Mπορούμε να ζητάμε "τα ρέστα" για μια χάρη που μας έκαναν;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οταν σε εξυπηρετεί κάποιος, δεν του ζητάς τα ρέστα μετά, δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να σου κάνει χάρες. Για να σου κάνει κάποιος χάρη, είναι μέσα απο την καλή του πρόθεση να σε βοηθήσει (οκ δεν αναφέρομαι σε ορισμένες ιδιαίτερες περιπτώσεις που κάποιοι θέλουν να σε ζημιώσουν τελικά δήθεν τάχα κανοντάς σου χάρη για να επωφεληθούν οι ίδιοι- εκεί είναι αποκλειστική ευθύνη αυτού που ζητάει σε ποιόν απευθύνεται και για ποιόν λόγο).
Αναφέρομαι λοιπόν στις συνήθεις καλές προθέσεις απο άτομα που σε εκτιμούν και επιθυμούν να σε εξυπηρετήσουν. Σπανιώς ζητάω αλλά κι αν συμβεί και δω πως κάπου ο άλλος δεν μπορεί να κάνει τη σωστή δουλειά που λέμε ή το διακόπτω και το αναλαμβάνω ή κάνω τουμπεκί ψιλοκομμένο και λέω ευχαριστώ, γιατί ο άνθρωπος έκανε ο,τι μπορούσε κι όπως μπορούσε κι αυτό το εκτιμώ πολύ.
Παντως γενικότερα έχω μάθει κι έτσι λειτουργώ, να αναλαμβάνω τις υποχρεώσεις μου και να μην ζητάω χάρες. Ετσι αισθάνομαι πρωτίστως πως έχω την πλήρη επίβλεψη κι έλεγχο της κατάστασης κι οποιο λάθος κι αν γίνει είναι δικό μου και δευτερευόντως δεν υποχρεώνομαι. Σε περιπτώσεις όμως που τύχει να συμβεί, βρίσκω την κατάλληλη στιγμή κι ανταποδίδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
ποτε δεν θα εκανα παραπονο σε καποιον που μου εκανε μια χαρη αλλα για τον αλφα η βητα λογο δεν καταφερε να την φερει εις περας οπως θα ηθελα!γιατι ο αλλος το κανει με τη θεληση του κι απο ευγενεια,δεν θα παω εγω να του ζητησω και τα ρεστα!το θεωρω αγενεια...ναι,σιγουρα θα εκνευριστω αλλα θα προσπαθησω να μην το δειξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
στην τελική για να ζητήσω από κάποιον μία χάρη σημαίνει ότι για τον α ή β λόγο δεν μπορώ να το κάνω μόνη μου...είτε επειδή δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις, είτε τα απαραίτητα μέσα κτλ....συνεπώς δεν μπορώ να τον κατακρίνω από τη στιγμή που προσπάθησε για κάτι που ούτως ή άλλως εγώ δεν θα είχα καταφέρει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Προσπαθώ να μην κάνω σοβαρού τύπου χάρες σε κανέναν ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βασικά προσπαθώ να ζω τη ζωή μου όπως εκείνη τη διαφήμιση που λέει "δεν παίρνεις λογαριασμό, δε δίνεις λογαριασμό". Χάρες ζητάω μόνο από κοντινούς μου ανθρώπους. Ξέρω οτι ο κόσμος είναι αχάριστος και ποτέ δεν εκτιμάει κάτι καλό οπότε κρατάω αποστάσεις όσο μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Προσπαθώ να μην κάνω σοβαρού τύπου χάρες σε κανέναν ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βασικά προσπαθώ να ζω τη ζωή μου όπως εκείνη τη διαφήμιση που λέει "δεν παίρνεις λογαριασμό, δε δίνεις λογαριασμό". Χάρες ζητάω μόνο από κοντινούς μου ανθρώπους. Ξέρω οτι ο κόσμος είναι αχάριστος και ποτέ δεν εκτιμάει κάτι καλό οπότε κρατάω αποστάσεις όσο μπορώ.


Την καλύτερη δουλειά κάνεις Σύλβια :give_rose: <3, αν και δυστυχώς πολλές φορές και οι δικοί μας άνθρωποι θα μας το χτυπήσουν, "εγώ τότε στο έκανα", "εσύ τώρα δεν ....." που όχι ντε και καλά δεν θέλαμε πχ ή το κάναμε επίτηδες ...... Κατά τα άλλα ισχύει ότι ο κόσμος είναι αχάριστος και δεν πρόκειται να εκτιμήσει ποτέ όσα του έχουμε προσφέρει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Το θέμα δεν αφορά το "σου έκανα χάρη, εσύ δεν μου έκανες", αλλά το να ζητάς τα ρέστα αν κάποιος σου έκανε μια χάρη με λάθος τρόπο :P


Για να απαντήσω: εξαρτάται από το πόσο θα έχω εκτεθεί από αυτή τη χάρη. Αλλά το πιο πιθανό είναι να μην έλεγα τίποτα και απλά να είχα υπόψιν μου αυτή την εμπειρία για την επόμενη φορά. Πάντως είναι πολύ σπάνιες περιπτώσεις αυτές, δηλαδή πρέπει πραγματικά να σπάσει ο διάολος το ποδάρι του / ο άλλος να είναι πολύ "γεια σου" για να το παίζει ειδικός και να προσφέρεται να σου κάνει "χάρη" σε κάτι τόσο σημαντικό για εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το θέμα δεν αφορά το "σου έκανα χάρη, εσύ δεν μου έκανες", αλλά το να ζητάς τα ρέστα αν κάποιος σου έκανε μια χάρη με λάθος τρόπο :P

Έχεις δίκιο, :redface:, δεν το είχα προσέξει σωστά ......

Φυσικά και θα του έλεγα και τίποτα, αν δηλαδή δεν ήταν το αναμενόμενο αποτέλεσμα καθώς ήξερα ότι ο άνθρωπος ήταν πρόθυμος να με εξυπηρετήσει προσπάθησε αφιέρωσε χρόνο για να το κάνει ! Εάν δεν ήταν το αποτέλεσμα που επιθυμούσα, θα θύμωνα με τον εαυτό μου πολύ ωστόσο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top