Μετά από πόσο καιρό πρέπει να γίνει το πρώτο βήμα;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Πωπωπω Παναγία μου γλωσσα
Δε χρειάζεται να μιλάς ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΤΌΣΟ Αναλυτικά! Καλυτερα κάνε.. Αντρας είσαι...
Όχι σε αυτό συμφωνώ Samael. Αν δεν έχεις εκρήξεις οργής στη γυναίκα σου και δεν της ρίξεις και καμιά σφαλιάρα πού και πού, δε λογιζεσαι ως άντρας. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω χρόνο να διαβάζω όλο το τοπικ, μετα απο ποσο καιρο καταλήξαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θεμα ομως ειναι οτι οι ανθρωποι γυρω μας δεν ειναι παιχνιδια,και δεν πρεπει να τους επιλεγουμε βασει συγκεκριμενων κριτηριων αλλα παραμονο κατα ποσο νιωθουμε οτι μας κανουν ευτυχισμενους.

Και το κατά πόσο νιώθουμε ότι κάποιος μας κάνει ευτυχισμένους δεν είναι συγκεκριμένο κριτήριο?

Αυτα που λες ειναι δεκτα αφου ειναι τα γουστα σου,ωστοσο δεν σημαινει οτι ειναι καθολικα σωστα. Εγω στη θεση σου παντως θα προσεχα με ποιον συμφωνω,διοτι ο hack3r ειναι της αποψης οτι σε ενα κερατωμα ο αντρας υποφερει πιο πολυ απο μια γυναικα,εαν θυμαμαι καλα.Οποτε και αυτα που λεει τωρα δεν νομιζω οτι εχουν αγνα & καλοπροαιρετα κινητρα που θελουν απλα να αναδειξουν μια "σκληρη πραγματικοτητα" προς αφυπνιση μας αλλα πιο πολυ προβληματικες αποψεις που εχει αναπτυξει ο ιδιος στο κεφαλι του για διαφορους λογους και περιγραφονται απο μια οσο να'ναι υπερβολικη κυνικοτητα.

Γενικότερα δεν είμαι καλοπροαίρετο άτομο, ειδικά δε όταν μιλάω με αγνώστους στο ίντερνετ έχω πάντα μια κρυφή ατζέντα.

Χωρις απαραιτητα να λεω οτι εχει απολυτο αδικο καθως υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις,ωστοσο εαν ο σκοπος του ειναι απλα να πει οτι δεν υπαρχει ελπιδα,τοτε θα διαφωνησω,και αυτο δεν ειναι ουτε κλισε ουτε τιποτα.Μακαρι να τηρουσαμε τα κλισε που ακουγαμε,ο κοσμος θα ηταν πολυ πιο ευχαριστο μερος για ολους.

Το αν υπάρχει ελπίδα ή όχι δεν έχει κανένα νόημα να το συζητάμε γιατί κανένας δε μπορεί να δώσει σαφή απάντηση. Υπάρχει ελπίδα να πας εσύ στον Άρη? Δεν ξέρω μπορεί. Είναι καλύτερα να μιλάμε βάσει πιθανοτήτων. Διαβάζω γενικότερα εδώ απόψεις που τείνουν να υποβαθμίζουν τον ρόλο που παίζει η εξωτερική εμφάνιση σε μια σχέση δυο ατόμων και να κατατάσσουν αυτούς που την κοιτάνε στην κατηγορία των επιφανειακών. Αυτό είναι μέγα σφάλμα. Η εξωτερική εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο στην διαδικασία την έλξης. Η φράση "έρωτας με τη πρώτη ματιά" σε αυτό ακριβώς το πράγμα αναφέρεται. Επίσης η εμφάνιση δεν είναι μόνο για την αρχή, αυτό που σε βάζει στην πόρτα που λέμε, αλλά παίζει σημαντικό ρόλο γενικότερα. Έχουν γίνει πάρα πολλές έρευνες πάνω στο αντικείμενο και τα δεν γίνεται να αγνοήσουμε τα αποτελέσματα. Ένας ωραίος εμφανισιακά άνθρωπος έχει πολύ διαφορετική αντιμετώπιση από τους άλλους σε σχέση με έναν άσχημο και όχι μόνο σε ερωτικά θέματα. Θέσεις εσύ αυτό να το πεις επιφανειακό και ρηχό? Πες το δεν έχω θέμα. Εγώ απλά το λέω πραγματικότητα.

Υπάρχουν λοιπόν όπως έλεγα άνθρωποι οι οποίοι έχουν κάποια χαρακτηριστικά που είναι απωθητικά και αυτοί οι άνθρωποι καλούνται να ζήσουν στον ίδιο κόσμο με τους υπόλοιπους. Ένα απλό παράδειγμα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι ένα πείραμα που είχανε κάνει για να δουν πόσο μετράει το ύψος για τις γυναίκες και είχανε βάλει ένα κοντό 1.60 κάπου εκεί δίπλα σε έναν κανονικό και τους δείχνανε σε κάτι γυναίκες που είχανε σαν δείγμα και προφανώς δεν τον επέλεγε καμία ακόμη και όταν τους είπανε ότι ήταν χειρούργος, πλούσιος, το καλύτερο παιδί κτλ κτλ κτλ. Ε αν ας πούμε τώρα γεννηθείς εσύ 1.60 θα βιώνεις μια τελείως διαφορετική πραγματικότητα όσον αφορά την αντιμετώπιση σου από τους άλλους και φτάνεις σε ένα σημείο όπου προκύπτουν προβλήματα τα οποία καλείσαι να τα λύσεις. Εκεί μπορείς είτε να ακούσεις αυτά που λες εσύ, πως για όλους υπάρχει κάποιος, κανείς δεν χάνεται, το σύμπαν θα συνωμοτήσει, θα σε αγαπήσουν γι αυτό που είσαι κτλ κτλ, είτε μπορείς να ακούσεις αυτά που λέω εγώ, πως σου έτυχε ένα γενετικό λαχείο και αυτό θα κάνει τη ζωή σου αρκετά πιο δύσκολη. Διότι όταν αποδεχθείς την πραγματικότητα μπορεί αρχικά να πονάς και να σου κακοφαίνεται αλλά στη συνέχεια το αποδέχεσαι και σε βοηθά.

Γιατί ξέρεις ο καθένας έχει μόνο μια ζωή να ζήσει και περιορισμένα χρόνια. Κάποιοι άνθρωποι καλώς η κακώς είναι μη ερωτεύσιμοι -πιθανοκρατικά πάντα- πολλές φορές χωρίς να φταίνε οι ίδιοι. Αν τύχει να είσαι ένας από αυτούς κατά την κακοπροαίρετη άποψη μου είναι καλύτερα να το αποδεχθείς, να κλείσεις αυτό το κεφάλαιο και να δεις τις άλλες 1500 χαρές που μπορεί να σου προσφέρει η ζωή. Γιατί το να φας ας πούμε 40 χρόνια να ψάχνεις το άλλο σου μισό και να υποφέρεις που δε βρίσκεις δεν το λες και ευτυχισμένη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Και το κατά πόσο νιώθουμε ότι κάποιος μας κάνει ευτυχισμένους δεν είναι συγκεκριμένο κριτήριο?



Γενικότερα δεν είμαι καλοπροαίρετο άτομο, ειδικά δε όταν μιλάω με αγνώστους στο ίντερνετ έχω πάντα μια κρυφή ατζέντα.



Το αν υπάρχει ελπίδα ή όχι δεν έχει κανένα νόημα να το συζητάμε γιατί κανένας δε μπορεί να δώσει σαφή απάντηση. Υπάρχει ελπίδα να πας εσύ στον Άρη? Δεν ξέρω μπορεί. Είναι καλύτερα να μιλάμε βάσει πιθανοτήτων. Διαβάζω γενικότερα εδώ απόψεις που τείνουν να υποβαθμίζουν τον ρόλο που παίζει η εξωτερική εμφάνιση σε μια σχέση δυο ατόμων και να κατατάσσουν αυτούς που την κοιτάνε στην κατηγορία των επιφανειακών. Αυτό είναι μέγα σφάλμα. Η εξωτερική εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο στην διαδικασία την έλξης. Η φράση "έρωτας με τη πρώτη ματιά" σε αυτό ακριβώς το πράγμα αναφέρεται. Επίσης η εμφάνιση δεν είναι μόνο για την αρχή, αυτό που σε βάζει στην πόρτα που λέμε, αλλά παίζει σημαντικό ρόλο γενικότερα. Έχουν γίνει πάρα πολλές έρευνες πάνω στο αντικείμενο και τα δεν γίνεται να αγνοήσουμε τα αποτελέσματα. Ένας ωραίος εμφανισιακά άνθρωπος έχει πολύ διαφορετική αντιμετώπιση από τους άλλους σε σχέση με έναν άσχημο και όχι μόνο σε ερωτικά θέματα. Θέσεις εσύ αυτό να το πεις επιφανειακό και ρηχό? Πες το δεν έχω θέμα. Εγώ απλά το λέω πραγματικότητα.

Υπάρχουν λοιπόν όπως έλεγα άνθρωποι οι οποίοι έχουν κάποια χαρακτηριστικά που είναι απωθητικά και αυτοί οι άνθρωποι καλούνται να ζήσουν στον ίδιο κόσμο με τους υπόλοιπους. Ένα απλό παράδειγμα που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι ένα πείραμα που είχανε κάνει για να δουν πόσο μετράει το ύψος για τις γυναίκες και είχανε βάλει ένα κοντό 1.60 κάπου εκεί δίπλα σε έναν κανονικό και τους δείχνανε σε κάτι γυναίκες που είχανε σαν δείγμα και προφανώς δεν τον επέλεγε καμία ακόμη και όταν τους είπανε ότι ήταν χειρούργος, πλούσιος, το καλύτερο παιδί κτλ κτλ κτλ. Ε αν ας πούμε τώρα γεννηθείς εσύ 1.60 θα βιώνεις μια τελείως διαφορετική πραγματικότητα όσον αφορά την αντιμετώπιση σου από τους άλλους και φτάνεις σε ένα σημείο όπου προκύπτουν προβλήματα τα οποία καλείσαι να τα λύσεις. Εκεί μπορείς είτε να ακούσεις αυτά που λες εσύ, πως για όλους υπάρχει κάποιος, κανείς δεν χάνεται, το σύμπαν θα συνωμοτήσει, θα σε αγαπήσουν γι αυτό που είσαι κτλ κτλ, είτε μπορείς να ακούσεις αυτά που λέω εγώ, πως σου έτυχε ένα γενετικό λαχείο και αυτό θα κάνει τη ζωή σου αρκετά πιο δύσκολη. Διότι όταν αποδεχθείς την πραγματικότητα μπορεί αρχικά να πονάς και να σου κακοφαίνεται αλλά στη συνέχεια το αποδέχεσαι και σε βοηθά.

Γιατί ξέρεις ο καθένας έχει μόνο μια ζωή να ζήσει και περιορισμένα χρόνια. Κάποιοι άνθρωποι καλώς η κακώς είναι μη ερωτεύσιμοι -πιθανοκρατικά πάντα- πολλές φορές χωρίς να φταίνε οι ίδιοι. Αν τύχει να είσαι ένας από αυτούς κατά την κακοπροαίρετη άποψη μου είναι καλύτερα να το αποδεχθείς, να κλείσεις αυτό το κεφάλαιο και να δεις τις άλλες 1500 χαρές που μπορεί να σου προσφέρει η ζωή. Γιατί το να φας ας πούμε 40 χρόνια να ψάχνεις το άλλο σου μισό και να υποφέρεις που δε βρίσκεις δεν το λες και ευτυχισμένη ζωή.

Hack3r σου εγραψα κατι,αλλα μετα ειπα να μην το γραψω τελικα,ας ειμαι πιο πρακτικος με τα λογια μου.
Καμια φορα πραγματι βρισκεσαι προ εκπληξεων,οταν νομιζεις οτι ο κοσμος εχει καποια αξια μεσα του,εστω οτι θελει να εχει καποια αξια και δεν ειναι επιφανειακος. Σταθερη αξια λοιπον για εμενα ειναι οτι ολοι εχουν αξια,αυτο που εχω αλλαξει ομως σε σχεση με πιο παλια, ειναι οτι οταν αντιλαμβανομαι οτι δεν εχουν αξια,δεν απογοητευομαι και δεν χαλαω περαιτερω χρονο.Αλλα αρχικα παντα θα ασχοληθω,διοτι οταν ο κοσμος γυρω μας ειναι σαθρος και λεμε ελα μωρε τι να κατσεις να ασχοληθεις και να ενδιαφερθεις,απλα τον κανουμε πιο σαθρο με την σειρα μας.

Τις μελετες και τα πειραματα που λες τα εχω υποψιν και δεν τα αρνηθηκα ποτε,οπως και το οτι μια κοπελα μπορει να μην της αρεσει καποιος λογω εμφανισης,και θα συμφωνησουμε φυσικα στο οτι ειναι μια πραγματικοτητα,οπως ειναι μια πραγματικοτητα οτι ειναι επιφανειακη και κενη εσωτερικα,οποτε εαν δεν της αρεσει η δεν θελει να το δεχτει δεν παυει να ειναι μια πραγματικοτητα οπως και οτι καποιος ειναι ασχημος και καποια δεν θα ενδιαφερθει γι'αυτο τον λογο.Η συγκεκριμενη κοπελα βεβαια αυτο το απεδειξε περιτρανα,και να φανταστεις πως φυσικα δεν πιστευα ουτε πονταρα σε κατι τετοιο,αλλα ουτε και εξεπλαγην καθως ειναι συμπτωματα που εμφανιζονται συχνα.Αυτο το επιβεβαιωνουν και οι μελετες σου,οταν για εναν αγνωστο λογο μεχρι καποια στιγμη βεβαια,σου συμπεριφερονται διαφορετικα λογω της εμφανισης σου,τοτε ειναι φυσικο να εχεις βρει lifehack να μην εξελισεσαι εσωτερικα οσα προβληματα,ανασφαλειες κ.α. τοσα να εχει να σου δινεται αφεση οποτε να μη σε νοιαζει καν να τα ελεγξεις.Αλλα μαντεψε...εξακολουθουν να μενουν εκει,οπως και η ασχημια του αλλου. Το προβλημα ειναι οτι ενας ασχημος χαρακτηρας δεν διορθωνεται καθολου ευκολα σε αντιθεση με ενα ασχημο προσωπο η μια ασχημη αναπνοη.

Για να σου λυσω την πιθανως κακοπροαιρετη ,ή πιθανως στο μυαλο σου εξυπνη ,υποθεση για την δηθεν μυγα,δεν ειμαι ουτε κοντος,ουτε ασχημος,συμφωνα παντα με τα δεδομενα...Οχι οτι θα επαιζε καποιο ρολο ακομα και εαν στα εγραφε καποιος ασχημος και κοντος.Δηλαδη ναι μεν ισως κατανοουσες το κινητρο να τονισει συγκεκριμενα πραγματα αντι για αλλα και γιατι επελεξε να πει αυτα αντι για αλλα,ομως αυτα που θα εγραφε θα ηταν ακομα και τοτε ορθα...

Επισης θα σε απογοητευσω αλλα ομορφες κοπελες εχει γεμισει ο κοσμος,οπως και ωραιους αντρες,και αυτο βολευει διοτι και να μην σε ενδιεφερε εως τωρα-που θα επρεπε - οταν εχεις σκατοχαρακτηρα κανεις δεν θα σε θελει οσο ωραιος και να εισαι.Θα επρεπε διοτι εαν λειτουργουσαμε αποκλειστικα και μονο με την εμφανιση,θα κατεληγε ο καθενας με οποιον/οποια να ηταν και δεν θα ειχε κανενα προβλημα να πηγαινε με αλλους/ες 200 αφου τιποτα δεν σε συνδεει με κανεναν παρα μονο τι νιωθεις απο κατω σου. Τα πραγματα δεν ειναι ετσι,για εμενα...Οχι εαν μιλαμε για κατι αληθινο,κατι πραγματικα ξεχωριστο,ειμαστε ζωα πραγματι,αλλα σιγουρα οχι οπως τα υπολοιπα. Για εσενα τωρα ισως ειναι ετσι,και μαλλον θα ειναι.Μπραβο σου με γεια σου και χαρα σου,ασε ομως τον καθενα να ζει την ζωη του οπως θελει οπως αφηνει και εσενα να εχεις τις αποψεις σου και να κανεις τις επιλογες σου. Οπως εσυ λες,και συμφωνω, οτι για εναν ασχημο η πραγματικοτητα ειναι οτι θα τον κρινουν και θα τον απορριψουν αποκλειστικα βασει αυτου,ετσι και για εμενα υπαρχει επιπλεον η πραγματικοτητα που περιλαμβανει αυτο(οτι ναι ο αλλος ειναι πραγματι ασχημος) αλλα και ο αλλος/η πραγματι επιφανειακος/η.Ναι εδω υπονοω ακριβως οτι μπορει να συμβαινει και το αντιστροφο μια γυναικα να μην ειναι τοσο ωραια και ενας αντρας να την απορριψει αποκλειστικα και μονο επειδη δεν του αρεσει εμφανισιακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Σίγουρα η ομορφιά είναι κάποιο θετικό προσόν, και για αυτό το λόγο οι διαφημίσεις και τα περιοδικά κλπ είναι γεμάτα με όμορφους ανθρώπους γιατί λογικό είναι αυτό να πουλάει περισσότερο. Σίγουρα επίσης ένας άσχημος ανθρωπος, εσωτερικά ή εξωτερικά, θα βρει σύντροφο πιο δύσκολα από ο,τι ένας όμορφος εσωτερικά και εξωτερικά. Εγώ όμως επιμένω ότι για όλους υπάρχει κάποιος. Και αυτό συμβαίνει γιατί τα συναισθήματα δεν κοιτάνε τι λέει η λογική. Και αυτό φαίνεται από την εξέλιξη του ανθρώπου. Αν μόνο όμορφοι και έξυπνοι είχαν σχέσεις, τότε στον κόσμο δε θα υπήρχε πια ασχήμια ή χαζομάρα. Πάει να πει ότι κι οι άσημοι κι οι χαζοί μπόρεσαν να αναπαραχθούν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τις μελετες και τα πειραματα που λες τα εχω υποψιν και δεν τα αρνηθηκα ποτε,οπως και το οτι μια κοπελα μπορει να μην της αρεσει καποιος λογω εμφανισης,και θα συμφωνησουμε φυσικα στο οτι ειναι μια πραγματικοτητα,οπως ειναι μια πραγματικοτητα οτι ειναι επιφανειακη και κενη εσωτερικα,

Είναι επιφανειακή και κενή κάποια επειδή απορρίπτει κάποιον λόγω εμφάνισης? wtf logic is this?

Για να σου λυσω την πιθανως κακοπροαιρετη ,ή πιθανως στο μυαλο σου εξυπνη ,υποθεση για την δηθεν μυγα,δεν ειμαι ουτε κοντος,ουτε ασχημος,συμφωνα παντα με τα δεδομενα...Οχι οτι θα επαιζε καποιο ρολο ακομα και εαν στα εγραφε καποιος ασχημος και κοντος.Δηλαδη ναι μεν ισως κατανοουσες το κινητρο να τονισει συγκεκριμενα πραγματα αντι για αλλα και γιατι επελεξε να πει αυτα αντι για αλλα,ομως αυτα που θα εγραφε θα ηταν ακομα και τοτε ορθα...

Δεν υπονόησα πουθενά ότι είσαι κοντός ή άσχημος και ούτε με ενδιαφέρει. Συνήθως απόψεις όπως τις δικές σου τις πετάνε άτομα μέτρια και πάνω, που είχαν και έχουν δηλαδή αρκετές ευκαιρίες στη ζωή τους.

οταν εχεις σκατοχαρακτηρα κανεις δεν θα σε θελει οσο ωραιος και να εισαι.

Κι εδώ είσαι πάρα πολύ λάθος επίσης. Ξέρω αρκετούς σκατοχαρακτήρες που δεν έχουν κανέναν θέμα να βρούνε ταίρι λόγω της καλής εμφάνισης. Πολλές φορές θεωρείται και προσόν. Δεν ξέρω που ζεις εσύ.



Θα επρεπε διοτι εαν λειτουργουσαμε αποκλειστικα και μονο με την εμφανιση,

Πουθενά δεν είπα επίσης ότι λειτουργούμε αποκλειστικά και μόνο με την εμφάνιση, είπα πως παίζει σημαντικό ρόλο. Τουλάχιστο να καταλαβαίνουμε τι λέμε.


Για εσενα τωρα ισως ειναι ετσι,και μαλλον θα ειναι.Μπραβο σου με γεια σου και χαρα σου,ασε ομως τον καθενα να ζει την ζωη του οπως θελει οπως αφηνει και εσενα να εχεις τις αποψεις σου και να κανεις τις επιλογες σου.


Ναι εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω κάποια ερωτικά εάν δεν με ελκύει καθόλου εμφανισιακά, όσο καλός χαρακτήρας και να είναι. Δεν με τραβάει πως να το κάνουμε. Εσύ αν μπορείς μπράβο σου, θα έχεις μεγαλύτερη γκάμα παρτενέρ. Επίσης ήμαρτον με αυτά "άσε τον καθένα να ζήσει τη ζωή του όπως τη θέλει" κουβέντα κάνουμε, δεν σε ανάγκασα να κάνεις κάτι. Πρέπει να μάθεις να ανταλλάζεις απόψεις χωρίς να επιτίθεσαι στο ήθος του άλλου ή να παριστάνεις το θύμα. Εκτός αν σε ενδιαφέρει η πολιτική βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
1)Είναι επιφανειακή και κενή κάποια επειδή απορρίπτει κάποιον λόγω εμφάνισης? wtf logic is this?



2)Δεν υπονόησα πουθενά ότι είσαι κοντός ή άσχημος και ούτε με ενδιαφέρει. Συνήθως απόψεις όπως τις δικές σου τις πετάνε άτομα μέτρια και πάνω, που είχαν και έχουν δηλαδή αρκετές ευκαιρίες στη ζωή τους.



3)Κι εδώ είσαι πάρα πολύ λάθος επίσης. Ξέρω αρκετούς σκατοχαρακτήρες που δεν έχουν κανέναν θέμα να βρούνε ταίρι λόγω της καλής εμφάνισης. Πολλές φορές θεωρείται και προσόν. Δεν ξέρω που ζεις εσύ.





4)Πουθενά δεν είπα επίσης ότι λειτουργούμε αποκλειστικά και μόνο με την εμφάνιση, είπα πως παίζει σημαντικό ρόλο. Τουλάχιστο να καταλαβαίνουμε τι λέμε.





5)Ναι εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω κάποια ερωτικά εάν δεν με ελκύει καθόλου εμφανισιακά, όσο καλός χαρακτήρας και να είναι. Δεν με τραβάει πως να το κάνουμε. Εσύ αν μπορείς μπράβο σου, θα έχεις μεγαλύτερη γκάμα παρτενέρ. Επίσης ήμαρτον με αυτά "άσε τον καθένα να ζήσει τη ζωή του όπως τη θέλει" κουβέντα κάνουμε, δεν σε ανάγκασα να κάνεις κάτι. Πρέπει να μάθεις να ανταλλάζεις απόψεις χωρίς να επιτίθεσαι στο ήθος του άλλου ή να παριστάνεις το θύμα. Εκτός αν σε ενδιαφέρει η πολιτική βέβαια.

1)Για εσενα ας ειναι διαφορετικα,δεν με ενδιαφερει και τοσο,δεν θα διαλεξω καποια και για τους δυο μας.Ευτυχως εσυ μπορει να διαλεξεις με οτι κριτηριο θες και με την δικη σου λογικη...Οπως για εμενα ειναι παραλογο ο παραγοντας της εξωτερικης εμφανισης να ειναι τοσο σημαντικος ετσι ειναι και για εσενα το να θεωρω την αλλη επιφανειακη.Δεξου το απλα,ειναι η γνωμη μου,δεν σου ζητησα αιτιολογηση για την δικη σου,μην ζητας για την δικη μου,συζητηση κανουμε οπως λες,δεν χρειαζεται να επικρατησει μια εκ των δυο γνωμεων.

2)Πραγματι...και ποσοι απο αυτους ενω τις ειχαν τις πεταξαν οικιοθελως;Δεν ξερεις τα παντα για τον αλλο hack3r,ηρεμησε και αυτα τα περι κλισε θα τα λες σε κανα φιλαρακι σου που σου ειπε οτι θα ξεκινησει διαιτα και χλαπακιαζε σουβλακια το ιδιο βραδυ.Μην θεωρεις οτι επειδη ολοι λενε κατι και δεν το κανουν οτι για ολους τους αλλους ειναι επισης κλισε που εχουν μαθει να τα λενε για να το παιζουν σωστοι. Εχει διαφορα το ειμαι απο το παιζω σωστος,και καποιοι απο εμας πραττουμε τα οσα λεμε με σοβαροτητα και υπευθυνοτητα.

3)Μπραβο τους,να χαιρονται ο ενας τον αλλον,δεν θα παρουμε οι υπολοιποι,ευχαριστουμε.

4)και δεν διαφωνησα οτι για αρκετους ετσι ειναι...οχι για ολους...

5)Δεν σε αναγκασα να δεις ερωτικα καμια που δεν τηρει τα εμφανισιακα standard σου,οπως επισης δεν εκανα επιθεση στο ηθος κανενος.Μονος του ο καθενας γραφει οτι γραφει και εκθετει οπως και οι υπολοιποι το ηθος του. Εξαλλου ο ιδιος ειπες οτι εισαι κακοπροαιρετος και μαλιστα με ατομα απο το internet συνηθως.Εγω ισα ισα την γνωμη σου δεχτηκα περι αυτου,δεν εκανα καμια επιθεση.Μαλλον δεν μας τα λες και πολυ καλα...Ειναι φυσικο στον κοσμο που ζεις εσυ,οι μονοι "καλοπροαιρετοι-θυματα" που ξερεις να ειναι οι πολιτικοι,καθως οι υπολοιποι ειναι τοσο fucked up που δεν εχουν προβλημα να το πουν,οποτε μονο αυτοι μας μενουν,και εαν εμφανιστει ενας πραγματικα καλοπροαιρετος πρεπει ειτε να λεει κλισε,ειτε να ειναι scum ειτε κοιμησμενο κοροιδο που δεν ξερει τι του γινεται και θα βρεθει προ εκπληξεων.Δοκιμασε να εισαι και εσυ καλοπροαιρετος που και που,κανει καλο,εγω γουσταρω την τρελα,διοτι η τρελα στον κοσμο μας πλεον ειναι ο αλλος να σου συμπεριφερθει σαν ανθρωπος,απογοητευσε με στην τελικη,εγω παλι τρελος θα ειμαι και θα πονταρω σε αυτα που θελω,στον δικο μου κοσμο,στον κλισε κοσμο που ολοι εχουν αξια,οχι στον δικο σου...Αλλα δεν νομιζω οτι η συζητηση εχει νοημα παντως,ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε ή στην τελικη ασε τον τρελο στην τρελα του,οτι προτιμας,καλο βραδυ :smoke: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Είναι επιφανειακή και κενή κάποια επειδή απορρίπτει κάποιον λόγω εμφάνισης? wtf logic is this?

Έλα ντε. Απο που και ως που ειναι επιφανειακη κάποια που θα εκτιμήσει έναν περιποιημένο και γυμνασμένο άντρα απεναντι της σε αντιδιαστολη με τον τσαπατσούλη που έχει αφεθει στη μάσα και τα πάθη και έχει καταντησει σαν πασχαλο κουνελο;;; :loltooth:

Ο πρώτος έχει κάποιες ψυχικές αρετές για να έχει γινει έτσι. Ένα απο τα βασικοτερα ειναι η θέληση η πειθαρχια και η αυτοσυγκρατηση οποτε χρειάζεται. Γιατι χρειάζεται μεγάλη πειθαρχια και να γινει ο πισινος σου ταψί σε προπονηση και διατροφη για να αλλάξεις το σώμα σου προς το καλύτερο και να γιινεις πιο ωραιος και συμμετρικος!

Αν ειναι και έξυπνος (μαζι με την εμφάνιση) και μιλάει ωραια και έχει τον τροπο του και ολη αυτη η σωματική του επιτυχια δεν τον έχει κανει αλαζονα-ματαιοδοξο και κολλημένο. Τοτε καλά .... πάρτι! :D

Να αναγνωριζουμε και να συγχαίρουμε το ωραιο αντι να ψάχνουμε αφορμές και σημεια να το μειώσουμε. Δεν μας μειώνει σαν ανθρώπους. Ισα- ισα το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Αρχικά θα πω ότι δεν είχα ποτέ σχέση.

Με ενοχλεί όμως που σε μερικά ζευγάρια και τα 2 φύλα κάνουν σεξ από το πρώτο βράδυ.Νομιζω ότι είναι τέρμα ανόητο αυτό.
 

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Μπορεί και οχι, προχωράμε.
 

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Tα μικροαστικά ταμπού περί σεξ στο πρώτο ραντεβού κλπ, απορώ γιατί να υπάρχουν ακόμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Tα μικροαστικά ταμπού περί σεξ στο πρώτο ραντεβού κλπ, απορώ γιατί να υπάρχουν ακόμα.


Καλά εσυ μπορεί να είσαι πολύ θερμός άνδρας και να μην κρατιέσαι,δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό κιολας.Νομιζω ότι το moral έχει χαθεί.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Αρχικά θα πω ότι δεν είχα ποτέ σχέση.

Με ενοχλεί όμως που σε μερικά ζευγάρια και τα 2 φύλα κάνουν σεξ από το πρώτο βράδυ.Νομιζω ότι είναι τέρμα ανόητο αυτό.
Πράγματι, είναι τέρμα ανόητο που σε ενοχλεί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλά εσυ μπορεί να είσαι πολύ θερμός άνδρας και να μην κρατιέσαι,δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό κιολας.Νομιζω ότι το moral έχει χαθεί.
Δύο άνθρωποι γουστάρονται και με κοινή συναίνεση κάνουν σεξ είτε είναι πρώτο ραντεβού είτε δέκατο. Αυτό έχει να κάνει με το πως νιώθουν μεταξύ τους ή πως λειτουργούν γενικά. Μπορεί εσύ για παράδειγμα να μη νιώσεις άνετα στο πρώτο ραντεβού αλλά αυτό να μην ισχύει για άλλους. Άρα δεν υπάρχει σωστό και λάθος στην προκειμένη περίπτωση.
Λάθος θα μπορούσες να πεις όταν ο ένας δεν νιώθει άνετα και το κάνει κάπως βεβιασμένα γιατί νομίζει ότι θα ξενερώσει τον άλλον. Αλλά δε νομίζω πως μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Δύο άνθρωποι γουστάρονται και με κοινή συναίνεση κάνουν σεξ είτε είναι πρώτο ραντεβού είτε δέκατο. Αυτό έχει να κάνει με το πως νιώθουν μεταξύ τους ή πως λειτουργούν γενικά. Μπορεί εσύ για παράδειγμα να μη νιώσεις άνετα στο πρώτο ραντεβού αλλά αυτό να μην ισχύει για άλλους. Άρα δεν υπάρχει σωστό και λάθος στην προκειμένη περίπτωση.
Λάθος θα μπορούσες να πεις όταν ο ένας δεν νιώθει άνετα και το κάνει κάπως βεβιασμένα γιατί νομίζει ότι θα ξενερώσει τον άλλον. Αλλά δε νομίζω πως μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις.

Γνωρίζεις έναν στο πρώτο ραντεβού και δεν ξέρεις τίποτα για αυτόν (και βιαστης να είναι δεν το γνωριζεις) αλλά κάνετε σεξ.Νομιζω ότι κάτι δεν κολλάει έδω,εκτός αν κάποιοι από εσάς έχετε έλλειψη κινδύνου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γνωρίζεις έναν στο πρώτο ραντεβού και δεν ξέρεις τίποτα για αυτόν (και βιαστης να είναι δεν το γνωριζεις) αλλά κάνετε σεξ.Νομιζω ότι κάτι δεν κολλάει έδω,εκτός αν κάποιοι από εσάς έχετε έλλειψη κινδύνου.
Δεν μιλούσα για ραντεβού στα τυφλά μάναμ. Και δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα όσο πιστεύεις. :P
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γνωρίζεις έναν στο πρώτο ραντεβού και δεν ξέρεις τίποτα για αυτόν (και βιαστης να είναι δεν το γνωριζεις) αλλά κάνετε σεξ.Νομιζω ότι κάτι δεν κολλάει έδω,εκτός αν κάποιοι από εσάς έχετε έλλειψη κινδύνου.
Άλλο έλλειψη κινδύνου, άλλο έλλειψη "ηθικής",(σε εισαγωγικά γιατί με αμφίδρομη συναίνεση δεν υπάρχει κάτι ανήθικο) από την σκοπιά της οποίας νομίζω ότι το βλέπεις. Δεν θέλετε να σας βάζουμε όλους τους άντρες στην κατηγορία του εν δυνάμει μαλάκα και βιαστή επειδή δεν σας ξέρουμε καλά, όμως αν το κάνουμε από το 1ο ραντεβού είμαστε ανήθικες και ανήθικοι;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Λοιπον παλαιοτερα ήμουν και εγω πιο ελαστικος αλλα πλέον πιστευω κάποια χρονικα ορια ειναι καλο να μπαινουν γιατι αν ειναι να το κάνετε .... οταν θα ειστε γέροι μετα απο 750 χρονια ε δεν εχει και μεγάλο νοημα και στη τελικη μάλλον δεν ταιριάζετε κιολας.

Καταρχην υπάρχουν κάποιες κατηγοριες .... αν γνωρισες κάποια απο το Ιντερνετ και μιλάτε εγω πιστευω μέσα στον μήνα αν δεν έχετε βγει μέγιστο 1 μήνα σε κοροϊδευει και απλα σε εχει να περνάει την ωρα της απο το Ιντερνετ.

Εκτος Ιντερνετ ειναι ακομα πιο απλά τα πραγματα. 1-2 εβδομάδες μέχρι να βγειτε ραντεβου.

Τωρα σχετικα με το σέξ. Αυστηρά μέσα στον μήνα. Το μέγιστο 2 μήνες.

Οπως λένε και στο Men Of Style η ζωη τους αλλαξε προς το καλυτερο οταν σταματησαν να κάνουν τα απλα περιπλοκα και τα ευκολα δυσκολα. Το πιο απλο πράγμα ειναι να βγεις ένα ραντεβου αν η άλλη ή ο άλλος δεν έχουν σκοπο να αφιερώσουν ουτε μια ωρα για να βγουν τοτε σημαινει πως δεν ενδιαφέρονται ή δεν σε εκτιμάνε κιολας. Απλά και λιτά κ ομορφα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Αρχικά το λέω και για τα δυο φύλα.Επισης δεν ειπα καμία ανήθικη (δεν έχω δικαίωμα να το κάνω).
Το πρόβλημα είναι το εξής:Δεν μπορείς να μην γνωρίζεις τον άλλο και να πηγαίνεις μαζί του να κανείς σεξ .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top