Λέτε δηλαδή ότι εσείς, ως άνδρας, αγαπάτε λιγότερο τα παιδιά σας από ο,τι η σύζυγός σας;

Λεω πως αγαπω τα παιδια μου όχι λιγοτερο, μα απλα με έναν διαφορετικο τροπο από τη συζυγο μου, γιατι δε μπορω να τα αγαπησω όπως εκεινη, που τα εφερε στον κοσμο.

Δηλ πως εκ των πραγματων δε δυναμαι να αγαπησω ως γυναικα και αρα η ποιοτητα της αγαπης μου διαφερει από αυτή της συζυγου μου.

Συμφωνείτε η όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κατσε δω, που πας!:laugh:
Aρα, την αγαπη, δυο διαφορετικα σκεπτόμενοι και βιολογικα διαφορετικοι ανθρωποι, την αντιλαμβάνονται και την εκφραζουν το ιδιο. Επομένως, ανδρας και γυναικα αγαπουν ακριβως το ιδιο, με την ιδια ποιοτητα, σωστα? Πως όμως ειναι δυνατον ο ανδρας να νιωσει για το παιδι του τη μητρικη αγαπη μιας γυναικας για το παιδι της, όταν ο ιδιος δεν το εχει γεννησει? Το ιδιο αγαπα αυτος που πονεσε και το ιδιο αυτος που απλα συνεφερε? Δεν υπαρχει καμμια διαφορα?

Ας ξεκαθαρίσω λοιπόν την θέση μου. Γονιός είναι αυτός που ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ τα παιδιά και όχι απαραίτητα αυτός που τα γεννάει (η μητέρα). Επομένως εννοείται ότι και οι 2 γονείς μπορούν να προσφέρουν ίση ποιότητας αγάπης στο παιδί. Το ότι μέσα σε ένα οικογενειακό σύστημα, οι δουλειές πχ ενός ζευγαριού μοιράζονται, δεν σημαίνει ότι ο άνδρας ή η μαμά αγαπάει περισσότερο ή λιγότερο. Εάν και οι 2 γονείς έχουν συνείδηση ότι μεγαλώνουν ένα παιδί και έχουν την ευθύνη του έως όταν αυτό τουλάχιστον ανεξαρτοποιηθεί και μπορεί να πατήσει στα πόδια του τότε θα αγαπήσουν το ίδιο. Θεωρώ ότι και οι 2 μαζί καλύπτουν και τις συναισθηματικές ανάγκες του παιδιού και τις υλικές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Παλι μου ξεφευγεις και δε μου απαντας.

δες ξανα την συγκεκριμενη ερωτηση στο 2970 και απαντησε με ένα ναι `η όχι και μην αναλυεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παλι μου ξεφευγεις και δε μου απαντας.

δες ξανα την συγκεκριμενη ερωτηση στο 2970 και απαντησε με ένα ναι `η όχι και μην αναλυεις.


Τι ακριβώς δεν καταλάβατε ; ΌΧΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ.
Εάν θέλατε τόση ξεκάθαρη απάντηση την πήρατε και με δικαιολόγηση μάλιστα!

Δεν υπεκφεύγω εγώ, αλλά μάλλον εσύ και η Κωσταντίνα σε αυτά τα ερωτήματα που σας έχω θέσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Αρα, για σενα ανδρας και γυναικα αγαπουν ακριβως το ιδιο.
Μπορεις να ξερεις όμως ΠΩΣ αγαπας εσυ. Πως ξερεις ότι ενας ανδρας αγαπα το ΙΔΙΟμε σενα?
Το λεει η επιστημη, το λεει η ενσυναισθηση σου, το ενστικτο σου?
Που τη βασιζεις τοση σιγουρια και ξερεις πως νιωθει ο άλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αρα, για σενα ανδρας και γυναικα αγαπουν ακριβως το ιδιο.
Μπορεις να ξερεις όμως ΠΩΣ αγαπας εσυ. Πως ξερεις ότι ενας ανδρας αγαπα το ΙΔΙΟμε σενα?
Το λεει η επιστημη, το λεει η ενσυναισθηση σου, το ενστικτο σου?
Που τη βασιζεις τοση σιγουρια και ξερεις πως νιωθει ο άλλος?

Συγγνώμη που δεν είμαι άνδρας για να μπορώ να ξέρω πως αγαπάτε. :( Για ποιον λόγο, μέσα σε μία οικογένεια κάποιου, η αγάπη να είναι περισσότερο ποιοτική από κάποιου άλλου ; Με ποιο κριτήριο κάνετε αυτήν την διάκριση, θα ήθελα πολύ να το μάθω. Δηλαδή μία μαμά αγαπάει περισσότερο ποιοτικά το παιδί της, από τον μπαμπά, αυτό θέλετε να μου πείτε και εάν ναι, γιατί το πιστεύετε αυτό; Ναι οκ καταλαβαίνω ότι τις περισσότερες φορές οι μητέρες είναι πιο συναισθηματικές και ευαίσθητες από ότι οι μπαμπάδες που είναι πιο σκληροί ως συνήθως ,αλλά αυτό για εμένα ΔΕΝ αποτελεί κριτήριο απόδειξης της ποιοτικότερης αγάπης τους. Ο καθένας αγαπάει με τον τρόπο του - ίσως-, αλλά η ποιότητα της αγάπης, δεν διακρίνεται και δεν βασίζεται σε κανένα διαχωρισμό φύλου. Και επειδή κατάλαβα που θέλετε να καταλήξετε με αυτήν την ερώτηση, πιστεύω πως ένα παιδί εάν μεγαλώσει μέσα από ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, εάν αυτό αγαπάει το παιδί του πολύ, και κάνει τα πάντα για αυτό, ναι μπορεί το παιδί να μεγαλώσει σε ένα υγιές ψυχοσυναισθηματικό περιβάλλον. Υπάρχουν δε ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που δεν καλύπτουν τις ψυχικές και υλικές ανάγκες των παιδιών τους. Υπάρχουν και άλλα που το κάνουν. Φυσικά αυτό ισχύει και μπορεί να ισχύει και με τα ομοφυλόφιλα. Οπότε είναι μία η άλλη. Κοινή λογική αγαπητέ :) Το ότι ο άλλος είναι ευαίσθητος, ο άλλος πιο αυστηρός πχ εμένα δεν μου λέει ότι ο ένας προσφέρει πιο ποιοτική αγάπη από τον άλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. Επισης είσαι 50 ετών, έχεις εντοπίσει διαφορετική αντιμετώπιση από την κοινωνία, των παιδόφιλων, μεταξύ δεκαετιών '60 και '10; (pls μην αναφερθεί το κόμμα των παιδόφιλων της Ολλανδίας που λέγανε τότε στις τηλεοράσεις γιατί δεν θα το αντέξω! :P ) Γι' αυτό λέω ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα κι έχουμε μια προσπάθεια να "χωρέσει" ένα αντιπαράδειγμα με αναλογία, που δεν στέκει.

2. Παντως αφού δεν έχουν ακουστεί ακόμα επιχειρήματα όπως "τι θα γίνει αν κάποιος θελήσει να νομιμοποιήσει τη σχέση του με την κατσίκα του, γιατί να μην το δικαιούται;" ως ειρωνικό αντ-επιχείρημα, νομίζω η συζήτηση βαίνει καλώς :P

1. Δε μπορούμε να τσιμπαμε μονο τα καλα και συμφεροντα εξ Ολλανδιας και να χωνουμε κατω από το χαλι ότι μας ενοχλεί.

40 χρονια δεν είναι ικανο διάστημα για να αλλαξει μια αντιμετωπιση. Η ομοφυλοφιλια,ουσα κρυμμενη, χρειαστηκε πολύ περισσοτερα.

2. Δε μου ξεφυγε, απλα προηγούνται βασει ποσοστού άλλες παρεκκλίσεις.:):D. Θα ερθει και η σειρα της κατσικας.:D

Συγγνώμη που δεν είμαι άνδρας για να μπορώ να ξέρω πως αγαπάτε. :( Για ποιον λόγο, μέσα σε μία οικογένεια κάποιου, η αγάπη να είναι περισσότερο ποιοτική από κάποιου άλλου ; Με ποιο κριτήριο κάνετε αυτήν την διάκριση, θα ήθελα πολύ να το μάθω. Δηλαδή μία μαμά αγαπάει περισσότερο ποιοτικά το παιδί της, από τον μπαμπά, αυτό θέλετε να μου πείτε και εάν ναι, γιατί το πιστεύετε αυτό; Ναι οκ καταλαβαίνω ότι τις περισσότερες φορές οι μητέρες είναι πιο συναισθηματικές και ευαίσθητες από ότι οι μπαμπάδες που είναι πιο σκληροί ως συνήθως ,αλλά αυτό για εμένα ΔΕΝ αποτελεί κριτήριο απόδειξης της ποιοτικότερης αγάπης τους. Ο καθένας αγαπάει με τον τρόπο του - ίσως-, αλλά η ποιότητα της αγάπης, δεν διακρίνεται και δεν βασίζεται σε κανένα διαχωρισμό φύλου. Και επειδή κατάλαβα που θέλετε να καταλήξετε με αυτήν την ερώτηση, πιστεύω πως ένα παιδί εάν μεγαλώσει μέσα από ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, εάν αυτό αγαπάει το παιδί του πολύ, και κάνει τα πάντα για αυτό, ναι μπορεί το παιδί να μεγαλώσει σε ένα υγιές ψυχοσυναισθηματικό περιβάλλον. Υπάρχουν δε ετεροφυλόφιλα ζευγάρια που δεν καλύπτουν τις ψυχικές και υλικές ανάγκες των παιδιών τους. Υπάρχουν και άλλα που το κάνουν. Φυσικά αυτό ισχύει και μπορεί να ισχύει και με τα ομοφυλόφιλα. Οπότε είναι μία η άλλη. Κοινή λογική αγαπητέ :) Το ότι ο άλλος είναι ευαίσθητος, ο άλλος πιο αυστηρός πχ εμένα δεν μου λέει ότι ο ένας προσφέρει πιο ποιοτική αγάπη από τον άλλον!
Η αγάπη ΔΕΝ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΣΟΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΟΙΟΤΙΚΑ!!

Επειδη λοιπον δεν εισαι ανδρας, δε μπορεις να ξερεις πως
αυτος αγαπα, αρα και να συμπερανεις αυθαιρετα ότι οι δυο αγαπες είναι ιδιες.

Δε μιλησα για περισσοτερο ή λιγοτερο ποιοτικη αγαπη, αλλα μονο
για αλλιωτικη ποιοτικη αγαπη. Δε λεω πως η μαμα αγαπα περισσοτερο ποιοτικα απο
τον ανδρα το παιδι της, αλλα διαφορετικα ποιοτικα. Δε θετω θεμα συγκρισης των
δυο αγάπων, μα θεμα διαφορετικότητας τους.

Και το ερωτημα μου εξακολουθεί να αιωρείται.
Δυο βιολογικα διαφορετικοι, διαφορετικου ψυχισμού ανθρωποι δυνανται να συγκλινουν "αγαπιακά"?

Να δινουν το ιδιο ειδος αγαπης στο παιδι τους, μεσα από διαφορετικες εγκεφαλικες διεργασίες, λογω βιολογιας?

Λυπαμαι,μα δεν εχεις καταλαβει το συλλογισμο μου, που ειναι
εξαιρετικα απλος.

Και διαφωνω. Η αγαπη είναι μετρησιμο μέγεθος, αλλα εν προκειμενω εστιαζω στο ειδος της ποιοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Heptamer, καταλήγουμε ότι δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ, μα δε υπάρχει πρόβλημα σε αυτό, εκ μέρους μου . Βλέπω ωστόσο ότι θέλετε να αποπροσανατολίσετε την συζήτηση και τον διάλογο από το αρχικό θέμα που ήταν εάν συμφωνείτε να νομιμοποιηθεί ο γάμος των ομοφυλόφιλων στην οποία απλά γράφατε κινδυνολογίες και εναντιωματικά μηνύματα απευθυνόμενα σε μία κοινωνική ομάδα και ξαφνικά το πήγατε στην ποιοτική αγάπη των 2 φύλων για να καταλήξετε αλήθεια που; Στις αρχικές σας καταστροφικές κοινωνικές σας ιδεολογίες; . Μα εγώ λυπάμαι δεν θα συμμετέχω στο παιχνίδι αυτό και ούτε πρόκειται να σας απαντήσω στο ερώτημά σας , άλλωστε ούτε εσείς ο ίδιος δεν μου απαντήσατε και στα δικά μου. Κρίμα που αδυνατώ να καταλάβω τον εξαιρετικό απλό συλλογισμό σας, αλλά εγώ ότι είχα να πω, το είπα ήδη, και δεν έχω να πω κάτι περισσότερο, αν δεν το καταλάβετε δεν ευθύνομαι δικό σας το πρόβλημα . Ανατρέξετε στα ποστ μου τα προηγούμενα και θα πάρετε τις απαντήσεις που τόσο θέλετε εάν σκεφτείτε και λίγο πιο διεξοδικά και όχι μόνο έως εκεί που θέλετε! .
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Heptamer, καταλήγουμε ότι δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ, μα δε υπάρχει πρόβλημα σε αυτό, εκ μέρους μου . Βλέπω ωστόσο ότι θέλετε να αποπροσανατολίσετε την συζήτηση και τον διάλογο από το αρχικό θέμα που ήταν εάν συμφωνείτε να νομιμοποιηθεί ο γάμος των ομοφυλόφιλων στην οποία απλά γράφατε κινδυνολογίες και εναντιωματικά μηνύματα απευθυνόμενα σε μία κοινωνική ομάδα και ξαφνικά το πήγατε στην ποιοτική αγάπη των 2 φύλων για να καταλήξετε αλήθεια που; Στις αρχικές σας καταστροφικές κοινωνικές σας ιδεολογίες; . Μα εγώ λυπάμαι δεν θα συμμετέχω στο παιχνίδι αυτό και ούτε πρόκειται να σας απαντήσω στο ερώτημά σας , άλλωστε ούτε εσείς ο ίδιος δεν μου απαντήσατε και στα δικά μου. Κρίμα που αδυνατώ να καταλάβω τον εξαιρετικό απλό συλλογισμό σας, αλλά εγώ ότι είχα να πω, το είπα ήδη, και δεν έχω να πω κάτι περισσότερο, αν δεν το καταλάβετε δεν ευθύνομαι δικό σας το πρόβλημα . Ανατρέξετε στα ποστ μου τα προηγούμενα και θα πάρετε τις απαντήσεις που τόσο θέλετε εάν σκεφτείτε και λίγο πιο διεξοδικά και όχι μόνο έως εκεί που θέλετε! .
:bye:


Είναι λεπτες οι εννοιες με τις οποιες σε βομβαρδισα και προφανως δεν μπορεις- η δε θες - να τις παρακολουθήσεις (διεξοδικα).
Δεν είναι κακο.
Δεν επαιξες για να καταλάβεις που ηθελα να καταληξω.
Στα δικα σου, σου εχω απαντησει και σε παραπέμπω εξισου.
Εσυ απλα (επιλεξες τωρα) να χρωστας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
1. Δε μπορούμε να τσιμπαμε μονο τα καλα και συμφεροντα εξ Ολλανδιας και να χωνουμε κατω από το χαλι ότι μας ενοχλεί.

40 χρονια δεν είναι ικανο διάστημα για να αλλαξει μια αντιμετωπιση. Η ομοφυλοφιλια,ουσα κρυμμενη, χρειαστηκε πολύ περισσοτερα.

2. Δε μου ξεφυγε, απλα προηγούνται βασει ποσοστού άλλες παρεκκλίσεις.:):D. Θα ερθει και η σειρα της κατσικας.:D

1. Θα απαντήσω εγώ στην ερώτηση αν υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση των παιδόφιλων μεταξύ των δεκαετιών '60 και '10, και θα πω ναι υπάρχει και μάλιστα στις μέρες μας είναι πολύ αυστηρότερη από ό,τι κατά το παρελθόν. Μέχρι τη δεκαετία του '60, είτε λόγω παρθενίας των γυναικών, ειδικά στην επαρχία, είτε έλλειψης νομικού πλαισίου, οι βιασμοί ανήλικων αγοριών και κοριτσιών δεν ήταν κάτι το σπάνιο, όπως και η κτηνοβασία. Η κοινωνική κατακραυγή στρέφονταν κυρίως όχι εναντίον του θύτη αλλά του θύματος, δηλαδή τα αγόρια θα γίνονταν "αδερφές" (εξ ου και η, αστεία για τις μέρες μας, αντίληψη παλαιότερων δεκαετιών ότι κάποιος για να γίνει gay -φυσικά όλοι μπορούμε να φανταστούμε τους υποτιμητικούς όρους και λέξεις που χρησιμοποιούσαν- μάλλον θα τον είχαν πηδ... μικρό!!!!), τα δε κορίτσια θεωρούνταν πόρνες. Θα πρέπει επίσης να γνωρίζετε ότι μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 2000, η αποπλάνηση ανηλίκου διώκονταν μόνο με έγκλιση, δηλαδή μόνο αν έκανε μήνυση ο γονέας ή ο κηδεμόνας του ανήλικου, κάτι που, για πολλούς λόγους, δεν γινόταν συχνά. Αυτό που θέλω, λοιπόν, να πω είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι μόνο με την πάροδο των ετών η κοινωνία δε γίνεται ελαστικότερη, αλλά γίνεται και πολύ πιο αυστηρή. Η κοινωνία και το κράτος που την ακολουθεί, δίνει δικαιώματα εκεί που πρέπει και είναι δίκαιο να δωθούν και είναι παντελώς άτοπο να λέμε ότι αν δωθούν ίσα -και όχι εξτρά- δικαιώματα σε μια κοινωνική ομάδα, θα θέλουν και άλλες.

2. Σε κάθε, δε, περίπτωση βλέπω μια εμμονή σας να μεταφέρετε τη συζήτηση σε άσχετα ζητήματα. Το θέμα μας δεν είναι οι σεξουαλικές παρεκκλίσεις και παραφιλίες αλλά το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας. Κάθε αναφορά σε άλλο θέμα είναι σκόπιμη για να εξισώσει διαφόρων ειδών συμπεριφορές, με το σκεπτικό ότι έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό, αυτό του σεξ ή του έρωτα. Μία τέτοια εξίσωση είναι εκ των πραγμάτων άτοπη και παραπλανητική. Σε κάθε, δε, περίπτωση, δεν μπορεί να ταυτιστεί η ομοφυλοφιλία με την κτηνοβασία ή την παιδοφιλία, ουδείς έθεσε ποτέ θέμα νομιμοποίησης των δύο τελευταίων αλλά ακόμα και αν θα έπρεπε κάποτε να τα συζητήσουμε (σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο γιατί πρακτικά δε νομίζω κανείς να επιθυμεί τη νομιμοποίηση τους), αυτά είναι εντελώς δύο διαφορετικά ζητήματα τα οποία καμία σχέση δεν έχουν με το θέμα μας.

3. Όσον αφορά το περίφημο κόμμα των παιδόφιλων στην Ολλανδία, αυτό ιδρύθηκε από 3 άτομα, δεν κατάφερε να συγκεντρώσει ούτε τις 30 υπογραφές που ήταν απαραίτητο για να κατεβεί στις εκλογές κι έχει διαλυθεί εδώ και πολλά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. Θα απαντήσω εγώ στην ερώτηση αν υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση των παιδόφιλων μεταξύ των δεκαετιών '60 και '10, και θα πω ναι υπάρχει και μάλιστα στις μέρες μας είναι πολύ αυστηρότερη από ό,τι κατά το παρελθόν. Μέχρι τη δεκαετία του '60, είτε λόγω παρθενίας των γυναικών, ειδικά στην επαρχία, είτε έλλειψης νομικού πλαισίου, οι βιασμοί ανήλικων αγοριών και κοριτσιών δεν ήταν κάτι το σπάνιο, όπως και η κτηνοβασία. Η κοινωνική κατακραυγή στρέφονταν κυρίως όχι εναντίον του θύτη αλλά του θύματος, δηλαδή τα αγόρια θα γίνονταν "αδερφές" (εξ ου και η, αστεία για τις μέρες μας, αντίληψη παλαιότερων δεκαετιών ότι κάποιος για να γίνει gay -φυσικά όλοι μπορούμε να φανταστούμε τους υποτιμητικούς όρους και λέξεις που χρησιμοποιούσαν- μάλλον θα τον είχαν πηδ... μικρό!!!!), τα δε κορίτσια θεωρούνταν πόρνες. Θα πρέπει επίσης να γνωρίζετε ότι μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 2000, η αποπλάνηση ανηλίκου διώκονταν μόνο με έγκλιση, δηλαδή μόνο αν έκανε μήνυση ο γονέας ή ο κηδεμόνας του ανήλικου, κάτι που, για πολλούς λόγους, δεν γινόταν συχνά. Αυτό που θέλω, λοιπόν, να πω είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι μόνο με την πάροδο των ετών η κοινωνία δε γίνεται ελαστικότερη, αλλά γίνεται και πολύ πιο αυστηρή. Η κοινωνία και το κράτος που την ακολουθεί, δίνει δικαιώματα εκεί που πρέπει και είναι δίκαιο να δωθούν και είναι παντελώς άτοπο να λέμε ότι αν δωθούν ίσα -και όχι εξτρά- δικαιώματα σε μια κοινωνική ομάδα, θα θέλουν και άλλες.

2. Σε κάθε, δε, περίπτωση βλέπω μια εμμονή σας να μεταφέρετε τη συζήτηση σε άσχετα ζητήματα. Το θέμα μας δεν είναι οι σεξουαλικές παρεκκλίσεις και παραφιλίες αλλά το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας. Κάθε αναφορά σε άλλο θέμα είναι σκόπιμη για να εξισώσει διαφόρων ειδών συμπεριφορές, με το σκεπτικό ότι έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό, αυτό του σεξ ή του έρωτα. Μία τέτοια εξίσωση είναι εκ των πραγμάτων άτοπη και παραπλανητική. Σε κάθε, δε, περίπτωση, δεν μπορεί να ταυτιστεί η ομοφυλοφιλία με την κτηνοβασία ή την παιδοφιλία, ουδείς έθεσε ποτέ θέμα νομιμοποίησης των δύο τελευταίων αλλά ακόμα και αν θα έπρεπε κάποτε να τα συζητήσουμε (σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο γιατί πρακτικά δε νομίζω κανείς να επιθυμεί τη νομιμοποίηση τους), αυτά είναι εντελώς δύο διαφορετικά ζητήματα τα οποία καμία σχέση δεν έχουν με το θέμα μας.

3. Όσον αφορά το περίφημο κόμμα των παιδόφιλων στην Ολλανδία, αυτό ιδρύθηκε από 3 άτομα, δεν κατάφερε να συγκεντρώσει ούτε τις 30 υπογραφές που ήταν απαραίτητο για να κατεβεί στις εκλογές κι έχει διαλυθεί εδώ και πολλά χρόνια.

1. Δεν υπηρξα νομικος και εάν ειστε, ευχαριστω για τη διαφωτιση.
Ένα αυστηρο πλαισιο δυναται και να χαλαρωσει, αν χρειαστεί. Όλα εξελίσσονται και αλλαζουν.
Από ποτε απαγορευεται η ζηλια μεταξυ των κοινωνικων ομαδων?:D

2. Μα νομιζω πως είμαι παντα εντος θεματος. Αν χρειαστεί να επεκταθούμε και λιγο, δεν είναι κακο, να βλέπουμε και μια
μεγαλυτερη εικονα από αυτή που συζητάμε.
Για τα bold, ουδεις ειχε θεσει προ ετων θεμα νομιμοποίησης των ομοφυλοφιλων, αλλα τεθηκε - και όχι μονο θεωρητικα.
Διαφωνω για τις υπολοιπες παρεκκλίσεις - πρεπει να αποτελουν παραμετρο συζητησης, στα πλαισια της σφαιρικότητας, οσο κι αν αυτό ενοχλεί.

3. Αυτό δεν αποτελει εγγυηση ότι δε θα εμφανιστεί ισως καπου αλλου, όταν οι συνθήκες ωριμασουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
2. Μα νομιζω πως είμαι παντα εντος θεματος. Αν χρειαστεί να επεκταθούμε και λιγο, δεν είναι κακο, να βλέπουμε και μια
μεγαλυτερη εικονα από αυτή που συζητάμε.
Για τα bold, ουδεις ειχε θεσει προ ετων θεμα νομιμοποίησης των ομοφυλοφιλων, αλλα τεθηκε - και όχι μονο θεωρητικα.
Διαφωνω για τις υπολοιπες παρεκκλίσεις - πρεπει να αποτελουν παραμετρο συζητησης, στα πλαισια της σφαιρικότητας, οσο κι αν αυτό ενοχλεί.

Η διαφορά μας είναι ότι εσείς θεωρείτε την ομοφυλοφυλία ως μια μη υγιή παρέκκλιση, μια ασθένεια που απειλεί την κοινωνία και άρα η ευρύτερη εικόνα αυτής είναι να την συμπεριλάβουμε μαζί με όλες τις άλλες παρεκκλίσεις στο ίδιο τσουβάλι ενώ εγώ, σύμφωνα και με τις επιστημονικές και κοινωνικές αντιλήψεις, τη θεωρώ μια αποδεκτή σεξουαλική προτίμηση η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ομαδοποιηθεί με άλλου είδους σεξουαλικές αποκλίσεις ή ασθένειες. Άρα δε μπορεί αυτή να συζητείται ή να εντάσσεται μαζί με αυτές.
Για να καταλάβετε πόσο άσχετο είναι να λέμε ότι αν δωθούν δικαιώματα στους gay θα στηριχθούν εκεί οι κτηνοβάτες και οι παιδόφιλοι για διεκδικήσουν ισότιμη αντιμετώπιση, είναι σα να λέμε ότι οι gay θα στηρίξουν τις απαιτήσεις τους στο γεγονός ότι δόθηκαν ισότιμα δικαιώματα κάποτε στους μαύρους, και οι μαύροι στο ότι δόθηκαν ισότιμα δικαιώματα στις γυναίκες. Καθένα από αυτά είναι άσχετα μεταξύ τους ζητήματα. Πέρα βεβαίως από το γεγονός ότι καθεμία από αυτές τις κοινωνικές ομάδες, των gay συμπεριλαμβανομένων, δεν βλάπτουν καθ' ουδένα τρόπο τα δικαιώματα άλλων κοινωνικών ομάδων. Κάτι που δεν ισχύει σε άλλου είδους σεξουαλικές παρεκκλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top