Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,732 μέλη και 2,437,877 μηνύματα σε 76,550 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές απορίες και προβλήματα με τους Υπολογιστές

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,163 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 14:04, 07-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Αν το λαπτοπ ΔΕΝ έχει δίσκο ssd, μπορείς σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις ένα Defrag.

Σε δεύτερη φάση, αντικαθιστάς τον υπάρχοντα δίσκο με έναν ssd - θα δεις απίστευτη διαφορά στις βαριές εφαρμογές που τρεχεις και όχι μόνο - καί αυξάνεις και λίγο τη ram. Δε χρειάζεσαι καινούργιο λαπτοπ
Αφού σε ένα χρόνο θα πάρει άλλο, για ποιο λόγο να ασχοληθεί τώρα να το φτιάξει;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε: στις 14:06, 07-11-18:

Εγώ έχω ένα από το 2009, ίδια χρήση ακριβώς. Λόγω οικονομικών προτεραιοτήτων (δεν ήθελα να αγοράσω τώρα κάποιο καινούριο) αποφάσισα απλά να παρατείνω για 1-2 χρόνια τη χρήση του. Αυτό που έκανα ήταν (γιατί με συμβούλεψαν άλλοι ): καθάρισμα (9 χρόνια χωρίς να τον έχω ανοίξει ποτέ και έχω σκύλο, δεν σού λέω τίποτα άλλο!), έβαλα sdd (γύρω στα 80 ευρώ, εδώ έχω μόνο τα προγράμματα, τον σκληρό του λαπτοπ μου τον χρησιμοποιώ πια ως εξωτερικό αφού πήρα μια θηκούλα -θεωρητικά μπορώ να τον βάλω και στο λαπτοπ μου γιατί έχει θέση για δεύτερο σκληρό) και έβαλα καινούριο λογισμικό στον ssd (γιατί ήμουν αρχαία). Φυσάει ο δεινοσαυράκος μου.

Αν βάλεις ssd και έχεις τον τωρινό σκληρό σου ως εξωτερικό, λογικά θα έχεις τα αρχεία των προγραμμάτων σου οπότε πολύ εύκολα τα ξανακάνεις εγκατάσταση.

Τη διπλωματική μου την έβγαλα πριν τα κάνω όλα αυτά, καλά πήγε αλλά γιατί να ζοριστείς;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SkyBlu : 07-11-18 στις 14:32.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 14:09, 07-11-18:

Για να γλιτώσει τα πολλά έξοδα. Δεν υπάρχει λόγος να δώσει 500+ ευρώ όταν μπορεί με περίπου 150+ να το κάνει πύραυλο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,998 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 14:09, 07-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Θα αντέξει αλλά θα λειτουργεί υποβέλτιστα. Αφού θα πάρεις άλλο κάποια στιγμή, γιατί όχι τώρα; Υπάρχουν online καταστήματα που έχουν καλές προσφορές για λάπτοπ. Εγώ λέω να το βάλεις στο πρόγραμμα μέχρι να βρεις κάποιο σε καλή τιμή κι όπως το θες.
Δεν είναι ότι δεν κάνει την δουλειά του, απλά εγώ δουλεύω γρήγορα και όταν κολλάει και πρέπει να περιμένω 5 λεπτά να ξεκολλήσει, με καθυστερεί. Όταν βλέπω ότι αρχίζει να κολλάει, του κάνω μια επανεκκίνηση και είναι εντάξει. Αλλά είναι ενοχλητικό... Δεν θέλω τώρα γιατί σκέφτομαι ακριβώς αυτό, το να πρέπει να περάσω τα προγράμματα πάλι... είμαι σε μια φάση στο εξάμηνο που χρειάζομαι το λάπτοπ μου για τις εργασίες μου, οπότε δεν θελω να το διακινδυνεύσω...

Αν το λαπτοπ ΔΕΝ έχει δίσκο ssd, μπορείς σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις ένα Defrag.

Σε δεύτερη φάση, αντικαθιστάς τον υπάρχοντα δίσκο με έναν ssd - θα δεις απίστευτη διαφορά στις βαριές εφαρμογές που τρεχεις και όχι μόνο - καί αυξάνεις και λίγο τη ram. Δε χρειάζεσαι καινούργιο λαπτοπ
Χμμμ κατάλαβα... οπότε μπορώ να ζητήσω από τον τεχνικό να μου κάνει έναν καθαριμό και defrag για αρχή (ή μπορώ να το κάνω και μόνη μου? είμαι λίγο άσχετη ) και μετά βλέπω για αντικατάσταση του σκληρού...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε: στις 14:14, 07-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από SkyBlu
Αν βάλεις ssd και έχεις τον τωρινό σκληρό σου ως εξωτερικό, λογικά θα έχεις τα αρχεία των προγραμμάτων σου οπότε πολύ εύκολα τα ξανακάνεις εγκατάσταση.
Δεν ισχύει!

Για να ξανακάνεις εγκατάσταση, χρειάζεσαι τα CD η τα αρχικά αρχεία εγκατάστασης των προγραμμάτων και όχι τις έτοιμες εγκαταστασεις τους.

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Δεν είναι ότι δεν κάνει την δουλειά του, απλά εγώ δουλεύω γρήγορα και όταν κολλάει και πρέπει να περιμένω 5 λεπτά να ξεκολλήσει, με καθυστερεί. Όταν βλέπω ότι αρχίζει να κολλάει, του κάνω μια επανεκκίνηση και είναι εντάξει. Αλλά είναι ενοχλητικό... Δεν θέλω τώρα γιατί σκέφτομαι ακριβώς αυτό, το να πρέπει να περάσω τα προγράμματα πάλι... είμαι σε μια φάση στο εξάμηνο που χρειάζομαι το λάπτοπ μου για τις εργασίες μου, οπότε δεν θελω να το διακινδυνεύσω...

Χμμμ κατάλαβα... οπότε μπορώ να ζητήσω από τον τεχνικό να μου κάνει έναν καθαριμό και defrag για αρχή (ή μπορώ να το κάνω και μόνη μου? είμαι λίγο άσχετη ) και μετά βλέπω για αντικατάσταση του σκληρού...
Καθαρισμός μόνο από τεχνικό. Κόστος περι τα 20 ευρώ.

Defrag κάνεις και μόνη σου. Ψάξε για το δωρεάν defragler
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 07-11-18 στις 14:44. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων
Παράθεση

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε: στις 14:24, 07-11-18:

Δεν ισχύει!

Για να ξανακάνεις εγκατάσταση, χρειάζεσαι τα CD η τα αρχικά αρχεία εγκατάστασης των προγραμμάτων και όχι τις έτοιμες εγκαταστασεις τους.

Ναι μωρέ, γι' αυτό έγραψα "λογικά θα έχεις και τα αρχεία των προγραμμάτων". Εννοούσα τα της εγκατάστασης και όχι το ίδιο το πρόγραμμα, με τη λογική ότι αφού έκανες τον κόπο να τα βρεις, δεν θα έχεις διαγράψει τα αρχεία εγκατάστασης για παν ενδεχόμενο!
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,937 μηνύματα.

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 14:33, 07-11-18:

@methexys
Κατέβασε αυτό
https://www.geekbench.com/download/windows/
Έχει ενα bechmark για cpu. Τρέξε το και μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστούν κάποια αποτελέσματα στο chrome και πόσταρε εδώ το url.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,998 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 14:59, 07-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
@methexys
Κατέβασε αυτό
https://www.geekbench.com/download/windows/
Έχει ενα bechmark για cpu. Τρέξε το και μόλις ολοκληρωθεί θα εμφανιστούν κάποια αποτελέσματα στο chrome και πόσταρε εδώ το url.
@akikos
https://browser.geekbench.com/v4/cpu/10685686
αυτο μου εβγαλε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 07-11-18 στις 15:44.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,937 μηνύματα.

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 15:59, 07-11-18:

O υπολογιστής σίγουρα δεν είναι για πέταμα αλλά οι επιδόσεις στο bechmark είναι για γέλια. Δεν έχει τα τέλεια χαρακτηριστικά αλλά δεν δικαιολογείται τόσο μικρή επίδοση (που δείχνει το bechmark) ακόμα και αν δεν αερίζεται καλά. Δεν μπορείς να δουλέψεις με αυτές τις επιδόσεις.

Αν δεν έχεις SSD βάλτου γιατί οι τιμές στις RAM είναι στο Θέο και ακόμα και αν αλλάξεις laptop o SSD δεν πάει ποτέ χαμένος. Περνάς τα windows 10 στον SSD και αν είναι software ο λόγος θα το καταλάβεις. Το πιθανότερο είναι να είναι software το πρόβλημα και να λυθεί.

Κάνε back up τα αρχεία σου σε κάποιο εξωτερικό σκληρό γιατί είναι τα μόνα που είναι ανεκτίμητης αξίας. Συγχρόνως θα τα έχεις και στο σκληρό δίσκο που θα φύγει για να μπει ο SSD.
__
Tεχνικό δεν χρειάζεσαι πάρε έναν SSD 256 και βάλτο μόνη σου.

Μετά βάζεις το cd των windows 10 που κατεβάζεις από το site της microsoft και τα εγκαθιστάς. Αν σέρνεται λόγω software προβλήματος θα φανεί τότε.

Αν δεν δουλέψει βάζεις το παλιό σκληρό και θα ναι όπως πριν.

ΥΓ: Το laptop για το μέσο χρήστη είναι μια χαρά. Δυστυχώς εσύ δεν είσαι ο απλός χρήστης και τα photoshop/autocad θέλουν μνήμη και επεξεργαστή. Άρα το επόμενο laptop πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 πύρηνο i5/i7 επεξεργαστή (πρόσφατης γενιάς) και 16 RAM με τιμή >1000 ευρώ τουλάχιστον. Αν σε αυτό που έχεις τώρα του βάλεις SSD πιθανόν να πεις μέσα σου ότι δεν χρειάζεσαι καινούριο laptop γιατί θα δεις μεγάλη διαφορά συγκριτικά με τώρα. Αν δουλέψεις έστω και 1 εβδομάδα όμως σε σύγχρονο laptop θα καταλάβεις πόσο χρόνος χάνεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 07-11-18 στις 21:51.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,412 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 21:22, 07-11-18:

Λοιπον.. έχω το λάπτοπ μου εδώ και σχεδον 5 χρονια το χρησιμοποιώ συνεχώς και έχει πολλά αρχεία και προγράμματα που χρειάζομαι. Μέχρι πρόσφατα μπορούσα να τρέξω ταυτόχρονα 3-4 προγράμματα χωρίς να κολλάει. Τώρα πλέον αν ανοίξω ας πούμε Photoshop και Autocad και έχω και το chrome ανοιχτό κολλάει απίστευτα και με δυσκολεύει στην δουλειά μου... Η αλήθεια είναι ότι είχα μερικά άχρηστα αρχεία που έτρωγαν πολλή μνήμη αλλά έκανα ένα καθάρισμα και άδειασε κάπως. Επίσης έχω κάρτα γραφικών i7. Σκεφτόμουν να το πάω σε ένα τεχνικό να το δει λίγο, αλλά τι χρειάζεται...? Πρέπει να του κάνω format (dεν του έχω κάνει ποτε... ) ? Μετά όμως θα χάσω όλα τα αρχεία και τα προγράμματα και θα πρέπει να τα βάλω από την αρχή,σωστά? Θα τρέχει πιο γρήγορα μετά? Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ο τεχνικός για να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση? Έχω τα πάντα στο λαπτοπ μου, οκ, τα έχω περασμένα και σε εξωτερικό σκληρό, αλλά αν γινει καμια βλακεία δεν ξερω τι θα κανω
Για αρχη i7 ειναι επεξεργαστης οχι καρτα γραφικων .
Το format πραγματι θα σε βοηθησει να καθαρισει λιγο ο υπολογιστης αλλα για εμενα εαν δεν εχεις κολλησει ιους και malware που επηρεαζουν την αποδοση ειναι πιο πολυ θεμα οργανωσης παρα πρακτικο για την αποδοση. Οι i7 γενικα ειναι δυνατοι και 5 γενιες πισω παλι ειναι καλοι για τα σημερινα δεδομενα.Οποτε το προβλημα σου νομιζω οτι ειναι σαφως η Ram και μετα ο επεξεργαστης η και τα δυο αναλογως. Με αλλα λογια το format δεν προκειται να κανει κατι ουσιαστικο.

Θα σου προτεινα να κανεις υπομονη μεχρι να τον αλλαξεις.Παρε κατι που εχει τουλαχιστον 16 GB ram,πλεον αυτο ειναι το standard. Σε σταθερο πηγαινε στα 32 GB εαν μπορεις.Τα προγραμματα για visualisation στην αρχιτεκτονικη αλλα και το autocad γενικα ρουφανε την RAM σαν να μην υπαρχει αυριο. Επισης προτιμησε κατι με nvidia καρτα γραφικων καθως μπορεις με τους cuda cores να κανεις parrarel computing εαν ασχολεισαι με παρουσιασεις που μειωνει σημαντικα τους χρονους του render.Το μειονεκτημα συνηθως ειναι οτι η VRam(η αντιστοιχη ram για την GPU = καρτα γραφικων) δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο η ram(εκτος εαν ειναι ακριβο το laptop/pc).Οποτε εκει αναγκαζεσαι να κανεις switch σε CPU processing για να γινει η δουλεια αναγκαστικα και καταληγεις οποτε να περιμενεις οπως και να εχει.

ΥΓ1. Στο format δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χασεις τα αρχεια σου,μπορεις να τα περασεις σε εναν εξωτερικο(εσυ τα εχεις ηδη).Εαν το laptop εχει δυο δισκους,μπορεις να μεταφερεις οσα θα κρατησεις στον 2ο,αφου ουτως η αλλως ο "καθαρισμος" γινεται στον δισκο που θα μπει το OS . Προσοχη ομως εφοσον δεν το εχεις ξανακανει να βρεις καποιον που το εχει κανει ή εναν αξιοπιστο οδηγο,διοτι πολλοι καταληγουν απλα να κανουν corrupt τα OS files και να κανουν το pc zombie χωρις να εχουν κανει format. Παντως δουλεια για 50€ που συνηθιζουν να παιρνουν πολλοι δεν ειναι μην τρελαθουμε ...

ΥΓ2. Ο SSD ειναι nice to have,αλλα σε καμια περιπτωση must,την δουλεια σου θα την κανεις μια χαρα .Με SSD ομως μονο το προβλημα θα παραμεινει να εισαι σιγουρη για αυτο.

ΥΓ3. Εαν σου ειναι δυνατο απο οικονομικης αποψης ειτε το γραφειο που δουλευεις μπορει να καλυψει τα εξοδα,μπορεις να κινηθεις σε workstations με Xeon/Opteron για επεξεργαστη & FirePro/Quadro για καρτα γραφικων. Οι συγκεκριμενοι εχουν ειδικους οδηγους και προσαρμογες τετοιες ωστε να βελτιστοποιειται η αρχιτεκτονικη του hardware για σχεδιαστικους σκοπους(Με αλλα λογια θα πηγαινει σφαιιιιραααα σε autocad,τελειως smooth).Βεβαια αυτο εξαρταται και απο την σοβαροτητα του project,γιατι μπορει να ειναι overkill. Εαν παιζεις και games ομως στο ιδιο pc τοτε ξεχνα το αυτο γιατι εκει θα σερνεται οποτε πηγαινε αναγκαστικα με κατι που απευθυνεται σε χρηση που κανει η κοινη αγορα .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 07-11-18 στις 21:32.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,647 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:21, 07-11-18:

Πιστεύω πως όταν βάλει τα windows 10 και έναν ssd θα δει μεγάλη διαφορά στον φορητό και δε θα χρειαστεί τπτ άλλο.

Επίσης στο επάγγελμα σου πολύ καλή δουλειά θα κάνεις με το ipad pro 12,9 ιντσών (πιστεύω είναι το μελλον)

Tώρα θα πλακώσετε να με φάτε κοκ προβατο της apple κοκ αλλά πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα αυτά τα μαραθέτια θα ειναι επαγγελματικά εργαλία ειδικά για τους μηχανικούς.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 07-11-18 στις 23:42.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 00:24, 08-11-18:

Παιδιά το laptop της Methexys είναι το Dell Inc. Inspiron 3542 και έχει 1 slot μνήμη. 8gb είναι η μέγιστη που μπορει να υποστηρίξει.

Ο επεξεργαστής είναι ο Intel Core i7-4510U είναι μέτριος προς αξιοπρεπής. Μέχρι εκεί.

Ο υπολογιστής έχει καιρό να γίνει format συνεπώς πρέπει να γίνει με ή χωρίς SSD και να περάσει τα windows 10. H βλακεία είναι ότι ενώ είχε windows 8 δεν έκανε την αναβάθμιση σε 10 τζάμπα. Πιθανόν τώρα να μην είναι τζαμπέ.

Με τον SSD θα νομίζει ότι έχει πάρει καινούριο σύστημα γιατί έχει συνηθήσει σε ένα μηχάνημα που σέρνεται. Τα windows θα φορτώνουν 3 φορές πιο γρήγορα, το photoshop, το chrome και το autocad το ίδιο.

Γνώμη μου είναι να πάρει ένα SSD (50 ευρώ) να το χρησιμοποιήσει τώρα και όποτε μπορέσει να χτυπήσει ενα μηχανημα 1500 - 2000 ευρώ τουλάχιστον.

Ο τεχνικός δεν μπορεί να πάρει λιγότερα από 50 ευρώ. Από αυτά ζει.

@methexys H dell εχει διαγνωστικό για τα laptop της.
Πήγαινε εδώ https://www.dell.com/support/home/gr/el/grdhs1/product-support/product/inspiron-15-3542-laptop/diagnose
να τσεκάρεις αν το hardware είναι εντάξει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 08-11-18 στις 05:10. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,412 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 00:52, 08-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από akikos

Παιδιά το laptop της Methexys είναι το Dell Inc. Inspiron 3542 και έχει 1 slot μνήμη. Είναι μέγιστη που μπορει να υποστηρίξει.

Ο επεξεργαστής είναι ο Intel Core i7-4510U είναι μέτριος προς αξιοπρεπής. Μέχρι εκεί.

Ο υπολογιστής έχει καιρό να γίνει format συνεπώς πρέπει να γίνει με ή χωρίς SSD και να περάσει τα windows 10. H βλακεία είναι ότι ενώ είχε windows 8 δεν έκανε την αναβάθμιση σε 10 τζάμπα. Πιθανόν τώρα να μην είναι τζαμπέ.

Με τον SSD θα νομίζει ότι έχει πάρει καινούριο σύστημα γιατί έχει συνηθήσει σε ένα μηχάνημα που σέρνεται. Τα windows θα φορτώνουν 3 φορές πιο γρήγορα, το photoshop, το chrome και το autocad το ίδιο.

Γνώμη μου είναι να πάρει ένα SSD (50 ευρώ) να το χρησιμοποιήσει τώρα και όποτε μπορέσει να χτυπήσει ενα μηχανημα 1500 - 2000 ευρώ τουλάχιστον.

Ο τεχνικός δεν μπορεί να πάρει λιγότερα από 50 ευρώ. Από αυτά ζει.
Μπορει να παρει και τον πιο γρηγορο δισκο ολου του κοσμου,με τον διπυρηνο και <16GB ram οσες διαφορες και να βλεπει αυτες θα περιοριστουν στο boot time του OS & των προγραμματων. Ειναι σαν να εχεις ενα αμαξι μεγαλης ροπης αλλα λιγων ιππων.Γνωμη μου ειναι να περιμενει να παρει εναν καινουριο...

Νομιζω οτι ελαχιστοι ανθρωποι που κανουν σοβαρη δουλεια με τον υπολογιστη δεν ξερουν να κανουν ενα format...Καθε μηχανικος ή επιστημονας ή γενικα ο οποιοσδηποτε που χρησιμοποιει υπολογιστη για καποια δουλεια πρεπει να ξερει ολα τα βασικα του IT. Οσοι λοιπον ασχολουνται με αυτα σιγουρα εχουν κοψει ποσοι λωποδυτες developers & τεχνικοι υπαρχουν που ζητανε 50αρικα με το καλημερα σας οτιδηποτε προβλημα και να εχει ο αλλος .Συγγνωμη αλλα εαν ζει επομενως κοροιδευοντας τον κοσμακι κανοντας overvalue τις υπηρεσιες του (που μπορει να τις κανει ο οποιοσδηποτε οσον αφορα στο συγκεκριμενο θεμα),τοτε θα πρεπει να αλλαξει τον τροπο που βγαζει το ψωμι του. Να ασχοληθει με κατι που απαιτει πραγματικα την εξειδικευση του,να εξελιχθει σε κατι νεο που εχει ζητηση στο πεδιο του και οχι να προσαρμοσει ο πελατης την τσεπη του για να κανει money milking ο τεχνικος.Διοτι πολυ απλα δεν ειναι υποχρεωμενος ο πελατης να δινει περισσοτερα για να θρεφει καποιον που παρεχει υπηρεσιες που θα μπορουσε να "αγορασει" πιο φτηνα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 08-11-18 στις 01:02.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,647 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 01:30, 08-11-18:

Παλιά για να κάνεις ένας format
έβαζες την δισκέτα εκκίνησης
c://
format c
ok
το φόρμαρε και μετά εβαζες το cd και έτρεχε.

Πλέον η διαδικασία γίνεται με το cd των windows και ειναι πιο αυτοματοποιημένη.

Στο παλιό acer μου δε με άφηνε να κάνω format γιατι ήταν κλειδωμενο το BIOS και για να κανω το εδινα στον ακικο για να μο το κανει.

Όσο προχωράμε λοιπόν τα pc πιστευω γινονται πιο αυτοματοποιημένα και δε θα αργισει η εποχη πως format και αναβαθμισεις θα κανουν μονο οι αντιπροσωπιες.

Τώρα περι λαπτοπ

Μια καλή λύση ειναι να τρεχετε παλιες εκδόσεις του photoshop. Εγώ πχ τρέχω photoshop cs2 και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου (ταχύτατα). Τα office 2008 πάλι φορτώνονται ταχύτατα και θαρρώ πως δεν έχουν μεάλη διαφορά απο τα σημερινα office.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 08-11-18 στις 01:35.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 16:25, 08-11-18:

Όποιος θέλει ενα επαγγελματικό pc που μεταφέρεται εύκολα χωρίς να ειναι φορητός η ιδιανική λύση είναι αυτός
https://www.skroutz.gr/s/16406193/Ap...GB-Mac-OS.html
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε: στις 00:14, 10-11-18:

Τελικα το λαπτοπ ειχε μερικους ιους και αφου τους αφαιρεσαν, μου εκαναν και defrag. Τελος παντων, θα το κρατησω οσο μπορω και θα το αντικαταστησω αργοτερα με ενα καλυτερο.
Γενικα θα ελεγα οτι δεν μπαινω σε ο,τι σελιδες να'ναι στο ιντερνετ, προσεχω και δεν παταω σε υποπτα λινκς αλλα απ'ο,τι φαινεται, δεν καταφερα να γλυτωσω. Δεν εχω καποιο anti-virus γιατι ενας αλλος τεχνικος μου ειχε πει οτι συνηθως ειναι βαρια προγραμματα και επιβαρυνουν τον υπολογιστη. Μου ειχε πει οτι το windows defender αρκει, οποτε ειχα μονο αυτο. Αλλα τωρα αναρωτιεμαι, μηπως να αγορασω ενα?Εκανα βλακεια τοσο καιρο που δεν ειχα? Ποιο προτεινετε?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 10-11-18 στις 00:20.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 00:30, 10-11-18:

Βάζεις ssd και τον αντικαθιστάς με τον άλλον που έχεις, βάζεις windows 10 από την αρχή και θα έχεις αξιόπιστο μηχάνημα που θα το λατρέψεις και δε θα θέλεις άλλο Pc.

δε νομίζω να βελτιώθηκε η ταχύτητα του αρκετά παρά την ενέργειες των τεχνικών ίσα ίσα θα το κάνανε και πιο αργα και αυτό θα φανεί σύντομα.

Αν βάλεις αντιιικο το μόνο που θα καταφέρεις είναι να το κάνεις πιο αργό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 10-11-18 στις 00:35.
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 4,620 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 01:21, 10-11-18:

Τελικα το λαπτοπ ειχε μερικους ιους και αφου τους αφαιρεσαν, μου εκαναν και defrag. Τελος παντων, θα το κρατησω οσο μπορω και θα το αντικαταστησω αργοτερα με ενα καλυτερο.
Γενικα θα ελεγα οτι δεν μπαινω σε ο,τι σελιδες να'ναι στο ιντερνετ, προσεχω και δεν παταω σε υποπτα λινκς αλλα απ'ο,τι φαινεται, δεν καταφερα να γλυτωσω. Δεν εχω καποιο anti-virus γιατι ενας αλλος τεχνικος μου ειχε πει οτι συνηθως ειναι βαρια προγραμματα και επιβαρυνουν τον υπολογιστη. Μου ειχε πει οτι το windows defender αρκει, οποτε ειχα μονο αυτο. Αλλα τωρα αναρωτιεμαι, μηπως να αγορασω ενα?Εκανα βλακεια τοσο καιρο που δεν ειχα? Ποιο προτεινετε?
Λογικά κόλλησες από τα φλασάκια (και τους υπολογιστές του πανεπιστημίου ή κάποιων φίλων σου ).

Εγώ από τότε που κόλλησα ιό από το φλασάκι του ξαδέρφου μου, όταν ήμουν Α' γυμνασίου, δεν δέχομαι να μου περάσουν αρχεία με τέτοιον τρόπο. Τους λέω είτε να μου τα στείλουν σε e-mail ή μέσω bluetooth
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 10:43, 10-11-18:

@methexys Ξανατρέξε το Geekbech 4 να δεις πόσο έχει βελτιωθεί το μηχάνημα.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 11:20, 10-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Samael
Μπορει να παρει και τον πιο γρηγορο δισκο ολου του κοσμου,με τον διπυρηνο και <16GB ram οσες διαφορες και να βλεπει αυτες θα περιοριστουν στο boot time του OS & των προγραμματων. Ειναι σαν να εχεις ενα αμαξι μεγαλης ροπης αλλα λιγων ιππων.Γνωμη μου ειναι να περιμενει να παρει εναν καινουριο...

Νομιζω οτι ελαχιστοι ανθρωποι που κανουν σοβαρη δουλεια με τον υπολογιστη δεν ξερουν να κανουν ενα format...Καθε μηχανικος ή επιστημονας ή γενικα ο οποιοσδηποτε που χρησιμοποιει υπολογιστη για καποια δουλεια πρεπει να ξερει ολα τα βασικα του IT. Οσοι λοιπον ασχολουνται με αυτα σιγουρα εχουν κοψει ποσοι λωποδυτες developers & τεχνικοι υπαρχουν που ζητανε 50αρικα με το καλημερα σας οτιδηποτε προβλημα και να εχει ο αλλος .Συγγνωμη αλλα εαν ζει επομενως κοροιδευοντας τον κοσμακι κανοντας overvalue τις υπηρεσιες του (που μπορει να τις κανει ο οποιοσδηποτε οσον αφορα στο συγκεκριμενο θεμα),τοτε θα πρεπει να αλλαξει τον τροπο που βγαζει το ψωμι του. Να ασχοληθει με κατι που απαιτει πραγματικα την εξειδικευση του,να εξελιχθει σε κατι νεο που εχει ζητηση στο πεδιο του και οχι να προσαρμοσει ο πελατης την τσεπη του για να κανει money milking ο τεχνικος.Διοτι πολυ απλα δεν ειναι υποχρεωμενος ο πελατης να δινει περισσοτερα για να θρεφει καποιον που παρεχει υπηρεσιες που θα μπορουσε να "αγορασει" πιο φτηνα.
Οι εφαρμογές που απαιτούν RAM θα βελτιωθούν με την αλλαγή του δίσκου, γιατί αν γεμίσει η μνήμη τη δουλειά της RAM την κάνει ο SSD και ο SSD πολύ πιο γρήγορος από HDD.

Κάνεις λάθος υπάρχουν πολλοί μηχανικοί, δικηγόροι, designer που φοβούνται να κάνουν φορματ, επανεγκάτασταση εφαρμογών, να βάλουν SSD και RAM κ.λπ. και είναι πολύ καλοί επαγγελματίες. Στα 50 ευρώ περιλαμβάνεται το ΦΠΑ, ο φόρος του εισοδήματος, ο ΕΦΚΑ ζήτημα να μείνουν τα 20 στο μαγαζί. Το Format όσο εύκολη δουλειά και να είναι δεν μποροεί να τιμολογηθεί λιγότερο. Αν υπάρχουν στη αγορά κάποιοι που κάνουν τη δουλειά "μαύρα" δεν τους κάνει πιο τίμιους από τον μη φοροφυγά επαγγελματία.

Ποιος σωστός είναι ο τεχνικός που θα σου κάνει φορματ με νέα windows με 150 ευρώ (αφού πρέπει να αγοράσει τη άδεια) από τον συνάδελφο του που θα βάλει windows, office, autocad, photoshop με 100 ευρώ (προφανώς σπασμένα).
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες